Iedere keer weer die zilte lucht PZC 23 Strandweer dinsdag 25 juli 2006 De wandeling van Burghsluis naar Burgh-Haamstede is er één van abrupte veranderingen. Een dijkje over, een hoekje om, een bosje door en je bent in een totaal nieuwe omgeving. Water, akkers, oude en nieuwe bebouwing, bos en duinen: het volgt el kaar in snel tempo op. De meeste Zeeuwse pontjes varen heen en weer tussen twee haventjes. De Onrust niet. Die boot vaart in een driehoek over de Oosterschelde tussen het Noord-Bevelandse Colijns plaat en twee plaatsen op Schou wen: Burghsluis en Zierikzee. Burghsluis is niet veel meer dan een jachthaven. Daar is het een drukte van belang. Tientallen eigenaren van jachtjes hebben er aangelegd om aan land van de zon te genieten. Het plaatsje zelf bestaat uit een dikke tien huizen, weggestopt onder de dijk, een stukje verderop. De eerste kilometers van de wan deling gaan langs de Ooster schelde oostwaarts. De brede weg biedt ook automobilisten ruim zicht op de Oosterschelde. Die maken daar deze snikhete ochtend maar mondjesmaat ge bruik van. Fietsers des te meer. Van ver is de toren van het ver dronken dorp Koudekerke te zien. Die is te beklimmen, wat een prachtig uitzicht over de Oosterschelde en Schouwen op levert. In de toren is informatie over de Oosterschelde, in het bij zonder over het natuurplan Tu reluur, en het verleden van Kou dekerke te vinden. Dat ver dween eind zestiende eeuw in de golven. Alleen de toren bleef staan. De route gaat de dijk af. De Oos terschelde is meteen uit zicht en maakt plaats voor de inlagen en karrevelden. Die heten zo om dat boeren daar vroeger met kar ren klei kwamen halen. Die werd gebruikt om de dijken op te hogen. Op de volgende dijk is het uit zicht op slag weer anders. Ak kers, boerderijen, bedrijven en de doorlopende stroom auto's op de N57, op weg naar het strand, vormen het nieuwe schouwspel. De route steekt die weg over, om meteen Haamstede binnen te voeren. In de nieuwbouwwij ken is het rustig. Wie de ogen Vogelkijkhut bij Colijnsplaat. sluit, hoort bij momenten alleen vogels en waant zich weer in het gebied rond de Koudekerkse to ren. De volgende plotselinge over gang laat niet lang op zich wach ten. Na een hoekje staat de wan delaar opeens op de Kerkring, waar horeca en winkels voor be drijvigheid zorgen. Daarna gaat het langs het Slot Haamstede. De toren ervan stond er al in de twaalfde eeuw. De rest is in de volgende eeuwen bijgebouwd. Door de bomen is het kasteel aan de andere kant van de gracht wat lastig te zien. In de winter is het uitzicht vast mooier. Na een paar straten verandert de tocht in een boswandeling. Hier zijn het niet de vogels, maar de krekels die het meeste geluid maken. Het is moeilijk De toeristische veerdiensten bestaan tien jaar. Fiets een rondje met een pontje is nu ook: loop een rondje met een pontje. Bij de aanlegplaatsen van de boten zijn wandelroutes uitgezet. De PZC verkent ze. Vandaag: Burghsluis-Colijnsplaat. lijnsplaat, is het in de haven één en al drukte. De wandeling van uit het Noord-Bevelandse plaatsje heeft een patroon zoals meer van de uitgezette routes rond de pontjes: eerst een stuk langs het water en vervolgens het achterland in. Het keerpunt ligt bij een vogelkijkhut, een zes hoekig houten gebouwtje een paar kilometer ten westen van het dorp. Vogelliefhebbers, rond de Oosterschelde toch al ver wend, kunnen er hun hart opha len. Binnen hangt informatie, buiten staat een verrekijker. Voor vijftig cent zie je de vogels van nog dichterbij. Het uitzicht mag er trouwens ook wezen: zo wel de stormvloedkering als de Zeelandbrug en de hele Schouw- se kust daartussen zijn goed zichtbaar. Over rechte polderwegen, zoals die veel op Noord-Beveland voorkomen, gaat de route terug naar het dorp. Het typische ha vensfeertje pakt de wandelaar meteen: kleine huisjes, visrestau rants in oude panden. En steeds die zilte lucht. De Voorstraat doet, breed en be plant met bomen, statig aan. Verrassend is de aanwezigheid van een Solexmuseum. En Pee-rock, het Colijnsplaatse mu ziekfestival, komt eraan, zo blijkt uit posters achter tiental len ramen. Verder vallen de vele schuren langs de straatkant op. Een erfenis van de handel die dankzij de haven in vroeger eeu wen ontstond. Via een stukje bos gaat de tocht langs de dorpsrand terug rich ting haven. Het zicht op de Zee landbrug, scherp afgetekend te gen de helderblauwe lucht, is prachtig. Van deze afstand lij ken de auto's zich er traag over te bewegen. Een vaartochtje naar het begin punt van de derde wandeling, de haven van Zierikzee, is al leen al de moeite waard vanwe ge de schitterende aankomst. De wandeltocht gaat, deels over au tovrije dijkjes, noordwaarts naar het plaatsje Schuddebeurs. Daar is nog steeds goed te zien dat rijke kooplieden uit Zierik zee hier in vroeger tijden hun buitenverblijf hadden. Martijn de Koning De toren van het verdronken dorp Koudekerke. foto Marijke Folkertsma voor te stellen dat de zee zo dichtbij is. Tot er opeens ge klommen moet worden. De heu vels blijken duinen te zijn. De zoveelste verrassing. Het pad komt uit in Burgh, waar de Kerkring kleiner, pitto- resker en slaperiger is dan bij de buren. Na opnieuw een over steek van de N57 gaat het in rechte lijn terug naar Burgh sluis. Aan de overkant, in Co- foto Ludo Goossens Het is deze zomer langs de boor den van de Westei'schelde druk ker dan ooit. Dagen achtereen volop strandweer. Heel anders dan de zomer van vorig jaar. Wat het aantal zonuren betreft komt de zomer van 2006 onge twijfeld in de hogere regionen terecht. Het aantal plekken langs de Westerschelde waar sprake is van echt strand, is overigens niet al te groot. In het mondings- gebied is het meeste zand te vin den, grenzend aan de kustzone West-Zeeuws-Vlaanderen en Zuidwest-Walcheren. Langs de rivier zelf bevindt zich hier en daar een strandje. Vooral ge schikt voor kleinschalige recrea tie. Zoals Ritthem, Kaloot, Baar land, Paulinaschor en Perkpol- der. Misschien strandjes van drie keer niks, maar zeer geliefd bij de zonaanbidders uit de buurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23