Hitte laat ondernemers koud Zelfportret in vele gedaanten jn z-Vlaanderen PZC Natuurexcursies JgfW' Trombonist Ploeger zet reeks concerten in kerk Domburg op Breed aanbod orgelconcerten 12 Winkeliers verwachten verlies terug te pakken als het afkoelt kunst bij nader inzien m J dinsdag 25 juli 2006 door Henk Postma GOES - Mogen we Britse onderzoekers geloven, dan kost de aanhoudende hitte ons handen vol geld: minstens 54 miljoen euro per dag. Dat is de schade post, waarmee de weergo den de Nederlandse econo mie opzadelen, zodra ze het kwik de 26 graden Cel- cius voorbij jagen. Onze productiviteit neemt dan af met acht procent. Stijgt de temperatuur tot 37 gra den, dan raken we meer dan zestig procent van on ze werklust kwijt. Maar de Zeeuwse ondernemers hoor je niet klagen. Eindelijk rust op onze meu belboulevards en in de win kelstraten. De consument ligt op het strand, of blijft thuis. Internetwinkels melden recordomzet ten. Normaal zakt voor hen de handel in, wanneer het va kantieseizoen zich aandient. Deze zo mer draait de online handel beter dan ooit: van computer apparatuur tot boeken, het vliegt de magazijnen uit. We laten ons liever door koeriersdienst of postbode bedie nen, dan er zelf op uit te trekken om aankopen te doen. Nederland waagt zich alleen nog op straat voor de jacht op koele-luchtin- stallaties en plastic zwembadjes voor in de tuin. En voor een ritje naar de su permarkt. Het Centraal Bureau Le vensmiddelen schat dat de hitte de su permarkten tien procent extra omzet bezorgt. Dankzij de verveelvoudiging van de vraag naar bier, frisdrank en wijn, met name rosé. Maar de gewone winkelier kan het rus tiger aan doen, naarmate het kwik in de thermometer stijgt. Omzetten kelde ren dramatisch. Maar dat is lang niet overal reden voor paniek. In de Goese binnenstad, waar de temperatuur gis termiddag opnieuw naar de dertig gra den begon te kruipen, reageren onder nemers even nuchter als laconiek. Zoals uitbater G. Kooijman van kaas- Bos Men's Shop in Goes doet deze weken naar omstandigheden zeer redelijk zaken. Het is er soms zelfs dringen bij de collectie korte broeken, die in ruime hoeveel heden de rekken vullen. foto Ronald den Dekker winkel Weydeland. Hij verkoopt ruim de helft minder kaas dan vorige zomer. „Maar toen hadden we een heel goed jaar." Hij wacht rustig af tot het weer 'betert-. „Als het straks afkoelt dan pak je het verlies zo weer terug. Dat gaat soms heel explosief. Zes jaar geleden heb ik ook als eens zo'n langdurige hitteperiode meege maakt. Toen was ik net begonnen, en keek ik er heel wat moeilijker tegen aan. Nu reken ik het gewoon tot de pie ken en dalen van het ondernemersrisi co." Sauna Ook de dameskledingbranche kan het even rustig aan doen, nu het verblijf in de paskamer tot meer vochtverlies leidt dan een bezoek aan de sauna. Schoenen kopen is al evenmin popu lair. Mariska Verdaasdonk van Foot- locker meldt veertig procent minder omzet. „Hoe het komt, weet ik niet, maar op de maandagen is het in de stad nog het drukst. Dan verkopen we zelfs meer dan op zaterdag. In de rest van de week is het driemaal niks." Maar er zijn uitzonderingen. Bos Men's Shop doet deze weken naar om standigheden zeer redelijk zaken. Het is er soms zelfs dringen bij de collectie korte broeken, die in ruime hoeveelhe den de rekken vullen. Gemma van Til kwam er gisteren zelfs speciaal voor uit IJzendijke naar Goes gereden, sa men met zoon Niek, die in Leuven woont. „Vorige week was ik hier ook al. Ik winkel graag in Goes. Toen nam ik zo'n broek mee voor mijn man. MTi zoon wilde er ook een, dus ik zei: kom, dan gaan we er om." Barbecue Voor poelier Sjaco Hoondert van Ho- vers staat een matige zomer garant voor een topseizoen. Maar ook nu je in de Goese binnenstad beslist niet over de koppen kan lopen, is hij een tevre den man. „Het is nu vrij stil. Maar in het weekend halen we dat meteen weer in: dan komen de mensen inko pen doen voor de barbecue. Dat plan nen ze, nu het warme weer aanhoudt, al dagen tevoren. Ze barbecuen met soms wel twintig tot dertig man tege lijk." Zo houden de ondernemers moed. Zelfs de kermisexploitanten die deze weken door zinderend Zeeland trek ken, laten zich niet uit het veld slaan. Afgelopen week, tijdens de kermis in Vlissingen, was er op het heetst van de dag nauwelijks een kip bij de attrac ties te bekennen. „Vooral de exploitan ten van kinderattracties zijn de du pe", zegt voorzitter B. Donks van de Nationale Bond van kermisbedrijfhou- ders. „Voor beginnende exploitanten kan deze hitte funest zijn." Maar reden tot wanhoop ziet hij niet. „Een kermisexploitant is altijd blij. Hij is blij als ie op het kermisterrein arriveert. En na een hele week verlies draaien, is ie ook weer blij te kunnen vertrekken." door Rolf Bosboom DOMBURG - Onder de naam Kamer Muziek Domburg heeft musicus Daniël Ploeger een drie delige concertreeks in de Neder lands-hervormde kerk in Dom burg opgezet. Het eerste concert is morgenavond, de andere twee komende vrijdag en zaterdag. Ploeger, oorspronkelijk afkom stig uit Zeeland, is trombonist maar daarnaast ook goed thuis in andere disciplines, zoals elek tronica en dans. Hij is door gaans in het buitenland actief, maar keert ook regelmatig even naar Zeeland terug. Die bezoe ken grijpt hij veelal aan voor Beiaardconcert Tom Van Peer in Middelburg MIDDELBURG - Tom Van Peer, stadsbeiaardier van Loke ren, geeft vanavond een concert op het carillon van de Abdijto ren in Middelburg. Dat begint om 18.45 uur. De dertigjarige Van Peer heeft ondanks zijn visuele handicap een grote staat van verdienste opgebouwd in de muziek. Hij wordt veel gevraagd als gast- beiaardier, zowel in zijn vader land België als in andere lan den. Van Peer studeerde piano en beiaard en behaalde in 1998 het laureaatsdiploma met grote on derscheiding aan de Koninklij ke Beiaardschool Jef Denyn in Mechelen. In 2002 ontving Van Peer, die ook zelf componeert, de TOYP-prijs (The Outstan ding Young People) in de catego rie 'persoonlijke ontwikkeling'. Op het programma van vanvond staan Sonate in F, K 332/300 k van Mozart, Sonate nr. 32 in G, Hob XVI44 van Haydn, 'Concer to nr. 1 in C' uit 12 Concerti op. 9 'La Cetra' van Vivaldi, 'De vlucht van de hommel uit de ope ra Tsar Saltan van Rims- ky-Korsakov (doorgaans vier handig gespeeld) en twee wer ken van Van Peer zelf: variaties op Die Forelle van Schubert en Dauwschi t tering concerten en andere activitei ten. De afgelopen jaren speelde hij in de zomer elk jaar wel een keer in Domburg. „Afgaand op de belangstelling daarvoor leek het me een aardig idee om een concertreeks te organiseren waarin klassieke en hedendaag se muziek elkaar afwisselen." Dat gebeurt volgens hem te wei nig, waardoor mensen óf alleen oude óf alleen eigentijdse mu ziek horen. „In de programma's zit geen enkele ruimte voor expe riment, terwijl mijn ervaring is dat mensen het wel waarderen als ze ook iets verrassends te ho ren krijgen." De eerste editie van Kamer Mu ziek Domburg telt drie concer ten, die Ploeger uitvoert met het trio L'Objet Dard. Dat bestaat uit violist Jasper van Rosmalen, cellist Sander van Berkel en pia nist Robert van de Vorst. De vier spelen in Domburg in steeds wisselende bezettingen, waarbij klassieke en hedendaag se muziek elkaar afwisselen en soms zelf door elkaar lopen. Het programma van morgena vond is Van Bach tot erger ge noemd en bevat werken van Bach, Sjostakovitsj en Ploeger zelf. Hij schreef een kort werk voor trombone en computer, waarbij het geluid van de trom bone door de computer wordt opgenomen, veranderd en weer Nieuwe neuroloog in Vlissingen VLISSINGEN - C. de Brabander komt per augustus dienst in Streekziekenhuis Walcheren als vierde nenr"1 loog. De Brabander rondde deze maand zijn specialisatie neurologie en klinische newofysiologie af aan het Lp T Universitair Medisch Centrum. Hij werkte als arts-assis tent neurologie in het Rijnland Ziekenhuis te Leiderdom De Brabander deed daar onderzoek naar het rustelozeb hen syndroom ook wel het Restless Legs Syndromen6' noemd en naar spiertrekkingen bij ledematen tijdens slaap in het Slaapcentrum van het Westeinde Ziekenhui6' te Den Haag. Klinische Neurofysiologie is een specialisme dat helpt een diagnose te stellen bij neurologische klachten en aan doeningen. De functie van hersenen, zenuwen, spierenen1 bloedvaten wordt gemeten om het effect van behandelin gen te controleren en ter bewaking bij operaties en opdê intensive care. Weigeren blaastest bestraft MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter L van Dijke heeft gisteren een 35-jarige inwoner van Vlissingen voor het weigeren van de blaastest vijftig uur werkstraf en negen maanden rijontzegging, waarvan vier maanden voorwaardelijk, opgelegd. De verdachte reed 23 februari in Vlissingen zijn klem in een plantsoen. De politie kwam erbij, waamahiil mee moest naar het politiebureau voor een blaastest De Vlissinger reageerde kwaad, omdat hij zich beledig de door een agent. Dat was volgens hem cle reden om niet mee te werkenasn de ademtest. Het rijbewijs van cle man werd ingenomen. De schade aan het plantsoen had hij aan de gemeente ai vergoed. Daarmee hield de politierechter rekening in dé strafmaat. Rijbewijs kwijt op A58 MIDDELBURG - De politie heeft zondagavond kwart over negen het rijbewijs van een 26-jarige man uit Heinkenszand in beslag genomen. De man reed met een snelheid van 170 kilometer per uur over de A58. Hij werd aangehouden op de afslag naar Mid delburg. Op snelwegen wordt bij overtredingen vanaf vijf tig kilometer per uur altijd het rijbewijs ingevorderd.De man reed niet alleen te hard. Hij hield ook te weinig ai- stand. Onduidelijkheid over mishandeling SLUISKIL - Er was gisteren nog onduidelijkheid overde aangifte van mishandeling van een tienjarige jonj de gemeente Terneuzen. Die verklaarde dat hij zondagavond in de Canisvliet- straat in Sluiskil een schop en een klap tegen zijn hoofd had gekregen van een man. Volgens de jongen gebeurde! dit nadat hij was gestopt om een vliegje uit te spugen dal hij bij het fietsen in zijn mond had gekregen. Een woordvoerster van cle politie verklaarde gisteren dal de vermeende dader bekend is, maar dat die een andere versie van het verhaal had. De man verklaarde dat hij jongen een schop had gegeven, nadat hij had gezien dal de tienjarige knaap op een ruit van zijn woning had ge spuugd. door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Op drie achter eenvolgende avonden kan op Schouwen-Duiveland genoten worden van orgelconcerten. Het Kam en Van der Meulen orgel in de Nieuwe Kerk in Zierikzee wordt morgen als eerste be speeld. Dit concert wordt gegeven door de blinde organist Henco de Berg. Hij studeerde orgel en pia no aan het Rotterdams en Bra bants conservatorium. Later ging De Berg zich verfijnen in de improvisatietechniek en geeft daar momenteel les in op het Brabants conservatorium. Tevens is hij verbonden aan de Elgise Walonne in Breda als or ganist. Op het programma staan onder andere improvisaties van Pastorale, Etude de concert en Partita con Corale. Als onderdeel van zijn jubileum- toer geeft Sander van Marion op donderdag 27 juli een concert in de Sint Adriaanskerk Dreischor. Onder de noemer ji jaar Toon-kunstenaar Van Marion naast Mozarl a Ruppe ook een eigen compositie ten gehore. De organist, ie tij dens dit concert wordt staan door solohoornist Hernsi; Jeurissen, heeft in de afgeiopa jaren diverse muzikale onder- scheidingen ontvangen In de Hervormde kerk ra Haamstede wordt vrijdag 28 p!i een orgel- en solozangconcert ge geven door Aart en Helma Kot Na 25 jaar muziekdocent en dili gente zijn geweest is Aart Kol momenteel vaste organist in de Hervormde kerk van H de. Onder zijn leiding heeft zijn vrouw Helma zich ontwikkelt tot mezzo-sopraan en hebben sa men inmiddels twee cd's uitge bracht. Tijdens het concert is on der meer Communion in G van Alexandre Guilmant en Vbi dit sapete van Mozart te horen. Alle drie de concerten beginnen cc 20.00 uur. Wie wat langer naar de portretten van Kathelijne Roosen kijkt, ziet dat het telkens dezelfde vrouw is maar steeds met een andere pruik of andere kleding. foto Lex de Meester Het tweede concert is door Ploe ger Spelletjes gedoopt, met com posities van Bach, Kurtag en Dvorak op het programma. „Kurtag wordt steeds afgewis seld door Bach. Kurtag speelde er zelf ook Bach-koralen tussen door, omdat hij die zo goed bij zijn muziek vond passen." De reeks wordt zaterdag afgeslo ten met werk van een groot aan tal componisten, onder het mot to Grote finale, maar dan iets kleiner. „Het is één grote pot pourri, waarbij we beginnen met John Cage en eindigen met een grote finale. Maar we zijn natuurlijk maar met z'n vieren. Daarom is het een finale 'maar dan iets kleiner'." De drie concerten beginnen tel kens om 20.00 uur. Als de serie een succes blijkt te zijn, streeft Ploeger ernaar volgend jaar er mee door te gaan. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Kathelijne Roosen (Goes, 1980) groeide op in Zeeland, studeerde in Breda en koos er onlangs voor om zich weer in Zeeland te vestigen als kunstenaar. Op een steenworp afstand van haar nieuwe onder komen in Vlissingen exposeert zij nu haar foto's in het gastate- lier van kunstcentrum deWil- lem3. Het is work in progress, want vrijwel dagelijks is ze ter plekke bezig de tentoonstelling uit te breiden. De foto's, in zwart-wit, hebben steeds dezelfde opzet. Er is tel kens een vrouw te zien in een ka mer vol matrassen. De vrouw po seert zelden nadrukkelijk, maar is bijvoorbeeld - al liggend - aan het typen. Toch lijkt ze zich be wust van de camera en wekt de ruimte de indruk te zijn geënsce- neerd. Wie wat langer kijkt, beseft in eens dat het telkens dezelfde vrouw is, maar dan elke keer in een andere gedaante dankzij een ruime collectie pruiken en kleding. De vrouw is, zo blijkt, Kathelijne Roosen zelf. De fo to's zijn zelfportretten. Een opdracht tijdens haar oplei ding aan de kunstacademie Sint Joost in Breda bracht haar op dat spoor. „We moesten zelfpor tretten maken. Veel mede-stu denten vonden dat afschuwe lijk, maar ik vond het zo leuk, dat ik dacht: daar ga ik voor mijn eindexamen ook iets mee doen, maar dan in zwart-wit. Op die manier is het heel simpel begonnen." In 2004 is ze afgestudeerd, maar de zelfportretten zijn een belang rijk thema voor haar gebleven. Ze werkt alleen. Op een aantal foto's is de draad van de zelfontspanner zicht baar. „Het is niet erg als je ziet hoe het is gemaakt", zegt Roosen. „Het maken op zich vind ik juist zo leuk. Dat optutten en met je zelf bezig zijn. Het uiteindelijke resultaat kan heel verrassend zijn. Het is toch wel gek wat er soms uitkomt." Ze werkt bewust in zwart-wit én niet digitaal, omdat dat wat haar betreft de mooiste foto's op levert. Het gevolg is wel dat pas in de donkere kamer duidelijk wordt wat een fotosessie heeft opgeleverd. „Een oranje voetbal pruik blijkt bijvoorbeeld een witblond kapsel te worden." Toeval De matrassen zijn eigenlijk bij toeval de voornaamste decor stukken geworden. „Ik woonde in Breda heel klein. Mijn bed stond in de kamer. Om wat meer ruimte te krijgen, heb ik het bed uit elkaar gehaald en het matras overdag tegen de muur gezet. Daardoor kwam het matras in eens op elke foto terug." Nu is het een vast element ge worden. Ook voor de foto's die ze in het Vlissingse gastatelier maakt, kex-en de matrassen steeds terug. Gedurende de looptijd van de tentoonstelling werkt ze voort durend aan nieuw materiaal. „Het is de bedoeling dat de hele muur vol komt met foto's." Roosen speelt telkens een ande re rol en geeft daarmee aan hoe zeer het beeld dat mensen van ie mand hebben, wordt bepaald door uiterlijkheden. Een hoofd doek, een lingexriesetje of een wijde broek kan, op het oog ten minste, een wereld van verschil betekenen. „Ik werd altijd gefascineerd door mensen die er 'fout' bijlie pen, met bijvoorbeeld hoge hak ken en tijgerpi'ints. Maar stie kem vond ik het ook wel erg in- teressant. Op deze manier kan ik dat uitleven. Het is net of ik het even echt ben. Dan mag het ook fout zijn." Ex-positie: 'El eco del ego', foto's van Kathelijne Roosen, t/m 27 au gustus in Gaststudio7 van deWil- lem3, Oranjestraat 4, Vlissingen. Geopend: di.-zo., 12-17 uur. De foto bij het artikel 'Hout bindend the ma bij zussen' over de lopende exposi tie in het stadhuis van Sint Anna ter Muiden (PZC van vrijdag 21 juli) is voor zien van een onjuist onderschrift. Het daarop links afgebeelde werk is van Truus de Paauw-van de Vijver, het werk rechts van Cecile Volker-van de Vijver. TERNEUZEN - De komende week staan in Zeeuws-Vlaande- ren diverse natuurexcursies op het programma. Het Zeeuwse Landschap houdt woensdag vanaf 10.30 uur een drie uur durende wandeltocht door het Verdronken Land van Saeftinghe. De tocht is minder geschikt voor jonge kinderen, zwangere vrouwen en hartpa tiënten. Het is verstandig extra, droge kleding mee te nemen. De start is bij het bezoekerscen trum in Emmadorp. Dezelfde dag begint om 19.30 uur een ongeveer twee uur du rende excursie naar de Verdron ken Zwarte Polder in Nieuw- vliet-Bad. Startpunt is het par keerterrein tegenover Fritura 't Gemaal aan de Zeedijk in Nieuwvliet-Bad. Ook op woensdag is er vanaf 21.30 uur een wandeltocht in het Braakman-gebied, westelijk van Terneuzen. De nadruk ligt op vleermuizen en uilen. Start punt is de parkeerplaats van re creatiecentrum De Braakman. Goed schoeisel is een vex-eiste. 1Mb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 12