PZC Centrum gevaarlijk foor blinde riet onbekende Gat van Zeeland Regen frist Danceparade op Politie vangt vier speedboten vol met zware jongens liddelburg ontoegankelijk 13 Spelen met bal levert campinggast kopstoot op jjjclie: 0113-315649 S7actie@pzc.nl —bus 314460 AA G°es «rtêntie-exploitatie: •'Wen Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; jonaal: 020-4562500. Bandag 24 juli 2006 Stormfestival in warme zandbak hniMaufits Sep JDDELBURG - De binnen- ud van Middelburg is slecht Kgankclijk voor blinden en hktzicnden. Onduidelijke rou- s, niet aangegeven oversteek- jatsen, geparkeerde fietsen altn het centrum gevaarlijk, siet onbereikbaar. belangenorganisatie voor jiden en slechtzienden Visio iüiet te spreken over de Middel binnenstad. Mooi is die {daarom komen mensen er jag wonen en op bezoek, barmensen die slecht of niets kunnen het centrum moei- ibereiken. En als ze er zijn, aai tal van obstakels het ver- ij onaangenaam en soms ge- ffi. onderzoek door Visio heeft knelpunten duidelijk in eldgebracht. Zowel bij de sta ins voor trein en bus, bij over- aekpunten, in winkelstraten, de Markt als bij openbare «meningen (stadskantoor, bi- rotheek) zijn klachten, jjproutes zijn onduidelijk, ielal ontbreken markerin- a zodat blinden niet weten arze heen moeten om het cen- m te bereiken. Ook staat niet aangegeven waar ze sten oversteken. De ingang het station is niet te vinden w mensen die niet kunnen a Zij weten ook niet waar de s stopt en waar dus de deur debus in te kunnen, winkelstraten en op de Ida wordt het extra moeilijk, ar zijn niet alleen de looprou- s onduidelijk, vaak hebben xhtzienden ook last van ge deerde fietsen en reclamebor- i 'bibliotheek is moeilijk toe- iehjk mdat voor de oprit drie hekjes staan, maar geen waarschuwing dat die er staan. Ook de trap is niet aangegeven. Op het voetpad naar het stads kantoor staan obstakels. Het ge bouw is sinds kort bereikbaar via een lift, maar dat wordt niet aangegeven. „We wisten wel dat het voor blinden en slechtzienden niet overal goed is geregeld", rea geert W. Wisse van de gemeente Middelburg. „Daar hebben we al eerder klachten over gekre gen van de Werkgroep Gehandi capten Walcheren en van Visio zelf. Daarom hebben we Visio ook dat onderzoek laten doen." Niet gemakkelijk Het is alleen niet altijd gemakke lijk om de stad voor iedereen even goed toegankelijk te ma ken, vindt Wisse. Om het ge bruik van de fiets te stimuleren, ten koste van de auto, worden extra fietsenrekken in het cen trum geplaatst. Maar geparkeer de fietsen kunnen soms juist een belemmering zijn voor blinden en slechtzienden, stelt hij vast. En als de fietsen niet voor de winkel maar iets verderop ge stald moeten worden, is dat weer lastig voor mensen die slecht ter been zijn. Overigens pakt de gemeente het wildparkeren van fietsen en het verkeerd plaatsen van reclame borden en uitstallingen door winkels toch al hard aan, merkt Wisse op. Om de stad voor blinden in ie der geval beter toegankelijk te maken, mag Visio een extra on derzoek doen en adviezen geven voor verbeteringen. Die moeten in september binnen zijn. De ge meente hoopt daar ook lessen uit te kunnen trekken voor de in richting van woonservicezones in de rest van de stad. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Hoe is het mogelijk. Na weken van aanhoudende droogte en onge kende temperaturen begint het uitgere kend op het moment dat de Danceparade in Middelburg begint, te regenen. Maar niemand vindt het erg. Zelfs niet de danseressen die in bikini tussen de muziek- wagens lopen. „Zo kan het lekker opfris sen", zeggen ze. „Bovendien houdt het straks weer op." Kort voordat de optocht zich in beweging zet, staan de trucks met dj's en danseres sen, opgesteld op het Damplein. Naast een van de wagens staat Orion van der Sluis uit Middelburg. Hij draagt een feloranje vestje en is vandaag steward. „Ik let erop dat niemand uit het publiek op de wagens klimt", zegt hij. En ja, dat is echt nodig. „Ik doe dit nu voor het zesde jaar en elke keer proberen er wel mensen op te klim men. Soms zijn het kennissen van de dan sers, soms ook gewoon toeschouwers. Maar het is veel te gevaarlijk. De meeste wagens hebben geen trap of zo. Als je niet uitkijkt, kom je onder de wielen terecht. Dat is gelukkig nog nooit gebeurd." Minder publiek Als de optocht door de Lange Delft rijdt, valt het op dat er minder toeschouwers zijn dan vorig jaar. Dat komt waarschijn lijk door de regen. Maar de bezoekers die er wel zijn, reage ren enthousiast. Jong en oud danst. Soms uitbundig, soms ingetogen. Zelfs politie agenten in de stoet, zwaaien het publiek vrolijk toe. Als de laatste wagens op de Markt aanko men, houdt het op met regenen en meteen stroomt het plein vol met mensen. „Ik had niet gedacht dat het zo groot en gezellig zou zijn", roepen de vijftienjarige vrien dinnen Lonneke Oors en Aline van de Riet uit Halsteren boven de muziek uit. „Het is echt een feest. We waren graag straks naar de Cityparty en de Afterparty ge gaan, maar die zijn helaas uitverkocht. Het maakt niet uit. We duiken straks hier wel ergens een kroeg in. Er wordt vandaag toch overal dance gedraaid." foto Ruben Oreel Mg:- we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt tee zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die hun vakantie loorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de L"1 ndere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het éparadijsje in de achtertuin. Deze iveek: Weg van de hikte. Het gat van Zeeland Jet moet de minst bekende lltoeristische attractie zijn le verre omtrek. Op een paar "«afstand passeren dage- bduizenden toeristen maar «and, of bijna niemand, ®lde moeite om vlak voor •oprijden van de vijf kilome- 'hnge Zeelandbrug de Eerste ilaweg (N256) te verlaten en ideNoordlangeweg (richting ■■ijnsplaat) en Molenweg (eer- rrechts) naar de Oost Zeedijk "iden, onder de Zeelandbrug doppen en de dijk over te ste ent vanaf de waterkant te S«n naar het Gat van Zee- si Het Gat van Zeeland is feitelijk een verkeerde benaming Liet gaat immers om gaten: 54 trape ziumvormige uitsparingen in de pijlers van de Zeelandbrug. Sa men vormen ze een mooi symme trisch doorzicht, onweerstaan baar voor iedereen in het bezit van een camera. Maar ook zon der camera is het genieten van het lijnenspel, van licht- en scha duwwerking. De onbekendheid van het Gat is enigszins vreemd. De Zeeland brug vormt samen met de Storm vloedkering toch bij uitstek het symbool van Zeeland. Het sil houet van deze veertig jaar oude De mooiste foto's van het Pvan Zeeland zijn'smor- fjs in alle vroegte, als het 'eht nog zacht is, en na zons- Mergang te nemen. Maar op •Mere momenten van de dag "e nacht zijn ook geweldi- jopnamen te maken. Onde- andere 's nachts bij volle toan. Me vroeg of laat een foto neemt van het Gat kan het beste een statief gebruiken om de camera op vast te klik ken. Ook op andere momen ten van de dag kan zo'n steun voor de camera behulpzaam zijn bij het maken van mooie foto's. Zwemmen bij de Zeeland brug is beslist niet aan te be velen. De stroming rondom de pijlers van de brug kan ver raderlijk zijn. Zeker voor on ervaren zwemmers. Het Gat van Zeeland is niet vanaf de Schouwen-Duive- landse kant te zien. oeververbinding tussen Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland prijkt immers op vele ansichtkaarten. Het Gat is zelfs als inzetje op enkele kaarten te zien. Desondanks staat het op geen enkele toeris tische routekaart en wordt geen toerist naar het Gat verwezen. Bij het Gat zelf is het stil, uren lang. Een stilte die alleen verbro ken wordt door het geluid van zware kranen die iets verderop werken aan het verstevigen van de dijk. Over de Oost Zeedijk fietsen de ze dagen heel wat fietsers. Me nigeen houdt onder de brug halt om in de schaduw een krenten bol te eten en een sportdrankje te drinken. Het besef dat ze op een paar meter afstand staan van het Gat van Zeeland, weet zowat niemand. Ideaal fietsland Rianne en Wim Bakker (Hel mond) in ieder geval niet. De bei de veertigers vinden Zeeland een ideaal fietsland. Alleen mis sen ze bij dit warme weer de schaduwrijke lanen. Als ze ho ren van het Gat is met name wis kundeleraar Wim geïnteres seerd. Zijn partner blijft achter, want ze zit net zo lekker en heeft geen zin in een kleine klau- terpartij. Hij wel en als hij het Gat ziet is hij direct enthou siast. Zij moet het ook zien, be sluit hij en haalt ook zijn came raatje. Bij terugkeer vindt ook zij het Gat leuk. „Wat een mooi zicht, die uitsparing die steeds kleiner wordt." Hij neemt foto's uit allerlei hoe ken. „Dat is het voordeel van een digitale camera. Je kunt zo wat onbeperkt nemen. 's Avonds even op de laptop be kijken en direct weggooien wat niet bevalt." Zij heeft inmiddels haar jurk uit en stapt, gekleed in haar bikini, het water in. „Dat is het leuke van de Ooster- schelde. Je kunt zowat overal zwemmen. Ook bij het Gat." Haar man vindt dat niet zo'n goed idee. Hij waarschuwt haar niet te zwemmen, hoogstens te poedelen. Christianne Vloet en Roos de Bruin (Moordrecht) laten zich ook ovei'halen het Gat te bekij ken. Ze vinden het 'grappig' en zijn vervolgens weg want ze moeten een fietspontje halen. Die pontjes die tussen de 'eilan den' varen vinden ze geweldig. „Is steeds een mooie onderbre king van het fietsen", aldus Christianne. De brug bestaat uit 54 pijlers met daartussen 52 overspannin gen van 95 meter per stuk. Bij de officiële opening op 15 de cember 1963 heette ze nog de Oosterscheldebrug. Pas in april 1967 werd ze de Zeelandbrug ge doopt. De brug werd gebouwd in opdracht van de provincie Zeeland. Om de bouwkosten (77 miljoen) terug te verdienen, moesten pas santen jarenlang betalen. In 1989 was de lening afbetaald. Dat betekende echter niet het einde van de tol. Nog vier jaar lang moest er betaald worden om het onderhoudsfonds te voe den. Peter de Krijger en zijn zoon Da vid zijn eveneens verbaasd als ze horen dat ze uitrusten op een paar meter afstand van het Gat van Zeeland. De beide Tilbur- gers staan op een camping in Kamperland en verkennen per fiets elke dag een stukje Zee land. Ook zij rusten in de scha duw van de brug even uit. Het Gat zorgt er weer voor dat de fotocamera tevoorschijn komt. Het licht is echter te hard zodat Peter besluit 's avonds te rug te komen om wat mooiere opnames te maken. „Straks thuis kan ik met mijn fotopro- gramma heel wat leuks maken van het Gat." Bij vertrek raadt hij vier andere passanten aan om ook even over de dijk te kij ken. Tegen de twee stellen uit Deventer zegt hij: „Doe nu maar. 't Is de moeite waard." Duiker onwel in Bruinisse BRUINISSE - Een 37-jarige duiker uit Dordrecht is zater dagmiddag na een duik in de Grevelingen onwel gewor den. De traumaheli werd te hulp geroepen en na behandeling ter plaatse door een trauma-arts werd de man per ambu lance naar het ziekenhuis in Antwerpen gebracht. Tieners steken net in brand MIDDELBURG - Zeven Middelburgers en een Vlissinger in de leeftijd van dertien tot en met zestien jaar, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag door de politie aangehou den op verdenking van het stichten van brand in Middel burg. De tieners hadden op de atletiekbaan aan de Nassaulaan een net in brand gestoken. Het vuur werd door de politie geblust. Twee aanstekers zijn in beslag genomen. De jon geren worden waarschijnlijk doorverwezen naar Bureau Halt voor een alternatieve straf. Doorrijden na aanrijding VLISSINGEN - Een automobilist is zaterdagavond in vol le vaart weggereden nadat hij in de Brouwenaarstraat in Vlissingen tegen een andere auto was gebotst. De aanrijding gebeurde rond half negen 's avonds. De au tomobilist reed over de Brouwenaarstraat in de richting van de Paul Krugerstraat. Hij stopte even en reed daarna plots achteruit tegen de auto van een 58-jarige man uit 's-Gravenpolder. Gewonden bij vechtpartij TERNEUZEN - In de Korte Kerkstraat in Terneuzen ont stond zaterdag omstreeks kwart voor twee uur een vecht partij tussen een groep jongeren en enkele medewerkers van een horecabedrijf. Een groep van ongeveer tien jongeren was luidruchtig aanwezig in een horecagelegenheid. Hen werd onder ande ren door een 34-jarige medewerker verzocht zich rustig te houden. Later kwamen er nog tien jongeren bij. Toen de hele groep naar buiten ging, waren ook de medewerkers buiten om een oogje in het zeil te houden. Er ontstond een ruzieachtige sfeer, die ontaardde in een vechtpartij. De 34-jarige man en een 27-jarige andere medewerker werden door enkele personen uit de groep geslagen en ge trapt. De man van 34 liep letsel op in zijn gezicht, de 27-jarige moest voor behandeling naar de huisartsenpost en werd daarna een nacht ter observatie in het ziekenhuis opgeno men. Hij liep letsel op aan zijn ribben en had nek- en hoofdpijnklachten. De politie heeft de zaak nog in onder zoek. Het gat oefent een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit op iedereen met een camera. foto Willem Mieras door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Een 48-jarige Rotterdammer die nog 239 da gen gevangenisstraf moest uitzit ten en een openstaande boete had van ruim zes ton, is vrijdag door de waterpolitie aangehou den op het Bergse Diep bij Scherpenisse. Dat heeft het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) zaterdag bekend gemaakt. De man werd aangehouden voor te snel varen met zijn speed boot. Bij controle bleek dat hij voor drie misdrijven nog moest zitten. De man was veroordeeld voor het hebben van een illegale kwekerij, zware mishandeling en diefstal. Ook was hij veroor deeld tot een boete van ruim zes ton. Dat bedrag zou hij volgens de rechtbank hebben verdiend met illegale praktijken. De man is overgedragen aan de parket politie Middelburg. „Waarschijnlijk is hij veroor deeld zonder dat hij bij de rechtszitting aanwezig was", zegt woordvoerder F, Zuider- hoek van het KLPD. „Dat zou verklaren waarom hij op vrije voeten was. Waar de misdrijven gepleegd zijn, weet ik niet. De kans is groot dat dat in zijn ei gen woonplaats was. Dat hij nu is overgedragen aan de parket politie in Middelburg, komt om dat hij vlakbij de Oosterschelde is aangehouden." De Rotterdammer was overi gens niet de enige die op het Bergs Diep is aangehouden voor te hard varen. „Hij hoorde bij een groep van vier speedboten die allemaal te hard voeren. Aan boord waren zestien tot twintig 'zware jongens'. Alle be stuurders zijn bekeurd voor te hard varen. Daarnaast kregen ze een vaarverbod omdat ze op weg waren naar de Oosterschel de, maar daar niet het juiste vaarbewijs voor hadden. De mannen hebben nog geprobeerd geld bijeen te leggen zodat de Rotterdammer niet hoefde te worden meegenomen, maar zijn gevangenisstraf was onherroepe lijk." BURGH-HAAMSTEDE - Een 15-jarige vakantieganger uit Maarssen is vrijdag op een cam ping in Burgh-Haamstede mis handeld door een 43-jarige man uit Hoogvliet. De jongen liep let sel op aan ogen en neus. Tijdens een balspel van de 15-ja- rige en enkele vrienden in het zwembad op de camping was de bal tegen het hoofd van een klein kind gekomen. Het groep je had excuses aangeboden en ging verder met het spel. Vervol gens werd de bal afgepakt door de 43-jarige vader van heLkind. Hij liep met de bal het zwembad uit. Toen de 15-jarige de bal te rugvroeg, deze niet kreeg en ver volgens uit de handen van de man tikte gaf deze de jongen een kopstoot en enkele vuistsla gen. De man zal zich tegenover de rechter moeten verantwoor den voor zijn gedrag. zeeuwse almanak Paarden Hij las in deze krant over een sympathieke onderneming van twee paardenliefhebben- de meisjes. „Pff, wat een on zin, een paardenbejaarden- Emile Calon huis. Een paardencremato- rium, daar zie ik nou wél iets in", riep hij luid. „En een goeie naam heb ik er ook al voor: Bonfire.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9