Israël voor vredesmacht Libanon PZC Relatie Rusland en Georgië verslechtert zienderogen Letten bekogelen homo's met mest Evacuatie op Sulawesi na tsunami-alarm VS bleven Irakezen ook na schandaal Abu Ghraib folteren Spaanse politie verdacht van verkrachting immigranten Cambodjanen eren Khmer-leider bufferzone moet joodse staat vrijwaren van raketaanvallen door Hezbollah Twijfels over zelfmoord wapenexpert David Kelly maandag 24 juli 2006 IlKABTA - De Indonesische re- Hing heeft gisteren een tsuna- iimarschuwing doen uitgaan „ir Sulawesi. 5, autoriteiten evacueerden „nsen in de bedreigde kustge- bieden. verder op de dag registreerde l Indonesische geologische dienst een aardbeving met een kracht van 6,6 op de schaal van Richter, negentig kilometer uit de kust bij de stad Gorontalo. De Amerikaanse Geologische dienst stelt dat de beving een kracht van 6,1 had op de schaal van Richter. Het tsunamiwaarschuwingscen- trum vaardigde daarop geen waarschuwing uit. De beving was niet krachtig ge noeg. Het Indonesische seismologi sche instituut had de autoritei ten in Sulawesi echter al op de hoogte gesteld en aangeraden de bevolking te waarschuwen. „Een tsunami heeft niet plaats gehad maar mensen zijn geëva cueerd naar hogergelegen gebie den", maakte de gouverneur van de provincie Gorontalo be kend. De autoriteiten zijn gisteren ook een grote schoonmaakactie be gonnen aan de zuidkust van het door een tsunami getroffen ei land Java. Om onduidelijke redenen stel den zij het dodental van de ramp naar beneden bij, tot 596. Volgens de rampenbestrijdings dienst worden nog 73 mensen vermist. Aan de schoonmaakactie nemen in totaal 3000 militairen, agen ten, lokale overheidsfunctiona rissen, vrijwilligers en bewoners van het getroffen gebied deel. Huizen en straten in het zwaar- getroffen Pangandaran worden gereinigd en puin wordt ver brand. ANP/AFP/RTR imRobert Bloemen JERUZALEM - Jeruzalem iieunt het idee om in het Zuid-Libanese grensgebied met Israël een internationale troe penmacht te stationeren. Een dergelijke bufferzone moet Is raël vrijwaren van raketaanval len door de radicaalislamitische Hezbollah-militie. Jeruzalem zou de voorkeur ge- aan een NAVO-troepen- -acht, stelde de Israëlische amster van Defensie, Amir Peretz, gisteren. Hij zei dat na «i gesprek met de Duitse minis- :er van Buitenlandse Zaken, •rank-Walter Steinmeier. Vol- ps Peretz is het Libanese le ger te zwak om Hezbollah in loom te houden. Zijn uitlatin- i kwamen aan de vooravond i het bezoek van de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, Condoleezza Rice, aan h regio. Zij gaf eerder al aan iel wat te voelen voor een bui- .enlandse troepenmacht. Gevangenen ?,:ceis een van de 'crisisdiploma- len' die proberen een oplossing ie vinden voor het conflict tus- Israël en de Zuid-Libanese Hezbollah. Volgens minister Pe retz is het van wezenlijk belang de militie de twee Israëli- e militairen vrijlaat die op 12 juli door Hezbollah-strijders leiden ontvoerd. In een poging celwee soldaten vrij te krijgen, iegon Israël een offensief tegen Hezbollah en zijn 'terroristische .lirastructuur'. De Israëlische beschietingen op Libanon eisten inmiddels ruim 360 levens. Saddam Hoessein in ziekenhuis BAGDAD - Saddam Hoessein is ineen ziekenhuis opgenomen. Hij kampt met gezondheids klachten als gevolg van een hon- gerstaking en krijgt daarom voedsel toegediend, werd giste ren bekendgemaakt. ANP Volgens de Libanese minister van Buitenlandse Zaken, Fawzi Sallukh, verkeren de door Hez bollah ontvoerde militairen in goede gezondheid. De bewinds man riep de Verenigde Naties of een andere derde partij op te hel pen bij het opstarten van onder handelingen over een mogelijke gevangenenruil tussen Israël en Hezbollah. Israëlische grondtroepen namen in de nacht van zaterdag op zon dag na gevechten met Hezbollah het Libanese grensdorp Maroun al-Ras in. Hezbollah bevestigde dat zijn strijders uit het dorp zijn verdreven. Gisterochtend bombardeerde de Israëlische luchtmacht opnieuw posities van Hezbollah in en rond Tyrus, Baalbek en Sidon. De jongste aanvallen zouden ze ker elf personen, onder wie acht burgers, het leven hebben ge kost. Volgens de VN-noodhulpcoördi- nator Jan Egeland zijn de Israë lische bombardementen op de dichtbevolkte wijken van Bei roet in strijd met het internatio naal humanitair recht. Hij ver klaarde dat het moeilijk is on derscheid te maken tussen mili taire en burgerdoelen in de buurt. doorAkijn Visser enBengt van Zwol HEW YORK - De martelingen Mimishandelingen van Irakezen u Amerikaanse gevangenschap ringen onverminderd door, ook adal het Abu Ghraib-schan- üal aan het licht was gekomen. Mvendien werden de mishande van bovenaf toegestaan mi zelfs aangemoedigd, stelt de Amerikaanse mensenrechtenor ganisatie Human Rights Watch a een gisteren vrijgegeven rap port, tahet 53 pagina's tellende docu ment 'Geen Bloed, Geen Fout'; eet relaas van militairen over ge- '■-ngenenmishandeling in Irak, schrijven Amerikaanse mili tairen de wantoestanden in de z 2003-2005. De onder ste mishandelingen vonden floats in drie detentiecentra bij "Ki, Mosul en langs de ?ens met Syrië. Gedetineerden werden stelsel matig afgeranseld, moesten zich ^durende lange tijd in een pijn de houding stilhouden, wer- ige tijd wakker gehouden 'tgesteld aan extreme hit- -on kou. Ook werden gevange- •o met honden bedreigd en pesten gedetineerden op hun ~oën door gravel kruipen. „Mi- -tairen werd verteld dat de Ge ntse Conventies (over het in- onale humanitaire oor- 'ht) niet van toepassing Wrïn en dat de ondervragers jwve technieken mochten ge- "''ken om de gevangenen aan praten te krijgen", aldus Sifton, de samensteller ;~i het rapport. Militairen die :;»eroP hun beklag deden over -Martelpraktijken werden ge- fckfrï kregen te horen dat ®wterhun mond konden hou- „Deze beschuldigingen weer leggen de lezing van de Ameri kaanse regering, dat mishan delingen en martelingen niet van hogerhand zijn goedge keurd en een uitzondering zijn geweest", aldus Sifton. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Defensie wees de beschuldigingen giste ren van de hand. In het voorjaar van 2004 doken foto's op van Amerikaanse bewa kers en ondervragers die zich in Abu Ghraib-gevangenis bij Bag dad schuldig hadden gemaakt aan marteling en seksuele inti midatie van gevangenen. In ver band met de zaak zijn tot nu toe elf Amerikaanse militairen ver oordeeld, maar geen enkele lei dinggevende. ANP BARCELONA - Drie politie agenten in het Zuid-Spaanse Malaga zijn gearresteerd op ver denking van seksueel misbruik van immigranten in een opvang centrum, waar ze als bewaker werkzaam zijn. De 'onregelmatigheden' kwa men aan het licht tijdens een re guliere veiligheidsinspectie. De politiemensen organiseerden 's nachts feestjes waarbij ze seks hadden met zes illegale im migranten die in het centrum wachten op uitlevering naar hun land van herkomst. Het gaat om een Braziliaanse, een Marokkaanse en vier meisjes uit de Oekraïne. GPD door Remco Reiding MOSKOU - Aan de voet van de Kaukasus landden de afgelopen week zevenhonderd parachutis ten om de vijand aan te vallen en te vernietigen. Schoten klon ken, bommen vielen, terwijl tien tallen tanks manoeuvreerden en duizenden soldaten over de step pe marcheerden. Het was een oefening, maar de boodschap van Rusland aan het nabijgelegen Georgië was duide lijk: met ons valt niet te spotten. Rusland en Georgië leven op voet van oorlog sinds de pro- westerse Michail Saakasjvili eind 2003 tijdens de rozen revo lutie de macht overnam en plechtig beloofde opstandige re gio's in het gareel te krijgen. De militaire oefening werd vooral uitgevoerd voor het geval de si tuatie in Zuid-Ossetië en Abcha- zië escaleert, zei de Russische minister van Defensie Sergej Ivanov. „Iedereen begrijpt dat dat mogelijk is en de kans is vrij groot." Er ging de laatste week geen dag voorbij of er klonk wel oor logstaal uit Moskou of Tbilisi. „We verkeren in een staat van oorlog", zei de Georgische minis ter van Defensie, Irakli Okroeas- jvili. „Een propagandaoorlog, waarin we nog geen slag hebben verloren." Dinsdag riep het Ge orgische parlement met een reso lutie de regering op zorg te dra gen voor de terugtrekking van een vredesmacht uit de opstandi ge regio's. Volgens het parle ment zijn de troepen partijdig en gebruikt Rusland de vredes macht om de separatistische re gio's te steunen in een 'perma nente poging om Georgisch grondgebied te annexeren'. Moskou reageerde woedend. De Russische minister van Buiten landse Zaken Sergej Lavrov be schuldigde 'de oorlogspartij' in Georgië ervan een gewapend conflict uit te lokken. Hij waar schuwde dat Rusland 'alle mid delen' zal gebruiken om zijn bur gers in de pro-Russische regio's te beschermen. Vooral in Zuid-Ossetië, een berg achtige enclave die zich begin ja ren negentig zelfstandig ver klaarde, is het de afgelopen we ken voortdurend onrustig. Bij twee bomexplosies overleden een veiligheidsfunctionaris en twee voorbijgangers. Diploma ten en hoge militairen werden kortstondig vastgezet. De presi dent van Zuid-Ossetië, Eduard Kokoity, zei dat een eventuele Georgische aanval zo krachtig wordt afgeslagen dat Tbilisi het wel uit zijn hoofd zal halen nog eens troepen te sturen. Georgië hield onlangs de grootste militai re oefeningen ooit vertoond in het land en verhoogde het mili taire budget drastisch.GPD ANLONG VENG - Naar schatting 3000 mensen hebben zich zondag in het Cambodjaanse Anlong Veng verzameld om de vrijdag overleden Rode Khmer-leider Ta Mok de laatste eer te bewijzen. De 'slachter' van het communistische bewind, dat tussen 1975 en 1979 zeker 1,7 miljoen slachtof fers maakte, zal vandaag in de uithoek van Cambodja worden begraven. Arbeiders zouden inmid dels begonnen zijn met de bouw van een tombe en eretempeltje voor de gevreesde Khmer-comman dant. Ta Mok wordt in heel Cambodja veroordeeld, behalve in Anlong Veng en omgeving. Daar stond hij bekend als 'oompje' en als een vrijgevig man. foto Adrees Latif/RTR Duitsland wil rookverbod in 2007 „Het kost te veel levens en zal niet leiden tot een oplossing in het zuiden", zei de Noor. De Noord-Israëlische havenstad Haifa werd gisteren herhaalde lijk door Hezbollah-raketten ge troffen, waarbij zeker twee do den en minstens twintig gewon den vielen. ANP BERLIJN - Duitsland is van plan in 2007 een rookverbod in te voeren voor openbare ruimten zoals ziekenhuizen. Dat heeft minister Horst Seehofer van Consumentenza ken gezegd in een gesprek met de krant Tagesspiegel am Sonntag. Na het zomerreces komt er een wetsvoorstel, aldus Seeho fer. Hij denkt dat in de loop van volgend jaar het rookver bod van kracht kan worden. Aanvankelijk was het de be doeling om roken alleen in openbare gebouwen te verbie den. ANP/RTR Levend na val van negentien hoog BERLIJN - Als door een wonder heeft een man in Berlijn een val van de negentiende verdieping van een flat over leefd. Zaterdagochtend troffen voorbijgangers hem aan op het trottoir voor het twintig etages tellende gebouw. Tot hun verrassing kon de man zelf vertellen wat er was gebeurd. Hij was van een balkon in het trappenhuis gevallen om vervolgens door de overkapping van een toegangsdeur verder naar beneden te storten. Hij liep wonden aan zijn hoofd en een aantal botbreuken op, maar hij verkeert niet in levensgevaar. ANP/DPA Lijkschouwer Diana stapt op LONDEN - Het onderzoek naar de dood van de Britse prinses Diana loopt mogelijk vertraging op door het ver trek van de leider van het onderzoek, Michael Burgess. De lijkschouwer van de koninklijke familie vindt de werk druk te hoog, omdat hij ook lijkschouwer van het Zuid-Engelse graafschap Surrey is. Dat meldden Britse media zaterdag. Burgess heeft het dodelijke auto-ongeluk van de prinses in 1997 onderzocht sinds 2004. Diana kwam samen met haar vriend Dodi al-Fayed en de bestuurder in een tunnel in Parijs om het leven. ANP Noodweer Zuid-Duitsland eist tol KARLSRUHE - Noodweer in het zuiden van Duitsland heeft in de nacht van zaterdag op zondag veel schade ver oorzaakt. Zeker zeven mensen liepen verwondingen op. meldde de Duitse publieke zender ZDF gisteren. Bij de stad Karlsruhe richtte een tornado veel schade aan In het dorp Hambrücken raakten vijftig woningen deels zwaar beschadigd, maakte de politie bekend. In de deel staat Beieren blokkeerden omgewaaide bomen veel we gen en straten. ANP Hulpverleners gedood in Darfoer KHARTOUM - Drie leden van een internationale hulpor ganisatie zijn deze week in de Soedanese regio Darfoer ge dood. Dat hebben de Verenigde Naties zaterdag bekendge maakt. De hulpverleners waren donderdag in het vluchte lingenkamp Hassa Hissa in Zalingei, West-Darfoer, toen ze werden aangevallen door gewapende mannen. Het is niet duidelijk om welke hulporganisatie het gaat. Ook de nationaliteit van de slachtoffers is niet bekend, maar vermoedelijk zijn het Soedanezen. In totaal zijn de ze week in Darfoer bij verschillende incidenten zeker vier hulpverleners en vier bui'gers omgekomen. ANP/AFP Betogers houden foto's omhoog van oorlogsslachtoffers tijdens een anti-Israël demonstratie in het Zwitserse Zürich. Ook in Amsterdam gingen zaterdag duizenden mensen de straat op om te protesteren tegen het beleid van Israël en de Verenigde Staten in het Midden-Oosten. foto Sebastian Derungs/RTR door Remco Reiding MOSKOU - Homo's, lesbiennes en mensenrechtenactivisten zijn zaterdag in de Letse hoofdstad Riga belaagd door een groep be togers. Ze werden bekogeld met mest, uitwerpselen en rotte eie ren, toen ze een kerkdienst wil den verlaten. De homoseksuelen wilden door middel van een 'gay parade' aan dacht vragen voor discriminatie op grond van hun seksuele ge aardheid. Die optocht was ech ter door de lokale autoriteiten verboden vanwege veiligheidsri sico's. Een rechter bevestigde het verbod in een kort geding. De eerste Letse gay parade liep in 2005 uit op een gewelddadige confrontatie met betogers. De deelnemers aan de beoogde parade bezochten in plaats van te marcheren een kerkdienst. Bij het verlaten van het hotel stonden honderden jongeren de groep al op te wachten, vertelt D66-Europarlementariër Sop hie in 't Veld. „Het is bezopen dat zo'n parade verboden wordt omdat de veiligheid in het ge ding is, terwijl niemand iets doet als tweehonderd hooligans klaarstaan om iedereen te gra zen te nemen." In 't Veld be klaagde zich vooral over de rol van de politie, die schitterde door afwezigheid. „We hebben hemel en aarde moeten bewegen om wat politiebescherming te krijgen." Met andere politici woonde In 't Veld eerder dit jaar ook bijeen komsten in de Russische hoofd stad Moskou en in het Poolse Warschau bij. „Ik begin me on derhand een veteraan van dit soort veldslagen te voelen", zei ze. Geen klappen In 't Veld: „Tot ldappen is het deze keer niet gekomen, in te genstelling tot Moskou waar ze echt op bloed uit waren." In 't Veld wil de mensenrechtensitua tie in Letland aankaarten bij de Europese Commissie. De autori teiten in het Baltische staatje, dat sinds twee jaar lid is van de Europese Unie, weigeren al lan ger in arbeidscontracten een clausule op te nemen die discri minatie op grond van seksuele voorkeuren verbiedt. De Letse president Vaira Vike-Freiberga noemde het besluit van de ge meenteraad 'onacceptabel voor een democratisch land'. Voor In 't Veld is dat onvoldoende. „Doe er dan wat aan. Waarvoor ben je anders president?" GPD door Aad Luymes LONDEN - De Britse parlemen tariër Norman Baker van de op positionele Liberale Democra ten, heeft gisteren zijn twijfels geuit over de zelfmoord van de Britse wapenexpert David Kelly in juli 2003. Baker schrijft dit in The Mail on Sunday. Volgens een officieel onderzoek zou Kelly, die wapendeskundige was bij de Verenigde Naties, zelfmoord hebben gepleegd, na dat hij genoemd was als de bron voor een BBC-reportage. Kelly zou tegenover de BBC hebben verklaard dat de Britse regering verhalen over Iraakse massaver nietigingswapens had opge klopt. Het feit dat er massaver nietigingswapens zouden zijn, was de aanleiding voor de inva sie in Irak in 2003. Volgens Baker is het onderzoek naar de dood van Kelly niet goed uitgevoerd en zijn er grote tekortkomingen. Volgens de offi ciële versie zou Kelly zelfmoord hebben gepleegd door zijn pol sen door te snijden. Maar Baker wijst erop dat deze manier van zelfdoding zeer pijnlijk en daar om onwaarschijnlijk is. Boven dien zou er dan veel meer bloed zijn vrijgekomen. Hij verwijst naar eerdere uitla tingen van hulpverleners die als eersten bij Kelly aankwamen. Ze zeiden dat Kelly onmogelijk kan zijn doodgebloed, omdat er bijna geen bloed lag op de plek waar hij werd gevonden. De po litie zei dat er 29 pijnstillers ont braken uit een pakje dat Kelly thuis bewaarde. Maar in de maaginhoud van Kelly is slechts eenvijfde deel van een tabletje gevonden, aldus Baker. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5