Evacués overspoelen Cyprus VN-militairen in Zuid-Libanon hulpeloos tussen twee vuren PZC PZC Papa en mama zijn even op reis Chaos besmeurt vrijheid Oekraïne Eiland verwerkt tienduizenden uitgeputte vluchtelingen uit Libanon maandag 24 juli 2006 De meeste buitenlanders die niet in Libanon wilden blijven, zijn weg. Afgelopen iveekeinde werden nog tienduizenden men sen, vooral gezinnen met jonge kinderen, met schepen uit Bei roet geëvacueerd naar Cyprus. Onder wie de laatste Nederlan ders. Ze maakten allemaal een slopende reis. door Loes de Fauwe Rond een uur 's middags loopt de temperatuur op tot tegen de veertig graden. Het Amerikaanse oorlogsschip USS Nashville vult bijna de haven van Limasol. Voetje voor voetje schuiven ze naar de veiligheid, 1169 Amerikaanse evacuees uit Beiroet. Kinderen aan de hand, kinderen op de arm, baby's in de armen, koffertjes, rugzak ken, buggy's. Soldalen met ba gage er achteraan aan, ook al met kinderen op de arm, bejaar den ondersteunend. Beneden hangt een spandoek boven de in gang 'Welcome to Limasol, a crossroad to peace and safety'. Niemand heeft er oog voor. Stevig houden die moeders de handen vast van de kleintjes, grotere kinderen blijven hier vanzelf in de buurt. Bleek zijn ze en moe. De ogen van de vol wassenen schieten rond door de volle hal. Waar kun je nog zit ten. waar wordt wat geregeld. Allemaal krijgen ze meteen in structies, daar is de dokter, daar is de registratie, verderop een speelhoek, daar pizza, drinken en fruit, luiers ook en baby- melk. Eerst een plek, tassen op de grond. Hoogbejaarden Buiten stromen nog steeds men sen van boord. Twee militairen duwen synchroon twee rolstoe len. In de ene een hoogbejaarde man met een rieten tropenhoed en een wandelstok. Zijn vrouw, bleek en broos, wappert met haar van reuma kromme hand zichzelf een beetje koelte toe. Bij de deur houdt een andere mi litair een paar kinderen bij el kaar die hun ouders even kwijt zijn en probeert ze gerust te stel len. 'Are you okay?', vraagt hij, als een reus boven hen uit tore nend. Ze kijken geïmponeerd op en fluisteren. 'Yes'. Afgelopen weekend heeft het Grieks/Turkse eiland Cyprus misschien wel veertigduizend vluchtelingen verwerkt die de oorlogsituatie in Libanon ont vluchtten. Met grote veerboten en oorlogsschepen zijn ze uit Beiroet weggehaald. Een grote stoet van dodelijk vermoeide rei zigers, allemaal minstens al 24 uur onderweg. Op Cyprus heeft zich deze week zo een logistieke operatie vol trokken die enorm is. De ambas sades van vele landen, vaak ver sterkt met ingevlogen personeel, militairen, het Rode Kruis, maar ook clubs als de Rotary, zijn etmalen achter elkaar in de weer. Is het ene schip afge werkt, wordt het volgende al weer binnengeloodsd. Buschauffeurs rijden af en aan naar de vliegvelden voor verder transport, vrachtwagens met fris en eten daveren door de stra ten. Luxe jachten De vakantiegangers op de stran den langs de Cypriotische kust smeren hun lijven in en bekij ken al die schepen die voor de havens op de rede liggen. Vrachtschepen die niet kunnen lossen en in Beiroet niet meer te recht kunnen, de luxe jachten, de enorme oorlogsbodems die de horizon vullen. In de aankomsthal in Limasol zit het oude echtpaar gevloerd op de stalen banken. Hij, Faiz Masri, is met zijn 92 jaren de oudste passagier. Zijn vrouw Af- ifi, 88, bijna. Ze zijn van oor- spx-ong Libanees maar wonen al dertig jaar in de VS, waar hun zoon Alexis ook woont. Met zoon, schoondochter Luna en hun tweeling van anderhalf wa ren ze in Libanon op familiebe zoek. De 54-jarige Alexis is ra zend. „We zaten in het vakantie huis van de familie, in de Be- kaavallei toen het begon. We za gen de inslagen en zijn meteen op weg gegaan. Onderweg moes doorThea van Beek en Jan Salden Klinisch psycholoog Wim Wolters kent ze. Voor beelden van peuters die naast het lichaam van hun dode moeder zijn aangetroffen en de indruk wekken alsof ze niets hebben meegemaakt. Maar schijn bedriegt. „Kinderen kunnen doen als of. Zij spelen opgewektheid, vanuit een soort innerlijke verwarring. Maar later komt het er allemaal uit. Dan blijkt dat zij verschrikkelijke din gen hebben gezien en vol zit ten met de meest gruwelijke en agressieve fantasieën." In de afgelopen week waren twee kleine kinderen getuige van een moord in eigen huis. In de nacht van dinsdag op woensdag werd een 26-jarige vrouw dood gevonden in haar flat in Rotterdam. Haar drie jarig zoontje was op dat mo ment aanwezig in de woning. Woensdagavond werden een man en een wouw in Den Haag doodgeschoten. Bij dat incident was een kind van an derhalf jaar aanwezig, dat he vig overstuur raakte. Hoe worden peuters opgevan gen na zo'n ervaring? „Het eerste dat wij doen als wij ter plekke komen, is het kind uit huis halen", zegt een woord voerster van de politie Rotter dam Rijnmond. „Meteen daar na halen wij de Raad voor de Kinderbescherming en Bu reau Jeugdzorg erbij. Zij zor gen voor opvang." Crisisdienst Jeugdzorg beschikt over een crisisdienst, die bij inciden ten acuut wordt opgeroepen. Als de ouders nog in leven zijn, dan worden zij opge spoord. Als zij allebei zijn overleden, dan wordt opvang gezocht in de directe omge ving van het kind, bijvoor beeld bij opa en oma of een ge liefde oom of tante. Als ook die niet te vinden zijn, dan kan het Bureau Jeugdzorg een beroep doen op crisis- pleegouders, die getraind zijn in het omgaan met kinderen die iets ergs hebben meege maakt. „Onze mensen zijn voorbe reid op moeilijke vragen en gruwelijke verhalen", zegt woordvoerster Ans van der Maat van Pleegzorg Neder land. „Dat moet ook wel, want pleegouders moeten sta biliteit bieden en niet zelf emotioneel bij een gebeurte nis betrokken raken." De eer ste uren moet een kind vooral tot rust kunnen komen, zegt Van der Maat. „Rust, rein heid en regelmaat zijn aan vankelijk het belangrijkste. En een vertrouwde omgeving, waarin een kind weer rustig kan eten, drinken, slapen en bij iemand op schoot kan zit ten." Partnerdoding In het geval van partnerdo ding, bijvoorbeeld als de va der de moeder doodt, kan het volgens klinisch psycholoog Wolters beter zijn het kind niet bij opa en oma onder te brengen. „Die kunnen partij dig zijn en geven hun schoon zoon of -dochter misschien wel de schuld van wat er is ge beurd. Een kind kan zich in zo'n situatie geremd voelen zijn gevoelens te uiten." Het uiten van die emoties is be langrijk, zegt Wolters, al is voorzichtigheid geboden. „Kinderen gaan om papa en mama vragen. En wat vertel je dan? In ieder geval niet dat ze dood zijn en nooit meer te- xugkomen. Die schok is te groot. Beter is te vertellen dat ze even op reis of een tijdje ziek zijn." Pleegouders kunnen het niet alleen al'. Zij zullen in de eer ste maanden worden bijge staan door gedragsweten schappers. Zij moeten beoor delen hoe groot de schade is die het kind heeft opgelopen en hoe het kan wox-den behan deld. Want hoe onbewogen een kind in eerste instantie soms ook lijkt, als het getrau matiseerd is komt het er vroeg of later uit, zegt Wol ters. Dat neemt niet weg dat een traumatische gebeurtenis voor altijd een litteken blijft. „Met goede begeleiding en een adequate behandeling kun je heel veel bereiken", zegt Wolters. „Maar helemaal vei'dwijnen zal zo'n herinne- x-ing nooit." GPD Libanezen met een Nederlands paspoort worden in de haven van de Cypriotische stad Larnaca opgewacht door Ton Mandemaker van de Nederlandse ambassade in Nicosia. foto Mark van der Zouw/GPD ten we omrijden omdat de we gen kapot geschoten waren. De bruggen ook. Plet is echt onge looflijk. Geen dorp heeft nog een toegangsweg. De Israëliëx-s schieten op alle vrachtwagens, ook die van het Rode Kruis. We hebben uren gereden in een ge bied waarop werd geschoten, met de tweeling en mijn ouders. Maar ook in Beiroet waren we niet veilig. Daar is een giganti sche verwoesting aangericht. Wat bezielt die Israëliërs? Al vijftig jaar lang zien we het be wijs dat dit geweld tot niets leidt. Maar in het Pentagon en in Israël zijn de haviken aan de macht, en wij als gematigden zien alleen ïxxaar dat al dit ge weld alleen maar leidt tot rxieuw geweld. Weer een nieuwe genera tie die meemaakt dat onschuldi ge burgers worden doodgescho ten. Dit is een terreur die voor de hele wereld onacceptabel moet zijn. We zijn in een keer weer twintig jaar tex'uggezet." Niet bewust De tweeling Alex en Andrew van anderhalf is zich daarvan gelukkig niet bewust. Bezorgd laat de moeder hen telkens dxin- ken. Het wachten is op vervoer naar de verzamelplaats. Als ze geluk hebben, krijgen ze van daag nog een plek in een vlieg tuig. De haven van Larnaca is een stuk groter dan die van Lima sol. Tientallen medewerkers van diverse ambassades, naamplaat jes op, speciale T-shirts aan, hangen in het begin van de avond even in een stoel. Een paar uur rust. Het is al don ker als de Pidncesa Marissa bin nenloopt. Het is nog steeds bloedheet als de stx-oom van ruim elfhonderd passagiers het schip verlaat. Als laatste deze nacht legt om vier uur 's och tends het Gxiekse ooxiogsschip Rodas aan met honderdveertig uitgeputte passagiers. Op de ka de wachten van de Nederlandse ambassade Ton Mandemaker en Rutger Janssen. Net zo ver moeid en wit als al die reizigers. Ze houden een bord omhoog waarop 'Holland' staat geschil- dei'd. Ze halen de laatste Nederlan ders op. Het zijn het Libanese gezin Mohamed en de 75-jarige Carla Overbeek. Als ze in hun hotel aankomen zijn de schoon- makei'S bezig de terrassen rond de zwembaden te vegen en schoon te spuiten voor een nieu we dag. GPD Al sinds 1978 zitten in Zuid-Li- banon VN-vredestroepen, beter bekend als Unifil (United Na tions Interim Forces in Leba non). Ooit waren zij met bijna achtduizend manschappen, nu telt het contingent 1990 militai ren. Maar wat doen de troepen uit China, Frankrijk, Ghana, Ier land, Italië, Polen, India en Oek raïne onder leiding van de Fran se generaal-majoor Alain Pelle grini nu Libanon in een oorlogs gebied is veranderd? door Carel Goseling Dagelijks brengt het Uni- fil-hoofdkwartier in het Li banese Naqoura keurig een pers bericht uit. De inhoud geeft ech ter een steeds wanhopiger in druk. Langs de door de VN be paalde grens tussen Israël en Li banon, de 'Blauwe Lijn', wordt zwaar gevochten. Diverse posi ties van Unifil worden geraakt door Israëlische artillerie. De schade is aanzienlijk. Uni- fil-eenheden kunnen zich vrij wel niet meer door het gebied bewegen. Hulp aan de burgerbe volking is nauwelijks mogelijk. Ook de bevoorrading van de Unifil-posten zelf loopt spaak. In 1978 besloot de VN-Veilig- heidsraad 'blauwhelmen' naar het zuiden van Libanon te zen den. Zij kregen een drieledige taak: er op toezien dat Israël zijn troepen uit Zuid-Libanon terugtrok, herstel van vrede en veiligheid in de regio, en het be vorderen dat de Libanese rege ring weer effectieve autoriteit kx-eeg over het gebied dat sinds de in 1975 begonnen burgeroor log werd beheerst door christelij ke milities, die door Israël wer den gesteund. Israël trok inderdaad weg, om in 1982 Libanon weer binnen te vallen. Unifil kon en mocht niets doen, het moest lijdzaam en gefrustreerd toezien hoe de Is raëliërs een groot deel van Liba non bezetten en er grote ver woestingen aanlichten. In 1985 volgde een gedeeltelijke Israëli sche tex'ugti'ekking. Unifil kon zijn mandaat niet uitvoeren, con- stateei'de de toenmalige secreta- xis-generaal van de VN Javier Perez de Cuellar. Het kon alleen zijn best doen. Medio 2000 vertrokken de Israë lische militairen toch. De Veilig heidsraad riep Libanon meteen op zijn controle over het gebied te herstellen door er een behoor lijk aantal militairen heen te zenden. Al snel constateerden de VN dat Libanon daar niet aan begon. Syrië maakte met een troepenmacht van dertigdui zend militairen feitelijk de dienst uit in het land. Het Liba nese leger - pion van de Syriërs - stond machteloos. Hezbollah Feitelijk stond het gebied rond de Blauwe Lijn onder controle van het door Syxïë gesteunde Hezbollah. Dat handhaafde daar ongewapend de orde en was actief op sociaal-, medisch- en onderwijsgebied. Zonder al omvattende vrede met Israël weigerde Libanon het eigen le ger naar de grens te zenden. Uit de ï'apporten die VN-secreta- ris-generaal Kofi Annan sinds dien elk half jaar aan de Veilig heidsraad zendt, blijkt dat sinds dien weinig is veranderd. Israël schond dagelijks het luchtruim van Libanon. Gevechtsvliegtui gen doorbraken bewust de ge luidsbarrière. De lokale bevol king werd steeds bozer. Hezbol lah vuurde met luchtafweerge schut. Militanten beschoten met raketten het noorden van Israël. Vijandige retoriek en provoca ties over en weer waren de norm. Steeds weer nam de Veiligheids raad ï'esoluties aan die Libanon opdroegen exclusieve en effectie ve controle over het zuiden te waarborgen door er genoeg troe pen heen te zenden. Libanon moet in het gebied het gewelds monopolie kxijgen, heet het. Be gin dit jaar krijgt Libanon - waaruit de Syrische troepen in middels zijn verdwenen - op dracht beter met Unifil samen te werken. Unifil oefent controle uit via mi litairen op de grond, vanuit de lucht met helikoptei'S en door middel van observatieposten. De blauwhelmen mogen slechts rapporteren. Over alle geconsta teerde incidenten worden de be trokken partijen op de hoogte gesteld. Ingiïjpen mag Unifil niet. Hoe frustrerend dat is blijkt uit verslagen van Neder landse Unifillers uit de periode 1979-1983. Het militaire beeld: wij kunnen niet doen wat wij van de VN moeten doen, wij mo gen niet optreden, er ligt te veel macht bij andere partijen. door Remco Reiding Zij zijn weer terug: de na tionalisten uit het wes ten, de mijnwerkers uit het oosten, de oude vrouwtjes met hun ikonen, de studenten met hun gele vlaggen. Sinds Oekraïners eind 2004 mas saal de straat op gingen en hun Oranje Revolutie ontke tenden, kunnen zij er maar geen genoeg van krijgen. Zij protesteren, bouwen tenten kampjes en vertellen voortdu rend wat zij van alles vinden. Die vrijheid van meningsui ting is een van de weinige lichtpuntjes aan een donkei-e hemel die de politiek en het land overschaduwen. In Oek raïne is veel veranderd sinds het volk besloot in opstand te komen, maar rustiger is het er niet op geworden. Een eerste dieptepunt bereik- ,te het land vorig jaar septem ber, toen de pro-westerse oranje coalitie uiteenspatte vanwege onderlinge beschul digingen van corruptie, ono verbrugbare meningsverschil len en botsende ego's. Een tij delijke regering overbrugde de periode tot de parlements verkiezingen in maart. Die moesten duidelijkheid geven over de toekomst van het land, maar sinds de stembus gang is de chaos compleet. Politici blokkeerden de afge lopen maanden het parle ment, maakten collega's het spreken onmogelijk, boycot ten zittingen, liepen over naar de vijand en deelden ra ke klappen uit. Toen de stof wolken waren opgetrokken, bleek Viktor Janoekovitsj als winnaar uit de strijd te zijn gekomen. Een anticrisiscoali- tie droeg hem voor als nieuwe premier, nadat een tweede oranje coalitie een doodgebo ren kindje was gebleken. Het is een opvallende tex-ug- keer voor de man die twee jaar geleden nog de zondebok was tijdens de Oranje Revolu tie. De mensen die de straat op gingen, vei'guisden hem omdat hij de protégé was van de aftredende president Leon id Koetsjma, zijn corrupte, criminele entourage en het.in' vloedrijke buurland Rusland Zij maakten hem zwart door te wijzen op zijn vermeende strafblad. En zij spotten m hem, omdat hij zijn titel van 'proffesor' - zoals JanoeW vxtsj schreef - zou hebben ge kocht. De door Janoekovitsj gewonnen verkiezingen wer den ongeldig verklaard en tii- dens een nieuwe ronde legde hij het alsnog af tegen Joesjts- jenko. Twee jaar later heeft Joesjtsjenko drie opties, maa: gunstig zijn ze geen van drie ën. De president kan Janoeko vitsj accepteren als premier in ruil voor zoveel mogelijk concessies, maar dan moet hij de macht delen met zijn aarts rivaal. Hij kan het parlement ontslaan en nieuwe verkiezin gen uitschrijven, maar het is uiterst onzeker of zijn partij daarbij gebaat is. Zwakker „Of hij kan bij de pakken neer gaan zitten", zegt analis te Viktoria Boetenko, „zijn termijn tot 2009 uitzitten en in de tussentijd Oekraïne zo goed mogelijk vertegenwoor digen in het buitenland." De president maakt een steeds zwakkere indruk en Boeten ko twijfelt of hij wel ambiti eus genoeg is om een sterke politieke rol op zich te willen nemen. Hij is fysiek gesloopt door een dioxinevergiftiging, teleurgesteld in de resultaten van de Oranje Revolutie, in de steek gelaten door partijge noten en uitgeput door de po litieke spelletjes. Joesjtsjenko heeft de ruziën de politici tot morgen de tijd gegeven om met een compro mis op de proppen te komen. Is er geen nieuwe regering, dan ontbindt hij het parle ment. „Of Janoekovitsj uitein delijk de grote winnaar is. valt daarom te bezien", zegt Boetenko. „Maar ik heb geen enkele twijfel wie de verliezer is: de president." GPD 24 juli 1956 VUIL DUMPEN - Wethouder A. M. den Boer van Ziexikzee heeft tijdens de gemeenteraads vergadering harde woorden ge richt aan cle bevolking. Hij wees erop dat de burgers vaak vuil in de straten deponeren en stelde dat het tijdelijke ontbre ken van een stortplaats daar geen excuus voor mag zijn. POSTDUIVEN - Een Duitse duivenhouder heeft sinds giste ren zijn zeven ontvoerde dui ven terug. De man, die zijn kostbare beestjes al enkele da gen miste, kreeg wij dag via een loopjongen een brief dat hij ze terug kon krijgen tegen betaling van een losgeld, Het losgeld diende te worden be taald via de postduif die de joe gen bij zich had. De politie lid de duif, voorzien van kleurige linten, los en volgde het beest je naar zijn til. De ei^ een 35-jarige bouwvakker, bleek de ontvoerder. UIEN - In de Dijkwelsewegis Kapelle is een vrachtauto in de sloot gereden. Deze was gela den met 7,5 ton uien. Doorde zachte wegberm kon dechaui- feur zijn wagen niet meer op de weg krijgen. Ierse militairen van de United Nations Interim Forces in Lebanon (Unifil) patrouilleren door Qlayaa in mei 2000. foto Joseph Barrak/EPA De samenwerking met moslim bevolking is ook moeizaam. Ex- bestaat een culturele kloof, mili- tairen krijgen te maken met fa milie-eer, bloedwx-aak, protes ten over schaarse kleding. Som mige Libanezen zijn vriendelijk, anderen koel en afstandelijk. In de huidige crisis zijn de contac ten met de lokale bevolking be perkt tot het verdelen van water en voedsel, het organiseren van evacuaties, het transporteren van gewonden en het afvoeren van lijken. Dat alles in samen- wex-king met de Libanese autori1- teiten. Mis Maar zelfs dan gaat het nog mis, zo blijkt uit de Unifil-persbe- richten. Israël staat, ondanks eerdere beloften, Unifil geen be wegingsvrijheid toe. Konvooien worden niet doorgelaten. Medi sche teams van Unifil worden beschoten. De veiligheid van onder Uni- fil-vlag vluchtende burgers wordt niet gegarandeerd. Ver zoeken van generaal Pellegxïni aan cle stafchef van het Israëli sche leger blijven onbeant woord, afgegeven garanties blij ken niets waard. GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J, Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-maïl: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/rryvrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: t 59,75 6 62,00 per jaar: 6 229 20 6 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voorna einde van de betaalperiode. PZC. t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6%B1\V Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitcevci- overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en vC:^ de Regelen voor het Advertentieweien Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16,00 tot 18,00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes); Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroorendgtw Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl'adverteten Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Is een onderdeel van het Wogener-conccrn-O" aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruiK (abonnementen)admimstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dionsc^ ducten van de titels en do werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden tq- Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot-A- WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4