lan legitimeren voor alcohol tot 25 jaar j jbanonveteranen zitten huilend voor televisie Fietsende nonnen achtervolgen dief ANWB is druk met hulp aan vakantiegangers ioreca reageert afwijzend op voornemen minister Stunts en onwijze lol veroveren Zwarte Cross Campzone valt van hitte in de regen Zwaluwen houden De Rotterdam in Gdansk maandag 24 juli 2006 ttRiith van Beek Lv HAAG - Minister Hans «rvorst (Volksgezondheid) ftt of de regels rond de ver- :p van alcohol moeten vvor- vjaangepast. Vaak is niet dui- jjjkof de koper 15, 17 of 19 Daarom overweegt de mi erde zogenoemde vergewis te verruimen. Als niet dui- jt is of iemand ouder is dan par, kan naar een legitimatie- is nijs worden gevraagd. plannen zijn nog pril. zegt ^woordvoerster van het mi- lerie. „We zijn nu bezig met consultatieronde, waarbij we rokken partijen hun mening p;en. Er zijn problemen met t huidige wetsartikel, want iieweinig jongeren wordt le gatie gewaagd en toch kun- II j ze alcohol kopen. Daarom in we de leeftijd van de ver- oplicht verhogen naar 25, de foutmarge zo veel moge lijk te verkleinen." De horeca reageert bij voorbaat afwijzend op het voorstel. Het is een ab surd plan, in een achterkamer tje in Den Haag bedacht, vindt directeur Iwan Mendes van danscafé Meander in Amster dam. De uitgaansgelegenheid is erg populair onder studenten en Mendes ziet het dan ook niet zit ten iedereen die jonger lijkt dan 25 jaar, te vragen zich te identi ficeren. „Als ze hier met zijn twintigen staan te dringen aan de bar, moet ik ze dan allemaal hun paspoort vragen? Die minis ters moeten zelf eens uitgaan. Dan kunnen ze met eigen ogen zien wat haalbaar is en wat niet." Om bier te kopen moet ie mand minimaal 16 jaar zijn, sterke drank mag alleen ver kocht worden aan mensen van 18 jaar of ouder. Twijfel Bij twijfel moet de verkoper naar een legitimatiebewijs vra gen. Maar of iemand 17,18 of 19 is, is niet altijd even makkelijk te zien. Hoogervorst overweegt daarom deze zogenaamde verge- wisplicht te veranderen. Als het aan hem ligt, moeten verkopers van alcohol straks aan iedereen van wie niet duidelijk is of die 25 jaar of ouder is, legitimatie vragen. Barman Chris Ewals van eetca fé De Schutter vindt de plannen van Hoogervorst 'niet te doen'. „Er komen heel veel studenten hier, die zijn grotendeels onder de 25. En straks krijgen we de introductieweek, dan wordt het helemaal druk. Die klanten kun je niet allemaal om identificatie vragen." Het huidige beleid werkt prima, vindt Ewals. „Na tuurlijk letten wij goed op. Je wilt niet dat je restaurant een slechte naam krijgt omdat er re gelmatig dronken tieners naar buiten rollen." Op deze manier wordt de horeca een soort ver lenging van de politie, meent hij. GPD door Anne van der Schoot AMSTERDAM - Twee non nen van de aan de Mariaver- schijning van Ida Peerdeman gewijde kapel aan de Diepen- brockstraat in Amsterdam hebben zaterdag in habijt en op de fiets een dief achter volgd. Een van de zusters had de man herkend van bewakings- beelden van een diefstal uit de kapel, twee weken eerder. De man had toen enkele hon derden euro's buitgemaakt. De verdachte stond zaterdag voor de deur van de kapel en vroeg de zuster wanneer de dienst zou beginnen. De non herkende de man als de dief en vroeg hem binnen. „Ze zal wel gedacht hebben, als ik hem binnen heb kan ik de po litie waarschuwen", aldus een woordvoerder van de poli tie zaterdag. Zo handelde de zuster ook, want ze waarschuwde een an dere non die op haar beurt de politie alarmeerde. De man voelde echter nattigheid en koos het hazenpad. De twee nonnen sprongen op de fiets en achtervolgden de man dwars door Amsterdam. Omdat de gsm van een van de zusters uitstond, kon de gear riveerde politie niet achterha len waar de vrouwen en de dief naar toe waren gereden. Inmiddels was het drietal in stadsdeel De Pijp geraakt, waar de man toch aan zijn achtervolgers wist te ontsnap pen. Aan de hand van foto's en de bewakingsbeelden pro beert de politie alsnog de da der te vinden. ANP akantiegangers eroofd bij ipakken auto •ERLEN - Drie gemaskerde aen hebben in de nacht van atdag op zondag een gewa lde overval gepleegd op een c» echtpaar in Heerlen. Die m voor hun woning bezig il het inpakken van de auto liondag op vakantie te gaan. overvallers hebben behalve •auto - een BWM-cabrio - een aamera en geld buit ge- ükt. De overvallers bedreig de man en de vrouw met wapens. De man werd daar- jook mishandeld. Hij liep di- kneuzingen en een ge arde lip op en heeft zich on- i doktersbehandeling moeten dm. GPD irugsdealers in lisco opgepakt I ÜGEEST - Politieagenten cn [tier* van discotheek Bobs rty Palace in Uitgeest hebben «[dagnacht de handen vol ge daan een groep drugsdealers Den Haag. Er zijn vijf aan gingen verricht en een aan- Iporticrs raakte gewond. 2i6 «Hagenaars maakten deel uit 143 aeen grotere groep. Volgens politie waren het lastige klan- Zo werd er cocaïne gedeald ietoiletten. GPD LICHTENVOORDE - Extreme stunts, carnavaleske motorcross en veel bier zorgden de afgelopen drie dagen voor onwijze lol tijdens De Zwarte Cross in Lichtenvoorde. Naar schatting tachtigduizend toeschouwers kwamen af op het evenement, dat in tien jaar tijd is uitgegroeid tot een mega-spektakel. Oorspronkelijk begon de Zwarte Cross als een pure motorcross met muziek, maar het '2 nonze redactie binnenland - Een bufferzone ter «fte van de rivier de Litani Nn grote internationale vre- aacht met een sterk man dievoor lange tijd in het ge- ■i blijft. Dat lijkt de meeste «rancn van de United Na- ïs Interim Force in Lebanon (Unifil) de beste oplossing voor het conflict. Zij kwamen gisteren in het Vete- raneninstituut in Doorn bij el kaar om te praten over de huidi ge situatie in het land waar zij tussen 1979 en 1985 namens de Verenigde Naties gelegerd wa ren. De ongeveer tachtig aanwe- IETS" VO&N 7 zige (oud)militairen en hun part ners noemden het frustrerend dat de situatie nu precies het zelfde is als toen. Dat geeft de le den van de toenmalige vredes macht een heel dubbel gevoel. „Het lijkt alsof al je harde werk, de doden en de opgelopen trau ma's voor niets zijn geweest", verwoordt Chris Laarhoven van het Veteraneninstituut de gevoe lens van de militairen. Laarho ven was in 1981 en 1982 ambu- Reddingsbrigade haalt Duitsers uit zinkende sloep ROERMOND - De Roermondse reddingsbrigade heeft zaterdag middag rond twee uur 34 Duitse toeristen van een zinkende sloep op de Zuidpias gehaald. Volgens J. Klootwijk van de red dingsbrigade zijn met het ingrij pen mogelijke ongelukken voor komen. Maar volgens P. Hou- kes, eigenaar van de boot 'De Ooldy', was er niets aan de hand. Toen de redders bij de houten sloep arriveerden, stond het water volgens Klootwijk de opvarenden al tot de heupen. De boot lag een kleine honderd me ter van de wal en de opvarenden waren 'licht in paniek'. Omdat het cle reddingsbrigade te veel tijd zou kosten meerdere malen op en neer te varen om alle opva renden aan land te brengen, werd besloten De Ooldy met be hulp van een touw naar de kant te slepen. Houkes vindt het in grijpen onzin. „De reddingsbrigade heeft deze publiciteit kennelijk nodig om aan nieuwe vrijwilligers te ko men." GPD lancechauffeur in Libanon. „Sommigen van ons zitten echt huilend voor de televisie, terwijl we weten dat we daar hartstik ke goed werk hebben gedaan. Dat merken we tijdens onze te- rugkeerreizen. We worden daar altijd met open armen door de plaatselijke bevolking ontvan gen", vertelt Laarhoven. Chris Oliemeulen, boordschut ter in 1979 en inmiddels met pensioen, is het oneens met de inval van Israël in Libanon, maar begrijpt het wel. „Je kan niet vernachten dat ze zich on gestraft laten beschieten. Maar ze zijn te grof bezig. Ze hadden het chirurgischer aan kunnen pakken door een commando troep te sturen. Israël heeft eer der bewezen daarmee heel goed uit de voeten te kunnen." Oliemeulen, die amper nog slaapt omdat hij niets wil mis sen van de aanvallen, is er van overtuigd dat het conflict pas ten einde is, als de wapenleve ranciers worden aanpakt. „Maar die kans is klein, want daar gaat te veel geld in om. Ook voor de VS." Onmogelijke opgave Volgens Laarhoven komt een op lossing dichterbij als de VS meer invloed zou uitoefenen. „Zij hebben Israël drie weken BIDDINGHUIZEN - Het jaar lijkse computerkamp Codemas- ters Campzone viel zaterdag van de hitte de stromende re gen in. Grote problemen lever de de hevige regenval niet op. Campzone vindt dit jaar voor de zesde keer plaats. De organi satie verwacht dit jaar onge veer 2000 bezoekers. Zaterdag stond de teller al boven de 1800 deelnemers. Dat is al meer dan over heel vorig jaar. Het elfdaagse evenement duurt nog tot 31 juli. Campzone bezit dit jaar de we reldprimeurs van nog niet ver toonde beelden van de massive multiplayer online (mmo-)ga- mes Lord of the Ring online, Shadows of Angmar en Ar- chLord. Hoewel het aantal mei den elk jaar toeneemt, blijft het publiek overwegend be staan uit blanke jongens. foto Robin Utrecht ANP Man verongelukt in Giethoorn GIETHOORN - Een 38-jarige man uit Vollenhove is gis terochtend in Giethoorn om het leven gekomen, nadat hij met zijn auto tegen een boom was gebotst. Het slachtoffer reed op de N334, toen hij door nog onbe kende oorzaak in de rechterberm terechtkwam. De man stuurde bij en reed vervolgens aan de linkerkant van de weg tegen een boom. Hij was vrijwel op slag dood. ANP Tilburgse kermis trekt veel publiek TILBURG - De kermis in Tilburg heeft zaterdag 75.000 bezoekers getrokken. Dat zijn er 25.000 meer dan vorig jaar op de eerste dag. Dat maakte de gemeente Tilburg be kend. Vanwege de hitte heeft de Tilburgse horeca rond het Pius- plein het plan opgevat om vandaag tijdens Roze Maan dag, traditioneel de drukste dag van de kermis, een paar douches neer te zetten. Bezoekers kunnen dan even afkoe len van het warme weer. De grootste kermis van de Bene lux duurt nog tot 30 juli. ANP Bestrijden mieren oorzaak brand ZOETERMEER - Een inwoner van Zoetermeer heeft za terdag een brand veroorzaakt, toen hij een einde probeer de te maken aan een mierenplaag tussen het ten-as en de gevel van zijn woning. De man wilde met een gasbrander de dieren wegbranden. Dat ging goed, totdat de vlam door luchtgaten in de gevel de damp remmende folie voor de isolatie in brand zette. Het vuur trok snel door de spouw heen. De rook die zo vrijkwam, trok door allerlei kieren en beluchtingsgaten de woning binnen. De brandweer moest bij drie woningen met de warmte- beeldcamera zoeken om de brandjes te kunnen opsporen. Op verscheidene plaatsen zijn daarna het dak en de spouw opengebroken en bij één woning moesten zelfs de raamdorpelstenen worden weggehaald om het vuur in de spouw te kunnen blussen. ANP Caravan te zwaar met aardappelen SCHEEMDA - De Nederlandse chauffeur van de wagen met caravan die zaterdagochtend bij het service-infopunt op de rijksweg A7 bij Scheemda het gewicht van zijn voer tuig liet meten, had tijdens zijn vakantie kennelijk geen zin in buitenlands eten. De caravan bleek ruim driehon derd kilo te zwaar, voor een deel veroorzaakt door vijftig kilo aardappelen. Omdat de bestuurder zich vrijwillig had gemeld, kreeg hij geen bekeuring. ANP Zomerbroek NS'ers is te dik UTRECHT - De spoorwegvakbond WMC wil met cle di rectie van de Nederlandse Spoorwegen (NS) overleggen over aanpassing van het zomertenue van machinisten en conducteurs. Bij de bond komen klachten binnen van rij dend personeel dat de broek van een te dikke stof is ge maakt. Wat de WMC betreft, wordt in de NS-kledinglijn ook de korte broek opgenomen, maar de bond maakt daar geen halszaak van. De bond mikt in eerste instantie op een dun nere zomerbroek. Vorige week werden twee machinisten naar huis gestuurd omdat ze met een korte broek aan het werk wilden gaan. ANP stuntprogramma wordt een steeds groter onderdeel. De motorcross werd afgesloten met de laatste manche van de Superklasse, de cross voor de bizarre voertuigen en ver klede deelnemers. Karkassen van een auto waren omgebouwd tot de mafste creaties: van een loeiende raket, de negerhut van Oom Tom en een werkende wasserette tot een Zeeuwse mossel. foto Rick Nederstigt/AA/P de tijd gegeven om Hezbollah met wortel en tak uit te roeien. Dat is een onmogelijke opgave, die nog meer slachtoffers kost. Deze groepering is diep gewor teld in het zuiden. Door de ge vechten met Israël kiest de be volking juist meer hun kant. On ze gids en tolk in Libanon had weinig met de politiek, maar is nu fel voor Hezbollah." Laarhoven heeft zo zijn mening over de beide partijen. „Het gaat echter niet om wie schuldig is, maar om het leed van de bur gers. Alles wat ze de afgelopen jaren hebben opgebouwd is in een week tijd allemaal wegge- "ANP door Ron de Groot DEN HAAG - De steunpunten van de ANWB in het buitenland hebben de afgelopen dagen de handen vol gehad aan gestrande Nederlandse vakantiegangers. Volgens een woordvoerder van de toeristenorganisatie was het 10 tot 20 procent drukker dan vorig jaar in hetzelfde weekein de van de eerste vakantie-uit tocht. Enkele duizenden vakantiegan gers klopten aan bij de steun punten in Lyon, München en Barcelona, waar de medewer kers spraken van 'een gekken huis'. Volgens de zegsman wa ren er voor zover bekend geen ernstige ongelukken met Neder landers. In München registreerde het steunpunt vrijdag 550 aanvra gen tegen 420 vorig jaar. Ook in Lyon was het vrijdag druk ter wijl in Barcelona gisteren een piek werd geregistreerd. Daar kregen ANWB-leden met een Marokkaanse achtergrond in dien nodig andersoortige hulp omdat ze hun boot moesten ha len. „Dan duurt repareren soms te lang. Ze zijn dus naar de ha ven gesleept en laten hun voer tuig in Marokko maken", aldus de zegsman van de ANWB. In de meeste gevallen (90 pro cent) kampten de vakantiegan gers met mechanische pech aan hun voertuig. De andere geval len was er iets mis met de ge zondheid. Hitte De groei in het aantal hulpvra gen heeft vermoedelijk iets te maken met de hitte maar zeker heid heeft de ANWB daar niet over. Lekke banden, lekkende koppakkingen, kapotte koppe lingen en elektronische storin gen kwamen het meest voor. Volgens de ANWB waren overi gens opvallend veel mensen die (deels) onverzekerd op weg wa ren gegaan. ANP door Peter Punt GDANSK - Honderden broeden de zwaluwen aan boord van stoomschip De Rotterdam kun nen voorkomen dat het schip de haven van Gdansk moet verla ten. Als het aan de gouverneur van de provincie Pomorskie (Pomme- ren) ligt, moet het voormalige vlaggenschip van de Holland Amerika Lijn zo snel mogelijk uit de haven worden wegge sleept. De Rotterdam zou milieu- gevaar opleveren voor het nabij gelegen natuurreservaat, waar veel zwaluwen broeden. De directeur van de rederij die De Rotterdam beheert, Rob Ha- gens, zei gisteren dat door de zwaluwen aan boord het schip de haven helemaal niet kan ver laten. „Net als in Nederland zijn zwaluwen ook hier be schermd. Als het schip naar in ternationale wateren moet, kun nen de jongen niet terugvliegen naar het vaste land. De zwalu wen die de gouverneur wil be schermen, houden ons nu hier", aldus Hagens. De gouverneur wil dat het schip naar internationale wateren wordt gesleept. Aan boord van het vaartuig liggen afgesloten zakken afval waarin plastic eh overalls zitten die in Spanje zijn gebruikt bij het verwijderen van asbest aan boord. De gouver neur ziet ze als een gevaar voor het milieu. Het was de bedoe ling dat de zakken op de rede van Gdansk zouden worden overgeladen op een ander Neder lands schip clat het afval naar Nederland zou vervoeren. Daar voor was toestemming van het Poolse ministerie van Trans port, maar de gouverneur stak er een stokje voor. Volgens de planning zou na het verwijderen van de afvalzakken, de Rotter dam naar de voormalige Lenin-werf zou worden gesleept voor een grondige renovatie. Met deze klus is 25 miljoen euro gemoeid en werk voor honder den Poolse arbeiders. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3