Plezier staat voorop bij Koster PZC _J>2' cïe ifiSSeiiein Fans zijn louter lyrisch over Bergkamp Grilligheid is typisch Tourna Duel van selectie met RKC promotie voor het Schouwse voetbal I Trainer moet bij RKC Waalwijk weer aan een nieuw elftal bouwen RKC oefent in IJzendijke tegen Cercle mmm Eerbetoon aan Leblanc maandag 24 juli 2006 Danny Blind heeft na zijn ontslag bij Ajax nog geen nieuwe club, John Karelse deed bij NAC weer een stapje terug, Dolf Roks hoopt na zijn vertrek bij RBC nog steeds op een nieuwe werkgever in het betaald voetbal en Kees Zwamborn heeft bij Willem II weer plaats genomen op de stoel van technisch directeur. Waren er afgelopen nog vijf Zeeuwen actief als hoofdtrainer in de eredivisie; nu is er daar nog slechts één van over: Adrie Koster. Zaterdag was hij even in Zeeland, vandaag komt hij met RKC terug voor een trainings kamp. door Barry van der Hooft BURGH-HAAMSTEDE - Of hij even een handtekening wil zet ten. En zou hij misschien ook nog even op de foto kunnen. O ja, hij moet ook nog even voor een televisiecamera verschijnen. En als hij daarna nog even tijd heeft om wat mensen te woord te staan, zou dat mooi meegeno men zijn. Het antwoord is tel kens hetzelfde: „Natuurlijk, geen probleem." Het typeert het karakter van Adrie Koster. Rus tig en vriendelijk als het kan, hard en zakelijk als het moet. Aan alles is te merken dat Adrie GOES - Adrie Koster en de selectie van RKC Waalwijk arriveren vandaag in Nieuwvliet voor een vijf daags trainingskamp. Ko mende week worden ook twee oefenduels afgewerkt. Morgen spelen de Braban ders op het veld van IJzen dijke tegen het Belgische Cercle Brugge, met Bert den Hamer (19) in de gele deren. De inwoner van Breskens maakte zaterdag zijn debuut bij Cercle Brug ge. Het duel begint om 19.00 uur. Twee dagen later wordt speelt RKC op hetzelfde tijdstip in en tegen Oos tende. Bij die club staat Vlissinger Lionel Lord on der contract. Koster (51) voor even terug is op vertrouwde grond. De geboren Zierikzeeënaar ontmoet oude be kenden en maakt zoals altijd een rustige indruk. „Het is leuk om weer eens terug te zijn", ver telt de trainer van RKC na het oefenduel met de Schouwse se lectie (0-3). „Het trainingskamp in Zeeland voor komende week stond al lang gepland, maar ik ken de mensen hier. Ze belden me met het verzoek om deze wedstrijd te spelen en als de club er dan financieel uitkomt, vind ik het prima. Of we nou in Timboektoe, Franeker of Zee land spelen, maakt me dan niet uit." Over het spel van het team dat hij de eerste helft het veld in stuurde, kan hij niet tevreden zijn. „Het was slordig, ze waren niet scherp genoeg en maakten vaak de verkeerde keuzes. Dat geeft niet, want we proberen be paalde dingen uit. En van iedere wedstrijd word je wijzer, ook van deze. Iedereen moet laten zien wat hij in huis heeft en dan is het aan ons om keuzes te ma ken. Daarom wil ik iedereen zo veel mogelijk aan het werk zien." Koster staat aan de vooravond van zijn tweede seizoen bij de club uit Waalwijk. Zijn start was een klein jaar geleden flit send en RKC leek uit te groeien tot de revelatie van de eredivi sie. Na de winterstop kwam de klad er echter in en uiteindelijk moest RKC genoegen nemen met de twaalfde plaats. Sleutelen Koster: „Het seizoen ging als een nachtkaars uit en natuurlijk zorgde dat voor een stukje frus tratie. Maar er waren ook aan wijsbare redenen voor onze te rugval. We raakten een paar be- Adrie Koster (midden) kijkt geconcentreerd naar de verrichtingen van zijn ploeg tegen de Schouwse selectie. foto Marijke Folkertsma langrijke spelers kwijt. Gezien de omstandigheden na de win terstop was het daarom alle maal best logisch te noemen." Net als bij zijn aantreden moet Koster ook nu weer sleutelen aan een nieuw elftal. Hij vindt het een prachtige uitdaging, die hoort bij een club als RKC. Ie der jaar worden de beste spelers verkocht, ieder jaar moet vervol gens weer slim en doordacht in gekocht worden. „Een trainer begint elk seizoen weer blanco en dat is volgens mij ook het bes te wat je kunt doen", zegt Kos ter. „Ieder jaar ligt er weer een mooie, nieuwe uitdaging." Maar als hij dit seizoen weer zou kunnen verrassen met RKC, dan komt er misschien wel eens een topclub op zijn pad. Koster zou dan dezelfde stap kunnen maken als zijn voorgangers bij RKC. Martin Jol en Erwin Koe man. Of is hij helemaal niet be zig met zijn toekomst? „Nee, ei genlijk niet, want ik ben nooit een planner geweest. Dat heeft ook met mijn blessure als voet baller te maken gehad. Ik dacht toen: ik ga mee naar het WK in Spanje. Maar ik raakte zwaar geblesseerd aan mijn kruisband en het Nederlands elftal ging niet naar Spanje. Dan kun je nog zoveel plannen, maar wat heb je eraan? Ik zit nu ruim twintig jaar in het vak en zie wel wat er nog op mijn pad komt." Het niveau waarop hij werkt maakt Koster eigenlijk ook niet uit. „Natuurlijk het liefst in de eredivisie, maar met de eerste di visie heb ik ook geen proble men", vertelt Koster. „Vorig sei zoen heb ik op woensdagavond ook nog de B3 van Nuenen ge traind. Mijn zoon speelde daar in en ik had er echt plezier in. Ik ben en blijf een liefhebber, die zich daar niet te groot voor voelt. Als die jongens het leuk vinden, vind ik het ook leuk. Spelers moeten niet met een sik naar de training komen, maar er echt zin in hebben. Dat zal dit seizoen bij RKC ook weer de ba sis zijn." door Barry van der Hooft BURGH-HAAMSTEDE - Het onvermijdelijke tegendoelpunt viel uiteindelijk pas na 48 minu ten. Een droge knal van Nick van der Velden zorgde voor een lichte teleurstelling bij de spe lers van de Schouwse selectie, die na ruim negentig minuten echter meer dan tevreden moch ten zijn. De schade bleef be perkt (0-3) en de manier van spe len was reclame voor het Schouwse voetbal. „En daar doen we het allemaal voor", zei Edwin Kriens. De coach had tegen de profs van RKC opnieuw een selectie tot zijn beschikking, die gevormd wordt door harde werkers, ver fijnde voetballers, brutale talen ten en twee prima keepers. En dan deden Pieter de Munnik en Wilco de Valk, die geen toestem ming kregen van hun club Hoek, nog niet eens mee. Het geeft aan dat men over kwaliteit niet te klagen heeft op Schou- wen-Duiveland. Dat weet Edwin Kriens ook, al leen is het jammer dat veel jon gens straks weer op het niveau van de derde of vierde klasse hun wedstrijden moeten gaan spelen. „We willen twee duels voor en twee duels na de winter stop spelen", vertelde de coach. „Maar eigenlijk proberen we nog iets meer wedstrijden te voetballen. Dat komt het niveau van het voetbal op Schouwen- Duiveland alleen maar ten goe de. We moeten clan wel de mede werking krijgen van de clubs, maar dat is in veel gevallen geen probleem." Respecteren Alleen in Hoek vinden ze het niet zo'n prettig idee dat twee van hun spelers voor de Schouw se selectie uitkomen. Kriens: „Ik weet dat Pieter de Munnik graag mee zou willen doen, maar de vorige trainer van Hoek wilde het niet. Misschien dat het nu van Cees Houtepen wel mag. We kunnen het nog eens aankaarten. En mag het a1 dan nog niet, dan SM,.. J te respecteren." Ook zonder het Hoek-duo heeft Kriens een mooie mix van uit eenlopende voetballers in han den. De basiself hield voorrust stand tegen RKC, al was dat in II veel gevallen te danken aan wat kunst- en vliegwerk en een m- tal uitstekende reddingen van Jaco van der Schee. De doelmaii van Kloetinge werd na rust afge lost door Leon Weeda, die bin nen vier minuten twee keer kansloos werd gelaten. Met zes «f nieuwe spelers binnen de lijnen schakelde RKC een tandje bit en: scoorde snel via Van der Velden en de debuterende Rich van den Bergh. De jonge Mats Wil- lemse was met een technisch per fect uitgevoerde volley nog heel chcht bij de eretreffer, waarna het slotakkoord op naam kwan van Martijn Reuser: 0-3. „Deze wedstrijd was pure pro- motie voor het Schouwse voet bal", merkte Kriens terecht op, „En DFS heeft het perfect geor ganiseerd. We wilden graag te gen een profclub spelen en zij wilden het meteen organiseren, En als ik dan sommige jongens bij ons zie voetballen, is er maar één' conclusie: het was een ge slaagde avond." Schouwse selectie-RKC Waalwijk 0-3 (0-0). 48. Nick van der Velden 0-1. 49. Ricky van den Bergh l-? SS. Martijn Reuser 0-3. Scheids rechter: J. Pleune (Burgh-Hamle-1 de). Aantal toeschouivers:350 Schouwse selectie: Jaco can Schee (46. Leon Weeda); Mcsr® - Padmos (62. Marco Ketting), Han- jc ko Rouw, Benjamin Vencest, Sn- zg ge Berrevoets (46. Marlijn Bood lp; Freek Torensma (62. Mats Wilfo' se), Gert-Jan Tierie (62. La Zwang), Leon de Bruine (40. Wil- mar van de Zande/79. MathijsHs- ge); Rutger Kooman (46. Sim 3' Steenpoorte), Mathijs Hage (1 Patrick Roggeband) en Rordl Zwager (62. Thomas Vos). RKC Waalwijk: Jurgen Wevers;Pa trick van Diemen (46. Dustley M: a der), Virgilio Teixeira (46. fined ïg Berger), Stephan Keiler, Rem ie van Haaren (46. Frank van Moss;!- veld); Nick van der Velden, fipes Donlc, Ivan Vicelich; LuwamoG::- cia (46. Martijn Reuser), Eddy Pji- ter (46, Hans van der Haar) en Tin iiji Janssen (46. Ricky van den Bergh). ;U1 door Antal Crielaard Uren voor Dennis Bergkamp zijn af- scheidsduel met zijn jeugdliefde Ajax speelde, verzamelden zijn fans zich rond het Emirates-stadium van Arsenal. „Ik ben blij dat ik erbij ben", zegt Londe- naar Steve Kane. „Maar we zullen hem enorm missen. Hij is mijn mooiste herinne ring aan Arsenal. Zijn spel is een eerbe toon aan voetbal." Kane draagt een shirt van het Nederlands elftal. „Zie dat maar als een hommage aan hem. Bergkamp heeft zoveel betekend voor Arsenal, onvoorstelbaar. Toen hij van Inter kwam, wisten we eigenlijk met pre cies wat we in huis haalden. Maar Berg kamp heeft Arsenal van saai opwindend gemaakt. Het is nu écht 'exiting Arsenal'. Vooral dankzij Bergkamp." Herinnering Even verderop staat een jong gezin. Vader, moeder, twee zoontjes, allemaal in het Ar senal- shirt van de Nederlander. Het rode haar van één van de jochies verraadt hun afkomst. „We zijn vanochtend om vijf uur RUGNUMMER vertrokken uit Kilkenny. Ierland", zegt moeder Joanna O'Neill. „We zijn enorme fans van Arsenal en wilden onze zoons dit speciale duel niet ontnemen. Het afscheid van Bergkamp en de eerste wedstrijd in het nieuwe stadion moeten een blijvende herinnering worden." Vader Daniel noemt de sfeer rond het sta dion, waar zaterdag een eind kwam aan de loopbaan van Bergkamp, emotioneel. „Hij dacht tien seconden sneller dan zijn tegen standers. Zijn hersenen maakten het ver schil: Hij is zo'n fantastische speler en heeft zulke prachtige goals gemaakt, onge lofelijk. Hij is als Nederlander een onder deel van de historie van de club geworden en dat is erg bijzonder." Steve Kane herinnert zich vooral de goal die Bergkamp in 2002 tegen Newcastle United maakte. De Engelsman gaat op de punten van zijn tenen staan en probeert de looplijn van Bergkamp na te bootsen. Het mislukt. De volmaakte pirouette van de aanvaller is wellicht één van de meest be wierookte momenten uit het Engelse voet bal. Kane, hakkelend: „Wat hij toen deed, was onvoorstelbaar. Er zijn bijna geen woorden voor." Naast alle Arsenal-fans zijn ook duizen den Nederlanders op de testimonial afgeko- De Pakistaanse topscorer So- hail Abbas is zaterdag op ver trouwde wijze teruggekeerd in het internationale tophockey. De 30-ja- rige speler van HC Rotterdam maakte in het openingsduel van de Champions Trophy in Terrassa te gen titelhouder Australië (2-3) bei de doelpunten van zijn ploeg. Ab bas scoorde uit een strafbal en een strafcorner. Gisteren was hij tegen Duitsland (3-3) opnieuw trefzeker. De Pakistaanse sportheld scoorde twee keer uit een strafcorner. Daar mee bracht hij zijn totaal op 278 in terlandtreffers, een record in het mondiale hockey. Abbas (253 caps) bedankte na de Champions Trophy in Lahore eind 2004 voor de nationale ploeg, maar ging wel door als clubspeler in Eu ropa. Het afgelopen seizoen speel de hij bij HC Rotterdam en ook ko mend seizoen is hij daar actief. Man en vrouw, jong en oud, Dennis Bergkamp kreeg tijdens zijn voetbaljaren in Londen alle supporters van Arsenal aan zijn voeten. foto Toby Melville/RTR men. Harald Oostmeijer en Anne van de Merk wilden de laatste gelegenheid om Bergkamp nog te zien voetballen niet voor bij laten gaan. „Een sympathieke vent", weet Anne. „Lekker nuchter ook", voegt Harald er aan toe. Hij vervolgt: „Maar hij is ook enorm bijzonder als voetballer. Die goal tegen Argentinië op het WK van 1998 in Frankrijk kan iedereen zich herinneren. Daardoor werd hij een legende." Van de Merk: „Een speler als Bergkamp heb ik op het laatste WK gemist. Een voetballer die het spel bijzonder maakt. Het is ook niet voor niets dat al die mensen hier zijn en dat er zoveel oud-collega's van hem hier willen spelen. Dat zegt hoe speciaal hij is. Niet alleen voor de fans, maar voor ieder een die van voetbal houdt." ANP Vriendelijk Lierse SK nam de strekking van de wed strijd tegen AZ zaterdagavond thuis in Lier letterlijk: vriendschappelijk. Toen de scheidsrechter AZ-doelman Sinouh in de dertiende minuut met rood van het veld stuurde, vond Lierse dat niet nodig. Hij mocht van de Belgen best blijven. Sinouh weg en gewoon een andere doelman ervoor in de plaats, vond Lierse SK ook best. Maai- de arbiter hield zich aan de regels. Si nouh moest inrukken en AZ moest met tien man verder, maar bereikte toch nog een 2-2 resultaat. Hondstrouw De hondstrouwe aanhang van Bundesli- gaclub Schalke 04 kwam gisteren in groten getale opdagen voor de opening van het seizoen. Liefst 100.000 voetlialliefheb- bers vermaakten zich in en rond het alou de Parkstadion in Gelsenkirchen. Hoogtepunt was een duel van het huidige elftal met oudgedienden, onder wie Youri Mulder, Mare Wilmots, Andy Möller, Johan de Koek en Olaf Thon. Daar aan voorafgaand was er een showtrai ning onder leiding van trainer Mirko Slom- ka. Grillig. Thuis, in Zweden weten ze nu in ieder geval dat hij nog bestaat. Uitge rekend in het Intertotoduel met zijn land genoten van Kalmar FF kwam het beste in FC Twente-voetballer Sharbel Tourna naar boven. „Drie doelpunten in een wedstrijd, dat heb ik nog niet eerder voor elkaar gekregen", zei de aanvaller van FC Twente na zijn on vervalste hattrick. Sharbel Tourna blijft een vreemde vogel in het veld. De ene keer is het niks, dan is er plots die zeldzame explosie van klasse en doelgerichtheid. Geen speler bij Twente zo wisselvallig als Tourna. Zaterdag liet hij voor rust de bal zomaar onder zijn voet doorglippen, in de tweede helft scoorde de zelfde speler drie magnifieke goals. „Ty pisch Tourna", zegt hij zelf en lacht er veel betekenend bij. Typisch Tourna, ja. Maar waar komt die grilligheid vandaan? Zit het niet gewoon tussen de oren? Sharbel Tourna haalt de schouders op. Zou kunnen. Het afgelopen seizoen had een groot gedeelte van het pu bliek het helemaal gehad met hem. Hij werd verguisd, weggehoond. Maar mis schien moet de aanhang hem maar accepte ren hoe hij is. In het veld is en blijft hij ge woon een aparte. GPD SCEAUX-ANTONY - Het wielerpeloton in de Ronde van Frankrijk zette dag Tour-directeur Jean-Marie Leblanc in het zonnetje. De Fransman was dit jaar voor het laatst de grote dirigent van het wielerspektakel. Hij leidde zijn achttiende Tour de France. Uit handen van de Amerikaan Floyd Landis ontving Leblanc een ge le trui met daarop de handtekeningen van alle coureurs. Op het shirt stond ook een foto van Leblanc met de tekst 'Merci'. Leblanc wordt in zijn functie opgevolgd door Christian Prudhomme. ANP foto Oliver Weiken/EP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38