)rie theaters gaan de grens over 2C- PZC Frankie Debuyserie alias Sixpack McCall 70% korting Middeleeuws schip nog steeds niet onder dak 1 1 Brugge vestigt in polonaise wereldrecord menwerking tussen Scheldetheater, Het Bijloke en Concertgebouw Brugge Festival brengt exotische folklore HALVE PRIJS maandag 24 juli 2006 [IGGE - In Brugge is vrijdag idag een wereldrecord dan- levesligd. Tijdens het evene- Vlaanderen Zingt hebben liefst 3379 mensen meege- de farandole, een (polonaise. nemers moesten een par- cours van achthonderd meter door het centrum in polonaise dansend afleggen. De menselij ke keten mocht daarbij niet on derbroken worden en alle en thousiastelingen moesten blij ven dansen. Het duurde ruim een uur en twintig minuten voor iedereen het traject had afgelegd. De kop werd getrokken worden door en kele bekende Bruggelingen. Met deze prestatie werd het wereld record ruim verbeterd. Het vori ge polonaise - record stond op naam van een Duitse stad, waar 1151 mensen hadden gedanst. De farandole is van oorsprong een levendige Provengaalse dans in 2/4 of 6/8 maat, verwant aan de gigue van oude her komst. De dansers vormen rijen en houden elkaar bij de hand, de variaties uitvoerend, door de leider aangegeven. Bizet ge bruikte de farandole in de ope ra. In opdracht van het stadsbe stuur van Brugge is er al sinds 1975 jaarlijks een muzikaal volksfeest naar aanleiding van de nationale feestdag. Tijdens de feestavond werd voor de vijfde keer het meezingfeest „Vlaanderen Zingt" gehouden. Iedereen kreeg een krantje met liedjesteksten in de hand en zong mee met de muziek. pWnut Bareman SNEUZEN - Het Scheide er in Terneuzen gaat grens- isthrijdend samenwerken de stedelijke concertzaal [Bijloke in Gent en het Con- ijfbouw in Brugge. De Eure- Scheldemond stelt daarvoor ion beschikbaar. De thea- zclf passen eenzelfde be- jbij, .„..„kste doel van het pro- om het theaterpubliek uit red te informeren over de korgklachten: 00-0231231 ïmaandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; jstot 12.00 uur iEDACTIE iteuws-vlaanderen WemAlexanderlaan 45 Ktbus 145 80 AC terneuzen 0115-645769 ic0115-645742 redtern@pzc.nl Hoonhorst (chef) tot Bareman fymond de Frel 138 van Stee to Bakker (sport) 3Jdeloo 16 cstbus 62 ®ab hulst «10114)372776 ^(0114)372771 redhulst@pzc.nl ^'3 van Doorsselaer ■entrale redactie Wonspark 28 tobus 31 AA goes ^(0113)315500 10113)315669 f* redactie@pzc.nl ïernet w-pzc.nl I'"13'!; web@pzc.nl concerten in Porgy Bess, die ook door het theater worden ge steund, krijgen we er nu een unieke mogelijkheid bij om men sen concerten van hoog niveau aan te bieden op de podia in Gent en Brugge. Het is een heel leuk extraatje" Directeur F. Lievens van het Scheldetheater stelt vast dat het Belgische achterland traditio neel een grote belangstelling koestert voor klassieke muziek en de uitvoering daarvan. „Wij hebben dat minder. Door de grensoverschrijdende samenwer king kunnen we het Zeeuwse pu bliek een prachtig Belgisch con certaanbod voorschotelen. We proberen dat zo leuk mogelijk aan te kleden. Het theaterbezoek in Gent en Brugge kan bijvoorbeeld wor den gecombineerd met een di neetje vooraf en een glaasje na afloop." Volgens Lievens groeit in de Vlaamse grensstreek de belang stelling voor het theateraanbod in Terneuzen. „We zien het aantal bezoekers uit Vlaanderen jaarlijks groeien. Daar spelen we nu dus ook op in, want het is niet de be doeling dat het eenrichtingsver keer wordt vanuit Zeeland naar Gent en Brugge, maar dat ook de voorstellingen van het Schel detheater bij de Vlamingen on der de aandacht worden ge bracht." Behoefte Volgens Els Piqueur van het se cretariaat van de Euregio Schel- demond in Gent voorziet het project in een duidelijke behoef te. „De ervaring heeft geleerd dat er over en weer grote belang stelling bestaat voor concerten en theatervoorstellingen. Hét proMeem was tot nu toe het ge brek aan informatie én het prak tische probleem om daadwerke lijk tot een uitwisseling te ko men. Op deze manier wordt dat probleem prachtig opgelost." Het theaterproject wordt begin oktober officieel gepresenteerd en loopt tot eind maart 2008. te creëren voorstellingen. Er wordt ge il aan het inzetten van een airbus (De Lijn en Con- ion of BBA) en de invoe- van een grensoverschrij- taxisysteem (Taxicom), «(coördinator Walter de ick van de speciaal voor het iject opgerichte stichting Eu- jopodia: „Het plan is net igekeurd door de stuur- jp van de Euregio. dus we nog heel veel zaken rege- Maar het is de bedoeling eikaars theater- en con- iprogramma's op alle mogelij- 'cameren gaan promoten, (kan door middel van infor- tiezuilen, cultuurkiosken, grensoverschrijdend display- leem voor promotiemateri- [olders, ach... noem maar «rdeel denkt dat vooral het wse publiek z'n voordeel doen met de uitwisseling. :.oem het wel het vierde po- s voor het Scheldetheater. ast de voorstellingen in de sen kleine zaal en de kamer- peedboten vol rare jongens BDELBURG - Een 48-jarige ttrdammer die nog 239 da- gevangenisstraf moest uitzit- en een openstaande boete Ivan ruim zes ton, is vrijdag de waterpolitie aangehou- ibij Scherpenisse. man werd aangehouden voor varen. De man was ver teld voor het hebben van legale kwekerij, zware mis- deling en diefstal. Hij was agens niet de enige die op c aangehouden voor te hard affij hoorde bij vier speed- die allemaal te hard voe- Aan boord waren zestien Uintig 'zware jongens'. De tra hebben nog geprobeerd ibijeen te leggen, zodat hij thoefde te worden meegeno- niaar zijn gevangenisstraf (onherroepelijk. Soldaat Hoss treedt met Kate in het huwelijk. door Gino van den Broecke ZAAMSLAG - Met een oorverdovende knal buldert het minikanon en wordt de kampvlag ten top gehesen. Het kamp is officieel in gebruik en de Terrell's Texas Rangers Regiment uit België zul len daar een week de Amerikaanse bur geroorlog 1861-1865 doen herleven. Een deel van Camping 't Hellegat in Zaamslag maakt voor eventjes een flin ke sprong terug in de tijd en is de thuis basis van de 37th Texas Cavalry. De manschappen van Colonel Sixpack McCall (kolonel van de General Ed mund Smith Brigade en commandant van het 37th Texas Cavalry Regiment) zullen grenzen aan de zeedijk een week lang leven en werken zoals het er toen tertijd in Amerika aan toe ging. De groep re-enacters bootst er op realis tische wijze het leven en welzijn van de Zuiderlijke legertroepen na. AI ruim tien jaar trekt de groep van zo'n zestig tal Belgen langs diverse plaatsen om er hun hobby uit te oefenen. „Het is een way of life geworden. Iedereen probeert op zo goed mogelijke wijze volgens de tradities en gebruiken van toen te leven en te werken. Het is een tijdrovende hobby en kost heel erg veel energie om tot in de details alles te prepareren en na te leven, maar het is schitterend om te doen", aldus Sixpack McCall, die in het dagelijkse leven luistert naar de naam Frankie Debuyserie. Op vrijdag hebben ze de 33 tenten opge zet en hun kamp, compleet met Field Hospital, Bank en Saloon ingericht. De kolenkachels roken onophoudelijk en de Blacksmith is constant met ijzerwa ren in de weer. Er wordt hout verza meld en de dames houden zich bezig met koken en handwerk. Licht wordt verkregen door kaarsen, olielampen en haardvuur, terwijl iedereen in traditio nele kledij is uitgedost. „Het is schitterend om hier in Neder land te komen en onze hobby te beoefe nen. Het enige jammere is, dat we onze wapens hier niet mogen dragen. Sommi gen hebben daar wel wat moeite mee, ze hebben het gevoel naakt te zijn. Een soldaat zonder wapen is in hun ogen geen soldaat, maar het is helaas niet an ders." Na de huwelijksvoorbereidingen en de bokkenfuif die de Zuidelijke sol daten zaterdag tot in de late uurtjes be zighoudt, vindt er zondagmiddag na de vlaggengroet een traditionele militaire trouwerij plaats. Vanaf de camping kan tine vertrekt de trouwstoet vol ceremo nieel vertoon richting het kamp, waar de houten stoeltjes voor de vlaggenstok foto Camile Schelstraete staan opgesteld. Met de Regimentsvlag gesierd met de tekst 'We fight for our country' fier in top voltrekt Sixpack Mc Call in een driekwartier durend tafereel het huwelijk tussen Kate en soldaat Hoss. Als na diverse woordjes, evange lies en weesgegroetjes Texas Twixy het nummer Young Love a capella de open- luchtkerk inzingt krijgt Kate het te zwaar en moeten de tranen worden ge droogd. Als de ring om haar vinger wordt geschoven door Hoss (ook in het dagelijkse leven haar man) wordt het Kate opnieuw te veel en rollen er welge meende tranen over haar wangen. Als de geloftes zijn uitgesproken en de trouwacte is getekend volgt dé kus en daarna het applaus. Het huwelijk wordt afgesloten met een feestelijke toast. Het tentenkamp in 't Hellegat is deze week nog elke dag vanaf 12.00 uur te be zoeken. Om 14.00 en 18.00 uur is er vlag gengroet. Zaterdag 29 juli zal er nog een doopplechtigheid plaatsvinden. door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Wanneer de eer ste muzikanten en dansers uit Guatemala het toneel betraden op de Terneuzense Markt, was de regen net vertrokken en de planken dansvloer net opge droogd. Met zang, dans en muziek gaven ze zaterdagmiddag samen met de folkloredansers uit Argenti nië en Oekraïne en de hand drummers uit Maleisië enkele prachtige optredens. Ook dit jaar deed het 32eInternationale Folklore Festival de Terneuzen aan. Op de Markt waren enkele kraampjes opgesteld met exoti sche etenswaar, sieraden en kle ding. De Hand Drum Troupe uit Maleisië was tot ver rond het marktplein hoorbaar en lokte veel winkelend publiek. De Maleisische heren en dames trommelden op hun traditionele trommels staand en zittend dat het een lieve lust was. Een knal lend applaus viel hun ten deel toen ze uiteindelijk hun drums- tokken stilhielden. Naast de drummers uit Maleisië en de groep uit Guatemala wisten ook de folkloregezelschappen uit Ar gentinië en de Oekraïne de enke le honderden belangstellenden uitermate goed te vermaken. Voor de Argentijnen was het even haastje-repje, want na hun optreden doken ze direct de bus in richting Westdorpe voor een optreden in De Baeckermat. Sas van Gent Zaterdagavond traden de groe pen aan op het folklorefestijn in Sas van Gent, waar het Keizer Karelplein goed gevuld bleek. Zondagmiddag verzorgden ze er op het grote podium nog een op treden tijdens de drukbezochte slotvoorstelling. De Hand Drum Troupe uit Ma leisië. foto Wim Kooyman Gebruik fietsbus in tunnel stijgt BORSSELE - De fietsbus door de Westerscheldetunnel wint aan populariteit. In het aantal gebruikers zit een stij gende lijn dankzij enkele maatregelen die zijn genomen, al kan de informatievoorziening volgens de fietsersbond afdeling Zeeland nog altijd beter. Sinds de Westerscheldetunnel 15 maart 2003 in gebruik is genomen, kunnen fietsers voor de oversteek gebruik van lijnbussen. De provincie heeft dit met vervoerder Con- nexxion in een contract vastgelegd, omdat het niet is toe gestaan met de fiets (en ook de brommer, scooter of scoot- mobiel) door de timnel te rijden. De voorziening is in Ne- deland uniek. Het is nergens anders toegestaan de fiets mee te nemen in de bus. Veel bekendheid is nooit gegeven aan de service, maar mondtot-mondreclame lijkt te gaan werken. Het gebruik is nog niet spectaculair, maar Connexxion merkt dat de belangstelling toeneemt. „Er is sprake van een stijgende lijn", stelt een medewerkster. Wie met de fietsbus mee wil vanaf het busstation Terneu zen of het tolplein bij Borssele moet zich een uur van tevo ren melden bij Connexxion. „Het aantal aangemelde fiet sers lag vorig jaar op zeshonderd", vertelt de medewerk ster van het busbedrijf, „en we gaan ervanuit dat het to taal aantal gebruikers op achthonderd ligt." Kopstoot voor campinggast BURGH-IiAAMSTEDE - Een 15-jarige vakantieganger uit Maarssen is vrijdag op een camping in Burgh-Haam- stede mishandeld door een 43-jarige man uit Hoogvliet. De jongen liep letsel op aan ogen en neus. Tijdens een bal spel van de 15-jarige en enkele vrienden in het zwembad op de camping was de bal tegen het hoofd van een klein kind gekomen. Het groepje had excuses aangeboden en ging verder met het spel. Vervolgens werd de bal afge pakt door de vader van het kind, genoemde 43-jarige man. Hij liep met de bal het zwembad uit. Toen de 15-jari- ge de bal terugvroeg, deze niet kreeg en vervolgens uit de handen van de man tikte gaf deze de jongen een kopstoot en enkele vuistslagen. De 43-jarige man uit Hoogvliet kreeg een dagvaarding uitgereikt. Hij zal zich te zijner tijd tegenover de rechter moeten verantwoorden voor zijn Auto tegen lantaarnpaal AXEL - Een 29-jarige automobilist uit Axel verloor zater dagochtend om 1.00 uur op de Westsingel in zijn woon plaats de controle over zijn wagen en reed tegen een lan taarnpaal. Zowel de auto als de lantaarnpaal werden hier bij vernield. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Blinden klagen over Middelburg MIDDELBURG - De binnenstad van Middelburg is slecht toegankelijk voor blinden en slechtzienden. Ondui delijke routes, niet aangegeven oversteekplaatsen, gepar keerde fietsen maken het centrum gevaarlijk, zoniet onbe reikbaar. De belangenorganisatie voor blinden en slecht zienden Visio is niet te spreken over de Middelburgse bin nenstad. Mooi is die wel, daarom komen mensen er graag wonen en op bezoek. Maar mensen die slecht of niets zien, kunnen het centrum moeilijk bereiken. En als ze er zijn, maken tal van obstakels het verblijf onaangenaam en soms gevaarlijk. door Wout Bareman DOEL - Het middeleeuwse kog geschip dat in 2000 bij graaf werkzaamheden voor het Deur- ganckdok op de linker Schelde- oever bij Doel werd blootgelegd, is nog steeds niet onderdak. De gemeente Beveren wilde de goed geconserveerde restanten onder brengen in een loods bij Fort Liefkenshoek in Kallo, maar dat stuit op protest. Pal tegenover de locatie waar de loods zou worden gebouwd, staat de fabriek van Dow Halter man, de eerste producent van biodiesel in België. De directie vindt het onverstandig de kogge te verplaatsen naar een locatie vlakbij een fabriek met ontplof fingsgevaar. Verwacht wordt namelijk dat de opgeslagen koggerestanten veel publiek zullen trekken en dat valt niet te rijmen met de veilig heidsregels van de biodieselpro- Burgemeester krijgt eerste pentekening HULST - Is Hulst nu uit de kunst of juist in de kunst? Deze vraag hield burgemeester Jan Frans Mulder bezig toen hij za terdag de eerste pentekening van Hulst kreeg. Hij had veel waardering voor het initiatief van kunsthandel de Spanschroef in Hulst die kun stenaar Marjolein Innemée de opdracht gaf om een reeks stads gezichten van Hulst en omstre ken vast te leggen in sterke lij nen. „Hulst zoekt het steeds meer in kunst. Er wonen veel amateurkunstenaars in onze ge meente en er worden veel exposi ties gehouden. Ik vind het een eer, dat een kunstenaar zoals Marjolein Innemée, die toch lan delijke bekendheid heeft vanwe ge haar project rond het jubi leum van koningin Beatrix, nu in onze gemeente woont. Hulst is uit de kunst en de Span schroef is een spil geworden in het kunstgebeuren. agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, vrij biljarten;14.00 uur: Bewegen 55-plussers; De Halle, 13.30 uur:Prijskaarten, biljar ten; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten en biljar ten; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur; Koersbal en bil jarten; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bridge; HULST De Lieve, 13.00 uur: Kaarten en biljar- De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Koffie ochtend met voorlezen; 13.30 uur: Kaar ten; 14.00 uur: Sjoelen; Multi Functionele Ruimte Korenmarkt, 14.00 uur: Bingo; KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten, 13.30 uur: SWO creatief, koersbal; Kerklaan 87,19.00 uur; Creatieve bijeen komst; SAS VAN GENT Sint Albert, 14.00 uur: Kaarten; De Regenboog, 14.00 uur: Anbo koers bal; SINT-JANSTEEN De Warande, 13.00 uur: Biljarten; Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN De Veste, 9.00 uur: Kaarten; 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal De vliegende Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur: Koersbal en bowls. ducent. De gemeente Beveren is nu naarstig op zoek naar een op lossing van het zoveelste pro bleem rond de kogge. Direct na de vondst ontstond een heuse wedloop om het eigendomsrecht én de locatie waar het schip heen zou moeten voor historisch onderzoek en permanente ten toonstelling. Die touwtrekkerij ontaardde in een klucht, die pas eindigde na ingrijpen van de Vlaamse regering, eind vorig jaar. Toen kreeg Beveren het be heer en het onderzoek van de kogge toegewezen. Waardevol In september 2000 bestempel den Europese archeologen de vondst als een van de waardevol ste van de afgelopen decennia. Een eerste onderzoek wees uit dat de scheepsromp dateert uit 1326. Het is de grootste, oudste en best bewaarde kogge, die ooit in Europa werd gevonden. De kogge was een typisch schip dat tussen 800 en 1450 de zeeën bevoer. Het in het Deurganckdok gevon den exemplaar verging vermoe delijk in 1404. Met een lengte van 20 meter, een breedte van 8 meter, een diepgang van 12 me ter en een hoogte van 5 meter was het voor die tijd één van de grotere schepen in z'n soort. Miljoenenproject Het restaureren van de kogge vergt miljoenen en neemt min stens een jaar of zeven in beslag. Het is de bedoeling de restanten te exposeren in combinatie met een replica. Totale zomercollectie koopjeshoek tot M O D E s m Longe Vorslslraat 73 - 4461 JN Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33