ollege weerlegt kritiek Alert! De literatuur voedt de muziek PZC Pelgrim Sjaak raakt gevoelige snaar 70% korting 11 orpshuizen verkopen levert wel flinke besparing op Groep jongeren vecht met cafépersoneel Eerste nachtmarkt in Zierikzee druk bezocht bij nader inzien agenda HALVE PRIJS maandag 24 juli 2006 ERIKZEE - De verkoop van corpshuizen en MFC's levert degelijk een besparing op ruim 260.000 euro. Dat lijf! het college in een brief ide gemeenteraad. Het colle- reageert hiermee op de frac- Alcrt! Deze fractie stuur- omangs een mail naar alle gleden waarin wordt uitge lat de bezuiniging slechts li)|) euro is. Jerhalf jaarlang steggelen factie van Alert! en het colle- orerhet bezuinigingsbedrag. :nu toe heeft geen van beide sijen de ander weten te over- m en elke keer start de dis- ae van voren af aan zodra over de verkoop van ipshuizen. „Een einde aan de itussie krijg ik niet en ik heb hielde illusie dat ik de heer ^makers (van Alert!, red.) san overtuigen, maar we ho- ;met deze brief wel wat meer ronken fietser dt bijna enten omver RNEUZEN - Aan de Veerha- sinTcrneuzen werd zaterdag- llendom één uur een 18-jari- uit de gemeente Terneu- laangehouden voor rijden on- invloed. De bestuurder pas- rde twee fietsende agenten korte afstand dat er een aanrijding ontstond. de man even later aan Veerhaven aantroffen, bleek veel te hebben gedronken. het een beginnend be- urder was, werd zijn rijbe- lag genomen. Op de éseweg in Hoek werd zater- ichtend om kwart over twee 37-jarige automobilist uit reuzen aangehouden wegens onder invloed. De man ierg langzaam en met waar- xngslichten aan voor een rallanceauto. Bij nadere con- kbleek dat hij onder invloed ialcohol was. linden niet blij et binnenstad in Middelburg DDELBURG - De binnen ban Middelburg is slecht igankelijk voor blinden en tónden. Onduidelijke rou- niet aangegeven oversteek- ilsen en geparkeerde fietsen b het centrum gevaarlijk, iel onbereikbaar. aorgklachten: K0-0231231 sjmaandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; 'todagstot 12.00 uur edactie CHOUWEN-DUIVELAND nchtweg 23a '"bus 80 ZIERIKZEE 0111 -454647 "it 0111-454657 mail: redzzee@pzc.nl fe'cel Modde (chef) ^Kleemans Hankow 'e Soesman Lanting ^Boogert (sport) ^trale redactie hislbus 31 M J» AA GOES ,ïf- j';l IOl 13)315500 mail: redactie pzc. n I KTERNET _Pzc.nl "r,ail web@pzc.nl duidelijkheid te geven", zegt wethouder R. van der Wekken. „Ik geef toe dat de vorige brief hierover aan de raad wel wat helderder had gekund." In de raadsbrief legt het college stapt voor stap uit hoe de bezui niging gehaald wordt. De gemeente hoopt de dertien dorpshuizen en twee MFC's te kunnen verkopen aan een markt partij. De gebouwen zijn een fi nancieel blok aan het been van de gemeente. Jaarlijks moet ruim 610.000 euro netto worden bijgedragen aan het exploitatie tekort. Dat tekort is mede zo hoog omdat de huurprijs per vierkante meter laag is gehou den, zodat alle clubs gebruik kunnen maken van de gemeen schapsruimte. Geleidelijk Als de dorpshuizen verkocht zijn, zal in deze situatie in eer ste instantie geen verandering komen. De clubs gaan geleide lijk wel meer huur betalen, maar kostendekkend zal het niet worden. Daarom blijft de gemeente de komende tien jaar ruim 340.000 per jaar bijdragen aan het exploitatietekort. Dat is wel ruim 260.000 euro minder dan nu wordt uitgegeven en dat is dus - aldus het college - de netto besparing. Alert! bestrijdt deze redenatie, ook na lezing van de nieuwe raadsbrief. „Mijn bek viel open toen ik het las", zegt J. Hoeijmakers. Hij vindt dat het college de bezuinigingen nog steeds te rooskleurig voor stelt en blijft bij zijn standpunt. voor ;öen en slechtzienden Visio i'. te spreken over de Middel- binnenstad. Mensen die 1 of niets zien, kunnen het ïJm moeilijk bereiken. En zeer zijn, maken tal van ob- het verblijf onaange- &en soms gevaarlijk, i onderzoek door Visio heeft knelpunten duidelijk in De reis naar Santiago de Compostella valt pelgrim Sjaak zwaar, maar hij geeft niet op. door Piet Kleemans RENESSE - Herkenbaar, indringend en ontroerend. Het speciaal ter ere van het vijfhonderdjarig bestaan van de Jaco- buskerk geschreven theaterstuk 'Sjaak' raakt aan gevoelige snaren. Zonder bombast, wel heftig. Niet hilarisch, wel met humor. Met gitaarmuziek en dans als waardevolle toegevoegde elementen. Het verhaal van Sjaak is dat van de man die, als zijn levenslustige vrouw Anna sterft, kwijtraakt wat hem het meest dierbaar is. Sjaak besluit tot een pelgrimstocht naar Santiago de Com postella. Beurtelings voortgestuwd door dé drie vrouwen in zijn leven: moe der, dochter en vrouw. De moeder die de tocht van haar zoon eigenlijk vol strekt overbodig vindt, de dochter die hunkert naar een vader die ook echt va dert en de vrouw die vanuit het hierna maals haar man moed inspreekt en vraagt of hij iets moois voor haar mee neemt. „Iets moois, van daar." En Sjaak die heen en weer geslingerd wordt tus sen allerlei gevoelens en aanvankelijk zelf de nodige twijfels heeft over de tocht. „Ik ga naar Santiago. Goh. Lijkt wel een biermerk. Santiago zomerbier, koel serveren." Het decor waarin dit alles zich afspeelt is door schrijvers en regisseurs Rinus Pankow en dochter Marian Pankow zo simpel mogelijk gehouden. Een moun tainbike en drie krukken voor de drie vrouwen. Plus een krukje voor muzi kant Albert de Vos die met zijn gitaar spel de sfeer van Frankrijk dan wel Spanje oproept, maar zijn instrument ook laat kreunen als Sjaak iets te en thousiast fiets en valt. Geen rust Maar verder geen toeters en bellen en dat was ook niet nodig. Door de soms heftige wendingen blijft 'Sjaak' doorlo pend boeien. Het publiek wordt geen rust gegund. Sjaak evenmin, want die moet negentig procent van de voorstel ling al fietsend doorbrengen. Hij blikt terug op de tijd dat Anna er nog was, ze samen naar Parijs togen en de liefde zinderde. „Mijn God, wat een liefde. Te veel voor twee mensen." Tij dens de reis balanceert Sjaak tussen ver bittering en optimisme. Wordt toege sproken door zijn moeder die uiteinde lijk toch besluit haar zoon te steunen in zijn zoektocht. En zijn vrouw die hem aanspoort niet bij de pakken neer te gaan zitten. „Vergeet wie je was. Als je leeft, leef dan ook alsjeblieft echt. Wordt verliefd, desnoods.". Het laatste woord is aan dochter Julia, die haar vader zes kilometer voor San tiago de Compostella stil doet houden. Met de opmerking dat ze hem mist. Al een paar jaar. Daarop volgt een emotio nele uitbarsting van Julia. „Ik wil dat je foto Marijke Folkertsma terugkomt en mijn vader bent. Zo'n va der die zegt dat ik goed moet eten en niet met foute jongens uit moet gaan.'" Aan het einde - de verzoening - wordt subtiel een lijntje gelegd naar moeder Anna als Julia haar vader vraagt: „Neem je iets moois voor mee? Iets moois, van daar." Spannend De cast van Sjaak oogstte er zondag keer op keer - het stuk werd acht keer achter elkaar gespeeld - veel succes mee. Schrijfster/regisseuse Marian Pankow: „Het was voor mij wel heel spannend om te zien hoe dit stuk bij het publiek zou uitpakken. Want het geeft toch een extra spanning als je het voor publiek speelt. En het deed mensen echt iets." Rinus Pankow deelt de mening van zijn dochter. „Ik heb het publiek geobser veerd en ik zag heel veel aandacht. En ik zag dat mensen er echt door geraakt werden. Het is heel mooi te zien dat een stuk werkt zoals je als regisseur hoopt dat het werkt." Kunst en Eer doet voor een keer ook in boeken door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Konsalik was goed verte genwoordigd, maar ook crimi's van Aga tha Christie en overpeinzingen van Kees van Kooten. Qua boeken is Koninklijke Harmonie Kunst en Eer van alle markten thuis. Liefhebbers konden zaterdag in ge bouw De Harmonie snuffelen in een ver zameling van naar schatting tienduizend boeken. De boekenmarkt was de eerste in een reeks van vier. Het is warm in clubgebouw annex repeti tieruimte De Harmonie. „Ach, op het strand is het warmer", relativeert vrijwilligster/muzikante Ada van der Schee. Het klaarzetten van de lange ta fels, het uitpakken van de tientallen do zen boeken en deze vervolgens aantrekke lijk etaleren, dat was pas een warm kar weitje. „Ik denk dat we daar toch al snel een uur of vijf mee bezig zijn geweest", aldus Van der Schee. De boeken staan zo veel mogelijk soort bij soort. Niet op alfa bet. „Nee, dat is niet te doen. Het zijn er zó veel!" De Zierikzeese harmonie verzamelt dan ook het hele jaar door. En dat levert elk jaar weer veel op. Slechts een klein deel is niet bruikbaar. „Engels- en Duitstalig, dat lukt nog wel, maar van het asielzoe kerscentrum hebben we weieens boeken in Aziatische talen gehad. Daar kunnen we niets mee." Verder is, leert een rondgang langs de In vrijwel elk genre viel er wat te vinden bij Kunst en Eer: romans, kookboeken, kin derboeken, boeken over kunst, over topografie, en ook strips, foto Marijke Folkertsma overvolle tafels, bijna alles mogelijk. Van doktersroman tot bijna vergeten litera tuur, van kunst tot topografie en van de tectives tot kookboeken. Plus curieuze uitgaven als een gedenkboek bij gelegen heid van het gouden regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina en een op het oog uit de jaren dertig daterend werkje met de intrigerende titel Van werkman tot miljonair. Voor een zacht prijsje. Liefhebbers van Konsalik kunnen hun hart ophalen. Op het podium De Harmo nie is een speciaal hoekje met werk van deze schrijver ingericht. Als service. „Want er zijn aardig wat mensen die boe ken van Konsalik verzamelen", is de er varing van vrijwilliger Adrie de Vos. Ook altijd goed voor stevige verkoopcij fers zijn kinderboeken. En dan niet al leen de vrij recenter, maar juist ook de wat oudere 'klassiekers' van W. G. van der Hulst en tijdgenoten. De écht mooie boeken gaan er doorgaans al vroeg uit. De Vos: „Om negen uur staan de handelaren hier al in de rij. Van morgen waren er zeker een stuk of vijftig die stonden te wachten tot we opengin gen." Na die eerste rush is het meestal wat rus tiger, zeker op een warme dag als zater dag. „Vorig jaar hadden we een recordop brengst, maar ik denk niet dat we dat dit jaar halen. Dan hadden we eigenlijk een week eerder moeten beginnen." Neemt niet weg dat de boekenmarkten in de regel goed zijn voor een financiële in jectie van enkele duizenden euro's. Geld dat zéér welkom is. „We hebben nieuwe slagwerkmateriaal nodig en dat kost echt weel een paar centen. Een paar dui zend euro is niks." Daarnaast is geld nodig voor onderhoud van muziekinstrumenten, de aanschaf van bladmuziek en de opleidingskosten van de jeugd. Voor boekenliefhebbers die zaterdag gemist hebben, komt er nog her kansing en wel op zaterdagen 29 juli, 5 en 12 augustus. De boekenmarkten begin nen om 9.00 uur en duren tot 15.00 uur. De Harmonie is te vinden aan de Caland- weg in de Zierikzeese buitenwijk Malta. Dure apparatuur uit auto gestolen RENESSE - Uit een aan de Korte Moermondsweg in Re- nesse geparkeerd staande auto is in de nacht van zater dag op zondag een compleet computersysteem gestolen, bestaande uit navigatie, airco en beeldscherm. De schade wordt geschat op 3000 euro. Vandalen gevat in 's-Gravenpolder 's-GRAVENPOLDER - Vier jongens in de leeftijd van ze ventien tot negentien jaar zijn in de nacht van zaterdag op zondag in 's-Gravenpolder aangehouden voor vernie lingen aan auto's en een woning. De politie heeft het vier tal opgepakt na verschillende meldingen van bewoners uit de straten Elzenhof, Iepenstraat, Wilgenstraat, Haze laarstraat en het Klimopplein. Van vier auto's zijn de spie gels afgebroken, een ruit van een auto is vernield, een rui tenwisser is afgebroken en een raam van een woning is in gegooid. Na hun arrestatie zijn de vier jongeren naar het politiebureau gebracht. Ze zijn in de loop van zondagmid dag in vrijheid gesteld. Jongen aangehouden voor dealen MIDDELBURG - Een zeventienjarige jongen uit Breda is zaterdagavond op het Hof van Tange in Middelburg aan gehouden voor handel in verdovende middelen. De jon gen had een zakje met meer dan twintig xtc-pillen op zak en bood die te koop aan. Hij is verhoord en de pillen zijn in beslag genomen. Digitale camera gestolen BURGH-HAAMSTEDE - Op een camping aan de Hoge- weg in Burgh-Haamstede is in de nacht van vrijdag op za terdag de digitale camera van een camping-medewerk ster gestolen. De waarde van de camera is bij de politie niet bekend. Tieners steken net in brand MIDDELBURG - Zeven Middelburgers en een Vlissinger in de leeftijd van dertien tot en met zestien jaar zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden voor brand stichting in Middelburg. De tieners hadden op de atletiek baan aan de Nassaulaan een net in brand gestoken. Het vuur werd door de politie geblust. Twee aanstekers zijn in beslag genomen. De jongeren worden waarschijnlijk doorverwezen naar Bureau Halt voor een alternatieve straf. Bromfietsdief aangehouden 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Op de Sinoutskerkse- weg in 's-Heer Hendrikskinderen is zondagochtend om zes uur een twintigjarige inwoner van Pleinkenszand dooi de politie aangehouden op verdenking van de diefstal van een bromfiets uit de Marconistraat in Goes. De verdachte had bij zijn aanhouding de brommer niet meer bij zich. Hij was in Goes weggerend en had de bromfiets achterge laten, toen hij een politieauto zag komen. Op weg naar Heinkenszand wist de politie hem te achterhalen in de Sinoutskerkseweg. De bromfiets is terug naar de eige- TERNEUZEN - Bij een vecht partij tussen een groep jongeren en enkele medewerkers van een café in de Korte Kerkstraat in Terneuzen is zaterdagnacht een 34-jarige man gewondgeraakt. Een 16-jarige jongen is zondag ochtend aangehouden. Een groep van ongeveer tien jon geren maakte nogal wat herrie. Een 34-jarige medewerker ver zocht hen zich rustig te houden. Later kwamen er nog tien jonge ren bij. Toen de hele groep naar buiten ging, gingen ook de mede werkers naar buiten om een oog je in het zeil te houden. Er ont stond een ruzieachtige sfeer, die ontaardde in een vechtpartij. De 34-jarige man en een 27-jari- ge medewerker werden door en kele jongeren geslagen en ge trapt. De man van 27 hep letsel op in zijn gezicht, de 34-jarige drie gekneusde ribben en een ge scheurde rib. De politie sluit meer aanhoudingen niet uit. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De eerste Zierik zeese Nachtmarkt is een succes geworden. Het zomerevenement lokte veel toeristen en recrean ten naar de monumentenstad. Ongewoon veel volk snelde be gin zaterdagavond door de smal le straatjes van het doorgaans op dat tijdstip nog rustige Zie rikzee. Reisdoel: de eerste Zie rikzeese Nachtmarkt, opgezet door middenstandsvereniging Neptunus. Neptunus doet er al les aan om het oude centrum van Zierikzee te laten bruisen en de nachtmarkt is één van de extra activiteiten. Qua omvang zit de nachtmarkt, zo leert een snelle rondgang, er gens tussen de reguliere week markt en de veel uitgebreidere jaarlijkse Paardenmarkt in. Ha venplein en Havenpark zijn aan beide zijden volgebouwd met kraampjes. Kleding en sieraden zij in aller lei maten en soorten te krijgen In een artikel in de editie van vrijdag over de terugkeer van een delegatie voetballers uit Oosterland van de Vier daagse in Nijmegen staat ten onrechte vermeld dat de club waartoe de groep behoort domicilie heeft in Driewegen. Dit moet echter zijn Oosterland. maar men kon er ook terecht voor gereedschap of gsm-acces- soires. Die hadden over klandi zie niets te klagen, net zo min als de bungy-trampolines. De nachtmarkt zorgde, geholpen door het zwoele zomeravond- weer, voor veel drukte en over volle terrassen. Voorzitter D. Kersten van de or ganiserende middenstandsvere- niging Neptunus toonde zich na afloop dan ook een tevreden mens. „Het was hartstikke druk en de sfeer was gezellig. Alleen hadden er van mij nog best wat meer winkels open mogen zijn. Maar alles bij elkaar smaakt dit zeker naar meer. Maritiem Morgen staat het centrum van Zierikzee weer in het teken van de zogeheten Maritieme Dagen, elke dinsdag in juli en augustus. Deze zijn aangekleed met straat theater, optredens van dweil bands. Voor de kinderen is er el ke Maritieme Dag een kinder rommelmarkt op de Balie. Totale zomercollectie koopjeshoek tot STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Dorpshuis De Schutse, 13.15 uur: Zomerbridge. J gifFF livFiVlil D E S Lange Vorstslraot 73 - 4461 JN Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29