PZC Snel sloop krotten in Maarstraat Het onbekende Gat van Zeeland Stuivend stof tijdens paardendag Regen deert niemand op Danceparade „l:redaMie#pzc.nl \og geen plan herbouw factie: 0113-315649 m pzc.nl 3,,4460 AA Goes -ïitentie-exploitatie: 'vH en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen; 0114-372770; glaal: 020-4562500. maandag 24 juli 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Stormfestival in warme zandbak r*7TTO?T?TTT?B nrPiet Kleemans JIKZEE - De vervallen pak jes aan de Maarstraat in Zie- e worden in september - een jaar nadat ze half inge- zijn - gesloopt. Dat zegt ethouder R. van der Wekken de gemeente Schouvven-Dui- er desolaat bij, de ver eerde pandjes. Juli 2005 riten dé pakhuisjes in een ïlil gedeeltelijk in. De ge ënte sloot met het oog op ver instortingsgevaar de Maar- sat gedeeltelijk af en de res- ;ten van de pandjes werden riiL Sindsdien is er uiterlijk duig gebeurd. Het onkruid is i opgeschoten tussen de ste- van het afgesloten stuk aat, De bvergebleven door lig ran de Maarstraat richting (dstraat is een lastige hinder- toerist kijkt met ver kering naar de bouwvallen ibij-de winkeliers van de aan- lende Melkmarkt wekt de si te irritatie. „Het is een aan- jiingvoorZierikzee. Dit is be id geen visitekaartje voor monumentenstad", zegt itter D. Kersten van mid- iverëniging Neptunus. houder R, van der Wekken lenten) zegt zich de irri- ed voor te kunnen stel len. Hij had zelf ook graag wat meer vaart gezet achter de voor genomen sloop en wederop bouw. De te doorlopen procedu res zijn echter tijdrovend, stelt hij. De Rijksdienst voor de Mo numentenzorg sprak zich uit te gen sloop van de pandjes en ad viseerde renovatie. En stelde dat de gemeente het nooit zover had moeten laten komen. De ge meentelijke monumentencom missie kon zich wel vinden in het plan voor sloop en herbouw en uiteindelijk legde de gemeen te het negatief advies van de rijksdienst naast zich neer. Ver volgens verstrekte de gemeente zichzelf de benodigde monumen tenvergunning. Tegen dat be sluit is geen bezwaar aangete kend en dat houdt volgens wet houder Van der Wekken in dat niets sloop in september nog in de weg staat. Aan plannen voor wederopbouw wordt nog ge werkt. Herinrichting Middenstandsvoorman Kersten is blij dat er nu eindelijk schot in de zaak lijkt te komen. „In september hebben we als mid denstandsvereniging gesprek ken met de gemeente over herin richting van de binnenstad. Ik hoop dat we dan ook de plannen voor de Maarstraat kunnen be spreken." De mennummers zorgden voor het nodige spektakel bij Stal Balans. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans DREISCHOR - Promotie van de paardensport. Laten zien hoe veel plezier je met de edele vier voeters kunt beleven. Dat is het doel van de jaarlijkse paar dendag. Zaterdag beleefde het evenement op het terrein van rijschool manege Stal Ba lans het eerste histrum. Met veel men-, vierspan-, en springspek- takel. Het karretje drift in de snel ge nomen bocht naar links wat -weg, de vier paarden in volle draf komen snuivend langs. Als het stof opgetrokken is, wordt alweer aangezet voor een nieu we bocht om vervolgens strak en snel de hindernissen te ne men. Oud-Nederlands kam pioen vierspan Koos de Ronde uit Rhoon toonde tijdens de paardendag een staaltje van zijn kunnen en dat was zeer specta culair. En dat terwijl het, zegt Jacco Groenendijk van Stal Ba lans, feitelijk nog maar een voor proefje is. „Straks komt er nog een kamp tussen Koos de Ronde en het shetlandpony-vierspan van Co Folmer. Dan gaat het pas echt hard." Groenendijk schotelde zijn gas ten een breed programma voor. Er werd een kür op muziek gere den, er was een men-demonstra- tie, diverse demonstraties met paarden en pony's en ook het zo geheten 'vliegend tapijt' ont brak niet. Trekpaarden Het vliegend tapijt werd voort getrokken door drie Belgische trekpaarden uit de stal van Bart van der Wekken. Jaap de Bruine vervulde de rol van fakir en hij nodigde kinderen uit het tapijt met hem te delen. Net zolang tot het vol was of de stoere werk paarden het gewicht niet meer voort konden slepen. Groenendijk kreeg zaterdag naar schatting 1200 bezoekers te verwerken op de paardendag en met dat aantal was hij dik te vreden. De editie 2006 van de paardendag was de vijfde in suc cessie. De eerste drie speelde het evenement zich af op mane ge Aquadelta in Bruinisse. Na de verhuizing naar Dreischor werd het paardenfestijn in en rond Stal Balans gehouden. Groenendijk; „En het wordt elk jaar groter en veelzijdiger." Vrijdag 28 juli doet Stal Balans het nog eens dunnetjes over, maar dan is het programma spe ciaal toegesneden op mensen met een handicap. Deze bijzon dere paardendag begint om 13.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Aanhouding wegens bedreiging RENESSE - Op de Hogezoom in Renesse is door de poli tie in de nacht van vrijdag op zaterdag een zeventienjari ge jongen aangehouden wegens bedreiging. De man zou een negentienjarige inwoner van de gemeente Schou- wen-Duiveland bedreigd hebben. De Schoonhovenaar had de Schouwen-Duivelander drugs aangeboden en ge zegd dat hij diens auto mee zou nemen als hij niet voor de drugs betaalde. De zeventienjarige had vei'der de portemonnee uit de broekzak van een twintigjarige man uit het Duitse Bot trop gestolen en was ermee weggerend. De Duitser zette de achtervolging en kon zijn portemonnee terugpakken. Tegenover de politie verklaarde de zeventienjarige dat hij wat aangeschoten was en alleen maar wat had lopen 'dol len'. Kopstoot voor campinggast BURGH-HAAMSTEDE - Een vijftienjarige vakantiegan ger uit Maarssen is vrijdag op een camping in Burgh- Haamstede mishandeld door een 43-jarige man uit Hoog vliet. De jongen liep letsel op aan ogen en neus. Tijdens een balspel van de vijftienjarige en enkele vrien den in het zwembad op de camping was de bal tegen het hoofd van een klein kind gekomen. Het groepje had excu ses aangeboden en ging verder met het spel. Vervolgens werd de bal afgepakt door de vader van het kind, genoem de 43-jargie man. Hij liep met de bal het zwembad uit. Toen de vijftienjarige de bal terugvroeg, deze niet kreeg en vervolgens uit de handen van de man tikte, gaf deze de jongen een kopstoot en enkele vuistslagen. De 43-jarige man uit Hoogvliet kreeg een dagvaarding uitgereikt. Hij zal zich te zijner tijd tegenover de rechter moeten verant woorden voor zijn gedrag. Duiker onwel in Bruinisse BRUINISSE - Een 37-jarige duiker uit Dordrecht is zater dagmiddag na een duik in de Grevelingen onwel gewor den. De traumaheli werd te hulp geroepen en na behande ling ter plaatse door een trauma-arts werd de man per am bulance naar het ziekenhuis in Antwerpen gebracht. Diefstal gsm en portemonnee RENESSE - In een horecabedrijf aan de Hogezoom in Re- nesse is in de nacht van vrijdag op zaterdag de gsm-tele- foon van een bezoekster gestolen. Het toestel werd in een onbewaakt ogenblik weggenomen uit de broekzak van de vrouw. Diezelfde nacht werd in een horecabedrijf aan de Korte Reke de portemonnee van een bezoeker gestolen. In de beurs zaten persoonlijke papieren en enkele tientallen euro's. Politie stuit op boten vol zware jongens MIDDELBURG - Een 18-jarige Rotterdammer die nog 239 dagen gevange- moest uitzitten en «u openstaande boete had van ruim zes ton, is vrijdag door de waterpolitie aange houden op het Bergse Diep bij Scherpenïsse. Dat heeft kt Korps Landelijke Poli- tiediensten (KLPD) zater dag bekend gemaakt. De man werd aangehouden voor te snel varen met zijn speedboot. Bij controle tdeek dat hij voor drie mis- drijven nog moest zitten. )c man was veroordeeld «het hebben van een il- j, zware mis- andeling en diefstal. Ook sas hij veroordeeld tot een wtevan ruim'zes ton. Dat *drag zou hij volgens de rechtbank hebben ver tiend met illegale praktij en. De man is"overgedra gen aan de parketpolitie Middelburg. .Waarschijnlijk is hij ver- ordeeld zonder; dat hij bij ^rechtszitting aanwezig zegt woordvoerder Zuiderhoek van het &PD. „Dat zou verklaren ram hij op vrije voeten Waar de misdrijven ge- gd zijn, weet ik niet. -'kans is groot dat dat in n;n eigen woonplaats was. Dat hij nu is overgedragen «n de parketpolitie in Mid- «iburg, komt omdat hij uakbij de Oosterschelde is ingehouden. ^Rotterdammer was ove niet de enige die op i'gs Diep is aangehou- voor te hard varen. Rij hoorde bij een groep ran vier speedboten die al- «naal te hard voeren. Aan «d waren zestien tot j^'ig 'zware jongens'. Al- ^bestuurders zijn bekeurd |°°r te hard varen. Daar- iast kregen ze een vaar- ^bod omdat ze op weg srenna,ar de Oosterschel- maar daar niet het juis- vaarbewijs voor hadden, «mannen hebben nog ge beerd geld bijeen te leg- zodat de Rotterdam- met hoefde te worden enomen, maar zijn ge- enisstraf was onher- lijk." - - W* Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze week: Weg van de drukte. Het gat van Zeeland Het moet de minst bekende toeristische attractie zijn in de verre omtrek. Op een paar meter afstand passeren dage lijks duizenden toeristen maar niemand, of bijna niemand, neemt de moeite om vlak voor het oprijden van de vijf kilome ter lange Zeelandbrug de Eerste Deltaweg (N256) te verlaten en via de Noordlangeweg (richting Colijnsplaat) en Molenweg (eer ste rechts) naar de Oost Zeedijk te rijden, onder de Zeelandbrug te stoppen en de dijk over te ste ken om vanaf de waterkant te kijken naar het Gat van Zee land. Het Gat van Zeeland is feitelijk een verkeerde benaming Het gaat immers om gaten: 54 trape ziumvormige uitsparingen in de pijlers van de Zeelandbrug. Sa men vormen ze een mooi symme trisch doorzicht, onweerstaan baar voor iedereen in het bezit van een camera. Maar ook zon der camera is het genieten van het lijnenspel, van licht- en scha duwwerking. De onbekendheid van het Gat is enigszins vreemd. De Zeeland brug vormt samen met de Storm vloedkering toch bij uitstek het symbool van Zeeland. Het sil houet van deze veertig jaar oude oeververbinding tussen Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland prijkt immers op vele ansichtkaarten. Het Gat is zelfs als inzetje op enkele kaarten te zien. Desondanks staat het op geen enkele toeris tische routekaart en wordt geen toerist naar het Gat verwezen. Bij het Gat zelf is het stil, uren lang. Een stilte die alleen verbro ken wordt door het geluid van zware kranen die iets verderop werken aan het verstevigen van de dijk. Over de Oost Zeedijk fietsen de ze dagen heel wat fietsers. Me nigeen houdt onder de brug halt om in de schaduw een krenten bol te eten en een sportdrankje te drinken. Het besef dat ze op een paar meter afstand staan van het Gat van Zeeland, weet zowat niemand. Rianne en Wim Bakker (Hel mond) in ieder geval niet. De bei de veertigers vinden Zeeland een ideaal fietsland. Alleen mis sen ze bij dit warme weer de De mooiste foto's van het Gat van Zeeland zijn 's mor gens in alle vroegte, als het licht nog zacht is, en na zons ondergang te nemen. Maar op andere momenten van de dag of de nacht zijn ook geweldi ge opnamen te maken. Onde- re andere 's nachts bij volle maan. Wie vroeg of laat een foto neemt van het Gat kan het beste een statief gebruiken om de camera op vast te klik ken. Ook op andere momen ten van de dag kan zo'n steun voor de camera behulpzaam zijn bij het maken van mooie foto's. Zwemmen bij de Zeeland brug is beslist niet aan te be velen. De stroming rondom de pijlers van de brug kan ver raderlijk zijn. Zeker voor on ervaren zwemmers. Het Gat van Zeeland is niet vanaf de Schouwen-Duive- landse kant te zien. Het gat oefent een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit op iedereen met een camera. foto Willem Mieras schaduwrijke lanen. Als ze ho ren van het Gat is met name wis kundeleraar Wim geïnteres seerd. Zijn partner blijft achter, want ze zit net zo lekker en heeft geen zin in een kleine klau- terpartij. Hij wel en als hij het Gat ziet is hij direct enthou siast. Zij moet het ook zien, be sluit hij en haalt ook zijn came raatje. Bij terugkeer vindt ook zij het Gat leuk. „Wat een mooi zicht, die uitsparing die steeds kleiner wordt." Hij neemt foto's uit allerlei hoe ken. „Dat is het voordeel van een digitale camera. Je kunt zo wat onbeperkt nemen. 's Avonds even op de laptop be kijken en direct weggooien wat niet bevalt." Zij heeft inmiddels haar jurk uit en stapt, gekleed in haar bikini, het water in. „Dat is het leuke van de Oosterschelde. Je kunt zowat overal zwemmen. Ook bij het Gat." Haar man vindt dat niet zo'n goed idee. Hij waar schuwt haar niet te zwemmen, hoogstens te poedelen. Christianne Vloet en Roos de Bruin (Moordrecht) laten zich ook overhalen het Gat te bekij ken. Ze vinden het 'grappig' en zijn vervolgens weg want ze moeten een fietspontje halen. Die pontjes die tussen de 'eilan den' varen vinden ze geweldig. „Is steeds een mooie onderbre king van het fietsen", aldus Christianne. Tol De brug bestaat uit 54 pijlers met daartussen 52 overspannin gen van 95 meter per stuk. Bij de officiële opening op 15 de cember 1963 heette ze nog de Oosterscheldebrug. Pas in april 1967 werd ze de Zeelandbrug ge doopt. De brug werd gebouwd in opdracht van de provincie Zeeland. Om de bouwkosten (77 miljoen) terug te verdienen, moesten passanten jarenlang be talen. In 1989 was de lening af betaald. Dat betekende echter niet het einde van de tol. Nog vier jaar lang moest er betaald worden om het onderhouds- fonds te voeden. Peter de Krijger en zijn zoon Da vid zijn eveneens verbaasd als ze horen dat ze uitrusten op een paar meter afstand van het Gat van Zeeland. De beide Tilbur- gers staan op een camping in Kamperland en verkennen per fiets elke dag een stukje Zee land. Ook zij rusten in de scha duw van de brug even uit. Het Gat zorgt er weer voor dat de fotocamera tevoorschijn komt. Het licht is echter te hard zodat Peter besluit 's avonds te rug te komen om wat mooiere opnames te maken. „Straks thuis kan ik met mijn fotopro gramma heel wat leuks maken van het Gat." Bij vertrek raadt hij vier andere passanten aan om ook even over de dijk te kij ken. Tegen de twee stellen uit Deventer zegt hij: „Doe nu maar. 't Is de moeite waard." Emile Calon door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Hoe is het mo gelijk? Na weken van aanhou dende droogte en ongekende temperaturen begint het uitgere kend op het moment dat de Dan ceparade in Middelburg begint, te regenen. Maar niemand vindt het erg. Zelfs niet de danseressen die in bikini tussen de muziekwagens lopen. „Zo kan het lekker opfris sen", zeggen ze. „Bovendien houdt het straks weer op." Kort voordat de optocht zich in beweging zet, staan de trucks met dj's en danseressen, opge steld op het Damplein. Naast een van de wagens staat Orion van der Sluis uit Middelburg. Hij draagt een feloranje vestje en is vandaag steward. „Ik let er op dat niemand uit het publiek op de wagens klimt", zegt hij. En ja, dat is echt nodig. „Ik doe dit nu voor het zesde jaar en el ke keer proberen er wel mensen op te klimmen. Soms zijn het kennissen van de dansers, soms ook gewoon toeschouwers. Maar het is veel te gevaarlijk. De meeste wagens hebben geen trap of zo. Als je niet uitkijkt, kom je onder de wielen te recht." Als de optocht door de Lange Delft rijdt, valt het op dat er minder toeschouwers zijn dan vorig jaar. Dat komt waarschijn lijk door de regen. Maar de be zoekers die er wel zijn, reageren enthousiast. Jong en oud danst. Als de laatste wagens op de Markt aankomen, houdt het op met regenen en meteen stroomt het plein vol met mensen. „Ik had niet gedacht dat het zo groot en gezellig zou zijn", roe pen de vijftienjarige vriendin nen Lonneke Oors en Aline van de Riet uit Halsteren boven de muziek uit. „Het is echt een feest. We waren graag straks naar de Cityparty en de After party gegaan, maar die zijn he laas uitverkocht. Het maakt niet uit. We duiken straks hier wel ergens een kroeg in. Er wordt vandaag toch overal dance ge draaid." foto Ruben Oreel zeeuwse almanak Paarden Hij las in deze krant over een sympathieke onderneming van twee paardenliefhebben- de meisjes. „Pff, wat een on zin, een paardenbejaarden- huis. Een paardencremato- rium, daar zie ik nou wél iets in", riep hij luid. „En een goeie naam heb ik er ook al voor: Bonfire.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27