zc jchool komt in nieuwe wijk Goes Niet dat koele, niet dat moderne ,11 Beetje regen kan niemand deren op Danceparade Tobbedansen lokt honderden naar dijk in Scherpenisse HALVE PRIJS Buitenplaats Eversdijk allege wil De Wingerd in Mannee neerzetten igenda Wil jij even draaien? Ik ben moe maandag 24 juli 2006 n van den Broek )DELBURC - Hoe is het mo- m jja weken van aanhou- t droogte en ongekende «raluren begint hetuitgere- j |C regenen bij de start van panceparade in Middelburg niemand vindt het erg. Zelfs niet de danseressen die in bikini. „Zo frist het lekker op", zeggen ze. Kort voordat de op tocht zich in beweging zet, staan de trucks met dj's en dan sers op het Damplein. Naast een van de wagens staat Orion van der Sluis uit Middelburg in een feloranje vestje. Hij is vandaag steward. „Ik let erop dat nie mand uit het publiek op de wa gens klimt", zegt hij. „Ik doe dit nu voor het zesde jaar en elke keer probei'en er wel mensen op te klimmen. Soms zijn het ken nissen van de dansers, soms ook gewoon toeschouwers. Maar het is veel te gevaarlijk" Als de laat ste wagens op de Markt aanko men, houdt het op met regenen en meteen stroomt het plein vol met mensen. „Ik had niet ge dacht dat het zo groot en gezel lig zou zijn", roepen de 15-jari- ge vriendinnen Lonneke Oors en Aline van de Riet uit Halsteren. „Het is echt een feest. We waren graag straks naar de Cityparty en de Afterparty gegaan, maar die zijn helaas uitverkocht. Het maakt niet uit. We duiken straks wel de kroeg in. Er wordt toch overal dance gedraaid." Gewonden bij vechtpartij TERNEUZEN - Bij een vechtpartij tussen een groep jon geren en enkele medewerkers van een horecabedrijf in de Korte Kerkstraat in Terneuzen is zaterdagnacht een 34-ja- rige man gewond geraakt. Een 16-jarige jongen is zondag ochtend aangehouden. Een groep van ongeveer tien jongeren was luidruchtig aanwezig in een horecagelegenheid. Een 34-jarige mede werker verzocht hen zich rustig te houden. Later kwamen er nog tien jongeren bij. Toen de hele groep naar buiten ging, gingen ook de medewerkers naar buiten om een oog je in het zeil te houden. Er ontstond een ruzieachtige sfeer, die ontaardde in een vechtpartij. De 34-jarige man en een 27-jarige medewerker werden door enkele personen uit de groep geslagen en getrapt. De man van 27 liep letsel op in zijn gezicht, de 34-jarige moest voor behandeling werd een nacht ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. Hij bleek drie gekneusde ribben en een gescheurde rib te hebben. Ook had hij nek- en hoofdpijnklachten. De zes tienjarige jongen wordt verdacht van mishandeling. Hij is in verzekering gesteld. De politie sluit meerdere aanhou dingen niet uit. Spullen voor zeskamp gestolen OOSTKAPELLE - Spelmateriaal dat bestemd was voor een zeskamp is tussen vrijdagnacht en zaterdagochtend gestolen op de Westhovenseweg in Oostkapelle. De spul len, waaronder ijzeren stoelen, emmers, zogenoemde loop broeken, rekjes en ballen, waren van een entertainingsbe- drijf en lagen klaar om opgehaald te worden. De waarde van de buit is niet bekend. Diefstal gsm en portemonnee RENESSE - In een horecabedrijf aan de Hogezoom in Re- nesse is in de nacht van vrijdag op zaterdag de gsm-tele- foon van een bezoekster gestolen. Het toestel werd in een onbewaakt ogenblik weggenomen uit de broekzak van de vrouw. Diezelfde nacht werd in een horecabedrijf aan de Korte Reke de portemonnee van een bezoeker gestolen. In de beurs zaten persoonlijke papieren en enkele tientallen eu- Digitale camera gestolen BURGH-HAAMSTEDE - Op een camping aan de Hoge- weg in Burgh-Haamstede is in de nacht van vrijdag op za terdag de digitale camera van een camping-medewerk ster gestolen. Rijden onder invloed TERNEUZEN - Aan de Veerhaven in Terneuzen werd za terdagochtend om één uur een 18-jarige man uit de ge meente Terneuzen aangehouden voor rijden onder in vloed. De bestuurder passeerde twee fietsende agenten op zon korte afstand dat er bijna een aanrijding ontstond. Toen zij de man even lateraan de Veerhaven aantroffen, bleek hij teveel te hebben gedronken. Omdat het een be ginnend bestuurder was, werd zijn rijbewijs in beslag ge nomen. door Niels Herijgens SCHERPENISSE - Of ze nu een badpak, rieten rokje of mon nikspij aanhadden en zich in een gestroomlijnd bootje, een op getuigde badkuip of een tot zin ken gedoemde houten bak, naar beneden stortten: de deelnemers aan het tobbedansen in Scherpe nisse hadden er lol in. Het pu bliek op de dijk trouwens ook. Honderden mensen hebben een plekje gezocht op de dijk nabij restaurant De Zeester en op de pier daartegenover. Ze zitten op tuinstoelen, handdoeken en plaids of leunen op hun fiets. Je ziet tenslotte niet iedere dag mensen in een zelfgebouwde tob be van een steile schans het zee water insjezen. Tobbedansen. Een olympische sport zal het nooit worden, spec taculair is het wel. Het spel is ooit bedacht door de Tros, voor het tv-programma te land, ter zee en in de lucht. Zoiets kunnen wij ook, dachten mensen op camping de Pluim- pot in Scherpenisse vorig jaar. Een twintigtal vrijwilligers en een paar sponsoren waren zo ge vonden en de publieke belang stelling was zo groot, dat een vervolg niet kon uitblijven. Tij Deze zaterdag is het dus op nieuw zover. „Inderdaad op een andere dag dan vorig jaar", zegt Ineke Meeuwsen, van De Pluim- pot én de organisatie. „Dat heeft alles met het tij te maken, het water moet een paar uur ach tereen hoog genoeg staan. En dan niet 's ochtends, want dan komt er geen kip. Vandaag is de waterhoogte ideaal. Bovendien valt het zo midden in de vakan tieperiode." Terwijl de lucht weer een beetje opklaart maken Mariëlla en Pa mela Jansen zich op voor de wedstrijd. „Borstvergroting met ballonnen in ons badpak? Nee, dat zie je verkeerd, dat zijn air bags", verklaren de zusjes. Uit Tilburg komen ze, maar 's zomers staan ze op camping De Pluimpot. Vader Peter heeft ge holpen met de tobbe: een echte badkuip met houten ombouwsel en vrolijke SpongeBedecoratie. „Die gaat straks gewoon terug in onze badkamer", grapt pa. Achter de gereedstaande tobbes doen frietkot en biertap goede zaken. Ertussenin hangt een klein meisje al een paar minu ten aan een spijkerbroek: een an dere wedstrijd, met uiteraard jeans als hoofdprijs. Toch gaat het de toeschouwers uiteindelijk om het waterige spektakel. En spektakel krijgen ze. Zoals die ene jongen die kei hard van de schans gaat, vervol gens met veel moeite vooruit peddelt en besluit een schitte rende snoekduik naar de finish- bel te maken. Die hij op een haar na mist. En dan dat groepje zogenaamde geestelijken in een zwarte bak, voorzien van zijspiegels, reflec toren en een spoiler ('hier zit een halve Ford Escort in ver werkt'). Lachend Of wat te denken van het twee tal heren dat zich, toepasselijk gezien hun omvang, The Boea dha 'snoemt? Een voor een kante len ze het water in. In het nat worden zijn ze niet uniek: me nigeen haalt de bel niet. Aan de lachende gezichten te zien kan het niemand wat schelen. Ook de zusjes Jansen haalden een nat pak. Maar ze mogen, dankzij hun verbouwde bad kuip, wel de originaliteistprijs mee naar Tilburg nemen. Of eerst toch naar hun plekje op de camping. Uitslagen Snelste tijd: 1. Dweilband de Lamsooren (Oud-Vossemeer); 2. De Toppers (camping De Pluimpot); 3. De Boutjes (camping De Hoeve). Originaliteit: 1. De Spongebobs; 2. De Pipi's; 3. Discovery. Pechprijs: De Muisjes. Advertentie Totale zomercollectie koopjeshoek tot korting Hm o d s u Lange Vorststraat 73 - 4461 JN Goes door Harmen van der Werf EVERSDIJK - Een verrassender plekje op de Bevelanden is nauwelijks te vin den. Op een steenworp afstand van Rijksweg A58 strekt zich een landgoed uit dat nauwelijks bekendheid geniet, de buitenplaats Eversdijk in het gelijk namige Kapelse gehucht. In het najaar verdwijnt het hoofdgebouw in de stei gers. Twee nieuwe liefhebbers, Hans en Joke Harting, gaan er hun ziel en zalig heid in leggen. Hans Harting, ziekenhuisapotheker in Zwolle, kende het buiten uit zijn Goese tijd. „Ik kwam er nogal eens langsrij den op de racefiets. Ik dacht toen al: Wat zou ik graag op dat prachtige plek je willen wonen. Het woonhuis en het landgoed hebben zo'n goede, landelijke uitstraling. Niet dat koele, niet dat mo derne. Dat spreekt mij en mijn echtgeno te enorm aan." Juist zulke kopers zochten de huidige eigenaren, Leen en Janneke Hagers, mensen aan wie zij de buitenplaats Eversdijk met een gerust hart kunnen overdoen. In 1998 kochten zijzelf het landgoed waarop behalve de monumen tale hoofdwoning een fraai koetshuis en een tot volwaardig gastenverblijf ver bouwde oude fruitschuur staan. Zij ken den Zeeland van vakanties en Jannekes vader komt uit Zeeland. Bij een make laar in Middelburg zagen ze op een goe de dag het buiten Eversdijk te koop staan en grepen hun kans. Leen en Janneke Hagers hebben hun ei gen verhaal aan de geschiedenis van het landgoed toegevoegd, een geschiedenis van vallen en opstaan. Omstreeks 1830 stond er nog een gewone boerderij. Pie- ter Hendrik Saaymans Vader uit Goes liet de hoeve in die tijd uitbreiden met een jachthuis. In 1858 kreeg de woning de huidige uitstraling. Er kwam een ver dieping op. De tuin werd ingericht als landschapspark. Heel lang duurde dat niet. Hendrik Slabbekoorn uit Biezelin- ge vestigde er ruim een eeuw geleden een fruitteeltbedrijf. Galerie Het buiten raakte in de loop der tijd in verval, tot mevrouw Jansen uit Den Haag het in 1965 kocht en terugbracht in de oude luister. Zij woont nog altijd in Eversdijk. „Mevrouw Jansen heeft het landgoed gered", geeft Janneke Ha gers haar een pluim. Op die erfenis heb ben Janneke en haar man voortgebor duurd, in de eerste plaats door het land goed open te stellen voor exposities in - wat Janneke noemde - galerie De Zeeuwse Buitenplaats. De vlakbij Evers dijk in Biezelinge geboren Jan Peter Bal kenende, toen nog beoogd ministei-pre- sident, opende er in juni 2002 een ten toonstelling met werken van wijlen Ger ard Menken en Toos Vos. De galerie met exposities in huis en beel den in de tuin was een succes, maar gaf ook een hoop werk, te veel werk uitein delijk. En daar komt het vele groenon derhoud nog bij. Gezondheidsproble men nopen Leen en Janneke afscheid te nemen. „We doen alles zelf, hebben geen staf van hoveniers, en wat moet je met een woning waarvan tweederde, de galerie, niet wordt gebruikt?" Hans en Joke Harting, de nieuwe eigena ren, weten daar wel raad mee. Hans heeft een grote verzameling boeken. „Ik lees ontzettend graag. Straks heb ik alle ruimte voor boekenkasten en Joke kan een eigen naaikamer inrichten. Nee, dat komt wel goed." Goed komt het zeker ook met de buiten kant. Het woonhuis, een gemeentelijk monument, wacht een grondige restau ratie. Janneke en Leen Hagers hebben dit al voorbereid, Hans en Joke Harting zorgen voor de realisatie. Waarbij Hans is geholpen door oude contacten in het Zeeuwse die hem foto's stuurden van de woning in originele staat. Op de eerste verdieping waren vroeger openslaande deuren die tot op de vloer doorliepen. Al voor de Tweede Wereld oorlog zijn daar muurtjes op gemetseld om cv-radiatoren te kunnen bergen en zijn de deuren vervangen door ramen. De balkondeuren komen terug mét Louvre-luiken, zoals ook op de begane grond. Voor het comfort en ter beper king van de energierekening wordt over al enkelglas vervangen door dubbel glas. De oorspronkelijke voordeur aan de rechterzijde van het woonhuis keert terug. Het opvallendste 'nieuwe' ele ment wordt een klokkentorentje dat ooit op de woning heeft gestaan. De ver bouwing begint in het najaar. 'Af' zal het landgoed nooit zijn. Neem alleen al de groene borders voor het woonhuis. Wat een onderhoud die vra gen. Hans Harting laat zich niet af schrikken. Integendeel. „Je blijft lekker bezig en het slechtste wat je kunt doen als je stopt met werken, is op je la-ent gaan zitten." Leen en Janneke Hagers met de nieuwe eigenaren Hans en Joke Harting (vlnr) voor landgoed Eversdijk dat een grote restauratie wacht. foto Willem Mieras IjS-De uit zijn jasje gegroei- kisisschool De Wingerd in de «e wijk Noordhoek kan naar ;Kc, de naast Noordhoek te akkelen wijk. Het Goese col- van B en W heeft onlangs ilcn tot nieuwbouw voor de Wingerd heeft al jaren met -lenood te maken. Twee epen zijn noodgedwongen ge lest in een vlakbij de school Sen kerkgebouw van de Ge smeerde Kerk Vrijgemaakt, jak waarmee De Wingerd is inden. Nieuwbouw voor de ol is niet voor zijn tijd, ze- riet omdat de Gereformeer- Sak'Vrijgemaakt het kerkge- ,rgaat verkopen aan de hui- tuurster, een ander kerkge- ischap. bedoeling is volgend jaar de bouwactiviteiten voor d te beginnen. Voor huidige gebouw van de tol heeft de gemeente Goes een nieuwe bestemming ge ilen, De Deltaschool voor ;aa! onderwijs zit aan de Kboutstraat in Goes-West sk verouderde huisvesting, school mag naar de wijk rdhoek als De Wingerd naar m kan. Op de locatie van Deltaschool zijn woningen ge donder scholen irMannee is groot. De aan de iVan de Goese binnenstad, de Merellaan gevestigde Imanschool wilde er ook tiheen. Het college van B en a Goes heeft dat verzoek af- De Koelmanschool :cp de huidige locatie nauwe- :og uitbreiden, maar dat is ens de gemeente Goes ook van der Werf niet nodig. De prognoses laten geen groei zien van het leerlin genaantal. Voor de afwijzing van het ver zoek van de Koelmanschool geeft de gemeente nog een ande re reden Zij vindt het niet goed om twee basisscholen die allebei gereformeerd onderwijs geven in één wijk onder te brengen. Dat zou 'een sterk stempel op het karakter van Mannee druk ken'. In Mannee komt naast de nieuwbouw voor De Wingerd in elk geval ook een wijkcentrum voor zowel Noordhoek als Man nee. Noordhoek heeft zo'n voor ziening altijd node gemist. Het college van B en W heeft beslo ten om de gemeenteraad te vra gen voor het wijkcentrum voor lopig 725.000 euro beschikbaar te stellen. Dat is voldoende voor een 'minimum-voorziening'. Als cle gemeenteraad daarmee in stemt, wordt verder onderzocht welke omvang het wijkcentrum precies moet krijgen. De 'maxi mum-variant' is begroot op 1,77 miljoen euro. GEN OP ZOOM - Grote markt, O'.urStadswandeling olv een gids; ES R.K. Maria Magdalenakerk, I-16.30 uur: Geopend voor bezich- 1SWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: '.•insoos; MENSZAND - De Stenge, 19.15 :<idgen bij de Bridgeclub Borsele; ade Hervormde kerk, 19.30 uur: ifeerjassen; iELLE-De Vroone, 10.00 uur: Inter tel dansen; 13.00 uur: Soos, bil- fl;14.30 uur: Gymnastiek; i&oenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be ervoor carapatiënten; KWE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer sen voor ouderen; ISIDINGE - De Wemel, 9.15 - -j:en 10.00-10.45 uur: Meer be- 53 t-voorouderen; 13.00 uur: Soos; U' "er en kaarten; 14.00 uur: Koers- A «ur )ls SEKE - Zorgcentrum Vredelust, I uur: 8ewegen voor ouderen; ï'Jiir Biljarten in de hal; J Trefpunt, 13.00 - 17.00 uur: Biljar- ;0! WEKACTIVITEITEN «orgklachten: $10231231 bmaandag t/m vrijdag purende de openingstij- Waterdags tot 12.00 uur SOACTIE iSVELANDEN/THOLEN feiionspark 28 Wbus31 -iO AA GOES 40113-315670 0113-315669 nl "ink Balkenende (chef) Cornelleke Blok (fan van Dam %van der Jagt ^Paardekam fa) de Vries (sport) -fnen van der Werf GIRALE redactie fetionspark 28 falbus 31 AA GOES «»l 13)315500 *«0315669 Wifcrt hbinet (""pzc.nl ®'il: web@pzc.nl door Harmen van der Werf GOES - In alle soorten en maten waren ze zaterdag in de binnenstad van Goes, draaiorgels. Van een stampend concertor gel van de familie Kelders uit Holland tot en met de kleintjes van de Braban ders Jos Joosten en Johan de Groot. Een meisje stond even stil bij De Groots draai orgeltje. „Wil jij even draaien? Ik ben moe." Hij hoefde het geen twee keer te vragen. Voor Jan Valkier, dé organisator van het eerste internationale draaiorgelfestival in Goes, begon de dag al vroeg. Tegen half negen wachtte hij gespannen de eer ste draaiorgels op in de Zusterstraat. „Ze zitten in de file", wist één van zijn vrij willigers te melden. Hij had het nog niet gezegd of het eerste orgel kwam al de hoek om. Op naar de andere twintig. Waarschuwing Zaterdagmiddag stonden ze allemaal te draaien. Het gigantische concertorgel Victory van cle familie Kelders deed op de hoek van de Zusterstraat-Wijngaard straat dienst als blikvanger én als waar schuwing: Wie niet van draaiorgelmu- ziek houdt, kon nog terugkeren. In de Goese binnenstad was er niks van te mer- Johan de Groot uit Waspik staat zijn 'gewone' draaiorgeltje in de Ganzepoortstraat. „Een klein orgel, kleine zorgen; een groot orgel, grote zorgen", weet hij. foto Willem Mieras ken dat veel bezoekers dat hadden ge daan. Het was voor een zomerse dag druk met winkelend publiek en vooral ook veel echte draaiorgelliefhebbers. „Uit alle uithoeken van het land zijn mensen speciaal naar Goes gekomen", wist Valkier. Ware draaiorgelvrienden lieten zich ge makkelijk herkennen. Ze liepen van or gel naar orgel, bleven lang staan en wil den alles weten. Jos Joosten uit Uden, met twee draaiorgeltjes paraat in de Lan ge Kerkstraat, knoopte af en toe een praatje aan, maar wat hij vooral bleef doen, was spelen. De voormalig antiek handelaar had z'n trots meegenomen, een straatorgeltje uit 1875 van A. Ruth und Sohn Orgel-fabrik in Walclburch. Oud en versleten was het apparaat tóen hij het kocht ergens in Duitsland. „Ik heb er een jaar aan gesleuteld. Alles is weer origineel." Johan de Groot uit Waspik bij Waalwijk, oud-hoofdmachinist bij een glasfabriek, is zeker zo'n orgelgek als Jos Joosten. In de Ganzepoortstraat had hij zaterdag zijn plekje met een 'gewoon' draaiorgel tje van Orgelbau Raffin uit Uberlingen aan de Bodensee. Niet meer dan twintig jaar oud. Zijn grootvader verhuurde dansorgels. Zo is hij er ook mee besmet geraakt. Hij zou er niet aan moeten den ken een dansorgel te hebben, want:. „Een klein orgel, kleine zorgen; een groot orgel, grote zorgen." Tegen half vier 's middags leek Johan de Groot het wel te hebben gezien. Terwijl Jos Joosten met zijn vrouw in de Lange Kerkstraat niet van ophouden wist, hield Johan de Groot het rustig. Hij legde in zijn orgel tje een nieuw draaiboek en wachtte tot een meisje stopte. „Wil jij draaien?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25