>zc Iet onbekende Gat van Zeeland Sebruik fietsbus door tunnel stijgt Die meneer met die pet, zes euro Politie vangt vier speedboten vol met zware jongens etsersbond Zeeland pleit voor verbetering informatievoorziening I 0*0115-315649 rt.pzc.nl -iiredactie@pzc.nl .5js31, 4460 AA Goes .cfientie-exploitatie: j pn Midden-Zeeland: 0113-315520; tlviaanderen: 0114-372770; Jasl: 020-4562500. laandag 24 juli 2006 t Har men van der Werf editie Bevelanden-Tholen )8SSELE - De fietsbus door ffesterscheldetunnel wint populariteit. In het aantal imikers zit een stijgende lijn si akzij enkele maatregelen die 3 gnomen, al kan de informa- i Voorziening volgens de fiet- pbond afdeling Zeeland nog •O- tijd beter. ;J5 de Westerscheldetunnel -aart 2003 in gebruik is ge- rffl, kunnen fietsers voor de steek gebruik van lijnbus- es. De provincie heeft dit met as rvoerder Connexxion in een atoct vastgelegd, omdat het is toegestaan met de fiets ook de brommer, scooter of Mtmobiel) door de tunnel te jfen. De voorziening is in Ne- toduniek. Het is nergens an- toegestaan de fiets mee te -en in de bus. idame i bekendheid is nooit gege- :m de service, maar mond- :-iondreclame lijkt te gaan den. Het gebruik is nog niet öaeulair, maar Connexxion ra.s linden klagen ver Middelburg wjlDDELBURG - De binnen- van Middelburg is slecht gankelijk voor blinden en alzienden. Onduidelijke rou- niet aangegeven oversteek- j:t atsen, geparkeerde fietsen itn het centrum gevaarlijk, niet onbereikbaar. belangenorganisatie voor eden en slechtzienden Visio eet te spreken over de Middel de binnenstad. Mooi is die daarom komen mensen er wonen en op bezoek. L' mensen die slecht of niets i kunnen het centrum moei- bereiken. En als ze er zijn, sa tal van obstakels het ver onaangenaam en soms ge- dijk. onderzoek door Visio heeft tn duidelijk in merkt dat de belangstelling toe neemt. „Er is sprake van een stij gende lijn", stelt een medewerk ster. Wie met de fietsbus mee wil van af het busstation Terneuzen of het tolplein bij Borssele moet zich een uur van tevoren melden bij Connexxion. „Het aantal aangemelde fietsers lag vorig jaar op zeshonderd", vertelt de medewerkster van het busbe drijf, „en we gaan ervanuit dat het totaal aantal gebruikers op achthonderd ligt." Het vooraf aanmelden is nodig, omdat er niet meer dan drie fiet sen in een bus meekunnen. Een fietskar wordt bij de AMZ in Borssele besteld, als zich meer klanten met een fiets aandienen. In 2004 is dit vijfenvijftig keer gebeurd en vorig jaar tweeën negentig keer, waarmee duide lijk wordt dat meer fietsers (en mensen met een brommer, scoo ter of scootmobiel) de service be nutten. Vooral in juli en augus tus gebeurt dat. Planner H. Ver ton van de AMZ in Borssele spreekt van drie a vier keer per week. De toenemende belangstelling voor de fietsbus door de tunnel is mede te danken aan acties van de fietsersbond afdeling Zeeland. Op verzoek van de af deling is er aparte bewegwijze ring voor de fietsbus gekomen en is bij Borssele een fietspad aangelegd om de bushalte naar Terneuzen beter bereikbaar te maken. Voorzitter J. van Velzen van de fietsersbond is tevreden over deze ingrepen, maar er kan naar zijn idee wel wat meer ge beuren. Zo is de fietsbus alleen in de omgeving van het tolplein op Zuid-Beveland aangegeven op wegwijzers. Zulke verwijzin gen ontbreken nog in Zeeuws- Vlaanderen. De tijden waarop fietsers met de bus mee kunnen, zijn ook be perkt. „Het hangt van de goed heid van de chauffeur af of je eerder of later met de fiets mee mag", weet voorzitter Van Vel zen. Verandering van de tijden is een zaak van de provincie, al dus Connexxion-voorlichter H. Opmeer. Daar zitten kosten aan vast. Bezoekers aan de boerenkoopdag kijken of ze iets van hun gading kunnen vinden. door Harmen van der Werf NISSE - „Zeeland, wat doen we hier?" De veilingmeester van veilinghuis Ino Meijer moet zaterdagmiddag in Nisse het publiek behoorlijk oppeppen. Het broeierige weer maakt niet kooplustig. Gelukkig is er nog ie mand die z'n hand opsteekt voor een stallan taarn. „Die meneer met die pet, zes euro." Schuren zijn leeggehaald voor de veiling, de eerste boerenkoopdag van de afdeling Borse- le van landbouworganisatie ZLTO. Als ver koopterrein is paardensportevenement Jum- pin' De Weel bij Nisse uitgekozen. Veel Oude -gereedschappen liggen er uitgestald, maar ook melkbussen en pony's zijn in de aanbieding. En dat alles voor het goede doel; Focus 2, een organisatie van Goese oog heelkundigen die hulp geeft in het Afrikaan se land Burkina Fasso. „Spannend", vindt één van de organisato ren Jan Harinck het wat de veiling zal op brengen. Aan publiek is in elk geval geen ge brek dankzij Jumpin' De Weel, maar met de verkopen wil het niet zo vlotten. De tijden dat boerenkoopdagen een traditie waren om 'boeren uit de winterschulden te helpen, zijn li Mijnen we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt ze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland, wlaggevers schrijven over Zeeuwen die hun vakantie -orbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de Rondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het 'Paradijsje in de achtertuin. Deze week: Weg van de hkte. Het gat van Zeeland lot moet de minst bekende ltoerislische attractie zijn k verre omtrek. Op een paar -iafstand passeren dage nenden toeristen maar Sid, of bijna niemand, =lde moeite om vlak voor 'frijden van de vijf kilome- ^5® Zeelandbrug de Eerste JWg(N256) te verlaten en Woordlangeweg (richting pploat) en Molenweg (eer- (tthts) naar de Oost Zeedijk PD, onder de Zeelandbrug ;iPPen en de dijk over te ste- «vanaf de waterkant te Tiaar het Gat van Zee- Het Gat van Zeeland is feitelijk een verkeerde benaming Het gaat immers om gaten: 54 trape ziumvormige uitsparingen in de pijlers van de Zeelandbrug. Sa men vormen ze een mooi symme trisch doorzicht, onweerstaan baar voor iedereen in het bezit van een camera. Maar ook zon der camera is het genieten van het lijnenspel, van licht- en scha duwwerking. De onbekendheid van het Gat is enigszins vreemd. De Zeeland brug vormt samen met de Storm vloedkering toch bij uitstek het symbool van Zeeland. Het sil houet van deze veertig jaar oude De mooiste foto's van het van Zeeland zijn 's mor- j*5 in alle vroegte, als het nog zacht is, en na zons- ■tagang te nemen. Maar op "p momenten van de dag -Qïnacht zijn ook geweldi- tynamen te maken. Onde- •andere 's nachts bij volle neemt van het Gat kan het beste een statief gebruiken om de camera op vast te klik ken. Ook op andere momen ten van de dag kan zo'n steun voor de camera behulpzaam zijn bij het maken van mooie foto's. Zwemmen bij de Zeeland brug is beslist niet aan te be velen. De stroming rondom de pijlers van de brug kan ver raderlijk zijn. Zeker voor on ervaren zwemmers. Het Gat van Zeeland is niet vanaf de Schouwen-Duive- landse kant te zien. oeververbinding tussen Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland prijkt immers op vele ansichtkaarten. Het Gat is zelfs als inzetje op enkele kaarten te zien. Desondanks staat het op geen enkele toeris tische routekaart en wordt geen toerist naar het. Gat verwezen. Bij het Gat zelf is het stil, uren lang. Een stilte die alleen verbro ken wordt door het geluid van zware kranen die iets verderop werken aan het verstevigen van de dijk. Over de Oost Zeedijk fietsen de ze dagen heel wat fietsers. Me nigeen houdt onder de brug halt om in de schaduw een krenten bol te eten en een sportdrankje te drinken. Het besef dat ze op een paar meter afstand staan van het Gat van Zeeland, weet zowat niemand. Ideaal fietsland Rianne en Wim Bakker (Hel mond) in ieder geval niet. De bei de veertigers vinden Zeeland een ideaal fietsland. Alleen mis sen ze bij dit warme weer de schaduwrijke lanen. Als ze ho ren van het Gat is met name wis kundeleraar Wim geïnteres seerd. Zijn partner blijft achter, want ze zit net zo lekker en heeft geen zin in een kleine klau- terpartij. Hij wel en als hij het Gat ziet is hij direct enthou siast. Zij moet het ook zien, be sluit hij en haalt ook zijn came raatje. Bij terugkeer vindt ook zij het Gat leuk. „Wat een mooi zicht, die uitsparing die steeds kleiner wordt." Hij neemt foto's uit allerlei hoe ken. „Dat is het voordeel van een digitale camera. Je kunt zo wat onbeperkt nemen. 's Avonds even op de laptop be Het gat oefent een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit op iedereen met een camera. foto Willem Mieras niet bevalt." Zij heeft inmiddels haar jurk uit en stapt, gekleed in haar bikini, het water in. „Dat is het leuke van de Ooster- schelde. Je kunt zowat overal zwemmen. Ook bij het Gat." Haar man vindt dat niet zo'n goed idee. Hij waarschuwt haar niet te zwemmen, hoogstens te poedelen. Christianne Vloet en Roos de Bruin (Moordrecht) laten zich ook overhalen het Gat te bekij ken. Ze vinden het 'grappig' en zijn vervolgens weg want ze moeten een fietspontje halen. Die pontjes die tussen de 'eilan den' varen vinden ze geweldig. „Is steeds een mooie onderbre king van het fietsen", aldus Christianne. met daartussen 52 overspannin gen van 95 meter per stuk. Bij de officiële opening op 15 de cember 1963 heette ze nog de Oosterscheldebrug. Pas in april 1967 werd ze de Zeelandbrug ge doopt. De brug werd gebouwd in opdracht van de provincie Zeeland. Om de bouwkosten (77 miljoen) terug te verdienen, moesten pas santen jarenlang betalen. In 1989 was de lening afbetaald. Dat betekende echter niet het einde van de tol. Nog vier jaar lang moest er betaald worden om het onderhoudsfonds te voe den. Peter de Krijger en zijn zoon Da vid zijn eveneens verbaasd als ze horen dat ze uitrusten op een van Zeeland. De beide Tilbur- gers staan op een camping in Kamperland en verkennen per fiets elke dag een stukje Zee land. Ook zij rusten in de scha duw van de brug even uit. Het Gat zorgt er weer voor dat de fotocamera tevoorschijn komt. Het licht is echter te hard zodat Peter besluit 's avonds te rug te komen om wat mooiere opnames te maken. „Straks thuis kan ik met mijn fotopro gramma heel wat leuks maken van het Gat." Bij vertrek raadt hij vier andere passanten aan om ook even over de dijk te kij ken. Tegen de twee stellen uit Deventer zegt hij: „Doe nu maar. 't Is de moeite waard." Stormfestival in warme zandbak foto Willem Mieras duidelijk voorbij. De veilingmeester moet er flink aan sleuren. En er valt moeilijk peil op te trekken. Twee Shetland pony's van vijf jaar blijven staan, terwijl een tienjarige Shetland pony later voor vierhonderd euro van de hand gaat. Afrika Hoeveel de koopdag heeft opgebracht, weet Harinck zondag nog niet. „We waren aan het einde van de dag uitgekookt." Met de kosten eraf duizend a tweeduizend euro, schat hij ruwweg. „Kunnen ze toch wat mee doen in Afrika." Duiker onwel in Bruinisse BRUINISSE - Een 37-jarige duiker uit Dordrecht is zater dagmiddag na een duik in de Grevelingen onwel gewor den. De traumaheli werd te hulp geroepen en na behande ling ter plaatse door een trauma-arts werd de man per am bulance naar het ziekenhuis in Antwerpen gebracht. Bromfietsdief opgepakt 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Op de Sinoutskerkse- weg in 's-Heer Hendrikskinderen is zondagochtend om zes uur een 20-jarige inwoner van Heinkenszand door de politie aangehouden op verdenking van de diefstal van een bromfiets uit de Marconistraat in Goes. De verdachte had bij zijn aanhouding de brommer niet meer bij zich. Hij was in Goes weggerend en had de bromfiets achterge laten, toen hij een politieauto zag komen. Op weg naar Heinkenszand wist de politie hem te achterhalen in de Sinoutskerkseweg. Vandalen aangehouden 's-GRAVENPOLDER - Vier jongens in de leeftijd van ze ventien tot negentien jaar zijn in de nacht van zaterdag op zondag in 's-Gravenpolder aangehouden voor vernie lingen aan auto's en een woning. De politie heeft het vier tal opgepakt na verschillende meldingen van bewoners uit de straten Elzenhof, Iepenstraat, Wilgenstraat, Haze laarstraat en het Klimopplein. Van vier auto's zijn de spie gels afgebroken, een ruit van een auto is vernield, een rui tenwisser is afgebroken en een raam van een woning is in gegooid. Na hun arrestatie zijn de vier jongeren naar het politiebureau gebracht. Ze zijn in de loop van zondagmid dag in vrijheid gesteld. Jongen gearresteerd voor dealen MIDDELBURG - Een zeventienjarige jongen uit Breda is zaterdagavond op het Hof van Tange in Middelburg aan gehouden voor handel in verdovende middelen. De jongen had een zakje xte-pillen op zak en bood die te koop aan. Hij is verhoord en de pillen zijn in beslag geno men. Doorrijden na aanrijding VLISSINGEN - Een automobilist is zaterdagavond in vol le vaart weggereden nadat hij in de Brouwenaarstraat in Vlissingen tegen een andere auto was gebotst. De aanrij ding gebeurde rond half negen. De automobilist reed over de Brouwenaarstraat in de richting van de Paul Rruger- straat. Hij stopte even en reed daarna plots achteruit te gen de auto van een 58-jarige man uit 's-Gravenpolder. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Een 48-jarige Rotterdammer die nog 239 da gen gevangenisstraf moest uitzit ten en een openstaande boete had van ruim zes ton, is vrijdag door de waterpolitie aangehou den op het Bergse Diep bij Scherpenisse. Dat heeft het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) zaterdag bekend gemaakt. De man werd aangehouden voor te snel varen met zijn speed boot. Bij controle bleek dat hij voor drie misdrijven nog moest zitten. De man was veroordeeld voor het hebben van een illegale kwekerij, zware mishandeling en diefstal. Ook was hij veroor deeld tot een boete van ruim zes ton. Dat bedrag zou hij volgens de rechtbank hebben verdiend met illegale praktijken. De man is overgedragen aan de parket politie Middelburg. „Waarschijnlijk is hij veroor deeld zonder dat hij bij de rechtszitting aanwezig was", zegt woordvoerder F. Zuider- hoek van het KLPD. „Dat zou verklaren waarom hij op vrije voeten was. Waar de misdrijven gepleegd zijn, weet ik niet. De kans is groot dat dat in zijn ei gen woonplaats was. Dat hij nu is overgedragen aan de parket politie in Middelburg, komt om dat hij vlakbij de Oosterschelde is aangehouden." De Rotterdammer was overi gens niet de enige die op het Bergs Diep is aangehouden voor te hard varen. „Hij hoorde bij een groep van vier speedboten die allemaal te hard voeren. Aan boord waren zestien tot twintig 'zware jongens'. Alle be stuurders zijn bekeurd voor te hard varen. Daarnaast kregen ze een vaarverbod omdat ze op weg waren naar de Oosterschel de, maar daar niet het juiste vaarbewijs voor hadden. De mannen hebben nog geprobeerd geld bijeen te leggen zodat de Rotterdammer niet hoefde te worden meegenomen, maar zijn gevangenisstraf was onherroepe lijk." Jongen (15) mishandeld op camping BURGH-HAAMSTEDE - Een 15-jarige vakantieganger uit Maarssen is vrijdag op een cam ping in Burgh-Haamstede mis handeld door een 43-jarige man uit Hoogvliet. De jongen liep letsel op aan ogen en neus. Tijdens een bal spel van de 15-jargie en enkele vrienden in het zwembad op de camping was de bal tegen het hoofd van een klein kind geko men. Het groepje had excuses aange boden en ging verder met het spel. Vervolgens werd de bal af gepakt door de vader van het kind, de genoemde 43-jargie man. Hij liep met de bal het zwembad uit. Toen de 15-jarige de bal terug vroeg, deze niet kreeg en vervol gens uit de handen van de man tikte gaf deze de jongen een kop stoot en enkele vuistslagen. De 43-jarige man uit Hoogvliet kreeg een dagvaarding uitge reikt. Hij zal zich te zijner tijd tegen over de rechter moeten verant woorden voor zijn gedrag. zeeuwse almanak Paarden Hij las in deze krant over een sympathieke onderneming van twee paardenliefhebben- de meisjes. „Pff, wat een on zin, een paardenbejaarden- huis. Een paardencremato- rium, daar zie ik nou wél iets in", riep hij luid. „En een goeie naam heb ik er ook al voor: Bonfire.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23