Hockeyers pijnigen Australiërs Oranje geeft twee keer honkballes PZC Djokovic rijzende ster Poelman: botte pech in Heusden Opzienbarende toernooizege Meulendijks Oranje begint behoedzaam aan Champions Trophy Op de valreep limieten Liefers, Deelstra en Winter maandag 24 juli 2006 van onze sportredactie MACAU - Bijna twee jaar gele den leek haar badmintonloop- baan voorbij. Een zware achil lespeesblessure bracht Judith Meulendijks aan de rand van de afgrond. Ze revalideerde lang en herstelde uiteindelijk. Giste ren vierde ze haar grootste suc ces uit haar loopbaan. De 28-ja- rige Helmondse won de Macau Open. Ze versloeg er drie speelsters uit de top tien van de wereld, ze was sterker dan de olympisch kampioene en nummer één van de wereld (de Chinese Zhang Ning) en in de eindstrijd reken de ze in drie games af met Yip Pui Yi uit Hongkong. „Het is on werkelijk", stamelde ze vanuit Macau na de finale. De winst van Meulendijks mag als opzienbarend worden be schouwd. „Conditioneel behoort ze tot de sterkste speelsters van de wereld. Als ze 100 procent is, kan ze verschrikkelijk veel. Dat heeft ze hier laten zien. Een op- merkelijke prestatie", reageerde bondscoach Martijn van Doore- malen op het succes. Van Doore- malen steunde in 2004 de keus van Meulendijks in Denemar ken te gaan spelen. De Helmond- se miste kwalificatie voor de Olympische Spelen in Athene en was toe aan iets nieuws. Dat werd Denemarken, waar in Eu ropa het beste badminton wordt gespeeld. Voor ze daar goed en wel in actie kon komen, raakte ze zwaar geblesseerd. Bij de Deense Open scheurde ze achil lespees van de linkervoet volle dig af. Na haar revalidatie van ruim een half jaar mocht ze te rugkomen in Aarhus. In septem ber vorig jaar maakte ze haar rentree in het enkelspel en sinds dien is het hard gegaan. „De stap om naar Denemarken te gaan is de beste in mijn loop baan. Ook al was het begin zo triest. Ik heb er nu mijn plek ge vonden, heb er ook hard aan mijn niveau gewerkt." Meulen dijks liet de laatste maanden al zien dat haar vorm groeiende was. Ze speelde een goed EK, was sterk op de Uber Cup en in Japan gaf ze vorige week al aan dat er iets moois groeide. Giste ren was ze gespannen voor de eindstrijd. „Maar ik leefde in een roes. De finale was moeilijk, vooral door de wind in de hal. Mijn tegenstandster speelde ook voor het eerst in een finale van een Grand Prix. Het ging erom wie het beste met de omstandig heden kon omgaan." ANP door Robert-Jan Friele TERRASSA - De Nederlandse hockeyers spelen op het toernooi om de Champions Trop hy tot nog toe vooral behoed zaam. Het leverde gisteren een goed gelijkspel op tegen Austra lië (1-1) en zaterdag een moeiza me 4-2-overwinning op Argenti nië. De ploeg van Roelant Oltmans zal vooral zelfvertrouwen put ten uit het duel van gisteren. Voor de tweede keer in een maand konden de hockeyers de olympisch kampioen pijn doen, waar Australië tot december vo rig jaar domweg een stuk beter was. De eerste keer was eind juni, toen Nederland de finale van het toernooi om de Sultan Azlan Sjah Cup won met 6-2. Het was na vier verloren finales de eer ste keer dat de hockeyers een ti tel pakten. Hoe onbetekend ook - Australië miste vier basisspe lers en het betrof een oefen toer nooi - de overwinning gaf de hockeyers het vertrouwen op de goede weg te zijn. Stevige muur Zaterdag had Nederland slechts opgelucht gereageerd nadat Ar gentinië met 4-2 aan de kant was gezet. De Argentijnen, pas voor de derde keer aanwezig bij een toernooi om de Champions Trophy, trokken in de verdedi ging een stevige muur op, waar Nederland niet doorheen kwam. Oltmans zocht de oorzaak daar- Negen golfers uit Nederland op KLM Open GROESBEEK - Alain Ruiz Fon- hof heeft gisteren in Groesbeek de kwalificatiewedstrijd voor het KLM Dutch Open gewon nen. De Haagse professional gol fer kwam na achttien holes op het Rijk van Nijmegen binnen in 66 slagen. Joost Steenkamer (Heemstede) eindigde als tweede. Hayo Bens dorp en Matthijs Fieten eindig den samen op de derde plaats met 68 slagen. Zij speelden een play-off voor de enige nog reste rende plaats in het hoofdtoer nooi op de Kennemer in Zand- voort van 10-13 augustus. Fie ten won en mag debuteren in het grootste golftoemooi van Ne derland. Met de drie qualifiers komt het aantal Nederlandse deelnemers op negen: Robert-Jan Derksen, Maarten Lafeber (lid Europese Tour), Rolf Muntz (wildcard), Alain Ruiz Fonhoff, Joost Steen kamer, Matthijs Fieten (quali fiers), Wil Besseling, Joost Lui ten (amateurs namens NGF) en Tim Sluiter (winnaar Junior Open). ANP Zwemmers op jacht naar wereldrecords EINDHOVEN - Pieter van den Hoogenband, Marleen Veldhuis en Inge Dekker nemen een week na de Europese titelstrijd deel aan een lucratieve wedstrijd in Hamburg. Bij de Deutscher Ring Aquatics zullen zij het op 12 en 13 augus tus opnemen tegen een reeks in ternationale toppers. Het doel van de wedstrijden is dat de zwemmers op hun favoriete af standen een aanval zullen gaan doen op het wereldrecord. Voor de wedstrijden in Ham burg wordt het tennisstadion Am Rothenbaum tijdelijk omge bouwd tot een zwembad. Het is de bedoeling dat deze wedstrijd in de toekomst ook in andere grote steden zal worden gehou den. Van den Hoogenband, Veldhuis en Dekker zijn vrijdag na het trainingskamp in Cyprus even teruggekeerd in Nederland. Gis teren vertrokken ze met de volle dige selectie naar Boedapest, waar vanaf maandag 31 juli de EK zwemmen worden gehou den. ANP voor in overhaast spel bij zijn ploeg, wat leidde tot veel slech te passes en balverlies. „We moe ten leren geduldiger te zijn als teams zo defensief tegen ons spe len." Omdat Taeke Taekema (drie) en Roderick Weusthof (één) ook de eerste vier strafcorners niet be nutten, leek Nederland zichzelf een slechte dienst te gaan be wijzen. Maar toen Taekema in de tweede helft zijn ritme had gevonden, scoorde de verde diger van Amsterdam direct een hattrick. Taekema: „Ik heb in mijn leven duizenden en duizenden ballen gepust. Als er een keer drie of vier niet in het doel gaan, maak ik me geen zor gen." Hij bewees tegen Australië wel scherp te zijn: nadat Weusthof de eerste strafeorner had ge mist, sleepte Taekema in de laat ste minuut voor rust zijn eerste direct raak (1-1). Nederland Strafcornerspecialist Taeke Taekema maakte gisteren alweer zijn vierde doelpunt tijdens de Champions Trophy, foto Koen Suyk/ANP was vijf minuten daarvoor op achterstand gekomen nadat Geert-Jan Derikx te langzaam reageerde op een hoge bal die hij zelf had gestopt en Troy El- der onverbiddelijk binnen schoot: 1-0. In de tweede helft kregen de 'Kookaburras' slechts één straf comer, terwijl Neder land twee korte hoekslagen ver diende en bovendien enkele ke ren gevaarlijk voor het doel van Stephen Mowlam opdook. Ro nald Brouwer, Roderick Weust hof, Eby Kessing en weer Brou wer hadden alle gelegenheid tot scoren. Vooral Weusthof had wel iets zorgvuldiger met zijn kans mogen omspringen. Hij kreeg al le tijd om een hoek uit te zoe ken, maar schoot recht op Mow lam. Opmerkelijk genoeg leefde Ne derland tegen Australië pas op na een noodzakelijke ingreep: verdediger Sander van der Wei- de viel geblesseerd uit (verrekte bilspier), aanvoerder Jeroen Del- mee zakte van het middenveld een stuk terug. „Daardoor kon den we dominanter spelen", aldus Oltmans. Verbaasd was Michael Duursma is eerder op het eerste honk terug dan de bal bij eerste honkman van China. foto Toussaint Kluiters/ANP door Dimitri Walbeek HAARLEM - Het Nederlands honkbalteam pakte het eerste weekeinde van de Haarlemse Honkbalweek uit tegen Aziati sche tegenstanders. China werd zaterdagavond opgerold (11-2) en het sterkere Taiwan kreeg gis termiddag een les in koelbloedig heid (4-1). Tussen de gebruikelijke toppers stond na twee jaar afwezigheid weer een nieuwe naam op: Bryan Engelhardt. Hij maakte zijn comeback na een slepende blessure met twee homeruns te gen China. De 24-jarige buitenvelder viel op de laatste dag van de vorige Honkbalweek in 2004 uit de se lectie van Nederland, dat toen vertrok naar de Olympische Spe len in Athene. Zijn betrokken heid bij Oranje werd sinds het begin van het daaropvolgende seizoen beperkt tot bezoekjes aan de centrale trainingen om zijn schouder te laten behande len. Na een verkeerd verlopen duik tegen Sparta/Feyenoord was namelijk een operatie aan zijn schouder nodig. Hij kon het hele seizoen niet spelen. „Maar aan stoppen heb ik die periode nooit gedacht. Ik geef niet zo maar op. Ik was al jaren bezig, dat geef ik niet zomaar weg." Het werd een zwart jaar. Engel- hardt miste het EK en WK en in het najaar kwam zijn moeder te overlijden. De twee homeruns werden zaterdag afgerond met een teken van verering bij het binnenkomen op de thuisplaat richting hemel: 'Deze is voor jou'. Noodlot Tijdens de European Baseball Series speelde Engelhardt weer drie duels mee begin deze maand. Nota bene na het slaan van een homerun in Nettuno leek het noodlot weer toe te slaan. Hij rondde het eerste honk op volle snelheid en bles seerde zijn hamstring. Deelna me aan de Honkbalweek werd onzeker, pas op de laatste dag is besloten hem mee te laten spe len. Vervolgens had de linkshan dige speler het geluk dat hij bo ven andere kandidaten werd ver kozen als aangewezen slagman. Met zes binnengeslagen punten in de eerste wedstrijd bewees hij meteen zijn waarde. De scout van Taiwan deed meteen zijn werk: een dag later tegen de sterkere Taiwanese werpers, moest hij het doen met één honk- slag van de in totaal acht. Dat deed niets af aan een prachtige comeback. Het spannende duel gisteren, na de veegpartij op zaterdag met ook een homerun voor Sidney de Jong, werd beslist door een fout van pitcher Chia Wei Lin. Na een stootslag van Dirk van 't Klooster gooide hij in de achtste inning de bal voorbij de eerste honkman. Eugene Kingsale kon vanaf het eerste honk doorlopen naar de thuisplaat. Bondscoach Robert Eenhoorn prees vooral startend werper Rob Corde- mans, die in zijn vijftigste inter land goed acteerde. „Vooral de werpers vielen vandaag op. We wisten dat één foutje het ver schil kon maken deze wed strijd." GPD door Leo van de Ruit AMERSFOORT - Novak Djoko vic heeft gisteren de Dutch Open in Amersfoort op zijn naam geschreven. De negentien jarige tennisser uit Servië ver sloeg in de eindstrijd de Chileen Nicolas Massu in twee sets. Djo kovic pakte de eerste set in de tiebreak en was in de tweede met 6-4 de sterkste. Wedstrijd- duur: 1 uur 23 minuten. Voor Djokovic, derde geplaatst, was het zijn eerste finale op de ATP-Tour. De 27-jarige Massu bracht de Dutch Open al eens op zijn naam. De olympisch kampioen won het evenement in 2003. Hij speelde de veertiende finale uit zijn carrière, waarvan hij de helft won. De als vierde ingeschaalde Chi leen reageerde teleurgesteld op zijn verlies. „Ik had graag ge wonnen, dat is begrijpelijk. Toch had ik een goede week in Amersfoort. Mijn eerste wed strijden waren niet zo goed, maar daarna steeg mijn ni veau." De 1,87 meter lange en 75 kilo zware Djokokic deed al eerder van zich spreken in Nederland. In februari haalde het grootste talent van 2005 en de jongste ooit in de tophonderd van de we reldranglijst de kwartfinale in het Rotterdamse indoortoer- nooi. Hij begon het jaar als num mer 78 van de wereld en kwam naar Amersfoort als nummer 36. Vooral een plaats bij de laatste acht op Roland Garros stuwde hem omhoog. Hij haalde ook de halve finale in Zagreb. Vandaag is hij waarschijnlijk 26e van de wereld. Djokovic debuteerde twee jaar geleden als professional. Hij werd tennisser in weerwil van zijn familie, die uitblinkt in skiën. Zijn ouders wilden hem laten opleiden tot topskiër, maar de jongen bleek op zeer jonge leeftijd een uitzonderlijk tennistalent. Hij kreeg een op leiding in de tennisacademie van Niki Pilic in München. Djo kovic is een allrounder en is sterk op alle ondergronden waarop de grote kampioen schappen worden gespeeld. Insi ders verwachten hem in 2007 in de top tien. De kampioen van het Dutch Open vierde zijn eerste toernooi zege uitbundig. „Deze fantas tische week zal ik mijn leven lang niet meer vergeten", zei hij. „De finale was zwaai-. Het winnen van de eerste set was be slissend. Wij kregen allebei onze kansen." ANP hij hierdoor allerminst: tijdens de Sjah Cup had Delmee al met succes op die plek tussen ver dediging en middenveld ge speeld. Oltmans: „Het is een op tie die we goed kunnen gebrui ken." Patronen De hockeyers spelen met meer dere systemen in aanval en ver dediging. Het inslijpen van die patronen - en het bekijken van de reactie van de tegenstander - is een van de redenen dat Neder land in Spanje nog steeds een on wennige indruk maakt. Delmee: „We kijken gewoon de kat uit de boom. Alles moet steeds meer een automatisme worden." Vandaag is er een rustdag in Ter- rassa. Morgen speelt Oranje, dat met vier punten op doelsaldo bo venaan staat in de poule, tegen Pakistan. Dat land staat na twee duels voorlaatste met één punt. GPD Volleyballers winnen opnieuw ANKARA - De Nederlandse volleybalmannen hebben ei? teren ook hun derde wedstrijd in de voorronde van de ropean League gewonnen. In Ankara werd Spanje overmacht verslagen: 3-0 (25-19 25-15 25-16). Eerder'had de formatie van Peter Blangé in de Turkse stad al Turk» en Duitsland verslagen. In de reeks strijden acht landen in vier weekeinde om een plaatsje bij de Final Four Het komend weekeinde speelt Nederland voor het in Rotterdam. ANP Trio schakers sterkste in ACT AMSTERDAM - Drie schakers hebben gisteren gezamen lijk het ACT-toemooi in Amsterdam gewonnen. Sergej Ti viakov, Friso Nijboer en de Israëliër Sergej Erenburg digden het evenement met zeven punten uit negen par- tijen. Nederlands kampioen Tiviakov had voldoende aan een remise tegen de Slowaak Ftacnik om dat resultaat te bereiken. Friso Nijboer versloeg in de laatste ronde de Griek Halkias. Ook Erenburg moest winnen. Hij version met zwart Erwin l'Ami. De grootmeester uit Woerden stond tot de achtste ronde bovenaan, maar twee verlies- partijen wierpen hem terug. ANP Zege Getmanski op open NK DEN HAAG - Aleksandr Getmanski heeft het open Ne derlands damkampioenschap gewonnen. De Rus eindigde zaterdag in Den Haag met negen anderen met dertien pun ten bovenaan, maar won op weerstandspunten. De 28-jarige voormalig Russisch kampioen speelde in de laatste ronde remise met de Nederlander Alexander Baljakin. De Duitser Vadim Virny pakte de tweede plaats. Voormalig wereldkampioen Guntis Valneris Letland werd derde. ANP Historisch brons beachduo SINT PETERSBURG - De beachvolleyballers Jochemde Gruijter en Gijs Ronnes zijn gisteren als derde op het toernooi van Sint Petersburg, tellend voor de World Tour. Ze veroverde het brons door te winnen het Braziliaanse duo Ricardo/Emanuel (2-0/21-19 21-19), nota bene als eerste geplaatst en regerend olympisch kam pioen. Nooit eerder kwamen Nederlandse mannen op dil niveau zo ver. Zaterdag gaven de twee al een historisch tintje aan hei evenement. Ze haalden in de Russische stad als eerste Ne derlandse mannen de halve finales in de World Tour De Brazilianen Luiz en Araujo maakten daarin met 15-2! 11-21 een einde aan de opmars van het duo. Ronnes: ..Al les zit hier nu eindelijk een keertje mee. Het is fijn om te constateren dat al die trainingsarbeid er uitkomt. Het u jammer dat we de finale niet hebben gehaald." ANP Vos wint Tour Limousin NAILLAT - Marianne Vos heeft de Ronde van de Limou sin op haar naam gebracht. De wielrenster vanDSBwoa gisteren de slotetappe naar Naillat en nam daarmee de lei derstrui over van landgenote Ellen van Dijk (Vrienden van het Platteland). De negentienjarige Vos - een week ge leden Europees kampioene op de weg geworden in Valken' burg - won eerder ook de openingsetappe. ANP door Wilko Voordouw HEUSDEN - Haar race over 200 meter op de Nacht van de Atletiek begon om 20.50 uur, maar toen de atletes in de start blokken zakten, droop sprint ster Jacqueline Poelman (32) diep teleurgesteld af. Niemand van de acht atletes had zich afgemeld. Poelman had tot het laatste moment gehoopt, misschien zelfs wel de hogere machten aangeroepen, dat een van de andere sprintsters af zou zeggen, een pijntje zou voelen of zich verder wilde sparen. Maar dat gebeurde niet. Poelman was eerste reserve. En bleek op dat moment laatste afvalster. Ze had vrijdagavond laat ont dekt dat de organisatie van de 'Nacht', waar ze altijd zo goed presteert, de zogeheten B-serie van de 200 meter had geschrapt. Er waren te weinig atletes voor twee kwalitatief goede races. De acht sprintsters met de beste sei zoenstijden werden geselec teerd, Poelman (snelste tijd tot nu toe dit jaar 23.30 seconden) werd in de wachtkamer gepar keerd. Terwijl zij vastbesloten was om in Belgisch Limburg tijd van 23.28 te lopen die ze co- dig heeft om in augustus in acte te kunnen komen op het EK k Göteborg. De kwalificatieps» de loopt komende vrij af. Dikke pech voor Poelman wedstrijd in Leverkusen was ze zich alsnog zou kunnen bewij zen, heeft geen 200 meter.Int? de Grand Prix-ontmoetingenic Stockholm en Helsinki van ko- mende week wordt ze niet toege laten, omdat ze te de wereldranglijst. Dikke pech dus. Als naar de letter worden toegepast betekent het einde oefening voor de atlete die vier j; den op het EK nog de finale liep. „En ik wilde het graag bewijzen. Dit is mijnwed- strijd. Ik ben hier al Albanië Topsportcoördinator Peter Ver- looy van de KNAU: „Jacqueline is topsporter. Ze kan met dil M soort tegenvallers omgaan, Ze moet als een razende op zeek naar een internationale wed strijd en daar gaan lopen, ook al is die in Albanië. Ze heeft noj bijna een week de tijd." GPD Novak Djokovic won gisteren zijn eerste ATP-finale. foto Toussaint Kluiters/ANP door Wilko Voordouw HEUSDEN - Gert-Jan Liefers, Bob Winter en Andrea Deelstra kunnen begin augustus afreizen naar Göteburg voor het Euro pees kampioenschap atletiek. Het drietal kwalificeerde zich tijdens 'de wedstrijd van de laat ste kans', de Nacht van de atle tiek in het Belgische Heusden. De Nederlandse equipe voor het EK in Zweden bestaat op dit mo ment uit 27 atleten, 18 mannen en 9 vrouwen. Het commentaar van Liefers na afloop van de wedstrijd was gortdroog: „Zo, ja ja, ik ben er weer bij." De atleet uit Apel doorn grijnsde van oor tot oor nadat hij in het gedrang bij de fi nish in Heusden een zitplekje had gevonden en het onweer bo ven Vlaanderen steeds dreigen der werd. Zijn tijd van 13 minu ten 22.46 seconden was ruim on der de vereiste limiet van 13.30 ijdil Hu na

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18