PZC Landis' vlucht naar de gele trui Boeiend spel zonder een echte leider AIRCO CONTROLE tour de trance w Hushovd wint op eerste en laatste dag van de Tour NU SLECHTS €1 9,50 Geduldig zijn en hard werken zijn twee pijlers onder succes van vrije vogel cfbcfbcfhy Lie: 0113-315640 Lvpzc.nl „ilredactie@pzc.nl ;.nbus31,4460MGoes 'Wentie-exploitatie: Sen Midden-Zeeland: 0113-315520; iivs-Vlaanderen: 0114-372770; £naal: 020-4562500. iaandag 24 juli 2006 AutoTeam AUTOTEAM 1 NIEUW OPEL CHEVROLET SERVICE I SCHADEHERSTEl 1 wij willen blije klanten FARIJS - Als een vreemde vogel fain Floyd Landis vier jaar ge- dien de Tour de France binnen vlogen. Lance Armstrong an hem inee naar de ronde, die tij pas als twintigjarige een ialjc had ontdekt. Landis i;«k een enigszins schuchtere -xdharige man die via het ;-:unlainbiken zijn strenge ai«h-achtige mennonietenge- t-enschap op het platteland a Pennsylvania was ont ucht „Hij is vooral taai", gal' innstrong de buitenwereld gsteren vloog deze vogel op de Élysées van Parijs zijn •mom tegemoet. „Ik sprak het jcoit hardop uit in de tijd dat ik tij Lance reed, maar dit zat al- til in mijn achterhoofd", zei Landis woensdag na het voor de Kiste keer heroveren van de ge- ietrui in l'Alpe d'Huez. Hij is na tfond en Armstrong de derde tarikaan die de Tour wint. De ftc die hem voorgingen waren sturen vanaf het begin. Landis liet. Hij was de man, die aan- uiikelijk helemaal opging in èrol van helper. fhrd werken, had hij van huis- igekregen. Zijn enorme sterke kop ook. „Ik lijd net zo- Kel als de anderen. Alleen kan let mij niet schelen", zegt hij str zichzelf. LdeTour van 2004 steeg hij tot nte hoogte. Snel erna kwam breuk met Armstrong. De sa die zich geknecht voelde in mennonietengemeenschap an Lancaster, wilde zich bij de jtoegvan Armstrong niet in een keurslijf laten persen, iicvd Landis was een vrije vo- gel, die had leren genieten van het andere leven. Californië, rock roll, op zijn tijd een bier tje. Landis sloot zich eind 2004 aan bij Phonak, waar hij liever in dienst ging rijden van zijn vriend (en oud-ploeggenoot) Ty ler Hamilton. De val van de van bloeddoping verdachte Ha milton bracht de ware omme keer in de carrière van Floyd Landis. Hij zei ja op het voorstel van Phonak om het kopman schap van de ploeg over te ne men van Hamilton. Hij wilde er zijn oude droom achterna jagen. Landis als lei der, dat was nieuw voor hem. De Amerikaan wende eraan in de Ronde van Californië, die hij won. De Amerikaan voelde dat hij het kon in Parijs-Nice, die hij ook won. Dertig jaar is Landis nu. In deze Tour kwam alles wat het leven hem heeft gebracht en geleerd samen in zijn missie om - moge lijk op de valreep - de Tour te winnen. Hij viel terug op de Meer over deTOUR op de PZC-site: www pzc.nl twee meest vormende fases in zijn bestaan: de mennonietenge meenschap van Lancaster en de 'wielersekte' rond Lance Arm strong. Landis projecteerde ze op zijn enige echte geloof: de wielersport. Het streng religieu ze leven in een commune-ach- tige gemeenschap, die niets moet hebben van de verworven heden van de moderne tijd, be nauwde hem. Het wil niet zeg gen dat hij die wereld niet res pecteert. „Voor mij is er niets vreemds aan. Ik ben er mee opge groeid. Journalisten willen er steeds over schrijven. Van mij mogen ze. Het is een mooi ver haal." Zijn ouders kunnen inmiddels le ven met zijn nieuwe bestaan. „Ze hebben nog altijd het beste met me voor." En hij met hen en zijn broer en vier zusters, die nog altijd leven volgens de oude principes. „Het is geen slechte manier van leven. Integendeel. Het idee is gelukkig te zijn door eenvoudig en gezond te leven." Zaterdag na de tijdrit, die de droom deed uitkomen, vertelde Landis dankbaar te zijn voor wat zijn ouders hem in zijn jeugd hadden meegegeven. „Hard werken en geduldig zijn." Twee pijlers onder zijn Tourwinst. „Dat harde werken had ik al meegekregen in mijn jeugd. Het duurde wat langer voor ik leerde geduldig te zijn." Geduldig Ook met Armstrong brak hij. Maar ook van hem werd hij heel veel wijzer. „Bij de ploeg van Lance heb ik gezien hoe je de Tour moet winnen. Met volle overgave van iedereen binnen de ploeg en met maar één doel voor ogen." Zo ging Landis begin dit jaar op pad richting Parijs, Onderweg naar de ronde werkte hij kei hard. In de ronde zelf was hij vooral geduldig. Landis liet zich aanvankelijk niet verleiden tot spectaculaire uithalen. Hij wil de voorzichtig en zuinig blijven koersen. Alleen dat ene doel tel de. Niet de manier waarop. Tot hij te maken kreeg met een inzin king van jewelste op La Toussui- re. „Voor een dag kon ik niet lan ger rustig blijven. Die ene dag moest ik kwaad zijn om terug te komen in de race. Daarna was het weer geduldig afwachten tot de tijdrit." De vreemde vogel van 2002 vloog regelrecht op zijn doel af. Van wielrennen komt dit jaar niet veel meer. „Binnenkort laat ik mijn heup vervangen, maar volgend jaar kom ik terug. Ze ker weten." GPD Landis rijdt twee keer in Nederland PARIJS - Floyd Landis zal de komende week twee keer in actie komen in Ne derland, Morgen is de Tour winnaar actief in het crite rium van Stiphout. Een dag later rijdt de Ameri kaan van Phonak in Chaam. De organisatoren van de wedstrijd in Stiphout had oen Landis al gecontrac teerd voordat hij in de tijdrit van zaterdag het geel overnam van de Span jaard Pereiro. Chaam be reikte dit weekeinde over eenstemming met Landis, die zich door drie ploegge noten laat vergezellen: Moe renhout, Hunter en Martin Perdiguero. ANP Tour de France, best presterende landen landen met opeenvolgende overwinningen Verenigde Staten 1999-2006 Armstrong(7),Landis 1912 - 1922'' Thys (3)> Lairtbóf (2), Defraye, Scieur NlllJS - Het was aanvankelijk 'm wennen. Aan een Tour zon- ïr leider. Na een opwindende ■a unieke ronde vraagt iedereen Ipnieuw een rnelle Tour 1RIJS - De Tour de France "i 2006 gaat de geschiedenis ®a's op twee na snelste edi- .Het recordmoyenne werd vo ller bereikt met 41,698 kilo- Werper uur. jaar was de winnaar goed sen gemiddelde snelheid *1*0,784 km/u. topvijf snelste edities (met nnnaar): J;41,698 km/u (Armstrong). J;*0,956 km/u (Armstrong). 1*0,784 km/u (Landis). hqh'*0,563 km/u (Armstrong). 5*40,315 km/u (Armstrong). zich af hoe de Tour de zeven door Lance Armstrong gedomi neerde en gecontroleerde jaren door is gekomen. Het enthousias me over met name de laatste week leek wel een afrekening met wat de Amerikaan de wie lersport heeft aangedaan. Jan Ullrich en Ivan Basso wer den voor aanvang van de ronde naar huis gestuurd. Wat we van Armstrong moe-sten denken kwam er dichtbij in de buurt. „Dit is pas het normale, mense lijke wielrennen, dat de mensen zo mooi vinden", riep iedereen gisteren in koor. Het benadruk te nogmaals dat Armstrong be wondering oogstte met zijn ma nier van koersen, maar dat hij nooit echt de harten van de fans veroverde. Bijna leek ook Floyd Landis even die kant op te gaan met zijn berekende manier van koer sen. Eén keer gaf hij de gele trui bewust uit handen om energie te sparen. De tweede keer moést hij hem inleveren. Dat moment Tour de Ftance tijdsverschil tussen winnaar en tweede plaats in eindklassement geëindigd als tweede winnaar Laurent Fignon (Fra) 0:08:;*; Greg Lemond (VSt) Herman Van Springel (Bel) Jan Janssen (Ned) Pedro Delgado (Spa) Stephen Roche (Ier) 4 geen Tour de France verredén van 191S toil 91 Hennie Kuiper (Ned) Raymond Poulidor (Fra) Oscar Pereiro (Spa) Learco Guerra (lta)| Jan Ullrich (Dui)1 Jan Janssen (Ned; Gilbert Bauvin (Fra) Jan Ullrich (Dui) Bernard Thevenet (Fra) Jacques Anquetil (Fra) Floyd Landis (VSt) Georges Speicher (Fra) Lance Armstrong (VSt) Lucien Aimar (Fra) Roger Walkowlak (Fra) Bjarne Riis (Den) infograpliic Marcel KuSer DG bron. lutetrada maakte achteraf gezien van de Tour een legendarische rondrit. De ene dag tien minuten verlie zen en de dag erop dat verlies weer bijna helemaal goed ma ken. De koele rekenaar Landis werd er op slag een held mee. Zo zal hij ook de boeken ingaan: als de man die het lef had om na 'de grootste vernedering uit mijn leven', de dag erop de aan val te zoeken. Onnavolgbaar ge woon en nog nooit eerder ver toond. Daarmee is Landis nog niet de nieuwe leider van de Tour. In die rol moet hij duide lijk nog groeien. Als hij volgend jaar na zijn heup operatie al terugkeert. Een ech te leider had zaterdag tijdens de afsluitende persconferentie het onderwerp 'doping' niet zo ge forceerd van zich af proberen te houden, Spanje De afgelopen Tour, die volgens iedereen mede zo leuk werd om dat alles erop wijst dat de ronde schoner was dan ooit, kan niet los gezien worden van wat er zich de maanden vooraf afspeel de in Spanje. Operation Puerto is door de wie- Ierwereld (lees de ploegen) aan gegrepen om duidelijke en har de daden te stellen. Dan kan het niet zijn dat Landis zich daar nu vanaf maakt met de medede ling dat hij er niets over te zeg gen heeft. Landis als winnaar van de schonere Tour, had een ferm standpunt* tegen doping moeten afgeven. Een boodschap aan de jeugd dat het ook zonder kan. Nu kwam weer de reuk van de vermaledijde omerta boven. Hij bleef hardnekkig weigeren iets te zeggen over wat er voor aanvang van de Tour gebeurd is. Ploegleiders en teammana gers houden hun mond niet ge sloten. Ze vragen duistere colle ga's te vertrekken. Ze laten ver dachte renners aan de kant. T-Mobile heeft zich zelfs voorge nomen de gehele technische staf te vervangen. Harde bezems ve gen het schoonst. De sport heeft zich de afgelopen week van haar mooiste kant laten zien. Nu nog het herstel van de geloof waardigheid en dan zal iedereen Landis geloven als hij zegt dat het geweldig is om deel uit te maken van een van de mooiste sporten op aarde. Landis is nog geen leider. De Tour was mooi omdat er geen echte leider was. Er was ruimte om er een boeiend spel van te maken. Echte leiders maken de ronde voorspelbaar en saai. De geschiedenis leert dat er ooit weer één zal opstaan. Hopelijk volgend jaar nog niet. GPD Ajax Al opnieuw naar Zeeland GOES - De A-junioren van Ajax komen voor het vierde opeenvolgende jaar naar Zeeland. Het team van trainer Sonny Silooy belegt van 2 tot en met 7 augustus een trai ningskamp in Zoutelancle en speelt vier oefenduels. Si looy neemt dertig spelers mee naar Zeeland, waardoor het mogelijk is om vier duels in vier dagen te spelen. Op vrijdag 4 augustus speelt Ajax Al in Domburg tegen de Walcherse selectie onder 23 jaar. Een dag later wordt in Breskens tegen de gelijknamige club óf de West- Zeeuws-Vlaamse geoefend en op zondag 6 augustus is zon dag-tweedeklasser Vlissingen de tegenstander. Het trai ningskamp wordt op maandag 7 augustus in Zoutelande afgesloten met een wedstrijd tegen De Meeuwen. Belgische Super Cup gestaakt BRUSSEL - Het duel om de Belgische Super Cup tussen landskampioen Anderlecht en bekerwinnaar Zulte-Ware- gem is zaterdagavond gestaakt. Noodweer in Brussel maakte verder spelen in de tweede helft onmogelijk. Bij rust was het nog 0-0. Of en wanneer de wedstrijd wordt uitgespeeld is nog niet bekend. In België gaat de competi tie volgende week al van start. De Belgische voetbalbond neemt zo snel mogelijk een beslissing. Fans Roda JC en MVV op de vuist SINT-TRUIDEN - Tientallen fans van Roda JC en MW zijn zaterdag, vlak voor aanvang van de vriendschappelij ke wedstrijd Sint-Truiden-Roda JC, in het centrum van Sint-Truiden met elkaar op de vuist gegaan. De MW-sup- porters kregen assistentie van Sint-Truiden-aanhangers. De gewelddadige confrontatie tussen beide rivaliserende supportersgroepen is volgens een woordvoerder van de Belgische politie vooraf via internet afgesproken. In totaal werden 42 vechtersbazen gearresteerd: 35 uit Limburg en zeven supporters van Sint-Truiden. Eén fan raakte gewond. De Roda- en MW-supporters bekogelden elkaar met onder meer asbakken en bierglazen. Volgens een woordvoerder van de politie in Sint-Truiden be draagt de materiële schade enkele duizenden euro's. Verhoogd bod op Van Nistelrooij MUNCHEN - Bayern München heeft het bod op Ruud van Nistelrooij verhoogd. Dat vertelde manager Uli Hoe ness gisteren na een oefenduel tegen Linz. „Het woord is nu aan Manchester United." Details maakte Hoeness niet bekend. Eerder liet manager Ferguson van de Engelse top club weten een aanbieding van Real Madrid naast zich te hebben neergelegd. Het zou daarbij zijn gegaan om 14 mil joen euro. Hoeness. „We hebben al met Van Nistelrooij over de voorwaarden gesproken." ment, moest het erkennen. De Australiër had evenzeer een groot aandeel in de geschied schrijving van deze ronde. Hij won drie ritten en was in de strijd om de groene trui zonder concurrentie. Jarenlang knokte McEwen tot de laatste dag voor het ti'icot. Nu vielen wijwei alle tegenstan ders om, of uit. Met het uitval len van Oscar Freïre verdween het laatste beetje spanning om het groen. door Edward Swier PARIJS - Robbie McEwen was de beste sprinter van deze Tour de France. Het groen én een drie tal ritzeges bewezen dat. Maar in Parijs trof hij gisteren een gre tige Thor Hushovd. De Noor won zowel de allereerste rit, de proloog, als de laatste etappe, op de Champs Élysées. Tussen die twee successen door beleefde de Noor Hushovd heel wat. Hij werd eens gedeklas- seerd, waardoor hij al snel kans loos werd voor het groen, en overleefde bovendien in het geel een 'aanslag'. In de straten van Straatsburg liep hij, dicht langs het publiek sprintend, een diepe snijwond aan zijn rechterarm op. Het was één van die momen ten die deze Tour zo memorabel maakte. In Parijs sprintte Hushovd (28) uit het wiel van McEwen, die aanvankelijk enkele lengtes nam, maar te vroeg op kop kwam. De Noor, die zowel in de Pyreneeën als Alpen dicht bij op geven zat: „Ik had nog nooit een proloog gewonnen. En ook nog nooit hier in Parijs. Dit maakt me echt gelukkig. Bovendien be wijst het volgens mij dat ik echt een grote sprinter ben. Ik had de ze Tour nog geen spurt gewon nen, maar vandaag was ik echt sterker dan iedereen." McEwen, ook in 2002 en 2004 winnaar van het puntenklasse- Sensatie Volgens McEwen heeft hij dat betreurd. „Het is een raar ge voel, zelfs een beetje onaange naam", zei hij aan de vooravond van de slotrit. „Ik hou van de spanning, de sensatie, het ge doe." Denk niet dat hij dat zegt omdat hij bang is afgeschilderd te worden als een 'magere' win naar van het groen. „Ik was de beste, daar is toch geen twijfel over. Ik heb het bewezen, nota bene drie ritten gewonnen." McEwen reed negenmaal de Tour, telkens haalde hij - de niet-klimmer - Parijs. Dit in te genstelling tot zoveel andere spurters. „Ik heb ook een hekel aan de bergen, absoluut. Ik pro beer me altijd te concentreren op de col waarop ik zit, niet na te denken over hetgeen nog gaat komen. Zo lukt het me. Daar ben ik trots op. Ik vind het een eer dat ik elke Tour die ik reed Parijs gehaald heb." GPD Thor Hushovd (midden) is op weg naar zijn tweede etappezege. Rob bie McEwen (rechts) komt tekort. foto Vincent Kessler/RTR Met de Are de Triomphe op de achtergrond is Floyd Landis te midden van zijn ploeggenoten bezig aan de laatste meters van de Tour de France. foto Thierry Roge/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15