Zorgen over tekort bij ADZ We doen toch niemand kwaad? zc PZC Kinderen worden geslagen met een stok 70% korting Meer mensen met fietsbus door tunnel ,11 irectie verwacht verlies nog goed te kunnen maken HALVE PRIJS maandag 24 juli 2006 igSINGEN - De gemeente folburg is bezorgd over te- i(n bij het ADZ in Vlissin- Volgens ADZ-directeur Boiuna is het normaal dat in 1Kr5lc kwartaal van een jaar „lirs wordt geleden. „Dat ma ndator altijd weer goed." Administratief Dienstencen- piZeeland (ADZ) is een voor- jjg wei'kvoorzieningsbedrijf "vooral actief is in drukwerk, staande werkvoorzienin- -in Zeeland - Lété, De Betho, •ionen Zuidhoek - zijn aan houder van ADZ. En omdat idelburg mede-eigenaar is Lété. kunnen tekorten van voor rekening van Middel- •rc komen. Vanwege het huidi- lekort is de gemeente be ad dat zij extra geld op tafel •iel leggen om ADZ financieel 1 te houden. „Als het ver- pu gaat met ADZ, heeft dus sMiddelburg een probleem", f- wethouder van sociale za- :H van Klinken, nageeft toe dat in de eerste icden van dit jaar verlies is ïden. Dat bedraagt ongeveer 9.000 euro. Zorgen zijn vol- s hem echter niet nodig. gaat nooit florissant bij pinde eerste maanden. Dat ett te maken met de markt [drukwerk. We hebben dat ;,d kunnen herstellen in de van het jaar. We zullen er Ijaar wel extra hard aan moe- trekken, dat zal wel lukken, at we ook voor een paar ton a nieuwe contracten hebben ioten. Het gaat dan om druk- en om het digitaliseren ia papieren dossiers." mesteringen povendien wordt de hoogte li het tekort vertekend door nra investeringen die we heb- Zo heeft ADZ een anve drukpers besteld. Die cl ervoor zorgen voor meer i beter drukwerk. De investe- is dus juist bedoeld om de ten van het bedrijf te ver- i", legt Bouma uit. is vorig jaar een onderzoek anhouding na «dreiging ENESSE - Op de Hogezoom in aesse is door de politie in de Rhl van vrijdag op zaterdag ■jarige jongen aangehou- len wegens bedreiging. De man Meen 19-jarige inwoner van If gemeente Schouwen-Duive- hnd bedreigd hebben. Schoonhovenaar had de ikouwen-Duivelander drugs en gezegd dat hij ens auto mee zou nemen als iniet voor de drugs betaalde, tiï-jarige had verder de por- ïonnee uit de broekzak van aiO-jange man uit het Duitse sitrop gestolen en was ermee 1. De Duitser kon na aachtervolging zijn portemon- terugpakken. Tegenover de )lilie verklaarde de 17-jarige thij alleen had lopen 'dollen'. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- burende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 A330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 Email: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) lia Berkelder Edilh Ramakers Miriam van den Broek Sulma Osman Wendy van den Hurk Hoen de Vries (sport) centrale redactie Slationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet «Av.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl uitgevoerd naar de toekomst van ADZ. Het bedrijf heeft zich laten adviseren over maatrege len om een stabielere basis te krijgen. Die advieskosten druk ken op het resultaat tot en met maart, stelt Bouma. „En uit dat advies is ook de aanschaf van de nieuwe drukpers voortgeko men." Hoewel het vreemd lijkt dat ADZ geld uitgeeft als het dat te kort komt, betekenen de investeringen een 'impuls voor de bedrijfsvoering', benadrukt Bouma. „Zo kunnen we de tekor ten gaan minimaliseren. Dat ef fect bereik je echter niet met een." Wel problematisch voor ADZ is dat het van de gemeen ten te weinig subsidie krijgt om de lonen te betalen van mensen die via de sociale dienst bij het bedrijf werken omdat ze anders geen baan kunnen vinden. „Te korten worden door de overheid gecreëerd", luidt zijn verwijt. „Het zou dus helpen als gemeen ten meer drukwerk door ons la ten uitvoeren. Dan krijgen ze ook iets terug voor hun geld." Annemieke, Alexandra, Daniëlle en Marleen (vlnr) zijn weer thuis na hun reis door India. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Die harde, emotieloze blik van de straatkinderen in India zul len Anniemieke van Hoften uit IJzendij- ke en Alexandra Huurman uit Middel burg nooit meer vergeten. Twaalf dagen waren ze samen met drie andere Pa bo-studenten uit Vlissingen op onder- wijsexpeditie met de stichting Edukans in India. Alexandra en Annemieke zitten een dag na hun thuiskomst met Daniëlle de Ha- ze uit Kamperland op de bank bij Mar leen Anbeek uit Middelburg. Ze bekij ken de foto's die Daniëlle al beeft laten afdrukken. Hun vijfde reisgenoot Huib Breedijk uit 's-Gravenpolder is er niet bij. Die is op de laatste dag ziek gewor den. Platteland „We gingen naar India om het onder wijs te bekijken en zelf les te geven", legt Marleen uit. „Als eerste brachten we een bezoek aan een lagere school op het platteland. Het was heel erg wat we daar zagen. De school was kaal en alle kinderen zaten op de grond. Soms zaten er zeventig tot tachtig kinderen in een klas." Ze typeert de manier van lesgeven als ouderwets. „Alles wordt voorgekauwd. De leerkracht schrijft iets op het bord en de leerlingen schrijven het over. De leerkracht noemt een Engels woord en de kinderen zeggen het klassikaal na. Als een kind het antwoord op een vraag niet weet, zegt de leerkracht het meteen zelf. Wij hebben juist geleerd dat we eerst de vraag nog eens op een andere manier moeten stellen en dat we daarna een beetje moeten helpen. We kregen na afloop van onze lessen te horen dat ze het raar vonden dat wij naar de kinde ren toe bogen en soms zelfs op de knie ën gingen zitten. Ook geven wij veel meer complimentjes. De leerkrachten in India doen het niet slecht. Ze weten al leen niet dat het ook anders kan. En wat ik goed van ze vind, is dat ze zelf al hun materialen maken, zoals prenten en poppetjes. Wij hebben het in Neder land zo goed dat we het normaal vinden dat we zulke dingen gewoon even ko pen in de winkel." Aan het project deden niet alleen veer tig Pabo-studenten uit Nederland mee, maar ook studenten uit India. „Wij zijn tijdens het lesgeven wel veel flexibeler dan zij", zegt Daniëlle. „Zij hadden hun les nauwkeurig voorbereid en uitge werkt op papier. Maar daar werd ook niet van afgeweken. Alle vragen die ze hadden voorbereid, kwamen aan bod. En als een kind een vraag stelde die de student niet had voorbereid, kwam er ook geen antwoord op." In toom Schokkend was het dat er door sommi ge leerkrachten geslagen wordt met een stokje. „Dat was verschrikkelijk om te zien", zegt Daniëlle. „Het is wel verbo den, maar het wordt nog steeds gedaan. Als uitleg kregen wij te horen dat dat foto Ruben Oreel de enige manier is om een klas van ze ventig kinderen in toom te houden. Maar ik zag het ook in een klas van vijf entwintig kinderen en bij kinderen van vier, vijfjaar." Het ergste wat Annemieke en Alexan dra zagen, waren de straatkinderen in Bangalore voor wie ze een straatspeel dag moesten organiseren. „Overal waar we kwamen zagen we blije gezichten. Ogen die straalden. Maar van deze kin deren waren de ogen versteend. Dat was heel confronterend. Het waren kin deren die al jaren echt moeten overle ven. Ze stelen, dealen, noem maar op." Hoewel de reis is afgelopen, zit het pro ject er voor de Zeeuwse studenten nog niet op. „We willen voor 1 november vijfduizend euro hebben opgehaald voor de stichting Edukans", zeggen ze. „We hebben met eigen ogen gezien dat die goed werk levert voor het onderwijs in India. Onze hulp is echt nodig en daarom staan we vanaf 14 augustus met een expositie in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Daarnaast houdt het vijftal verschillende sponsoracties. Voor meer informatie: www.vanzeeland- naarindia.tk Jongen aangehouden voor dealen MIDDELBURG - Een zeventienjarige jongen uit Breda is zaterdagavond op het Hof van Tange in Middelburg aan gehouden voor handel in verdovende middelen. De jon gen had een zakje met meer dan twintig xtc-pillen op zak en bood die te koop aan. De jongen is door de politie verhoord en de pillen zijn in beslag genomen. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - We zijn toch geen criminelen? Jongeren op de boulevard vinden de strenge con troles van de politie op auto's en scooters die lawaai maken, maar onzin. „Als je vijftig uur per week werkt, wil je op zon dag gewoon pronken met je au to. Daar doen we toch niemand kwaad mee?" Al een hele week controleert de politie streng op auto's met een krachtige geluidsinstallaties of met een te hard ronkende mo tor. Ook scooters ontkomen niet aan een controle. De actie was opge zet nadat er vorig weekeinde veel klachten waren van badgas ten en boulevardbewoners over geluidsoverlast. Naaistreek „Dit is geen controle meer. Dit is een naaistreek", zegt een 20-jarige Middelburger die zon dag met zijn grote zwarte Volvo bij Michiel de Ruyter staat. Hij wil niet met zijn naam in de krant. Zijn vrienden ook niet. Ze zijn bang voor bekeuringen. „Ze pakken alleen jongeren met uitgebouwde auto's. Bejaarden die keihard André Hazes heb ben opstaan in hun auto's wor den niet gepakt. En mensen met een Harley Davidson ook niet. En die dingen maken me een her rie. Dan heb ik de kermis nog niet eens genoemd." De 22-jarige Petar Dojcinovski De jongeren die regelmatig bij het standbeeld van Michiel de Ruyter samenkomen, vinden de politieac ties tegen de overlast overdreven. „Mensen moeten toleranter zijn." foto Ruben Oreel doet niet moeilijk over zijn naam. Hij is één van die mensen die vorige week bekeurd zijn. „Honderddertig euro", zegt hij. „Volgens de agent stond mijn ra dio te hard. Hij heeft het niet eens gemeten. Hoe kan hij dan weten dat het te hard was? De radio stond helemaal niet te hard." Zijn vrienden vallen hem bij. „Een maat van ons is zondag ook bekeurd. Ik zat bij hem in de auto. De bon werd uitgeschre ven door een agent op een motor die een helm droeg. Hij had geen meetapparatuur bij zich. We vroegen nog hoe hij kon we- Vernielingen aan auto OOSTKAPELLE - Van een auto die geparkeerd stond in de J. de Pourckstraat in Oostkapelle is in de nacht van vrijdag op zaterdag de buitenspiegel vernield. Eerder werd van dezelfde auto de deuren ingetrapt. Het schade bedrag is onbekend. Spullen voor zeskamp gestolen OOSTKAPELLE - Spelmateriaal dat bestemd was voor een zeskamp is tussen vrijdagnacht en zaterdagochtend gestolen op de Westhovenseweg in Oostkapelle. De spullen, waaronder ijzeren stoelen, emmers, zogenoem de loopbroeken, rekjes en ballen, waren van een entertai- ningsbedrijf en lagen klaar om opgehaald te wox'den. De waarde van de buit is niet bekend. Aanhouding van bromfietsdief 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Op de Sinoutskerkse- weg in 's-Heer Hendrikskinderen is zondagochtend om zes uur een twintigjarige inwoner van Heinkenszand door de politie aangehouden op verdenking van de diefstal van een bromfiets uit de Marconistraat in Goes. De verdachte had bij zijn aanhouding de brommer niet meer bij zich. Hij was in Goes weggex-end en had de brom fiets achtex'gelaten, toen hij een politieauto zag komen. Op weg naar Heinkenszand wist de politie hem te achtex-- halen in de Sinoutskerkseweg. De bromfiets is tei'ug naai de eigenaar. Vandalen gevat in 's-Gravenpolder 's-GRAVENPOLDER - Vier jongens in de leeftijd van ze ventien tot negentien jaar zijn in de nacht van zatex-dag op zondag in 's-Gravenpolder aangehouden voor vernie lingen aan auto's en een woning. De politie heeft het vier tal opgepakt na vei-schillende meldingen van bewonex-s uit de stx-aten Elzenhof, Iepenstraat, Wilgenstraat, Haze- laai-straat en het Klimopplein. Van vier auto's zijn de spiegels afgebx-oken, een ruit van een auto is vernield, een i-uitenwisser is afgebroken en een raam van een woning is ingegooid. Na hun arrestatie zijn de vier jongeren naar het politiebu- x-eau gebracht. Ze zijn in de loop van zondagmiddag in vrijheid gesteld. Auto tegen lantaarnpaal AXEL - Een 29-jarige automobilist uit Axel vei-loor zater dagochtend om 1.00 uur op de Westsingel in zijn woon plaats de conti-ole over zijn wagen en reed tegen een lan taarnpaal. Zowel de auto als de lantaarnpaal werden hier- bij vernield. De bestuurder kwam met de schrik vrij. ten dat de radio te hax-d stond. 'Als ik het zeg, dan is het zo', zei hij. Hij had de helm nog op. Hoe kan hij dat dan horen?" De 21-jarige Wout uit Oost-Sou burg leunt met de ai-men over el kaar tegen zijn grijze wagen. „Ik begrijp best dat het irritant kan zijn hoor, al dat lawaai. Maar het is nu eenmaal iets van de jeugd. Laat ons lekker doen. Als je er niet tegen kan, moet je maar niet op de boulevard gaan wonen. Respect moet van twee kanten komen." Toleranter Mensen moeten toleranter zijn, vindt ook de 28-jaxige Dennis uit Vlissingen. „Als het mooi weer is, gaan we naar buiten en zoeken we elkaar weer op. We zijn herkenbaar door onze pet jes. Ik denk dat de meeste men sen daarop reagex-en. Niet eens op het geluid." Van de 16-jarige Jeffrey Barend- se die in de snackbar bij Michiel de Ruyter wex-kt, mag de politie best zo nu en dan controleren. „Maar vorige week was het niet leuk meer. De politie reed echt af en aan. De mensen konden hier niet meer rustig staan. Ze voelden zich te veel in de gaten gehouden door de politie." De controles hebben wel zicht baar effect. Het is zondagmid dag zoeken naar een auto of scooter die herrie maakt. „Als ik politie zie, zet ik de radio nu wel uit", zegt de eigenaar van de Volvo. „Maar alléén omdat ik geen boete wil." door Harmen van der Werf BORSSELE - De fietsbus door de Westerscheldetunnel wint aan populariteit. In het aantal gebruikers zit een stijgende lijn dankzij enkele maatregelen die zijn genomen, al kan de informa tievoorziening volgens de fiet sersbond afdeling Zeeland nog altijd beter. Sinds de Westerscheldetunnel 15 maart 2003 in gebruik is ge nomen, kunnen fietsers voor de oversteek gebx-uik van lijnbus sen. De provincie heeft dit met vervoerder Connexxion in een contract vastgelegd, omdat het niet is toegestaan met de fiets (en ook de brommer, scooter of scootmobiel) door de tunnel te rijden. De voorziening is in Nedeland uniek. Het is nergens anders toe gestaan de fiets mee te nemen in de bus. Reclame Veel bekendheid is nooit gege ven aan de sex-vice, maar mond- tot-mondreclame lijkt te gaan werken. Het gebruik is nog niet spectaculair, maar Connexxion merkt dat de belangstelling toe neemt. „Er is sprake van een stij gende lijn", stelt een medewerk- ster. Wie met de fietsbus mee wil van af het busstation Temeuzen of het tolplein bij Borssele moet zich een uur van tevoren melden bij Connexxion. „Het aantal aangemelde fietsex-s lag vorig jaar op zeshonderd", vertelt de medewerkster van het busbe drijf, „en we gaan ervanuit dat het totaal aantal gebruikers op achthonderd ligt." Het vooraf aanmelden is nodig, omdat er niet meer dan drie fiet sen in een bus meekunnen. Een fietskar wordt bij de AMZ in Borssele besteld, als zich meer klanten met een fiets aandienen. In 2004 is dit vijfenvijftig keer gebeurd en vorig jaar tweeën negentig keer, waarmee duide lijk wordt dat meer fietsers (en mensen met een bx-ommer, scoo ter of scootmobiel) de service be nutten. Voox-al in juli en augus tus gebeurt dat. Planner H. Ver ton van de AMZ in Borssele spreekt van cli'ie a vier keer per week. De toenemende belangstelling voor de fietsbus door de tunnel is mede te danken aan acties van de fietsersbond afdeling Zeeland. Op verzoek van de af deling is er aparte bewegwijze- ring voor de fietsbus gekomen en is bij Borssele een fietspad aangelegd om de bushalte naar Tex-neuzen beter bereikbaar te maken. Voorzitter J. van Velzen van de fietsex-sbond is tevreden over de ze ingx-epen, maar er kan naar zijn idee wel wat meer gebeu ren. Zo is de fietsbus alleen in de omgeving van het tolplein op Zuid-Beveland aangegeven op wegwijzers. Zulke verwijzingen ontbreken nog in Zeeuws- Vlaanderen. Goedheid De tijden waarop fietsers met de bus mee kunnen, zijn ook be perkt. „Het hangt van de goed heid van de chauffeur af of je eerder of later met de fiets mee mag", weet voox-zitter Van Vel zen. Verandering van de tijden is een zaak van de provincie, al dus Connexxion-voorlichter H. Opmeer. Daar zitten kosten aan vast. agenda STREEKACTIVITEITEN KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 10.30 - 11.30 uur: Bewegen voor ouderen; GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendam- me, 14.00 uur (Nederlands) en 15.00 uur (Duits): De imker vertelt; VLISSINGEN - Bunkerterrein, 9.00 - 16.00 uur: Speelstad, spelen voor kinde ren van 6 tot 13 jaar; Open Hof, 9.10 uur Hatha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners; 20.00 - 21.00 uur: Djembélessen voor gevorder den; 18.00 -19,00 uur: Kung Fu voor jon geren en volwassenen. Totale zomercollectie koopjeshoek tot Mm o p e s m Lange Vorststroat 73 - 4461 JN G

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11