emeente Veere krijgt groene trui André Hazes werkt als wekker WINTERSPORT Rijkswaterstaat legt vaargeul verder uit de kust tegen hekgolf MAGAZIJNLEEGVERKOOP tot70% KORTING iF legt plannen voor beter milieu van gemeenten naast elkaar Steeds meer PK's in Trekkertrek Pittoresk SCHOENEN JACKS KLEDING -kie' 0113-315649 1 Sclie@pzc.nl - njs31,4460 AA Goes srfêntie-explöitatie; en Midden-Zeeland: 0113-315520; '•■laanderen: 0114-372770; 020-4562500. jag21 juli 2006 s Vlissingen -0118 440084 Zierikzee -0111 450260 ,iM\ Ramakers ®URG - Natuur en milieu eergens in betere handen jn de gemeente Veere. Dat alt een burgerjury, die in lucht van de Zeeuwse Mi- Federatie (ZMF) de college- gamma's van de dertien ssrse gemeenten naast el- heeft gelegd. Veere laat ie gemeenten Goes en Sluis j zich. Middelburg krijgt pluim voor haar aandacht ide fietser. Imder J. Bostelaar (PvdA/ fflÜnks) van Veere ontving ien van de ZMF de groene C.Buijs van de ZMF zei Veere het in haar collegepro- niet bij mooie woorden '-emeenheden houdt. De ge nie heeft vastgelegd hoe en hoeveel geld ze die doelen srelken. Ook de aanpak is gelegd, „Burgers hebben er [reel aan als er staat dat er r aandacht zal komen voor iilser. Wat houdt die aan- ;t in? Een nieuw fietspad? Veere heeft Sregelen aan concrete plan zei Buijs. kn altijd nog beter. Van dat Veere de raad mee- om exti-a middelen be- jbaar te stellen voor een be- ünnaat. Bostelaar sloeg het gs niet in de wind. „Op dit at wordt aan een milieube- nlan gewerkt. Het is de be ng om daarvoor de groene inhet leven te roepen. Daar- willen we organisaties en ers uitnodigen om mee te aan een beter milieu, door kleine initiatie ven, zoals een schoonmaakactie, maar ook door maatregelen om een groener en ecologisch vrien delijk landschap te creëren." De ZMF waardeert de toepas sing van biologisch plantgoed. Veere gebruikt ecologische bloembollen voor de gemeente lijke perken en ze plant zoveel mogelijk streekeigen struiken en bomen. „Exoten kunnen wel mooi zijn, maar meestal niet voor lange tijd. Ecologische bloembollen zijn duurder dan gewone bollen, maar we vinden het belangrijk om het goede voorbeeld te geven", zei Bostel aar. „Op de lange duur zullen we er baat van hebben. Veere kiest bewust voor de ver sterking van de landschaps- en natuurwaarden. Voor Bostelaar een logische keuze. De gemeente kent haar kracht als plattelands gemeente. „Inwoners en toeris ten kiezen voor Veere vanwege de ruimte en het groene, weidse karakter van het landschap. Dan moet je daar zuinig op zijn." In de smaak De programma's van Vlissingen, Kapelle en Schouwen-Duive- land vielen niet in de smaak bij de ZMF. „Het groenbeleid van vooral Schouwen-Duiveland, toch ook een plattelandsgemeen te zou veel beter uitgewerkt moeten worden", vond Buijs. Het is de eerste keer dat de ZMF op deze manier de collegepro gramma's heeft bekeken en te gen elkaar heeft afgezet. De prijswinnaar nodigde de ZMF uit om over vier jaar te kijken of de plannen ook uitgevoerd zijn. Bostelaar: „Ik zie het als een plicht om de doelen waar te ma ken." Een deelnemer perst de allerlaatste pk uit zijn trekker om een full pull te halen. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers AAGTEKERKE - De hele winter heeft hij aan zijn Volvo BM met een vermogen van 250 PK gesleuteld. En gisteren mocht Jan van Hoeve uit Hoek zijn opgevoerde tractor uitproberen in de drukbezochte Trekker- trek wedstrijd van Aagtekerke. De trekker gaf geen krimp in de categorie van 3 ton sport. De rookpluimen bleven achterwege toen hij een 'full pull' over 100 meter liet zien. „Daar doe je het nu voor", zei Van Hoeve, een van de winnaars van een van de vele se ries van de trekwedstrijd. „Wat er zo leuk is aan de trekkertrek? Dat is niet moeilijk. De techniek houdt me bezig en het geeft mij een kick om mee te maken dat ik een sterk ere tractor heb dan een ander." Ingrepen Zonder aanpassingen heeft zijn tractor een vermogen van 80 pk. Daar heeft hij 250 PK van gemaakt door er andere verstuivers op te zetten, een andere intercooler. „En nog wat ingrepen." De deelnemers in Aagtekerke proberen grip te houden op de droge kleigrond. Bij de start, als het gewicht op sleeptouw wordt ge nomen, komt de voorkant van de tractor om hoog. De tractor trekt door. De banden ma ken diepe sporen en uit de knalpijp ver schijnt een pikzwarte rookpluim. Bijna 100 meter verder komt de trekker tot stilstand. De deelnemer wordt afgevlagd. Net geen full pull. Aanhouding na brandstichting GOES - De politie heeft gistermiddag om half vier op de 's Gravenpolderseweg in Goes een man aangehouden op verdenking van brandstichting. Het gaat om een 53-jari- ge man uit Kapelle. De man wordt ervan verdacht gister middag rond één uur brand te hebben gesticht in een wo ning aan het Marktplein in Biezelinge. In de woning wa ren op dat moment een vrouw en twee kinderen aanwe zig. De man zou flessen brandbare vloeistoffen in de slaapkamer van de woning hebben leeggegoten en die ver volgens hebben aangestoken. De 41-jarige vrouw kon met de kinderen tijdig de woning ontvluchten en is door buurt bewoners opgevangen. De man liep brandwonden op aan zijn been. De brandweer heeft het binnenbrandje op tijd weten te blussen. De 53-jarige man is door de politie aan gehouden en ingesloten. De oorzaak van de brandstich ting ligt vermoedelijk in de relationele sfeer. Drankrijder verliest rijbewijs ZIERIKZEE - Een 66-jarige man uit Zierikzee heeft gis termiddag zijn autorijbewijs in moeten leveren bij de poli tie. De man was op de Gouwe Veerse Zeedijk in Zierikzee rond half vijf gevallen met zijn snorfiets. Uit een blaas- test bleek dat de man viermaal de maximaal toegestane hoeveelheid alcohol had genuttigd. De politie nam daar om zijn rijbewijs in beslag. Faillissement lingeriebedrijf Timpa HALSTEREN - De verhuizing van lingeriebedrijf Timpa Foundations uit Tholen-stad naar Halsteren begin dit jaar heeft de onderneming niet kunnen redden. Timpa dat ruim een halve eeuw op Tholen was gevestigd, is onlangs door de Middelburgse rechtbank failliet verklaard. Het faillissement is aangevraagd door directeur P. Theunisse vanwege aanhoudende verliezen en de bank weigerde nog bij te springen. De zeventien medewerkers zijn ontslagen. Het ging al langere tijd niet goed met Timpa. Begin 2004 schrapte het bedrijf twintig van toen nog éénenveertig ba nen. Timpa vertrok in januari naar Halsteren, omdat de vestiging in Tholen-stad te groot was geworden. Van pro ductie van lingerie en badkleding was op Tholen al jaren geen sprake meer. Die vond de laatste tijd in China plaats. De Nederlandse vestiging trad op als handelsbe drijf. Inbraak in Grijpskerke GRIJPSKERKE - In Grijpskerke is in de nacht van woens dag op donderdag tussen half drie en zeven uur ingebro ken in een woning in de Dr. S.R. Beertastraat. De buit be stond uit bank- en betaalpassen en contant geld ter waar de van enkele tientallen euro's. uwe bioscoop neuzen slecht ankelijk Ené van Stee KEUZEN - De Stichting bdicaptenbeleid Terneu- i(SGT) vreest dat de bio- lf in aanbouw in Terneuzen Üijk of nauwelijks toeganke- zal zijn voor mensen met bctiebeperking. gebouw kent volgens de ten aantal essentiële beper- Sffl, waarin ook de Stichting tfblad Zeeland meegaat, sereen aparte ingang voor ïfflcapten voorzien, waar- e'nellingbanen te steil zijn. restaurant is niet bereik- radat er geen lift is. ^tengers zorgen ervoor dat sa in een rolstoel die niet a passeren. Bovendien a mensen bij nooduitgan- trapjes. Etter/secretaris J. Pelle SGT begrijpt dat er een Splaatje is verbonden aan f&'ingen voor gehandicap- Ookweet zij dat de gemeen- fehts in beperkte mate in- 'i kan uitoefenen op het «proces omdat het om een Mier initiatief gaat. [ffvak SGT trok ruim twee maan- I«leden aan de bel nadat zij diet eerst de bouwtekenin- M gezien. Tot dusver zijn «der meer gesprekken ge- S met vertegenwoordigers «gemeente en bouwer Van Poel. Die leverden voorals- ^sop. „Probleem is echter tijdens de bouwvak ge- verdergaat en het daar- Msschien te laat is om nog góede te veranderen. We kouwens het gevoel dat ;sn het lijntje zijn gehou- omdat essentiële informa- fsheellaat bekend is gewor- .aldus Pelle. raadsfracties van de PvdA '^Gemeentebelangen heb- -1 college van B en W in Men begin deze maand al Kolom er alles aan te doen ^toegankelijkheid van de snbouw zijnde bioscoop Met name rolstoelgebrui- verbeteren ®ider F. Van Hulle stelt op tourt dat er serieus reke- iral worden gehouden met 'Mieken van zowel de bei- sudsfracties als de SGT. Mgnjpende aanpassingen fi Mhter nagenoeg uitge- omdat de bouw al verge wis. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. De jongerencamping De gemiddelde leeftijd is achttien jaar en de door snee interesses liggen voorname lijk bij feesten, drinken en het andere geslacht. Slapen op cam ping Duin en Strand in Scharen- dijke doe je niet 's nachts maar overdag, naast je tent of aan de zee. In juli en augustus is de cam ping volledig gericht op jonge ren. Zestienhonderd bezoekers zijn verdeeld over twee velden waar de N57 tussendoor loopt. Ideale locatie, want nog geen tien minuten lopen en je zit op het Noordzeestrand aan de Brou- wersdam en de bus naar Renes- se rijdt er met de regelmaat van de klok. Het inchecken bij de receptie gaat inmiddels geroutineerd. Een bandje om de pols is ver plicht. Zo kan het personeel zien op welk veld je zit en of je (in verband met de verkoop van alcohol) boven de zestien of achttien bent. Het riedeltje is bij elke nieuwe gast hetzelfde: je krijgt de lijst met belangrijke telefoonnummers, vertrektijden van de bussen naar Renesse en de huisregels mee. De platte grond van de camping wordt er bij gehaald om uit te leggen hoe we bij tent Z16 komen. Een sim pele naam, voor een even simpe le tent. Het lichtgele exemplaar van het type 'bungalow' is ruim, bedoeld voor zeven personen. De inboedel bestaat uit een be zem, stoffer en blik, kabelhaspel en op de grond liggen rubber- matten, dus geen kuilen en bul ten. Alle tenten staan vijf meter van elkaar vandaan, dus de naaste omgeving weet al snel dat er nieuwe buren zijn gearri veerd. Een luchtbed opblazen in deze hitte is een hels karwei, dus een voetpomp zou een uitkomst zijn. De overburen hebben er één en als we hulp nodig hebben moe ten we het maar vragen. Boven dien moeten we vanavond langs komen voor een borrel. Het con tact is gelegd. Het gezelschap van de tenten met een Z-nummer is divers. De buren links, met een zelfde Hou je aan de huisregels. De eigenaar deelt taakstraf fen uit! Als je in een dronken bui iets vernielt (ook al is het van jezelf) mag je de volgende morgen een paar uur onkruid wieden of afval rapen. Onder de noemer 'liever lui dan moe' is het aan te raden een tent te huren in plaats van er zelf één op te zetten. Niet eens veel duurder en je kunt gelijk aan de inrichting beginnen. -fr De inboedel van de huur- tenten is al niet groot, dus zorg dat je die spullen niet kwijtraakt. Voor de bezem be taal je dan 15 euro en de ka belhaspel kost je 30 euro Wees voorbereid op meerpo- tige ongenode gasten. Door de gaten van de rubbermat- ten komen allerlei insecten te voorschijn en die zijn juist door die gaten ook niet dood te slaan. De waarschuwingen die je als nieuweling van de buren krijgt moet je serieus nemen. Neem daarom genoeg wc-pa- pier mee tijdens een bezoek naar het toilet en wees niet te kieskeurig. Campingdisco De Schuur tijdens nachtelijke uurtjes. soort tent, hebben een Neder landse vlag uithangen waarop de tekst Bergen op Zoom 2006 prijkt. Een aantal jongens ligt op een luchtbed in zijn 'voor tuin' en een stuk of wat fietsen ernaast lijken achteloos te zijn neergegooid. Daartegenover staat het onderkomen van de 'voetpomp-bezitters', uit Emme- loord en omgeving. Zij zijn wat creatiever geweest om een beet je koelte te verkrijgen. Een was lijn tussen twee tenten is volge hangen met badhanddoeken en ander wasgoed dat doet vermoe den dat het er al wat langer hangt dan vandaag. Daarachter een tafeltje en een negental vis stoeltjes. De buren rechts hebben hun ei gen koepeltenten meegenomen en blijken druk in de weer met camera's en laptops. Het drie koppige jonge team werkt voor NOS-Headlines. Ze reizen deze zomer de campings langs de kust af. Een week lang maken ze korte reportages en geven jon geren eenzelfde opdracht. De jongens uit Emmeloord hebben die kans aangegrepen om de meisjes op het strand legaal te filmen. De rest van de middag en het be gin van de avond worden gevuld met watergevechten, met pi stool of gewoon met een emmer. Dat is het enige waarvoor je uit de schaduw wilt komen. Dat en die keer dat je met de rol onder je arm naar het toiletgebouw slentert. Pas om negen uur, rond zonson dergang, begint het veld een beetje te leven. De muziek die de hele dag al aanstaat gaat een tandje harder. Uit verschillende hoeken hoor je André Hazes, DJ Tiësto en Bob Marley door el kaar heen. Er wordt friet ge haald bij de snackbar of de ge kochte diepvriespizza wordt in het supermarktje afgebakken voor 6,50 euro. De tieners slenteren wederom naar het douchegebouw en para deren er opgefrist weer uit, in een onzichtbare walm van Axe en Fa douchegel. foto Marijke Folkertsma Vanaf tien uur is camping-disco de Schuur open en tot het mo ment van sluiting is het stiller op de camping dan het de rest van de nacht zal zijn. Niet voor niets loopt er tot diep in de nacht tien man beveiliging rond om iedereen in zijn tent te krij gen. Waslijntje Het waslijntje van de Emmeloor- ders heeft ook 's nachts een func tie. Als de bewaking langskomt zijn ze muisstil, want dan heb je grote kans dat ze voorbijlopen. Helaas, het felle licht van de zak lamp schijnt al in hun gezicht en het feestje is voorbij. Eén van de jongens kan het weinig de ren. De douchegel heeft zijn werk gedaan, want achter de tent op een luchtbed is naast hem duidelijk het silhouet van een meisje te zien. De zwoele nacht eindigt wanneer om ne gen uur 's morgens André Hazes weer uit de boxen schalt. Andrea Bolle door Maurits Sep ZOUTELANDE - De dreiging van grote hekgolven op het strand van Zoutelande moet na volgende week donderdag een stuk kleiner zijn. Rijkswater staat verlegt dan de vaargeul vijftig meter verder uit de kust. De maatregel is het gevolg van een hekgolf die half juni in Zou telande voor veel paniek en ge vaar voor strandgasten zorgde. „Wij verwachten dat de gevol gen van de hekgolven hierdoor minder zullen zijn", zegt E. de Feijter van Rijkswaterstaat Zee land. Het betonningsvaartuig Frans Naerebout zal donderdag 27 juli drie boeien en een ton vijftig me ter verleggen. De vaargeul van het Oostgat is zo breed, dat het geen probleem is om schepen verder van de kust te laten va ren, legt De Feijter uit. De maat regel heeft vooral gevolgen voor de schepen die naar de Noord zee varen. Die komen dichter langs de kust dan de inkomende schepen. Het verleggen van de vaargeul is op dit moment de enige maat regel die Rijkswaterstaat kan ne men, stelt De Feijter. Te hard va ren kan altijd voorkomen. „Een maximum snelheid voor sche pen is er niet en wij kunnen daar ook niks aan veranderen. Dit zijn internationale regels." Elk schip laat een hekgolf ach ter. Hoe groot die is, hangt af van de grootte van het schip en de snelheid waarmee dat vaart. „Wat wij wel doen is kapiteins en loodsen wijzen op de aanwe zigheid van het strand en de mensen op het strand en in het water. Wij vragen ze zich daar van bewust te zijn en daar reke ning mee te houden. Het gaat ge woon om goed zeemanschap." Anderzijds moeten ook de strandgasten zich ervan bewust zijn dat er grote schepen vlak langs de kust varen, vindt Rijks waterstaat. Schepen veroorza ken nu eenmaal hekgolven en mensen moeten met die moge lijkheid rekening houden. Het onderzoek naar de oorzaak van de grote hekgolf van juni is nog niet afgerond. Dat neemt naar zijn verwachting nog enke le maanden in beslag. Het is dus nog niet duidelijk of de onder watersuppletie heeft bijgedra gen aan de grootte van de golf. Tweetal op spoorbrug RILLAND - Op de A58 ter hoog te van Rilland zaten woensdag avond rond tien uur twee jon gens op de boog van de spoor brug. Toen de politie ter plekke kwam en de klim in wilde zetten klommen de jongens snel via de andere zijde van de brug naar beneden. De twee 16-jarige jon gens uit de gemeente Woens- drecht werden even later aange troffen aan de Weste Spuika- naalweg en zijn beboet. zeeuwse almanak Met z'n drieën stapten ze on langs in de auto voor een kor te vakantie naar Frankrijk. De reis bood een mooie gele genheid om het onlangs aan geschafte autonavigatiesys teem uit te proberen. Met behulp van een internetsi te hadden ze uitgerekend dat de tocht ongeveer acht uur zou duren. De reis verliep voorspoedig. Het navigatiesysteem, stuurde het trio langs allerlei mooie wegen, met schilderachtige dorpjes als achtergrond, feeë rieke vergezichten en kabbe lende beekjes. Na ruim twaalf uur tuffen, kwam het reisdoel in zicht. Het navigatiesysteem werd be dankt. Vooral de instelling 'vermijd tolwegen en drukke knooppunten'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9