pzc Israël overweegt invasie Libanon Arbeider sneller oud dan rijke Gekibbel in Bulgarije over speakers moskee Ethiopische troepen allen Somalië binnen Doden onder puin huis Ontsnapte gangster België zou zich willen overgeven laketaanvallen Hezbollah door luchtacties niet te stuiten Hoeveelheid kinderporno op internet blijft toenemen Ambassadeurs van Servië op zwart zaad vrijdag 21 juli 2006 -Tpnrp redactie buitenland ó)flA-De speakers op de mos- van Sofia waarmee moslims -eroepen worden tot gebed, en tc veel geluid en versto lde rust van de bewoners van iBulgaarse hoofdstad. sl stelt de nationalistische par- Ataka. De partij heeft inmid- £35.000 handtekeningen ver- zameld onder een petitie de ge luidsinstallatie zachter te zet ten. De actie van Ataka, die zich ook richt tegen Turkse nieuwsuitzen dingen op tv, heeft geleid tot toe nemende spanningen in Sofia en andere steden. In de nacht werd een raam van de moskee in So fia door onbekenden ingegooid. De deur van de moskee in Aitos werd met verf beklad. Tegelij kertijd wisten hackers zich toe gang te verschaffen tot de inter netsite van Ataka. De inhoud werd vervangen dooi de Turkse vlag, Turkse muziek en de halve maan. De Banja-Bas- hi-moskee in het centrum van Sofia is de grootste en belang rijkste van Bulgarije. Ataka deed in 2005 voor het eerst mee aan de parlementsver kiezing en haalde meteen acht procent van de stemmen. Daar mee werd men de vierde partij van het land. Formeel zegt Ataka niets te gen islam te hebben, alleen te gen de herrie die de moskeeën verspreiden. Partijbonzen clai men echter dat Bulgarije geen vrij land is en nog steeds onder het Turkse juk zit. Turken maak ten in het verleden gedurende 500 jaar de dienst uit in Bulga rije. De mufti van de moskee in Sofia heeft laten weten het volume van de luidsprekers alleen zach ter te zetten als de kerkklokken in de stad ook minder hard lui den. GPD •^rAdBloemendaal [EL AVIV - In Israël wordt aKds openlijker gesproken utreen invasie van Zuid-Liba- pmet grondtroepen. Maar te- «lijkertijd stijgt het aantal Is- liflische doden als gevolg van KÜes in dat gebied. lisieren sneuvelden vier Israëli- jie commando's in gevechten iel de Hezbollah-militie. 5e commando's voeren in iiid-Libanon beperkte verken- [ingsacties uit en verwoesten er eiinitieopslagplaatsen die de jchtmacht niet kan treffen. Bij je acties kwamen minstens drie Bezbollah-strijders om. De Amerikaanse minister van Jenlandse Zaken Rice gaat legin volgende week naar het jEdden-Oosten in een poging de bollah-raketten. Ondanks de Is raëlische luchtaanvallen zijn die nog niet merkbaar afgeno men. Woensdag lanceerde Hezbollah zelfs het grootste aantal raket ten tot nu toe: honderd. Giste ren vielen er 45 raketten, die al leen materiële schade aanricht ten. Peretz liet doorschemeren dat een grote grondoperatie in Zuid-Libanon niet is uitgeslo ten als er geen eind komt aan het raketvuur. „Hezbollah moet niet denken dat we bepaalde mi litaire maatregelen schuwen", zei hij. „We zijn niet van plan Li banon opnieuw te bezetten, maar we willen evenmin de noodzakelijke militaire stappen uitsluiten." De regering staat huiverig tegen over een grote landmachtopera tie, waarvoor ze grote aantallen reservisten moet oproepen. De massale steun die de militaire acties in Libanon nu nog genie ten zou daardoor drastisch kun nen verminderen. Ook in de Knesset, het Israëlische parle ment, bestaat er weinig animo voor. Na een van de bloedigste da gen in de oorlog was het gis teren in Beiroet en het zuiden van Libanon betrekkelijk rus tig- Dat had mogelijk te maken met de evacuatie van Britse en Ame rikaanse paspoorthouders uit de hoofdstad. De Libanese premier Siniora riep 'de hele wereld' op te hel pen bij het ontwapenen van Hez bollah. In een interview met westerse media zei hij dat de sjiitische be weging 'een staat binnen de staat' heeft gevormd en dat het Libanese leger niet bij machte is de militie aan te pakken. Een wapenstilstand heeft vol gens premier Siniora nu de voor rang. GPD ft'-secretaris-generaal Kofi An- I een staakt-het-vuren B hulpverleners de kans te ge- a de honderdduizenden ge- :;j:hte Libanezen te helpen. Corridor fe Europese Unie vroeg om het stellen van een corridor, waar- kis hulp Libanon kan berei st Volgens de VN is het voor shonderdduizenden vluchtelin ge steeds moelij ker om aan redsel en andere eerste levens- shoeften te komen. De strijd in Libanon en Israël aft tot nog toe 306 Libanezen, njwel allen burgers, en 33 Is- KÏiërshet leven gekost, k Israëlische minister van De- Esie Peretz bezocht het noor- h van het land, dat al acht da len wordt geteisterd door Hez- ijger heeft og zeven irocent van eefgebied over UISTERDAM - Tijgers beschik- kn nog over slechts zeven pro van hun oorspronkelijke ïbied. Dat blijkt volgens het Wereld Saluur Fonds uit het meest uit- wetenschappelijk on- tezoek tot nu toe dat naar het tjgerleefgebied werd gehouden. Üaar schatting leven nog vijf- E zevenduizend tijgers in het ui, meldde de organisatie gis- pri. scheming van de twintig he nrijkste tijgerleefgebieden Eet worden uitgebreid om de bekomst van de overgebleven |hs veilig te stellen, luidt de Zangrijkste conclusie van de rierzoekers. Maatregelen zoals het tegen- sa van stropen, behoud p prooidieren en bescher- aag van leefgebieden heb- a er al wel voor gezorgd 'at een aantal populaties sta al is gebleven of zelfs is ge gald De grootste gebieden lig- E in het oosten van Rusland rin India. ANP Geëvacueerde Amerikanen gaan aan boord van de U.S.S. Nashville, nadat ze door een landingsvaartuig van het strand zijn gehaald. door Esther Gotink LONDEN - Vrouwen uit lagere sociale klassen die veel handar beid verrichten, worden veel sneller oud dan mensen uit wel gestelde kringen die niet met hun handen hoeven te werken. Het verschil is gemiddeld zeven jaar. Bij vrouwen die trouwen met iemand uit een lagere socia le klasse kan dat zelfs tot negen jaar oplopen. Dat is gebleken uit een Brits-Amerikaans onderzoek on der ruim 1550 vrouwelijke twee lingen uit verschillende sociale milieus. De leider van het onder zoek was prof. Tim Spector, ver bonden aan het Londense St. Thomas' Ziekenhuis. Spectors groep onderzocht al leen vrouwen uit het klassebe- wuste Groot-Brittannië. De tweelingen, tussen de 18 en 75 jaar, betroffen zowel één- als tweeëiigen. De proefpersonen werden inge deeld in verschillende so ciaal-economische groepen. Daarna werden hun chromoso men onderzocht. Opvallend was dat de telomeren - een be- schermlaagje over chromoso men die je kunt vergelijken met de uiteindjes van een schoenve ter - sneller sleten bij degenen uit lagere sociale klassen. Celdeling Bij elke celdeling verliezen chro mosomen een stukje van de tel omeren, waardoor zij hun be schermende werking verliezen. Vrouwen met kortere telomeren (meer afgesleten laagjes) zijn biologisch 'ouder' dan vrouwen met langere, telomeren, ook al hebben zij feitelijk dezelfde leef tijd. „We hebben het over een ver schil van zeven jaar in telome- renverlies tussen mensen van de zelfde leeftijd, gewicht en bewe ging, maar met een ander be roep", aldus Spector. De professor legde in zijn onder zoek de nadruk op zeventien tweelingen die binnen dezelfde sociale klasse geboren werden, maar van wie de ene helft steeg op de sociale ladder, terwijl de andere daalde. Dat gebeurde met name door een huwelijk. In twaalf gevallen had de so ciale daling een grotere im pact op de telomeren-verkor- ting dan normaliter. „Zeven jaar verschil in levensver wachting is aanzienlijk", al dus Spector. „Ik vrees dat we nooit in een sociaal utopia belan den waarin iedereen gelijk is en dezelfde mate van stress be leeft." Een verband tussen veroudering en sociale klasse is tot nu toe niet aangetoond aan de hand van inkomen, onderwijs, eetpa troon en gezondheidsrisico's als roken en drinken. Onderzoekei-s denken dat verou dering te maken heeft met stress. Minder welgestelden voe- gnonze redactie buitenland UIDOA - Ethiopische militai- toi zijn gisteren het buurland «malië binnengetrokken. Dat Jldde de Britse omroep BBC. 'roepen hebben hun kamp ^geslagen in Baidoa, de zetel 'a de zwakke, door de Verenig- fe Naties erkende, Somalische llcrim-regering. verwachten dat het uiteinde lijk wel op een treffen zal uitlo pen. Zo zei een van de leiders van de UIC, sjeik Mukhtar Robow die belast is met defensie, gisteren al dat de Ethiopiërs het op de UIC gemunt hebben. „Als God het wil zullen we de Ethiopiërs uit ons land verdrijven en een ji had (heilige oorlog) tegen hen voeren", zei hij volgens persbu reau Reuters. Schoonmaakactie De UIC nam vorige maand de macht over in de hoofdstad Mo gadishu. Daarna breidden zij hun macht snel uit. De UIC is redelijk populair om dat de groepering een eind maakt aan jaren van willekeur en chaos. In Mogadishu is de UIC een schoonmaakoperatie be gonnen. Honderden vrijwilligers hielpen gisteren mee met het verwijde ren van vuilnis. Door de burger oorlog is de stad jarenlang ver waarloosd. ANP LAGOS - Nabestaanden van slachtoffers laten hun tranen de vrije loop. In de Nigeriaanse stad Lagos vonden zeker 24 mensen de dood toen een gebouw van vier verdiepingen instortte. Dat maakte een medewerker van het Rode Kruis gisteren in Lagos bekend. „Drie doden zijn vandaag uit de puinhopen gehaald, terwijl een gewonde afgelopen nacht in het ziekenhuis bezweek", aldus de medewerker. Het woonhuis in het centrum van de stad stortte dinsdagavond in. Het dodental kan nog stijgen, omdat er mogelijk nog mensen onder het puin liggen. foto George Esiri/RTR Washington voert avondklok in WASHINGTON - In de Amerikaanse hoofdstad Washing ton hebben de autoriteiten naar drastische maatregelen gegrepen om de stijgende criminaliteit een halt toe te roe pen. Jongeren onder de achttien mogen zich 's avonds na tien uur niet meer op straat vertonen. Jongeren mogen zich onder begeleiding van een ouder nog wel op straat begeven. Ook tieners die 's avonds laat terugkomen van hun werk zijn uitgezonderd van de regel. Washington kende al een uitgaansverbod voor jongeren maar heeft dat met twee uur vervroegd. Het betreft in eer ste instantie een tijdelijke maatregel. ANP/DPA Britse pedofielen verliezen pas LONDEN - Britse creditcardmaatschappijen mogen de pas van pedofielen innemen om zo te voorkomen dat zij kinderporno van betaalde internetsites kunnen halen. Het Britse Hogerhuis stemde in met een aanpassing van de 'Data Protection Act'. Daardoor is het creditcardmaat schappijen toegestaan om pasjes in te trekken in het ge val van strafrechtelijke veroordelingen en waarschuwin gen. Eerder mochten de bedrijven wel de autoriteiten op de hoogte stellen als klanten het plastic gebruikten voor het aanschaffen van kinderporno, maar konden zij de pas sen niet innemen. ANP VS stationeren patriots in Japan TOKIO - De Verenigde Staten zullen patriot-afweerraket- ten stationeren in Japan. Dat gebeurt in verband met de Noord-Koreaanse tests met raketten. Patriots kunnen vijandelijke raketten onschadelijk ma ken voor zij bij hun doel zijn. De Japanse regering deelde gisteren mee dat de raketten op een Amerikaans steun punt op het eiland Okinawa komen. De stationering 'zal de afschrikkingskracht van de VS laten zien en de veilig heid van Japan dienen', aldus de regering. Eind dit jaar zal al een deel van de patriots operationeel zijn. ANP Polen wantrouwen eigen kabinet WARSCHAU - Het vertrouwen van de Poolse bevolking in de Europese Unie groeit steeds verder, terwijl tegelij kertijd het vertrouwen in de eigen conservatieve regering terugloopt. Dat blijkt uit de gisteren gepubliceerde resul taten van een 'Eurobarometer'. Van de ondervraagden verklaarde 56 procent een positief beeld te hebben van de EU. Slechts 22 procent van de Po len heeft vertrouwen in de eigen regering en maar 13 pro cent in het Poolse parlement. De politieke partijen in het Oost-Europese land doen het in de peiling zelfs nog slech ter. Een schamele 9 procent heeft vertrouwen in die orga nisaties. ANP/DPA Vrijgelaten dief steelt fiets agent INGOLSTADT - Een zojuist vrijgelaten tasjesdief in het Duitse Ingolstadt heeft de fiets van een agent gestolen. De 22-jarige crimineel had de cel mogen verlaten op voor waarde dat hij zich later weer zou melden. Buiten het politiebureau ontfermde de dief zich over een rijwiel van een politieagent. Na een korte achtervolging kon de man opnieuw worden gearresteerd. Volgens de po litie zal hij deze keer niet zo snel vrijkomen. ANP/RTR foto Yiorgos Karahalis/RTR len zich onzekerder over hun be staan. De stress die dat veroorzaakt, is van invloed op de cellen die be palend zijn voor het veroude ringsproces. GPD BELGRADO - Talrijke ambassa deurs van Servië hebben al twee maanden geen salaris gekregen. Dat meldde de Servische krant Blic gisteren. De diplomatieke vertegenwoordigers in Irak, Al gerije, Syrië, Israël en Marokko wachten vergeefs op hun belo ning. Die is met 2500 tot 4000 euro in vergelijking met andere landen erg laag. Ook in Afrika, Azië en Latijns-Amerika heb ben ambassadeurs het zwaar. In veel gevallen wordt de huur van de ambassadegebouwen ook niet meer betaald, evenals de re presentatievergoedingen. De Servische ministeries van Fi nanciën en van Buitenlandse Za ken geven elkaar de schuld van de financiële problemen. DP A Gewonden door ongeval pretpark LONDEN - Door een ongeval gisteren in het Britse pretpark Alton Towers zijn bijna dertig personen gewond geraakt. Een trein van een achtbaan brak in tweeën, waarna het voor ste gedeelte naar achteren rolde en tegen het achterste gedeelte botste. Vier passagiers moesten naar een ziekenhuis. De anderen kon den in het park worden behan deld voor lichtere verwondin gen. Naar de oorzaak van het inci dent is een onderzoek ingesteld. De attractie blijft vooralsnog dicht. De rest van het populaire park in het midden van Enge land is niet gesloten. ANP/RTR door Esther Gotink LONDEN - Ondanks verwoede pogingen om online kinderpor no de kop in te drukken, is het aantal websites met obscene fo to's van kinderen het afgelopen jaar toegenomen. De helft van het materiaal wordt vanuit Amerika op het in ternet geplaatst. De Britse organisatie Internet Watch Foundation (IWF) roept op tot een nog nauwere interna tionale samenwerking tegen de ze pornosites. IWF ontving in de eerste zes maanden van dit jaar 14.313 meldingen van verdacht materi aal. Dat is 24 procent meer dan in de vergelijkbare periode van 2005. Van de websites die onder zocht werden, bleek meer dan 33 procent illegaal, een stijging van 49 procent ten opzichte van vorig jaar. Peter Robbins, directeur van de Britse organisatie, zegt dat een toename in het aantal meldin gen komt door een toenemende publieke afkeer van deze sites en een toenemende behoefte dit materiaal uit te roeien. Meldingen In de VS heeft onder meer een wetswijziging bijgedragen aan een hoger aantal meldingen: pro cureur-generaal Alberto Gonza les heeft internetproviders ver plicht om foto's van kindermis bruik te melden. Wie kinderporno wil aangeven, kan dat doen bij iwf.org.uk of bij het Nederlandse meldpuntcy- bercrime.nl. Aangifte kan ano niem. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - De ontsnapte Bel gische crimineel Murat Kaplan zou zich willen overgeven aan de politie als zijn veiligheid wordt gewaarborgd. Zijn advocaat heeft daarover contact gehad met minister van Justitie, Laurette Onkelinx, die door de affaire-Kaplan zwaar in de verdrukking is geko men. De minister ligt onder vuur, na dat uitlekte dat haar ambtena ren eerder deze week tot twee keer toe gesprekken hebben ge voerd met de advocaat van Ka- plan over zijn mogelijke overga ve. Onkenlinx ontkent echter dat er met de gangster wordt onder handeld. Tijdens een woelige spoedzitting van de Kamercom missie voor justitie kreeg ze de steun van premier Guy Verhof- stadt die vanuit Luxemburg liet weten dat er niks aan de hand is zolang er geen toezeg gingen aan de gangster zijn ge daan. Eerder kreeg Onkelinx het al zwaar te verduren, om dat ze Kaplan met proefverlof had laten gaan. De Albanese Belg heeft immers een stevige reputatie: hij wist al zes keer uit de gevangenis te ontsnap pen. Afgelopen weekend nam hij opnieuw de benen. Nadat zijn verzoek om voorlopige invrij heidstelling was geweigerd - Ka- plan zou trouwplannen heb ben en wilde een nieuw leven be ginnen - besloot hij zondag avond na zijn weekendverlof niet naar de gevangenis terug te keren. Maandag werd hij door politie agenten opgemerkt in de buurt van Waver. Een urenlange klop jacht resulteerde in de omsinge ling van een bouwmarkt, waar Kaplan zich zou verschansen. De winkel en de directe omge ving werden ontruimd. Zonder resultaat. Berucht Murat Kaplan is één van de be ruchtste criminelen van België, mede dankzij zijn spectaculaire vlucht uit de gevangenis van Sint-Gillis, op 5 mei 1993. Onbegrijpelijk, oordeelt de op positie in het parlement, dat zo iemand met verlof mag. Het Vlaams Belang verwijt de minster aan 'de onderhande lingstafel te zitten met gang sters'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5