Westen moet Israël niet steunen Verkiezingen gaan over AOW De tranen van de burgemeester PZC PZC Landmacht grijpt uit nood terug naar ouderwetse floppy Joodse staat is verlengstuk van Verenigde Staten in Midden-Oosten te gast 21 juli 1956 vrijdag 21 juli 2006 Israël heeft de aanval op de Hezbollah in Libanon lang voorbereid. Er is geen sprake van dat het kleine belegerde land zich moet verdedigen tegen een overmacht, integendeel. Met deze oor log functioneert Israël als verlengstuk van de Verenigde Staten die een vinger in de pap willen houden in de olierijke regio. Het is tijd om de steun voor Is raël te beëindigen. door Miriyam Aouragh en Pepijn Brandon De berichtgeving over de oorlog in Libanon toont opnieuw Israëls ca paciteit zichzelf de slachtofferrol toe te bedelen. De wurggreep waarin het de bevolking van de Gazastrook heeft gehouden en de brute kracht die het tentoonspreidt in Libanon tasten dat beeld nauwelijks aan. Het aloude beeld van 'klein, belegerd Israël' strookt niet met de realiteit. Alleen de dodenaantallen wijzen hier al op: in Libanon driehonderd, vrijwel allen burgers. Aan Israëlische zijde 24, van wie de helft militairen. Deze operatie is een stap op een route die Israël lang voorbereidde. Volhou den dat de ontvoering van de Israëli sche militairen deze ronde van geweld heeft geopend, kan alleen als wij de an nexatie van delen van de Westelijke Jor- daanoever negeren, evenals pogingen om de democratisch gekozen Palestijn se regering te ondermijnen en de bloedi ge bombardementen op Gaza. Om de verhoudingen te begrijpen is de internationale dimensie misschien wel het belangrijkst. Hezbollah ontvangt steun van Iran en Syrië. Israël krijgt die van de Verenigde Staten, de enige overgebleven militaire supermacht in de wereld. Ook de Europese Unie, inclu sief Nederland, legt de schuld bij Hez bollah en wacht af - een houding waar alleen Israël voordeel van heeft. Voorkeursbehandeling Dit is geen conflict tussen joden en Ara bieren, hoe graag partijen aan beide zij den het ook in deze termen willen zien. De Arabische staten die het nauwst ver bonden zijn met de Verenigde Staten zwijgen angstvallig. Aan de andere kant zijn er gelukkig groepen als 'Een Ander Joods Geluid' en individuen als Noam Chomsky die Israëls opvattingen over de joodse opinie aanvechten. Israëlische militairen voeren een gewonde kameraad af tijdens gevechten met Hezbollah-strijders langs de grens met Libanon. Ook de Amerikaanse steun voor Israël moet niet gezien worden in etnische ter men. Niet de voorliefde voor joden, maar Israëls positie als enige stabiel pro-westerse mogendheid in het meest olierijke gebied van de wereld vormt de achtergrond voor Israëls voorkeursbe handeling. Door via Hezbollah ook Syrië en Iran aan te vallen, bewijst Israël zijn nut voor zijn grootste donorland. Vooral Iran nam altijd een sleutelpositie in bij het streven naar 'hervorming' van het Midden-Oosten, waarmee de neoconser- vatieven in het Witte Huis de 'oorlog te gen het terrorisme' begonnen. Dit pro ject lijkt te zijn vastgelopen in het zand van Afghanistan en Irak. De verkiezing van de Hamasregering bevestigde het onvermogen van de VS de ontwikkelin gen in de regio te sturen. De VS raken steeds verder verstrikt. Te rugtrekken uit Afghanistan en Irak zou het grootste Amerikaanse gezichtsver lies betekenen sinds de oorlog in Viet nam. Een nieuwe sprong naar voren leek tot op heden geen optie voor de VS door de problemen daar. Israël deelt de Ameri kaanse zorgen, maar het land wordt niet geremd door hun militaire proble men. Hoe buiten verhouding het Israëli sche geweld ook is, voor het Witte Huis creëert het openingen voor een nieuwe verschuiving van de krachten in zijn voordeel. Natuurlijk heeft de Israëlische premier Olmert zijn eigen agenda en is hij niet alleen de kwartiermeester voor de VS. Israël ziet kans af te rekenen met de Ha masregering in de bezette gebieden en met Hezbollah, de enige Arabische strijdmacht die Israël ooit versloeg. Schande Maar als die belangen niet zouden sa menvallen met die van de VS, dan had den wij een heel andere ontwikkeling gezien. Israël mag zijn gang gaan, om- foto Ronen Zvulun/RTR dat het in essentie ook Amerika's oor log voert. Plet is goed ons te herinneren wat die oorlog tot nu toe bracht. Ver woesting en bezetting van twee landen, de schande van Guantanamo Bay, Abu Ghraib en Hadita en een toename in plaats van afname van het terrorisme. Verdere escalatie in het Midden-Oos ten voegt hieraan niets positiefs toe. Te genstanders van de Amerikaanse poli tiek in het Midden-Oosten moeten ei sen dat het Westen zijn openlijke én stilzwijgende steun voor Israël staakt. Miriyam Aouragh is mede-organisator van de demonstratie 'Luid de noodklok' morgen in Amsterdam. Pepijn Brandon is hoofdredacteur van het maandblad De Socialist. door Remko Tanis De landmacht doet de usb-stick in de ban. Me dewerkers mogen voortaan al leen nog ouderwetse disket tes gebruiken als zij bestan den vanaf hun computer wil len opslaan. De landmacht wil zo de kans verkleinen dat gevoelige informatie uitlekt. De maatregel volgt op twee in cidenten eerder dit jaar, waar- bij vertrouwelijke informatie van Defensie op straat kwam te liggen. Medewerkers had den hun usb-stick, een geheu genapparaatje niet groter dan een aansteker, laten slinge ren. Niet alleen usb-sticks zijn voortaan taboe binnen de landmacht, ook beschrijfbare cd's en dvd's mogen niet meer worden gebruikt om bestan den op te slaan. Zij hebben een veel grotere capaciteit en dat heeft 'als nadeel dat het verleidelijk is om er veel meer bestanden op te zetten dan no dig is', motiveert kolonel Bert Booman de maatregel in het personeelsblad van de land macht. „Hierdoor blijft veel waardevolle informatie lan ger opgeslagen dan nodig, met alle gevolgen van dien bij verlies of diefstal." Diskettes (floppy's) waren in de jaren negentig het stan daard middel om vanaf een computer bestanden te kopië ren. Op de nu als ouderwets beschouwde schijfjes past 1,44 megabyte aan informa tie: genoeg voor de digitale op slag van een paar honderd pa gina's tekst. Op de eenvoudig ste usb-stick past veel meer: 64 megabyte. Complete dos siers zijn er in een paar secon den op te zetten en kunnen vervolgens in de jaszak wor den meegenomen. De keuze om de klok terug te draaien en weer te kiezen voor de diskette kan de land macht nieuwe problemen brengen: er zijn nauwelijks meer computers te koop waar nog een 'floppydrive' in M een gleuf waar de schijfjes ia moeten worden gestoken zo- dat ze kunnen worden afgele zen. „Poeh, daarvoor moet ik heel diep in onze voorraad zoeken", zegt een verkoper van een computerzaak in Rot terdam. En na even spitten' „Ik kom ze bij geen enkel merk meer tegen. Niemand ge- bruikt nog floppy's natuur- lijk. De diskettes zelf worden ook zo goed als niet meer ver- kocht. Zeker nu iedereen die usb-sticks gebruikt. Het u over en sluiten voor de floo- py" Politie De laatste computerfabrikaE- ten zijn rond 2003 gestopt es diskdrive in hun modellen te plaatsen. Bij Defensie zijr echter nog niet alle compu ters zo nieuw dat er usb-sticks in kunnen. „Daar i wordt wel aan gewerkt", een woordvoerder. Zodra dat rond is, wil de krijgsmacht de geheugensticks weer in e. herstellen. Het gaat dan wel om beveiligde versies, waar de informatie gecodeerd op j staat. Wanneer zo'n stick in verkeer- de handen valt, blijven debe- standen erop onleesbaar. Ook de politie wil de beveiligde usb-stick invoeren. In januari raakte een mede werker van de militaire inlich- tingendienst MIVD een usb-stick met gevoelige infor matie kwijt. Defensie werd in februari op- nieuw in verlegenheid ge bracht, toen een kapitein van de landmacht een usb-stick liet slingeren in een huurau to. Er stonden bestanden o? met daarin geheime informa tie over de Nederlandse mili tairen in Afghanistan. De ka pitein is in april na een schor sing van negen weken wee aan het werk gegaan. GPD door Fons Kockelmans De verkiezingsprogramma's verschijnen pas eind augus tus of begin september, maar het staat wel vast dat de AOW daarin een centrale plaats zal in nemen. Onverwachte ontwikke lingen buiten beschouwing gela ten, wordt de oudedagsvoorzie ning het meestbesproken thema in de aanloop naar 22 novem ber. Dat de betaalbaarheid van de AOW door de vergrijzing van de bevolking een probleem vormt, is al langer bekend. Tot dusver schoven de kabinetten harde in grepen echter steeds voor zich uit. Als iedereen maar tot zijn 65e doorwerkt, dan is er niets aan de hand, luidde het devies. Dan komt er genoeg premiegeld binnen om het ouderdomspen sioen ook in de toekomst te blij ven financieren. Maar dit verhaal lijkt niet lan ger vol te houden. Deskundigen en adviescommissies waarschu wen dat er méér moet gebeuren en dat daar niet te lang meer mee gewacht mag worden. Het volgende kabinet moet echt be slissingen nemen, schrijft de Stu diegroep Begrotingsruimte in een vorige maand verschenen rapport. De aanbeveling van de ze club invloedrijke topambtena ren liggen bij de leden van alle verkiezingsprogramcommissies op het nachtkastje. Voor de AOW noemt de studie groep twee mogelijkheden. De eerste is een verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd De verkiezingen lijken vooral een strijd te worden tussen PvdA en CDA met vooral de AOW op de agenda. naar 67 jaar. Dat zou geleidelijk moeten gebeuren, bijvoorbeeld met een maand per jaar, zodat de bevolking zich erop kan voor bereiden. Een alternatief hiervoor is vol gens de studiegroep 'fiscalise ring' van de AOW. Dat betekent dat de oudedagsvoorziening uit de belastingen wordt betaald, in plaats van uit premies. Dat zou twee effecten hebben: de hogere inkomens dragen relatief meer bij dan de lagere, en 65-plussers draaien ook op voor de kosten van de AOW. Dat laatste is nu nog niet het geval. Het ziet er naar uit dat de drie grote politieke partijen alle drie voor een andere oplossing kie zen. Dat maakt de AOW bij uit stek geschikt als profileringson- derwerp in de verkiezingscam- De WD zet in op een gefaseerde verhoging van de AOW-leeftijd, zo heeft vicepremier Gerrit Zalm al laten doorschemeren. Mensen worden steeds ouder en kunnen dus best wat langer doorwerken, vindt hij. Ook in landen als Zweden en het Vere nigd Koninkrijk is al besloten de pensioenleeftijd op te trek ken. De PvdA is al jaren voorstander van fiscalisering van de AOW. Tot voor kort was daar nauwe lijks discussie over. Maar sinds Marcel van Dam (oud-PvdA-mi nister, maar inmiddels geen lid meer) in zijn column in de Volks foto Koen Suyk/ANP krant een ware haatcampagne is begonnen tegen de 'bejaardenbe lasting', ligt dat anders. PvdA-leider Wouter Bos holt zich de benen uit het lijf om overal in het land uit te leggen dat het helemaal niet zijn bedoe ling is ouderen met een klein pensioentje van hun koopkracht te beroven, zoals Van Dam be weert. Maar in de kiezersgunst is de PvdA inmiddels fors ge daald. Scoorde zij in de Politie ke Barometer van het tv-pro- gramma Nova in maart nog ruim zestig zetels, inmiddels is dat aantal gedaald tot 45. Opmars CDA Tegelijkertijd is het CDA bezig aan een opmerkelijke opmars in de peilingen. Het AOW-stand- punt van de christendemocraten lijkt daar niet vreemd aan. De partij van premier Jan Peter Bal kenende gaat er als enige van de grote drie nog steeds van uit dat geen ingrijpende, bij de kiezer impopulaire maatregelen nodig zijn om de AOW veilig te stel len. Tegen alle adviezen in houdt het CDA staande dat ver groting van de arbeidsparticipa tie en sanering van de staats schuld afdoende zijn om Neder land voor te bereiden op de ver grijzing. De verkiezingen lijken vooral een strijd te worden tussen Pv dA en CDA. Een strijd waarin de AOW elke dag op de agenda zal staan. De PvdA is dan, met haar veel bekritiseerde, moeilijk uit te leggen fiscaliseringsplan, bepaald niet in het voordeel. Ingewijden in politiek Den Haag verwachten dan ook dat de sociaaldemocraten hun oor spronkelijke voorstel in hun ver kiezingsprogramma drastisch zullen bijstellen. Maar finan cieel specialist Ferd Crone van de PvdA wenst niet te reageren op deze geruchten. „Ik zeg helemaal niets. Nee, ik wil niets ontkennen of bevesti gen. De knopen zijn trouwens nog niet doorgehakt." Het Pv- dA-programma wordt op 3 sep tember gepresenteerd. ANP Burgemeester Hansjorg Eckert van Hinterzarten, een plaatsje in het Zwarte Woud, is, of in ieder geval was, een verdrietig man. En dat is te wijten aan het gedrag van ons, Nederlanders. Of liever van degenen die ons land ver tegenwoordigden. Wat is het geval? Hinterzarten was de plaats waar het Nederlands elftal zijn onderkomen had tijdens de deelname aan het wereld kampioenschap voetbal. Spelers en be geleiders verbleven er in parkhotel Ad- Ier. Omdat de aanwezigheid van zo'n elftal bepaald geen sinecure is, hadden inwoners en gemeentebestuur zich een jaar lang hier op voorbereid. Toen het Nederlands elftal arriveerde was Hinterzarten een en al oranje. Op de gevels was het 'Hup Holland Hup' te lezen, winkeliers verkochten oranje-ar tikelen, Nederlandse vlaggen hingen uit en al kilometers voor de ingang van het plaatsje waren welkomstboodschap pen aangebracht. De gemeente en de VW organiseerden een welkomstrecep tie en nodigden daarvoor spelers en be geleiders uit. Maar niemand kwam op dagen. Daarop liet de burgemeester weten dat hij in ieder geval heel graag één keer en dat hoefde echt maar heel kort, het team namens de gemeente wilde verwel komen. Maar dat werd bij herhaling door teammanager Hans Jorritsma, af gehouden met steeds de boodschap dat men nog wel eens een keer zou bekij ken of het ooit kon. Ik hoorde dit uit de mond van de burge meester zelf toen ik logeerde in het spe ciaal voor het WK ingerichte gloedvol le Gasthof Tubantia, waar hij op een receptie acte de presence gaf. Een vro lijke, sympathieke man die er van uit ging dat het allemaal nog wel goed zou komen. Dat kwam het dus niet. Op de dag van het vertrek van het elftal, na de nederlaag tegen Portugal, was er nog altijd geen contact geweest. Als het daar nou maar bij gebleven was en on ze nationale vertegenwoordiging zich voor het overige wel hoffelijk gedragen had. Maar blijkbaar worden elftal en begeleiders daarop niet getraind. Want wat bleek? Hinterzarten heeft, zo als zoveel andere gemeenten, een Gou den Gastenboek. Dat is een boek waar in bijzondere gasten gevraagd worden hun handtekening met eventueel een paar zinnen over hun verblijf daar te schrijven. Ondanks vriendelijke verzoe ken daartoe, weigerden spelers en bege leiders te tekenen. Dat bracht de burge meester tot een laatste wanhoopsdaad. Hij ging naar het hotel met een houten bal en vroeg, op het parkeerterrein waar de bus met oranjespelers al klaar stond voor vertrek, om toestemming die door spelers en coach te laten signe ren. Weer werd de boot afgehouden. Tot ten slotte, op het allerlaatste mo ment, een beveiligingsbeambte besloot de bal van de burgemeester over te ne men, die snel in de bus te laten rond gaan en hem getekend en wel teruggaf. En daar stond de burgemeester, terwijl de bus vertrok, met een bal vol handte keningen in zijn handen maai- zonder ooit waardig te zijn gekeurd voor enig contact tussen hem en zijn gasten. Toen ik deze treurige afloop vernam, heb ik me diep geschaamd en met mij een aantal andere Nederlanders die er van hoorden of er zelf getuige van wa ren. Wat brengt mensen ertoe, vraag je je af, om zich zo onhoffelijk, ik zou nog liever het woord onbeschoft gebruiken als dat niet zo hard klonk, te gedragen? Het antwoord, voor wie even nadenkt, is helder. Met beschikbare tijd heeft het niks te maken, want in een aantal weken is er altijd een half uur te vin den. Het heeft alles te maken met het feit dat de burgemeester van Hinterzar ten, een plaatsje van nauwelijks drie duizend inwoners, gastheer of niet, ge woon niet belangrijk genoeg werd ge vonden. Het antwoord luidt dus: hoog moed. En dat komt altijd voor de val. Zoals is gebleken. René F.W. Diekstra WIJKGEBOUW - Het Groene Kruis in Koudekerke wil daar een wijkgebouw stichten. Ver wacht wordt, dat de bouw nog dit jaar kan beginnen. TORENKLOK - De gemeente raad van Domburg heeft beslo ten 6000 gulden te voteren voor een nieuwe torenklok met luidmotor en verlichte wijzer platen. Eveneens besloot de raad toe te treden tot de Zeeuwse Muziekschool. KLEUTERSCHOOL - Vlissin- gen heeft het voornemen op korte termijn een openbare kleuterschool te bouwen in de oude stad. Ook wordt gewerkt aan de afsluiting van de naar de Nollepunt voor gemo toriseerd verkeer en de afslui ting van het pad over de nieu we Nolledijk voor wielrijder, OPPASSEN - Een gebons Duitse die in Den Haag woon de, is pas een jaar nadat ff haar buren vroeg twee op haar dochtertje te passen, teruggekeerd uit haar geboor teland. De moeder moest stil terugkeren, omdat haar pas poort niet verlengd werd,Het kind is in een tehuis ondei^-j bracht, de moeder zit in voorlo pig voorarrest. Hoofdredactie: Peler Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mall: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-msil: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 (454651 Fax:(0111)454657 E-mall: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee on Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur acceptgiro Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 20,55 per kwartaal: 6 59,75 per jaar: €229.20 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lozersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hs einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgW" overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envois»3 de Regelen voor het Advertemiewesn Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeouws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerendgo# Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren een ondordool van het Wegonor-concorn.De®-" nomen in oen bestand dat wordt gebruikt voo»o (abonnomenten)administratie en om u te (laten) Informeren over voor u relevante diensten«y ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk molden bp °/v. Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot WeGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4