itte hindert de troomproductie Afwijzen anonieme getuige Nomadszaak klap voor OM egen wonderbelegger Zeearend vliegt uit Windstilte volgens organisatie oorzaak drama Vierdaagse Brugman wring reserve-elektriciteit daalt Het regent waarschuwingen tijdens langdurige hittegolf dm eist vijf jaar cel Organisator rally Peking failliet Winkelier betrokken bij inbraak eigen supermarkt m LUXE SMEG KOELKAST CADEAU' 2 vrijdag 21 juli 2006 ^Maurice Wilbrink J 01 HAAG - De hitte zorgt er- Mr dat de elektriciteitsmaat- tiiappijen steeds minder reser- tstroom kunnen leveren, die no- bjsom het landelijke elektrici- Jisnet in balans te houden. Hor de stijgende temperatuur rivierwater, waarmee veel lairales worden gekoeld, is de iioomproductie niet maximaal. vvraag naar elektriciteit is tij- deze hittegolf 10 procent dan bij dagtemperaturen «twintig graden. Co woensdag, toen de hoogste snperaturen werden bereikt, tishetdagverbruik 13.480 me- iwatt. Dat is lager dan de piek juli werd bereikt, tij- jas de eerste hittegolf. Volgens Vjiet, dat het landelijk hoog- wnningsnet beheert, wordt het I iidige stroomverbruik wat ge- Eperd doordat veel mensen al gt vakantie zijn. Tennet heeft 5:der deze week de zogeheten 1 afgekondigd. Dat bete- gat dat de reservecapaciteit IBsen 700 en 1400 megawatt it. Deze capaciteit vermindert :de hittegolf aanhoudt, zo be- sdgt een woordvoerder van pet. Nationale netbeheerder heeft keer noodvermogen ingezet voldoende spanning op het le houden. De regionale net- -.eerders schakelen in het ui- ite geval delen van het net af, de tekorten te groot zouden (rouw leeft acht naast dode foSSELKANAAL - Een 73-ja- iie man heeft acht dagen dood reen seniorenwoning in Muss kanaal gelegen. Zijn echtgeno- liet het ondertussen naar de ienwacht voorkomen alsof mis alles in orde was. GPD worden. Op de APX, de Europe se spotmarkt voor elektriciteit, is de prijs van elektriciteit al de hele maand hoog. Voor een me gawattuur elektriciteit, te leve ren tussen 12 en 13 uur op vrij dag 21 juli, is de prijs 159,35 eu ro. Dat is iets lager dan de afge lopen dagen. Op 5 juli piekte de prijs op bijna 590 euro. Een hoog verbruik, in combinatie met tijdelijk beperkte importmo gelijkheden vanuit Frankrijk dreef de prijs toen op. GPD door Louise Landeweer RIJSWIJK - Naarmate het warme weer langer aanhoudt, wordt ook de lijst met waarschuwin gen langer. Behalve met de gevaren van onder meer blauw- alg in zwemwater, broei in hooischuren en uit droging door alcohol, moet ook rekening wor den gehouden met gladheid bij regen. Daarvoor waarschuwden de politie en Rijkswaterstaat gistermiddag. Door de droogte van de afgelopen periode heeft zich op de snelwegen vuil (zoals zand en rubber- resten) verzameld. In combinatie met regen vormt dat een soort sop dat gladheid veroor zaakt. Automobilisten en vooral motorrijders moeten daarom rekening houden met een lange re remweg, verklaarden KLPD en Rijkswater staat. Als het eenmaal flink heeft geregend, is het gevaar weer geweken. Naast waarschuwingen zijn er gisteren ook maatregelen bijgekomen in verband met de hit te. Zo kondigde destructiebedrijf Rendac Son aan ook op zaterdag kadavers bij boeren en par ticulieren te gaan ophalen. Onder normale om standigheden wordt een op vrijdag aangemeld dood dier op maandag opgehaald, maar door de hitte is een extra ophaaldag volgens het bedrijf hard nodig. ANP Het is niet de eerste keer dat Nederland te maken krijgt met een langdurige hittegolf. De langste dateert uit 1975: achttien dagen achtereen lag de temperatuur boven de 25 graden, waarvan het minimaal drie dagen meer dan dertig graden was. In 1947 (foto) waren er vier hittegolven: 38 dagen in totaal. foto archief Spaarnestad/GPD lanonze redactie binnenland ilISTERDAM - Het Openbaar Inislerie (OM) heeft gisteren wr de rechtbank in Amster- hm vijf jaar onvoorwaardelijke J svangenisstraf geëist tegen 17! wnderbelegger René van den Sag. icier van justitie Pieter van 1 Kerkhof rekende het de li-valutahandelaar en tennis- iddoener zwaar aan dat hij het J Kirouwen van beleggers heeft pchonden. Het OM verdenkt ia den Berg van oplichting, he uglijke bankbreuk, valsheid geschrifte, beleggen zonder [gunning en witwassen, ferdan 1400 gedupeerden zeg- Sruim 127 miljoen euro te pid te hebben van Van den ag. Volgens Justitie heeft Van b Berg met de inleg van nieu- deelnemers het rendement Boude uitstaande leningen be- De Gooise zakenman •sd kort na zijn faillissement j&resteerd en zit inmiddels een jaar in voorarrest. Die perio de wordt in de eis van justitie af getrokken van de vijf jaar cel straf. De belangenvereniging Welbegrepen Eigenbelang (WEB), die de 1400 deelnemers in de beleggingen van Van den Berg vertegenwoordigt, spreekt van een 'alleszins redelijke eis'. Advocaat Cees Korvinus noem de de eis 'buitenproportioneel'. Van den Berg heeft volgens de curator zeker 85 miljoen euro opgehaald bij beleggers. Eerste groep Van den Berg keerde 79 miljoen euro grotendeels uit aan de eer ste groep kapitaalkrachtigen die met hem in zee ging. Een vijf tigtal deelnemers kreeg 20 mil joen euro aan inleggelden van nieuwe beleggers als winst uitge keerd. De curator probeert nu deze gelden terug te vorderen. Volgens de curator heeft Van den Berg het verschil van 6 mil joen euro voor eigen uitgaven, zoals sportsponsoring, gebruikt. Uitspraak op 14 augustus. ANP door Frank Seuntjens SITTARD - De organisatie van de Amsterdam-Beijing Classic Car Endurance Rally is bank roet. De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren het faillisse ment uitgesproken van het be drijfje Ultima Events BV in Oisterwijk. De rally voor klassieke auto's, die afgelopen zaterdag in Am sterdam van start ging, is op dit moment in volle gang. Curator A. Deterink uit Eindho ven verwacht dat het evenement ondanks het faillissement ge woon kan worden voltooid. „Het is niet mijn bedoeling om de rally een halt toe te roepen," van onze redactie binnenland gelopen dagen uitvoerig ver hoord. Zijn mogelijke betrok- VALTHERMOND - Een 32-jari- kenheid bij de brandstichting ge man uit Valthermond (Dren- laat de politiewoordvoerder in te) is gearreseerd op verdenking het midden. GPD van betrokkenheid bij een om vangrijke inbraak in zijn eigen Jumbo-supermarkt. zegt hij. Het faillissement werd aangevraagd door enkele teams die uiteindelijk van deelname af zagen. Zij beschuldigen direc teur J. Vermeer van het organi satiebureau van financiële mal versaties. Kort voor de start van de rally meldde hij een begrotingsgat van 2,5 miljoen euro. Om de rally toch door te laten gaan, moesten de honderd equipes die hadden ingeschre ven 25.000 euro extra betalen. De meeste deelnemers legden uiteindelijk in totaal 60.000 eu ro per team op tafel. Van de equipes die zich terugtrokken, hebben er slechts enkele een deel van hun geld teruggekre gen. Volgens Deterink is inmiddels Bij de inbraak in de super markt, half april van dit jaar, werd een grote hoeveelheid siga retten, geld en waardepapieren meegenomen. Kort daarna werd brand gesticht bij de woning van de winkelier. Hierbij wer den twee auto's verwoest. Vol gens de winkelier was er sprake van een aanslag op zijn persoon als gevolg van een zakelijk con flict. Maar na maandenlang re cherchewerk is de winkelier zelf als verdachte aangehouden. Het vermoeden bestaat dat de winkelier de inbraak in scène heeft gezet. Hij is hierover de af- SGP en CU tegen metalrock in Rijssen RIJSSEN - Na verschillende ker ken tekenen nu ook SGP en Christenunie in Rijssen-Holten protest aan tegen het metalroek- festival Elsrock, dat op 26 au gustus wordt gehouden in Rijs- De confessionele partijen verwij zen daarbij naar het vloekver- bod in de APV van Rijssen-Hol ten en de 'teksten over dood en verderf' die volgens hen kenmer kend zijn voor de op het festival gespeelde muziek. SGP en ChristenUnie verzoeken het college van burgemeester en wethouders dan ook 'al het mo gelijke in het werk te stellen om het Elsrockfestival geen door gang te laten vinden'. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft gisteren een gevoelige nederlaag moeten incasseren in het proces in ho ger beroep tegen de veertien Limburgse Hells Angels, de zo geheten Nomads, die worden verdacht van de moord op drie van hun clubgenoten. Het hof bepaalde dat de verklaring van een anonieme getuige niet als be wijs gebruikt mag worden. Een andere getuige, die eerder een belastende verklaring heeft afgelegd en bescherming van jus titie geniet, kwam voor de derde achtereenvolgende maal niet op- LELYSTAD - De zeearend die in mei in de Oostvaardersplassen werd geboren, heeft gisteren zijn eerste vlucht gemaakt. Het dier is met een spanwijdte van 2,5 meter de grootste roofvogel van Europa. foto Vincent Wigbeis TU's slaan handen ineen LEEUWARDEN - De drie technische universiteiten (TU's) zetten een gezamenlijk wetenschappelijk onder zoeksinstituut op. De TU Delft, de Universiteit Twente en de TU Eindhoven beginnen op 31 augustus in Leeuwar den met het Cartesius Instituut. Het is de eerste keer dat de drie TU's op deze manier de handen ineen slaan. Het instituut zal onderzoek doen naar onder meer alterna tieve energie, gebruik van natuurlijke ruimte en opper vlaktewater. ANP Zeven jaar cel en tbs voor misbruik AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft giste ren een 56-jarige man veroordeeld tot zeven jaar cel en tbs met dwangverpleging. De rechter achtte bewezen dat de man jarenlang minderjarige jongens seksueel heeft mis bruikt. Sommigen waren niet ouder dan negen jaar. De politie arresteerde de Amsterdammer vorig jaar juni, nadat een slachtoffer aangifte tegen hem had gedaan. Daarna volgden nog vele aangiften. Het OM vervolgde hem voor twaalf gevallen. Hij gaf echter toe zo'n dertig jongens te hebben misbruikt. Dat gebeurde overwegend op zijn boot. ANP Tractortocht naar pool verlengd DEN HAAG - Manon Ossevoort (29) heeft in Oeganda be sloten om haar tractortocht naar de Zuidpool met een jaar te verlengen. Ossevoort, die al ruim een jaar onder weg is met haar tractor, stond voor een dilemma: de reis in de geplande drie maanden afraffelen of nog meer pro jecten van goede doelen in Afrika bezoeken. Om daar de tijd voor te nemen heeft de Vriezenveense be sloten de reis met een jaar te veidengen. In november vol gend jaar onderneemt de theatermaakster dan met haar voertuig de Zuidpool-expeditie. Ossevoort is vorig jaar juni begonnen aan haar tocht vanuit Tei'schelling. ANP Herstel Van der Helst kost een ton AMSTERDAM - Het Rijksmuseum in Amsterdam schat dat restauratie van het schilderij dat eind voirige maand is vernield, rond de 100.000 euro zal kosten. Het museum hoopt het schilderij 'Schuttersmaaltijd ter viering van de Vrede van Munster' van Bartholomeus van der Helst eind september weer te kunnen tonen. Een 69-jarige Duitser bespoot het kunstwerk op 26 juni met aanstekervloeistof, waarna hij het in brand stak. Het doek en een deel van de lijst zijn ernstig beschadigd. ANP Rotterdam sluit tien growshops ROTTERDAM - Op last van burgemeester Opstelten van Rotterdam zijn gisteren tien growshops gesloten. Opstelten heeft hiertoe besloten omdat de gi-owshops, die materiaal voor de hennepkweek verkopen, de Opiumwet hebben overtreden. Vijf growshops moeten de deuren slui ten voor een periode van twaalf maanden, de overige moe ten zes maanden dicht. Bij een controle in mei werd bij de ze shops wiet aangetroffen. De gemeente wil de vrijheid van de growshops inperken en een signaal afgeven dat het willens en wetens verko pen van kweekbenodigdheden voor de hennepkweek niet wordt toegestaan. ANP duidelijk geworden dat Vermeer een aanzienlijk bedrag aan in schrijfgeld op zijn privé-reke- ning heeft overgemaakt. Het zou gaan om een bedrag van 1,1 miljoen euro. „Ik probeer er nu' achter te komen waarom hij dat heeft gedaan. Probleem daarbij is dat meneer Vermeer momen teel moeilijk bereikbaar is om dat hij zelf aan de rally mee doet," aldus de curator. De belangrijkste reden om niet onmiddellijke stillegging van het evenement te eisen is vol gens hem het feit dat een in al lerijl door een aantal deelne mers gevormde stichting de or ganisatie heeft overgenomen. „Als de rally wordt gestaakt, worden er nog meer mensen ge dupeerd." GPD dagen. De aanklager in hoger be roep, advocaat-generaal R. Tdlo- hreg, moest toegeven dat het OM deze getuige niet meer kan vinden. De betrokken Nomads werden vorig jaar veroordeeld tot zes jaar cel, na veertien maal een eis tot levenslang. Volgens het OM hebben de verdachten destijds collectief besloten de drie slacht offers te liquideren, omdat zij betrokken zouden zijn bij de diefstal van een partij van bijna 300 kilo cocaïne. De anonieme getuige kon die lezing min of meer bevestigen. De lijken van het drietal, onder wie de 'president' van de club, werden op 13 februari 2004 ge vonden in de Geleenbeek bij Echt. De rechtbank kwam, bij gebrek aan bewijs, slechts tot een veroordeling wegens dood slag op een van de drie mannen. Het OM meent dat de drie zijn doodgeschoten in de vergader ruimte van het Nomadsclubhuis in Oirsbeek. Kisten openen Het hof wees gisteren een ver zoek van de advocaten van de Nomads tot het openen van de graven van de slachtoffers af. Kroongetuige Angelo D. heeft verklaard dat de wapens zich mogelijk in de gi"afkisten bevin den, maar het hof vond deze be wering te vaag. ANP van onze redactie binnenland NIJMEGEN - De organisatie van de Vierdaagse was wel de gelijk op de hoogte van de weerberichten, maar werd verrast door de 'niet voorspel de windstilte' op dinsdagmid- Met dat argument heeft het bestuur zich gisteren verde digd tegen aanhoudende kri tiek dat iedereen kon weten dat het heet zou worden. „De voorspellingen waarover wij beschikten, waren aan vaardbaar. Bovendien was het pas de eerste dag en de wandelaars waren fit, dus we wilden niet gelijk beginnen met een ingekorte etappe", zei marsleider Wim Jansen. Dinsdag zijn twee wande laars overleden en moesten tientallen naar het ziekenhuis als gevolg van de enorme hit te. Daarop is besloten de ne gentigste editie van het groot ste wandelevenement ter we reld na de eerste dag af te ge lasten. Combinatie De organisatie zegt zich maandag te hebben geba seerd op diverse internetsites. Die voorspelden 29 graden in de middag en 'boven de 30' in de namiddag, met een zwak ke tot matige wind en een la ge luchtvochtigheid. „Die combinatie van factoren maakte extra maatregelen niet nodig", meldt de organi satie. De werkelijkheid was echter extremer, meent het bestuur. De temperatuur klom niet tot 32 graden op, maar tot 33,4 graden. Gloeiend heet En de zwakke wind bleef hele maal uit op de gloeiend hete Oostei'houtsedijk, waar de wandelaars 'bij bosjes' omvie len. „De totale windstilte leidde tot een hoge gevoelstempera tuur", concludeert de organi serende Stichting Internatio nale Vierdaagse Afstandsmar sen. Deze verdediging verbaast een ^woordvoerder van het KNMI. „De voorspelling was hele maal correct. Een zwakke tot matige wind, dat kan natuur lijk lokaal variëren. Je kunt nooit per straat voorspellen." De etappe inkorten toen de barre omstandigheden een maal duidelijk waren, was volgens marsleider Jansen geen optie. Mogelijk schakelt het Vier- daagse-bestuur voortaan een meteoroloog in, of wordt het evenement op een ander mo ment gehouden. ANP (Advertentie) AGSE TOT EN MET ZATERDAG 22 JULI krijgt bij aanschaf van een complete keuken een luxe SMEG design-koelkast t.w.v. cadeau. Daar krijgt iedereen kippenvel van. KEUKENS BADKAMERS Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 Hulst*", Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3