Geen plek in Axel voor minibikes PZC De poort naar de zee en de vrijheid Jubileumrecital voor organist Ivens 11 gemeente vreest problemen met raceterrein Stoeien met streekgerechten Tweetal op spoorbrug SkodaOctavia HALVE PRIJS 1 vrijdag 21 juli 2006 jftMB/egioredactie Dc politie heeft gister- ddag om Kapellenaar aangehouden na brandstichting half vier op de Gravenpolderseweg in Goes man aangehouden op ver eng van brandstichting. Het gaat om een 53-jarige man uit Kapelle. De man wordt ervan verdacht gistermiddag rond één uur brand te hebben gesticht in een woning aan het Marktplein in Biezelinge. In de woning waren op dat moment een vrouw en twee kinderen aanwezig. De man zou flessen brandbare vloeistoffen in de slaapkamer van de woning hebben leeggego ten en die vervolgens hébben aangestoken. De 41-jarige vrouw kon met de kinderen tijdig de woning ont vluchtten en is door buurtbewo ners opgevangen. De man liep brandwanden op aan zijn been. De brandweer heeft het binnen brandje op tijd weten te blus sen. De 53-jarige man is door de politie aangehouden en ingeslo ten. De oorzaak van de brandstich ting ligt vermoedelijk in de rela tionele sfeer. wrflinovan den Broecke SEL- Er is in Axel geen moge nd voor een terrein waarop <eren legaal kunnen 'racen' 'hun minibikes. De jongeren jzijn teleurgesteld, omdat ze een gesprek goede hoop had- aop een locatie. 14-jarige Tim Neels en zijn enden ijveren in Axel al gerui- Pijd voor een plek om met 5 minibikes te kunnen racen, ar het antwoord van de ge- ate luidt 'nee', zo bevestigt louder C. van Schaik. bekrachtigt daarmee een ail, waarmee de gemeente jongeren van de afwijzing op ihoogte heeft gebracht. Daar- Iblijkt onder meer ook dat ra- alleen mag op een privé-ter- j ja, „We hadden best hoop ge- sgenennu is de teleurstelling jhet ontvangen van de afwij- •j toch behoorlijk groot. Er 1 :"niets anders op dan inder ad maar privé-terreintjes op ioeken. Niet echt leuk, maar sis niet anders", aldus een te- jigestelde Tim. m Schaik kan die teleurstel- g wel begrijpen, maar wijst derzijds op onoverkomelijke ihlemen van een race-terrein itkleine motoren. Die betref ondermeer veiligheid en ver stechnische voorzieningen, ajn wel mogelijke locaties be ien, maar gevestigde ondeme- isdaar zouden afwijzend heb- gereageerd. Tim Neels: „De Irijven waren blijkbaar bang voor de eventuele problemen doeten opdraaien als er iets gebeuren met een van ons hun terrein. Uiteraard vin- we het jammer dat het niet gelukt." aSchaik wijst de jongeren op mogelijkheid te gaan racen jhetFinlandcircuit, een motor- ,orren en iteschuimen ij Terra Maris JSTKAPELLE - Terra Maris ad! vrijdag 28 juli'de activi- Korren en zeeschuimen. Zee- Énen is afgeleid van het invse woord schuumen en be- I ikent naar binnen gluren, t behulp van de kor wordt kijkje in het' zeeleven geno- n Minimaal 10 en maximaal personen kunnen met de gids e. De activiteit duurt van HO tot 12.00 uur. Een hand- eren waterschoenen zijn no- iyoor deze activiteit. Mnemers gaan met de gids en it naar het strand. Een iiseen sleepnet, dat door vis vaartuigen wordt gebruikt, klein kornet wordt vanaf strand door het water ge- ikken. lezorgklachten: >0-0231231 lOpmaandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; hterdags tot 12.00 uur Redactie 'S-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 <530 AC terneuzen lel: 0115-645769 k 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Bareman tymond de Frel René van Stee pils Bakker (sport) Baudeloo 16 HULST Tel: (0114)372776 fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@Rzc.nl [Sheila van Doorsselaer LE REDACTIE inspark 28 ius 31 «60 AA GOES Tel: (0113)315500 F (0113)315669 Nail: redactie@pzc.nl WTERIMET •pzc.nl ■fail: web@pzc.nl crossterrein nabij de Axelse Sas sing. Dat is weliswaar onver hard, maar beter dan niks, zegt Van Schaik. Eerder maakten de jongeren in Axel gebruik van een doodlo pend stuk weg op een (legaal) boerenterrein. Maar daar ont breekt het volgens de jongeren aan voldoende mogelijkheden. Anderzijds ziet de politie er vol gens de jongeren streng op toe, dat de minibikes niet op de open bare weg verschijnen; het Open baar Ministerie (OM) heeft de opdracht gekregen om direct tot inbeslagname over te gaan bij een geconstateerde overtreding. Neels: „En dat willen we dus ze ker niet laten gebeuren. Daarom zoeken we nu maar noodge dwongen naar nieuwe plekjes om onze kunsten te vertonen. Het is niet anders." Neels krqeg in de allereerste brief van de gemeentelijke dienst het advies om bijvoor beeld op de kartbaan in Bres- kens te gébruiken voor races. „Daar ben: ik inmiddels al een paar keer geweest. Niet dat ik steeds de - rit naar Breskens maak hoor. Ik ben nu op vakan tie in Nieuwvliet en dan is het best goed te doen. Als ik weer thuis ben, dan zit er helaas niets anders op dan weer ons boeren- weggetje op te zoeken. Jammer maar helaas. We hebben het in elk geval toch geprobeerd." De Zeeuwse lemmerhengst BOU8-Isabella staat centraal in Bouchaute... het vooronder van de zee door Wout Bareman BOEKHOUTE - Het voormalige vissers dorp Boekhoute, net over de grens bij Philippine, legt z'n ziel bloot. Tenmin ste, dat beweert Oosteeklonaar Pier De Cock, schrijver van het spektakelstuk Bouchaute... het vooronder van de zee. Eind augustus voert hij onder anderen roddelende viswijven ten tonele, die tij dens het garnalen pellen de laatste 'praatjes' over mensen in het dorp uit wisselen. Later in het stuk keren ze te rug om hun gal te spuwen over het Euro pese vangstbeleid en de ellende, die dat veroorzaakt. Dan is Boekhoute al lang het vissers dorp van weleer niet meer. Het open luchtspektakel speelt zich af op het plein naast de kerk, waar de Zeeuwse lemmerhengst BOU8-Isabella een mooi visserijmonument staat te wezen. De vissersboot symboliseert de band van Boekhoute met het water. Zoals buur dorp Philippine z'n mosselmonument koestert als herinnering aan het rijke verleden, toen de zee nog dichtbij was. Net als in Philippine verdween de be drijvigheid van de visserij uit Boekhou te na de afsluiting van De Braakman. De BOU8 werd destijds naar Boekhoute gehaald op initiatief van de inmiddels overleden oud-burgemeester Edgar Stockman, die tot op hoge leeftijd pro motie bleef maken voor de visserij. De Isabella liep in 1928 van stapel op de werf Moed en Trouw van scheepsbou wersfamilie Ven-as in Paal. Op 15 fe bruari 1972 werd het monument op fees telijke wijze onthuld. Verkeerd Volgens Stockman staat het monument eigenlijk op een verkeerde plaats, daar naast de kerk. De vissers woonden na melijk niet op het dorp zelf, maar net er buiten, langs de weg naar de Isabellaha- ven, op Nederlands grondgebied. Boek houte was dus eigenlijk altijd een vis sersdorp op afstand. Volgens oud-visser Sander Ploegaert uit Philippine (zelf van oorsprong een Belg) heeft het mos seldorp veel te danken aan Boekhoute. Want: „Na de Belgische opstand in 1830 zijn veel Belgen naar Philippine uitgeweken. Pas daarna is Philippine gaan floreren." Rond de lemmerhengst speelde zich een jaar of zeven geleden een heus financieel en bestuurlijk dra ma af. Toenmalig gouverneur Herman Balthazar van Oost-Vlaanderen ging niet akkoord met de aanbesteding van de restauratie, omdat er grove fouten waren gemaakt. Het schepencollege betoonde berouw en besteedde het karwei opnieuw aan, nu volgens de regels. En sinds een paar jaar is de BOU8-Isabella opnieuw een trots monument. Stockman zei ooit: „De BOU8 is belangrijk voor het openbare leven in Boekhoute, dat zo terug ver langt naar de zee." Haventje Zó zelfs dat er plannen liggen om in het dorp, na 54 jaar, weer een haventje aan te leggen. De jachthaven, die langs het Isabellakanaal is geprojecteerd, moet het voormalige vissersdorp een extra toeristische impuls bieden. Volgens bur gemeester Philippe De Coninck is die haven voor de gemeente Assenede, foto Peter Nicolai waarvan Boekhoute deel uitmaakt, fi- nancieel nauwelijks te behappen. Daar- om zoekt hij contact met buurgemeente Terneuzen. Een bundeling van krachten tussen Boekhoute en Philippine zou mo- gelijk kunnen leiden tot een Euregiosub- sidie. Onoverkomelijke praktische pro- blemen levert de aanleg van een nieuw haventje, volgens De Coninck niet op. De verzande oude haven moet worden iaangepakt en het Isabellakanaal, dat 'via Philippine aansluit op De Braak man, moet wat worden verbreed en wor den uitgediept. „Niet alleen voor ons, piaar ook voor Philippine, lijkt me dit éen interessante ontwikkeling." fn het spektakelstuk wordt de drang paar het water ferm onderstreept. Schrijver Piet De Koek: „Laten we niet vergeten dat dit dorp ooit de poort naar de zee en de vrijheid was. Het dorp is sterk. Het bezit nog steeds de band met dé zee. Dat heb ik duidelijk gevoeld, topn ik hier rondzwierf om indrukken op te doen voor het spektakel." Aan de voorstellingen doen twintig acteurs mee. De precieze data en tijden worden binnenkort bekendgemaakt. En intus sen onderhoudt de vissersboot BOU7 in thuishaven Terneuzen de échte band met het water. agenda 1 STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG - Beelden -en schilde rijenroute tot en met 23 juli; AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 Kaarten, biljarten; De Halle. 13.30 Kaarten, biljarten; 13.45 uur: Bingo 14.00 uur: Creatief; Trefpunt, 10.00 Koersbal; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; Café Benelux, 20.00 uur: Kaarten; CADZAND - BAD - Strandpaviljoen de Zeemeeuw, 12.00 uur: Branding kajak ken; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: Biljar ten, pieren; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Volksdansen en solo dan sen; 19.30 uur: Gezelschapsdansen; HULST - De Lieve, 13.00 uur; Kaarten en biljarten; Basiliek, 20.00 uur: Orgel concert; KOEWACHT - De Vlaschaard, 9.45 uur: Volksdansen; SAS VAN GENT Sporthal, 10.00-12.00 uur: Seniorendansdag in ka der Internationaal Folklore Festival; St,Albert, 13.00 uur. Vrij biljarten en spelmiddag; De Regenboog, 13.00 uur; ANBO biljarten; SINT - JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Bowls; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal. NIEUWVLIET - Hapjes van struisvogelvlees, wijngaardslak ken, lokale knoflook en paarden melk. De hobbykoks van de Uit- kookers uit Zeeuws-Vlaanderen bereiden deze streekgerechten morgenmiddag in het Best Western hotel in Nieuw- vliet-Bad. Producenten De Ap- pelaere (Waterlandkerkje), Trek- paardenmelkerij Nortier-Buijze (Oostburg), slakkenkwekerij In den Wijngaard (Aardenburg), struisvogelboerderij Monniken- werve (Sluis) en Boulangerie van Geelen (Nieuwvliet) zijn ver tegenwoordigd. Er wordt vanaf 16.00 uur geserveerd. door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster organist Jo Ivens verzorgt vanavond het jubileumrecital in een reeks zo- mer-orgelconcerten in de Willi- brordusbasiliek in Hulst. Zijn re pertoire vanavond bestaat uit persoonlijke favorieten en wer ken die populair zijn onder mu ziekliefhebbers. De Commissie Internationale Zomer-Orgelconcerten Hulst or ganiseert al 35 jaar zomer-orgel- concerten in het Hulster gods huis. Veel internationaal beken de organisten maakten hun op wachting. Ivens neemt een bij zondere plaats in in het rijtje. Hij soleerde vijf maal en veer tien maal speelde hij samen met anderen. Hij zal nu het 175ste concert in de reeks zomerconcer- ten verzorgen en voor Ivens zelf is het zijn twintigste recital in de reeks. Ivens speelt zeven werken die door hemzelf en zijn publiek zeer werden gewaardeerd tij dens eerdere zomer-orgelconcer- ten. Zo speelt hij onder andere Echofantasie van J.P. Sweelin- ck en Toccata en fuga in d vah J.S. Bach. Ook speelt hij een aantal orgelV werken waarin enkele belangrij-i ke registers, typisch voor het Franse barokorgel, tot uitdruk-, king komen. Het Loys Isoré or-'' gel in de basiliek bezit immers een bijzondere klankkleur. Het- instrument is uitermate ge schikt voor de vertolking van muziek uit de renaissance en de barok. Ook hedendaagse orgelli teratuur klinkt goed op dit orgel met uitgebreide registers. Ivens speelt dan ook specifiek werken van onder meer Johannes von Lublin, John Travers, John Ben net, Frangois Couperin en Nico las de Grigny. Het zomer-orgel- concert begint om 20.00 uur. O korting lange Vorststroat 73 - 4461 JN G Hoekse winnaar in Trekkertrek AAGTEKERKE - De hele winter heeft hij aan zijn Volvo BM met een vermogen van 250 PK gesleuteld. En gisteren mocht Jan van Hoeve uit Hoek zijn opgevoerde tractor uit proberen in de drukbezochte Trekkertrek wedstrijd van Aagtekerke. De trekker gaf geen krimp in de categorie van drie ton sport. De rookpluimen bleven achterwege toen hij een 'full pull' over honderd meter liet zien. „Daar doe je het nu voor", zei Van Hoeve, een van de winnaars van een van de vele series van de trekwedstrijd. „Wat er zo leuk is aan de trekkertrek? Dat is niet moeilijk. De techniek houdt me bezig en het geeft mij een kick om mee te maken dat ik een sterkere tractor heb dan een ander." Zonder aanpassingen heeft zijn tractor een vermogen van tachtig pk. Daar heeft hij 250 PK van gemaakt door er an dere verstuivers op te zetten, een andere intercooler. „En nog wat ingrepen." De deelnemers in Aagtekerke probe ren grip te houden op de droge kleigrond. Bij de start komt de voorkant van de tractor omhoog. De tractor trekt door. De banden maken diepe sporen en uit de knalpijp verschijnt pikzwarte rook. Bijna honderd meter verder komt de trekker tot stilstand. Net geen full pull. Inbraak in auto's RENESSE - Aan de Jan van Renesseweg is gistermiddag ingebroken in een auto die daar geparkeerd stond. Tussen half vier en half vijf werd een ruit van de auto vernield en werden diverse spullen uit het voertuig weggenomen. Daaronder waren vijf mobiele telefoons, vier portemon nees met een totale inhoud van honderden euro's, twee tassen en persoonlijke papieren. Een tweede inbraak in een geparkeerde auto vond plaats tussen twee uur en half zes. Uit deze auto zijn enkele kledingstukken en een horlo ge met een waarde van honderden euro's gestolen. Reddingboten verschillen nogal NEELTJE JANS - Nieuw en oud bij elkaar. Gisteren la gen de nieuwe reddingboot Koopmansdank (uit 2001) en de oude Neeltje Jacoba (uit 1930) gebroederlijk naast el kaar bij reddingstation Noordland op Neeltje Jans. De verschillen tussen beide schepen zijn groot. De Koop mansdank is uiterst modern vormgegeven, voorzien van moderne technieken en haalt een snelheid van 55 kilome ter per uur. De Neeltje Jacoba vaart nog geen 20 kilome ter per uur. Plet schip heeft een kleine veertig jaar dienst gedaan als reddingboot voor station IJmuiden en is daar na verkocht aan een particulier. Toch is het schip niet he lemaal verloren voor de reddingsmaatschappij. De huidi ge eigenaar is nauw betrokken bij de KNRM station Enk huizen en daar doet het schip dienst als reserveboot. In de vakanties wordt het schip echter gebruikt voor tochtjes in Nederland en Europa. Daarom was het schip deze week in Veere en Zierikzee en is het inmiddels vertrokken rich ting Scheveningen. De Neeltje Jacoba is nationaal be kend geworden door de affaire rond de voormalige eige naar, topcrimineel Klaas Bruinsma, en prinses Mabel. Geld weg na inbraak GRIJPSKERKE - In Grijpskerke is in de nacht van woens dag op donderdag tussen half drie en zeven uur ingebro ken in een woning in de Dr. S.R. Beertastraat. De buit be stond uit bank- en betaalpassen en contant geld ter waar de van enkele tientallen euro's. RILLAND - Op de A58 ter hoog- re zijde van de brug naar bene- te van Rilland zaten woensdaga- den. vond rond tien uur twee jongens De twee 16-jarige jongens uit de op de boog van de spoorbrug. gemeente Woensdrecht werden even later aangetroffen aan de Toen de politie ter plekke kwam Westelijke Spuikanaalweg en en de klim in wilde zetten klom- zijn beboet voor hun gevaarlijke men de jongens snel via de ande- (Advertentie) g|gl Volg de Skodarijder en test de SkodaOctavia bij Autohuis Terneuzen Er is al een SkodaOctavia vanaf €18.790,- Autohuis Terneuzen Mr. F.). Haarmanweg 6 - Terneuzen. Tel. 0115-622600 Nachtwandeling OOSTKAPELLE - Terra Maris houdt in samenwerking met Staatsbosbeheer op woensdag 2 augustus een nachtwandeling. Dat gebeurt onder leiding van een boswachter. De wandeling begint om 22.30 uur vanaf Terra Maris aan de Duinvlietweg in Oostkapelle en duurt tot midder nacht. Aanmelden is noodzake lijk. Terra Maris ligt in het na tuurgebied de Manteling tussen Oostkapelle en Domburg. Totale zomercollectie koopjeshoek tot I qqc rl (Advertentie) Noordweg 125, Serooskerke Walcheren, 0118-593030, www.keesdenherder.nl Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 9.00 - 17.30 uur, zaterdag 9.00 - 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37