pzc Landis krijgt het op zijn heupen In de voetsporen van Eddy Merckx Moerenhout heeft diep respect voor zijn kopman Godefroot wordt manager Astana fgeschreven Amerikaan heeft gele trui na machtsvertoon weer in het zicht 17 'Qi D Wmbcft^ Landis is morgen bij tijdrit in het voordeel VIORZINE - Het asfalt smolt in l straten van Morzine. Op een ijeine rotonde achter de finish en stonden de ploegmaats van floyd Landis te wachten op de j)rjist van hun kopman die jjult doende was met plichtple- jjaen. In dezelfde wagen waar- 3hij een dag ervoor het strijdto- ,7] was ontvlucht, werd Lan- 1; nu als grote etappewinnaar yar zijn hotel gereden. Zijn iaisen op de eindzege in de lourzijn zelfs teruggekeerd. ingekomen bij de rotonde had Victor Hugo Pena hem als eerste legaten. Hij reed op hem af. raampje ging open en de an van Landis was klaar om shigh five van de Colombiaan g beantwoorden. „Fuck you meer woorden had Pena nodig om de bewondering en de hele ploeg tot uitdruk te brengen. Lachend vorm de ploegmaats vervolgens escorte. Hun één iig eerder nog gevallen leider serdiiu in triomf door de plak- vrijdag 21 juli 2006 f5t> ovör doTOUR op dc PZC-silo: v\ de aanval ga, kan ik of profite ren van de verwarring en de des organisatie bij de anderen, of ik kan profiteren van het feit dat ze na al deze dagen de kracht niet meer hebben om me te vol gen." Onnavolgbaar, dat was precies het gevoel van de verslagenen. Frank Schleck, de superknecht van CSC-kopman Carlos Sastre, zag Landis passeren en was in vervoering. „Het is gewoonweg verbazingwekkend wat hij heeft gedaan. Dit is weer zo:n gekke dag geworden. Floyd viel vroeg aan. Niemand kon hem volgen. Niemand verwachtte dat hij het vol kon houden tot het einde." Dezelfde vraag kwam steeds te rug bij de achterblijvers. Was het een fout geweest om Landis te laten gaan en het achtervol gen heel lang over te laten aan Caisse d'Epargne, de ploeg van gele-truidrager Oscar Pereiro: „Wij konden niet anders dan lang wachten. We moesten ook nog mensen overhouden voor in de finale. Veel ploegen zullen net zo gedacht hebben, maar het ware verhaal vandaag is, denk ik, dat iedereen Landis liet be gaan omdat men verwachtte dat hij toch wel zou breken op de laatste col. Niet dus." CSC nam zestig kilometer voor de finish als eerste ploeg de jacht op Landis over van Caisse d'Epargne. Pereiro: „Jens Voigt ging zo hard op kop rijden, dat ik er bijna af moest. En nog ver loor hij niets meer op die laatste berg. Wat wij deden was gekken werk. Wat hij deed helemaal." Sprakeloos T-Mobile stak onderweg ook een fikse hand bij. Gontsjar maalde zijn grote plaat rond als of de duivel achter hem aan zat. Ook met de steun van de Duit sers kreeg het peloton de Ameri kaan niet meer op de knieën. Kopman Andreas Klöden had zelfs moeite om Pereiro te vol gen. De man op wie hij de jacht had willen openen. Klöden was sprakeloos. „Man, ik kan ge woon niks meer zeggen", beant woordde hij de vraag wat hij kon zeggen over de coup van Landis. Achter de finishlijn stond Erik Breukink, ondanks de mindere dag van zijn kopman Mentsjov, in stilte te genieten. „Jarenlang hebben we moeten toezien hoe voorspelbaar Lance Armstrong de Tour domineerde. Dit is het echte wielrennen. Wie dit niet mooi vindt, vindt niets mooi. Ge weldig die Landis. Iedereen zat er een beetje op te gokken dat hij zou breken op de laatste col. Hij verloor gewoon niets. Na tuurlijk misrekent iedereen zich dan." De bewondering bij Jens Voigt van CSC was al even groot. „Je had dit kunnen verwachten. Floyd heeft heel veel karakter. Hij is iemand die zich na een in zinking kan herpakken, weer op staat en dit doet. Geweldig." Nog één rit en dan moeten Perei ro en Sastre de heropgestane Amerikaan van zich af zien te houden in de tijdrit van zater dag. Sastre heeft achttien secon den voorsprong. „Nee, ik denk niet dat hij het gaat redden", zei zijn ploegleider Bjame Riis. „Al hoewel, in deze Tour weet je het nooit." Frank Schleck nam nog maar eens een flinke slok water. „Ik hoop maar één ding: dat het mor gen weer niet zo zwaar wordt als gisteren en vandaag." GPD Vjrige straten van Morzine ge leid. 7,'atze achter heten was een we id vol ontzag, bewondering en mbazing. „Ach, ik was meer rabaasd over wat me gisteren overkomen", had Landis ge- iogd nadat hij zijn concurrenten a dreun van jewelste had uit- I „Gisteren verloor je de tui als een soort Indurain, nu iom je terug als een Merckx", si iemand hem achter het po em „Ik kon het mijn ploeg- :aats niet aandoen, dacht ik na i rit van woensdag. Ze hebben s hard gewerkt voor me. Ik dicht: als ik vandaag vroeg in Landis verstoort rilde plannen Bram Tankink MORZINE - Bram Tankink makte er maar een grapje van. .Die Landis doorkruiste lelijk Eijn plannen. Als hij niet zo te- ber was gegaan, had ik gewon - Tankink zat gisteren in de riuchtgroep van elf man die na 19 kilometer vertrok. De cou- ar uit Haaksbergen voelde ich weliswaar helemaal niet zo likker, maar besloot dat „op adag dat alles pijn doet je be- voorin kunt zitten, dan har end in de bus." De vlucht kreeg echter een bijzondere wen- ing toen Floyd Landis vanuit achtergrond aansloot. „We iden even aanhaken. Maar hl was geweldig wat hij het a. Hij geeft de wielersport zo •d kleur." Tankink bekende het zijn vlucht aanzienlijk «kortte. De koers ontplofte, xalistisch: „Maar winnen was vel wat te veel gevraagd. Was achter ons rustig gebleven, an hadden ze me heus wel aan - voet van de Joux-Plane ge pit." Tankink zit sinds woens- ag niet lekker in zijn vel. „Er "een zenuw in mijn rug klem. Le hele boel is geblokkeerd. 'ag had ik een slapend -*n,op de Galibier miste ik ie- gevoel erin. Het was vrese- f afzien." Met pijnstillers het gisteren wat beter. „En ffldat ik voorin meereed, vergat ihet een beetje." GPD door Ad Pertijs MORZINE - Met een onnavolg bare solo-aanval van 125 kilome ter over vijf Alpencols maakte Floyd Landis van de etappe van gisteren een legendarische rit met eeuwigheidswaarde. Op de finishlijn in Morzine had hij 5.42 minuten voorsprong op Sas tre en meer dan zeven minuten op Klöden, Pereiro, Evans en Mentsjov. De man die de dag ei-voor nog af geschreven leek na zijn inzin king op La Toussiere (waar hij tien minuten verloor), is daar mee op slag weer terug als de topfavoriet voor de eindzege. In de afsluitende tijdrit hoeft hij nog maar twaalf en dertig secon den goed te maken op respectie velijk Sastre en Pereiro. Een coup met een historisch voor beeld. In de Tour van 1971 kreeg Eddy Merckx een dreun van jewelste op Orcieres Merlette. De Belg verloor er 8.42 minuten aan Luis Ocana. Even zat hij in zak en as. Superdaler Rini Wagt- mans stelde voor de andere dag direct terug te slaan. Met een aanval vanuit het vertrek vanaf de Alpentop boven Gap. Het resultaat was een van de meest legendarische etappes in de geschiedenis van de Tour. Na 251 kilometer aanvallen won Merckx in MarseiUe twee minu ten terug. De burgemeester van Marseille was ontstemd omdat de coureurs zijn stad binnensto ven uren voor het geplande aan komsttijdstip. Er stond geen kip langs de kant van de weg. Het deerde Merckx niets. „De grote winst was niet eens die twee minuten", herinnert Wagtmans nog als de dag van gisteren. „De grote winst was dat we de rest kapot gereden hadden." Drie dagen later viel de vermoeide Ocana in de afda ling van de Col de Men té en won Merckx alsnog zijn Tour. Bob Lelangue was in die dagen dé vertrouwensman van Merckx. Later werd hij zijn ploegleider. Lelangue was er bij toen de coup bedacht werd. Le- langue's zoon John is nu de ploegleider van Landis. „Hij bel de me woensdagavond op om me te herinneren aan wat er toen gebeurd was. Even later belde ook Eddy. Hij zei: je hebt één gevecht verloren, nog niet de hele oorlog." Moraal „Floyd en ik hebben de hele avond zitten babbelen in zijn ka mer. We vonden dat we ondanks alles een mooie Tour hadden ge had. En geen spijt hadden van alle beslissingen die we onder weg hadden genomen. We dron ken een pintje en ik merkte dat de moraal terugkwam om nog één keer iets te laten zien in de ze ronde." Landis vroeg zijn renners met z'n allen tempo te gaan rijden in aanloop naar de eerste beklim ming, de Col des Saissies. Op de berg ging hij zelf. Met heel veel lef. Het resultaat was een nieu we legendarisch etappe, met op nieuw een Lelangue in de hoofd rol. „Dit was inderdaad geen normale strategie", beaamde Le langue junior. „Maar in deze gekke Tour, weet je niet wat goed is en moet je wel een waan zinnige tactiek bedenken om te rug te komen in de wedstrijd. Floyd ging niet eens voor de eindzege. Het podium weer zien te halen was de gedachte. Hij hoopte op een ritoverwinning en wilde dolgraag laten zien dat de inzinking op La Toussiere al leen maar het gevolg was van een mindere dag. Dat hij onge broken is." „Natuurlijk nam hij een risico door al zo vroeg aan te vallen. Maar so what. Hij stond elfde en als het mislukte zou hij 111e staan. Wat is het verschil? Aan vallen op de laatste col had ook al geen zin. Dan win je mis schien een minuut terug. Nee, het kon alleen zo, vond Floyd. tor Edward Swier MORZINE - Koos Moerenhout 1 ruim vijftig minuten meer sfdig voor de etappe naar Mor ale dan zijn kopman Floyd Lan- B>maar hij had van iedere Idio ter'genoten'. „Wat een bizar- lour, ongelooflijk. Ik heb «prospect voor Floyd." ^nhout had zijn aandeel ge- jj in een van de meest opmer- dijke acties in de recente Tour- Schiedenis. Met zijn ploegmak- van Phonak had hij al in de imming van de Col des Sai- f. de eerste klim van de dag, itanpo flink opgevoerd. Ie- kraakte en piepte. Behal ve Landis. Die had wilde plan nen, zette door en begon aan een unieke solo. Moerenhout zakte af richting bus en kwam uitein delijk 52 minuten en twee tellen later binnen. Aan de streep schetste de Brabander het beeld van een Landis die zich binnen twaalf uur helemaal herpakte. „Toen ik woensdagavond bij hem kwam, om wat te troosten, zat hij er als een dood vogeltje bij. Maar later op de avond zag ik dat hij alweer wat tot leven was gekomen." Gistermorgen had Moerenhout snel door dat het Landis menens was. „Ik hoorde hem zingen, hij had Metallica opstaan. Ik dacht: we gaan nog wat beleven van daag. We hadden natuurlijk een plan, maar dat het zo uit zou pakken, dat was geweldig. Floyd heeft ook nog een goede tijdrit in de benen, we mogen weer op het geel hopen. Terwijl je een dag eerder nog denkt dat het helemaal gedaan was. Onge looflijk toch. Dit is echt de meest bizarre Tour die ik heb meegemaakt." Hij kon de drijf veer bij Landis, die door woede leek voortgedreven, wel raden. „We waren allemaal zo teleurge steld. We hadden allemaal zo hard voor de Tour gewerkt, maar het zag er opeens zo slecht uit. Alle opofferingen mochten niet voor niets zijn geweest. Het was alles of niets." GPD Grieperige Freire bijna afgestapt MORZINE - Voor Rabobank-renner Oscar Freire was de zeventiende etappe van de Ronde van Frankrijk bijna zijn laatste. De Spanjaard begon grieperig aan de rit en over woog twee keer zijn fiets in te leveren. „Hij bereikte de fi nish, maar voelt zich niet bepaald lekker", verklaarde een woordvoerder van de ploeg gisteren. „We moeten afwach ten hoe hij zich herstelt." Ploeggenoot Joost Posthuma had onderweg last van een bloedneus. Volgens ploegarts Dion van Bommel een ge volg van de warmte. ANP Duitse justitie onderzoekt Ullrich BONN - De Duitse justitie opent een onderzoek naar ver meende sportfraude van Jan Ullrich, diens Spaanse team genoot Oscar Sevilla en een ploegleider van T-Mobile, de Belg Rudy Pevenage. Het trio werd vlak voor de Tour op non-actief gezet, vanwege him verband met het doping- schandaal in Spanje. Het onderzoek wordt gedaan nadat de Duitse criminologe Britta Bannenberg meldde dat Ullrich en consorten ook in strijd met het Duitse strafrecht hebben gehandeld. Voorlopig wordt de zaak alleen door de Spaanse justitie behandeld en is het officieel onduidelijk of het trio daad werkelijk verdachte is in de zaak. De Duitse justitie ver wacht volgende week te kunnen melden of Ullrich straf rechtelijk vervolgd wordt. ANP/DPA Schleck naar criterium in Boxmeer BOXMEER - Frank Schleck is toegevoegd aan het deelne mersveld van de wielerronde Daags na de Tour in Box meer. De Luxemburger won afgelopen week in de Ronde van Frankrijk de etappe naar Alpe d'Huez. Schleck won dit seizoen ook de Amstel Gold Race. „Dat zijn geen kleine ritten", vertelt organisator Berni Rijnen, die zegt dat Daags na de Tour het zonder Erik Za- bel moet stellen. De sprinter uit Duitsland fietst maandag ergens anders. De komst van Michael Rasmussen, de ge doodverfde winnaar van de bolletjestrui, is volgens Rij nen nog niet rond. GPD Ritwinnaar Mercado geeft op MORZINE - De Spanjaard Juan Miguel Mercado heeft gisteren de strijd in de Ronde van Frankrijk gestaakt. Tij dens de beklimming van de Col des Saisies zette de kop man van Agritubel zijn fiets langs de kant. Mercado won vorige week nog de eerste Pyreneeënetap- pe, met aankomst in Pau. In het algemeen klassement stond hij 28e, op ruim een half uur van gele-truidrager Os- - - car Pereiro Sio. ANP Hondo wint tweede etappe Saksen MEERANE - Danilo Hondo heeft gisteren de tweede etap-. pe van de Ronde van Saksen gewonnen. De 32-jax*ige Duit-' se wielrenner won na 216 kilometer de sprint voor de Au--, straliër Mark Renshaw en de Belg Wesley van der Linden,. Het geel kwam in handen van de Russische Rabo-x-enner Aleksandr Kolobnev. De organisatie gx-eep tijdens de rit in toen de temperatuur opliep tot 45 graden. Een klim van circa twaalf kilometer- lengte werd geschrapt. ANP/DPA Met een aanval van ver." Het was woensdagavond aanvanke lijk stil geweest in het apparte mentgebouw waarin de ploeg de nederlaag verwerkte. Het geza menlijk eten met de champagne uitdelende ploegen van Caisse d'Epax-gne en Rabobank, kwam over als bizar. „Maar Floyd is iemand die daar na toch weer zijn motivatie te rugvindt", veiielde Lelangue. „De vex'klaxïng voor wat er van daag is gebeurd met hem, is sim pel. Hij was weer groots en in topvorm. Een mindere dag kan er kennelijk altijd tussenzit ten." De coup is geslaagd. Of hij net als in 1971 leidt tot het geel in Parijs, durft John Lelangue ech ter niet te zeggen. „Iedere etap pe gebeurt er wel iets onver wachts. Ik denk dat we toch echt de tijdrit moeten afwach ten. Zaterdagavond als de uit slag van de tijdx'it op papier staat, zullen we weten wie deze Tour gaat winnen." GPD van onze sportredactie MORZINE - In een Tour de France als deze is veel moge lijk, maar niemand verwacht dat vandaag het klassement opnieuw op zijn kop zal wor den gezet. De tijdrit van mor gen is daarentegen van door slaggevende betekenis. Floyd Landis kan dan alsnog het geel opeisen. Oscar Pereiro Sio leidt het klassement met twaalf secon den voorsprong op Carlos Sas tre. Landis, de beste tijdrijder van het trio, staat op dertig se conden. De vorige tijdrit, die Sergei Gontsjar op zaterdag 8 juli won, is qua lengte en profiel vex-gelijkbaar met de rit van deze zaterdag. De chrono tus sen Le Creusot en Mont- ceau-les-Mines is vijf kilome ter langer en een klein beetje meer geaccidenteei'd. De resultaten van de favorie ten voor zaterdag in die eer ste tijdrit, ten opzichte van el kaar: - Floyd Landis eindigde ach ter Gontsjar als tweede, in 1 uur, 2 minuten en 44 secon den - Andx-eas Klöden volgde op 42 seconden - Denis Mentsjov op 43 secon den - Cadel Evans op 48 seconden - Carlos Sastre op 1 minuut 10 - Oscar Pereiro Sio op 1 mi nuut 40.GPD Koos Moerenhout kan een lach niet onderdrukken nadat zijn kopman een haald. kunststukje heeft uitge- foto Phil Nijhuis/GPD van onze sportredactie ANTWERPEN - Walter Go defroot wordt de nieuwe grote baas van de Astana-ploeg van Alexander Vinokourov. De voor malig ploegleider van eerst Tele kom en later T-Mobile keert op 30 juli in Hamburg terug in het peloton. De 62-jarige Belg zwaait in ieder geval tot het eind van dit jaar de scepter bij Astana. Die ploeg werd opgericht toen Liberty Seguros - genoemd in het dopgingschandaal rond de omstreden dokter Fuentes - in Dijbeenbreuk NINOVE - Matthew Gilmore is gisteren in de kermiskoers van Ninove zwaar ten val gekomen. De eerste diagnose wees uit dat hij een open dijbeenbreuk en een breuk aan de knieschijf van zijn rechterbeen had opgelopen. De renner van Chocolade Jac ques knalde al vroeg in de wed strijd op een paaltje dat slecht aangegeven stond. Gilmore wei-d gisteravond al geopereerd in het ziekenhuis van Aalst. mei ophield te bestaan. Een con sortium van vijf Kazakse bedrij ven is geldschieter van het team, dat zich vlak voor de stax-t terugtrok uit de Ronde van Frankrijk. „Dit is voor mij ook een verras- sing", zei Godefroot op de websi te van het Gazet van Antwer-' pen. „Ik was na mijn periode in in Duitse dienst echt niet meer van plan om nog actief te gaan- werken in de wieli'ennerij. Tot ik een telefoontje kreeg van Vi nokourov. Hij meldde me dat' het er bij Astana momenteel wat chaotisch aan toe gaat, na hun ontbreken in de Tour. Hij,, vroeg mij een nieuwe structuur op poten te zetten, met het oog op de volgende jaren. Ook wat' het behalen van een nieuwe li centie voor de ProTour betreft Zeil ik mijn inbreng hebben. Het is de bedoeling dat ik help met het samenstellen van het dossier dat aan de licentiecommissie wordt voorgelegd." De befaamde ploegleider Mano io Saiz denkt Godefroot niet meer te zien. „Ik heb begrepen dat hij de afgelopen weken op. de achtergrond zijn rol is blij ven spelen, maar ik neem aan dat hij nu definitief afscheid zalL nemen." Éi foto Eric Gaillard/RTR Floyd Landis wordt tijdens zijn heroïsche rit naar Morzine aangemoedigd door een landgenote.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33