emeente Veere krijgt groene trui 70% korting fZC PZC Verscholen eldorado in de polder Water scheppen met de 'puzze 11 \\}F legt plannen voor beter milieu van gemeenten naast elkaar weekenddiensten HALVE PRIJS vrijdag 21 juli 2006 frPrfjth Ramakers pURG - Natuur en milieu nergens in betere handen in de gemeente Veere. Dat „(eelt een burgerjury, die in dracht van de Zeeuwse Mi- Federatie (ZMF) de college- gamma's van de dertien jinvse gemeenten naast el- ar heeft gelegd. Veere laat (degemeenten Goes en Sluis lier zich. Middelburg krijgt pluim voor haar aandacht trde fietser. ühouder J. Bostelaar (PvdA/ jenLiüks) van Veere ontving deren van de ZMF de groene i C. Büijs van de ZMF zei (Veere het in haar collegepro- jjnia niet bij mooie woorden gemeenheden houdt. De ge- heeft vastgelegd hoe en (hoeveel geld ze die doelen bereiken. Ook de aanpak is Sgelegd. „Burgers hebben er 5 veel aan als er staat dat er er aandacht zal komen voor geiser. Wat houdt die aan- Een nieuw fietspad? lira stallingen? Veere heeft atregelen aan concrete plan- igekoppeld", zei Buijs. iter kan altijd nog beter. Van- r dat Veere de raad mee- ,gt om extra middelen be- Ibaarj te stellen voor een be- [idzomermarkt losterland 8TERLAND - Op woensdag gustus vindt de traditionele izomermarkt van de Her- nnde gemeente Oosterland ir plaats. dom de kerk aan het Toren- in is antiek, speelgoed, rneu- iir, glaswerk en een grote pheid boeken aanwezig. Mere publiekstrekker dit ris een tuinfrees met ploeg, opbrengst van de rommel- :'it, die om klokslag 15.00 begint, is bestemd voor het cerhoud van de kerk. ommelmarkt oor vier jede doelen ÏGH-HAAMSTEDE - Aan ring van Burgh vindt op «dag 29 juli de jaarlijkse imelmarkt plaats. Er kan muffeld worden tussen boe- i, handwerk, antiek, curiosa allerhande meubels. opbrengst van de markt, avan de organisatie in han- i is van de Hervormde Ge- ante Burgh, gaat naar vier doelen. De Voedselbank iouwen-Duiveland, Stichting man in Sri Lanka, een wees je geadopteerd door de zon- ischool en het onderhouds- dsvan de kerk kunnen reke- lopeen donatie. fearkt duurt van 8.30 en Muur, fezorgklachten: K0O-O231231 opmaandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur Redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 «00 AB zierikzee lel:0111 -454647 F»C 0111-454657 bnail: redzzee@pzc.nl fercel Modde (chef) ujFteiKleemans «i Pankow Fbne Soesman fellta Lanting Rudy Boogert (sport) pntrale redactie ötionspark 28 ostbus 31 AA goes d: (0113)315500 (0113)315669 NI: redactïe@pzc.nl WTERIMET Nw.pzc.nl Nil: web@pzc.nl ter klimaat. Bostelaar sloeg het advies niet in de wind. „Op dit moment wordt aan een milieube leidsplan gewerkt. Het is de be doeling om daarvoor de groene vlag in het leven te roepen. Daar voor willen we organisaties en burgers uitnodigen om mee te werken aan een beter milieu. Dat kan door kleine initiatie ven, zoals een schoonmaakactie, maar ook door maatregelen om een groener en ecologisch vrien delijk landschap te creëren." De ZMF waardeert de toepas sing van biologisch plantgoed. Veere gebruikt ecologische bloembollen voor de gemeente lijke perken en ze plant zoveel mogelijk streekeigen struiken en bomen. „Exoten kunnen wel mooi zijn, maar meestal niet voor lange tijd. Ecologische bloembollen zijn duurder dan gewone bollen, maar we vinden het belangrijk om het goede voorbeeld te geven", zei Bostel aar. „Op dè lange 'duur zullen we er baat van hebben." Veere kiest 'bewust voor de ver sterking vaó de landschaps- en natuurwaarden. Voor Bostelaar een logische keuze. De gemeente kent haar kracht als plattelands gemeente. „Inwoners en toeris ten kiezen voor Veere vanwege de ruimte en het groene, weidse karakter van het landschap. Dan moet je daar zuinig op zijn." In de smaak De programma's van Vlissingen, Kapelle en Schouwen-Duive- land vielen niet in de smaak bij de ZMF. „Het groenbeleid van vooral Schouwen-Duiveland, toch ook een plattelandsgemeen te- zou veel beter uitgewerkt moeten worden", vond Buijs. Het is de eerste keer dat de ZMF op deze manier de collegepro gramma's heeft bekeken en te gen elkaar heeft afgezet. De prijswinnaar nodigde de ZMF uit om over vier jaar te kijken of de plannen ook uitgevoerd zijn. Bostelaar: „Ik zie het als een plicht om de doelen waar te ma ken." Stoffel Jumelet haalt het water voor de bloemenbak uit de Visvijver. door Ali Pankow BRUINISSE - „Het zou hier nu wel 'Meidoornhof in plaats van 'Meidoorn straat' mogen heten", vindt de 93-jarige Stoffel Jumelet uit Bruinisse. Hij is zeer te spreken over de opknapbeurt van de visvijver recht voor zijn deur. De men sen van gemeentewerken hebben hun best gedaan, vindt hij. Maar zelf heeft hij er, samen met buurtbewoner Henk Schot ook een bijdrage aan geleverd. 'Particulier initiatief' noemen ze dat bij de gemeente en blijkbaar stellen ze dat op prijs. „Het draagt er natuurlijk wel toe bij om zaken wat sneller gerealiseerd te krij gen als de bewoners persoonlijke be trokkenheid tonen", zegt Ab Verschoor, hoofd van gemeentewerken district Oost én zelf een Bruënaar. Hij steunde graag het initiatief van Jumelet en Schot de visvijver in de Meidoornstraat een beter aanzien te geven. Het gemeen tebestuur honoreerde zijn verzoek een krediet beschikbaar te stellen voor on der meer het vernieuwen van de oude beschoeiingen en het hekwerk rondom de plas. Daar was al vijfentwintig jaar niks meer aan gedaan. Het budget van circa 25.000 euro voorziet ook in verbe tering aan twee andere Bruse vijvers: aan de Wilhelminastraat en in de wijk Riekusweel. Jumelet nam zich voor, direct toen hij van woningbouwvereniging Zeeuwland het huis aan de Meidoomstraat kreeg toegewezen, een 'leuk plekje' te zullen maken onder de treurwilg aan de oever van de vijver. Hij heeft immers enige af finiteit met deze plas. „Het is een vroe gere brandput en als trouw lid van de vrijwillige brandweer heb ik vroeger weleens in die put gestaan", vertelt Ju melet. Hij kreeg zijn loverrijke zitje aan de vij ver en verzorgt daar graag als vrijwilli ger de bloemenbak. „Kijk, daar gebruik ik 'een puzze' bij", demonstreert hij. Het is de Éruse term voor een emmer aan een topwtje, zoals die vroeger op schepen werden gebruikt om water om hoog te halen voor het schrobben van het dek. Jumelet haalt het water vanuit zijn scootmobiel uit de vijver omhoog. „Als ik tijd heb, maak ik ook nog eens een eendeneiland", zei hij tegen buur man Schot. Die hint was genoeg. „Ik wist wel dat hij geen tijd zou hebben of zijn gereedschap in het schuurtje niet zou kunnen vinden, dus ben ik meteen zelf maar aap de slag gegaan", zegt Schot. Het resultaat van diens inspan ning is een kèrkachtig bouwwerkje, dat nu in de vijver verankerd ligt. Een kriti sche beschouwer zou het een opmerke lijke combinatie van een Chinese pago de en veel vrije fantasie kunnen noe men. Jumelet en Schot kijken er elke dag met veel plezier naar. „Er zitten foto Marijke Folkertsma hier alleen wilde eenden. Ze gaan op het randje zitten, maar vertikken het om naar binnen te gaan", zegt Jumelet. „Misschien zijn ze te groot. We moeten de huisbaas - Zeeuwland - maar eens wagen of ze ons een paar siereenden ca deau willen doen", stelt Schot voor. Hengelaars De mannen van de gemeentelijke bui tendienst legden gisteren de laatste hand aan het nieuwe hekwerk rond de vijver. Eerder al snoeiden ze de veel te breed uitgelopen treurwilgen. Ook ver nieuwden ze het visplateau, waar vaak jeugdige hengelaars staan te vissen. „Ze vangen hier heel wat rietvoorntjes en soms een karper en die gooien ze dan al lemaal weer terug", weet Schot. Hij snapt niet dat er mensen zijn die verre reizen maken om vogels te gaan kijken. „Ik zag pas geleden op televisie een pro gramma over mensen die ervoor naar Gambia gingen. Nou, wij zien hier rond de vijver recht voor de deur allemaal vo geltjes en mooie waterlelies. Wij hoeven echt niet zo ver weg te gaan, hoor." Theetuin 'De Stokroosbiedt plek bij uitstek om te onthaasten Vlissingen wil buurthuizen slopen VLISSINGEN - Het Vlissingse gemeentebestuur wil acht van de twintig welzijnsaccommodaties die Vlissingen op het moment heeft, laten slopen. Het gaat om buurthuizen die in een heel slechte staat van onderhoud zijn en die over het algemeen nauwelijks gebruikt worden. Vier van de te slopen gebouwen zullen over een niet al te lange tijd weg moeten, zodat het terrein of gebied erom heen opnieuw ontwikkeld kan worden. Vier andere pan den worden eerst nog een tijd ondergebracht bij een nog op te richten organisatie die alle gemeentelijke welzijns- centra gaat beheren. Pas als duidelijk is wat de gemeente met die locaties wil doen, komt voor deze gebouwen de sloophamer in beeld. Twijfels over bioscoop Terneuzen TERNEUZEN - De Stichting Gehandicaptenbeleid Ter- neuzen (SGT) vreest dat de bioscoop in aanbouw in Ter- neuzen moeilijk of nauwelijks toegankelijk zal zijn voor mensen met een functiebeperking. Zo is er een aparte in gang voor gehandicapten voorzien, waarvan de hellingba- nen volgens de SGT te steil zijn. Liet restaurant is niet be reikbaar omdat er geen lift is. Deuren met deurdrangers zorgen ervoor dat mensen in een rolstoel die niet kunnen passeren. Mensen die eventueel van nooduitgangen ge bruik moeten maken, stuiten bovendien op trapjes. De SGT trok ruim twee maanden geleden aan de bel na dat zij voor het eerst de bouwtekeningen had gezien. Tot dusver zijn er onder meer gesprekken geweest met verte- genwoordigei's van de gemeente en bouwer Van der Poel. Die lever-den vooralsnog niks op. Wethouder F. Van Hulle stelt dat er serieus rekening zal worden gehouden met de verzoeken van de SGT. Zeer ingrijpende aanpassingen acht hij echter nagenoeg uitgesloten, omdat de bouw al vergevorderd is. Geen plaats voor minibikes in Axel AXEL - Er is in Axel geen mogelijkheid voor een terrein waarop jongex-en legaal kunnen Tacen' met hun minibi kes. De jongeren zelf zijn teleurgesteld, omdat ze na een gesprek goede hoop hadden op een locatie. Wethouder C. van Schaik kan die teleurstelling wel begrij pen, maar wijst anderzijds op onoverkomelijke proble men van een race-terrein voor kleine motoren. Die betref fen onder meer veiligheid en verkeei-stechnische voorzie ningen. Van Schaik wijst de jongeren op de mogelijkheid te gaan racen op het Finlandcircuit, een motorcrossterrein nabij de Axelse Sassing. Dat is weliswaar onvei-hard, maar be ter dan niks, zegt Van Schaik. Faillissement lingeriebedrijf Timpa HALSTEREN - De verhuizing van lingeriebedrijf Timpa Foundations uit Tholen-stad naar Halsteren begin dit jaar heeft de onderneming niet kunnen redden. Timpa, dat ruim een halve eeuw op Tholen was gevestigd, is on langs door del Middelburgse rechtbank failliet verklaard. Het faillissem'ent is aangevraagd door directeur P. Theu- nisse vanwege aanhoudende verliezen en cle bank weiger de nog bij te springen. De zeventien medewerkers zijn ont slagen. Het ging al langere tijd niet goed met Timpa. Be gin 2004 schrapte het bedrijf twintig van toen nog éénen veertig banen. door Ali Pankow NIEUWERKERK - Bij theetuin De Stokroos aan de Krabbehoek- seweg in de Vierbannenpoldcr tussen Nieuwerkerk en Sirjans- land prijkt een bord waarop naast koffie en thee ook scha duw wordt aangeboden. Het betreft een grapje van het ondernemersechtpaar André en Jacqueline Slootmaker, maar schaduw blijkt in de praktijk een gewild 'artikel' de afgelopen dagen. „Het is heexiijk om hier even te kunnen neerstrijken als je een fietsroute door de polder maakt", constateert een echt paar uit het Brabantse Mill, dat fietsvakantie houdt op Schou wen-Duiveland. „En wat een mooi plekje hier", zegt de man, genietend rondkijkend in deze theetuin vol rozen, goudsbloe men, ruisend struweel, weelde rig bloeiende distels, heel veel vlinders en een imponerende no tenboom. De bank met kussens er omheen nodigt uit tot verpo zen. De Stokroos lijkt wel een goed bewaard geheim. De theetuin ligt er als een klein verscholen eldorado. In bestuurlijke ter men heet het een 'nieuwe econo- Jaequeline Slootmaker-Ketting bedient haar gasten in de theetuin. mische drager'. Daarmee wordt een bedrijfsinitiatief op platte land als aanvulling of vervan ging van een agrarische onderne ming bedoeld. Bij Andi-é en Jac queline Slootmaker betreft het een aanvulling. Ze zijn hier sinds 1994 met hun boerderij ge vestigd. André verbouwt naast aardappelen, bieten en uien vooral ook bloemkool, spruiten en spinaziezaad. Zijn vrouw is gediplomeerd kok, heeft een loopbaan van achttien jaar in het bedrijf van haar ouders in Scharendijke ach- foto Marijke Folkertsma ter de rug en richt zich nu voor het derde seizoen op de eigen theetuin. En passant heeft ze als hondentrimster haar eigen sa lon aan huis. Dat is handig, want' de zoontjes Jeffry (3) en Mathijs (1) vergen ook hun aan dacht, ondanks de trouwe inzet van de beide oppasoma's. „We hebben geen ruchtbaarheid ge geven aan de opening van de theetuin. De meeste aanloop danken we aan mond-tot-mond- reclame. We willen het bewust kleinschalig houden. Het gaat vooral om de rust. Hier kun je onthaasten, luisteren naar de vo gels en de wind. Dat betekent ook dat je soms eens wat langer moet wachten op de bestelling, want ik run het alleen en de sla en de radijs worden vers uit de eigen tuin gehaald", geeft Jac queline een indruk van de be drijfsvoering. Naast zelfgemaakte taart en ijs prijkt op de kaart ook een boe- ren-broodmaaltijd. Daarvoor moet vooraf gereserveerd wor den. Ook wordt de mogelijkheid geboden de maaltijd mee te ne men naar de picknickplek op een perceel van de Slootmakers een stukje verder in de polder. Rondritten met pony en kar of een kort ponyritje onder begelei ding behoren ook tot de moge lijkheden. Verder maakt André elke zondagmiddag vanaf half twee een 'rondje boeren' met paard en wagen. Wie mee wil, mag instappen om uitleg te krij gen over de gewassen op het veld. zaterdag 22 en zondag 23 juli 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee. tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen). Tandartsen Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Folklorefeesten in Sas van Gent SAS VAN GENT - Op het Kei zer Karelplein in Sas van Gent leek het gisteravond tijdens de openingsceremonie van de 32e editie van het Internationaal Folklore Festival Zeeland wel even Argentijns carnaval. Zo'n zeshonderd toeschouwers zagen de opkomst van de vier deelnemende landen. Behalve Argentinië doen ook Guatema la, Oekraïne en Maleisië mee. Vandaag gaat het feest verder met vanmorgen van 10.00 uur tot 12.00 uur een senioi'endans- dag in de sporthal van Sas van Gent. 's Middags worden er ver schillende voorstellingen gege ven op het Keizer Karelplein. De avond wordt afgesloten met een afterparty die tot 1.00 uur doorgaat. Apotheken Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, telefoon (0111) 412906, geopend zaterdag 9.00 - 12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zondag 12.00 - 12.30 uur en 18.00 - Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschaps dieren zaterdag 13.00 -13.30 uur, Greve- lingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, telefoon (0111) 406111 Advertentie Totale zomercollectie koopjeshoek tot I (Hri Longe Vorststroot 73 - 4461 JN Goes (Advertentie) Noordweg 125, Serooskerke Walcheren, 0118-593030, www.keesdenherder.nl Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 9.00 - 17.30 uur, zaterdag 9.00 - 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31