Automatisme moet uit subsidies André Hazes werkt als wekker vanwege hekgolven WINTERSPORT - loe maar voldaan rug uit ijmegen Vaargeul Zoutelande verder uit de kust MAGAZIJNLEEGVERKOOP tot70% KORTING ieuwe verzoeken worden nog steeds niet gehonoreerd Oud en nieuw Pittoresk SCHOENEN JACKS KLEDING lie: 0113-315649 MC.nl -l-redactie@pzc.nl tos 31. 4460 AA G°es L=niié-exploitatie: l+en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^-Vlaanderen: 0114-372770; paal: 020-4562500. Ljag 21 juli 2006 waarin opgenomen j de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 I editie Schouwen-Duiveland :Vüssingen 0118 440084 Ziefftzee -0111 450260 yAli Pankow SIKZEE - Nieuwe subsidië ren voor het welzijnsbud- maken nog steeds geen ja van kans bij de gemeente ixuven-Duiveland. Het dage- gemeentebestuur houdt in het welzijnsprogramma ,21)07 vast aan het uitgangs- 1 geen nieuwe aanvragen te neren. Dat besluit heeft de «nteraad eerder al uit fi déle overweging genomen. Kt dient er op het huidige .•et nog 50.000 euro te wor- 'gekort in het kader van het reinigingsprogramma Kiezen jelen. „Dat wil niet zeggen die taakstelling als een md van Damocles boven al- :s hangt. Er staat een Lcherijking van het welzijns- iramma op stapel. Op basis avan moet de raad een visie «Hen voor het verstrekken iubsidies aan welzijn, sport, gezondheid en cultuur", wethouder G. Houtekamer, gins hem worden er als van- brekend al jarenlang talrij- :c:iviteiten en organisaties isidieerd en dat automatis- ril hij eruit hebben. ie kan een boeiende discussie )ien straks, als de raad moet bepalen wat de waarde de samenleving is van al raken waar geld aan wordt itrekt", verwacht de wethou- Hi] zou graag zien dat bij Koordeling niet in de eerste het aanbod aan activitei- marde vraag vanuit de be ngals uitgangspunt geldt. Jet ziet Houtekamer in de ndietoekenning een goede jcrAndrea Bolle ILAND - Het inschrijf- .de accommodatie en de uit- ling was allemaal al betaald, is het toch zuur dat de Nij- Be Vierdaagse wordt afge- -Dat was eens, maar nooit zegt Dennie le Comte uit «land resoluut. Hij keerde en terug uit het Gelderse met acht vrienden (een itie uit het eerste en twee- «tbalelftal van SVD uit i liep hij de eerste an de Nijmeegse vierdaag- „Het viel vies tegen. We nniet dat het zo zwaar zou jeugdherberg waar de overnachtte, kwam het Kdat er twee lopers waren eden en het evenement ast. „Verschrikkelijk rlijk, maar sommigen van aren ook boos. Alle trai- n en het aanschaffen van ig en schoenen was voor geweest", vertelt Le Com- hadden de mannen dit is wel aan zien komen, jps de laatste tien kilo- zag je iedereen met bosjes jk neervallen. Het water op en nergens was een 50-of Rode Kruistent te be- esten *1 slechte nieuws besloot ^Ift van de groep de vol- dag zwaar teleurgesteld -.luis terug te keren. Omdat herberg tot zaterdag was «ild, bleven Le Comte en een frl vrienden nog een nacht je Vierdaagsefeesten gin- gewoon door, alhoewel er bedrukte sfeer hing. De ■'dons buiten op de podia twee uur vroeger en het toch een beetje raar 'rel vuurwerk werd afgesto- •antal van de Oosterlan- kvijfelt nog om volgend Weer mee te doen, maar te Comte is het definitief ►Eigenlijk ben ik blij dat afgelast, want ik denk da' ik het had volgehou- mogelijkheid voor de gemeente haar visie op welzijn en cultuur vorm te geven. Als voorbeeld noemt hij de financiële onder steuning aan muziekkorpsen. „De ene vereniging vindt het ge woon gezellig elke week met el kaar muziek te maken, de ande re heeft meer ambities. Dat laat ste kun je als gemeente stimule ren door extra subsidie toe te kennen voor bijvoorbeeld een vakkundig dirigent." Ook over de grotere organisaties die een flink deel van het wel zijnsbudget opslokken, hoopt de wethouder een open discussie met de raad te gaan voeren. Hij doelt specifiek op de gemeen schappelijke regelingen zoals voor de bibliotheek en dergelij ke. „Voor het honoreren van ver hogingen in het kader van CAO en inflatie worden nu de nor men van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten gevolgd, maar ook daar zou eens over ge sproken kunnen worden met de raadsfracties", vindt Houteka mer. Verder acht hij het van belang dat er een ontvlechting komt van welzijns- en cultuursubsi dies. Ook dat maakt een heldere visie over wat de gemeente voor staat noodzakelijk, volgens Hou tekamer. Het budget voor het welzijnspro gramma 2007 bedraagt ruim drie miljoen euro. De nieuwe aanvragen die daarin niet zijn gehonoreerd, komen van de Stichting welzijn doven, de Vere niging integratie homoseksuali teit COC en van de Nederlandse Patiëntenvereniging afdeling Schouwen-Duiveland. Het welzijnsprogramma ligt de komende vier weken ter inzage op het gemeentehuis. NEELTJE JANS - Nieuw en oud bij elkaar. Gisteren lagen de nieuwe reddingboot Koopmansdank (uit 2001) en de oude Neel- tje Jacoba (uit.1930) gebroederlijk naast elkaar bij reddingsta tion Noordland op Neeltje Jans. De verschillen tussen beide sche pen zijn groot. De Koopmansdank is uiterst modern vormgege ven, voorzien van moderne technieken en haalt een snelheid van 55 kilometer per uur. De Neeltje Jacoba vaart nog geen 20 kilome ter per uur. Het schip heeft een kleine veertig jaar dienst gedaan als reddingboot voor station IJmuiden en is daarna verkocht aan een particulier. Toch is het schip niet helemaal verloren voor de reddingsmaatschappij. De huidige eigenaar is nauw betrokken bij de KNRM station Enkhuizen en daar doet het schip dienst als reserveboot. In de vakanties wordt het schip echter gebruikt voor tochtjes in Nederland en Europa. Daarom was het schip deze week in Veere en Zierikzee en is het inmiddels vertrokken rich ting Scheveningen. De Neeltje Jacoba is nationaal bekend gewor den door de affaire rond voormalige eigenaar topcrimineel Klaas Bruinsma en prinses Mabel. foto Marijke Folkertsma Inbraak in auto's RENESSE - Aan de Jan van Renesseweg is gistermiddag ingebroken in een auto die daar geparkeerd stond. Tussen half vier en half vijf werd een ruit van de auto vernield en werden diverse spullen uit het voertuig weggenomen. Daaronder waren vijf mobiele telefoons, vier portemon nees met een totale inhoud van honderden euro's, twee tassen en persoonlijke papieren. Een tweede inbraak in een geparkeerde auto aan de Jan van Renesseweg vond plaats tussen twee uur en half zes. Uit deze auto zijn enkele kledingstukken en een horloge met een waarde van honderden euro's gestolen. Drankrijder verliest rijbewijs ZIERIKZEE - Een 66-jarige man uit Zierikzee heeft gis termiddag zijn autorijbewijs in moeten leveren bij de poli tie. De man was op de Gouwe Veerse Zeedijk in Zierikzee rond half vijf gevallen met zijn snorfiets. Uit een blaas- test bleek dat de man viermaal de maximaal toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. De politie nam daar om zijn rijbewijs in beslag. Aanhouding na brandstichting GOES - De politie heeft gistermiddag om half vier op de 's Gravenpolderseweg in Goes een man aangehouden op verdenking van brandstichting. Het gaat om een 53-jari- ge man uit Kapelle. De man wordt ervan verdacht gister middag rond één uur brand te hebben gesticht in een wo ning aan het Marktplein in Biezelinge. In de woning waren op dat moment een vrouw en twee kinderen aanwezig. De man zou flessen brandbare vloei stoffen in de slaapkamer van de woning hebben leeggego ten en die vervolgens hebben aangestoken. De 41-jarige vrouw kon met de kinderen tijdig de woning ontvluchten en is door buurtbewoners opgevangen. De man liep brand wonden op aan zijn been. De brandweer heeft het binnenbrandje op tijd weten te blussen. De aanleiding voor de brandstichting ligt ver moedelijk in de relationele sfeer. Tweetal op spoorbrug RILLAND - Op de A58 ter hoogte van Rilland zaten woensdagavond rond tien uur twee jongens op de boog van de spoorbrug. Toen de politie ter plekke kwam en de klim in wilde zet ten, klommen de jongens snel via de andere zijde van de brag naar beneden. De twee zestienjarige jongens uit de gemeente Woensdrecht werden even later aangetroffen aan de Westelijke Spuikanaalweg en zijn beboet voor hun gevaarlijke gedrag. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De. PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. De jongerencamping De gemiddelde leeftijd is achttien jaar en de door snee interesses liggen voorname lijk bij feesten, drinken en het andere geslacht. Slapen op cam ping Duin en Strand in Scharen- dijke doe je niet 's nachts maar overdag, naast je tent of aan de zee. In juli en augustus is de cam ping volledig gericht op jonge ren. Zestienhonderd bezoekers zijn verdeeld over twee velden waar de N57 tussendoor loopt. Ideale locatie, want nog geen tien minuten lopen en je zit op het Noordzeestrand aan de Brou- wersdam en de bus naar Renes- se rijdt er met de regelmaat van de klok. Het inchecken bij de receptie gaat inmiddels geroutineerd. Een bandje om de pols is ver plicht. Zo kan het personeel zien op welk veld je zit en of je (in verband met de verkoop van alcohol) boven de zestien of achttien bent. Het riedeltje is bij elke nieuwe gast hetzelfde: je krijgt de lijst met belangrijke telefoonnummers, vertrektijden van de bussen naar Renesse en de huisregels mee. De platte grond van de camping wordt er bij gehaald om uit te leggen hoe we bij tent Z16 komen. Een sim pele naam, voor een even simpe le tent. Het lichtgele exemplaar van het type 'bungalow' is ruim, bedoeld voor zeven personen. De inboedel bestaat uit een be zem, stoffer en blik, kabelhaspel en op de grond liggen rubber- matten, dus geen kuilen en bul ten. Alle tenten staan vijf meter van elkaar vandaan, dus de naaste omgeving weet al snel dat er nieuwe buren zijn gearri veerd. Een luchtbed opblazen in deze hitte is een hels karwei, dus een voetpomp zou een uitkomst zijn. De overburen hebben er één en als we hulp nodig hebben moe ten we het maar vragen. Boven dien moeten we vanavond langs komen voor een borrel. Het con tact is gelegd. Het gezelschap van de tenten met een Z-nummer is divers. De buren links, met een zelfde Campingdisco De Schuur tijdens nachtelijke uurtjes. Hou je aan de huisregels. De eigenaar deelt taakstraf fen uit! Als je in een dronken bui iets vernielt (ook al is het van jezelf) mag je de volgende morgen een paar uur onkruid wieden of afval rapen. Onder de noemer 'liever lui dan moe' is het aan te raden een tent te huren in plaats van er zelf één op te zetten. Niet eens veel duurder en je kunt gelijk aan de inrichting beginnen. De inboedel van de huur- tenten is al niet groot, dus zorg dat je die spullen niet kwijtraakt. Voor de bezem be taal je dan 15 euro en de ka belhaspel kost je 30 euro Wees voorbereid op meerpo- tige ongenode gasten. Door de gaten van de rubbermat- ten komen allerlei insecten te voorschijn en die zijn juist door die gaten ook niet dood te slaan. De waarschuwingen die je als nieuweling van de buren krijgt moet je serieus nemen. Neem daarom genoeg wc-pa- pier mee tijdens een bezoek naar het toilet en wees niet te kieskeurig. soort tent, hebben een Neder landse vlag uithangen waarop de tekst Bergen op Zoom 2006 prijkt. Een aantal jongens ligt op een luchtbed in zijn 'voor tuin' en een stuk of wat fietsen ernaast lijken achteloos te zijn neergegooid. Daartegenover staat het onderkomen van de 'voetpomp-bezitters', uit Emme- loord en omgeving. Zij zijn wat creatiever geweest om een beet je koelte te verkrijgen. Een was lijn tussen twee tenten is volge hangen met badhanddoeken en ander wasgoed dat doet vermoe den dat het er al wat langer hangt dan vandaag. Daarachter een tafeltje en een negental vis stoeltjes. De buren rechts hebben hun ei gen koepeltenten meegenomen en blijken druk in de weer met camera's en laptops. Het drie koppige jonge team werkt voor NOS-Headlines. Ze reizen deze zomer de campings langs de kust af. Een week lang maken ze korte reportages en geven jon geren eenzelfde opdracht. De jongens uit Emmeloord hebben die kans aangegrepen om de meisjes op het strand legaal te filmen. De rest van de middag en het be gin van de avond worden gevuld met watergevechten, met pi stool of gewoon met een emmer. Dat is het enige waarvoor je uit de schaduw wilt komen. Dat en die keer dat je met de rol onder je arm naar het toiletgebouw slentert. Pas om negen uur, rond zonson dergang, begint het veld een beetje te leven. De muziek die de hele dag al aanstaat gaat een tandje harder. Uit verschillende hoeken hoor je André Hazes, DJ Tiësto en Bob Marley door el kaar heen. Er wordt friet ge haald bij de snackbar of de ge kochte diepvriespizza wordt in het supermarktje afgebakken voor 6,50 euro. De tieners slenteren wederom naar het douchegebouw en para deren er opgefrist weer uit, in een onzichtbare walm van Axe en Fa douchegel. foto Marijke Folkertsma Vanaf tien uur is camping-disco de Schuur open en tot het mo ment van sluiting is het stiller op de camping dan het de rest van de nacht zal zijn. Niet voor niets loopt er tot diep in de nacht tien man beveiliging rond om iedereen in zijn tent te krij gen. Waslijntje Het waslijntje van de Emmeloor- ders heeft ook 's nachts een func tie. Als de bewaking langskomt zijn ze muisstil, want dan heb je grote kans dat ze voorbijlopen. Helaas, het felle licht van de zak lamp schijnt al in hun gezicht en het feestje is voorbij. Eén van de jongens kan het weinig de ren. De douchegel heeft zijn werk gedaan, want achter de tent op een luchtbed is naast hem duidelijk het silhouet van een meisje te zien. De zwoele nacht eindigt wanneer om ne gen uur 's morgens André Hazes weer uit de boxen schalt. Andrea Bolle door Maurits Sep ZOUTELANDE - De dreiging van grote hekgolven op het strand van Zoutelande moet na volgende week donderdag een stuk kleiner zijn. Rijkswater staat verlegt dan de vaargeul vijftig meter verder uit de kust. De maatregel is het gevolg van een hekgolf die half juni in Zou telande voor veel paniek en ge vaar voor strandgasten zorgde. „Wij verwachten dat de gevol gen van de hekgolven hierdoor minder zullen zijn", zegt E. de Feijter van Rijkswaterstaat Zee land. Het betonningsvaartuig Frans Naerebout zal donderdag 27 juli drie boeien en een ton vijftig me ter verleggen. De vaargeul van het Oostgat is zo breed, dat het geen probleem is om schepen verder van de kust te laten va ren, legt De Feijter uit. De maat regel heeft vooral gevolgen voor de schepen die naar de Noord zee varen. Die komen dichter langs de kust dan de inkomende schepen. Het verleggen van de vaargeul is op dit moment de enige maat regel die Rijkswaterstaat kan ne men, stelt De Feijter. Dat sche pen te hard varen, is nooit uitge sloten. „Een maximumsnelheid voor schepen is er niet en wij kunnen daar ook niks aan veran deren. Dit zijn internationale re gels." Elk schip laat een hekgolf ach ter. Hoe groot die is, hangt af van de grootte van het schip en de snelheid waarmee dat vaart. „Wat wij wel doen, is kapiteins en loodsen wijzen op de aanwe zigheid van het strand en de mensen op het strand en in het water. Wij vragen ze zich daar van bewust te zijn en daar reke ning mee te houden. Het gaat ge woon om goed zeemanschap." Anderzijds moeten ook de strandgasten zich ervan bewust zijn dat er grote schepen vlak langs de kust varen, vindt Rijks waterstaat. Schepen veroorza ken nu eenmaal hekgolven en mensen moeten met die moge lijkheid rekening houden. Het onderzoek naar de oorzaak van de grote hekgolf van juni op het strand bij het Kustlicht in Zoutelande is nog niet afgerond. Een dertienjarig meisje ver dronk toen bijna in die golf. Dat onderzoek neemt naar verwach ting nog enkele maanden in be slag. Inbraak in Grijpskerke GRIJPSKERKE - In Grijpsker ke is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken in een woning in de Dr. S.R. Beertast- raat. Dat is gebeurd tussen half drie en zeven uur 's nachts. De buit bestond uit bank- en be- taalpassen en contant geld ter waarde van enkele tientallen eu- zeeuwse almanak Met z'n drieën stapten ze on langs in de auto voor een kor te vakantie naar Frankrijk. De reis bood een mooie gele genheid om het onlangs aan geschafte navigatiesysteem uit te proberen. Met behulp van een internetsi te hadden ze uitgerekend dat de tocht ongeveer acht uur zou duren. De reis verliep voorspoedig. Het navigatiesysteem stuurde het trio langs allerlei mooie wegen, met schilderachtige dorpjes als achtergrond, feeë rieke vergezichten en kabbe lende beekjes. Na ruim twaalf uur tuffen, kwam het reisdoel in zicht. Het navigatiesysteem werd be dankt. Vooral de instelling 'vermijd tolwegen en drukke knooppunten'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29