Media bezorgen onrust thuis PZC ©ndernemer Binnen handbereik ctie het alfabet van Zeeland vrijdag 21 juli 2006 20 ©DWOCT! Wat vooroordelen: ze dringen voor in winkels; ze graven kuilen in het strand ze rijden thuis rond op tenminste zestig jaar oude fiet sen waaraan ze zeer gehecht zijn geraakt; ze vinden thuis alles veel beter; ze hebben geen gevoel voor humor; en: ze winnen altijd in de laatste minuut. Het beeld dat Nederlanders over Duitsers hebben wijkt intussen aardig af van deze onzin. Het verschuift in positieve zin. Als iemand daartoe bijdraagt, is het Elmar Keitel uit Essen. In 1973 kocht hij met zijn vrouw een zomerwoning in Den Osse. Kei tel stuitte onlangs in een boekhandel in Zierikzee op de tekst van het Schouwse Volkslied en besloot dat te vertalen. Hij hoopte dat we er tijdens het 'Sommerloch' wel een plekje in de krant voor zou den kunnen vinden. Nou vooruit dan; het is vakantietijd en wie bete re verhoudingen tussen de volkeren wil, moet niet star aan de eigen regels vasthouden. De Nederlandse tekst van het Schouwse Volkslied: Kent gij ons land, ons Schouwse land belaagd door water 't allen kant? Het land, dat eeuwen lang 't geweld met moed weerstond van zee en Scheld? Het land, dat wij, met mannenmoed, met heel ons hart, met goed en bloed, het land, dat wij met eigen hand be houden voor het Vaderland. Wij zijn het volk van 't Schouwse land, door taal en zeden nauw j verwant. Wij scharen ons - want wij zijn een - om d'oude grijze1 toren heen./ Hij rijst van ver uit 't golfgeklots en staat daar eeu- wen als een rots, die met een ongebroken kracht houdt over 't Schouwse land de wacht. Blij één, blijf één, houd moedig stand, o volk, dat aan het Schouwse strand/ Het pand bewaart, dat schoon en goed /de trots van Neer- land blijven moet. Gedenk de woorden die de Leeuw sinds eeu wen brengt aan ied're Zeeuw; het schone woord dat nooit ver- stomm': „Ik worstel moedig en ontkom." De Duitse vertaling van Elmar Keitel: Kennst Du die Insel Schouweland ringsum dem Wasser zuge- wandt das Land, das schon jahrhunderte lang mit der See und den Fluten der Schelde rang? Das Land, das wir mit Mannesmut,/ mit ganzem Herzen, mit Gut und Blut, das Land, das wir mit star ker Hand erhalten für das Vaterland. Wir sinds das Volk der Insel Schouwen,/ vereint durch Sprache, Brauch und Glauben, Symbol ist uns der graue Turm für Einig- keit in Not und Sturm, trotziger Fels in Gischt und Wellen, be- reit, dem Kampfe sich zu stellen. Seit alter Zeit mit Kracht und macht halt über Schouwen er die Wacht. Bleib einig, Volk, halt mutig stand, Du, das an Schouwens Meere- strand das Kleinod rein und gut bewahrt /nach stolzer niederlan- i der Art. In Zeeland gilt is voll Vertrauen/ auf unsres Löwen Wort j zu bauen, es bleibe ewiglich bestehn: „In tapf'rem Kampf nie untergehn! Citaat: Alle lyrische dichtkunst is mooie leugentaal. Anton van Duinkerken Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31. 4460 AA Goes Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur®pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Onlangs liet ik in Redactie Reactie weten dat de discussie, die ook in de rubriek Lezers Schijven danig woedt over de ontpoldering, zou worden geslo ten. De brieven van lezers over dat onderwerp leverden vrijwel geen nieuwe gezichtspunten meer op en een herhaling van zetten is voor de lezers verve lend. Wat zou resteren was de vreugde van de schrijvers hun werk in druk te zien verschijnen en daar is de krant niet voor. De laatste dagen werd ik bena derd door nogal wat schrijvende lezers, die erop wezen dat de Zeeuwse Milieu Federatie pleit voor een veel verder gaande ont poldering dan de overheid nu voorstaat. „Als de ZMF nieuwe stof geeft voor discussie, is het toch rede lijk dat ook de lezers van de PZC in de krant de kans krijgen hun opvattingen te geven," was de redenering. „Mensen die tot nu toe min of meer vrede kon den hebben met de ontpolde- ringsplannen, kunnen wel eens van gedachten veranderen nu het volgens de milieubeweging om duizenden hectares meer zou moeten gaan." Ik kan en wil dat niet weerleg gen. Brieven, waarin nieuwe ele menten aan de orde worden ge steld, zullen voorshands worden geplaatst. Ik zal, om de leesbaar heid van de rubriek te bewaken, wel wat strenger selecteren. door A.J. Snel Aan geweld raakt men gewend. Al thans, aan massaal geweld. Geen lezer heeft de afgelopen dagen ook maar enig bezwaar gemaakt tegen de berichtgeving in deze krant over de oor log tussen Israël en Hezbollah. Zeker, lezers reageren om te laten weten van welke partij ze het gedrag het meest laakbaar achten. Maar dat de krant toont hoe dood en verderf gezaaid wordt in Libanon en Israël, daar wor den geen kanttekeningen bij geplaatst. Dat is anders als het gaat om overzichte lijk kwaad. Tonen journalisten ellende op kleine schaal of van zeer nabij, dan zijn er altijd lezers die bezwaar maken. De bombardementen tijdens een oorlog hebben gevolgen die zo grootschalig zijn dat ze kennelijk niet te bevatten zijn en dus bewust of onbewust geab straheerd worden. Wellicht treedt een soort machteloze berusting op. En moge lijk hebben lezers het idee dat ze wél enige greep hebben op misère op de vier kante meter. De laatste maanden ontving ik nogal wat brieven en telefoontjes van lezers die bezwaar hadden tegen publicaties in de Provinciale Zeeuwse Courant. Zo plaatsten we een foto van een reiger die konijntje doodde en verorberde. Een le zeres uit Middelburg vroeg zich af of het nodig was dat te tonen. Haar veront waardiging deed de twee foto' s het pa ginagrote formaat aannemen dat ze in werkelijkheid in de verste verte niet hadden. „Ik heb in het verleden in de krant wel eens leuke en vertederende foto's gezien over beesten. Daar kon je de dag min of meer prettig mee begin nen, maar dit tart alles", schreef ze. Executie Kort daarna plaatsten we een foto van een executie in de Somalische hoofd stad Mogadishu. Een man maakte aan stalten de moordenaar van zijn broer dood te schieten, daarmee handelend naar de islamitische sharia-recht- spraak. Een lezer uit Goes meldde dat zijn zoon van negen de foto was tegenge komen terwijl die op zoek was naar arti kelen over de wereldkampioenschap pen voetbal. Hij vond het niet verant woord een kind naar bed te laten gaan met zo'n beeld voor ogen. De informatie die bij de zijns inziens stuitende foto werd verstrekt was minimaal, klaagde de lezer ook nog en daarin had hij ge- De krant toont ook wel beelden van rust en harmonie. foto Ronald den Dekker lijk; het bijschrift bood te weinig verkla ring. Dan kwam er uit Kapelle een veront waardigde reactie op een artikel over stierenvechten in het Franse Arles dat naar het oordeel van een briefschrijver te positief van toonzetting was omdat erin werd gemeld dat een jonge stieren vechter door zijn activiteit buiten de cri minaliteit bleef. „De samenleving die baat heeft bij stierenvechten, wat een gotspe", tekende de criticus aan. Haring Uit Breskens kwam een brief over een onderwerp van een andere orde, maar ook vol verontwaardiging. Over Her man Brusselmans, Vlaams schrijver, lij dend aan stilistische buikloop, die op een haringparty in Temeuzen spelers van het Nederlands elftal als 'stomme eikel', 'mietje' en'debiel' aanduidde. Waarom we zo een vuilspuiter, die zijn zieke seks-fantasieën loslaat op het Bel gische tennistalent Kim Clijsters, aan het woord lieten, was de vraag. Bij het artikel was een foto geplaatst van de Vlaamse auteur. Hij had een dode vis in de hand die zelfs in licht gepekelde staat zijn afkeer van Brusselmans aan de dag legde. Harmonie Het is duidelijk, veel mensen willen zich behaaglijk voelen en wensen de harmonie van hun dagelijks leven niet te laten verstoren door onaangename ge beurtenissen. De redactie van deze krant komt die mensen wel zeker eind- weegs tegemoet. Er worden geregeld heel aardige foto's geplaatst van dingen die zich in de natuur afspelen, van vreugde-uitingen in de sport en daarbui ten, van triomfantelijke overwinningen op deze en gene dictatuur. Redacties van kranten, ook van de PZC, beogen de lezers aan de ontbijttafel zo nu en dan een gevoel van welbehagen te bezor gen door lichte artikelen en foto's te plaatsen. Correct Echter, de krant is er niet om lezers een beeld van de wereld te geven, dat de werkelijkheid verdoezelt. Ook lezers die zo af en toe onaangenaam getroffen worden door de nieuwsvoorziening, zul len, als het erop aan komt, correct inge licht willen worden over wat zich in hun nabijheid en verder weg afspeelt. Dat leidt ertoe dat zij geconfronteerd worden met het feit dat het in de natuur 'eten en gegeten worden' is, dat moord en doodslag plaatsvinden en dat men sen op een gruwelijke manier met die ren omgaan. De media zijn er om de con sument van het nieuws wakker te hou den. Wie wil slapen, kan zelf het mo ment kiezen voor een time-out. ',5,-7 Nieuw: Gratis PZC e-mailkrant Elke werkdag verschijnt rond 11.00 uur een overzicht van de meest actuele nieuwsberichten in uw mailbox. Is er 'breaking news' dan zult u daarvan ook een mailbericht ontvangen. Aanmelden? Ga naar www.pzc.nl en registreert u zich via 'Nieuwsbrieven' rechtsboven op de site. Hierna gaat u naar het scherm 'Mijn gegevens'. Ga verder naar het scherm 'Services'. Onder Diensten voor iedereen vinkt u de PZC e-mailkrant aan. Hierna voltooit u de procedure. Als eerste naarwww.pzc.nl Waar is uw focus als ondernemer op gericht? Gaat u de aandacht meer richten op nieuwe klanten, of juist meer halen uit bestaande klanten? Wellicht kunt u met uw huidig product of dienst een nieuwe doelgroep aanspreken, of nieuwe klanten binnen halen binnen uw reeds bestaande netwerk? In alle gevallen is communiceren met de juiste doelgroep van groot belang. 'de Ondernemer' biedt hiervoor de uitgelezen mogelijkheid. Wij zijn hét regionale busïness-to- business informatieblad voor en door ondernemers. Maandelijks brengen we doelgerichte en lokale informatie in een totale oplage van 209.000 exemplaren. INFORMATIEBLAD VOOR ONDERNEMERS IN ZUIDWEST-NEDERLAND Meer informatie? neem contact met ons op: (01 I 3) 31 55 00 of www.deondernemei.con1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20