Ward ook op estafette tijdens EK PZC Hockeyers maken een fysieke inhaalslag Sprookje is voorbij voor De Bakker 19 Hulster atleet geselecteerd Schorsing en boete Zidane en Materazzi West-Zeeuws-Vlaamse selectie herbergt twee ex-spelers van Hoek Oranje begint tegen China in honkbalweek vrijdag 21 juli 2006 itonr Roeland van Vliet GOES - Daniel Ward zal op het Europees kampioenschap atle- liek in Göteborg (7-13 augustus) zowel individueel als in teamver band in actie komen. De 22-jari- «e Zeeuws-Vlaming kreeg giste ren officieel te horen dat hij één de drie Nederlandse lopers (p de 200 meter is én dat hij deel zal uitmaken van de estafet- reploeg voor de 4x100 meter. 5e Nederlandse atletiekbond iKNAU) besloot gisteren het es tafetteteam toch uit te zenden, boewei de limiet niet is gehaald. Eén keer kwam de ploeg daar dit jaar wel heel dichtbij: in het Griekse Thessaloniki werd een tijd van 39.44 seconden gelopen, xaar 39,40 nodig was. Op basis van de individuele pres taties (Nederland had onder meer vier kandidaten voor de 200 meter) en de stand op de Eu ropese ranglijst (zevende) meent Je KNAU er goed aan te doen Je mannenploeg mee naar het Europees kampioenschap in Zweden te nemen. Zesde atleet De ploeg bestaat uit Caimin is, Patrick van Luik, Guus Hoogmoed, Timothy Beck ai Daniel Ward. Een zesde at- M wordt nog aangewezen. Nor maal gesproken is Ward basis kracht. Twee jaar geleden was Je Hulstenaar reserve tijdens de Olympische Spelen van Athene. Het EK in Göteborg is het eerste grote seniorentoemooi waarop •ij daadwerkelijk in actie komt. Ward liep in de Verenigde Sta len, waar hij studeert in El Pa- •o. de limieten voor de 200 en 100 meter. Op dat eerste nummer had hij echter concurrentie van Doug- PARIJS - De Franse voetballer Zinedine Zidane is licht gestraft toor zijn kopstoot tijdens de WK-finale op 9 juli, waarmee bij zijn Italiaanse tegenstander Marco Materazzi velde. Hij is drie wedstrijden geschorst en moet 4800 euro boete betalen. Omdat Zidane inmiddels met voetballen stopte, heeft hij vol gens een Fifa-woordvoerder voorgesteld zich drie dagen in te zetten voor humanitaire activi teiten van deFifa. Materazzi, die Zidane volgens deFifa herhaaldelijk beledigde, kreeg ook straf. De schorsing en boete zijn weliswaar lager dan ie van Zidane (twee duels, 800 euro), maar de Italiaan ast twee EK-kwalificatieduels. ï«n daarvan is juist in en tegen Trankrijk. DeFifa benadrukte dat de bele en van Materazzi niet ra- dstisch waren. De exacte formu- is nog steeds niet bekend. Zidane bevestigde in een inter- iew vorige week dat de Itali an zijn moeder en zus beledigd bad, maar vertelde niet wat er •Sierlijk is gezegd. Het Franse tijdschrift 'Paris Match' claimt met gebruik van nieuwe beelden ibe inzoomen op Materazzi, de exacte teksten te hebben. „Rot öPi nicht! Met je hoerenzus! Stok stront! Ik zal je reet uiteen rijten," Het duo heeft nog niet gerea geerd op de straffen. GPD Heerenveen treft Roda in de beker ZEIST - De KNVB heeft giste- de loting verricht voor de eerste en tweede ronde van het Welijke bekertoernooi. De wedstrijden in de eerste ronde, war alleen amateurclubs aan meedoen, worden gespeeld op zaterdag 26 augustus. De win naars gaan door naar de tweede wade. Daar stromen de clubs m'het betaalde voetbal in. SC Heerenveen en Roda JC tref- •ea direct in de tweede ronde, bekerwinnaar Ajax speelt tegen '°agRKC Waalwijk, Feyenoord op bezoek bij Veendam. j heft de winnaar van het ■nel tussen de amateurclubs Ko- skken Boys-Roda Boys. De wedstrijden in de tweede ronde ïorden gespeeld op 19, 20 en 21 splember. ANP las, Hoogmoed en Van Luik, ter wijl Nederland maar drie atle ten voor dat nummer mag selec teren. Gisteren deelde de KNAU mee dat de drie snelsten aan de start zullen verschijnen. Dat zijn Douglas, Ploogmoed en Ward. Lange tijd was wel onduidelijk of Wards snelle individuele tij den geldig waren, aangezien hij geen dopingcontroles had kun nen regelen in Amerika. Maar ook daar ging de atletiekbond coulant mee om. „Na het NK van twee weken geleden zeiden ze: als je dopingcontrole hier goed is, is het goed", vertelde Ward gisteren. „Nou, die contro le was ook goed, dus mocht ik naar het EK." Aanvankelijk zou hij deze week nog in actie komen in Luik en Heusden-Zolder, maar door die wedstrijden haalde hij een streep. „Als ik op limietenjacht moest, had ik daar wel gestart. Maar nu heb ik even geen wed strijden nodig. Ik ga de komen de twee, drie weken alleen hard trainen, vooral op de starts, en dan naar Göteborg." De la met superlatieven over tennisser Thiemo de Bakker kan voorlopig even dicht. foto Olaf Kraak/ANP door Robert Jan van der Horst AMERSFOORT - Mare Gicquel heeft het Dutch Open gisteren van de laatste Nederlandse deel nemer beroofd. De Franse num mer 84 van de tenniswereldrang lijst rekende in de tweede ronde gedecideerd af met het Neder landse jeugdtalent Thiemo de Bakker (4-6, 6-3, 6-2), die de laatste dagen door de vaderland se aanhang welhaast mythische krachten was toebedacht. Rond De Bakker brak de laatste dagen op hetAmersfoortse com plex De Bokkeduinen een ware hype los. Het 17-jarige talent werd woens dagmiddag nog door tennisboeg- beeld Richard Krajicek gehul digd voor de behaalde titel op Wimbledon. Bij de jeugd, uiter aard. Bondscoach Tjerk Bogtstra, pro minent aanwezig bij het belang rijkste outdoorproftoernooi van Nederland, zei dat hij De Bak ker scherp in de gaten houdt. „Als we deze week Daviscup hadden moeten spelen, dan had ik Thiemo zeker geselecteerd." Maar aan die optie lagen meer redenen ten grondslag dan de kwaliteiten van De Bakker. De huidige Nederlandse topspelers zijn ziek, zwak of misselijk. Rae- mon Sluiter meldde zich door fa milie-omstandigheden af voor Amersfoort, Martin Verkerk is nog altijd geblesseerd en hetzelf de geldt voor Sjeng Schalken. Ook Melle van Gemerden en Peter Wessels zegden af met een kwetsuur. En eerder deze week maakte John van Lottum be kend per direct te stoppen. Ziehier de gesteldheid van de Nederlandse tennistop in de aan loop naar het Daviscuptreffen met Tsjechië van 22 tot en met 24 september in Leiden. In dat perspectief moeten de woorden van Bogtstra over de 'optie de Bakker' worden gezien. Andere jongelingen als Robin Haase en Igor Sij sling overleefden de eer ste ronde van het Dutch Open niet. Slagenarsenaal De Bakker, al uitgeroepen tot het nieuwe uithangbord van het Nederlandse tennis, haalde de kwartfinale in Amersfoort, waar de temperatuur na de ex treme hitte van de vorige dagen een alleszins draaglijke 30 gra den bedroeg, dus niet. Ondanks een geweldige eerste set. Daarin liet De Bakker, die over een fraai slagenarsenaal beschikt, zien inderdaad over veel talent te beschikken. Maar na de neder laag kan de la met superlatieven voorlopig even dicht. Na de eerste break van de Frans man in de tweede set, vloeiden De Bakkers krachten langzaam weg. „Het was moeilijk om te rug te vechten", bekende hij. De Bakker zal de komende periode na alle hectiek rond zijn per soon gas terugnemen. „Ik ga eerst uitrusten, dan trainen en vervolgens weer opnieuw begin nen. Het Dutch Open was een ge weldige ervaring. Ik heb laten zien waartoe ik in staat ben." Guillermo Coria maakte eerder op de dag de verwachtingen wel waar. De als eerste geplaatste Argentijn won met moeite van zijn landgenoot Sergio Roitman: 7-5, 4-6, 6-2. Het was pijnlijk om te zien dat de voormalige nummer drie van de wereld am per een fatsoenlijke service (Co ria sloeg 15 dubbele fouten) over het net kreeg. Maar de base- liner had in de slagenwisselin gen genoeg klasse om Roitman af te troeven. GPD Het duurde lang voordat ze de boodschap ter harte namen, maar de Nederlandse hock eyers zijn begonnen aan een fy sieke inhaalslag. Sticks en bal len werden verruild voor krachthonk en eindeloze sprints. Op het toernooi om de Champions Trophy - dat mor gen begint - kunnen ze zien of het heeft geholpen. door Robert-Jan Friele TERRASSA - „Ik merkte het in de competitie. Als ik tegen men sen aanliep, vielen ze ineens om", zegt Timme Hoyng (29), middenvelder van het Neder lands hockeyteam. Collega Flo- ris Evers (23) voelde het ook. „We lopen nu meer met het hoofd omhoog op het veld." Ook de speler die niet voor niets de bijnaam 'de Knoest' draagt, beaamt het. „De psy chologische effecten van krachttraining mag je niet on derschatten. We voelen nu dat we de strijd met de toplanden kunnen aangaan en kunnen vol houden", zegt spits Roderick Weusthof (24). De Nederlandse hockeyers voe len zich niet langer 'weak as chicken'. Zo omschreef voorma lig bondscoach Terry Walsh eind 2004 bij een evaluatie de spelers met wie hij zilver haal de op de Olympische Spelen. De geringe fysieke kracht en conditie, vergeleken met olym pisch kampioen Australië, was volgens Walsh één van de be langrijkste redenen dat Neder land zijn leidende mondiale po sitie verloor. Het duurde lang voordat de hockeyers zelf - inclusief de nieuwe bondscoach Roelant Oltmans - de conclusie van de Australiër beaamden en ernaar handelden. Maar na de derde verloren finale op rij (Spanje versloeg Nederland op het EK in 2005 met 4-2) was het zover. „We willen de fitste en friste ploeg ooit worden", zei Olt mans ineens. Inspanningsfysio loog Jos Geijsel en krachtex pert Henk Kraaijenhof werden benaderd en vanaf maart gin gen de sticks en de ballen de kast in bij de Nederlandse ploeg. Geijsel: „In wezen een jaar te laat. Maar dat had ook met de wisseling van de coach en zijn visie te maken. Oltmans vond dat het technisch en tac Hockeyer Roderick Weusthof, bijgenaamd 'de Knoest', is blij met de nieuwe koers bij Oranje. „We voelen dat we de strijd met de toplanden kunnen aangaan en kunnen volhouden." foto Olaf Kraak/ANP tisch niet goed was. Hij wilde dat de hockeyers dat eerst be ter zouden beheersen." Het benadrukken van het fysie ke aspect past ook niet in de Nederlandse hockeycultuur. De spelers zijn gewend tegen standers te verslaan op basis van een betere techniek en een slimmere tactiek. Daar horen zware sprinttrainingen, metin gen van vetpercentage, tests met hartslagmeters en eindelo ze herhalingen in het kracht honk niet bij. Geijsel: „Het is toch een beetje slaafs werk." Kraaijenhof: „Zodra je het krachthonk ingaat, moeten de hockeyers niet meer denken aan de bal. Wat we daar doen, lijkt absoluut niet op het spelle tje." Vanaf maart werden de centra le veldtrainingen geschrapt. In Amsterdam en Eindhoven werkten de internationals drie keer per week slechts aan con ditie, snelheid en kracht. Het leidde bij enkele clubs tot kri tiek op Oltmans, omdat ver moeide internationals soms trainingen moesten overslaan of zelfs geblesseerd raakten. Hoyng: „In het begin vroeg ik me af waarmee we bezig wa ren. Sta je tussen twee lijnen heen en weer te rennen. Zonder bal. Dat was mentaal zwaar. Maar ik merkte dat mijn lichaam groter en breder werd. Ik voel me veel sterker." Sinds 2004 werd Australië veel vuldig genoemd als voorbeeld van een land dat Nederland op basis van fysieke kracht kon verslaan. Dat Nederland eind juni in Maleisië de finale van het toernooi om de Sultan Azlan Sjah Cup met 6-2 won van de olympisch kampioen, was daarom een enorme opste ker. Hoyng: „Ik had het idee dat ze een beetje van ons schrokken." Meer power Ondanks de late omslag, bewe ren Geijsel en Kraaijenhof dat de fysieke kloof met de andere toplanden al grotendeels is ge dicht. Kraaijenhof: „De spelers zijn allemaal zo'n twintig tot dertig procent sterker gewor den." Geijsel: „In conditie zijn ze er tussen de tien en twintig pro cent op vooruit gegaan. Boven dien hebben ze meer power. Ze zijn sneller geworden." De inspanningsfysioloog voegt er wel aan toe dat de strijd met Australië niet in het kracht honk wordt geleverd. „Het pro gramma is een middel om beter te gaan hockeyen, geen doel op zichzelf. Bij wielrennen wint meestal degene met de beste conditie. Bij hockey niet." Hoyng: „En ik vond ons in Ma leisië tactisch en technisch nog steeds veel beter dan Austra lië." GPD Karin Krappen naar het EK darts NIEUWEGEIN - Darters Niels de Ruiter en Co Stompé hebben de twee overgebleven tickets voor Nederland bij de Europese titelstrijd veroverd. Ze waren de beste in een play-off met vijf spelers. Jelle Klaasen en Vincent van der Voort waren al aangewezen. Bij de vrouwen gaan Francis Hoenselaar en Karin Krappen naar het EK, van 20 tot en met 23 september in Ennis. Nederland verdedigt daar vier titels die in 2004 in Finland werden veroverd. ANP Nog vier clubs in Italië onderzocht ROME - In het Italiaanse fraudeschandaal doet het sport- tribunaal nu ook onderzoek naar vier andere clubs: Reggi- na, Lecce, Messina en Siena. Dat maakte de Italiaanse voetbalbond gisteren officieel bekend. Juventus, Lazio Roma, Fiorentina (degradatie naar Serie B en strafpunten) en AC Milan (strafpunten) werden vori ge week gestraft voor hun aandeel in het fraudeschan daal. Die clubs tekenden beroep aan. ANP/SID Profcontract voor sprinter Martina EL PASO - Sprinter Chui'andy Martina zet zijn atletiek- loopbaan als prof voort. De student van de Univei'siteit van Texas in El Paso (UTEP) heeft een contract bij de Amerikaanse fabrikant van sportkleding en -schoeisel Ni ke getekend. De geboren Antilliaan moet daardoor het at- letiekteam van UTEP verlaten. Nike gaat zijn studie ver der betalen. Martina bracht onlangs het Nederlands re cord op de 100 meter op 10,10 seconden. ANP NAC Breda heeft angst voor rellen DEN BOSCH - Het oefenduel tussen NAC Breda en FC Den Bosch gaat vandaag niet door. De veiligheidscoördi nator van NAC acht het onverstandig te voetballen nadat signalen van mogelijke supportersrellen waren opgevan gen. Het duel zou worden gespeeld in Den Bosch. Uit vei ligheidsoverwegingen was al besloten het duel te verplaat sen naar het stadion. Ook voerde Den Bosch overleg met de politie. Beide partijen vonden dat er gespeeld kon wor den, NAC was het daar uiteindelijk niet mee eens. ANP Neumannova kondigt afscheid aan PRAAG - Olympisch kampioene Katerina Neumannova zet volgend jaar een punt achter haar carrière. De 33-jari- ge skiloopster uit Tsjechië zegt dat ze begin volgend jaar definitief stopt. Neumannova won tijdens de Spelen in Tu rijn goud op de 30 kilometer skiloop; en zilver op de 15 ki lometer. Ze won in Nagano (1998) en Salt Lake City (2002) drie zilveren en een bronzen plak. Tijdens het WK 2005 won ze op de 10 kilometer goud. ANP/DPA Henin toch in finale van Fed Cup LIMELETTE - Justine Henin-Hardenne speelt op 16 en 17 september toch mee met België in de finale van de Fed Cup tegen Italië. Dinsdag liet haar coach Rodriguez nog weten dat Henin niet van de partij zou zijn „wegens ge brek aan respect" na de winst in de halve finale tegen de VS. Rodriguez zei gisteren dat hij met de afzegging het de bat had willen openen over de zaak. ANP/BEL door Barry van der Hooft TERNEUZEN - De traditionele ontmoeting met een selectie van West-Zeeuws-Vlaamse voetbal lers is voor Hoek de eerste test op weg naar het nieuwe seizoen. De spelers van de hoofdklasser werkten deze week onder lei ding van de nieuwe trainer Cees Houtepen de eerste drie trainin gen af. In Westdorpe krijgen ze vanavond de kans verder aan el kaar te wennen. Dat is nodig ook, want Hoek telt liefst twaalf nieuwelingen. Ruud Comelis, coach van de West-Zeeuws-Vlaamse selectie heeft vanavond zestien spelers tot zijn beschikking. Twee van hen hebben een verleden bij Hoek: Peter Nieskens (Cadzand) en Robbie van de Wijnckel. De laatste heeft het afgelopen half jaar amper gevoetbald, omdat hij vanaf december vijf maan den in het buitenland verbleef met zijn vriendin. In de eerste maanden van het af gelopen seizoen speelde Van de Wijnckel voor het Brabantse Uno Animo, maar nu is hij bij Aardenburg teruggekeerd op het oude nest. Of zijn verblijf bij de zondag-vierdeklasser van lan ge duur zal zijn, is de vraag. Want de spits heeft een baan in Amsterdam aangeboden gekre gen. „Ik kan daar 1 september beginnen en wil in de buurt van Amsterdam of Utrecht gaan wo nen", zegt Van de Wijnckel. „Voorlopig ga ik proberen iede re vrijdag terug naar Aarden burg te reizen, zodat ik kan trai nen en op zondag kan spelen. Maar het is nog afwachten hoe dat allemaal uitpakt." Vanavond speelt hij tegen zijn oude club, al gebeurt dat met een pijnlijke enkel. „Ik heb al maanden last van een geïrriteer de pees in mijn enkel en ik heb er nu een inspuiting in gehad. Het gaat daardoor iets beter, maar ik hoop dat ik de komende tijd weer pijnvrij kan spelen." Wie dat al een tijd niet meer kan - en daardoor vandaag ver stek moet laten gaan - is Adri van Hanegem. De aanvaller van IJzendijke ondervindt al maan den hinder van een buikspier- blessure en heeft daarom beslo ten een stap terug te doen bij zijn club. Van Hanegem (37) wil eerst fit worden en gaat dan in het vierde of vijfde elftal van IJ zendijke spelen. Ruud Cornelis had naast Vah Hanegem ook graag de beschik king gehad over spelers als John ny de Jaeger (Breskens), Ronnie Tresonie, Mare Minnaert (bei den Eeklo), Steven de Croock (Aalter) en Jurgen Hooreweghe (Aardenburg). Het vijftal is ech ter om uiteenlopende redenen (vakantie, clubverplichtingen-) niet beschikbaar. De West-Zeeuws-Vlaamse selectie ziet er nu als volgt uit. Doel: Arjen Worst (Breskens) en Sander Tazelaar (Aardenburg). Verdediging: Edo Lucieer (Bier vliet), Frank van de Vijver (IJzen dijke), Gerben Schram (Zaam- slag), Hylke Stroo (Aardenburg), Peter Nieskens (Cadzand) Middenveld: Luc van Waes (IJzen dijke), Dwight van Hulle (Temeu- zen), Eelco Basting (Cadzand), Jan van Balcel (Biervliet) en Jacco Seen (Schoondijke). Aanval: Robbie van de Wijnckel, Niek van Sprundel, Martin van Vooren (allen Aardenburg) en Ju nior van den Akker (Cadzand). Coach: Ruud Comelis HAARLEM - De 23e editie van de Haarlemse Honkbalweek start vandaag met een duel tus sen Chinese Taipei en de Vere nigde Staten. Titelverdediger Nederland komt morgen in actie tegen China. Verder doen ook wereldkampioen Cuba en Japan mee. De finale is zondag 30 juli. Alle duels van Oranje zijn uit verkocht. Organisatiewoord voerder Robert Sant: „De presta tie van Nederland op het WK (halve finale) zal daar ongetwij feld mee te maken hebben." De ploeg verloor in september in de halve finale met 3-0 van Zuid-Korea. Nederland werd uiteindelijk vierde. In 2004 won Nederland de finale van de Haarlemse Honkbalweek van Cuba. De hittegolf in Nederland heeft geen gevolgen voor het toernooi. Sant: „De duels gaan gewoon door. Voor de toeschou wers is er verkoeling aanwezig. Zo staan er bijvoorbeeld brands langen klaar." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19