Weinig gebruik zoutwaterleiding PZC PZC De zon brandt alles dood Aanpassing plan versterking Walcherse kust lijkt niet nodig gemeente Reimerswaal moet garantieprijs betalen ,11 donderdag 20 juli 2006 frnrJneri Wisse ftBSEKE - De gemeente Rei- yfivvaal moet per 1 januari uijffel zeker een bedrag van [jjna 150.000 euro betalen aan 'k coöperatieve vereniging De fijkuit, eigenaar van de verswa- ,(noorziening in Yerseke. Dat iomt, omdat de afgelopen jaren jjunelijks bouwgrond met een unl water aansluiting is ver- kocbt. foorwaarde voor het doortrek ken van 'de pijp van Bliek' naar |Olzendepolder was dat op 31 Member 2006 150 kuub water [eruur door de leiding zou stro- ten, foor elke kuub die op de bewus- tedatum niet wordt afgenomen, jou de gemeente eenmalig vijf duizend gulden aan De Kijkuit tetalen. Dat komt Reimerswaal jSdusduur te staan, lie magere belangstelling voor agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelaimden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Miekevan der Jagt |Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: r wternet ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl natte bouwgrond wijt van de ge meente-ambtenaar F. Marqui- nie aan de malaise in de schelp diersector. Slechts twee bedrij ven hebben zich gevestigd in de Olzendepolder en daarmee een -verplicht- contract afgesloten met De Kijkuit: tarbotkwekerij Zeeland Vis en mosselbedrijf Prins en Dingemanse. Samen zijn ze goed voor 57 m3. Alleen Zeeland Vis neemt mo menteel ook daadwerkelijk zout water af. Mede-eigenaar Kees Kloet wil behalve de medede ling dat het 'slecht gaat in de aquacultuur' geen commentaar geven over de moeizame ontwik keling van de Olzendepolder. Mosselen Om de Olzendepolder aantrekke lijker te maken voor de schaal- en schelpdiersector gokt de ge meente op de aanleg van een voorziening waardoor bedrijven bijvoorbeeld mosselen uit het buitenland in Oosterscheldewa- ter kunnen laten verwateren. Momenteel onderzoekt de ge meente of bedrijven interesse hebben in zo'n voorziening en of dat technisch en financieel haal baar is. Ook is de gemeente bereid om andere nieuwe initiatieven zoals het kweken van mosselzaad te ondersteunen. Marquinie ziet daarbij voor de gemeente een zelfde rol wegge legd als bij de aanleg van de verswaterleiding: aanboren van subsidiebronnen en gebruikers bij elkaar krijgen. Prins en Dingemanse is van plan om dergelijke nieuwe acti viteiten op te zetten in de Olzen depolder. Directeur K. Prins: „Door de tegenwerking van overheid en natuurorganisaties zijn we gedwongen om in aqua cultuur te investeren. Daarvoor hebben we inmiddels ook tien hectare landbouwgrond rich ting de Stationsweg aangekocht waar we in de toekomst ook ge bruik kunnen maken van het zoute water." Die initiatieven komen voor Rei merswaal in elk geval te laat om de garantiebetaling aan De Kij kuit af te wenden. Wel kan de gemeente voor de resterende ku bieke meters een contract afslui ten met De Kijkuit. De huur van het water kan dan worden verre kend in de bouwgrond. Daar mee wordt het garantiebedrag van anderhalve ton niet zomaar R,K. Maria Magdalenakerk, 0-16 30 uur: Geopend voor bezichti- itscentrum van de Hollandsche Sevt, 13.00-16.30 uur: Demonstratie avase ambachten; (IANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: $jiiorensoos; (APELLE - Complex Groenewoud, hembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel ^plussers; 9.15-10.00 uur en 1100-13.45 uur: Zwemmen; IliVroone, 13.00 uur: Soos, biljarten,; RUININGEN - Ons Dorpshuis, '103-17 00 uur Biljartcompetitie senio- 31, SIAVENISSE - Centrum, Kermis; IIEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, ütOuur. Soos; biljarten en kaarten; 1SEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 :Biljarten; m, 13.30 uur: Afvaart Mar- rondvaart. Reservering 3393. Advertentie Den Dekker '^p^Muziek Titelstrijd buikslieren KOEWACHT - In Koewacht wit zaterdag 29 juli het Groot Zteuws buikslierkampioen- Deelnemers glijden op hun buik overeen opblaasbaan die glibbe- gemaakt met water en sop. ft het verst komt, wordt kam men, wacht een prijs en eeuwi- roem. Het kampioenschap nt uit de koker van de Koe- Kchtse carnavalsvereniging De Sjokkedèze (wat dialect is voor van de bok'). Het buik slieren wordt gehouden bij café iZand. Er wordt om de titel ge nreden door teams van drie per en. De afstanden die ze bij el- glijden worden opgeteld en 'wordt het beste team bekend, informatie is te vinden op lsjokkedeze.nl. De uien zijn veel te klein voor de tijd van het jaar en in de grond zitten zulke grote scheuren dat je je portemonnee erin kunt verliezen. foto's Lex de Meester door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Het brood van de boer ligt op zijn land, citeert Jo Kodde uit Arnemuiden een beroepsgezegde. Dat zal dan droog brood worden dit jaar. „Nou, ik denk het wel ja. Maar dat hoort er soms bij. Als je daar niet tegen kunt, heb je het verkeerde beroep geko- Ja, Jo Kodde is nogal van de relative ring. Het gemengd bedrijf (melkkoeien, jongvee en akkerbouw) dat hij met ach terneef Johan Kodde heeft in de Oranje polder bij Arnemuiden, ligt op een klei laag, met daaronder zand. „Op echte zandgrond is het met deze droogte en hitte pas echt rampzalig. En wie op zwaardere klei met een goed profiel zit, heeft het beter dan wij. Ook wat de grond betreft, zijn wij een gemengd be drijf." Aardappels (zowel tafel- als frietaard appels), uien, tarwe, maïs en suikerbie ten verbouwt hij. Voor elk gewas pak weg tien hectare, alleen iets meer aard appels dan uien. Hoe hard de droogte hem in de portemonnee treft? Hij houdt zich op de vlakte. Er zal veel minder van het land komen, maar een laag aan bod leidt ook tot hogere prijzen. „Dat kan dus wat compenseren." Als Jo Kodde op zijn land tussen de sui kerbieten loopt, wijst hij op de scheu ren in de kurkdroge grond, de slappe bladeren en de aangevreten bieten. „Ha zen. Die proberen er nog wat vocht uit te peuren." Voor klagen over de bietenoogst is het nog te vroeg. „Als het gaat regenen, kan dat helemaal goed komen. Bieten zijn een sterk gewas. De wortel gaat diep. Ze halen nog steeds vocht uit de grond. Daarom vreten die hazen er ook van." En toch zal hij dit najaar vele kilo's bie ten minder oogsten. Hoeveel, durft hij niet te voorspellen. Duidelijker én somberder is hij over de aardappels (zeker een kwart minder) en de uien (veertig tot vijftig procent min der). En dat zijn nou net de gewassen de financieel het meeste moeten opbren gen. Voor beide geldt dat ze nu te klein zijn. De aardappels zijn van krielfor- maat; die kun je met de rooier niet eens uit de grond krijgen. Ondermaats Met de uien gaat het al net zo slecht. Als hij er een paar uit de grond trekt, blijken ze duidelijk ondermaats. Die zul len zo maar weinig opleveren. Tenzij in heel Europa de uien klein blijven. „Ge lukkig is het nu overal warm." De maïs zal minder korrels op de kolf hebben. Die wordt echter niet verkocht, maar gaat naar de koeien van Johan. „Eh ja, die zal wel wat krachtvoer moe ten bijkopen." De tarwe heeft het, niet verwonderlijk, ook heel zwaar. Dat zal hem gelukkig weinig geld kosten. De graanprijzen liggen vast, net als die suikerprijzen. De grootste problemen worden veroor zaakt door de droogte, legt Kodde uit, de hitte maakt het karwei af. „Die zorgt ervoor dat de bladeren verschrompelen, dat de tarwe dood gaat en dat de plan ten in stress zijn." Sproeien kan Kodde niet. Hij heeft geen oppervlaktewater in de buurt. Of het is te brak. Met kraanwater beregenen is te duur. „Tien millimeter water sproeien op acht hectare kost tweeduizend euro. En vanavond is het alweer weg. Dat heeft dus geen zin." Wachten dus op een fikse regenbui? Kodde kijkt bedenkelijk. Als het nu gaat regenen, maken de aardappelplan ten een nieuwe knol aan. Die zuigt de kleine eerste leeg en dat wordt zo'n glas aardappel, gruwt Kodde. „Niet te bak ken, niet te frituren, niet te vreten. Ik weet niet wat nu het beste is, regen of geen regen. Gelukkig beslis ik daar niet over." Trouwens, de droogte is wel slecht voor de planten, maar voor de grond eigen lijk niet, merkt hij terloops op. „Beter dan een vorstwinter." Dat heeft te ma ken met de verhouding grond, water en zuurstof. „Meestal zit er te weinig lucht in de grond. Nu gaan de poriën open, dus dat is goed." Die poriën zijn inmiddels uitgegroeid tot scheuren. Zeker een centimeter breed soms, en nog veel dieper. „Zo diep als de kleilaag, en die is hier veer tig centimeter tot een meter diep." Kodde haalt weer een boerenwijsheid aan, die is deze tijd in meerdere opzich ten van belang is: let op je portemon nee. „Met zulke scheuren in je land ben je hem zo kwijt. En die portemonnee van ons is al niet zo dik." Grapje! Jo Kodde klaagt niet. Bij ande ren gaat het slechter, weet hij. Boeren die bijvoorbeeld al contracten hebben gesloten met frietfabrikanten voor het leveren van een aantal tonnen aardappels of uien tegen een vastgestel de prijs. Zij krijgen het pas echt zwaar. „Je grond levert minder tonnen op, dus verdien je minder. Maar je moet wel die tonnen leveren. Je moet dus zelf aardap pels of uien bijkopen om aan je contract te voldoen. En die fabrikanten zijn te genwoordig hard hoor. Bijkopen kost je bovendien veel geld, want door het lage re aanbod stijgen de prijzen. En daar profiteer je zelf dus ook niet meer van." Kodde heeft daar minder last van. Hij zit met collega's in een poule die aardap pels levert aan Albert Heijn, maar als er minder aardappels zijn, betaalt de grootgrutter een hogere prijs. Hij profi teert mee van die prijsstijging. Bovendien kan hij al zijn uien vrij ver kopen. En dan gaan de wetten van de vrije markt weer spelen. „Een boer wil een goede opbrengst van zijn grond. Maar een slechte oogst kan ook een goe de opbrengst geven, omdat de prijs stijgt als het aanbod laag is." Nog een piepklein voordeeltje van de droogte en de hitte dan, om nog maar eens te onderstrepen dat Kodde over een groot relativeringsvermogen be schikt. Hij heeft al drie weken niet ge spoten tegen phytophtora. „De zon brandt alle ziektekiemen dood. Da's ook een kostenbesparing." door Maurits Sep MIDDELBURG - Het plan voor de versterking van de Walcherse kust hoeft niet aangepast te wor den. Dat verwacht L. Dekker van het projectbureau Zwakke Schakels op basis van de inge diende inspraakreacties. Het Kustplan Walcheren lag tot en met gisteren ter inzage. Bij het projectbureau zijn veertien reacties binnengekomen. „Dat is weinig", oordeelt Dekker. Bo vendien bevatten de inspraak reacties weinig tot geen nieuws voor het projectbureau. Vrijwel alle standpunten die nu zijn in gediend, waren al bekend. Dekker ziet de reacties dan ook als een bevestiging dat het pro ces goed is gevoerd en als draag vlak voor de gemaakte keuzes. „Bovendien zitten er ook positie ve reacties bij. Sommigen betui gen hun steun aan de voorgestel de maatregelen. De reacties zul len geen aanleiding geven het kustplan te wijzigen." Een aantal inspraakreacties zijn van instanties, zoals de gemeen ten Veere en Vlissingen en het waterschap Zeeuwse Eilanden. De Kamer van Koophandel heeft laten weten dat zijn reac tie nog volgt. Ook individuen hebben gerea geerd op het Kustplan Walche ren. Dat zijn vooral mensen die in het gebied rond de Nolle en Westduin wonen en werken. „Zij vragen om compensatie voor natuur, voor woningen en voor bedrijven. Ook verzoeken mensen ons hen te blijven be trekken bij het vervolg van dit proces. Dat waren we toch al van plan." Van bewoners en ondernemers van de Vlissingse boulevards zijn geen reacties ontvangen. Dat stemt Dekker tevreden. „Die mensen hebben dus goed begrepen dat we voor de boule vards voorlopig geen maatrege len nemen." Een paar reacties gaan over de richting waarin de kust ver sterkt moet worden: landwaarts of zeewaarts. „Enkelen stellen voor overal voor de zeewaartse oplossing te kiezen", verklaart Dekker. Man in elkaar geslagen COLIJNSPLAAT - Een 43-jarige man uit de gemeente Veere is gistermiddag rond vier uur ernstig mishandeld bi] Colijnsplaat. De man reed vanaf de Zeelandbrug in de richting van Colijnsplaat toen voor hem een donkere auto met geblindeerde ramen plotseling remde. De 43-jarige raakte geïrriteerd en liet dit merken aan de chauffeur van de auto voor hem. Die stopte vervolgens en vier mannen stapten uit de auto. Het slachtoffer werd door de vier uit zijn auto gesleurd en in elkaar geslagen. Pas in het zieken huis kwam hij bij zijn positieven. De politie vraagt om getuigen zich te melden via telefoon- nujnmer 0900-8844. Hoger beroep tegen vrijlating MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie in Middel burg is het niet eens met de vrijlating van de vrouw uit Oost-Souburg die was aangehouden omdat ze verdacht werd betrokken te zijn bij de dood van haar baby. De vrouw werd op 20 juni aangehouden, maar volgens de rechtbank zijn er onvoldoende gronden om haar nog lan ger te verdenken. Het Openbaar Ministerie is tegen het besluit van de recht bank in beroep gegaan. Fietsendief moet zitten MIDDELBURG - Een 41-jai'ige inwoner van Yerseke moet voor het stelen van een fiets zeventien dagen de cel in en 500 euro boete betalen. De man zat nog in zijn proef tijd van een veroordeling voor fietsendiefstal toen hij 3 juli in Vlissingen een damesfiets ontvreemdde. Dat gold als strafverzwarend. De verdachte werd op heterdaad be trapt door de wouw van wie de fiets was. De fietsendief zei die dag veel bier te hebben gedronken voox-dat hij tot het stelen van de fiets was overgegaan. „Het was een stom miteit." De man, die verslaafd is aan verdovende midde len, beloofde de politierechter niet meer in de fout te zul len gaan. Mosselfestival breidt uit MIDDELBURG - Het Mosselfestival in Middelburg is dit jaar voor het eerst groter dan de Vlasmai'kt. De uitbrei ding is nu nog bescheiden, maar volgend jaar moet de he le stad drie dagen in de ban van de mossel zijn. De Vlas- markt blijft het hax-t van het festival, belooft M. Spetic. Hij is ingehuurd om het festival in drie jaar te laten groeien tot een echt stadsfeest. Bescheiden is hij niet. „Mensen kijken wel eens raar als ik het vertel, maar de Gentse Feesten zijn mijn voorbeeld. Daar wil ik echt naar toe." Dit jaar staan er niet alleen podia op de Vlasmarkt, maar ook op het Koox-kei'khof, onder de Lange Jan en op de Markt. Een aantal horecabedrijven buiten de Vlas markt doet mee door tijdens het festival een gerecht met mosselen of andei-e schelp- of schaaldieren op de kaart te zetten. Een gratis mosselkrantje wijst bezoekers op ande re attracties in de stad. Volgend jaar wil Spetic het festival in ieder geval uitbrei den met activiteiten op het Damplein en de Vismai-kt. Dan moet er ook een cultureel evenement, bijvoorbeeld een tentoonstelling, aan het festival gekoppeld worden. Of zijn ideeën ook werkelijkheid worden is vooral afhan kelijk van de bijdragen van sponsors. Het festival krijgt geen gemeentelijke subsidie. lezers schrijven Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Strand 'Eerste zand voor strandje Baar land', meldde de PZC. Natuur lijk is dat plezierig voor toerist en lokale bewoners met het strandje Baarland. Kosten 100.000 euro en dan hebben we het nog rxiet over de onderhouds kosten. Thijs Kramer zou zeg gen: 'een strandje van drie keer niks'. Zo noemde hij de Kaloot bij Bor- sele namelijk een tijdje geleden. Nu schat ik de Kaloot ongeveer 300 maal zo groot als het strand je bij Baarland. Kun je nagaan wat een kapitaal daar bij Borse- le ligt. En dat allemaal voor niks, ge vormd door de natuur. Met dui nen. Is het niet raar dat de ge meente Borsele hier nooit iets mee heeft gedaan? Bevelandse toeristen worden in onwetendheid gehouden van dit unieke strand, blijkt bij raadple- Excursie langs Thoolse dijken en Pluijmpot SINT-MAARTENSDIJK Staatsbosbeheer houdt in sa menwerking met de Natuurvere- niging Tholen een excursie langs de Oosterschelde over de buitendijken van Tholen. De tocht die twee uur duurt, voert ook door de Pluijmpot, de inge polderde voormalige zeearm die plaats biedt aan broedvogels en bijzondere planten, zoals orchi deeën. Groepen kunnen de excursie op afspraak maken maar voor 'los se belangstellenden' is er zater dag een kans. Dan start een gids om tien uur de tocht vanuit het multifunctioneel centrum Scal- dis Naturalis in Sint Maax-tens- dijk. De excursie is geschikt voor volwassenen en kinderen en honden mogen mee, mits ze zijn aangelijnd. De gids behandelt de ontstaans geschiedenis, de rijkdom aan planten, dieren en wieren, de in vloed van het tij en de waarde van het gebied in het Natinaal Park Oosterschelde. De volgen de excursie waarbij iedereen zich kan aansluiten is op 19 au gustus, ook weer om 10.00 uur bij Scaldis Naturalis. ging van alle toeristische infor matie in Zeeland. De Kaloot wordt niet vermeld. Terwijl overal, Amsterdam Rotterdam, Londen, Parijs, enzovoort in de stad voor veel geld stranden worden aangelegd (zo ook in Baarland) wordt de Kaloot op de Bevelanden doodgezwegen. Waarom? Omdat Borsele voor de Wester- schelde Container Terminal heeft gekozen en het strand ver draagt nu eenmaal geen termi nal en toeristen tegelijk. En dat geldt ook voor Zeeland. Een WCT en toerisme gaan nu een maal niet samen. A.M. den Herder Lindestraat 30 Oudelande Geluidsgrens Met verwondering heb ik de af gelopen tijd in de PZC de artike len over de geluidsgrens op de Goese markt gevolgd. Het is al gemeen bekend dat te veel deci bels slecht is voor mens en mi lieu. Laten we beginnen bij de mens: het is bekend dat steeds meer jongeren gehoorschade oplopen vanwege de te harde muziek in disco's maar ook van de draag bare geluidsapparatuur. Moet de gemeente Goes nog een hand je aan meehelpen? Verder lijkt het mij dat de kleine midden stander in de ring rond de bin nenstad nou niet zo prettig vindt om na hard gewerkt te hebben op zijn vrije zondag te worden weggedenderd. En dit alles vanwege de heilige horeca. Ook voor het milieu is 85 of 95 decibel slecht. Dit bete kent immers extra stroomver bruik en die stroom komt van de kerncentrale te Borssele. Kerne nergie is zoals bekend nou niet goed voor het milieu. Op deze manier komt de tweede kerncen trale er wel heel makkelijk in Borssele. Verder lijkt het mij toch wense lijk dat door een milieubewe ging er een onderzoek gedaan moet worden over het effect van dex-gelijke evenementen op het milieu in de binnenstad. Denk met name aan de vogels en ande re fauna. De rol van de opposi tie in deze zaak is dan wel erg hypocriet. H.B. Colijn Laan der V.N 44 Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25