Kwik stijgt naar recordhoogte PZC Studenten sjoemelen massaal met OV-jaarkaart Vierde ritzege Rabo, Landis raakt geel kwijt Zwemverbod voor Speelmansplaten wegens blauwalg §ouo®d te 1-^23 Ernstige smog blijft op het nippertje uit JWt<de trance Vlissingen nooit eerder zo warm; hitte zorgt voor overlast Kattenplaag teistert Veluwe 16 campings op middag ZW midd lij bewolking en lokaal een yiweerslbui. Matige (zuid)westen- »jid.Maxima 25 tot 28 graden. ]48e jaargang no. 169 (onderdag 20 juli 2006 losnummer 1,25 fnoyfi Sportredactie ÜTOUSSUIRE - Michael Ras pen heeft gisteren voor de èrde ritzege in de Tour de France voor de Raboploeg ge- De Deen kwam na een „are bergrit solo aan in La loussuire. Daardoor evenaarde dïbankiersplocg het succes van 2000. Toen won Erik Dekker drie etappes en pakte Leon van Bon de vierde dagzege. Dit jaar zorgden Oscar Freire (twee keer) en Denis Mentsjov al eer der voor champagne op tafel. Achter Rasmussen ontstond op de slotklim een mooi gevecht om de gele trui. de Amerikaanse klassementsleider Floyd Landis had een slechte dag en moest na een demarrage van de Span jaard Carlos Sastre passen. Zijn landgenoot Oscar Pereiro Sio, de Duitser Andreas Klöden en de Australiër Cadel Evans kon den hem nog enigszins volgen, maar ook Rabo-kopman Denis Mentsjov moest een gaatje laten vallen. De Rus zag daardoor zijn kans op de Tourzege verklei nen. Pereiro Sio kwam na Sastre als derde boven en nam de gele trui weer over van Landis. Sastre staat tweede, Klöden is de num mer. Vier dagen voor het einde van de ronde is nog steeds niet duidelijk wie de Tourzege gaat opeisen. De derde Alpenrit van vandaag en de tijdrit van zater dag kunnen het klassement zo maar weer in de war gooien. ANP/GPD 1IISSINGEN - Badgasten zoeken massaal verkoeling in de Westerschelde op de heetste dag die tot nu toe in Vlissingen gemeten werd. Zonnige plekjes die de terugtrekkende zee achterlaat worden meteen ingenomen door zonaanbidders en koeltezoekers tot de zee het land weer in bezit neemt. De bewoners van de Vlissingse boulevards zaten gisteren weer eerste rang. Zij zagen hoe zich op het strand steeds meer badgasten nestelden, met parasols, badhanddoeken, strandstoelen en windschermen als piket paaltjes in een spelletje landjepik, zie ook www.pzc.nl foto's Guido van der Heijden vanonze redactie binnenland VLISSINGEN - Zeeland beleefde gisteren een van de warmste da gen ooit. Het KNMI-weerstation in Vlissingen mat gisteren de hoog ste temperatuur in honderd jaar: 15,5 graden. Het oude record stond bijna anderhalve graad la ger, 34,1 graden, genoteerd op 8 juni 1915. Be hoge temperatuur en de hoge ozon- «aarden waren voor de organisatoren a de stratenloop in Westkapelle aan- leiding om de wedstrijd in te korten. In Zeeuws-Vlaanderen sloten een aantal bibliotheken en zorginstellingen hiel den de ouderen extra in de gaten. Over geheel Nederland bezien was 19 juli 2006 de op één na warmste julidag sinds het begin van de KNMI-metingen in het midden van de negentiende eeuw. Volgens voorlopige cijfers was het gisteren het warmst in het Brabant se Gilze Rijen, waar een temperatuur van 36,8 graden werd gemeten. Alleen in 1921 was een julidag warmer dan gis teren. Toen bereikte in Maastricht het kwik 36,9 graden. De hoogste in Neder land gemeten zomertemperatuur ooit is nog steeds 38,6 graden. Die hitte werd op 23 augustus 1944 in het Gelderse Warnsveld bereikt. Deze maand zullen we het nationaal record waarschijnlijk niet breken, denkt een woordvoerder van het KNMI. „Het wordt de komende dagen niet heel heet meer. Gisteren was echt een topper." Overigens geldt augustus over het algemeen als de heet ste maand van het jaar, voegt de woord voerder eraan toe, dus de kans op het breken van het absolute hitterecord be staat nog steeds. Overlast Flinke reeksen van tropische dagen ko men de laatste decennia steeds vaker voor. De langste reeks werd in de zo mer van 1994 in het Limburgse Arcen bereikt: het was toen 23 dagen achter elkaar meer dan 30 graden. Op veel plaatsen ontstaat intussen over last door het aanhoudend warme weer. In grote delen van het land geldt voor boeren een beregeningsverbod, omdat anders te veel water voor de landbouw wordt onttrokken aan de beken, plas sen en rivieren. Daardoor zouden niet alleen de flora en fauna in gevaar ko men, maar dreigt ook botuüsme, wat ge makkelijk ontstaat als ondiep water door de zon wordt verwarmd. Melkveehouderijen zien de melkproduc tie van hun koeien teruglopen. Top- koeien produceren 40 a 50 liter per dag. Door de warmte zijn ze lomer en eten ze minder en door de droogte staat er ook minder gras op het land. Per dag leveren de koeien nu vijf a zes liter minder melk. Voor de consument heeft dat voorlopig nog geen consequen ties, verzekerde een woordvoerder van zuivelcoöperatie Friesland Foods giste ren. GPD/ANP pagina 4 sneller bruin met wolkje pagina 11 de zon brandt alles dood pagina 12 Zeeland zucht onder hitte pagina 17 sporten in de hitte foorRinus Antonisse MIDDELBURG - Vandaag stelt provincie een zwemverbod in 'oorrecreatiegebied Speelmans- pbten in het Zoommeer. De hoe- reelheid giftige blauwalgen in kl zoete water heeft de norm woverschreden. Die ligt op 20 aerogram per liter en een me- kwam uit op 150 micro- i. Be provincie plaatst in het ge- m borden waarop het zwem- ®bod staat aangegeven. u is niet de eerste keer dat de 'draansplaten hierdoor ge zien wordt. Als er enige tijd ïat hogere temperaturen zijn, Jukt de blauwalg steevast op in Zeeuwse randmeren aan de wstkant van de provincie: wammer-Volkerak en Zoom meer, Bal heeft te maken met de slech- waterkwaliteit in de door Phi lips- en Oesterdam van het getij afgesloten randmeren. Al jaren wordt bekeken hoe dit probleem opgelost kan worden. Het sim pelst is de terugkeer van zout water. Daar kan de blauwalg niet tegen. Naast de Speelmansplaten is er nog een tweede berucht blauw- alg-water: het buffer- en surf- bekken aan de oostkant van het Schelde-Rijnkanaal. Daar is nog geen zwemverbod voor inge steld. De bemonstering kwam uit op iets meer dan 20 micro gram per liter, net iets boven de norm. Vandaag neemt Rijkswa terstaat in de gevoelige gebie den opnieuw watermonsters. Volgens R. de Nooijer van de provincie kan een beetje andere windrichting al een andere situa tie opleveren. De drijflagen waarin de blauwalgen ophopen en stikken (en gif afscheiden) kunnen dan verwaaien in een an dere richting. ^^- .^.Zierikzeel >v Metingen van woensdag 19 juli Philippine^ Metingen Zierikzee 11.00 uur :TKWI 12.00 uur 13.00 uur 14.00 uur 15.00 uur 16.00 uur him ~~l 17.00 uur 18.00 uur 19.00 uurlaifl 20.00 uur him ~l Metingen Philippine 11.00 uur[ 12.00 uur mevr,-.-;;-i 13.00 uurillfïff) 14.00 uurffllEZZ 15.00 uurlaïffl I 16.00 uurl^m I 17.00 uurhMa 18.00 uur 19.00 uur I mm 20.00 uur [HUT ernstig ©Kees Lammers/PZC - Bron: RIVM door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie waarschuwde gisteren voor ern stige smog. Die bleef op het nip pertje uit. Vandaag wordt beke ken of de alarmering van kracht moet blijven. De verwachting is dat door enige weersverande ring de smogvorming afneemt. Van 16.00 tot 20.00 uur gold het advies: geen langdurige, zware inspanning in de open lucht ver richten en geen buitensportacti viteiten ondernemen. Organisa toren van sportevenementen werd aangeraden die af te gelas ten. Dat het smogalarm voor een bepaalde periode werd gege ven, heeft te maken met het feit dat dan de ozonconcentratie in de lucht het hoogst is. Aan het begin van de dag is de hoeveel heid ozon per kubieke meter lucht laag, in de loop van de middag en de vroege avond loopt die gestaag op en 's nachts neemt de concentratie weer af. Waarnemend-commissaris van de koningin G. van Heukelom besloot tot de smogwaarschu- wing omdat het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne ernstige smog verwacht te. Daarvan is sprake als de ozonconcentratie van 240 micro gram per kubieke meter wordt overschreden. Bij een concentra tie vanaf 180 microgram is er matige smog. De vorige waar schuwing voor ernstige smog was in augustus 2003. De kritische grens van 240 mi crogram werd in de Zeeuwse meetstations bij Zierikzee en Philippine net niet overschre den. In Zierikzee werd om 17.00 uur de hoogste concentratie (230 microgram) gemeten en in Philippine om 16.00 uur 214 microgram). Bij concentraties ozon hoger dan 240 microgram per kubieke meter, kunnen bij mensen die daarvoor gevoelig zijn gezondheidsklachten optre den. Het gaat met name om pro blemen aan de luchtwegen, zo als droge keel, pijn op de borst, prikkelhoest en benauwdheid. joorRudi Buis BEN HAAG - Studenten fraude- jffl op grote schaal met hun "•studentenjaarkaart, waar- gratis met het openbaar !fnoer reizen. Mogelijk duizen den studenten gebruiken een ille gale truc om langer met de kaart te reizen dan is toegestaan. De truc is simpel. Studenten die hun studie beëindigen of onder breken doen bij de politie (val se) aangifte van verlies of dief stal van hun OV-kaart. Ze stu ren een kopie van het aangifte- bewijs op naar de IB-Groep, die de uitgifte van kaarten regelt. Binnen twee weken ontvangen ze een afhaalbericht voor een nieuwe kaart, die ze bij het post kantoor kunnen ophalen. Als ze vervolgens klaar zijn met hun studie of eerder stoppen en hun OV-kaart moeten inleveren, brengen ze het nieuwe docu ment terug naar het postkan toor. Met de oude kaart kunnen ze vervolgens de rest van het jaar gratis reizen. Het kost een student 31,76 euro om een nieu we kaart aan te vragen. Ter ver gelijking: een eerste OV-kaart kost 336 euro per maand. De fraude wordt bevestigd door on der meer de EB-Groep, Spoorwe gen en de postkantoren. Uit cij fers van de IB-Groep blijkt dat vorig jaar 29.000 duplicaten zijn verstrekt wegens diefstal of ver missing. GPD ??e ETAPPE 1. Rasmussen (foto) 5.36.04 2. Sastre 1.41 3. Pereiro Sio 1.54 15. Boogerd 6.33 ALG. KLASSEMENT 14. Boogerd I zie pagina's 15 en 17 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.p7c.nl Delta bouwt Sloecentrale met Frans EDF Plan alcoholtest bij verkeersdoden Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil volgend jaar beginnen met het alcoholtesten bij ver keersdoden. Daarmee komt de oorzaak van een ongeval vaker dan nu aan het licht. RBC Roosendaal worstelt met SSV RBC had gisteravond moeite met hoofdklasser SSV'65. De eerstedivisieclub kwam in Goes niet verder dan 0-4. Souburger Benjamin Martha (2x), Peter Jungschlager en Tyrone Loran scoorden. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16 en 17; Economie: 19, 20 en 21 van onze redactie binnenland ERMELO - Verwilderde katten zorgen voor veel overlast op campings en bungalowparken op de Noord-Veluwe. Rond de 20.000 katten zwerven rond in de bossen en vormen een bedrei ging voor de Veluwse fauna, al dus de Dierenambulance Harderwijk/Ermelo gisteren. „Veel mensen laten na hun va kantie katten achter op de cam ping. De beesten vermenigvuldi gen zich waardoor inmiddels sprake is van een ware katten plaag", aldus Evert van 't Land, voorzitter van de Dierenambu lance Harderwijk/Ermelo. Vol gens de Dierenbescherming is van een plaag nog geen sprake, maar wordt wel een vangactie op touw gezet. Het probleem speelt op de hele Noord-Veluwe. Volgens Gerard van Maanen, voorzitter van die renopvangcentrum De Ark in Harderwijk, dreigt het pro bleem uit de hand te lopen. „Ze zwerven rond op zoek naar eten 'en roven nesten van vogels leeg. Die katten zijn zo verwilderd, die durf je nog niet met dikke handschoenen aan te pakken. Ze vormen dus niet alleen een gevaar voor de fauna, maar ook voor de mensen." ANP Zeeuws-Vlaams drugsnetwerk opgerold AXEL - Na langdurig en inten sief onderzoek heeft de politie in Zeeland een netwerk van han del in harddrugs opgerold. Axel en omgeving fungeerde als centrale locatie. Gedurende het onderzoek zijn twaalf arresta ties verricht, onder wie twee dealers uit Axel. Vanuit Rotter dam werd cocaïne naar Zeeuws- Vlaanderen vervoerd. De drugs werden verhandeld in onder meer Axel, Hulst en Temeuzen. Advertentie telefoon: Iposl (bankrekeningnummer Kijk op www.pzcnl/abonneren. bel gratis 0800 -023123! ol stuur deze bon naar P2C. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes O Noten: ij mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geel daarbij éénmalig loeslemming voor automatische incasso van dil bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proelabonnemenl gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand mei automatische Incasso 20.55!' O per kwartaal mei aulomalische.incasso 59.75)' per jaar mei automatische incasso 229.20)* met gratis P2C-paraplu s'^mssi'ssssso het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1