PZC Muon kiest niet voor Zeeland Orders stromen binnen Een mislukte fusie Bijzondere vrachtvlucht Succes groeide Van den Berg boven het hoofd Energiecentrale komt in Eemshaven Zeeuwse economie groeit Delta en Franse EDF bouwen Sloecentrale w Bouw kampt met tekort aan personeel Ljtbus31,4460 AA Goes Mvertentie-exploitatie: .rd.en Midden-Zeeland: 0113-315520; •tfuws-Vlaanderen: 0114-372770; \;lionaal: 020-4562500. donderdag 20 juli 2006 0113-315649 HViW.pzc-nl Driekwart Nederlanders heeft homeopathisch middel in huis Ay Jeffrey Kutterink GISSINGEN - Energiebedrijf Jfuon bouwt haar nieuwe centra le niet in Zeeland, maar in de Eemshaven in Groningen. Daar is de stroomfabriek sneller aan Ie sluiten op het landelijk hoog spanningsnet, aldus Nuon. Zee land loopt daarmee enkele hon- Itrden arbeidsplaatsen mis. Jiuon had drie locaties op het ootr Vlissingen-Oost (tussen de pslag van EPZ en de Sloe- sntrale), de Maasvlakte in Rot a-dam en de Eemshaven in Gro- ongen. De sterke punten van Zeeland sin: makkelijke aan- en afvoer- aogelijkheden, nabijheid van koelwater en het kolenoverslag- iednjf Ovet. Grote vraagtekens saien er bij het afstaan van nrmte aan naburige bedrijven s de aansluiting op het lande- Ejk hoogspanningsnetwerk. Vol gens Nuon-woordvoerder D. Uit- denbogaard heeft die aanslui ting een belangrijke rol ge speeld bij de overweging om de centrale niet in Zeeland te bou wen. „De aansluiting op het lan delijk hoogspanningsnet is in Groningen significant beter dan in Zeeland", aldus Uitdenbo- gaard. „Uitbreiden van de capa citeit kost te veel tijd, zodat het project niet op tijd klaar is." Zou netwerkbeheerder Tennet de capaciteit uitbreiden, dan kost dat ongeveer vijf tot zeven jaar. Volgens Uitdenbogaard heeft het niet gelegen aan de in spanningen van de provincie Zeeland. „Die was, net als Gro ningen, bereid om mee te wer ken." De provincie Zeeland stelt dat de samenwerking tussen pro vincie, Nuon en havenschap Zee land Seaports 'uiterst plezierig en constructief' is verlopen. „Als de Eemshaven afvalt, is Zeeland de eerste optie", aldus GOES - De Zeeuwse economie is vorig jaar net zo hard gegroeid als hndelijk gemiddeld: 1,5 procent. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Flevoland en Utrecht kenden vorig jaar de sterkste economi se groei: beide 2,8 procent. Het zuidelijke deel van Limburg bleef in 2005 achter en haalde een groei van 0,9 procent. De economie ran Noord-Holland versloeg vorig jaar het landelijke groeicijfer f2,4 procent). Dat was voornamelijk te danken aan luchthaven Schiphol. Die bezorgt de transportsector en de groothandel in de re gio een sterke positie. In de directe omgeving van de luchthaven kwam de economische groei uit op 3,3 procent. P. Witkam, juridisch medewer ker van de provincie. „Nuon heeft tot eind van het jaar een optie op het terrein in het Sloe- gebied totdat duidelijk is dat ze alle vergunningen krijgt." Het energiebedrijf verwacht de vergunningen in het voorjaar van 2007 rond te hebben. Begin 2011 moet de centrale de eerste stroom leveren. Arbeidsplaatsen De Nuon-centrale is goed voor 1200 megawatt, kost 1 miljard euro en levert tijdens de bouw circa 1200 tijdelijke arbeids plaatsen op. Eenmaal in bedrijf werken er dagelijks 300 mensen (direct en indirect). Het gaat om een zogeheten kolenvergassings- centrale. Kolen worden vergast voordat het gas wordt gebruikt voor de opwekking van elektrici teit. „Dat is een schoner proces dan de klassieke kolengestookte elektriciteitscentrale aldus Uitdenbogaard. „Het rende ment is hoger en de uitstoot la ger." Greenpeace denkt dat de uit stoot van het schadelijke CO, en kele procenten toeneemt door de Nuon- en de Sloecentrale. De centrale van_Nuon is volgens Greenpeace 'sterk vervuilend'. De milieuorganisatie zegt 'waar schijnlijk actie te gaan voeren' tegen de bouw van de centrales. Nuon vindt dat Greenpeace ir reëel is. Uitdenbogaard: „We kunnen de vraag niet alleen op vangen met duurzame energie. Dat is te duur." TAIPEI - Luchthavenmedewerkers laden een vrachtvliegtuig van China Airlines op het internatio nale vliegveld van Taiwan. De rechtstreekse vrachtvlucht tussen China en Taiwan ging gisteren voor de eerste keer de lucht in. De economieën van de met elkaar op gespannen voet staande lan den komen door deze vlucht een klein beetje nader tot elkaar. foto Richard Chung/RTR door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Delta en Elec- tricité de France (EDF) gaan sa men de nieuwe Sloecentrale in jen-Oost bouwen en ex ploiteren. Gisteren tekenden bei de bedrijven een overeenkomst. Decentrale kost ongeveer 500 miljoen euro. Delta neemt de van dat bedrag voor zijn re- ng,EDF de andere helft. ia EDF heeft Delta een partner avonden die zowel in de bouw rade centrale als in de afname ra elektriciteit participeert. Dat EDF in die beide onderde- a meedoet, is volgens Delta be- agrijk. Eerdere mogelijke part- as van Delta hadden uitslui- ■ad aandeel in óf de bouw, óf «afname van elektriciteit. Dat dak niet haalbaar, omdat het «dement van de investering ;wr een groot deel afhankelijk 5 van de olie- en gasprijzen. Hot was niet goed mogelijk om mt rendement te verdelen over ffl partner die alleen in de muw investeert en een partner ©alleen de opgewekte energie dneemt. EDF en Delta nemen 6 een belang van 50 procent in «centrale. Sadat de Raad van State eind ipnlhetberoep van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) tegen de touw verwierp, ontving een aan- kl geselecteerde aannemers de om een offerte uit te brengen. Eind dit jaar bepaalt Delta wie de centrale mag bou wen. Dat werk begint in 2007; twee jaar later is de centrale operationeel. Gedurende de bouw levert het project naar schatting ruim 700 arbeidsplaat sen op. Wanneer de centrale draait, zijn dagelijks naar ver wachting zo'n 35 mensen werk zaam. Daarnaast biedt de Sloe centrale werkgelegenheid aan omringende bedrijven, zoals toe leveranciers. Huishoudens De nieuwe elektriciteitsfabriek komt in Vlissingen-Oost, tussen fosforproducent Thermphos en chemisch bedrijf Arkema. De centrale zal worden gestookt met gas en krijgt een capaciteit van ruim 800 megawatt. Dat komt overeen met de stroombe- hoefte van 2 miljoen huishou dens. Ter vergelijking: de nabij gelegen kerncentrale en kolen centrale hebben een vermogen van ongeveer 450 megawatt. Het is voor de tweede keer dat Delta van partner wisselt. Voor de levering van gas en de afna me van stroom had Delta aan vankelijk een contract gesloten met het Duitse RWE. Die haak te in juni 2005 af. De PZC meld de in oktober vorig jaar dat Del ta een nieuwe partner had; het Ierse Electricity Supply Board (ESB). In mei bleek ook dat be drijf niet meer in beeld. - op eigen benen - door René van Stee SAS VAN GENT - Hij was al langere tijd niet tevreden met zijn werk. Doorgroeimogelijk heden waren er niet en hij had veel plezier in het klus sen bij vrienden, bekenden en particulieren. Op 1 januari hakte Frank Rammeloo (35) uit Sas van Gent de knoop door. Hij be gon zijn eigen klusbedrijf. Daarbij ging hij niet over één nacht ijs. De markt verken nen, een ondernemersplan schrijven en de financiering regelen waren zaken waar hij tegenaan liep. Ook volgde Frank een cursus boekhou den. Er bleek werk zat in de regio. De orderportefeuille is nu al gevuld tot medio volgend jaar. „Een echte gok was het dus eigenlijk niet. Ik zie het meer als een prettig avontuur met veel vrijheid en afwisse lend werk waarmee ik ook nog eens een goede boterham verdien. Weliswaar werk ik twee keer zo hard als bij m'n oude baas, maar dat geeft juist veel voldoening. Want je bent overal zelf verantwoor delijk voor." Het ondememersplan werd r'1 J 4 V /jylgs' Frank Rammeloo begint nooit aan een klus waar hij twijfels over heeft. foto Peter Nicolai Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven luater te komen. In 'Op eigen benen' vertellen onderne mers hoe ze dat doen. Vandaag: klusbedrijf Franky twee keer afgekeurd. Zo moest onder meer Franks uur tarief omhoog. Ook de bank deed lastig. „Ze konden niet begrijpen dat ik een vaste baan opzegde." Toch kwam er groen licht van de bank en konden een bedrijfsauto en gereedschap pen worden aangeschaft. Veel materiaal had Frank al in zijn bezit, omdat hij die no dig had bij het opknappen van zijn eigen huis. Dit was zijn tweede grote project, na de renovatie van zijn eerste woning in Westdorpe. Klusbedrijf Franky doet alle voorkomende klussen voor particulieren en bedrijven. Schilderwerk, badkamers of keukens plaatsen, een meter kast vernieuwen of loodgie- terswerk: Frank draait er zijn hand niet voor om. Voor waarde is uiteraard dat je als eigen baas van een klusbe drijf handig bent. „Dat ben ik in de loop der jaren wel ge worden. Tegelijkertijd moet je goed je beperkingen ken nen. Ik begin dus nooit aan iets waarover ik grote twij fels heb. Want als je ergens aan begint, moet je het fat soenlijk afmaken." Frank kan niet aangeven waar hij over vijf jaar ver wacht te staan. Hij rekent er op dat hij dan grotere projec ten aankan, waarbij ook an dere specialisten worden in geschakeld. Dat gebeurt nu ook al, in het geval er bijvoor beeld een meterkast moet worden gekeurd. „Ik heb nu niet het gevoel dat alles veel groter moet groeien. Ik hou het liever overzichtelijk. En op de stress die personeel met zich meebrengt, zit ik al helemaal niet te wachten." Vorige maand werd bekend dat het Algemeen Dagblad (AD), de op «na grootste krant van Nederland, stopt met het zaterdagse AD Magazine. Mal magazine heeft het al met al zeven laar uitgehouden. Tevens verdwijnen «voor de zoveelste keer vele banen bij «krant. ten niettemin tot een fusie, met het AD als merknaam. Later werd, onder druk van de abonnees en de redacties, toch maar besloten om de oorspronkelijke naam van de regionale krant aan de naam toe te voegen. Die hybride naam is een goede afspiegeling van de in houd: het is vlees, noch vis. Het is geen landelijk dagblad met enige diepgang, maar ook geen regionale krant met een duidelijke voeling met de stad en de re gio daaromheen. Ondanks de vele tien tallen miljoenen euro's die PCM en Wegener in het nieuwe AD hebben ge stoken, zinkt het schip steeds verder. Dit heeft ertoe geleid dat PCM zelfs een omslag heeft gemaakt van een posi tief naar een negatief eigen vermogen. De totale oplage van het AD is circa 550.000; bij het AD zijn nu 537 voltijd se journalistieke banen. Bij de fvrie vo rig jaar werden al ruim 300 banen ge schrapt. Het laat zich aanzien dat er nog meer volgen, omdat het bedrijfsre sultaat nog steeds negatief is. Dit is dan ook een schoolvoorbeeld van een mislukte fusie. Door de verantwoorde lijke uitgevers is namelijk niet goed na gedacht over de uiteindelijke positione ring van de fusiekrant. Dat gebeurt wel vaker bij fusies. Er mislukken meer fu sies dan dat er slagen, omdat er vaak geen sprake is van waardecreatie. Als wij naar de nog bestaande regiona le kranten kijken, zoals het Brabants Dagblad, het Eindhovens Dagblad, de Leeuwarder Courant en de Provinciale Zeeuwse Courant, doen die bladen het zo slecht nog niet. Die kranten zijn im mers duidelijk regionaal geworteld. Bo vendien zijn ze vaak heel innovatief in het bieden van service aan hun le;.ers. Onlangs startte mijn eigen krant, het Brabants Dagblad, met een initiatief om al het nieuws, uit elke regionale edi tie, overal via de e-paper digitaal be reikbaar te maken. Die dienstverlening bestond tot voor kort wel voor de lande lijke dagbladen. Een dergelijke service creëert, vanwege de vele edities en sub edities, bij een regionale krant nog extra toegevoegde waarde voor lezers die geïnteresseerd zijn in het nieuws buiten hun eigen regio, waarvan zij dus geen papieren krant ontvangen. Al eer der verspreidden sommige regionale kranten het lokale nieuws al via de digi tale televisie (BD-TV, ED-TV, et ce tera). Dit is natuurlijk de enige manier om als (regionale) krant op termijn levens vatbaar te blijven. Daarom is het zo zonde dat mooie kranten als de Haag- sche Courant, het Rotterdams Dagblad en het Utrechts Nieuwsblad een jaar ge leden zijn opgeheven. Omdat het zink ende schip AD moest worden gered, hebben zij niet de kans gekregen om hun bestaansrecht multimediaal te be wijzen. Zou het geen idee zijn om het mislukte fusieproduct AD toch maar op te split sen en de Haagsche Courant, de Rotter damse Dagblad en het Utrechts Nieuwsblad alsnog een kans te geven hun stad en regio op een moderne, mul timediale wijze te bedienen? Mijn ouders zullen dan zeker weer een abonnement op de papieren Haagsche Courant nemen, en ik zal mij abonne ren op de digitale versie van de krant vanuit mijn geboorteplaats. Sylvester EijfPnger Top moet wijken voor jongeren DEN HAAG - Het Nederlandse bedrijfsleven heeft nog nooit zoveel prioriteit gegeven aan innovatie als dit jaar. Maar voor een succesvolle kenniseconomie moet er eerst een nieuwe generatie managers aantreden. Dat concludeert Twynstra the Bridge, onderdeel van ad viesbureau Twynstra en Gudde, in de Innovatiemonitor 2006 die in september uitkomt. Het aantal bedrijven dat de noodzaak ziet van innovatie is met tien procent geste gen. Toch duurt het volgens Twynstra en Gudde nog mini maal vijf jaar voordat die innovatiedrang economisch ef fect sorteert. Eerst moeten bonusstructuren en de mentali teit van het (hogere) manangement veranderen. Bij min der dan de helft van de bedrijven vervult de top ook daad werkelijk een voortrekkersrol als het gaat om investerin gen in innovatie. Daardoor blijft innovatie binnen bedrij ven vaak beperkt tot improviseren en experimenteren, zonder duidelijke doelstellingen. Daarnaast blijkt het voor beursgenoteerde bedrijven erg moeilijk om geld los te peuteren voor investeringen in innovatie. GPD Reclamecode luchtvaart gaat door BRUSSEL - De Europese luchtvaartmaatschappijen heb ben er geen moeite mee om bij hun reclames voor tickets alle toeslagen, heffingen en belastingen te vermelden. Dat liet de Europese brancheorganisatie AEA gisteren we ten. De Europese Commissie deed dinsdag het voorstel alle Eu ropese luchtvaartmaatschappijen te verplichten de com plete ticketprijs te vermelden. „De maatschappijen vin den het prima om te opereren op een markt waarop alle spelers zich aan dezelfde regels moeten houden", zei de se cretaris-generaal van de AEA, U. Schulte-Strathaus, hier over. Consumenten kunnen volgens de AEA een betere keuze maken als ze de aangeboden ticketprijzen van de verschillende luchtvaartmaatschappijen goed met elkaar kunnen vergelijken. ANP Veilingsites drijven op koopjesdrift EMMELOORD - Op zoek zijn naar een koopje is de be langrijkste reden voor mensen om tweedehands spullen te kopen via veilingsites. Ruim 80 procent noemt dit als motivering in een onderzoek door Heliview in opdracht van Marktplaats.nl. Ruim drie miljoen Nederlanders kochten of verkochten de afgelopen drie jaar iets via een veilingsite, aldus de gisteren bekendgemaakte onder- zoekscijfers. Als belangrijkste reden om spullen te verkopen via inter net gaven respondenten aan af te willen van gebruikte spullen (81 procent) en gebruikte spullen niet te willen weggooien (74 procent), vooral vrouwen geven dit als re den. Geld verdienen is ook een belangrijke drijfveer (60 procent). ANP door Henk van der Poll AMSTERDAM - Wonderbeleg- ger R. van den Berg toonde zich gisteren voor de rechtbank in Amsterdam schuldbewust maar benadrukte dat de geldzaken hem boven het hoofd waren ge groeid. „Dat het zo groot gewor den was, wist ik echt niet", al dus de tennismecenas en oud-va lutahandelaar die minstens 85 miljoen euro ophaalde bij pri- vé-beleggers. Van den Berg wordt verdacht van oplichting, valsheid in ge schrifte, witwassen en faillisse mentsfraude. Meer dan 1400 ge dupeerden zeggen ruim 127 mil joen euro te hebben verloren. „Het is verschrikkelijk dat men sen hun rekeningen niet meer kunnen betalen. Maar dat zijn geen relaties van mij." Inleggers van het eerste uur wierpen zich volgens hem op als tussenperso nen voor Van den Berg en stel den nieuwkomers enorme rende menten in het vooruitzicht. Kans De failliete Gooise zakenman (49) zegt deelnemers altijd op het hart te hebben gedrukt maxi maal 15 procent van hun vermo gen in te leggen. Maar hij teken de ook ongezien schuldbekente nissen voor de inleg van onbe kenden. „Ik schaam me dood dat het op deze manier gelopen is. Ik wil de kans krijgen bepaal de dingen terug te draaien." Het uiteindelijke doel van Van den Berg was om zijn bedrijven te verkopen en met de winst de be leggers uit te betalen. De zakenman hield voor de rechtbank vol dat hij nog steeds tientallen miljoenen tegoed heeft van de onvindbare Joego slavische zakenman D. Petrovic. Daarmee zou de wonderbeleg- ger zijn schulden kunnen aflos sen. Anderen De officier van justitie zinspeel de gisteren op een mogelijke ver volging van andere betrokkenen in de beleggingsfraude. Een van de belangrijkste figuren is G. van der Heiden. Volgens Van den Berg heeft Van der Heiden zelfstandig beleggers geworven op de Hilversumse tennisclub 't Melkhuisje. „Veel leden zijn door hem gedupeerd." Curator T. van Hees gaat ervan uit dat het inlegbedrag van 85 miljoen euro oploopt tot 100 miljoen eu ro. Er werd namelijk ook veel con tant geld aan Van den Berg in beheer gegeven. Hiervan keerde hij 79 miljoen euro grotendeels uit aan de eerste groep kapitaal krachtigen die met hem in zee ging. Een vijftigtal deelnemers kreeg 20 miljoen euro aan inleg- gelden van nieuwe beleggers als winst uitgekeerd. In juni 2005 werd Van den Berg op verzoek van onder andere Van der Heiden failliet ver klaard, kort daarna werd hij ge arresteerd. Volgens de curator heeft Van den Berg 5 miljoen eu ro inleggelden voor eigen ge bruik aangewend. „Dat is klink klare onzin", zei hij. Vandaag zal de officier van justitie de strafeis tegen Van den Berg be kendmaken. De pro forma-slot- zitting vindt plaats op 31 juli. De rechtbank doet op 14 augus tus uitspraak. ANP DEN HAAG - De bouw kampt voor het eerst sinds vijf jaar met stijgende personeelstekorten. Elf procent van de bedrijven die actief zijn in de woningbouw heeft werknemers te weinig. In de zogeheten utiliteitsbouw (kantoren, fabrieken) geldt dit voor tien procent van de bedrij ven. Deze personeelstekorten zorgen voor stagnatie in bouw projecten. Dat constateert het Economisch Instituut voor de Bouwnijver heid in een conjunctuurmeting over de maand juni. Bedrijven in de sectoren grond-, weg- en waterbouw hebben veel minder tekorten aan personeel. Daar treedt soms stagnatie op door het uitblijven van orders. Bijna 23 procent van de bouwbedrij ven verwacht dat zij de komen de maanden in personeelsom vang zal toenemen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19