pzc Brede School aan verbouwing toe De zon brandt alles dood ,11 Mosselfeest groeit de Vlasmarkt uit rnnd niet geschikt voor activiteiten Zwakke Schakels ziet reacties als draagvlak voor kustversterking donderdag 20 juli 2006 jUDDELBURG - Het Mossel- festival in Middelburg is dit jaar voor het eerst groter dan Se Vlasmarkt. De uitbreiding is nu nog bescheiden, maar vol gend jaar moet de hele stad jjrie dagen in de ban van de mossel zijn. Ipe Vlasmarkt blijft het hart «nhet festival, belooft M. Spe- je. Hij is ingehuurd om het fes- I -jval m drie jaar te laten groeien tot een echt stadsfeest. Bescheiden is hij niet. „Mensen kijken wel eens raar als ik het vertel, maar de Gentse Feesten zijn mijn voorbeeld. Daar wil ik echt naar toe." Dit jaar staan er niet alleen po dia op de Vlasmarkt, maai' ook op het Koorkerkhof, onder de Lange Jan en op de Markt. Een aantal horecabedrijven buiten de Vlasmarkt doet mee door tij dens het festival een gerecht met mosselen of andere schelp- of schaaldieren op de kaart te zetten. Een gratis mosselkrant- je wijst bezoekers op andere at tracties in de stad. Volgend jaar wil Spetic het fes tival in ieder geval uitbreiden met activiteiten op het Dam plein en de Vismarkt. Dan moet er ook een cultureel evene ment, bijvoorbeeld een tentoon stelling, aan het festival gekop peld worden. Of zijn ideeën ook werkelijkheid worden is vooral afhankelijk van de bij dragen van sponsors. Het festi val krijgt geen gemeentelijke subsidie. Het festival begint op don derdag 27 juli. Drie dagen lang zijn er op straat en op podia op de Vlasmarkt, de Markt en het Koorkerkhof optredens van bands in allerlei genres, acrobaten en een dansgroep. De restaurants op de Vlas markt serveren mosselgerech ten. Het festival begint elke dag om 13.00 uur. Donderdag om 16.00 uur is de officiële ope ning. Tot grote opluchting van Spe tic zijn de mosselen dit seizoen nét op tijd leverbaar. „Het was heel erg spannend, vooral om dat onze hoofdsponsor alleen echte Zeeuwse mosselen en geen hangcultuurmosselen le vert." Vorig jaar aten bezoe kers van het festival samen drieduizend kilo mosselen. Spe tic verwacht dat er dit jaar meer mosselen doorheen gaan. „Alleen al voor de eerste dag hebben we duizend kilo be steld." jnrMadia Berkelder JDDELBURG - De Brede School in dc Middelburgse Ma- alraatwijk is nog geen vier ar open en moet nu al worden erbouwd. Het gebouw is niet schikt voor de activiteiten die [plaatsvinden. e gemeente Middelburg heeft mor de verbouwing een subsi evan ruim 330.000 euro aange- >ij het Rijk. Zelf betaalt igèmeente 80.000 euro. Het ge euw, waar twee basisscholen izitten, heeft ruim 9,5 miljoen agenda MEEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk toen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE ionspark 28 istbus 31 *460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl iNTERNET v.pzc.nl I E-mail: web@pzc.nl willige mantelzorg, kunnen er niet goed uit de voeten. Ze ma ken gebruik van dezelfde ruim tes en missen een plek om onder vier ogen met bezoekers te kun nen praten. Bovendien is de ba lie te hoog, zodat bezoekers de medewerkers niet kunnen zien zitten. De grote zaal op de eer ste verdieping is te groot. Vaak wordt de zaal niet helemaal ge bruikt en blijft er veel ruimte on benut. Die situatie kan worden verbeterd door een scheidings wand in de zaal aan te brengen. Daardoor kunnen er in de zaal verschillende activiteiten tegelij kertijd plaatsvinden. Dat is no dig omdat de gemeente ver wacht dat er de komende jaren meer activiteiten georganiseerd zullen worden. Klapdeuren De ruimte voor naschoolse op vang wordt geschikt gemaakt voor activiteiten voor jongeren. Bovendien is geld nodig om de klapdeuren in de school ge schikt te maken voor leerlingen die in een rolstoel zitten. In het schoolgebouw is sinds het begin een kinderdagcentrum van Ar duin gevestigd. Volgens Wisse worden de er varingen die bij de Magistraat- wijk zijn opgedaan, gebruikt bij de bouw van de nieuwe brede school in de Stromenwijk. „We proberen van de ervaringen te leren. De Stichting Welzijn Middelburg, die ook in de Magistraatwijk zit, is betrokken bij de plannen in de Stromen- wijk. gt het gebouw niet voldeed is üeken in de praktijk, legt be sambtenaar W. Wisse uit. ,6 kan niet zeggen dat er bij =i ontwerp grote fouten ge taakt zijn. Het is een probleem it bij veel brede scholen [dt Het komt in meer plaat sin het land voor." I gebouw wordt niet alleen school gebruikt, maar ook wijkcentrum. Vooral voor ie functie is het pand nu niet it geschikt. De ruimte waar i koffie kan worden gedron- a doet ook dienst als entree, rekers vinden dat niet gezel- Bovendien tocht het in de Wie ^organisaties die kantoor hou ten in het schoolgebouw, het njkondersteuningspunt, het op- oedbureau, het steunpunt vrij- BSTÏÏ IftWJPSKERKE - Vereniginsgebouw ■hideKerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be- ben voor 55+; MIDDELBURG - Markt: Weekmarkt; fenarkt: Antiek- en ambachtenmarkt; Halen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra- Smuzieklessen voor kinderen; OOST SOUBURG - Palazzolihuis Oran- jeplsin 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve Bivileiten; VUSSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: feyoga; Eo(o)d Times van Gemeente Zuid- joort, Voltaweg, 18.30 uur: fietsvier- fegse; faypark en omgeving: Kermis; VSOUWENPOLDER - Noorddijk, 19.00 uCircus Bongo. (Advertentie) Den Dekker K Muziek V De uien zijn veel te klein voor de tijd van het jaar en in de grond zitten zulke grote scheuren dat je je portemonnee erin kunt verliezen. foto's Lex de Meester door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Het broed van de boer ligt op zijn land, citeert Jo Kodde uit Amemuiden een beroepsgezegde. Dat zal dan droog brood worden dit jaar. „Nou, ik denk het wel ja. Maar dat hoort er soms bij. Als je daar niet tegen kunt, heb je het verkeerde beroep geko- Ja, Jo Kodde is nogal van de relative ring. Het gemengd bedrijf (melkkoeien, jongvee en akkerbouw) dat hij met ach terneef Johan Kodde heeft in de Oranje polder bij Arnemuiden, ligt op een klei laag, met daaronder zand. „Op echte zandgrond is het met deze droogte en hitte pas echt rampzalig. En wie op zwaardere klei met een goed profiel zit, heeft het beter dan wij. Ook wat de grond betreft, zijn wij een gemengd be drijf." Aardappels (zowel tafel- als frietaard appels), uien, tarwe, maïs en suikerbie ten verbouwt hij. Voor elk gewas pak weg tien hectare, alleen iets meer aard appels dan uien. Hoe hard de droogte hem in de portemonnee treft? Hij houdt zich op de vlakte. Er zal veel minder van het land komen, maar een laag aan bod leidt ook tot hogere prijzen. „Dat kan dus wat compenseren." Als Jo Kodde op zijn land tussen de sui kerbieten loopt, wijst hij op de scheu ren in de kurkdroge grond, de slappe bladeren en de aangevreten bieten. „Ha zen. Die proberen er nog wat vocht uit te peuren." Voor klagen over de bietenoogst is het nog te vroeg. „Als het gaat regenen, kan dat helemaal goed komen. Bieten zijn een sterk gewas. De wortel gaat diep. Ze halen nog steeds vocht uit de grond. Daarom vreten die hazen er ook van." En toch zal hij dit najaar vele kilo's bie ten minder oogsten. Hoeveel, durft hij niet te voorspellen. Krielformaat Duidelijker én somberder is hij over de aardappels (zeker een kwart minder) en de uien (veertig tot vijftig procent min der). En dat zijn nou net de gewassen die financieel het meeste moeten op brengen. Voor beide geldt dat ze nu te B—F klein zijn. De aardappels zijn van kriel formaat; die kun je met de rooier niet eens uit de grond krijgen. Met de uien gaat het al net zo slecht. Als hij er een paar uit de grond trekt, blijken ze duidelijk ondermaats. Die zul len zo maar weinig opleveren. Tenzij in heel Europa de uien klein blijven. „Ge lukkig is het nu overal warm." De maïs zal minder kon-els op de kolf hebben. Die wordt echter niet verkocht, maar gaat naar de koeien van Johan. „Eh ja, die zal wel wat krachtvoer moe ten bijkopen." De tarwe heeft het, niet verwonderlijk, ook heel zwaar. Dat zal hem gelukkig weinig geld kosten. De graanprijzen liggen vast, net als de suikerprijzen. De grootste problemen worden veroor zaakt door de droogte, legt Kodde uit, de hitte maakt het karwei af. „Die zorgt ervoor dat de bladeren verschrompelen, dat de tarwe dood gaat en dat de plan ten in stress zijn." Sproeien kan Kodde niet. Hij heeft geen oppervlaktewater in de buurt. Of het is te brak. Met kraanwater beregenen is te duur. „Tien millimeter water sproeien op acht hectare kost tweeduizend euro. En vanavond is het alweer weg. Dat heeft dus geen zin." Wachten dus op een fikse regenbui? Kodde kijkt bedenkelijk. Als het nu gaat regenen, maken de aardappelplan ten een nieuwe knol aan. Die zuigt de kleine eerste leeg en dat wordt zo'n glas aardappel,' gruwt Kodde. „Niet te bak ken, niet te frituren, niet te vreten. Ik weet niet wat nu het beste is, regen of geen regen. Gelukkig beslis ik daar niet Trouwens, de droogte is wel slecht voor de planten, maar voor de grond eigen lijk niet, merkt hij terloops op. „Beter dan een vorstwinter." Dat heeft te ma ken met de verhouding grond, water en zuurstof. „Meestal zit er te weinig lucht in de grond. Nu gaan de poriën open, dus dat is goed." Die poriën zijn inmiddels uitgegroeid tot scheuren. Zeker een centimeter breed soms, en nog veel dieper. „Zo diep als de kleilaag, en die is hier veer tig centimeter tot een meter diep." Kodde haalt weer een boerenwijsheid aan, die is deze tijd in meerdere opzich ten van belang is: let op je portemon nee. „Met zulke scheuren in je land ben je hem zo kwijt. En die portemonnee van ons is al niet zo dik." Grapje! Jo Kodde klaagt niet. Bij ande ren gaat het slechter, weet hij. Boeren die bijvoorbeeld al contracten hebben gesloten met frietfabrikanten voor het leveren van een aantal tonnen aardappels of uien tegen een vastgestel de prijs. Zij krijgen het pas echt zwaar. „Je grond levert minder tonnen op, dus verdien je minder. Maar je moet wel die tonnen leveren. Je moet dus zelf aardap pels of uien bijkopen om aan je contract te voldoen. En die fabrikanten zijn te genwoordig hard hoor. Bijkopen kost je bovendien veel geld, want door het lage re aanbod,stijgen de prijzen. En daar profiteer jè zelf dus ook niet meer van." Kodde heeft daar minder last van. Hij zit met collega's in een poule die aardap pels levert aan Albert Heijn, maar als er minder aardappels zijn, betaalt de grootgrutter een hogere prijs. Hij profi teert mee van die prijsstijging. Bovendien kan hij al zijn uien vrij ver kopen. En dan gaan de wetten van de vrije markt weer spelen. „Een boer wil een goede opbrengst van zijn grond. Maar een slechte oogst kan ook een goe de opbrengst geven, omdat de prijs stijgt als het aanbod laag is." Nog een piepklein voordeeltje van de droogte en de hitte dan, om nog maar eens te onderstrepen dat Kodde over een groot relativeringsvermogen be schikt. Hij heeft al drie weken niet ge spoten tegen phytophtora. „De zon brandt alle ziektekiemen dood. Da's ook een kostenbesparing." Hoger beroep tegen vrijlating MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie in Middel burg is het niet eens met de vrijlating van de vrouw uit Oost-Souburg die was aangehouden omdat ze verdacht werd betrokken te zijn bij de dood van haar baby. De vrouw werd op 20 juni aangehouden, maar volgens de rechtbank zijn er onvoldoende gronden om haar nog lan ger te verdenken. Het Openbaar Ministerie is tegen het be sluit van de rechtbank in beroep gegaan. Begrip voor Goese koffieshop MIDDELBURG - Een 49-jarige koffieshophouder in Goes is gisteren in Middelburg veroordeeld tot 180 uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De Goesenaar kreeg de straf, omdat hij in 2004 33 kilo softdrugs in voorraad had. Dat was veel te veel, want justitie staat 'slechts' een voorraad van maximaal 500 gram hennep in een koffieshop toe. De rechtbank had best begrip voor het standpunt van de eigenaar van cle koffieshop, die gebonden is aan strenge regels ten aanzien van het gedoogbeleid, de klanten tevreden moet stellen en voor de aanvulling van zijn handelsvoorraad veelal is aan gewezen op het illegale circuit. Maar dat nam volgens de rechtbank niet weg dat het bezit van een te grote hoeveel heid hasj en hennep bestraft diende te worden. Opa veroordeeld vanwege ontucht MIDDELBURG - Een 61-jarige inwoner van Hulst is gis teren in Middelburg voor het plegen van ontucht met zijn zevenjarige kleindochter en het bezit van kinderporno veroordeeld tot 180 dagen gevangenisstraf, waarvan 129 dagen voorwaardelijk, 240 uur werkstraf en verplicht re- classeringscontact. Ook als dat inhoudt een behandeling in een kliniek voor seksuele delinquenten. De opa paste eind februari in Vogelwaarde op zijn kleindochters. In de woning betastte hij zijn oudste kleinkind. Ook maakte hij naaktfoto's van haar en haar vijfjarig zus je. De celstraf heeft hij in voorarrest uitgezeten. De man werd ook contactverbod met de meisjes en het gezin opge legd. Man in elkaar geslagen COLIJNSPLAAT - Een 43-jarige man uit de gemeente Veere is gistermiddag rond vier uur ernstig mishandeld bij Colijnsplaat. De man reed vanaf de Zeelandbrug in de toen voor hem een donkere auto met geblindeerde ramen plotseling remde. De 43-jarige raakte geïrriteerd en liet dit merken aan de chauffeur van de auto voor hem. Die stopte vervolgens en vier mannen stapten uit de auto. Het slachtoffer werd door de vier uit zijn auto gesleurd en in elkaar geslagen. Pas in het ziekenhuis kwam hij bij zijn positieven. De poli tie vraagt om getuigen zich te melden via telefoonnum mer 0900-8844. Navigatiesysteem gestolen BROUWERSHAVEN - Aan de Heernisweg in Brouwers haven is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebro ken in een geparkeerde auto. Nadat een ruitje was ver nield, werd het navigatiesyteem uit het dashboard getrok ken. De schade is een paar duizend euro. rie van Verkeer en Waterstaat een reactie. Dat ministerie moet de kosten voor de kustverster king betalen. In september gaan alle inspraakreacties en advie zen naar het dagelijks provincie bestuur. Het projectbureau voegt daar een eigen advies aan toe met een voorstel hoe op alle reacties gereageerd moet wor den. Gedeputeerde Staten ne men eind september een defini tief standpunt in over de kust versterking. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het plan voor de versterking van de Walcherse kust hoeft niet aangepast te wor den. Dat verwacht L. Dekker van het projectbureau Zwakke Schakels op basis van de inge diende inspraakreacties. Het Kustplan Walcheren lag tot en met gisteren ter inzage. Bij het projectbureau zijn veertien reacties binnengekomen. „Dat is weinig", oordeelt Dekker. Bo vendien bevatten de inspraak reacties weinig tot geen nieuws voor het projectbureau. Vrijwel alle standpunten die nu zijn in gediend, waren al bekend. Dekker ziet de reacties dan ook als een bevestiging dat het pro ces goed is gevoerd en als draag vlak voor de gemaakte keuzes. „Bovendien zitten er ook positie ve reacties bij. Sommigen betui gen hun steun aan de voorgestel de maatregelen- De reacties zul len geen aanleiding geven het kustplan te wijzigen." Een aantal inspraakreacties is van instanties, zoals de gemeen ten Veere en Vlissingen en het waterschap Zeeuwse Eilanden. De Kamer van Koophandel heeft laten weten dat zijn reac tie nog volgt. Ook individuen hebben gerea geerd op het Kustplan Walche ren. Dat zijn vooral mensen die in het gebied rond de Nolle en Westduin wonen en werken. „Zij vragen om compensatie voor natuur, voor woningen en voor bedrijven. Ook verzoeken mensen ons hen te blijven be trekken bij het vervolg van dit proces. Dat waren we toch al van plan." Van bewoners en ondernemers van de Vlissingse boulevards zijn geen reacties ontvangen. Dat stemt Dekker tevreden. „Die mensen hebben dus goed begrepen dat we voor de boule vards voorlopig geen maatrege len nemen." Een paar reacties gaan over de richting waarin de kust ver sterkt moet worden: landwaarts of zeewaarts. „Enkelen stellen voor overal voor de zeewaartse oplossing te kiezen", verklaart Dekker. Half augustus komt ook de com missie voor het milieu-effectrap port (mer) met een advies. Als dat bekend is, geeft het ministe- Ringrijders op de camping SEROOSKERKE (W) - In de zo mer doet een aantal ringrijders- verenigingen een tour langs de plaatselijke campings. Zo was de afdeling Gapinge dinsdag te gast op camping Olmenveld in Serooskerke. Drie rijders staken alle twintig ringen. Krijn Coppoolse ver sloeg Dennis Willeboordse en In- gmar Alewijnse in de kamp op 14 millimeter en won daarmee de eerste beker. Alewijnse won de tweede beker. Moniek Corbijn was in de negen tiende beurt al zeker van de da mestrofee die ze voor de tweede keer op rij won. Zij stak acht tien van de twintig ringen. De pollepel werd net als tijdens de vorige wedstrijd van Gapin ge gewonnen door Sebastiaan Sturm. Agenda ZRV Vrijdag 21 juli: sjezenrijden in Aag- tekerke aan het Dorpsplein van 17.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 22 juli: ringrijden in de Langstraat in Zoutelande van 8.00 tot 17.30 uur, in Vrouwenpolder Fort den Haak weg van 8.00 tot 17.30 uur, in Dom burg in klederdracht op de Markt, van 16.00 tot 21.00 urn- en sjezenrij den in Grijpskerke aan de Kerk ring van 15.30 tot 21.00 uur Linedancen in Zoutelande ZOUTELANDE - Wie altijd al heeft willen leren linedancen, moet zaterdag naar Zoutelande. Zoutelande Actief houdt 's avonds een dansavond in de Langstraat. De openbare dans les begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11