EU wil af van bedrog in luchtvaartreclames pzc Olmert: Iran zit achter ontvoering militairen Dodental van tsunami op Java blijft stijgen Soedan zou toegeven in kwestie Darfoer Ontvoerder Verviers doet zelfmoordpoging Ichte prijs tickets moet worden vermeld Poolse werknemers als slaven behandeld in Italië woensdag 19 juli 2006 •wHans Gertsen 38LSSEL - Als het aan de Eu pjpose Commissie ligt, moeten iiditvaartmaatschappijen in de Bekomst in reclamecampagnes Himelden hoeveel de consu lt werkelijk kwijt is voor een ttket. Nu schermen luchtvaart - Eaatschappijen vaak met stunt ten voor enkele reizen waar belastingen en allerlei toesla- Detective-auteur Mickey Spillane overleden JHAMI - In de Verenigde Staten is maandag de schrijver Mickey Spillane overleden. Hij was be- kend door zijn harde detecti- ie verhalen, met de speurder Mi- ieHammer in de hoofdrol. Spil- l3ne, die in 1918 ter wereld wam als Frank Morrison Spil de, overleed op 88-jarige leef- rjjdin de staat South-Carolina. Hike Hammer werd in 1947 'ge- ■oren' in het boek Ik, de Rech- Dit werk, dat de schrijver in s?en dagen voltooide, werd we- :sfdwijd een bestseller. Spillane '3 ach bij het schrijven inspire- door zijn ervaringen bij de Lenkaanse federale recherche- oast, de FBI. e schreef 53 boeken, naivan vele werden verfilmd ::ot televisieseries werden be- i2ki Zelf vertolkte hij meerde- v malen de rol van Mike Ham onder meer in De vrouwen- jmrs (1963) De boeken van de lÉerikaan werden gekenmerkt tor een gewelddadige en seksu- inslag. Daardoor kon de drijver op veel kritiek vanuit Verenigde Staten rekenen. Set alleen literaire kringen, ;aar ook predikanten en de Amerikaanse Senaat uitten kri- iè.ANP/AFP Noodweer zaait dood en verderf inNoord-Korea PÏONGYANG - In Noord-Ko- heeft noodweer vermoede- tjk zeker honderd levens geëist. Dat maakte het Internationale Rode Kruis gisteren bekend. In afgelegen gebieden zijn door re- pval, aardverschuivingen en «erstromingen hele dorpen weggespoeld en essentiële voor- en als ziekenhuizen ver weid. Door het noodweer, dat vorige week vrijdag begon, zijn meer rit 11.000 huizen deels of ge lee! vernield. Ook veel wegen en bruggen zijn tenvoest. Daardoor zijn veel Eensen ontheemd of gestrand, flus Jaap Timmer, die bij het ixle Kruis verantwoordelijk is kot de hulpactiviteiten in het floten stalinistische land. Vol es Timmer is ook de land- louw ernstig getroffen. Lande- *:ec zijn onder water gelopen waardoor de oogst verloren -figtte gaan. ANP gen nog niet zijn opgenomen. De consument is daardoor in werkelijkheid vele tientallen eu ro's duurder uit. Het dagelijks bestuur van de EU zal dat voorstel voorleggen aan de lidstaten en het Euro pees parlement. Het is de bedoe ling dat de nieuwe regels over enkele jaren van kracht worden. Het voorstel is afkomstig van Europees Commissaris Barrot (Transport). Die zei gisteren dat hij zich al geruime tijd ergert aan vaak agressieve reclame campagnes waarin de consu ment tickets voor zeer lage prij zen wordt beloofd, die echter in werkelijkheid vaak veel duur der uitvallen. Bovendien maakt het niet vermelden van de echte prijs het voor de consument moeilijker om prijzen met el kaar te vergelijken, zo meent Barrot. Het voorstel past ook in het stre ven van voorzitter Jose Manuel Barroso om de EU te profileren als een organisatie die op de bres staat voor de belangen van de consument. De afgelopen maanden ontwikkelde de Euro pese Commissie ook andere ini tiatieven in dit verband. Zo wil Brussel de hoge tarieven voor mobiel bellen in en naar het bui tenland aanpakken en ook de vaak hoge tarieven die banken in rekening brengen voor het be talen met creditcards. Internetboekingen Als het aan Barrot ligt, kost straks een via het internet ge boekt ticket voor een bepaalde vlucht evenveel in alle landen van de EU. Nu zijn vergelijkba re tickets soms in het ene land veel duurder dan in het andere, terwijl het om dezelfde stoelen in dezelfde klasse gaat. De prij zen die reisbureaus rekenen voor via hen bestelde tickets val len niet onder het voorstel, om dat het elk reisbureau vrij staat om een pakket aanvullende dien sten te verlenen. Volgens Barrot is de liberalise ring van de Europese luchtvaart op zich een groot succes geble ken. Sinds 1992 is het aantal routes in Europa ruim verdub beld en is het aantal luchtvaart maatschappijen dat actief is op de Europese markt met 25 pro cent gestegen. Meer transparan tie op het gebied van prijzen zal volgens Barrot tot meer concur rentie leiden en uiteindelijk tot meer passagiers voor de lucht vaartmaatschappijen. GPD van onze redactie buitenland ROME - De Italiaanse autori teiten hebben gisteren 125 Po len bevrijd uit werkkampen in het zuiden van het land. De Polen werden er volgens justi tie als slaven gehouden en be waakt door lieden die 'kapo' genoemd moesten worden, de naam van nazi-kampbewa kers in de Tweede Wereldoor log. De Italiaanse justitie werkte bij de operatie samen met Poolse agenten. Ook de Euro pese politiedienst Europol deed mee. In totaal zijn 25 ver dachten gearresteerd. Zij zou den zich schuldig hebben ge maakt aan mensenhandel, mensensmokkel en het uitbui ten van migranten. De criminelen lokten de Po len volgens Europol naar Ita lië met het vooruitzicht van een goedbetaalde baan. Een maal aangekomen in de regio Apulië werden ze gedwongen vijftien uur per dag onafge broken op het land te werken tegen hongerloontjes. Dege nen die wilden ontsnappen werden geslagen. De politie onderzoekt nog ver dachte sterfgevallen van Po len in de zuidelijke Italiaanse regio, die eerder als zelfmoor den werden omschreven. Ook de vennissing van meerdere personen en enkele gevallen van zware mishandeling wor den nog onder de loep geno men. Zware misdaad Mensensmokkel en handel in personen is een zware mis daad en geldt als schending van de mensenrechten. Mi chael Kennedy, president van Eurojust (Europese justitiële samenwerking) was in een reactie 'opgetogen dat een ef fectieve samenwerking tussen Italië en Polen de ontmante ling van een crimineel net werk' tot gevolg had. Het is volgens Kennedy een goed voorbeeld van coöperatie tus sen Europese instellingen en nationale autoriteiten. ANP/DPA Het toeristenoord Pangandaran is het zwaarst getroffen door de tsunami. foto Dadang Tri/RTR door Henderiekus Wiltjer PANGANDARAN - Minstens 343 mensen zijn in het zuiden van Java omgekomen na de tsu nami die het Indonesische ei land maandag heeft getroffen. Dat meldden de Indonesische au toriteiten gisteren. Het dodental zal verder oplopen omdat meer dan tweehonderd mensen wor den vermist. Onder de doden is ook een Ne derlander, bevestigde in Den Haag het ministerie van Buiten landse Zaken. De identiteit is nog niet bekendgemaakt. Ver der is ook de dood van een Zweed bevestigd. Het district Ciam, waartoe het toeristenoord Pangandaran be hoort, is het zwaarst getroffen door de tsunami, die werd ver oorzaakt door een beving in zee met een kracht van 7,7 op de schaal van Richter. Hier kwamen volgens het pers bureau Antara 184 mensen om onder wie de Nederlander. De dichtbevolkte kuststrook van het zuiden van Java werd over een lengte van enkele hon derden kilometers getroffen. Golven tot twee meter smeten auto's, motoren en boten in ho tels en winkels. Houten restau rants, huizen en hotels werden tot 500 meter van het strand ver woest. Indonesische militairen zijn ge arriveerd om te helpen bij het bergen van de doden en het ver zorgen van de gewonden. Reddingswerkers worden onder meer geconfronteerd met lijken in bomen. In Pangandaran is 40 procent van de gebouwen vernietigd, be richtte Antara. In dit bij rugzak toeristen populaire oord zijn nog geen tenten gearriveerd, maar de hulp begint wel op gang te komen, zei gisteren Dwi Hasyim Ashari van het lokale rampencentrum. Gevlucht „Mensen keren terug naar hun huizen, maar de meesten blijven nog in hoger gelegen gebieden", aldus Ashari. Volgens het ministerie van Volksgezondheid zijn bijna 53.000 mensen gevlucht. De bewoners en toeristen in het gebied waren niet gewaar schuwd voor een tsunami. De Indonesische autoriteiten kregen wel een melding van het tsunamiwaarschuwingscentrum in de Stille Oceaan, maar vol gens lokale media bleef die in formatie in Jakarta hangen. Het tsunamicentrum in Jakarta is nog in aanbouw. Het kan nog wel tot 2008 duren voordat een tsunamiwaarschu- wingssysteem in de archipel functioneert. Tot de aanleg van het systeem werd besloten na de tsunami van eind 2004 die 170.000 Indo nesiërs het leven kostte. ANP/AFP/RTR gnonze redactie buitenland BEIROET - De Israëlische pre- aer Ehud Olmert beschuldigde Hibanese islamitische bewe eg Hezbollah er gisteravond van de ontvoering van twee Is raëlische militairen te hebben seerd met Iran. Het doel Ras volgens Olmert Teheran in staat te stellen de internationale aandacht af te leiden van het omstreden nucleaire program- Olmert zei dat hij niet van plan is te onderhandelen met Hezbol lah en dat het te vroeg is om te praten over een internationale stabilisatiemacht aan de Liba- nees-Israëlische grens. De VS hebben gisteren de druk opgevoerd op Iran en Syrië om hun invloed op Hezbollah aan te wenden om de organisa tie te laten stoppen met het afvu ren van raketten op Israël en de gevangen militairen vrij te la ten. (Advertentie) Washington herhaalde dat Is raël het recht op zelfverdedi ging heeft. De VN hebben ge waarschuwd voor een humani taire catastrofe als nog eens hon derdduizenden Libanezen op de vlucht slaan. De Verenigde Naties riepen Li banon en Israël al eerder op tot een staakt-het-vuren. De Liba nese regering wil ook een einde aan het geweld, maar heeft te weinig invloed op Hezbollah om dat af te dwingen. Israël vindt het nog te vroeg voor een stabilisatiemacht on der VN-commando. De Libane se premier Fouad Siniora zei gis teren er bij Hezbollah op aan te hebben gedrongen de gevangen Israëlische militairen vrij te la ten, maar voegde daaraan toe dat Israël door haar optreden al leen maar voor meer steun voor Hezbollah zorgt. Haifa Israël heeft gisteren weer op veel plaatsen luchtaanvallen uit gevoerd in Libanon. Daarbij zijn ruim 30 mensen omgeko men. Ook de Libanese Hezbol lah ging gisteren door met raket- aanvallen op onder meer de Is raëlische stad Haifa. Er is een dode gemeld. Door Israëlisch raketvuur verwoeste huizen in zuid-Beiroet. De vluchtelingenstroom rich ting Syrië houdt aan, net als de evacuatie van buitenlanders over zee. Buitenlandse regerin gen proberen in versneld tempo hun burgers uit Libanon te krij gen. Frankrijk en Italië hebben al 1600 Europeanen naar Cyprus verscheept, Groot-Brittannië en de VS hebben oorlogsschepen ge stuurd om duizenden landgeno ten de evacueren. Op vliegbasis Eindhoven arri veerden gisterochtend twee mi litaire toestellen met aan boord De Clercq in adelstand verheven BRUSSEL - De vroegere libex-ale vicepremier van België, Willy de Clercq, krijgt de persoonlijke adellijke titel burg graaf. De adellijke gunst is hem bij koninklijk besluit ver leend. Zijn vrouw mag zich burggravin noemen. De Clercq (79) was parlementariër, minister van Financi ën, vicepremier, Europees Commissaris voor Buitenland se Betrekkingen en is nog altijd minister van Staat in Bel gië. Hij geldt als voorbeeld voor Guy Verhofstadt, de hui dige premier. ANP/Belga Britse politiek staat in het rood LONDEN - De drie grootste politieke pax-tijen van Groot-Brittannië staan alle in het rood. Volgens gisteren verschenen financiële gegevens over het verkiezingsjaar 2005 heeft de Laboux-pai'tij een tekort van 21 miljoen euro. De Consexwatieven hebben 22 mil joen meer uitgegeven dan ontvangen en de Liberal Demo crats ongeveer drie ton. De gegevens komen op een mo ment dat justitie onderzoek doet naar illegale partijfinan ciering. Vooral Labour ligt onder vuur, omdat geldschie ters adellijke titels en zetels in het Hogerhuis zouden zijn beloofd in ruil voor een donatie. ANP Abu Dhabi krijgt een Guggenheim DUBAI - De Guggenheim-stichting gaat een museum bou wen in de Verenigde Arabische Emix-aten. Het 'Guggen heim Abu Dhabi' wordt het grootste museum van de VAE, deelde de stichting gisteren mee. Het is de bedoeling dat het museum met een oppervlakte van 30.000 vierkante meter internationale en regionale ei gentijdse kunst gaat herbergen. De bouw zal een jaar of vijf vergen. De VAE, een federatie van zeven oliestaatjes, is bezig met het ontwikkelen van toexrisme om de teruglopende inkom sten uit de olie-industrie te compenseren. ANP/RTR Ziekenhuis verdient aan parkeren LONDEN - Britse ziekenhuizen steken jaarlijks 113 mil joen euro in hxin zak door parkeergeld te heffen. Sommi ge instellingen rekenen omgerekend bijna zes euro per uur, zo berichtte The Times gisteren. Door het verbod op mobiele telefoons vx-agen veel zieken huizen hoge px-ijzen als familieleden doorverbonden wil len worden met de vaste telefoon aan het ziekenhuisbed, soms wel 70 exxrocent per minuut. Britse pai'lementaiiërs zijn furieus over de inhaligheid van de ziekenhuizen, die juist zwaar worden ondersteund door de staat. ANP Meer klinieken in winkels VS LOS ANGELES - Steeds meer grote Amerikaanse winkel ketens, van bouwmarkten tot drogisterijen, krijgen een particuliere dokterskliniek. De posten bieden zeven da gen per week medische zorg tegen relatief lage tarieven en een afspraak is niet nodig. Er zijn momenteel 150 retail clinics in de VS. De venvach- ting is dat er biixnen twee jaar enkele duizenden zijn. De meeste klinieken worden bestierd door gespecialiseerde verpleegkundigen. Ze kunnen tussen het winkelen door een groot aantal medische klachten verhelpen. ANP door Bouke Bergsma BRUSSEL - Soedan is niet lan ger pertinent tegen een VN-rnis- sie in de regio Darfoer, in het westen van het land. De rege ring in Khartoem is bereid in te stemmen met de overgang van de huidige missie Amis van de Afrikaanse Unie (AU) in een missie onder mandaat van de Verenigde Naties. Dat heeft minister Van Ardenne (Ontwikkelingssamenwerking) gisteren verklaard in Brussel, waar ze een donorconferentie voor de huidige missie van de AU bijwoont. „Soedan is ak koord met de tx'ansitie van een AU-troepenmacht naar een VN-troepenmacht", aldus de mi nister. Volgens Van Ardenne is er 'meer flexibiliteit dan ooit' bij de Soedanese regering en zijn veel zorgen weggenomen nu is uitgelegd dat de VN-missie de AU-missie niet zal vervangen maar dat Amis opgaat in een VN-missie. De Veiligheidsraad van de VN zal daarover nog wel een nieuwe resolutie moeten aannemen. Nederland zal geen militairen le veren voor de missie in Darfoer die uit zeker 10.000 man zal be staan en waarschijnlijk eind dit jaar of begin volgend jaar het mandaat van Amis overneemt. Van Ardenne verwacht dat de. Afrikaanse Unie het merendeel van de troepen zal leveren. Nedeiiandse militairen zullen samen met de Verenigde Staten Rwandese militairen trainen voordat die naar Darfoer ver trekken. Rwanda gaat voor het eerst in de geschiedenis mee doen aan een VN-missie. Meer geld Van Ardenne kondigde aan dat Nederland 20 miljoen euro geeft voor Amis. Dat is nog eens 5 mil joen exxro meer dan ze eerder de ze week al aankondigde. Neder land gaf tussen 2004 en 2005 al 18,3 miljoen euro voor Amis. Aan noodhulp voor Darfoer gaf het kabinet al 114 miljoen euro. Het geweld in Darfoer kostte de afgelopen drie jaar aan naar schatting 300.000 mexxsen het le ven. Miljoenen sloegen op de vlucht voor gevechten tussen re bellen en de Arabische janja- weedmilities die de steun had den van de regering in Khar toem. ANP foto Adnan Hajj/RTR in totaal ruim 250 Nederlan ders die uit Libanon zijn geëva cueerd. In totaal waren er on- geveer zevenhonderd Neder landers in Libanon toen vori ge week het geweld tussen Israël en de Hezbollah uit brak. GPD/RTR/ANP door Pascale Thewissen en Bouke Bergsma BRUSSEL - De man die afgelo pen weekeinde een negenjarig jongetje uit Verviers ontvoerde en voor dood achterliet in een weiland, heeft vlak na zijn arres tatie geprobeerd zelfmoord te plegen in de cel. Dat heeft de po litie van Verviers, vlakbij Luik, bekend gemaakt. De man sloeg een lamp aan diggelen en pro beerde met de scherven zijn pol sen door te snijden. De bewakers vonden hem op tijd. De twintigjarige man had vei~wondingen aan zijn armen, die gehecht moesten worden. De verdachte verscheen gisteren voor de raadkamer. Die besloot zijn aanhouding met een maand te verlengen. De kleine David verdween vrij dagavond nadat de verdachte, een vriend van de familie, hem had meegenomen voor een ritje met de auto. Het kind werd de volgende dag met een ingesla gen schedel, vastgebonden aan een boom gevonden, negen kilo meter van Verviers. De man heeft inmiddels toegegeven dat hij David meenam. Hij beweert dat hij het kind niet opzettelijk verwondde. De jongen zou met zijn hoofd op een steen zijn ge vallen. De politie twijfelt aan dat verhaal. Het kind ontwaakt intussen langzaam uit een kunst matige coma. Die was nodig om te voorkomen dat zijn hersenen onnodig gestimuleerd zouden worden hetgeen de genezing van de jongen zou verstoren. Vol gens de artsen ontwikkelt de toe stand van de jongen zich nor maal, maar is nog niet te zeggen of hij blijvende neui'ologische schade heeft opgelopen. GPD/ANP/Belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5