Benzineparadijs naar het zuiden Er lagen zo veel dode kinderen PZC Stille diplomatie beter dan troepen Geweld Libanon rijt wonden veteranen open PZC Vakantievierende Nederlanders tanken massaal in Luxemburg 19 juli 1956 woensdag 19 juli 2006 Op weg naar hun vakantiebe stemming in Zuid-Europa kie zen veel Nederlanders voor de route via Luxemburg. Voor veel minder euro's kun je daar name lijk je tank volgooien met benzi ne. En sigaretten en drank zijn er ook spotgoedkoop. door Cyril Rosman Het is het grootste tanksta tion met bijbehorende par keerplaats van heel Europa, zeg gen de Luxemburgers. Met de grootste omzet van brandstof in heel Europa, zeggen ze er dan meteen achteraan. Aire de Ber- chem langs de A3 in Luxem burg, vlak voor de Franse grens, is inderdaad gigantisch. In alles. Gigantisch in drukte, gigan tisch in clichés en gigantisch goedkoop. Voor elke benzine pomp staat een rij van vijf au to's te wachten. Het hele par keerterrein staat vol met auto's en vrachtwagens. Op deze mid dag in juli zijn het overwegend Nederlanders: caravans en cam pers met als bestemming Frank rijk en Spanje, volgepakte bus jes op weg naar Marokko en soms Turkije. De meesten staan niet zo maar op de parkeerplaats, ze staan er vanwege de goedkope benzine in het groothertogdom. Door de lage belasting op brandstof is een liter benzine al snel een paar eurodubbeltjes goedkoper dan in Nederland. Het kan op een volle tank zo vijftien euro schelen. „En bij mij scheelt dat nog veel meer", glimlacht Hendrik Doornbos uit Gieten. Doornbos is namelijk de trotse bestuurder van een enorme tankwagen. „In mijn wagen gaat tussen de 400 en 500 liter diesel. Dan maakt een dubbeltje per liter al heel wat uit. Zeker als je, zoals mijn baas, twintig wagens op de weg hebt. Reken het dan maar eens per jaar uit!" Maar de goedkope benzine is niet alleen langs de snelweg te halen. Neem Martelange, een op zich suffig dorp langs de Martelange, een op zich suffig dorp langs de Luxemburgs-Belgische grens. Er zou eigenlijk een enorm spandoek moeten hangen: Luxem burg Benzineparadijs. foto Peter Roek/GPD Luxemburgs-Belgische grens. Er zou eigenlijk een enorm span doek moeten hangen: Luxem burg Benzineparadijs. Maar misschien zegt de lange rij ben zinestations al genoeg. Op een afstand van nog geen kilometer liggen dertien benzinestations. Allemaal naast elkaar langs de N4, een grote verbindingsweg. Verzin een groot internationaal benzinemerk en het heeft een pomp in Martelange. Aan de ene kant van de weg staan de pompen, over de weg denderen de vrachtwagens met tachtig door het dorp en aan de andere kant van de weg staan de huizen van de inwoners van het dorp. Is een benzinepomp in principe al een naargeestige be doening, zet er dertien achter el kaar en je krijgt een macaber sa menspel van benzinedampen en verkeerschaos. Het ging dan ook al eens ver schrikkelijk verkeerd. In 1967 maakte een tankwagen een rem- fout, de wagen explodeerde, raakte een tankstation dat op zijn beurt ook ontplofte. Er vie len 22 doden en tientallen ge wonden. Wie door Martelange loopt, heeft het gevoel dat het elk moment weer kan gebeuren. Toch heeft het dorp een enorme aantrekkingskracht op iedereen die van goedkoop houdt. De ver halen zijn bekend: van de Ne derlander die op de brug voor het dorp tot stilstand komt, zijn tank net even te leeg gereden in z'n grote begeerte naar goedko pe brandstof. En het blijft niet bij brandstof alleen. Kijk maar op de achter bank van het oudere echtpaar uit Almere, dat op de terugweg naar Nederland is en 25 kilome ter omreed voor een volle Luxemburgse tank. Eerst laten ze trots het bonnetje van het tanken zien: 47 euro voor een volle tank. „Kom daar maar eens om in Nederland." En verder? Twee flessen jene ver, een voor hem en een voor haar. En een slof sigaretten. „Ik deed tien vingers omhoog, dacht die jongen achter de kas sa dat ik tien sloffen wilde. Maar ik bedoelde tien pakjes. Stel dat je stiekem toch wordt aangehouden bij de grens!" Ook drank en sigaretten zijn, wederom dankzij de lage belas ting, beduidend goedkoper in het groothertogdom. Al gaat dat niet altijd op. De benzinesta tions staan er dan ook vol mee. En het vliegt de winkel uit. Het meisje achter de kassa bij Shell vindt het allemaal best. „Hier is alles mooi goedkoop." En al die extra auto's en vracht wagens die erop af komen dan? De verkeersveiligheid, het mi lieu? „Ik woon hier niet en de in woners zijn er aan gewend. Werk Dat klopt. Sterker nog, er zijn inwoners voor wie het niet druk genoeg kan zijn. De uitbater van Frituur Chez Christelle, aan de overkant van de weg: „Het levert veel werk op voor de mensen hier. En dat gaat voor. Er wonen hier maar 1500 mensen, maar er zijn twee slagerijen en twee bakkerijen. Dat komt allemaal door de tankstations, die trekken men sen aan." En ja, het is slecht voor milieu, en het is gevaarlijk. „Er is een statistiek die voor heel Luxem burg het aantal ongelukken per dorp afzet tegen het aantal in woners: Martelange staat heel hoog. Maar het werk gaat voor! Toch zijn er wel mensen die zich zorgen maken over de aan trekkingskracht van de sta tions. Vooral de verhoogde uit stoot van CO, leidt tot aandacht van de politiek. Het zijn ook po litici, maar dan die in het Euro pees Parlement, die het goed koop tanken zo nu en dan aan de kaak stellen. In heel Europa zou hetzelfde belastingtarief moeten gelden, klinkt soms. Maar tot het zover is, rijden nog duizenden Nederlanders met een grote glimlach door het klei ne landje. GPD Hoe snel kan de oorlog tussen Israël en Libanon en zijn Hez bollah eindigenDrie voorma lige ministers van Buitenland se Zaken vestigen hun hoop op de stille diplomatie. door Erwin Buter Het conflict tussen Liba non en Israël is ontstaan door een diplomatiek va cuüm, vindt Tweede-Kamer lid Van Aartsen (WD), in Paars II minister van Buiten landse Zaken. „In september 2004 namen de Verenigde Naties een reso lutie aan die zei dat de Syri sche troepen moesten vertrek ken en de milities als Hezbol lah moesten ontwapenen. De moord op oud-premier Hariri in februari 2005 had moeten leiden tot uitvoering van die motie. Dat is niet gebeurd. De troepen vertrokken, maar de milities bleven." Van Aart sen vindt dat Europa de laat ste jaren te weinig tijd heeft besteed aan het Midden-Oos ten. Volgens hem had ons con tinent een helebelangrijke rol kunnen spelen, sinds de Vere nigde Staten hun handen vol hebben aan Irak. „Maar in Europa leefde het idee: dat zit wel goed. De grote mo gendheden lieten oogluikend toe dat Hezbollah in het zui den van Libanon bleef." Ten onrechte, vindt Van Aartsen, want het Midden-Oosten be vindt zich in onze achtertuin. „We hebben daar een hoop belangen, nee, niet alleen olie." Van Aartsen hoopt dat de stille diplomatie de oplos sing voor dit conflict brengt. Dat vindt ook zijn directe voorganger Kooij mans (minis ter van Buitenlandse Zaken in 1993-1994). Het sturen van een internationale vredes macht naar Libanon, zoals VN-baas Annan heeft voorge steld, heeft geen zin, zegt hij. „Er moet dan een begin van overeenstemming zijn tussen Israël en Libanon. Die zie ik niet. Ik vraag me af wat de soldaten er dan gaan doen." De VN-veiligheidsraad be sprak maandag het zenden van een internationale vredes macht. Kooijmans verwacht niet dat de raad tot een una niem oordeel komt. Hij ziet meer in de diplomatieke con tacten van elk van de vijf per manente leden. „Zij hebben elk hun eigen invloed. De Ver enigde Staten natuurlijk bij Israël, maar Amerika kan het niet alleen." Volgens Kooij mans heeft Hezbollah, dat het gezag van de zuiderbuur tartte door twee Israëlische soldaten te ontvoeren, de mili taire macht van Israël onder schat. „Israël heeft alle recht om zich te verdedigen. Maar het land heeft onvoldoende maatregelen getroffen om on schuldige burgers te ont zien." Ook de 'onmachtige' re gering van Libanon treft blaam, meent Kooijmans. „Die is niet in staat om Hez bollah onder controle te bren gen. Maar Israël kan op de manier waarop ze het nu pro beert de Libanese regering niet dwingen Hezbollah te ontwapenen." Palestina Nu alle ogen gericht zijn op Libanon, vergeet de wereld Palestina, waarschuwt Dries van Agt, voormalig minis ter-president en in 1982 daar naast korte tijd minister van Buitenlandse Zaken. „Door de oorlog in Libanon zijn de Palestijnen niet langer het middelpunt van de aandacht, maar de wurging gaat door.". Volgens Van Agt is de situa tie in Palestina erger dan in Libanon. „Ik heb gesproken met Israëlische artsen. In Ga za is geen electriciteit en on voldoende water. Israël blok keert de hele Gaza en de men sen verbouwen zelf onvol doende om van te kunnen le ven. Er dreigt hongersnood." Van Agt noemt de reactie van Israël in zowel Gaza als Liba non buiten alle proportie. „Er is een oorlog gaande. Is raël houdt 10.000 Palestijnse militairen gevangen. Palesti na neemt één gevangene en Is raël reageert buiten alle rede lijkheid. De situatie in Liba non ligt natuurlijk iets an ders, maar ook daar is het ge weld disproportioneel. Als u het mij waagt zat Israël te wachten op een provocatie om een bevriend regime in Beiroet in het zadel te hel pen." GPD Medewerkers van het Rode Kruis dragen het lichaam van een slachtoffer weg in Pandangaran. De tsunami heeft al zeker 350 mensenle vens geëist, waaronder een Nederlander. foto Dadang Tri/RTR De 'mini-tsunami' die maandag Pangandaran aan de zuidkust van het Indonesische eiland Ja va trof, heeft tot nog toe zo'n driehonderdvijftig mensenle vens geëist. Honderddertig men sen worden nog vermist. Zeker vijftigduizend mensen zijn dak loos geworden door de vloedgolf en de schade is enorm. Een Ne derlander, een 58-jarige man, is door de vloedgolf omgekomen, twee andere Nederlanders raak ten gewond. door Esther de Jong De betonnen funderingen zijn het enige dat over is van de houten eettentjes en klei ne winkeltjes die normaal ge sproken op het strand van het Javaanse kustplaatsje Pangan daran staan. Alles is door de tsu nami - een twee meter hoge vloedgolf na een zeebeving van 7,2 op de Richterschaal - van maandagmiddag weggewassen. De beschadigde weg langs het strand ligt bezaaid met visnet ten, planken en andere rommel. De kleurrijke vissersboten zijn zo'n halve kilometer ver het dorpje ingespoeld. Uit de zee worden gisterochtend nog steeds lijken gevist. In de lokale kliniek van het plaatsje liggen minstens vijftig doden, voorna melijk kinderen. Pangandaran is een onder Nederlanders popu lair vakantieoord. Zo was de 16-jarige Lieke Remmelts uit Leiden maandagmiddag met haai- moeder en broertje op weg naar het strand toen zij plotse ling een muur van 'rotzooi' op zich af zag komen. „Ik hoorde een heleboel geschreeuw en zag mensen de andere kant opren nen." In blinde paniek sprong Remmelts bij een Indonesische man achterop zijn brommer. Ze liet haar moeder en broertje ach ter. Het Nederlandse gezin was twee dagen daarvoor in Pangandaran aangekomen voor een strandva- kantie. „Na al die cultuur wil den we een paar dagen strand, maar dat kunnen we nu wel ver geten", vertelt Lieke Remmelts. Samen met vijf anderen zat zij achterop de brommer, richting hoger gelegen gebied. „Ik ben daar een hele tijd gebleven. Ik was de enige Nederlander. Ik dacht dat die tsunami heel erg was, dat het hele dorpje was weggespoeld en dat ik mijn moe der en broertje nooit weer zou zien. Ik voelde mij zo schul dig." Na een tijd lukte het Remmelts met haar mobiele telefoon haar ouders te bereiken. Alle leden van haar familie bleken onge deerd. „Ik was erg blij mijn ouders en broertje weer te zien", vertelt Lieke met opluch ting in haar stem. Zoektocht Hoteleigenaar Rinke Jillings is in het getroffen gebied op zoek naar Nederlanders. Hij is de he le dag bezig geweest met zijn zoektocht. Daarnaast heeft hij eten en kleding uitgedeeld aan de slachtoffers. „Ik liep met mijn ziel onder mijn arm, wist niet waar ik moest beginnen." Uiteindelijk is Jillings naar het dorpshuis gegaan waar alle li chamen werden verzameld. „Ik ben over kinderlijkjes heenge stapt, er lagen zo veel dode kin deren", vertelt hij terwijl de avond valt in Pangandaran. Jillings komt net terug van een ingestort hotel. „Er gingen ge ruchten dat er twee Nederlan ders onder het puin lagen, maar dat blijkt gelukkig niet waar te zijn." Zijn hotel Oceanpub is ook inge stort. „Er is helemaal niets meer van over, gelukkig heb ikal mijn personeel teruggevonden, dat is één ding." Jillings valt stil, overmand door emoties. Hij is op, weet niet meer wat hij moet doen. „Ik ga vanavond te rug naar Bandung. En dan zie ik wel, als ik geen financiële hulp krijg, moet ik terug naar Neder land." De tsunami kwam als een verras sing. Er waren na de zeebeving geen waarschuwingen uitge gaan. Maar wijs geworden door de ervaringen van de grote tsu nami van december 2004, her kenden veel mensen de eerste te kenen van de vloedgolf en slaag den er in naar hoger gelegen ge bieden te vluchten. Een strook land van vijfhonderd meter breed is getroffen door het plotseling opkomende wa ter. Het gebied dat door de tsu nami is getroffen is beperkt ge bleven. Er zijn geen meldingen van slachtoffers of schade el ders in de Indonesische archi pel. GPD Ronn de Slegte uit Ooster hout was 24 jaar toen hij in 1980 als militair naar Liba non werd gestuurd. Pales tijnen ontdekten dat hij joods was, sloegen hem in elkaar en braken zijn vingers. Hij is nog steeds bezig de gebeurtenis sen te verwerken. Dat ging goed, tot vorige week het ge weld in Libanon oplaaide. door Edine Wijnands Ronn kan pas sinds enkele jaren praten over wat hij destijds in Libanon meemaak te. Hij raakte een maat kwijt die met een truck op een mijn reed. Hij hoorde gevechten, maakte ze mee, zag doden en werd zelf tot twee keer toe ge gijzeld. De laatste keer was trauma tisch. Ronn, van geboorte joods, viel in handen van Pa lestijnen. Zij ontdekten de Davidster om zijn hals, ver trouwden zijn Unifil-uni- form niet, vermoedden in hem een Israëlische spion en mishandelden hem. Zijn vin gers werden gebroken, zijn kaak verbrijzeld, zijn rug en knieën beschadigd. Ze sloe gen door tot Ronn bewuste loos was. „Ik werd wakker in een Israëlisch ziekenhuis." Ronn verzucht: „Die lichame lijke kwetsuren waren erg, maar bleken achteraf niet het schadelijkst." Ronn liep een trauma op. Hij maakte na het voorval rare sprongen, ging vrijwillig te rug naar Libanon, verhuisde naar Israël, vroeg de Israëli sche nationaliteit aan om op nieuw in het leger te dienen. Het Israëlische dit keer. Hij verloor vrienden, zijn vrien dinnetje en kwam uiteinde lijk in 1984 terug naar Neder land. Het ging niet goed met Ronn en het bleef niet goed met hem gaan. Tot hij uiteinde lijk enkele jaren geleden hulp zocht. Ronn bleek te lijden aan het posttraumatisch stress syndroom. „Iets waar volgens het ministerie van De fensie zo'n vijf procent van de oud-militairen last van krijgt", weet hij. „In werke lijkheid zijn het er veel meer weet ik." Ronn ging in behan deling en met succes. Hij opende in zijn huis een Unifil-museum, praatte zocht anderen op, lotgenoten! Het werkte. Zijn vrouw Ly- da: „Voor het eerst durfde Ron op een terras te zitten met mensen achter zich. Eerst deed hij dat niet Hij moet overzicht hebben, we ten wat er gebeurt." Ronn zet te vorige week de tv aan en zag de beschietingen in Liba non. Alles kwam boven, alles van toen. De nachtmerries be gonnen weer, de angsten, het wantrouwen. Ronn kon het niet aanzien rukte de foto's van de muur waarop hij staat met burge meester Helmi Huijbregts van Oosterhout. Zij speldt hem er de Draaginsigne Ge wonden (DIG) op. Een erken ning voor wat Ronn door stond, voelt hij. E-maileontact Ronn heeft e-mailcontact met andere veteranen. Hij weet: dit geweld rijt oude wonden open, „Er zijn jon gens bij die nu niet de straat op durven." Het zijn schijnen de wonden, weet Ronn, die slechts langzaam helen. En al die tijd bonkt het door zijn hoofd: „Waarom nou weer? Waarom opnieuw dit geweld? Al die beschietingen, al die vernielingen. Het ging net goed met Libanon. He: land kreeg iets van de oude grandeur terug. Nu is het weer terug bij af. En wij? Stu ren wij weer een vredesmis sie? Het is zo zinloos alle maal. Zinloos." GPD VERZEKERING - De Neder landse brandverzekeraars heb ben besloten de dekking tegen het risico van overstroming en dijkdoorbraak uit de polis te schrappen. De directe aanlei ding vormt de ramp van fe bruari 1953. OESTERPANNEN - Het is nog steeds te koud om een goe de oesterbroedval te mogen verwachten. Het overgrote deel van de gekalkte oesterpan nen staat nog op de steigers en slechts een enkele kweker heeft al een partijtje in het wa ter gelost. Wel zijn de meeste schelpen reeds uitgezaaid. ZOET ZEEWATER - De Ame rikaanse minister van binnen landse zaken Sea ton is van me ning dat men in 1990 in de I'S zo ver is, dat door het land een leidingennetweii' loopt dat zoet water, uit zee ge- wonnen, aanvoert. Binnenkort al worden twee proefmodellen voor het omzetten van zout in zoet water in bedrijf gesteld. PREHISTORIE - Acht van de tien mannen die in grotten h het Franse zuidwesten uvs weken leefden als in de prehis torie, zijn verzwakt terugge keerd. Ze aten vooral slak' brandnetels en soms slang Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax (0113)315609 E-mail. Iezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachlweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag l/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vri|dag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand 20,55 n.v.l per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand veotha einde van de betaalperiode. PZC, La.v. lezersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1.80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uilgevosd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volar" de Regelen voor het Advertentiewcien. Overlijdensadvertenties: maandag l/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (076)5312550 Fax (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintje»): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend9"* Tel: (076)5312277 Fax (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern. uei»Jj aan ons verstrekte gegevens hebben wi) opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor*» (abonnementen)adminislratle en om u te (laten) informeren over voor u relevante dmnstMWj ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig Sf. de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bipKL Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot *.£r WGGGNGR pay@pump

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4