Klaverblad kraakt keuringsarts Een continu schilderkundig onderzoek 15 ]\AO-platform van patiëntenorganisatie krijgt veel klachten van cliënten Geen extreem hoge prijzen eerste mosselen Nepmiljonair hoort celstraf eisen voor 'oneerbaar voorstel' I. V5 woensdag 19 juli 2006 Werkstraf bejaarde drankrijder MIDDELBURG - Een 76-jarige inwoner van Goes had geen strafblad, maar gisteren is daar verandering in geko men. De Middelburgse politierechter I. Woltring veroor deelde de bejaarde Goesenaar voor dronken rijden op een snorfiets conform de eis tot twintig uur werkstraf en ne gen maanden rijontzegging. De straf had te maken met het hoge alcoholpercentage van 2,5 milligram (precies vijf keer de alcohollimiet) dat op 5 maart in het bloed van de verdachte werd aangetrof fen. Daarnaast had hij een aanrijding veroorzaakt door met zijn snorfiets tegen een auto te rijden. De oude man draaide er niet omheen. „Ik ben alcoholist, maar ik drink niet elke dag." Die dag had hij echter veel te veel gedronken. In een paar cafés in Goes had hij zes glazen jenever en tien glazen bier gedronken voordat hij op zijn snorfiets stapte. Hij zei lering uit de dronkemans- rit te hebben getrokken, want hij heeft vrijwillig zijn rij bewijs ingeleverd bij het Centraal Bureau voor Rijbewij zen (CBR). De werkstraf kreeg de bejaarde opgelegd, om dat hij een boete niet zag zitten. Agressieve Souburger gestraft MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol tring heeft gisteren een 37-jarige inwoner van Oost-Sou burg voor huiselijk geweld tachtig uur werkstraf, waar van vijftig uur voorwaardelijk en vier weken voorwaarde lijke gevangenisstraf opgelegd. Daarnaast moet de man een sociale vaardigheidstraining van 22 uur volgen. De Souburger is volgens zijn vriendin een workaholic, die zich moeilijk kan uiten en zich onder invloed van alcohol afreageert. Zo ging de man op 11 maart gewelddadig te keer toen hij laat thuiskwam. Hij smeet met gipsblokken, die het hoofd van zijn vriendin raakten. Door de gipsblok ken, die voor een verbouwing in de woning lagen, werden ook het servies, een lamp en een tafel beschadigd. In 2004 had de verdachte zich op identieke wijze niet kunnen be heersen door met een koffertje tegen het hoofd van zijn vriendin te slaan. De relatie werd verbroken, maar inmid dels zijn verdachte en slachtoffer weer bij elkaar. Officier van justitie M. Overmeer eiste vijftig uur werk straf, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en de sociale vaardigheidstraining. Strafpleitster S. Köller ging ver mee in de eis, maar vroeg de werkstraf voorwaarde lijk op te leggen. „Dat geeft alleen maar meer problemen binnen zijn relatie." De politierechter legde de werkstraf gedeeltelijk voorwaardelijk op. Man vrijgesproken van bedreiging MIDDELBURG - Een twintigjarige man uit Terneuzen is gisteren in Middelburg vrijgesproken van een bedreiging. Officier van justitie M. Overmeer eiste de vrijspraak, om dat ze niet bewezen vond dat de verdachte een leeftijdsge noot had bedreigd. Politierechter I. Woltring concludeerde eveneens vrij spraak. De jonge Temeuzenaar kwam op 14 maart de man en zijn ouders tegen bij een plaatselijke supermarkt. Toen hij de jongeman, met wie hij al langer problemen had, uitdaagde, bemoeide de vader zich ei-mee. De vader en zijn zoon hadden de verdachte dreigende taal horen roepen in de trand van 'ik sla je kapot.' Ze deden aangifte van bedreiging, maar zowel de officier als de rechter hechtten meer waarde aan het verhaal van de verdachte. Die vertelde dat hij de vader achter zich aan kreeg. „Ik heb alleen geëtterd." rfnnr Emile Calon GOES - Om ziek van te worden. Zo beoordeelt het WAO-plat- [orm van patiëntenorganisatie Het Klaverblad de manier waar op keuringsartsen omgaan met mensen die voor een herkeuring in aanmerking komen. Uit een peiling onder bijna honderd mensen blijkt dat die cliënten zich niet gehoord voelden, niet begrepen en onfatsoenlijk be handeld. Man krijgt werkstraf voor helen van fiets jnorAector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol tring heeft gisteren een 28-jari- ge inwoner van Zierikzee bij ver stek veroordeeld voor heling van een fiets tot 28 uur werk straf. Officier van justitie M. Over meer kon de diefstal van de da mesfiets vorig jaar op 26 novem ber in Zierikzee niet hard ma- ben, hoewel de verdachte als veelpleger alle schijn tegen zich had. „Ik heb de fiets voor vijftig euro vaneen junk gekocht", had hij verklaard. heerste instantie eiste de offi cer twee weken cel, maar ze zwichtte voor het pleidooi van raadsman H. Goedegebure. De advocaat schetste een aanmerke lijk beter beeld van zijn cliënt, die werk heeft en samenwoont met zijn vriendin en drie kinde ren. „Mijn cliënt is niet op de zit ting, omdat hij aan het werk is. Hij is kostwinner voor het ge zin. Als hij de cel in moet dan verliest hij zijn baan", verzeker de de strafpleiter. De 'nieuwe' levensstijl wilde de officier van justitie niet door kruisen. Ze eiste 28 uur werk straf De Middelburgse politierechter nam die straf over. De hele herkeuringsoperatie be tekent volgens het platform vaak een achteruitgang in het percentage arbeidsongeschikt heid. „Voor velen een wrang re sultaat: de klachten van het ziek tebeeld zijn gelijk gebleven, of in een aantal gevallen zelfs ver ergerd. En tóch worden ze voor een groter deel goedgekeurd", al dus een verklaring van het Kla verblad. Volgens de patiëntenorganisatie stellen de keuringsartsen in veel gevallen de regels boven de uit voering van de beoordeling. 'De artsen deden vaak geen lichame lijk onderzoek en psychische klachten werden van tafel ge veegd'. Bij de aanvang van het gesprek stelden meerdere verze keringsartsen al vast, dat de cliënt goedgekeurd zou worden en beriepen ze zich op regelge ving in plaats van hun objectie ve waarneming als arts, aldus het Klaverblad. Sommige cliënten gaven bij de arts aan wat hun bevindingen waren en kregen te horen dat ze niet meewerkten en op die ma nier hun uitkering op het spel zetten. In de verslaggeving van de verzekeringsartsen werd vol gens het platform vaak vermeld dat het oogcontact goed was, ter wijl dit in de praktijk door de cliënten niet of anders werd er varen. Soms staat vooraf al vast dat iemand moet worden goedge keurd, is een andere klacht. Vol gens de peiling kreeg een cliënt zelfs te horen: „Gaat u zitten, ik ga u goedkeuren." Het Klaverblad gaat de rappor tage van de enquête aanbieden aan de regiodirecteur Zuid/ West van het UWV en aan alle verdere belanghebbenden. Het zal daarbij aan de orde stellen dat een evaluatie met de verze keringsartsen nodig is. Volgens de patiëntenorganisatie moeten die artsen beseffen dat ze zich meer moeten inleven in de men sen die gekeurd worden, dat ze duidelijk moeten zijn, vakjar gon moeten vermijden en regel matig een samenvatting moeten geven. Ook vindt het dat cliën ten het. recht moeten hebben om een begeleider mee te nemen. De eerste mosselen brachten gisteren in ïerseke twee tot drieënhalve euro per kilo op. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf YERSEKE - De eerste mosselen die gisteren op de mosselveiling in Yerseke zijn aangevoerd, heb ben twee tot drieënhalve euro per kilo opgebracht. Hoge prij zen, maar, verzekerde kweker W. Schot uit Zierikzee, 'geen ex treem hoge prijzen'. Schot was aanwezig bij een vaartocht voor de Nederlandse en vooral Belgische pers naar en kele mosselkweekpercelen op de ^Oosterschelde. Hij herinnerde zich dat in 2002 de eerste mosse len voor ruim vier euro per kilo van de hand gingen. De Zierik- zeeënaar voegde er eerlijkheids halve aan toe dat die mosselen wel een hoger vleesgewicht had den, ruim 25 procent. De schelp dieren die gisteren onder de vei- lingklok kwamen, zaten op 18,7 tot 21,3 procent vleesgewicht. De verwachting is dat dit nau welijks nog stijgt. Supermarkten De Yersekse handelsbedrijven zullen morgen voor het eerst dit seizoen mosselen gaan leveren, allereerst aan restaurants en ho tels. „Om de supermarkten te kunnen bedienen, moet de aan voer veel beter op gang komen", aldus veilingmeester N. van Zantvoort, „en moeten de prij zen lager worden." Vorig seizoen kwam de gemid delde prijs op nog geen euro per kilo uit. In het begin zijn de prij zen altijd hoog, als de handel voorraad moet opbouwen en de vraag groot is uit met name de horeca. Ze zakken later in. Of dat dit jaar ook zal gebeuren, wordt alom betwijfeld. De pro ducentenorganisatie mosselcul tuur, waarin de kwekers zijn verenigd, rekent op een halve ring van de aanvoer in vergelij king met 2005-2006; op 25 a 30 miljoen kilo mosselen in plaats 50 tot 60 miljoen. De veel lagere productie heeft te maken met het vrijwel ontbre ken van mosselzaad in de Wad denzee en Oosterschelde twee jaar geleden. „En", liet mossel kweker J. Dhooge uit Yerseke niet na te benadrukken, „ver geet niet dat wij enorm worden beperkt in onze mogelijkheden mosselzaad te vissen. In de oos telijke Waddenzee mogen we niet eens meer komen, terwijl daar vorig jaar veel mosselzaad was gevallen. Een deel daarvan zou dit seizoen al consumptie- rijp zijn geweest." door Jan Jaap Broekhuijzen DEN HAAG- Hij beloofde het spaargeld van zijn vrou welijke slachtoffers te verdub belen in een casino, of hij bood een miljoen euro in ruil voor seks net als in de Ameri kaanse film Indecent Propo sal. Dat laatste overkwam een vrouw uit Ellemeet. Maar de slachtoffers werden door nepmiljonair H. van de L. (33) uit Bergschenhoek uitein delijk zonder uitzondering fi nancieel benadeeld voor in to taal vele tienduizenden eu ro's. Tegen de man werd gisteren bij de Haagse rechtbank vijf tien maanden cel, waarvan vijf maanden voorwaardelijk geeist wegens oplichting. Hij verscheen gisteren zelf niet tij dens de behandeling van de strafzaak tegen hem, maar liet zich vertegenwoordigen door zijn raadsman mr. J. Nan. Die vertelde de recht bank dat zijn cliënt niet per soonlijk wilde verschijnen om dat hij was bedreigd door -vermoedelijk- mensen uit de slachtofferkling. MSN-chatbox Die slachtoffers waren door de oplichter opgeduikeld via de televisie-msn-chatbox van de zender The Box. De door zijn gokverslaving diep in de schulden geraakte man maak te hen vervolgens wijs dat hij een steenrijke miljonair was, in het bezit van dure sportau to's als een Ferrari of een Por sche. Hij zwaaide tijdens hun eer ste afspraakje bijvoorbeeld met een parkeerkaart van een casino waar 'Ferrari' op stond: dat was voor diverse slachtoffers voldoende om hem te geloven. Maar vervol gens klopte hij geld uit hun zak met misleidende praatjes. Een aantal vrouwen gaf hem spaargeld ter verdubbeling in een casino. Anderen gaven hem geld simpelweg omdat hij zijn portemonnee 'verge ten' was. Een vrouw uit het Ellemeet kreeg van de nepmiljonair het 'oneerbare voorstel' om in ruil voor een miljoen euro met hem naar bed te gaan. Ze ging daar niet op in, maar zou voor de verleiding zijn bezwe ken toen hij twee miljoen bood. Uiteindelijk kreeg zij geen geld, maar wist hij juist der tienduizend euro uit haar zak te kloppen. Gehaaid Officier van justitie mr. M. Mos noemde de slachtoffers naief, maar vond een celstraf op zijn plaats voor de door haar als 'gehaaid en gewiekst' omschreven verdachte. Verdachtes raadsman mr. Nan wil een lagere straf opge legd zien dan door de officier van justitie was geeist. Vol gens de raadsman heeft zijn cliënt uit eigen beweging een casinoverbod 'gevraagd en ge kregen'. Dus hoeven we niet meer voor herhaling te vre zen", zo meent de advocaat. De rechtbank doet op 1 augus tus uitspraak. (Advertentie) p> - i»-»«i het alfabet van Zeeland Dans afsluiting Expositie Michiel Paalvast in Zeeuwse Bibliotheek van kunstproject *i i i -a Meerkotsedijk door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Als afslui ting van het kunstproject Dij ken van Wijven bij Heinkens- zand voeren de vele deelneem sters op zaterdag 22 juli een dans op. Dijken van Wijven, dat begin |um werd geopend, bestaat uit werk van tien vrouwelijke kun stenaars dat is geplaatst op de Meerkotsedijk bij Heinkens- zand. Als afsluiting, zaterdag tussen 14.00 en 17.00 uur, beginnen zij zaterdag ieder met dansbewegin genbij hun eigen werk of instal latie, die geleidelijk moeten uit monden in een gezamenlijke dans. Daarmee symboliseren de trouwen de opzet van Dijken ran Wijven, waarbij de deelne mers weliswaar individueel ïerk hebben gemaakt maar ge zamenlijk iets tot stand hebben gebracht. Luisterliedjes De choreografie van de dans is ran Neeltje Meerman, een van de deelnemers aan het project. Leunis de Jonge zorgt voor de muzikale begeleiding. Dezelfde middag zingt Anja Kopmels ook luisterliedjes in de Zeeuwse taal. Naast Meerman doen Jorien Brugmans, Betsy de Jonge, Hed- tad de Jonge, Marion Kamper, Hanny Mallekote, Daniëlle Óre- üo, Ineke Otte, Marijke Wul- 'ems en Gerdi Zwaan aan het project mee. De afgelopen we ken trokken zij ruim 2500 bezoe kers. Den week na de opening werd een aanzienlijk aantal werken door - nog altijd - onbekenden yernield. De kunstenaars heb ben daarna vrijwel alles kunnen herstellen. door Rolf Bosboom VEERE - Krachtig, kleurrijk, he dendaags realisme, zo om schrijft beeldend kunstenaar Michiel Paalvast zelf zijn werk. Een belangrijk bijvoeglijk naam woord ontbreekt nog in het rij tje: Zeeuws, want dat zijn zijn schilderijen de laatste jaren on miskenbaar. Een overzicht daar van is nu te zien bij de Jan van Leeuwenstichting, in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. Achter Oma's Snoepwinkel in Veere, in de schaduw van de Grote Kerk, heeft Paalvast (29) sinds vier jaar zijn woning en atelier. Het is een idyllische om geving waar zijn werk tot bloei is gekomen. „Toen ik hier voor het eerst was, dacht ik: dit is fan tastisch. Het voelde zó goed." Hij groeide op in Zeeland, ver liet de provincie om te studeren aan de kunstacademie in Til burg en later in Rotterdam. En kele jaren later besloot hij terug te keren naar zijn geboorte grond, om persoonlijke redenen. „Maar ook omdat ik me artis tiek gezien hier thuisvoel. Ik ben in dat opzicht nogal traditio neel ingesteld." Niveau De historie van Veere als kunste naarskolonie boeit hem. „De kunstenaars die hier hebben ge werkt, waren allemaal van hoog niveau. Daar kun je je als jonge kunstenaar goed mee identifice ren. Het leuke is dat je hier nog allerlei mensen kunt spreken die vroeger bij hen over de vloer kwamen." Veere leefde de afgelopen jaren weer op als artistieke enclave, maar door de noodgedwongen sluiting van het Kunstplein en het vertrek van enkele generatie- Titanic-stuk al uitverkocht MIDDELBURG - De ondergang van de Titanic, een van de vier loca tievoorstellingen van het Zeeland Nazomer Festival, is inmiddels uitverkocht. Het stuk, gespeeld op de monumentale salonboot De Hydrograaf, 'rardt in totaal negen keer opgevoerd. Dat de voorstelling zo snel is uitverkocht, komt mede doordat de capaciteit van het schip be- Ndis, Per keer kunnen er 120 mensen mee. Mogelijk komt er nog ®xtfa voorstelling. Belangstellenden worden op een wachtlijst 5öei. De kaartverkoop voor de andere voorstellingen stemt de festi- Organisatie ook optimistisch. Zo is de première van de opera Der •'jegende Hollander in Terneuzen op dinsdag 29 augustus (met plaats voor duizend mensen) inmiddels volgeboekt. genoten van Paalvast naar Mid delburg is dat tij weer enigszins gekeerd. Op de expositie in Middelburg hangt prominent een wat ouder werk van de jonge Veerse kun stenaar: Nothing really ends, een intrigerend, krachtig doek met veel symboliek. Het is af komstig uit zijn eindexamen- tijd. „Aan het einde van mijn op leiding werkte ik iets conceptue- ler dan nu." De andere, tientallen getoonde werken laten vooral Veere en omgeving zien: karakteristieke pandjes, de Markt, koeien in de wei, stadsgezichten, schapen, ko ninginnedagtaferelen, het ka naal - allemaal in een stijl die sterk aan het impressionisme doet denken. „Ik heb altijd al veel affiniteit gehad met de Haagse School en het impressio nisme. Sinds ik in Veere woon, ben ik vooral gefocust op het ex perimenteren met technieken en het ontplooien van de expressie van mijn handschrift." Werken is voor hem voor een be langrijk deel 'schilderkundig on derzoek', om uit te vinden wat mogelijk is, wat werkt en wat niet. Paalvast maakt vaak se ries, om de verschillende kanten van een onderwerp te verken nen. „Dat werkt het prettigst. Je gaat door totdat je het begrepen hebt." Zijn bekendste reeks is wel No vemberzon koeien, waarbij de dieren zich in een geel land schap bevinden. „Dat beeld zag ik tijdens een ondergaande zon in november. Doordat die zo laag aan de horizon stond, had dat een intense invloed op de he le omgeving. Alles werd goud kleurig." Anne Frank Een opvallende serie op de ten toonstelling is Anne Frankacht portretten die vrijwel identiek zijn, maar toch steeds subtiel verschillen. De stijl is totaal an ders dan de rest van het werk, maar ook weer onderdeel van het schilderkundig onderzoek. „De serie, beïnvloed door men sen zoals Andy Warhol, is beetje een buitenbeentje in mijn werk. Anne Frank heb ik als onder werp gekozen omdat zij voor mij een symbool is van verloren gegane creativiteit." De Middelburgse solo-expositie omvat bijna allemaal werken uit 2005 en 2006. Het is een Zonlicht in Oudestraat (boven) en Langs het kanaal, schilderijen van Michiel Paalvast. mooi overzicht geworden, maar voor Paalvast tegelijk ook niet meer, en niet minder, dan een tussenbalans. „Ik ben er nog lang niet. Er zijn nog veel vraag tekens. Er is wel meer eenheid in mijn werk dan voorheen." Het onderzoek gaat echter voort. Daarbij speurt hij vooral naar een methode om zo dicht mogelijk te blijven bij het beeld dat hij aanvankelijk voor ogen heeft. Het gevaar is, zo zegt hij, dat tijdens het schilderen de kracht van de expressie verlo ren gaat in allerlei details. „Daar verlies ik mezelf wel eens in." Bij toeval heeft hij recent een nieuwe techniek ontwikkeld, die voor een breekpunt kan zor gen in zijn oeuvre. „Ik begin met een acrylondergrond. Daar op maak ik een houtskoolteke ning die ik wegveeg. Dan schil der ik met aciyl en ga er met pas tel overheen. Op die manier blijft het in de buurt van teke nen en kan ik de oorspronkelij ke kracht bewaren, terwijl de uitstraling van het werk toch schilderachtig blijft. Het resul taat bevalt me." De techniek opent voor hem nieuwe perspec tieven, zodat hij voorlopig voor uit kan. „Dat zijn prachtige mo menten." Expositie: Schilderijen van Michiel Paalvast, t/m 12 augustus bij de Jan van Leeuwen Stichting, souterrain Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, Middelburg. Ge opend: ma 17.30-21.00 uur, di.-vr. 10.00-21.00 uur, za. 10.00-13.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43