Distels natuurgebied baren zorgen Over de visgraten door het vissersdorp PZC Stille verhuizing tapijt naar Grote Kerk V erzorgingshuizen alert tijdens hitte itadymince Walk the line in Breskens landbouwer Ko Serrarens pleit voor uitroeiing in De Grote Putting woensdag 19 juli 2006 A3 Sassenaar gepakt na mishandeling BREDA - De politie in Breda heeft in de nacht van maan dag op dinsdag een 39-jarige inwoner van Sas van Gent aangehouden. De man wordt verdacht van mishandeling van een 54-jarige zwerver in Breda. De politie kreeg 's nachts rond half vuur een melding over een mishande ling. Agenten die een kijkje namen bij het NAC-stadion, troffen daar het 54-jarige slachtoffer aan, dat bloedde uit zijn hoofd. De man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, wees met een beschuldigende vinger richting een 39-inwo- ner van Sas van Gent. Die zou hem zonder reden zijn aan gevlogen en hem hebben geschopt en geslagen. Beide man nen kennen elkaar van de daklozenopvang. PvZ uit kritiek op milieufederatie VOGELWAARDE - De Statenfractie van de Partij voor Zeeland (PvZ) blijft aandringen op het intrekken van de provinciale subsidie voor de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF), of drastische vermindering ervan. Aanleiding is deze keer het standpunt van de milieuvereniging over nieuwe (getij den)natuur in het Scheldebekken. De ZMF geeft aan dat onderzoek duidelijk maakt dat voor natuur- herstel zeker 12.000 hectare nieuwe natuur nodig is, waar van 3000 hectare in Zeeland. Als zodanig vindt de federa tie de 600 hectare ontpoldering waartoe nu is besloten, krap bemeten. De PvZ stelt dat de ZMF met deze mening te ver gaat. In schriftelijke vragen aan het dagelijks pro vinciebestuur merkt fractievoorzitter J. Hageman op dat sprake is van een minachtende houding naar het publiek. Hij herhaalt het verzoek om intrekking van subsidie. Rijverbod voor drankrijder MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 59-jarige inwoner van Terneuzen voor dronken rijden zeven maanden rijontzegging en vijf honderd euro boete opgelegd. De Terneuzenaar werd 14 februari in zijn woonplaats betrapt met een alcoholgehal te van 785 microgram: drieënhalf keer zoveel alcohol als is toegestaan. De verdachte was om hulp gevraagd door zijn schoonvader die problemen had. In diens woning had den ze de moeilijkheden willen wegdrinken. Op naar huis werd de man aangehouden. Bezit van nepgranaat bestraft MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 32-jarige Hulstenaar voor hennepteelt bij ver stek veroordeeld tot honderd uur werkstraf. In de straf maat werd ook het bezit van een (nagemaakte) handgra naat meegenomen. In de woning van de man werden op 3 februari 113 hennepplanten en de nepgranaat, die moei lijk van echt te onderscheiden was, gevonden. Bromfietser gewond bij aanrijding CADZAND - Op de Badhuisweg in Cadzand raakte maan dagavond rond elf uur een 47-jarige bromfietser uit de ge meente Sluis gewond bij een aanrijding. De man reed te gen een op dat moment stilstaande auto van een 64-jarige man uit Ulvenhout. Deze man had even daarvoor zijn au to op de Badhuisweg gekeerd. De bromfietser raakte de linkerachterzijde waardoor hij met zijn brommer viel. In het ziekenhuis bleek dat hij een hersenschudding had. door Paul Begijn TERNEUZEN - Zorgcentra en verpleeghuizen in Zeeuws- Vlaanderen doen er alles aan om hun bewoners voldoende te beschermen tegen de tropische hitte. Op veel plaatsen wordt extra water uitgedeeld en krij gen de bewoners etenswaren met een extra hoog zoutgehalte. De tweede hittegolf van het jaar moet volgens het KNMI van daag een feit worden. En daar mee is dit een evenaring van de zomer van 1948, toen er ook twee hittegolven waren. De warmste zomer was die van 1947, toen vier hittegolven ons land aandeden. Voor verschillen de verzorgingscentra in de regio reden om extra maatregelen te nemen. Bachten Dieke in Terneuzen raadt de bewoners af om 's mid dag naar buiten te gaan. Alleen in de vroege morgen of na zons ondergang krijgen zij groen licht. Daarnaast wordt er extra veel water uitgedeeld en kunnen de bewoners een ijsje krijgen. De zonneweringen moeten er voor zorgen dat de ergste hitte buitenshuis blijft. In tegenstelling tot Bachten Die ke zitten bewoners van verzor gingshuis De Blauwe Hoeve in Hulst wel gewoon buiten. „De bewoners zitten lekker in de schaduw buiten bij het tuinhuis je. De bomen die hier rond het complex staan bieden voldoen de verkoeling. Ook in het ge bouw zelf is het nog goed uit te houden. Wel hebben enkele men- Fietser gewond bij aanrijding op boulevard CADZAND - Op de Boulevard de Wielingen is gistermiddag rond vijf uur een 56-jarige man uit Bergeijk bij een aanrijding gewond geraakt. Ter hoogte van de overgang naar het strand keerde een 18-ja- rige automobilist uit Erftstadt (D) zijn auto. Bij het achteruit rijden had hij geen erg in de 56-jarige man die achter hem reed op een fiets. De fietser viel en liep letsel op aan zijn arm. Over schade aan de voertuigen is niets bekend. sen airco gekregen. De lage luchtvochtigheid zorgt ervoor dat de situatie nog dragelijk is", vertelt een woordvoerder van De Blauwe Hoeve. In De Blide in Terneuzen wor den extra controlerondes uitge voerd om de situatie goed in de i gaten te houden. Daarnaast zijn de bewoners de afgelopen dagen op de hoogte gebracht via een memo waarin staat wat te doen met deze hitte. De bewoners worden ook getrakteerd op ijs- i jes en kunnen bouillon nemen om extra zout binnen te krijgen. Ook in verzorgingscentrum De Vurssche in Axel krijgen de be- i woners bouillon. Verder staan extra's als meloen, ijskoffie en karnemelk op het menu. In Ro- zenoord in Sluis hebben vooral de bewoners op de tweede ver dieping last van de warmte. „Het platte dak houdt de warm te langer vast. Veel bewoners brengen dan ook de dag door in de gezelligheidszaal, waar het een stuk beter toeven is", aldus een woordvoerder van Rozen- oord. Net als in de meeste ande- jt re verzorgingshuizen wordt er' ook hier extra water en ijs uitge deeld. De komende dagen houdt het warme weer stand, al lijkt de ergste hitte dan voorbij. (Advertentie) Afslanken on in vorm blijven Korte St. Janstraat 6 4301 AE Zierikzee T 0111 -41 29 45 zierikzee@boclymlnce.nl Timmerlieden legden gisteren in de hitte door Raymond de Frel BRESKENS - De woordenschat van de meeste Bressiaanders is sinds februari van dit jaar weer een verwarrend woord rijker: looplijn. Een wat? Is dat misschien een chiquere aanduiding voor een hondenriem? Of een verwij zing naar het befaamde Walk the Line van Johnny Cash? Neen, geen van bei de. Hoewel, dat laatste is eigenlijk nog niet eens zo gek gedacht. Want om het dan maar in gewoon Nederlands te zeg gen: het heringerichte centrum en ha vengebied van het vissersdorp zijn sinds een paar weken een aardige wan delroute rijker. En dus schuifelen veel toeristen deze da gen het dorp door over een lijn van be tonplaten met visgraatmotief. Waar de tocht begint is niet aangegeven. Om in de hoop op een verfrissend briesje op de ze snikhete dinsdag maar een willekeu rig startpunt te kiezen: een nieuwe uit- kijksteiger aan de Haven Westzijde. Van een afstandje lijkt de fraaie panora masteiger wijd uit te lopen, maar een maal op de trap blijkt dit een perspec tiefgeintje. De zestig even brede treden laatste hand aan de uitkijksteiger in leiden naar een prachtig uitzicht op het strand en het water. Terug naar beneden, de nieuwe zeewe ring op. Daar leggen timmerlieden de laatste hand aan een trits vlonders, die over de dijk richting de eigenlijke loop- lijn leiden. John de Crom en Peter Uvyn bikkelen zelfs in lange broek. „Moet wel, want mijn kuiten zijn vorige week vreselijk verbrand. De blaren staan er nu nog op. Bouwvak? Nee, voor ons nog even niet. Dit moest af", zegt De Crom. Amfitheater Goed, de dijk op, richting het vier tre den tellende amfitheater, dat vorig jaar nog even op een bezuinigingslijstje prijkte. De Sluise gemeenteraad besloot echter anders, dus kan Angelique Kips uit Graauw er nu met haar vier kinde ren even lekker uitrusten. „Als hier straks regelmatig optredens zijn, wordt dit natuurlijk een leuke plaats. Maar een reden om ervob'r naar Breskens te komen? Nee, toch niet", zegt ze Verderop, op de hoek van de Grote Ka de en Scheldekade doemt het visgraat motief op. Gekozen vanwege het ruige, maritieme karakter. Net als tal van an dere elementen op de lijn die de link met het vissersbestaan benadrukken. Verwarrend Rechts wacht braakliggend terrein op de realisatie van een winkelcentrum, Unies is een nieuwe verkeerssituatie met name voor veel toeristen nogal verwar rend. Komend vanuit de haven loopt de doorgaande weg immers via een bocht naar een doodlopend stuk op het haven- terrein, terwijl je rechtdoor over een heuvel moet om het centrum te berei ken. Een simpel verwijzingsbord zou daarom geen overbodige luxe zijn. Ove rigens heeft de nog naamloze weg in de volksmond al een aanduiding gekregen: de Weegbrugweg, omdat hier tot voor kort de weegbrug was gesitueerd. Terug naar de visgraatjes. De looplijn moet je zien als een kale ketting, waar foto Peter Nicolai aan langzamerhand verschillende siera den worden gehangen, klonk het in fe bruari tijdens een .informatiebij een komst in Breskens. Die pareltjes blijken toch vooral bootjes en visjes te zijn. „Ja, wij trekken veel bekijks", zegt kapitein Willy Praet van De Morgenster uit Zee- brugge. „Maar die looplijn ligt volgens mij toch iets te dicht bij de boten. Ik heb hier al eens een geparkeerde auto geplet tijdens loswerkzaamheden. Snap je wat ik bedoel?" Meerpalen Vijftien meter verderop ghjden de harin gen als gladde palingen door de kelen op de als maritiem dek -inclusief meer palen- aangeklede Kaai. De route gaat nog verder, de jachthaven in. En daar, ja daar moet ie dan komen: dat veelbe sproken, twaalf meter hoge kunstwerk met rode pinguïns. Als pronkstuk van de loophjn, als het ultieme sieraad aan de ketting. Vinden sommigen. Anderen kunnen er met hun pet niet bij. Pin guïns in Breskens... je brengt toch ook geen ijsberen naar Kenia? In het najaar besluit de gemeente Sluis of er voldoen de draagvlak is voor het opvallende bouwwerk. Van den Dongen PARKETVLOEREN Wegens vakantie gesloten - 22 juli t/m 12 augustus Discozwemmen ÜRDENBURG - In het open- Khtzwembad in Aardenburg hanen jongeren zich vanavond clleven tijdens een partijtje dis- Kwemmen. Tussen 18.00 en -1.00 kan er worden geswingd ^zwommen. Amundsenweg 15 - goes Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Renè Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel Renévan Stee Flits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 F«: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet "■ixw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Serrarens heeft al jaren vee lo pen in het natuurgebied en ziet de distels ieder jaar oprukken. „Maar vooral het laatste jaar constateer ik evenals andere col lega's dat de distels oprukken. Dat komt omdat je niet meer met vergif mag spuiten. Maaien is ook geen oplossing. Hoe meer je maait, hoe meer distels je zaait." Het natuurreservaat ligt in de Groote Hengstdijkpolder. Het gebied werd omstreeks 1300 in gedijkt en is een van de oudste, laagliggende polders. Op het oudland liggen veenafzettingen op zeeklei, een bodemgesteld heid die in Zeeland op grotere schaal verder alleen voorkomt rond Kapelle en Yerseke. Mede door het afgraven van turf ont stond een plas-drasgebied, een ideale biotoop voor vele soorten vogels. Serrarens wijst er op dat het na tuurgebied z'n doel voorbij schiet. „Wat heb je nu aan zo'n gebied dat overwoekerd is door distels?" Staatsbosbeheer, dat het natuur gebied beheert, voldoet volgens Serrarens aan z'n plicht om niets te laten groeien binnen de dertig meter van akker bouw gronden. Pluizen „Maar als je verder niets onder neemt, gaan de distels steeds meer overwoekeren. Moet je maar eens kijken hoeveel plui zen er rondwaaien." Bioloog George Sponselee wees er eerder al op dat boeren zich niet zoveel zorgen moeten ma ken over die pluizen. ..Want hoe veel bevruchte zaadjes zitten er eigenlijk in het pluis van een dis tel? Van de honderd misschien drie." Serrarens hecht daar geen ge loof aan. „Hoe komt het dan dat de distels zich zo explosief ver menigvuldigen?" Serrarens roept Staatsbosbe heer dan ook op eindelijk eens aan een oplossing te werken. „Ik kan m'n kalfjes nu al niet meer vinden tussen de distels. En ook niet het vee als het ligt. Als er niets gebeurt loopt dit he lemaal uit de hand. Ik heb het in gebieden in Frankrijk gezien. Daar kun je zowat je fiets tegen die distels zetten. En dan blijft hij gewoon staan." Opzichter Jos Kint van Staats bosbeheer neemt de vraag van Serrarens niet serieus. Hij voelt zich dan ook niet geroepen om er antwoord op te geven. Hij ver wijst naar zijn collega Hans van Hage. Die was gisteren niet te bereiken. ^jpan-Lou de Gucht [iSSENISSE - Landbouwer Ko iararens pleit voor het met l)rtel en tak uitroeien van de ;.iels in natuurreservaat De trote Putting tussen Hengst ten Kloostcrzande. „Distels ««woekeren het hele natuurge ssen dat kan toch nooit de op- stzijn." door Wout Bareman TERNEUZEN - Het immense ta pijt dat jarenlang de vloer van de raadzaal in het stadhuis van Terneuzen sierde, is verhuisd. Hel ligt sinds enkele weken op het (podium) altaar van de Gro te Kerk in de Noordstraat. De gemeente heeft het in bruikleen gegeven aan de ondernemerskoe pel Coördinatie Management. Terneuzen ontving het tapijt op 10 mei 1972 bij de opening van het nieuwe stadhuis. Het was een geschenk van de overige Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Al leen Oostburg voelde niets voor een bijdrage van een dubbeltje per inwoner en bood die dag een bloemstuk aan. Het honderd ki lo wegende tapijt werd destijds gemaakt door het atelier Dietrich in Deventer en bestaat uit kleurige rechthoeken en vier kanten. Burgemeester M. C. van Dijke, die het cadeau aanbood, gaf er een speelse uitleg aan. „De meer donkere tinten doen u ongetwij feld denken aan de calvinisti sche ingetogenheid, terwijl bij de lichte tinten de gedachten vanzelfsprekend worden be paald bij de roomse blijheid." De burgemeester van Axel herin nerde er aan dat besluiten, die in de raadzaal van Terneuzen werden genomen, ook van be lang zouden zijn voor de buurge meenten. Van Dijke met een minzame lach: „Gaarne vlei ik mij dan ook met de hoop, dat dit tapijt er u voortdurend van be wust doet zijn: der Freund heurt mit!" Het tapijt paste, volgens de deskundigen die zich na de re cente herindeling bezighielden met de herinrichting van de raadszaal, niet meer in het nieu we interieur. De 'stille' verhui zing van het tapijt naar de Gro te Kerk leidde tot verontwaar digde reacties bij oud-bestuur ders. Oud-burgemeester R. Barbé: „Het lag aanvankelijk op een hoop in een hoek van de kerk. Ik vond dat misplaatst en heb het ook aangekaart bij de gemeente secretaris. Met dit soort kunstui tingen, zeker als het gaat om een cadeau van de overige ge meenten aan de gemeenschap van Terneuzen, moet je zorgvul dig omgaan." En oud-wethouder W. de Zeeuw (cultuur): Bij aanvang van de raadsvergaderingen meden we het tapijt, als we als collegele den binnenkwamen, zorgvuldig. En dan ligt het later in een hoek je van de kerk..." Woordvoerder A. Stoffels van Coördinatie Management stel de gisteren vast dat het tapijt nu op een waardige plaats ligt, op een ereplaats in de kerk. foto Peter Nicolai Pentekening stad Hulst is klaar HULST- Wethouder Paul Wee- sacs krijgt zaterdag om 15.00 jur het eerste stadsgezicht van Pulst overhandigd. Het gaat om tin eerste exemplaar van het jrojcct 'Hulst in sterke lijnen'. Pet project is opgezet door Mar- peNijsen van kunsthandel de Spanschroef en kunstenares ïarjolein Innemée van De Bioemfabriek in Walsoorden, jfet idee om de straatjes en ty- gche gebouwen van Hulst («reen kunstenaar te laten ver- sjwigen zat al een tijdje in rijn hoofd. Met Marjolein kan idit idee nu eindelijk uitwer- 3L Ze maakt eerst een penteke- •jgwaar later een gesigneerde bstdruk van wordt gemaakt s gelimiteerde uitgave", legt hrloeNijsen uit. Èqolein Innemée heeft twee te lingen klaar: de Grote Bagij- «iraat en de Houtmarkt met fecoop en hervormde kerk. De serie moet uieindelijk een beeld geven van mooie tdqes in de stad Hulst. Aanrijding ERNEUZEN - Op de Mr. F.J. Eiarmanweg zijn gistermiddag ekwart voor twee een bedrijfs- doen een scooterrijder met el- 'esrinbotsing gekomen. De be narder van de bus, een 20-jari- p Axelaar, gaf de 17-jarige Rot idammer geen voorrang. Er ras alleen blikschade.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41