pzc 0 rgelconcerten vullen de zomer PZC De cadeautjes waren vroeger simpel 7/10 Zweten op evenementendag ■A3 Heinenoordtunnel A29 eerder open laag gdrempelige concertserie in Christelijk Gereformeerde Kerk Zierikzee loerenkoopdag n markt Nisse ■r mee KG PER MAAND ^pdyi mince Emmy Alma overleden Parkeerverwijssysteem Middelburg eerder speurtocht dan handig woensdag 19 juli 2006 ^orAlLPankow njRlRZEE - De werkzaamhe- ;5 aan de Heinenoordtunnel i<}zijn zeer voorspoedig vcrlo- zodat de tunnel vanaf van- weer geheel is opengesteld jorhet verkeer. In de oorspronkelijke planning zouden de werkzaamheden in de Heinenoordtunnel tot vrijdag 21 juli 05.00 uur duren. Volgens Rijkswaterstaat kou het karwei eerder worden afge rond dankzij de grote inzet van de aannemingsbedrijven, onder nemers en de eigen medewer kers. Ook het geduld van de wegge bruikers heeft volgens RWS bij gedragen aan het vlotte verloop. De oorspronkelijke afspraken met streekvervoerder Con- ncxxion cn met de organisatie van de Kiltunncl blijven ge woon van kracht. Dat houdt in dat het tijdelijke 'Heinenoordretour' vanuit de Hoeksche Waard Goe- ree-Overflakkee blijft gelden tot en met vrijdag. Ook de gratis buspendeldienst vanaf het busstation Heine- noord naar bedrijventerrein Die- renstein in Barendrecht blijft tot en met vrijdag rijden. vnrAli Pankow PIKZEE - Het zogeheten fm Vulpenorgel van de Christe- jfc Gereformeerde Kerk in de [ivengetij.straat in Zierikzee is „I ward vaker bespeeld te inden dan alleen tijdens de we- Idijkse erediensten. Bovendien lp de belangstelling voor or- ilcoiicerten zowel bij de eigen litolking als bij de toeristen op yhomven-DuivcIand behoor- fTgroot. overwegingen liggen ten bndslag aan het initiatief van aBiesma en C. Pronk dit jaar rorhet eerst ook in de Christe ns Gereformeerde Kerk een zo- Kise orgelconcertserie te ge ien. Beide initiatiefnemers zijn ■i als organist verbonden aan jre kerk. Jet idee kwam vorig jaar bij ss op toen we samen een con st bijwoonden van André Kne- d.Ditkan bij ons ook, bedach- awetoen, wetend hoe het Van ripenorgel klinkt", vertelt ;xn3- b goede akoestiek schrijft hij (Advertentie) Bezorgklachten: 0SOÖ-O231231 tpmaandag t/m vrijdag ge- ójrende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEIM-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 ®AB ZIERIKZEE iel: 0111-454647 hx: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) fetKleemans Mi Pankow ^ne Soesman Malita Lanting Budy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 ?ostbus 31 ^60 AA GOES TêI'(0113)315500 (0113)315669 pail: redactie pzc. nl bternet ftVAv.pzc.nl tfllail: web@pzc.nl toe aan het feit dat de kerk in de Zevengetijstraat begin jaren zes tig is gebouwd, terwijl het Van Vulpenorgel dateert uit 1957 en ondergebracht was in een ge bouwtje direct achter die nieu we kerk, die als het ware om het orgel is heen gebouwd. „In elk geval is er bij de architectuur volledig rekening gehouden met dit instrument'', aldus de toe lichting van de organist. Biesma zegt direct volledige medewer king van de kerkenraad te heb ben gekregen voor de opzet van de concertserie. Hij en Pronk kiezen daarbij bewust voor laag drempeligheid om een breed pu bliek binnen te krijgen tijdens de vier concerten die voor de ko mende weken geprogrammeerd staan. Die laagdrempeligheid komt tot uiting in de zeer geva rieerde programmering: van po pulaire composities van bijvoor beeld Andrew Lloyd Webber tot streng reformatorisch repertoi re, Sponsors „Dankzij dertig sponsors onder de gemeenteleden hoeven we geen toegang te heffen en ook daarmee houden we het laag drempelig. Met de opbrengst van een collecte aan het slot den ken we uit de kosten te kunnen komen." Biesma beschouwt deze concert serie als opzetje naar de jubi leumviering volgend jaar, als het Van Vulpenorgel vijftig jaar bestaat. Hij denkt dan aan het maken een cd en een dvd Van den Dongen PARKETVLOEREN Wegens vakantie gesloten in 22 juli t/m 12 augustus Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 mv.vandendongenparket.nl 3SSE - Aan de Brilletjesdijk ij Nisse wordt zaterdag een benkoopdag en strcekproduc- l fcomarkt gehouden. Ei-raad en allerlei land- touwmaterialen worden op de loerenkoopdag bij opbod ge lild door een volleerd veiling- oiestei'. i); meerprijs van de verkochte Killen komt ten goede aan Fo- jI een project voor oogheel- iffldige hulp in ontwikkelings- iden. tmarkt is van 9.00 tot 16.30 De boerenkoopdag is vanaf 1.00 uur. De activiteiten slui- eaanbij een ander evenement ideBrilletjesdijk 3 bij Nisse, Keurs hippique Jumpin' De fel dat vanaf morgen tot en zondag plaatsvindt. Predikante Myrthe Leijdens vertelt in de drukbezochte pastorietuin over het begrip 'feest' in kerkelijke kring in vroeger tijden. door Ali Pankow BURGH - Er hangen lampionnen in het struweel van de pastorietuin in Burgh. In het midden staat een paal van waar uit allemaal lijnen met vrolijke vlagge tjes zijn gespannen en bij de entree klin ken frêle klanken van een antiek hand- ox'geltje, de nieuwste aanwinst van streekdrachtvereniging De Arke. Het lijkt wel feest bij predikante Myrthe Leijdens. Wie de recente tradities kent, weet dat hier de jaarlijkse avond 'verhalen vertel len rond de vuurkorf wordt gehouden. Een zomerse activiteit van Windkracht 8, het samenwerkingsverband van ze ven kerken in de Schouwse Westhoek. Tijdens eerdere sessies speelde die vuur korf soms een prominente rol. Er waren in voorgaande jaren weieens killere zo meravonden waarbij de aanwezigen dicht bijeen rond die warmtebron ge groepeerd zaten. Nu knappert het hout en kringelt de rook alleen maar ter ver hoging van de sfeer. De julihitte van de ze dag zindert nog, maar draagt even eens bij aan een geanimeerde verhalen avond. Feest is dit keer het centrale thema. Hoe werd er vroeger feest gevierd in het dorp, binnen de gezinnen, in het dorp en in de kerk? Presentator Arie Damman kondigt de diverse vertellers aan en nodigt de aan wezigen uit niet te schromen zelf ook een spontane bijdrage te leveren met verhalen over persoonlijke herinnerin gen aan feestvieren. De 82-jarige Come Kloet-Slager me moreert de plezierige spanning rond de verjaardagen die ze als kind op de lagere school beleefde. „Er werd dan een vlag op het bord getekend en je mocht vriendinnetjes uitnodigen." Of er allerlei lekkere dingen werden ge geten en gedronken, waagt Damman. „Daar was destijds geen geld voor", helpt de dorpsgenote hem uit de droom. Ina Heijblom-Kloet herinnert zich nog levendig de optochten waar de plaatse lijke wouwenvereniging in een praalwa gen aan meedeed. Ze weet niet meer hoe die club precies heette, maar haar opa noemde die vereniging van oma steevast 'De Vrouwenpret'. Ook zij weet nog dat er weinig geld beschikbaar was om feest te vieren. Cadeautjes waren dan ook simpel: een klein stukje zeep of een bosje bloemen uit de eigen tuin. Maar degene die het kreeg, was er blij mee. Gemeente-archivaris Huib Uil heeft de 'feestarchieven' van Burgh erop nagesla gen. Hij vond er het pleidooi in van toen malig burgemeester jonkheer Van Cit- ters, die op 5 mei 1955 kerk en toren van Burgh zo graag in de schijnwerpers wilde zetten. De gemeentekas was niet toereikend voor het vervullen van die wens, maar een particulier stelde er spontaan een bedrag voor beschikbaar. Tien jaar bevrijding werd zodoende stijlvol gevierd in Burgh. Ook Myrthe Leijdens is in de archieven gedoken en heeft ervaren dat feest en kerk soms ver uiteen lagen. Haar toe lichting op de 'Censura Morum' is veel- foto Marijke Folkertsma zeggend. Plet betreft het verbod van de kerk aan sommige gemeenteleden deel te nemen aan het Heilig Avondmaal. Een zekere L.T. te Burgh treft die blaam volgens het verslag van 21 mei 1826 omdat zij een onecht kind heeft ge baard. Ook M.v.S. wordt in diezelfde vergadering het aanzitten ontzegd om dat hij als vermoedelijke verwekker van het betreffende kind zijn schuld niet erkent. Verval „Feestvieren leidde volgens de kerk in die tijd vaak tot heidens verval", consta teert Leijdens. Volgens haar zijn de tij den drastisch veranderd. Al moet haar van het hart dat zij persoonlijk -verwij zend naar het alcoholgebruik van veel hedendaagse vakantie vierende jonge ren - de grenzen in het hier en nu soms wel erg ver vindt opgerekt. Als smakelijk intermezzo bij het vertel len en luisteren rond de vuurkorf die nen de zogeheten strooseis (koeken van het straofeest) en de snacks van de plaatselijke bakker en slager in Burgh. B. Simmers van de streekdrachtvereni ging draait tussendoor wat wijsjes op het handorgeltje. (Advertentie) AFSLANKEN! Afslanken ei Afslanken en In vorm blijven Korte St. Janstraat 6 4301 AE Zierikzee T 0111 -41 29 45 zierikzee@bodymince. nl door Piet «leemans ZIERIKZEE - Ze dansten vol vuur, ook al steeg het kwik tot ruim 28 graden. Het Folklore Ensemble Trencan trotseerde de zomerse hitte gisteren tijdens een drukbezochte eerste evenc- mentendag in Zierikzee. „Die zullen het ook niet koud hebben", is het commentaar van een kortgebroekte toeschouwer bij het zien van de in traditio nele klederdracht gehulde leden van de Slowaakse dansgroep. De man vist een boerenzakdoek uit zijn broekzak, wist het bezwete voorhoofd af en neemt de camera ter hand. Met hem velen, want de energieke dans biedt een kleurrijk fotoge niek schouwspel. De mannen en vrouwen draaien om elkaar heen, de vrouwen zwieren met hun rokken, de man nen stampen ritmisch met de voeten. De muziek is op zwepend en wordt ondersteund met handgeklap. Zowel kinde ren als volwassenen kijken ge boeid toe. Verderop doet de geur van verse wafels watertanden. De in veel variaties te krijgen luchtige lek kernij vindt gretig aftrek. Voor al de versie met aardbeien en slagroom is in trek. Een bonte rij toeristen en recreanten slen- De Slowaakse dansgroep Trencan. U-yy'y foto Marijke Folkertsma Werkstraf voor heling fiets met de daarbij behorende con certen. De huidige concertreeks begint zaterdag 22 juli met een op treden van organist André van Vliet. De volgende concert- gevers zijn Martin Mans (vrij dag 4 augustus), André Knevel (donderdag 17 augustus) en Mar tin Zonnenberg (donderdag 24 augustus), steeds om 20.00 uur. MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van Zierikzee werd gisteren door de Middelburgse politierechter I. Wol- tring bij verstek veroordeeld tot 28 uur werkstraf wegens heling van een fiets. Officier van justitie M. Overmeer kon een aanklacht wegens diefstal van de damesfiets vo rig jaar op 26 november in Zierikzee niet hard maken, hoewel de verdachte, die bekend staat als veelpleger, de schijn tegen had. „Ik heb de fiets voor vijftig euro van een junk gekocht", had hij verklaard. In eerste instantie eiste de officier twee weken cel, maar ze zwichtte voor het pleidooi van raadsman H. Goedege- bure. De advocaat schetste een aanmerkelijk beter beeld van zijn cliënt, die werk heeft en samenwoont met zijn vriendin en drie kinderen. „Mijn cliënt is niet op de zit ting omdat hij aan het werk is. Hij is kostwinner voor het gezin. Als hij de cel in moet dan verliest hij zijn baan", verzekerde de strafpleiter. De 'nieuwe' levensstijl wilde de officier niet doorkruisen. Ze eiste de 28 uur werkstraf, die de politierechter in het vonnis overnam. Minder hard op Rampweg RENESSE - Op de Rampweg tussen Renesse en Scharen- dijke is de maximumsnelheid verlaagd van 80 naar 60 ki lometer per uur. Daartoe is besloten uit veiligheidsover wegingen. De Rampweg is een weg waar verschillende duinovergangen op uitkomen en bovendien bevindt zich een groot aantal recreatiebedrijven langs de weg. De maatregel is deze week van kracht geworden. Werkstraf voor uitkeringsfraude MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een zestigjarige inwoner van Goes voor uitkeringsfraude veroordeeld tot 140 uur werkstraf. De Goesenaar verzuimde aan de Sociale Verzekerings- - bank op te geven dat hij samenwoonde met een vrouw, ter wijl hij een uitkering volgens de Algemene Nabestaanden Wet (ANW) genoot. De valsheid in geschrifte pleegde hij vanaf 1 september 1999 tot 11 april vorig jaar. De uitke ringsinstantie werd voor 26.000 euro benadeeld. Ontzegging na rit door fïetstunnel MIDDELBURG - Een vijftigjarige inwoner van Oost-Sou burg is gisteren door de Middelburgse politierechter ver oordeeld tot zes maanden rijontzegging en 650 euro boete wegens dronken rijden. De Souburger wilde 4 maart in Vlissingen met zijn auto door een fietstunnel rijden. Dat resulteerde in schade aan zijn auto. „Het tunneltje was nogal smal", had hij verklaard. Uit de blaastest volgde een score van 645 microgram alcohol in zijn bloed: een promillage dat bijna drie keer zo hoog is als maximaal is toegestaan. Een 22-jarige inwoner van Oost-Souburg werd voor dron ken rijden veroordeeld tot 550 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De jonge automobilist werd 10 maart in Borsele aangehouden met een alcoholge halte van 560 microgram. Een 36-jarige vrouw uit Middelburg bleek 12 maart in haar woonplaats te diep in het glaasje te hebben gekeken toen zij bij een geplande actie door de politie werd aange houden. De uitkomst van de blaastest bedroeg 580 micro gram. De Middelburgse werd veroordeeld tot 550 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. door Ali Pankow RENESSE - Beeldend kunstena res Emmy Alma (71) uit Renesse is maandag vrij plotseling over leden. Alma gebruikte onder de noemer galerie Art Deco twee vertrekken van haar woning aan de Puttersweg in Renesse als expositieruimte voor haar ei gen werk en voor schilderijen en beelden van andere kunste- Zij begon haar loopbaan met een opleiding aan de mode-aca demie en kwam vervolgens in de reclamewereld terecht. Jaren lang werkte ze als mode-illustra tor voor kranten en tijdschriften en maakte ze tekeningen bij ver halen in boekvorm. Ze wilde echter meer dan alleen het platte vlak en puur als hob by begon ze kleine beeldjes te boetseren, waar ze vervolgens tot in de finesses ook de bijpas sende kleding voor maakte. Dit bleek een opstapje voor Alma om fulltime beeldend kunstena res te worden. Na verloop van tijd ging ze zich toeleggen op groter werk. Ze creëerde beel den in keramiek of goot ze in ce ment of siermortel. Kenmer kend voor haar was dat ze een mal slechts één keer gebruikte en hem dan stuksloeg. „Dat dwingt me steeds weer nieuwe dingen te maken en dat is van - belang als je mensen wilt blij ven verrassen", luidde haar mo tivatie. Alma maakt overwe gend figuratief werk, met af en toe een verrassende uitzonde ring daarop met een abstract beeld. Naast het driedimensiona le werk maakte zij ook aquarel len, zijdeschilderingen en olie verfschilderijen. Zij was met haar galerie Art De- co een trouwe deelneemster aan de maandelijkse kunstroute Blik op Kunst in Renesse. Ver der verzorgde zij voor de lokale omroep Radio Schouwen-Duive- land enkele jaren het program ma Kunstgolven. Ook was Alma een trouw lid van toneelvereni ging Op Drift in Renesse, waar zij diverse rollen vertolkte bin nen het amateurcircuit. tert op het gemak langs de tien tallen kramen aan het Haven park in Zierikzee. Vanaf het Kraanplein klinkt een opgewonden stem. Het blijkt de 'boef' van de poppenkastvoor stelling met - uiteraard - Jan Klaassen in de hoofdrol. Het al oude kindervermaak blijkt nog niets aan magie te hebben inge boet. Nog voordat Jan Klaassen de kinderen heeft kunnen vra gen waar de boef de zak met geld verstopt heeft, vliegen de aanwijzingen al richting pop penkast. „In de put, in de pu- hut!wordt met overgave van af de eerste rij geschreeuwd. De evenementendag was de eer ste in een reeks. Er volgens er nog vijf en wel op dinsdagen 25 juli, 1, 8, 15 en 22 augustus. Het programma varieert per week, met als vaste onderdelen een kinderrommelmarkt op de Balie en een toeristenmarkt in het cen trum. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Wat moet een toerist met een vage plattegrond van parkeerplaatsen? En hoe moet je die lezen op drie meter hoogte? Middelburg heeft nieuwe bor den die automobilisten zo snel mogelijk bij een lege parkeer plaats moet brengen. Bij de we gen naar de stad staan platte gronden op palen, met daarop aangegeven waar de parkeerter reinen in de stad zijn. Door de stad heen staan verwijsborden die aangeven of er in de garages nog plaats is. De plattegronden staan zo hoog dat niemand er wijs uit kan. Au tomobilisten hebben in het voor bijgaan geen tijd om ze te bestu deren. De verwijsborden in de stad zelf staan soms ronduit on gelukkig. In de Stationsstraat is er één pal achter een boom neer gezet. „We wachten op de herfst met dat bord", grapt verkeerswet houder F. Streng (VVD). Hij er kent dat de borden niet goed staan. „We zijn er nog mee be zig. Het verwijssysteem is ook nog niet af. We zijn met het be drijf dat de borden geleverd heeft in de weer om het te verbe teren." Het komt echt helemaal goed, straks, zegt hij. „Als het klaar is, en alles werkt goed, dan vindt iedereen het systeem fantastisch." agenda j STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE Terrein Mane ge Lisidina, 16.30 en 20.00 uur: Circus Moskou: RENESSE - Jacobuskerk, 10.00 - 13.00 uur: Torenbeklimming; Jacobuskerk, 19.00 uur: Wandeling naar Slot Moer- mond o.l.v. gids; De Stulp, 22.00 uur: Vinnie's Vice en Ger Wennekers, blues; ZIERIKZEE - Stadhuismuseum, 9.30 - 12.00 uur: Kindervakantieprogramma rond archeologie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37