Dej azz is mijn redding PZC Sascha Ley zingt over grote en kleine liefdes woensdag 19 juli 2006 Vingeroefeningen op hoogste niveau De Belgische pianist Daan Vandewalle is altijd in voor ongewone projecten, die veel vragen van techniek en uit houdingsvermogen. Hij voert, onder meer, zelden gehoorde composities uit en verzorgt ma rathonconcerten. Zondag waagt hij zich in Veere aan een integra le uitvoering van de etudes van Frédéric Chopin. Vandewalle (1968) studeerde aan het conservatorium in Gent en aan het Mills College in Oak land, Californië. Nu doceert hij aan het conservatorium in Gent. Hij geniet als pianist een inter nationale reputatie als specia list op het gebied van twintig- ste-eeuwse pianomuziek, met de nadruk op Amerikaanse avant-gardisten zoals Charles Ives en Alvin Curran. Het gaat steevast om complexe composities, waarin hij zijn uit zonderlijke techniek kan demon streren. Die past Vandewalle ook regelmatig toe op het klas sieke werk. Recent speelde hij bijvoorbeeld samen met Geof frey Madge - welbekend bij Mu- ziekpodium Zeeland en diens voorganger Nieuwe Muziek - de negende symfonie van Beetho ven. De etudes van Chopin staan zon dag op het menu. De componist schreef er in totaal 27, meren deels gebundeld in opus 10 en 25. Het zijn vingeroefeningen op het hoogste niveau, waarin aller lei speeltechnische problemen aan de orde komen, maar die daarnaast bedoeld waren en zijn om te worden uitgevoerd. De hoge moeilijkheidsgraad van de etudes, virtuoos maar ook ge raffineerd, zorgt ervoor dat ze zelden integraal worden uitge voerd. Vandewalle durft dat wel aan. De Belgische pianist wordt later dit seizoen nogmaals bij Muziek- podium Zeeland verwacht. Op vrijdag 29 september heeft hij een belangrijk aandeel in de uit voering van Kontakte, de compo sitie voor tape, piano en percus sie van Karlheinz Stockhausen. Ralph van Raat (piano) en Clai re Edwardes (percussie) bren gen de originele versie. Vande walle en de Britse drummer Chris C-utler spelen het werk zo als Stockhausen het oorspronke lijk had bedoeld, met geïmprovi seerde piano- en percussiepar tijen. Rolf Bosboom Daan Vandewalle (piano), zondag 23 juli bij Muziekpodium Zeeland. Gro te Kerk, Veere. Aanvang: 15.30 uur. e jazz is haar red ding geweest, zegt de Amerikaanse zangeres Mitzi Zilka. Haar echtscheiding was een keer punt in haar leven. Als zij niet iets positiefs zou oppak ken, zou ze ongetwijfeld iets negatiefs gaan doen. Zoals drinken. Dus ging ze jazz zin gen. Voor die muziek had ze eigenlijk als kind al gekozen. Ze staat vandaag voor het eerst in Europa op het po dium, namelijk in Desafina- do te Middelburg. Het kwar tet van Amina Figarova staat haar bij Mitzi Zilka, in 1957 geboren in Portland in de Ameri kaanse staat Oregon, luisterde als twaalfjarige naar de muziek van Billie Holiday (1915-1959) en Sarah Vaughn en raakte daar door helemaal in de ban van de jazz. Ze hoorde woox'den met een emotionele geladenheid die de leefwereld van een meisje in die leeftijd ver te buiten gaat, maar haar toch aangreep. Het was muziek uit voorbije tijd, want eind jaren zestig en begin jaren zeventig luisterde de jeugd naar rock, pop en pro testsongs. Dat deden haar vrien den ook. Dus sloop ze meestal alleen allerlei jazzclubs binnen. Zo zag ze Miles Davies en Dizzy Gillespie. Het gezin verhuisde in 1968 naar Los Angeles. Mitzi zong mee in musicals en nam deel aan talentenjachten. Tijdens een van de wedstrijden liep ze een ernstige mentale knauw op. Ze begon het lied met de ver keerde noot en zong het geheel in de verkeerde toonaard, ter- Mitzi Zilka: „In de jazz is geen enkele uitvoering hetzelfde." wijl de begeleiding ongehinderd op eigen voet voortging. Met luid boegeroep is ze van het po dium gejouwd. Vernederende op merkingen waren haar deel. „Dat heeft me behoorlijk getrau matiseerd, maar je gaat door", zegt ze fel. Voor de Beach Boys heeft ze ach tergrond zang verzorgd. „De echte hoge noten zijn van mij", zegt de sopraan, die haar klassie ke opleiding niet onder stoelen of banken steekt. Drie jaar heeft een Italiaanse leraar haar stem ontwikkeld, geleerd hoe te ade men, de klinkers goed te laten uitkomen. Maar het leven ging met haar op de loop. School, hu welijk, kinderen. De muziek ver dween op de achtergrond. Tot haar echtscheiding. Ze kwam in contact met Peter Boe, pianist in de band van zanger/gitarist Robert Cray en een vruchtbare samenwerking ontstond. Hij stimuleerde haar te schrijven en zij maakte een eigen tekst op het instrumentale nummer Monk's mood van pia nist Thelonious Monk. Als Beamtime voicings Monk's mood) verschijnt het resultaat in 2001 op haar eerste cd Two sugars. Daarop staan nog meer instrumentale standards die ze zelf van tekst heeft voorzien: I will remember {Lament), Bring me love Lady Bird), You smiled at me Blue Bossa) en Wake-up Teacup Pent Up House). In 2004 verschijnt haar tweede cd Something good. Ook daarop staan weer You smiled at me (Blue Bossa) en Bring me love (Lady Bird) en opmerkelijk twee versies van It don't mean a thing if it ain't got that swing van Duke Ellington en Irving Mills. Want dat is het mooie van jazz, vindt Mitzi. Geen enkele uitvoering is hetzelfde. „Bij één vertolking hoor je een verhaal en wanneer een ander het zingt denk je, waarom heb ik niet aan die mogelijkheid ge dacht. Het lied krijgt een nieuw leven. Dat kan nergens zoals bij de jazz." Ook het gemeenschaps gevoel spreekt haar aan. Daarop moet een sterk beroep worden gedaan bij een optreden met be geleiding van een groep die je niet kent, zoals vanavond. „Maar het belangrijkste is dat ik mensen emotioneel kan berei ken." Dat probeert ze vanavond met een programma dat bestaat uit repertoire van haar twee cd's, verder latin-jazz zoals bossa en samba, wat bigband en bebop en een nieuw nummer Winging under suns eye (Look to the sky), dat nog niet is opgenomen. Het kwartet van Amina Figaro va piano) bestaat verder uit Bart Platteau (fluiten), Chris Strik (drums) en Sven Happel (bas). Hans Tabbers Mitzi Zilka zingt vandaag met het kwartet van Amina Figarova in Desa- finado Middelburg. Aanvang21.00 Sascha Ley is toneelspeelster en zangeres. Eugène Bozzet- ti is multi-instrumentalist, die zowel de accordeon, saxofoon, klarinet, maar ook slagwerk en het nieuwe instrument 'de ak- kordina' bespeelt. George Lette lier is als pianist en componist vooral binnen de jazzscene be kend. Samen vormen ze het Trio Sascha Ley. Dit trio treedt zondagmiddag met het programma Dat gedoe met mannen en vrouwen op in restaurant De Gele Hoed in Zon- nemaire. Dat is een opmerkelij ke locatie. Normaliter brengt dit internationale drietal zijn voorstelling in de theaters. „We doen dit speciaal voor Ingrid en Rob, de uitbaters van De Gele Hoed. Dat zijn goede vrienden van mij", geeft Eugène Bozzetti als toelichting. Zelf vertoeft hij al geruime tijd een groot deel van het jaar in zijn tweede wo- Het trio van Sascha Ley met Eugene Bozzetti en George Lettelier (rechts). ning in Zonnemaire en is zeer verknocht geraakt aan het dorp. Hij is zelfs trouw lid van de plaatselijke muziekvereni ging 'Nut en Uitspanning'. Bozzetti speelt al vanaf zijn vijf de jaar accordeon, maar heeft daarnaast affiniteit met slag werk en blaasinstrumenten. Hij is ook een van de weinige musi ci die de akkordina bespelen. „Dat is een combinatie van een accordeon en een blaasinstru ment", legt hij uit. Hij is inmid dels gepensioneerd, maar ver toeft nog met regelmaat in de studio's voor cd-opnamen en in de theaters voor live-optredens. Als lid van het trio met Sascha Ley en George Lettelier verzorg de hij het afgelopen seizoen een kleine veertig voorstellingen. Zondag in Zonnemaire spelen muziek en zang de hoofdrol. Al les draait rond een centx-aal the ma waar iedereen in geïnteres seerd is: de liefde. Satirische liedjes, chansons en jazz-song's in het Engels, Duits en Frans stellen grote en kleine liefdes aan de orde. Daartoe behoren onstuimige affaires, relatiebreu ken en -crises. Sascha Ley zingt graag over hoe mensen verliefd worden, zich eraan overgeven, zichzelf erin verliezen of hoe ze soms wraak nemen. Ali Pankow Sascha Ley is zondag 23 juli om 14.00 uur te horen in De Gele Hoed. Bij grote belangstelling volgt 's avonds een extra optreden op de zelfde locatie. 1*M WOENSDAG Circus Het Nederlandse Circus Bongo presenteert FourSeaso Clown Dropke en Beer Bongo zijn de mascottes van het cus en vormen de rode draad tijdens de voorstelling 7 ken door middel van een bijzondere klok kennis melde seizoenen van het jaar. Camping Pekelinge, Oostkapelle, 19.00 uur Concert Jaap Kroonenburg, organist van het Garrelsorgelvauj Grote kerk in Maassluis, vervolgt de serie avondconcet Vanaf 1972 is de ox-ganist verbonden aan de Grote of X Kerk te Maassluis, eerst als tweede organist naastFë? ma; na diens overlijden als vaste bespeler van het bef;: Garrels-oi'gel. Vanwege zijn verdiensten voor defray gelcxxltuur is hij in 1991 onderscheiden met deZilverg daille van de Société Académique Arts - Sciences-Ls te Parijs. Hij heeft een programma samengesteld uit diversesli den, met werken van G. F. Handel (Concerto V), Felix owski, Maiius Monnikendam (Toccata II) en ten slotte Sxxite de Concert van Paul Chr. van Westering. Grote Kerk, Goes, 20.00 uur Concert Het duo Vi'p Performs verzorgd een zomeravondconcq i Ann Vancoillie (viool) en Rudi van der Veken (peixros len akoestisch en met live elektronica. Het program® j als titel De confrontatie tussen J.S. Bach tot WimHtr<i De werken voor duo worden afgewisseld met solo'svcc i verse percussie-instx-umenten en voor viool. Doopsgezinde Kerk, Aardenburg, 20.00 uur Orgelconcert Aart de Kort, organist van de rk Kathedraal Laurentiis Elisabeth in Rotterdam, geeft een concert op het VanV j pen-orgel. Het programma: De Fantasie en Fuga in g vanBaehi and Gavotte van Wesley en een Air and Gavotte vane hand. Verder de Cortege Académique van Ernest b lan en Prelude and Postlude van George Dyson Des t sluit het concert af met een improvisatie over eennce geven thema. Grote of Nicolaaskerk, Brouwershaven, 20.00 Syrinx Het ensemble Syrinx concerteert. Het kwartet bestaat uit Lonne van Liere (sopraan),Ka Waard (alt), Marco Ketels (counter-tenor/blokfluitjg I de Wolf (basso continuo - spinet). Het programmate uit werk van Purcell, Buxtehude en componisten ges de 16e eeuw. Dorpskerk, Oostkapelle, 20.00 uur. Jazz Mitzi Zilka zingt met begeleiding van het Amina Fip r Quartet. Als teenager met haar bereik van drie octaven en rijk b praan stem trad Mitzi op in muzikale producties enè thj zelfs achtergrondzang voor de Beach Boys. De Amen! ji zangeres heeft inmiddels twee cd's op haar naam sla bezetting van het begeleidende kwartet: Amina Figa (piano), Bart Platteau (fluiten), Chris Strik (drums),e u Happel (bass). Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Miniconcert Naomi de Keijzer (viool) en Alexander Koole (pian&'e verzorgen een miniconcert. De uitvoering staat in het teken van het Lange JanPr fa Het programma vermeldt twee orgelwerken: Praeiui ile und Fuge in G (Dietrich Buxtehude) en Basse et De® !var Trompette (Louis-Nicolas Clerambault). Voor viook ba' no: Minuet from Suite no.2 in B minor, Badineriefrca -n no.2 in B minor en Rondeau fx-om Suite no.2 inBmri Johann Sebastian Bach, Alia Hox-npipe (George Frik jfc Handel) en Die Jahreszeiten Concerto II van Antonio (fa di. Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Circus Het Nederlandse Circus Bongo presenteert Four Seas De Zie woensdag. Noorddijk, Vrouwenpolder, 19.00 uur hr Sev Marijke van Os uit Den Haag expo seert deze zomer felgekleurde kera mische objecten in de Zeeuwse Ro zentuin in Kats. Te bezichtigen tot medio september: di t/m za 10-17 Drie Woensdrechtse kunstenaars ex poseren in de kloostergang van het hotel-restaurant 't Klooster van Ril land in Rilland. Marianne de Jong toont grootformaat aquarellen, Louis Machielsens schilderijen en Jos Vermue schilderijen (olieverf en pastel) en etsen. Dagelijks te bezich tigen tot half september. Zestien kunstenaars uit Zeeland ex poseren van zaterdag 22 juli t/m 5 augustus in de Grote Kerk te Goes. De organisatie is in handen van het kunstenaax-scollectie G2A uit Goes. Rinus Polfliet uit Goes exposeert schilderijen (olieverf) in zorgcen trum het Gasthuis te Goes. Een stil leven met viool, een mandenvlech- ter, landschappen en bekende plek jes uit Goes, zoals de Zwaakse Weel, de stenenbrug en de kade. Tot eind augustus dagelijks te zien van 8-20 uur. Tot 2 september is er aan de foto- wand in winkelcomplex Binnenuit te Heinkenszand een expositie te zien onder het motto Kleurensymfo- nie. Jan Elen en Riet Elen-Door- duyn uit Spijkenisse tonen foto's uit een onbekend gedeelte van het Spaanse Andalusië. Open: di, wo en do 9.30-17.30 uur, vr 9.30-20.30 uur, za 9.30-16.30 uur. Wietske Zwetsloot exposeert onder haar kunstenaarsnaarh Baba-jaga met acrylschilderijen en keramiek in galerie 't Kunstuus te Heinkens zand. De expositie draagt de titel Ech wel. De opening is vrijdag om 19.00 uur. Te zien t/m 12 augustus, wo en do 13-18 uur, vrij 13-18 en 19-21 uur, za 10-12 en 13-16 uur. De Zeeuwse klapbank is een multi mediale tentoonstelling met verha len, liederen en dialectfragmenten uit Zeeland en Goeree-Overflakkee, van maandag t/m vrijdag 10 novem ber in De Burg in Middelburg. Te be zichtigen op werkdagen van 10-16 uur. Marian Siereveld (schilderijen) en Hannie Mommers (keramiek) expo- seren vanaf zaterdag in Galerie 't Haentje te Paart in Middelburg. Te zien t/m 27 augustus do, za, en zo 14.00-16.30 uur. Zoals het was in den beginne, en nu, en altijd is de titel van een expositie schilderijen van Trees Verwilligèn in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Te bezichtigen: 19, 20, 21, 22,25, 26, 27, 28 en 29 juli, 2, 3, 4, 5. 9, 10, 11, 12,16,17,18,19, 23, 24, 30 en 31 au gustus, 1, 2, 6, 7, 8, 9, 13.15, 16, 20, 22, 23,27, 29 en 30 september, 14 en 21 oktober. ROTTERDAM Kunsthal Rotterdam, t/m 10 okto ber Eddy Posthuma de Boer, 75 jaar. Ter gelegenheid van zijn 75e verjaardag eert de Kunsthal foto graaf Eddy Posthuma de Boer; t/m 1 oktober Hoera voor de haiingkar, fotoexpositie; t/m 3 september Toon Hermans. Honderd schilderijen - Het geluk en de zon. Maritiem Museum Rotterdam t/m 31 december Binnenvaart, le ven, werken en wonen van de bin nenschipper en zijn gezin, vroeger en nu; t/m 31 december Hol- land-Amerika Lijn; t/m 3 septem ber Kop kont, scheepssier van boeg tot spiegel; t/m 1 oktober Over een andere boeg - veranderende stadshavens: t/m 31 december, Schatten van Nedlloyd. Museum Boijmans Van Beuningen t/m 27 augustus Design klassiekers; t/m 24 september Piranesi, Canalet- to, Tiepolo. Prenten uit de collectie Bierens de Haan; t/m 13 augustus China Coixtemporary. Solotentoon stellingen van Xu Zhen en Wang Jiangwei en de groepstentoonstel ling New Urban Realities, t/m 6 au gustus Blind Spot, ruimtelijke schil dering van Roland Schimmel; Museum Het Schielandshuis. t/m 7 januari 2007 Beschuit met spruitjes, de wereld van een op groeiend kind; t/m 1 september At las van Stolk: Lodewijk Napoleon, prenten en tekeningen; Natuurhistorisch Museum Rotter dam. t/m 29 oktober Werkpaarden en Troeteldieren; t/m 31 december Ra mon. Het skelet van een Rotterdam se olifant Ned. Architectuurinstituut t/m 3 september China: Architec tuur. Nederlands Fotomuseum t/m 3 september China Contempora ry - Beeldcultuur Wereldmusexxm Rotterdam t/m 1 8 september, Tibet en de 14 Dalai Lama's. Wie is de Dalai La ma? Wie waren de dertien andex-e Dalai Lama's?; t/m 7 januari 2007 Wilde haren: kleding van veren, huid en bont. ANTWERPEN MOMU: tot 13 augustus - Dream Shop: retrospectieve tentoonstelling over het oeuvre (80 silhouetten) van Yohji Yamamoto. MUHKA: tot 15 augustus - Homo Faber/ Jan Fabre. K.M.S.K.: tot 13 augustus - Het al lermooiste uit het prentenkabinet 181 IV, Que reste-t-il d'unsloxs re tekeningen van na 194-5:".: tember - Jan Fabre en drE ling van het koninklijk®» Middelheimmuseum: tolls ber: Lang leve Beeldhouwt® positie rond het thema In» elf internationaal bekende s naars. Fotomuseum: tot 10 septeffl Derven Yesterday's Pk? teau La Grange - Marc U? Photographers 1990-2006:2 book Show Een historis© eel overzicht. Etnografisch Museum: to'W - Marokko - Symbiose vaas Levend erfgoed. Zilvermuseum Sterckshof tober - Wedstrijd: Wines* juweel. Museum Mayer van den Bh 29 oktober: Hollandse m« de Gouden Eeuw: Nederlsn® derkunst 17de en 18de een* ROTTERDAM Nabucco Open Air. Openluchtuit- voering van de opera Nabucco van Giuseppe Verdi door de Silesian Sta te Opera met internationale topsolis- ten en meer dan 100 zangers, zange ressen en musici. Schouwburgplein wo 20.00 uur. Beauty and the Beast. De mooie Bel le (Chantal Janzen) wordt verliefd op het afzichtelijke Beest (Stanley Burleson) en komt terecht in z'n betoverde kasteel met wel heel bij zonder personeel (met Carlo Bos hard als de kaarsenstandaard Lu- mière). nieuwe Luxor Theater wo, do, vrij en za 20.00; zo. 14.00 en 19.00 uur. Do. Optreden op het podiumplein. Holland Casino do 21.00 uur. Nada Surf support. Nighttown, Grote Zaal do 20.00 uur. Downward Spiral. Eleetro/industrial/gothic/alteiTiativ e dancenight met dj's Spud Guest. Baroeg za 21.00 uur. Ferry Corsten The Park (OVB). Dance-festijn. Onder voorbehoud. Park bij de Euromast za uur. Henk G. van Putten. Orgel. Met composities van o.a. Philip Glass en Satyagraha. Paradijskerk za 16.00 Negerzoenen En Blanke Vla. Met in Now: Roog, Cleon Macnack, Benny Rodrigues. En in Wow: Dj Loni b2b Dj Nomak, Sir Edward en D.E.F. Now Wow za 23.00-06.00 uur. Orgelconcert Hayo Boerema. Met werken van Schumann, Andriessen en Bak. Grote- of St. Laurenskerk di 20.00-21.00 uur. ANTWERPEN Zomer van Antwerpen Zomerprogramma tot 27 augustus met attracties en voorstellingen: De Kermismolen: van Manege d'Andrea, dag. behalve ma. Loos plaats 15-20 uur; De Zonsonder gang: dag. Zeeuwse-koornmarkt 21.50 uur; Muziek in de wijk: van wo. t/m zo. dag. om 19 uur - wo. Stuivenbergplein, do. Europark, vr. Alfons De Cockplein, za. Fx-ans van Hombeeckplein, zo. Krugerplein. Deze week concert van zanger Maal- esh van de eilandengroep de Como ren; Beau Geste: Onwaarschijnlijke woestijnavonturen, door Mart ha! tentatief, Theater Fi'oe Froe en Theater Zuidpool met Dolefante, het huisorkest van Marta! tentatief, wo. t/m za. Nieuwbouw Vibro Welf- sels 20 uur (duur 3 uui-); Sensazione: Kermis in de stad, attracties wer ken met behulp van de bezoekers, op een afgesloten terrein op het ei landje, door Laika en Time Circus, do. t/m ma. 17-21 uur (duur 1.15 uur) Hoek Droogdokkenweg Oos- terweelse-steenweg; Harms Caba ret: cabaret met een mix van zang, poppenacts, barscènes en circusacts en teksten van de Russische schrij ver Daniil Charms, door compagnie Arsenic, vr. t/m.di. Scheldekaai 28 om 22 uur; Taoub, poëtische voor stelling met een mix van circus, mu ziek, theater en video door Groupe Acrobatique de Tanger, in een cir custent, wo. do. vr. ma. en di. Schel dekaai 28 om 20 uur; Zomerbar: de plek voorzomerfans, dag. Schelde kaai 28, van 18.30-24.00 uur; Stom Paard: stille muziek op een geheime locatie, voorstelling met een vleugje mysterie en humor, door Walpurgis, wo. t/m zo. Hobokense Polder, Scheldelei 15 uur; Viaggio sulla lu- na, en ze zaten liever in 't donker dan in 't licht, voorstelling uit de sombere Renaissance, naar het ver haal van Orlando Furioso, door Ariosto in 1600 vereeuwigd, ge speeld door Graindelavoix, wo. do. en vr. Natiestx-aat 4 om 21 uur; Ma- non van Jean van Florette, twee nieuwe teksten van Marcel Pagnol in de lucht, de Provengaalse versie van Misdaad en Straf, gespeeld in de openlucht, door Comp. Marius, wo. t/m za. Hobokense Polder, Scheldelei, 15 uur; Liefdesfilms: Openluchtfilms aan de Schelde, wo. t/m zo. Hangar 19A 21 uur Openluchttheater Rivierenhof: A-vonden:, Extra Beats - Josse De Pauw Roland Gasten: theatrale jamsessie, waarin tekst si elkaar aanvullen, wo. 20.3Cr di Linn Her jazzuit de jaren '20 -'50.suf? di met countryrock, W jazzcovers, vr. 20.30 uur;Fï ty: Think of One presents in Internationals,za. 20.00® fe Gasten: Hilde Van Megfe delio Stiïjkkwartet 0® liefdes: fragmenten en d® films en literatuur door muziek uit zo. 11.00 uur; Film Toget» na 2002, zo. 22.00 i® Night: Andrew Tosh Feat. Dean Fraser Stea Far West Crew, concerten0 en hedendaagse uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24