Landis de voorzichtigheid zelve voorbij Droom van Boogerd in één klap fcfranesg' Bram de Groot is diep ontgoocheld na opgave in Tour CSC krabbelt verder op met ritzege Schleck Armstrong: Fransen begrijpen mijn humor niet Uöden en Mentsjov hadden mindere dag, misschien krijg ik die nog taf Van kilometer tot kilometer jjnnrAd Pertijs y,PE D'HUEZ - Frank Schleck gisteren blij, teambaas Bjar- ueRiis opgelucht. De zege van ie laatbloeier uit Luxemburg op de Alpe d'Huez deed CSC ver der opkrabbelen uit het dal ffaarin het na de uitsluiting van topman Ivan Basso belandde. Over Basso wordt amper nog ge broken rond de ploeg. Er gaan verhalen de ronde. Riis zou ruzie hebben met zijn oogappel. Basso zou naar een andere ploeg willen. De bewijzen tegen de Ita liaan zouden zich opstapelen en Riis wordt nagewezen als de gro te leugenaar. Hij is overal weel de 'meneer 60 procent', op wiens Tour-zege van 1996 jaren lang een smet rustte. Met hard werken hei-won Riis de afgelo pen jaren het respect van de wie- lerwereld en de fans. Met een naar buiten gebracht Spaans on derzoeksdossier lijkt alles voor niets te zijn geweest. In de Torn- liep CSC daarnaast tegen de ene na de andere tegen slag aan. Basso naar huis ge stuurd, Julich gevallen. Lombar- di opgegeven. De ploeg gaat des ondanks door. De zege van Jens Voigt van zaterdag werd gepre senteerd als de winst van de veerkracht. Gisteren was het de beurt aan Schleck (26). Hij sprong als een van de laatsten mee met een verre ontsnapping. Zijn ploegmaats David Zabris- kie en Jens Voigt reden zich de longen uit het lijf om hem met zoveel mogelijk voorsprong af te zetten aan de voet van Alpe d'Huez. Daarna deed Schleck het zelf. „Ik ben er trots op dat ik nu vergeleken wordt met Charley Gaul. Hij was een groot kampioen en klimmer", zei Schleck over de onlangs overle den Luxemburgse oud-Tourwin naar van 1958. „Vier jaar gele den kon ik bijna nergens een nieuw contract krijgen. De eni ge die me een kans gaf was Bjar- ne. Hij liet me verder groeien en hij gaf me de tijd om beter te worden." Dit voorjaar sloeg Schleck zijn eerste grote slag. Hij won de Am- stel Gold Race. Deze Tour wilde het aanvankelijk niet zo lukken. „Veel mensen geloofden echter nog in me. Hier lag mijn kans. In deze ontsnapping. Uitgere kend op weg naar Alpe d'Huez. Het is fantastisch om deze etap pe te kunnen winnen. Het zal wel even duren eer ik besef wat ik precies heb gewonnen." GPD door Peter van Leeuwen L'ALPE D'HUEZ - Terwijl de koplopers aan de voet van de klim waren, denderde Lance Armstrong op de fiets met een vriend in zijn spoor gistermiddag door de straten van L'Alpe d'Huez. De Amerikaan, sinds maandagavond in Frankrijk, be reikte de top incognito via een sluiproute, 's Morgens had Armstrong zich in het startdorp laten zien en werd bestormd door de media. „De Fransen begrijpen mijn humor niet", reageerde hij op de ophef die was ontstaan nadat hij in een tv-show de Franse voetbal ploeg voor „assholes" had uitgemaakt. Zijn opmer king zou volgens de zevenvoudig tourwinnaar zijn ge maakt in een satirisch bedoeld programma. Arm strong verklaarde naar Frankrijk te zijn gekomen van wege de dopingproblemen die de Tour kort voor de start de favorieten Ullrich en Basso ontnam. „Ik was niet van plan te komen. De enige reden dat ik hier ben, is vanwege de dingen die gebeurd zijn. Ik denk dat wielerliefhebbers juist nu moeten opstaan en zeg gen: ik ben een fan." „Ik wilde hier zijn, niet alleen om de ploeg (Discovery Channel) te ondersteunen, maar ook om het wielren nen te ondersteunen. Het is de mooiste sport die er be staat." Armstrong volgt de rit van vandaag, weer een lood zware etappe naar het skistation La Toussuire, in de ploegleiderswagen naast Johan Bruyneel. ANP foto Gero Breloer/EPA WSËz'.: GAP - Om 11.50 vertrekt het pe loton van Gap naar L'Alpe d'Hu ez in de eerste Alpenrit over 187 kni. De 156 renners moeten be halve de 21 bochten tellende berg ook over de Col d'Izoard (buitencategorie). Tussen die twee bergen ligt de Col du Lau- taret (tweede categorie). 26,5 km: Diverse renners probe ren in de beginfase te ontsnap pen, maar worden teruggepakt. 33 km: Groep van 25 renners ontsnapt en neemt 55 seconden voorsprong. Bij hen onder meer Hincapie, flecha en bolletjestruidrager DelaFuente. 35 km: le tussensprint: 1. Eisel, 2.Albasini, 3. Vila Errandonea. 60 km: Kopgroep beklimt Col d'Izoard en heeft 4 minuten. Sö km: Er worden diverse ren ners gelost uit de kopgroep. Gar zelli demarreert uit de groep. S6 km: Garzelli komt als eerste hoven op de Col d'Izoard. Het peloton rijdt 6.30 achter. 1. Gar zelli, 2. De la Fuente, 3. Cunego ffta), 4-Vila Errandonea, 5. Mar tinez (Spa), 6. Schleck, 7. Char- ieau (Fra), 8. Arrieta (Spa), 9. i'oigt(Dui), 10. Arroyo (Spa). Uö km: Garzelli laat zich afzak ken. Kopgroep bestaat nu uit 18 njders, de voorsprong is 4.50. 118km: Bram de Groot geeft op. 121 km: 2e tussensprint: 1. Za- briskie(VSt), 2. Lobato (Spa), 3. Hincapie (VSt). Peloton op 4.05. 125km: Tom Boonen geeft op. 134 km: Doorkomst Col du Lau- taret: 1. De la Fuente, 2. Vila Er randonea, 3. Garzelli, 4. Voigt, ü.Zabriskie. Peloton op 4.20. 164 km: Achterstand slinkt tot 330, Rabo leidt achtervolging. 112 km: Kopgroep slaat uit el- haar na diverse aanvallen. H5km: Schleck en Cunego blij ven over. In het peloton melden de grote namen zich voorin. 116 km: Klöden, Evans en Lan dis rijden zich los van het pelo ton. He Raborenners Michael Boo- §erd, Rasmussen en Mentsjov kunnen niet volgen. 178 km: Evans moet Klöden en Dandis laten gaan. 181km Mentsjov houdt op enke lehonderden meters van Landis Klöden stand. 183 km: Schleck rijdt weg bij uaego en gaat solo verder. 18' km: Schleck wint de 15e rit, Cunego wordt 2e, Garzelli 3e. 2 te Nederlander is Michael engerd (31). Mentsjov wordt lie De Amerikaan Flovd Lan dis herovert de gele trui."ANP ALPE D'HUEZ - Het had de dag van Rabo moeten worden, het werd de dag van Floyd Lan dis. Op Alpe d'Huez, gisteren sinds lange tijd weer een echt Nederlandse gekleurde berg, sloop de Amerikaan terug in het geel en kwamen de renners van gabo niet toe aan het uitvoeren van hun snode plannen. „Dit had ik eigenlijk niet ver wacht", zei ploegleider Erik Breukink nadat kopman Denis Mentsjov op de Alp had moeten lossen bij Landis en Klöden en de achterstand op de Ameri kaan aangroeide tot 2 minuten ai 12 seconden. „Vanaf nu pra len we maar niet meer over de cele trui en hopen dat het een mindere dag was. En ook hopen dat het blijft bij deze ene dag." Heel Rabo had zich veel voorge steld van de rit naar het wieler- -pkk-a van de Alpen. Mentsjov moest er tijd winnen op Landis. Om de Amerikaan nerveus te maken en om - als het even kon - met een voor sprong aan de laatste tijdrit te beginnen. Het omgekeerde ge beurde. „Vergeet niet dat Pla-de-Beret (waar Mentsjov won) veel minder steil is dan Al pe d'Huez", probeerde Mentsjov maandag op de rustdag de eufo rie al in te dammen. Floyd Landis straalde toen een beetje hetzelfde uit als de Rus: zelfverzekerdheid gekoppeld aan een zekere mate van terug houdendheid. 'Afwachten wat er gebeurt' tegenover 'er is nog niets beslist'. Ook na de etappe van gisteren hield Landis zijn gehoor voor dat hij er nog lang niet is. „Ik hield er al rekening mee dat Klö den in de Pyreneeën een slechte dag had gehad. Wellicht had Mentsjov die vandaag en mor gen of overmorgen kan ik hem hebben. Daarom moet je Mentsjov na vandaag niet te snel afschrijven." Landis was ja ren de rock-&- roll-man in de ploeg van Armstrong. ZZ Top. Knallen. Hij houdt het nu op Jo hnny Cash. Hij wil rustig blij ven. En schimmig. De gele-trui- drager is bezig zich in te graven in de koers. „Ik hoef geen ritten te winnen", zegt hij. „Ook van daag niet. Van mij had Oscar Pe- reiro best het geel mogen behou den. Het enige dat ik wilde was bij Klöden blijven. Zo zal ik ook de komende dagen de koers in gaan. Op een conservatieve ma nier. Als ik de Tour kan winnen zonder ritzege vind ik dat pri ma. Het belangrijkste is om de ploeg zoveel mogelijk te sparen. Iedere dag weer. Dit is tactiek om de Tour te winnen. Mogelijk win ik de tijdrit nog." Indurain Landis rijdt in de geest van In durain, die in zijn vijf glorieja ren ook louter tijdritten won en voor het overige zo zuinig en saai mogelijk koerste. De Floyd Landis die gisteren in het wiel van Klöden omhoog reed, was op de Nederlandse berg niet te peilen. Het zag er gemakkelijk uit. Alsof hij niet voluit reed. „Ik ben een redelijk goed ac teur", zei hij lachend. „Je zult aan mij nooit zien of ik in het rood rijd." De waag is nu of Landis zuinig koerst vanwege zijn ploeg (wat hij steeds zegt), of omdat hij zelf een mindere dag vreest? Het houdt de hoop bij de anderen levend. „De scha de valt me nog mee", zegt Breukink. „Denis is de laatste tien kilometer mentaal niet ge broken. Als hij nu wanhoopt, moet iedereen achter Landis dat doen. De verschillen zijn nog klein genoeg." Landis voelt het waarschijnlijk ook zo. Om hem heen bij Phonak was men wel uitgelaten. „Geweldig dat ik in de auto achter hem mochten rij den", zei teameigenaar Andy Rihs. „Na al die jaren van hard werken en alles wat we moesten doorstaan (de ploeg kreeg de no dige doping-affaircs over zich heen), zijn we eindelijk waar we vanaf het begin naar toe wil den." Er was ook nog een blije Nederlander op Alpe d'Huez: Landis' ploeggenoot Koos Moe renhout. „Floyd maakt het toch weer waar. Er kan nog van alles gebeuren, maar wij zijn zeker op de goede weg." GPD zou deze hele rit vanuit Eindho ven absoluut bekronen." Hij is met twee collega's speciaal naar Alpe d'Huez gekomen. „We heb ben het eigenlijk zaterdag pas bedacht, zagen de Tour op tv, merkten dat de Rabobank-ploeg het zo goed deed." Ze stapten in de auto, beklommen de col en vonden een fraai stekkie. De Eindhovenaar is een van de weinigen die van de trip een last-minute operatie maakte. Voor anderen is het positieve op treden van de Nederlandse for matie een bonus, maar geen drijfveer. Bouke Knuiman be dacht bijvoorbeeld al na de be kendmaking van het Toursche ma dat hij, met zijn drie vrien den uit Markelo, net als in 2004 weer zou komen. „Mijn eerste wielerherinneringen zijn van 1988. Steven Rooks, Alpe d'Hu ez, de bolletjestrui. Ik kan het me levendig herinneren. Dank zij de Alpe d'Huez zit ik nu op de fiets." De afgelopen dagen klom hij tweemaal naar boven. Maar minstens zo mooi vond hij de ontmoeting met Joop Zoete melk. „Ik sta op de foto met hem, gaaf toch." Ook van Boogerd hadden de Twentse vrienden een foto ge maakt, toen hij - op 800 meter van de streep - voorbij kwam. De woede was toen al van diens gezicht af te lezen. GPD De Tour arriveerde gisteren voor de 24ste keer op Alpe d'Hu ez. Acht keer won een Nederlan der. De hoop was ditmaal geves tigd op Michael Boogerd, na de Pyreneeën plots weer Neerlands hoop in het klassement. Duizen den Hollanders moedigden hem aan. Maar hij kreeg ook een klap. „Niet van een Nederlander neem ik aan. door Edward Swier ALPE D'HUEZ - Woest was hij, boos in het kwadraat. De laatste bidon die hij naar de eindstreep op Alpe d'Huez meesleepte, slin gerde hij weg. Met het gezicht verborgen in de handdoek van Rabo-verzorger Ton van Enge len kwam hij weer tot zichzelf. Maar de woede bleef. De klim naar Alpe d'Huez, de Nederland se berg, was niet geworden wat had gehoopt. Het was, letterlijk, in één klap over geweest. „Onder aan de klim, we waren nog niet eens bij de eerste bocht, kreeg ik een enorme klap op mijn rug", vertelde de teleurge stelde Boogerd in de als altijd chaotische zone achter de streep. „Het was een volle vuist. In een keer was ik al mijn lucht kwijt. Ik was echt even van de kaart, vooral omdat ik er zo van schrok." Vandaar de woede én teleurstelling. Boogerd had zich veel moois voorgesteld van Alpe d'Huez. Daar ooit nog eens een hoofdrol spelen, had hij hoog op zijn verlanglijstje staan. Mis schien komt hij er wel nooit meer. Zijn carrière duurt niet heel lang meer en het is niet ge zegd dat Alpe d'Huez ieder jaar in het schema zit. Natuurlijk, cle Hagenaar wist dat ook nog - of juist - het klassement van Denis Mentsjov telde, maar hij wilde zich zeker tonen. Met de benen die hij in de Pyreneeën had, moest dat lukken. Het zou mooi zijn het kunststukje van Pla-de-Beret, waar hij Mentsjov naar de ritzege piloteerde, te herhalen voor het oog van de oranje natie. Maar Boogerd erkende dat hij, klap of niet, niet zo goed was als een kleine week terug. „Ik ben volle bak omhoog gegaan, maar anderen waren sneller." Van voet tot top had Boogerd 41 mi nuten en 55 seconden voor de slotklim nodig, twintig renners deden het sneller. Ook Mentsjov, die evenmin in zijn beste doen was. „Het liep ge woon nooit lekker. Als een an der versnelde, konden we niet mee. Of het door die klap kwam? Ik weet het niet, maar po sitief werkt zoiets niet." Boo gerd werd uiteindelijk 31ste. Het was opvallend hoeveel aan- Michael Boogerd passeert bocht derlanders hem vergeefs naar e schreeuwen. moedigingen er voor Boogerd waren. De vaderlandse wieier- schare richtte alle ogen opnieuw op hem. Dat Rabo-kopman Mentsjov het podium in Parijs kan halen, is leuk, maar ze lig gen er niet wakker van. De naam Boogerd schalde wel over de Alpe d'Huez. In bocht 7 was het speciale Boogerd-lied al da genlang dé meest aangevraagde hit. Op het wegdek stond zijn naam vaker dan ooit. Jarenlang van Alpe d'Huez, waar veel Ne- [i grootste prestatie proberen te foto Vincent Jannink/ANP werd er door wielersupporters besmuikt om Boogerd gelachen. Natuurlijk, hij was een prachti ge coureur. Met die verfijnde tred en die brede tandpasta-smi- le. Maar hij won te weinig. Na zijn prestaties in de Pyreneeën was men in de Alpen echter klaar voor een heldenonthaal. Peter Janssen („Nee, geen fami lie"), in de voormiddag: „Ik vreet mijn koerspet op als hij hier als eerste doorkomt. Dat Boxmeer is eerste doel Erik Dekker MEERLE - Erik Dekker is gisteren voor het eerst weer voorzichtig op de fiets gestapt na zijn val twee weken gele den in de Ronde van Frankrijk. De renner van Rabobank, bezig aan zijn laatste jaar als beroepsrenner, wil maan dag in Boxmeer zijn rentree maken. „Verder kijk ik nog niet", zei Dekker. Hij had er een uurtje fietsen opzitten eiï had daarna geen hoofdpijn. „Maar ik weet niet hoe dat is als ik een serieuze inspanning lever. Boxmeer is de eerst volgende stap, daarna rijd ik in ieder geval Chaam en nog een aantal criteriums. Althans, dat is het plan." Dekker erkende dat de val, waarbij hij zijn gezicht en geT bit flink beschadigde en een hersenschudding opliep, hem aan het denken heeft gezet. „Ik ben er sowieso heel erg van geschrokken. Na een paar dagen had ik zoiets van: ik wil niet meer vallen. Dat betekent eigenlijk dat je niet meer moet gaan fietsen." Die gedachten over een voortijdig einde van zijn loop baan zijn inmiddels iets naar de achtergrond verdrongen. Dekker wil eens kijken hoe het gaat op de fiets en had gis teren geen problemen. „Maar ik heb het rustig aan ge daan. Ik ga in ieder geval maandag in Boxmeer rijden. Kij ken hoe het lichamelijk gaat, maar ook geestelijk. Ik ben er dan drie weken uit geweest. Daar word je niet vrolijk van. Ik wil ook niet straks in het najaar bij elke serieuze koers moeten afstappen.ANP Voigt voorstander genetische test GAP - Jens Voigt is voorstander van de invoering van een genetische test in het wielrennen. De Duitse wielrenner zegt dat in een interview met de Süddeutschen Zeitung. „Elke renner die een proflicentie heeft, zou een genetische 'vinderafdruk' moeten afstaan. Die zou tien jaar moeten worden opgeslagen en kan bij za ken zoals de dopingaffaire die nu in Spanje speelt voor duidelijkheid zorgen", zegt de coureur van CSC. Die ploeg verloor nog voor de start van de Ronde van Frank rijk kopman Ivan Basso, wiens naam genoemd wordt in het Spaanse dopingschandaal rond arts Eufemiano Fuen- tes. ANP /DPA Thomas Dekker maakt zijn rentree DRESDEN - Thomas Dekker maakt vandaag in de Sach- sentour zijn rentree in het wielerpeloton. De Raborenner werd meteen na het NK in Maastricht uit de Tourselectie gehaald wegens vormverlies. Daarna kwam Dekker niet meer in actie. Vrijdag onderging hij bloedonderzoek in Amstelveen. Uit de eerste resultaten bleek dat niets een rentree van Dekker (21) in de weg staat. ANP Afscheid Boonen zonder ritzege GAP - Wereldkampioen Tom Boonen heeft de Ronde van Frankrijk moeten verlaten. De Belgische sprinter gaf gis teren in de eerste Alpenetappe naar Alpe d'Huez na onge veer 125 kilometer op. Boonen droeg enkele dagen de gele trui, maar boekte als grote favoriet voor de eindsprints geen enkele dagoverwinning. Vorig jaar staakte antiklimmer Boonen ook al de strijd in de Alpen. In 2004 reed hij de Tour de France wel uit en won zelfs de slotetappe op de Champs Elysées. „Ik ben leeg, gewoon leeg", zei Boonen gisteren. „Ik ben al een dag of acht ziek, heb een bacteriële infectie in mijn dar men. Maar medicatie heeft niets geholpen." door Edward Swier ALPE D'HUEZ - Op de rustdag had Bram de Groot nog afgege ven op de Alpe d'Huez. Die gek te hoefde eigenlijk niet voor hem. „Er zijn er die aanmoedi gen, maar ook die je toeroepen: 'Kan je niet wat harder'. Daar baal ik van." Maar gistermiddag was hij er dolgraag alsnog omhoog ge fietst. De Groot viel uit, een die pe wond aan de knie verhinder de hem de slotklim te doen. Per auto bereikte De Groot de top van de Alpe d'Huez. De Ra- bo-renner (31) strompelde - de knie ingepakt, het wielershirt ge scheurd - naar de lobby van Club Les Bergers. Daar wachtte hem een onaangename verras sing, een trap van veertig tre den. Dat kon er ook nog wel bij. De Groot was diep ontgoocheld. Kort en bondig waren de ant woorden. „Ja", hij was alleen ge vallen. „Wat er precies gebeur de, ik weet het nog steeds niet precies. Het was nog voor de be klimming van de Izoard." Mis schien had hij wel een wiel ge raakt, van Mentsjov misschien. Maar zeker wist hij het niet. De schade had hij, tijdens de au torit, wel op kunnen nemen. Schaafwonden over de hele lin kerzijde van zijn lichaam. Een diepe wond in de knie. „Het ligt tot op het bot open." Hij wist meteen, de Tour is over. „Zon de, echt heel erg." De Groot was de laatste dagen al wat griepe rig, verkouden. „Ik had antibio tica gekregen, voelde me al niet best. Maar ik denk dat ik de rit van vandaag wel had over leefd", aldus de onfortuinlijke coureur. Hij trekt zich de trap op. Het rugnummer heeft hij al afgedaan, de Tour is voorbij. De Groot heeft al een enorme reeks valpartijen op zijn naam staan. In de Tour van 2001 viel hij uit na een zware crash in de rit naar het Plateau de Bonasc- re. Vorig jaar liep De Groot Tourdeelname mis door een arm- beuk én een diepe wond in de zelfde knie als nu. Steven de Jongh kwam er beter af dan De Groot. De Quick Step-renner zit nog in de Tour. „Maar dat had niet veel ge scheeld. Als ik geen helm had ge- Bram de Groot dragen, had het er heel anders voor me uitgezien." In de afdaling van de Izoard was ploegmaat Tom Boonen, die later op de dag zou opgeven, ge sneden door een motor. „We moesten daardoor van onze lijn afwijken. Ik zat aan de verkeer de kant, kon nergens heen. Ge lukkig kon ik nog een paal ont- wijken, anders had ik zeker wat gebroken." In het grind raakte hij de controle over zijn rijwiel definitief kwijt. „Ik sloeg gelijk over de kop." Zittend op een rots kwam hij snel weer bij zijn positieven. Zijn fiets lag een bocht lager. Op zijn billen kroop De Jongh naar beneden. „Alles zat schots en scheef. Bij de auto heb ik ge=. lijk gevraagd of ze m'n vrouw thuis wilden bellen. Ik weet hóé erg zo'n val er op tv uit kan zien. Zeg maar dat ik alleen wat hoofdpijn heb, riep ik." De hoofdpijn trok gisteravond alweer weg. „Maar ik heb nog wel pijn in mijn nek, heb een harde smak op mijn kop ge maakt." De snijwonden aan zijn knie baren hem minder zorgen. Hij gaat verder, zijn kopman Boonen niet meer. „Tom was al sinds de Pyreneeën ziek. Hij had darmklachten, diarree. En daar kwam nu ook nog eens een ver koudheid overheen. Dat hij moet stoppen is jammer, maar hij kan beter rusten en zich voor bereiden op zijn volgende wed strijden." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17