otje voor kunst bij nieuwbouw iS PZC Ik ben geen Toon Hermans Proefjaar hagelkanon Borsele V erzorgingshuizen alert tijdens hitte Bord achter een boom? We wachten op de herfst! [unst- en cultuurstichting vraagt om kunstenfonds woensdag 19 juli 2006 w 13 grNadiaBe[kelder jDDELBURG - Wat moet een Ut met een vage plattegrond parkeerplaatsen? En hoe je die lezen op drie meter !ro heeft nieuwe bor- den die automobilisten zo snel mogelijk bij een lege parkeer plaats moet brengen. Bij de we gen naar de stad staan platte gronden op palen, met daarop aangegeven waar de parkeerter reinen in de stad zijn. Door de stad heen staan verwijsborden die aangeven of er in de garages nog plaats is. De plattegronden staan zo hoog dat niemand er wijs uit kan. Automobilisten hebben in het voorbijgaan geen tijd om ze te bestuderen. De verwijsborden in de stad zelf staan soms ronduit ongelukkig. In de Sta tionsstraat is er één pal achter een boom neergezet. „We wachten op de herfst met dat bord", grapt verkeerswethouder F. Streng (WD). Hij erkent dat de borden niet goed staan. „We zijn er nog mee bezig. Het ver wijssysteem is ook nog niet af. We zijn met het bedrijf dat de borden geleverd heeft in de weer om het te verbeteren." Het komt echt helemaal goed, straks, zegt hij. „Als het klaar is, en alles werkt goed, dan vindt iedereen het systeem fan tastisch." mfWtendy van den Hurk iINGEN - Van elk nieuw- (owproject of renovatie moet s vast percentage in een kun- Bifonds komen. En niet achter- Kn krediet verstrekken, zegt Stichting voor Kunst en Cul- sr Vlissingen. Zij vraagt de ge ënte al jaren om zo'n fonds. ia maanden geleden knipte de meente de navelstreng met de sad voor Kunst en Cultuur in Issingen door. Raad werd ver eerd in stichting en onder die «merging de cultuurstichting itstandig verder. Ze stelde een te op, met een fikse actiepun- ilijst. Die is nu gepresenteerd, «stichting blijkt niet zonder abities te zitten. Haar wensen- it vol werkplannen, op- van taakgroepen, reso- osgroepen en werkgroepen en aemverkingsverbanden. ilieden Uit in Vlissingen, Bu- .Beeldende Kunst, De Piek en jfillem Dl kazerne straks, in p'.ember, samen naar buiten ;DeCultuurwerf. „Een naam i De Piek blijft voor het ge- iwnatuurlijk bestaan", verze il L Riekwel van de SKCV. bar het is goed om een nieu- •overkoepelende naam te heb- idieiedereen kent." krcentages s ander punt is een oude be rde. de oprichting van een Estenfonds. De voeding daar- in nieuwbouw- en reno- irojecten. De stichting wil an vaste percentages voor bewaren, vertelt Riekwel. g van een half tot iprocent, is ons idee. Bij mil ieuprojecten denken we aan leerste, omdat het anders erg kleinere projecten oerenkoopdag li markt Nisse ISSE - Aan de Brilletjesdijk i wordt zaterdag een Krenkoopdag en streekproduc- mmarkt gehouden. en allerlei landbouw- iterialen worden op de boeren- lopdag bij opbod geveild. De pprijsvan de verkochte spul- ikomt ten goede aan Focus2, d project voor oogheelkundi- klp in ontwikkelingslanden der anderen door Zeeuwse De streekproducten- trkt bestaat uit zestien kra- a Ook is er een kinderdraai- ilen aangetrokken door een Bezorgklachten: 0800-0231231 'maandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 «30EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Ma Berkelder Edith Ramakers ttarn van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie "letionspark 28 Postbus 31 ^maagoes (0113)315500 "«10113)315669 teail: redactie@pzc.nl NTERNET ""w.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl aan het laatste. Dat geld willen we steken in vormgeving en beel dende kunst in de wijk. Nu ge beurt dat ook maar veel meer vrijblijvend. Een kunstenfonds zorgt voor zekerheid." Niet alleen voor de stichting, be nadrukt Riekwel, ook voor de ge meente. Die heeft de nota al een tijd op het stadhuis liggen, maar erg happig heeft ze nooit gerea geerd. „Misschien is de gemeen te bang om zich vast te leggen", luidt de filosofie. „Zonde, want kunst is de kroon op het werk. Onze projectgroep is nu bijvoor beeld al bezig voor de Fonteyne, om een tekstwerk bij de ingang van de parkeergarage te maken. In Rosenburg komt nog een pa noramische kunstkijker en in de Bloemenlaan is kunst succesvol. Kunst in de wijk voert verder dan alleen het beeld op het plein tje, maar dan moet de gemeente het wel aandacht geven. En erin investeren. Als de gemeente be woners van buitenaf wil trek ken voor projecten als het Schel- dekwartier, moet ze toch een le vendig kunstklimaat bieden." Een projectteam moet gaan zor gen voor structuur. „Daarin zou den alle partijen moeten plaats nemen: mensen van verkeer, ste denbouw, groen en kunst. Ieder een praat mee over hoe we kun stenaars kunnen verzekeren van hun inbreng in een wijk." Theater Ook wil de stichting intensiever samenwerken met cultuurcolle ga's in Middelburg. „Het is van de gekke dat daar hard wordt ge werkt aan een A-theater, terwijl ook Vlissingen bezig is met een theater. Het is slecht om in een klein gebied als Walcheren het publiek op te splitsen. Om niet in eikaars wielen te rijden, moet je van elkaar weten waar je mee bezig bent. Nu is er nauwelijks overleg. Wij willen dat op gang brengen en houden." organisatie is in handen van ZLTO-afdeling Borsele. De rit is van 9.00 tot 16.30 uur. renkoopdag is vanaf .Muur. Het laatste huwelijk dat Klaasje Laros in Vlissingen voltrok was een échte, met alles erop en eraan. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Hij op zijn mooist, zij op haar mooist. Familie in het nieuw. Huys ter Schelde afgehuurd, een spier witte limousine, een dure honeymoon. Zo zie je het niet vaak meer, mijmert Klaasje Laros. „Tegenwoordig komen ze op slippers, zodat ze na de plechtig heid nog even naar het strand kunnen." Zeker tweeduizend Vlissingse echtpa ren moeten Klaasje Laros herkennen van de mooiste dag van hun leven. Of wat de mooiste dag van hun leven had moeten zijn. Want hoe cru het ook is; Laros gokt dat zeker eenderde van de huwelijken inmiddels is gestrand. „En misschien wel meer. De meisjes van pu- bliekszaken hebben me wel eens verteld dat Vlissingen behoort tot de scheidings- top van Nederland. Zonde, ja, maar als het niet gaat, moet je niet bij elkaar blij ven. Zeker met voor de kinderen." Oh ja, huwelijken zijn wel eens tevoren afgeblazen. Of vlak na het ja-woord, dat foto's niet eens werden opgehaald. Na vijfentwintig jaar weet Laros al bij het voorgesprek wat voor relationeel vlees ze in de kuip heeft. Zoiets ziet een ambtenaar van de burgerlijke stand. „Mensen moeten elkaar aankijken. Ik heb ook wel eens gehad dat een bruid boos de hand van haar bruidegom weg sloeg, toen hij die op haar knie legde. Tja, dan weet je genoeg." Die kennis had ze vroeger nog niet zo. Maar er was wel meer niet aan het be gin van haar loopbaan. Een schaal om de ringen op te leggen, bijvoorbeeld. „De stoeltjes waren kapot. Er is wel eens een opa achterover geduikeld. En in de trouwmap zat een grote scheur. Mijn collega Nelleke Wiessner, met wie ik al die jaren de trouwtoko heb ge rund, en ik hebben altijd moeten lob byen voor fatsoenlijke spullen. We zijn zelf maar gaan winkelen. Een zilveren schaal, een pak toen er nog geen toga was en op vrijdag bloemen bij Minne- breuker. We maakten er zelf wat van. Ook voor mensen die maandagochtend gratis trouwden. Dat deerde niet." Zelfs niet als ze ook nog eens in spijker broek naar het stadhuis kwamen. „Als het paar maar straalt. Het maakt niet uit wat ze dragen. Ik had wel eens een bruid die zo dik was, dat ze niet in de stoel paste. Haar jurk was onooglijk. Dan zeg ik nog: wat zien jullie er gewel dig uit. Want ze straalt. Ik zeg iets over het weer en dan vertel ik meestal over hoe je elkaar vrijheid kunt gunnen in een huwelijk. Ik leuter niet over de eer ste ontmoeting. Dat willen ze ook niet, zeker niet als ze elkaar via internet ken nen ofzo. Als je op vrijdag vijf huwelij ken hebt, is het wel eens moeilijk hoor. Het kan niet altijd gaan over dat huwe lijksbootje, dat de kant niet mag raken. Zeker de laatste tijd was ik leeg. Over het huwelijk wist ik niets nieuws meer. Ik ben geen Toon Hermans." Brancard Laat Klaasje Laros ratelen en de ene na de andere anekdote komt bovendrijven. Over die twee keer dat ze in het zieken huis een huwelijk voltrok. Of toen die keer dat de directeur van het zieken- foto Ruben Oreel huis daar geen huwelijk wenste en de bruidegom op een brancard de trouw zaal werd binnengedragen. Die periode van Poolse vrouwen, vier homohuwelij ken. Vervelende ouders op de eerste rij die per se willen dat hun kleinkind op schoot komt zitten („dan kan mijn blik doden") en de voorspelling dat mensen later via de computer trouwen. Het was leuk, maar het is genoeg. „Vroe ger deden we 240 huwelijken per jaar. Nu zijn het er nog maximaal 160. En niet meer met zijn tweeën. Er zijn tien ambtenaren die het kunnen - en doen. Niet in toga, maar in een zomerjurkje en op blote voeten. Zo de trouwzaal in. Er is niet eens een rode loper meer. Ze hebben ons ouwe trutten niet meer no dig. Haal me maar uit de computer, heb ik gezegd. Ik heb mijn schema uit de map getrokken en ik ben gegaan." Afscheid van het stadhuis, de trouw zaal. Nu Vlissingen nog. „Ik ga terug naar waar ik vandaan kom: het Gooi. In de 27 jaar dat ik hier woon, heb ik het altijd gemist. Mijn man zei dit jaar op zijn sterfbed dat ik terug moet gaan. Dat doe ik. Ik ga in de buurt van mijn drie dochters wonen. Hoewel ik mijn bruidsparen altijd zal missen." Advertentie door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Fruittelers in Borsele mogen van de gemeen te voorlopig een jaar lang een an- ti-hagelkanon gebruiken. Na dat jaar volgt een evaluatie. Advertentie Van den Dongen parketvloeren Wegens vakantie gesloten van 22 juli t/m 12 augustus Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl Het Borselse college van burge meester en wethouders heeft dit geantwoord op vragen van de PvdA-raadsleden A. Witkam en C. Miermans. Zij waren in de pen geklommen over de inzet van anti-hagelkanonnen in de gemeente Borsele, nadat zij klachten hadden ontvangen van bewoners. Het gebruik van anti- hagelkanonnen gaat met forse knallen gepaard. Inwoners van Borsele die daar enige tijd gele den voor het eerst mee werden geconfronteerd, trokken bij de PvdA'ers aan de bel. Zes aanvragen voor het gebruik van anti-hagelkanonnen zijn in behandeling bij de gemeente Borsele. Het gaat om aanvragen voor een tijdelijke milieuvergun ning van een jaar. Zolang wil het Borsels college de inzet van de anti-hagelkanonnen voorals nog ook toestaan. De ont- werp-vergunningen worden naar verwachting half augustus gepubliceerd, waarna bewoners kunnen reageren en beroep aan tekenen. De anti-hagelkanon nen zijn overigens al in de loop van mei geplaatst. Borsele wil strikte voorwaarden stellen aan de inzet van de anti- hagelkanonnen. De afstand tot woningen en de openbare weg moet mimimaal driehonderd me ter zijn. De gebruiker krijgt de verplich ting opgelegd bij te houden hoe lang en hoe vaak het anti-hagel- kanon in werking is. Hij moet ook een verzekering afsluiten voor aansprakelijkheid voor ne veneffecten, zoals de gevolgen van schrikreacties van mensen en ook van dieren. Het Borsels college van B en W laat weten zich bewust te zijn van de neveneffecten van het ge bruik van anti-hagelkanonnen. Vandaar dat er ook is gekozen voor een proefperiode van één jaar. In dat jaar worden onderzoeken gedaan naar de neveneffecten. Na de proeftijd vindt een evalua tie plaats, waarna wordt beslo ten over het gebruik mag wor den voortgezet. 'Werken de anti-hagelkanonnen wel?', wilden de PvdA'ers Wit kam en Miermans ook nog van het dagelijks bestuur van Borse le weten. Burgemeester en wet houders laten dit in het midden. Verwezen wordt naar professor J. Wieringa, een bekend weer- deskundige, die beweert dat fruittelers 'een broodje aap ko pen'. Maar daartegenover staat, ge ven B en W aan, dat diverse fruittelers sinds de inzet van een anti-hagelkanon geen hagel- schade hebben gehad. Onzeker heid over de daadwerkelijke werking van het anti-hagelka non heeft meegespeeld in de be slissing de vergunningen voor één jaar af te geven. Korte St. Janstraat 6 4301 AE Zierikzee T 0111 -41 29 45 zierikzee@bodymince.nl PvZ uit kritiek op milieufederatie VOGELWAARDE - De Statenfractie van de Partij voor Zeeland (PvZ) blijft aandringen op het intrekken van de provinciale subsidie voor de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF), of drastische vermindering ervan. Aanleiding is deze keer het standpunt van de milieuvereniging over nieuwe (getijden)natuur in het Scheldebekken. De ZMF geeft aan dat onderzoek duidelijk maakt dat voor natuur- herstel zeker 12.000 hectare nieuwe natuur nodig is, waar van 3000 hectare in Zeeland. Als zodanig vindt de federa tie de 600 hectare ontpoldering waartoe nu is besloten, krap bemeten. De PvZ stelt dat de ZMF met deze mening te ver gaat. In schriftelijke vragen aan het dagelijks pro vinciebestuur merkt fractievoorzitter J. Hageman op dat sprake is van een minachtende houding naar het publiek. Hij herhaalt het verzoek om intrekking van subsidie. Tropenrooster voor ambtenaren SLUIS - De ambtenaren van de gemeente Sluis werken vanaf vandaag met een tropenrooster. Vanwege de aan houdende hitte mogen de gemeentelieden van 's ochtends zes uur tot half drie 's middags werken. „Daarbij hebben we een pauze van één keer een halfuur. Voorwaarde is wel dat de dienstverlening volgens de normale tijden blijft draaien. Woordvoerster S. de Kievit van de gemeen- te Sluis stelt dat het in sommige kantoorruimtes in het Oostburgse gemeentehuis niet meer is uit te houden. „Wij hebben geen airconditioning in het gemeentehuis. Wel zonneschermen, maar die zijn niet afdoende." Auto's beklad in Zoutelande ZOUTELANDE - In de nacht van maandag op dinsdag zijn in Zoutelande drie personenauto's met zwarte verf be klad. Het betreffen twee auto's op de Duinpark Boule vard en een auto op de Stroming. Er zijn geen schadebe dragen bekend. Jongen mishandeld in Domburg DOMBURG - Een vijftienjarige jongen uit het Duitse Wet- tringen is in de nacht van maandag op dinsdag iets voor middernacht op de Babelweg in Domburg van zijn fiets getrokken en geslagen en geschopt. Hij reed samen met een ander over de Babelweg, toen een groepje van ongeveer zeven jongeren hen tegemoetkwam. Hij werd hij van zijn fiets getrokken en door enkelen uit het groepje geslagen en geschopt en liep hierbij diverse blauwe plekken en een dikke lip op. Door de politie werden in verband hiermee twee zestienja- rige jongens uit Venlo aangehouden, die bekenden de Duitser te hebben geslagen en geschopt. Beiden zijn na verhoor weer in vrijheid gesteld. Hennepkwekerij op zolderkamer MIDDELBURG - De politie heeft gisterochtend in een wo ning op de Kinderdijk in Middelburg een hennepkwekerij met 848 planten aangetroffen. De kwekerij werd aangetroffen op de zolderverdieping, op de tweede verdieping werd een kweekkamer in op bouw aangetroffen. Voor de kwekerij werd illegaal stroom afgetapt. In het pand was niemand aanwezig. Alle planten en apparatuur werden in beslag genomen. door Paul Begijn TERNEUZEN - Zorgcentra en verpleeghuizen in Zeeuws- Vlaanderen doen er alles aan om hun bewoners voldoende te beschermen tegen de tropische hitte. Op veel plaatsen wordt extra water uitgedeeld en krij gen de bewoners etenswaren met een extra hoog zoutgehalte. De tweede hittegolf van het jaar moet volgens het KNMI van daag een feit worden. En daar mee is dit een evenaring van de zomer van 1948, toen er ook twee hittegolven waren. De warmste zomer was die van 1947, met vier hittegolven. Voor verschillende verzorgingscentra in de regio reden om extra maat regelen te nemen. Bachten Dieke in Temeuzen raadt de bewoners af om 's mid- Krapte in pand crematorium door verbouwing MIDDELBURG - Grote gezel schappen kunnen de komende maanden niet terecht in de aula bij het crematorium en de be graafplaats in Middelburg. Voor uitvaartplechtigheden waar veel belangstelling voor is, moet worden uitgeweken naar een an der locatie. De afgelopen maanden was er al veel overlast omdat de kleine koffieruimte werd verbouwd. Nu zijn achtereenvolgens de au la, de familiekamer, de ont vangstruimte en de oude koffie kamer aan de beurt. De verbou wing is nodig omdat de ruimten te klein waren. Bovendien wa ren ze verouderd en was het sys teem voor klimaatbeheersing niet in orde. Tijdens de verbouwing doet de kleine koffiekamer dienst als au la. Diensten kunnen daar maxi maal een uur duren. Bovendien passen er niet zo veel mensen in. Familie van overledenen kan niet terecht in de familiekamer. Voor hen wordt vervangende ruimte geregeld. De werkzaamheden aan het ge bouw begonnen afgelopen win ter. Vorig jaar is de begraaf plaats al uitgebreid. De hele ver bouwing moet half november klaar zijn. dag naar buiten te gaan. Alleen in de vroege morgen of na zons ondergang krijgen zij groen licht. Daarnaast wordt er extra veel water uitgedeeld en kunnen de bewoners een ijsje krijgen. De zonneweringen moeten er voor zorgen dat de ergste hitte buitenshuis blijft. In De Blide in Terneuzen wor den extra controlerondes uitge voerd om de situatie goed in de gaten te houden. Daarnaast zijn de bewoners de afgelopen dagen op de hoogte gebracht via een memo waarin staat wat te doen met deze hitte. De bewoners worden ook getrakteerd op ijs jes en kunnen bouillon nemen om extra zout binnen te krijgen. Ook in verzorgingscentrum De Vurssche in Axel krijgen de be woners bouillon. Verder staan extra's als meloen, ijskoffie en karnemelk op het menu. In Ro- zenoord in Sluis hebben vooral de bewoners op de tweede ver dieping last van de warmte. „Het platte dak houdt de warm te langer vast. Veel bewoners brengen dan ook de dag door in de gezelligheidszaal, waar het een stuk beter toeven is", aldus een woordvoerder van Rozen- oord. Net als in de meeste ande re verzorgingshuizen wordt er ook hier extra water en ijs uitge deeld. De komende dagen houdt het warme weer stand, al lijkt de ergste hitte dan voorbij. agenda STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf 50 jaar; GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendam- me, 14.00-17.00 uur: demonstraties met trekpaarden; MELISKERKE Odulphuskerk, 13.30-16.30: Openstelling met orgel spel; OOSTKAPELLE - Dorpskerk, 20.00 uur: Concert Syrinx, werken van o.a. Purcell en Buxtehude; Kamphuis Weltevreden, 18.30 - 21.00 uur: ringrijden; Camping De Pekelinge, 19.00 uur: Cir cus Bongo; VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Bejaardensoos; VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power yoga; Go(o)d Times van Gemeente Zuid poort, Voltaweg, 18.30 uur: fietsvier daagse; Bellamypark en omgeving: kermis; WESTKAPELLE - Polderhuis. 11.00 uur; braderie Vzooi tot mooi; ZOUTELANDE -13.00-17.00 uur: Open stelling bunker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13