Onderzoek in Luik is bijna rond pzc Katoenboeren India plegen massaal zelfmoord Tyfoon Bilis eist in China na tweehonderd levens Europese aanpak stroom illegalen Op weg naar Congo Discovery landt veilig Bewijzen stapelen zich op tegen hoofdverdachte moord Stacy en Nathalie Airbus past ontwerp A350 aan na kritiek EU poogt internationale scheidingen te versimpelen redactie buitenland rABNBOROUGH - De Europe- «vliegtuigbouwer Airbus heeft jja ontwerp voor het nieuwe .Jlel. de A350, noodgedwon- isrbus onthulde gisteren op de dinsdag 18 juli 2006 internationale luchtvaartshow bij het Britse Farnborough plan nen voor een nieuwe variant van het middelgrote langeaf- standsvliegtuig. De nieuwe ver sie krijgt een extra brede romp en gaat de A350 X-WB heten. Ook wordt het vliegtuig voor zien van nieuwe bedrading en wordt het uitgerust met de cock pit van de superjumbo A380. Het toestel biedt plaats aan 250 tot 350 passagiers en moet de concurrentie aangaan met de Boeing 787 Dreamliner. Het vliegtuig zal waarschijnlijk wor den uitgerust met motoren van de Britse vliegtuigmotorbouwer Rolls-Royce. Het oorspronkelij ke ontwerp voor de A3 50 werd kritisch ontvangen door de luchtvaartsector. Het toestel was gebaseerd op de reeds be staande A330-200, maar zou worden voorzien van meer stoe len en lichtgewicht materialen. De luchtvaartindustrie vond de A350 maar een slap aftreksel van de A330 en koos daarom voor de Dreamliner van het Amerikaanse Boeing. Airbus trekt 10 miljard dollar uit voor de A350. ANP/DPA IjjlK - Justitie in Luik heeft m 39-jarige Luikenaar giste ren in staat van beschuldiging gesteld voor de moord op Stacy (i)enNathalie (10). Het oudste meisje heeft hij volgens de recht bank ook verkracht. De bewijzen tegen de verdachte stapelen, zich op. Zo zouden op hi lichaam van Nathalie stofve- kIs zijn aangetroffen, afkom stig van de spijkerbroek van de man. Ook is op zijn kleding stuif meel gevonden dat afkomstig is van de struiken langs de spoor lijn waar de lijkjes van de twee stiefzusjes werden gedumpt. Donderdag worden de resulta ten verwacht van het DNA-on- derzoek op de lichamen van de vermoorde meisjes. Stacy en Nathalie verdwenen in de nacht van 9 op 10 juni op een braderie in de Luikse wijk Saint-Léonard. Hun lichamen werden achttien dagen later te ruggevonden in een rioolput langs de spoorlijn. Beide meisjes waren gewurgd. Nathalie was ook seksueel misbruikt. De aangehouden 39-jarige Lui kenaar was de meest voor de hand liggende verdachte. Hij is al twee keer veroordeeld wegens verkrachting van minderjarige meisjes en dook meteen na de verdwijning enkele dagen onder voor de politie. Hij was die avond in hetzelfde café als de (stief)ouders van de meisjes, en viel ook andere kin deren lastig. De verdachte blijft echter hardnekkig ontkennen dat hij iets met de zaak te ma ken heeft. Morgen verschijnt in Luik ook de man voor de raadkamer die wordt verdacht van de ontvoe ring, aanranding en poging tot doodslag op de 9-jarige David. Het jongetje uit Verviers ver dween vrijdagavond en werd za terdagmiddag met een ingesla gen schedel teruggevonden, vast gebonden aan een boom. Het kind ligt in het ziekenhuis waar hij herstelt van een dubbele schedelbreuk. Hij wordt in een kunstmatige co ma gehouden, om te voorkomen dat hij opnieuw in shock raakt. Maoïsten richten slachting aan in Indiase deelstaat LONDEN - Maoïstische rebel- Lu hebben in de Indiase deel staat Chkatlisgarh zeker 26 bur ners gedood. Dat meldde de Brit se nieuwszender BBC gisteren. Zeker 23 mensen raakten ge jend. shonderd maoïstische rebel len overvielen een kamp van het tagerleger Salwa Judum (Cam- sgne voor vrede). Die organisa- :e was met steun van de over ga opgericht tegen de maoïsti sche beweging in Midden-India. De rebellen brandden ongeveer Zanderd hutten af en ontvoer den 23 leden van de organisatie, jé een politiefunctionaris. De maoïsten zeggen op te ko- kq voor de armen en onaan- ren, de laagste kaste, in fcdia. Ze hebben in sommige irovïncies zoveel macht, dat zij in eigen rechtssystemen kun- a toepassen. Geweld van de rebellen kostte de laatste twin tig jaar aan bijna 6000 mensen iet leven. ANP Londen verbiedt twee islamitische groeperingen LONDEN - De Britse regering keft voor het eerst twee islami tische groepen in het land verbo den op basis van een nieuwe an titerreurwet die het verheerlij ken van terrorisme strafbaar stelt. Dat meldde de Britse om roep BBC. MANCHING - In het Duitse Manching wordt een transporthelikopter van het Duit se leger in een Antonov-vrachtvliegtuig geladen om naar Congo te worden gevlo gen. Een achthonderd man sterke internationale militaire missie, bestaande uit Duitse, Franse, Belgische, Nederlandse en Poolse soldaten, vertrekt eind deze maand naar het Afrikaanse land. De soldaten blijven vier maanden in Congo ter ondersteuning van een rustig ver loop van de presidentsverkiezingen. foto Alexandra Winkler/RTR De twee buiten de wet gestelde groepen zijn Al-Ghurabaa en de Saved Sect. Het zijn vertakkin gen van de groepering Al Mu- Bajiroun van de islamitische geestelijke Omar Bakri Moham- De omstreden imam week vorig jaar uit naar Libanon na- fctde grond hem te heet onder Ie voeten was geworden in C-root-Brittannië. Overigens ihatAlMuhajiroun nog niet op lijst van verboden organisa- ts. 8e; verbod op basis van de Ter rorism Act 2006 betekent dat iet voor mensen strafbaar is óch aan te sluiten bij deze groe- Ra publiekelijk steun voor ze te spreken of kledij te dra- sa of andere artikelen in bezit ehebben waaruit mogelijk een roorkeurvoor de militante orga- eaties blijkt. Het Britse minis- teie van Binnenlandse Zaken Eeldde dat het ook uit is op een van twee andere funda mentalistische organisaties die snuit het land opereren. ANP van onze redactie buitenland BOMBAY - Tientallen arme In diase katoenboeren die hun schulden niet kunnen afbetalen omdat hun oogst is mislukt heb ben samen een brandbrief ge stuurd naar president Abdul Ka- lam. In deze brief vragen zij de president toestemming om zelf moord te mogen plegen. De boeren zeggen dat zij in de armen van woekeraars worden gedreven omdat ze geen moge lijkheden krijgen goedkope le ningen af te sluiten. Door droogte en gebrek aan water mislukken de katoenoogsten. In de afgelopen vijf jaar heb ben volgens officiële cijfers ruim 3600 katoenboeren zich zelf van het leven beroofd. Acti visten en landbouworganisa ties stellen dat dit aantal eer der rond de 18.000 ligt. 'We be roven ons liever van het leven dan jaar na jaar verlies te draaien', schreven de 35 boeren uit de provincie Maharashtra het afgelopen weekeinde aan de president. De meeste zelfmoorden vinden plaats in de drie zuidelijke pro vincies Andhra Pradesh, Kerala en Karnataka, waar florerende industriesteden liggen als Ban galore en Hyderabad. Ook de welvarende westelijke provincie Maharashtra scoort hoog met het aantal zelfmoorden onder katoenboeren. Eerder deze maand zegde pre mier Manmohan Singh 350 mil joen euro toe in eenmalig uit te keren subsidies, kwijtschelding van rente en schuldsanering. Ook beloofde hij een eenjarig moratorium op de aflossing van staatsleningen. Maar boeren die private leningen hebben afgeslo ten, komen niet in aanmerking voor hulp. Woekeraars De boeren zijn de apathische houding van de overheid zat. „Men houdt zich aan geen enke le belofte", zegt een woordvoer der van boerenbelangenorgani- satie Shetkari Sangathana. Veel boeren lenen noodgedwon gen bij woekeraars uit de lokale gemeenschap. Soms wordt per maand tien procent rente gere kend. De economische hervor mingen hebben de ellende van de boeren alleen maar vergroot. De importbelasting die hen be schermde tegen de zwaar gesub sidieerde Europese en Ameri kaanse katoen wordt geleidelijk opgeheven. Wanneer de oogsten mislukken of de prijzen dalen, wordt de schuldenlast van de boeren steeds zwaarder. GPD/RTR igrconze redactie buitenland SEOUL - In het zuidwesten van China zijn de afgelopen drie da- jen al zeker 188 doden gevallen Jnor de tyfoon Bilis. Meer dan 7 mensen worden nog ver- meldden Chinese staatsme- gisterochtend (lokale tijd). mZuid-Korea eiste zware regen- la' 'n het weekeinde meer dan rrertig levens. «is was boven het Chinese vas tland weliswaar afgezwakt tot kopische storm, maar ging ^ondanks gepaard met hevige genval en veroorzaakte aard- ^chuivingen en overstromin- f' Bijna twaalf miljoen men- m zes Chinese provincies ^geëvacueerd. «zwaarst getroffen is de pro vincie Hunan, waar 92 doden vielen en meer dan honderd mensen worden vermist. In Hu nan is een stuk van de spoorlijn van Peking naar Guangzhou weggeslagen door aardverschui vingen. In de provincie bestaat het risico dat de dam van een stuwmeer instort onder druk van door het water meegesleur de bomen. In Fujian vielen door het stijgen de water en modderlawines ze ker 43 doden. Meer dan twintig mensen worden daar nog ver mist. In de stad Zhangzhou sleurde een modderstroom ze ker tien mensen de dood in. In de provincie Guangdong vie len 44 doden. Sommige mensen zaten dagenlang opgesloten in flats, omdat het waterpeil op straat was gestegen tot ruim zes meter. In de provincie Guangxi vielen negen doden. Uit de pro vincies Jiangxi en Zhejiang zijn nog geen gegevens over het aan tal slachtoffers gekomen. Het weer wordt in grote delen van het getroffen gebied niet be ter. Voor de komende dagen voorspellen de meteorologen op nieuw zware stormen. Moessonregens In Zuid-Korea zijn al 41 doden en vermisten te betreuren als ge volg van de hevige moessonre gens van de afgelopen drie da gen. Dat is gisteren uit officiële bronnen vernomen. De hevige re genval veroorzaakte aardver schuivingen en overstromingen. Meer dan 2400 mensen zijn dak loos geraakt als gevolg van het noodweer. ANP/RTR/EFE/AFP CAPE CANAVERAL - Van links naar rechts Piers Sellers, Stephanie Wilson, piloot Mark Kelly, commandant Steven Lindsey, Lisa No- wak en Michael Fossum, na hun landing met het ruimteveer Discovery op het Kennedy Spa ce Center in Florida, waar het dertien dagen ge leden was opgestegen. Het laatste uur van de missie, toen de shuttle van een snelheid van 29.000 kilometer per uur moest afremmen tot 300 kilometer, was gisteren het gevaarlijkste. Drie jaar geleden werd de spaceshuttle Colum bia in deze fase uiteen gereten. Bij de lancering sloeg een stuk isloatieschuim van de buitenste brandstoftank een gat in het hitteschild van het ruimteveer dat daardoor bij de landing ver ging. foto Robert Sullivan/RTR Buitenlander gedood in Uruzgan KABUL - Een buitenlandse militair is gisteren omgeko men bij zware gevechten met de Taliban nabij de stad Tarin Kowt in de Afghaanse provincie Uruzgan, waar Ne derlandse militairen zijn gelegerd. Elf buitenlandse militairen raakten bij dezelfde operatie gewond, meldde de door de Verenigde Staten geleide coa litiemacht. Volgens het ministerie van Defensie in Den Haag zijn de dode en gewonden geen Nederlanders. De buitenlandse troepen werden zwaar onder vuur geno men nadat ze een truck hadden vernietigd die door Tali- ban-strijders met mortieren werd geladen. ANP/RTR Vaticaan wil moderne kunst ROME - De musea van het Vaticaan willen moderne kunst toevoegen aan hun collecties. In de krant La Stampa liet museumdirecteur Francesco Buranelli zich gisteren ontvallen erg graag een Picasso te willen hebben. De vijfhonderd jaar oude musea herbergen naast Miche langelo's fresco op het plafond van de Sixtijnse kapel ook werken van onder anderen Rafaël, Leonardo da Vinei en Caravaggio. Volgens Buranelli willen de musea hun verzamelingen uit breiden. „Met de nadruk op moderne kunst." GPD Racistische beltonen Zuid-Afrika JOHANNESBURG - Een beltoon over geweld tegen zwar te mensen circuleert in Zuid-Afrika. De discriminerende ringtone wordt via Bluetooth (een draadloos netwerk) verspreid en zorgt zo voor onrust bij de overheid. De beltoon beschrijft hoe een zwarte man wordt vastgebonden aan de achterkant van een vrachtwa gen, terwijl honden op hem worden afgestuurd. „Dit is crimineel en degene die hiervoor verantwoordelijk is, zal de volle kracht van het recht voelen", aldus een woordvoerder van de regering. ANP/RTR Stijging zeepeil bedreigt mangroves NEW YORK - Het veranderende klimaat is een gevaar voor mangroves in de Grote Oceaan. Sommige eilanden lopen het gevaar meer dan de helft van hun wouden kwijt te raken, als het zeeniveau in het huidi ge tempo blijft stijgen. Dat heeft het milieuprogramma van de Verenigde Naties gisteren bekendgemaakt. „De ecosystemen van de wortelbomen zijn van groot belang te gen kust vervuiling", aldus Kitty Simonds, coördinator van het onderzoek. De mangroves leveren per vierkante kilometer naar schatting 900.000 Amerikaanse dollar (663.000 euro) op door hout, textiel en vissen die er in het vaak ondiepe water worden gevangen. ANP Tientallen doden in mijn China PEKING - Door meerdere ongelukken in kolenmijnen in China het afgelopen weekeinde zijn zeker 64 mensen om het leven gekomen. De grootste ontploffing gebeurde in de provincie Shanxi, in het noorden van het land, waar door vijftig doden vielen. Dat meldde de nationale televi sie gisteren. In totaal worden nog 25 mijnwerkers ver mist. Twee andere ontploffingen in het midden en zuid westen eisten samen nog veertien levens. ANP/AFP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Com missie is het eens over het op richten van gezamenlijke snelle teams voor controles aan de bui tengrenzen, waarbij landen el kaar helpen als een van de lid staten een crisis met veel mi granten aan de grens heeft. Bo vendien wordt er een agent schap onder de naam Frontex opgericht voor de Europese grenscontroles. Dat hebben ambtenaren bij de Europese Commissie gisteren be vestigd. De Commissie geeft met het plan, dat morgen in de laatste vergadering voor het zomerre ces wordt aangenomen, uitvoe ring aan een opdracht van de Eu ropese regeringsleiders uit no vember 2004. De 25 EU-landen zullen ver plicht bijdragen aan Frontex, maar worden waarschijnlijk niet verplicht douaniers of mare chaussees te leveren. Doel van het plan is om landen als Malta, Spanje of Italië te hulp te schieten als die plots te maken krijgen met grote hoe veelheden Afrikaanse immigran ten die zich met gammele boot jes voor de kust melden. Op Malta bevinden zich inmid dels meer dan duizend illegale immigranten. Op de Spaanse Canarische Ei landen zijn dit jaar al 11.000 im migranten per boot aangeko men - het hoogste aantal ooit. De vluchtelingen hopen met hun overtocht te bereiken dat zij de Europese Unie binnen kunnen komen. Vrouwen Op het Italiaanse eiland Lampe- dusa arriveerden gisteren alleen al 500 gelukszoekers per boot. Die laatsten kwamen bovenop de zeker zevenhonderd illegalen die eind vorige week al op Lam- pedusa aankwamen. Onder de illegale immigranten zijn volgens de Italiaanse kust wacht veel vrouwen en kinde ren, die vaak in gammele boten de overtocht vanaf Noord-Afri- ka hebben gewaagd. Sicilië Op Sicilië kwamen gisteren ze ker 150 illegale immigranten aan. Ze worden door Italië opgevan gen in speciale centra op het vas teland. Op de Canarische eilanden kwa men gisteren 250 illegalen uit Afrika per boot aan. ANP/EFE Als ze tevoren geen keuze ma ken, wijst een reeks criteria een bepaald rechtsstelsel aan. „Dit moet rechtbankshoppen voorko men", aldus Frattini. Sommige inwoners kiezen nu bewust voor landen met de gunstigste schei- dingsregels. Sommige partners willen dan liever een rechtbank in een ander EU-land vanwege bepaalde voordelen. van onze redactie buitenland BRUSSEL - Brussel wil een ein de maken aan slepend geruzie bij internationale scheidingen. Dat kan door duidelijker te ma ken welk nationaal rechtsstelsel geldt, zo heeft Europees Com missaris Franco Frattini (Justi tie) gisteren voorgesteld. Nu ontstaan nogal eens juridi sche conflicten bij de naar schat ting 170.000 scheidingen per jaar tussen mensen met een ver schillende nationaliteit of men sen die buiten hun eigen land wonen. Frattini stelt voor dat mensen vóór hun huwelijk kiezen welk rechtsstelsel gaat gelden bij een scheiding. Ze mogen alleen kie zen uit landen waar ze zijn gebo ren of waar ze op dat moment woonachtig zijn. Verboden EU-landen hebben onderling sterk afwijkende procedures om een huwelijk te beëindigen. In Malta is scheiden zelfs verbo den, hoewel de staat er buiten landse scheidingen wel erkent. Het voorstel over het 'land van toepassing' past in het streven van de Europese Unie om rechts regels in de EU-landen beter op elkaar af te stemmen en te har moniseren. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5