Delta bouwt gasstation E PZC Grote installatie in Woensdrechtse polder lezers schrijven Al zestig jaar vriendinnen op afstand Ontpolderen 2 Ontpolderen 3 Ontpolderen 4 Oorlog mi Plan Marina Veere weer afgewezen cV LAAT KEVIN OOK EENS LACHEN! HOUD AMREF FLYING DOCTORS IN DE LUCHT. Krachtige Ginkgo Biloba formule nu tijdelijk extra voordelig! Goes: Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6 GRATIS! dinsdag 18 juli 2006 sl4 door Ad Goddrie HOOGERHEIDE - De gemeente Woensdrecht werkt toch mee aan de bouw van een enorm gas drukstation door Delta Infra in de Woensdrechtse polder. Wel komen er maatregelen om het ge vaarte aan het zicht te onttrek ken. Dat zegt de Woensdrechtse wet houder P. Meeuwisse (Ruimtelij ke Ordening). Eind vorig jaar nog wees het college van burge meester en wethouders het sta tion geschrokken van de hand toen aan het licht kwam hoe groot het eigenlijk is. Het bouw werk meet maar liefst 120 bij 120 meter en is negen meter hoog. Het college blijft erbij dat zo'n groot gebouw niet aan de Grind weg bij Woensdrecht kan ko men, de door het nutsbedrijf aangedragen locatie. Op die plek verpest het gasstation het uitzicht op het dorp Woens drecht en de Brabantse Wal. „Maar we zijn wel bereid om naar andere locaties in ons pol dergebied te zoeken", aldus Meeuwisse. Volgens hem heeft Delta Infra aangetoond dat het zogeheten compressorstation noodzakelijk is voor een hogedrukleiding naar grote industriële bedrij ven. Delta pakt de gasleiding naar het Sloegebied bij Vlissingen aan. Het gaat deels om vervan ging, deels om uitbreiding. Het compressorstation is nodig om voldoende druk op de leiding te houden. Meeuwisse: „Het bedrijfsleven moet ook geholpen worden. Dan kun je wel zeggen niet in onze gemeente, maar het zal toch echt ergens moeten komen. En ik praat liever mee om het goed te regelen dan dat we zo'n sta tion van bovenaf opgedragen krijgen." door Nadia Berkelder WESTKAPELLE - Ze begint nog elke brief met 'Lieve zus ter Koos'. Maatje Lievense-Ka- land leerde haar penvriendin ruim zestig jaar geleden ken nen in een Domburgs noodhos pitaal. Gisteren zagen ze el kaar terug. „We hebben beloofd om con tact te blijven houden", vertelt Maatje. „En nu schrijven we al bijna zestig jaar." Koos Boog aard-Peters vertrok na haar huwelijk in 1950 naar Austra lië. Vroeger kwam ze regelma tig naar Nederland, maar door een operatie aan haar rug is het nu alweer veertien jaar geleden dat ze hier kon zijn. Gistermiddag bladerden de oude vriendinnen door de plak boeken die Maatje van de oorlog heeft gemaakt. Van de groepsfoto die voor Villa Irma in Domburg is gemaakt, leven er maar weinig meer. „Ik droeg alleen een afgedragen pyja- maatje. Ik had helemaal geen spullen meer. Na het bom bardement op Westkapelle woonden we in een bunker tussen Domburg en Oostkapel- le."" Mevrouw Lievense had een longziekte, waarvoor ze in 1945 tweeënhalve maand is be handeld. Mevrouw Boogaard heeft haar al die tijd verzorgd. Maatje Lievense-Kaland (links) en Koos Boogaard-Peters halen herinneringen op. Ze leerden el kaar zestig jaar geleden kennen m een noodhospitaal in Domburg. Sindsdien zijn ze penvriendin gebleven. foto Lex de Meester Ze was intern bij Irma, dat was ingericht als noodhospi taal. „Daarvoor werkte ik als Rode-Kruishulp in Oost-Sou burg. Na de inundatie ben ik met een bootje vanaf de Seis- singel naar Domburg gevaren. In de storm, midden in de win ter. Soms bleven we hangen op het prikkeldraad." Mevrouw Lievense is nog nooit bij haar zuster Koos in Austra lië geweest. De reis is haar te lang. Mevrouw Boogaard heeft er geen moeite mee. „Je stapt daar in het vliegtuig, en je stapt er hier weer uit. Daar is helemaal niets moeilijks aan." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. natuurwaarde duiden. De term natuurwaarde komt niet voor in de Nederlandse wet. Wie een universitaire cursus milieukun de volgt, komt de term natuur waarde niet tegen. Ik moet con stateren, dat de ZMF zich op amateuristische milieupioniers argumenten baseert. Ook bij de overige 'ontpolderingen' in Ne derland merk ik vergelijkbare amateuristische milieupioniers argumenten op. In het project 'Ruimte voor de Rivier' gebruikt men in de adviezen termen als ruimtelijke kwaliteit. Hoe praat men bestuurders naar de mond. Men kijkt niet naar echte argu menten uit de werkelijkheid. De rivieren zijn nu al ruim bemeten om de hoeveelheid water af te voeren. Zo was de hoogste af voer van de Rijn bij Lobith 12.600, let wel in 1926. En voor de Maas 3100 in 1993. De capaci teit is vergroot voor de Rijn naar 15.000 en voor de Maas naar 3650. Bestuurders zijn voor 'Ruimte voor de Rivier' er van uitgegaan dat de zeespiegel in 2100 60 cm hoger zal zijn. Nog een argument dat nergens op slaat. Helaas moet ik consta teren, dat bestuurders zich laten ringeloren door de amateuristi sche milieupioniers. Dat moet bestuurlijke consequenties heb ben. De provinciebesturen kun nen worden afgeschaft. Ze heb ben geen toegevoegde waarde voor de veiligheid en zekerheid van de burger. Wim Boogaart Erling Steenstraat 14 Nieuwerkerk De PZC van 11 juli meldde dat de alternatieven voor ontpolde- ring weinig kans maken Waar om? Omdat er niet over te pra ten valt? Wanneer men het schorrengebied Saeftinghe vijf tig centimeter zou ontplaggen, is er voldoende waterberging op de juiste plaats, namelijk achter in de Schelde en is het ontpolde ren helemaal niet nodig. De voor ontpolderen aangewezen polders liggen heel hoog ten op zichte van het Amsterdams Peil en geven geen voldoende water berging bij stormvloed. Op Schouwen en Tholen is in plan Tureluur een grote oppervlakte binnendijlcse grond ontplagd om zogenaamde natuur te creë ren. Dit heeft enkele miljoenen euro's gekost, betaald door het Ministerie van Landbouw. Nu verwacht ik dat onze minister van landbouw, gesteund door onze Commissaris van de Konin gin en de heer Kramer, zich ook sterk zullen maken om Saefting he te ontplaggen. Of is buiten dijkse grond ontplaggen geen na tuurontwikkeling? Zeshonderd hectare ontpolderen betekent vernietiging van kapitaal en ar beidsplaatsen. Dit zijn evenveel arbeidsplaatsen als een eventue le containerterminal zal opleve ren. Dan moeten alle arbeids plaatsen meegerekend worden van de aardappelen tot ze als friet of chips op tafel liggen. Of suikerbieten als suikerklontjes bij onze koffie. Of van het vlas tot een linnenpakje voor onze vrouw of dochters, etcetera. F. de Ronde W.G. Bootlaan 5 Burgh-Haamstede De aap is uit de mouw. De Zeeuwse Milieu Federatie wil nog veel meer nieuwe natuur (PZC 17-7). In heel Nederland 12.000 ha en in Zeeland 3000 ha. Daarmee zou de natuurwaar de verhoogd worden. Een mens met gezond verstand gelooft zijn ogen niet. Laten we de term In de PZC van 17 juli wordt door de Zeeuwse Milieu Federa tie de eerste 600 hectare ontpol- dering als krap bemeten. 12.000 getijdennatuur waarvan 3000 hectare in Zeeland zou volgens hen nodig zijn. Hoe komt de ZMF aan deze getallen? Zelf heb ik sterk het gevoel dat zij tot de conclusie zijn gekomen dat dit voor hen betaalbaar is. Wordt het niet eens tijd om dit soort clubjes minder subsidie te verlenen? Zo langzamerhand gaan zij, bewust of onbewust, zich bemoeien met de economie. En de economie zal toch uitein delijk hun subsidie moeten beta len. Er staan ook economische baten tegenover volgens ZMF. Zoals de visstand, natuurlijke waterzuivering, stijging van hui zenprijzen en hogere toeristen belastingen in het gebied. Mijn opmerking: een betex-e visstand heeft geen nut men mag er nau welijks vissen. Nu misschien nog wel maar in de toekomst zul len zij zeker argumenten verzin nen om het vissen aldaar tegen te gaan. Stijging huizenprijzen? Bij minder veiligheid? Toeristen belasting hoger? Voor wiens voordeel? Hooguit zouden er en kele waterzuiveringsinstallaties misschien kunnen verdwijnen. Ook zegt de ZMF, dat de veilig heid is gegarandeerd. Hebben zij wel verstand van veiligheid? Kunnen wij deze ZMF later aan sprakelijk stellen voor het mis lukken van de broodnodige vei ligheid welke geboden is door dat de zeespiegel enkele meters zal stijgen? Mijn mening: de dij ken voldoende verhogen of ge schikt maken voor een hogere waterstand. Het zou de ZMF sie ren als zij zich wat meer met de mensen zou bezig houden. J.J.Duin Leliëndaleweg 15 Burgh-Haamstede Israël valt achtereenvolgens de Gazastrook en Libanon binnen. De officiële reden is de ontvoe ring van enkele militairen. Sinds de jaren 90 is het echter een gewone Israëlische praktijk, dat Libanese burgers in de grensstreek ontvoerd worden door Israëli als ruil voor Israëli sche militairen gesneuveld in strijd, aldus Amnesty Internatio nal. Daarenboven, honderden Palestijnen en Libanezen opge pakt door de Israëli zuchten in kerkers, maar dat is blijkbaar geen punt. In de Gazastrook vol trekt zich nu een humanitaire ramp, natuurlijk buiten het ge zichtsveld van onze media. In de Gazastrook werd bevestigd dat er chemische wapens worden ge bruikt door het Israëlische le ger, ook dat missen wij in onze media. In Londen circuleerde het bericht dat Israël Syrië 72" uur heeft gegeven om de Hezbol- lah-activiteiten te stoppen, an ders zal Syrië aangeval™! den, net zoals Libanon. SyifJ Iran zijn reeds doelwitten, met steun van i* VS. Een aanstaande uitbreide van een oorlog in het Mi/. den-Oosten onder superiM van de VS? Luk Brusselsen k (uitwin Kuitaarf VEERE - De gemeente Veijk blijft moeite houden met de |3 plannen van Marina Veere, E eerste alternatief is inniidd weer afgewezen. De aanpassi die daarop is ingediend, woi nu bestudeerd. Veere heeft Marina Veere maart van dit jaar een ultimi- f*s turn gesteld. In juni lag er «3 voorstel voor appartementej langs en ligplaatsen voor jae'J ten in het Kanaal door Walche ren. Dat voorstel is door het col lege van B en W van Veere eel- ter afgewezen. Het voldo aan de voorwaarden dieUcr meente heeft gesteld, vindt k f college. De kritiek komt er kort gez op neer dat het nieuwe plan Marina Veere te groot is, fo plaats van een jachthaven nsj ovemachtingsmogelijkheden i voorzieningen aan de wal, is: de ogen van de gemeente spra! van een appartementencompli met ook nog enkele ligplaatse En dat is niet de bedoeling, sis het college. Bovendien is in d voorstel geen plaats meer vol ambachtelijke activiteiten de bouw en verkoop van bota Dat is echter wel de rechtvaaè,. ging voor nieuwbouw, waai- schuwt het college. Volgens F. Vroom van Maniss Veere is inmiddels een gewg K zigd plan ingediend. Zij mi echter niet zeggen wat daar ii staat. De gemeente bevestig dat er een aanpassing is osïr vangen, maar heeft die nognb beoordeeld. De familie Vroomi al pakweg twintig jaar bea met Marina Veere. Vroom htë nog steeds de volle overtuigi! E dat zij er met de gemeente Vee in september definitief komt. Kevin houdt zich groot. Maar leuk is het niet zonder zijn vriendjes. Die zijn wél naar sport of scouting. Sinds de scheiding is daar bij Kevin thuis geen geld meer voor. In de drukke volksbuurt waar hij woont, vind je ook geen trapveldje of speeltuin. Daarom is hij erg vaak alleen en verdrietig. Jantje Beton neemt het op voor kinderen als Kevin. Want samen spelen is méér dan plezier hebben. Samen spelen is ook leren om samen te leven. Het is heel belangrijk voor later. Het voorkomt dat kwetsbare kin deren in de verdrukking komen of op het verkeerde pad raken. Jantje Beton steunt daarom bijzondere kinderprojecten. Van speelvoorzieningen in oude wijken tot activiteiten speciaal voor kinderen. Van een gezellig dagje uit tot een week lang op een spannend vakantiekamp. Zodat ze even zorgeloos en geluk kig zijn. Die projecten kosten veel geld. Daarom vragen we u om een bijdrage. Alleen dan kunnen wij deze kinderen blij ven helpen. En dat doen we graag. Want is het niet fantastisch om ze te zien stralen van vreugde? JA, ik help kwetsbare kinderen. Ik word donateur en ontvang de gratis nieuwsbrief. Naam: Ik machtig u om af te schrijven per maand kwartaal jaar van het hiernaast ingevulde rekeningnummer (minimaal 25,- per jaar). Ik betaal na ontvangst van een acceptgiro. Straat: Ik help met een gift. Ik machtig u om éénmalig - af te schrijven van het hiernaast ingevulde rekeningnummer. Ik betaal na ontvangst van een acceptgiro. Rekeningnummer: MIMI II II Handtekening: iMtTJ A.J.B. invullen en aankruisen wat van toepassing is. Stuur deze bon in een envelop naar: Jantje Beton, Antwoordnummer 8489,3500 VW Utrecht. Een postzegel hoeft niet, maar mag wel. Graag zelfs! M8* Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.n Ginkgo Combi verbetert het geheugen en concentratie-vermogen. Ginkgo Combi is een krachtige formule op natuurlijke basis die het hoofd ondersteunt. Het bevat een uitgebalanceerde combinatie van ingrediënten die geheugen en concentratie bevorderen, de weerstand bij stress-situaties verhogen en meer geestelijke energie geven. voorzien. Dit verbetert het geheugen, concentratiever mogen en reactiesnelheid. Bovendien beschermt het tegen ouderdomsverschijn- selen. Binnen enkele weken merkt u het verschil! Kijk voor meer informatie op www.ginkgocombi.nl Ginkgo Biloba Hoofdbestanddeel van Ginkgo Combi is het extract van de bladeren van de Aziatische ginkgo biloba boom. Ginkgo biloba heeft een opmerkelijke invloed op het geheugen en concentra tievermogen. De bladeren bevatten een bijzondere groep van bioflavonoïden die de bloedvaten in het hoofd soepel en elastisch houden. Hierdoor worden de hersenen goed van zuurstof en voedingsstoffen worden Goed voor het geheugen en concentratievermogen Geeft meer geestelijke energie Geeft weerstand bij stress-situaties Bevat zeer krachtige dosering van het Ginkgo Biloba extract Verrijkt met o.a. vitamine B-complex,vitamine C, magnesium, taurine, zink en tyrosine SUPERAANBIEDING! Bij aankoop van 1 verpakking Ginkgo Combi 60 tabl. 20,50) ontvangt u 1 verpakking van 30 tabl. geldig t/m 2 weken na verschijning Uw voordeel 11,95 Help Afrika om zelf een menswaardig bestaan op te bouwen. Giro 8829 in Leiden. Tel 071-5769476 ofwww.amref.nl REF FLYING DOCTORS Selfsupporting Africa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 34