Saneren perceel Kerkwerve nodig Intrigerend patroon in Schouwse tarwe Vlaanderen moet prioriteit geven aan zeesluis Terneuzen PZC PZC Het klikt best wel met de gasten uit Frankrijk Aangrenzend plan Tureluur hoeft niet te lijden onder grondtransporten Verlenging Sluis' project hagelkanon agenda blik opzij dinsdag 18 juli 2006 11 ifrnr Piet Kleemans KERKWERVE - Een perceel aan de Boogerdweg bij Kerkwer ve is matig tot sterk vervuild met koper, zink, lood en polycy- tlische aromaten. Dat blijkt uit in opdracht van de provincie Zeeland uitgevoerd bodemon derzoek. De grond moet gesa neerd worden. Op het perceel in kwestie, vlak bij de Flaauwersinlaag en de SINT KRUIS - Fruittelers E. Pa- ridaen uit Sint Kruis en B. Tho- maes uit Hoofdplaat mogen ook de komende drie jaar bij onweer een anti-hagelkanon inzetten. De gemeente Sluis wil het huidi ge proefproject omzetten in lang lopende vergunningen. Sluis gaf Paridaen en Thomaes in juli vorig jaar gedoogbeschik- kingen voor één jaar. De ontwik keling van de schokgolfgenera- tor, oftewel het anti-hagelka non, is immers nog volop in be weging. In Spanje wordt al tijden ge kerkt aan een verfijning van net systeem, zodat geluidsover last tot een minimum wordt be- oerkt. In afwachting van die ont wikkeling besloot Sluis tot een proefproject, waarbij maximaal drie fruittelers zich konden aan sluiten. Paridaen investeerde als eerste 15.000 euro in een kanon, vooral omdat een jaar eerder zijn fruit teelt voor 95 procent was uitge- hageld. Hij ziet het kanon boven dien als een prima alternatief voor een peperdure verzeke ringspolis. Een anti-hagelkanon voorkomt met schokgolven de vorming ran hagel tijdens een onweers bui. De schokgolven verbrijze len de hagelstenen, waardoor de hagel als regen op de landbouw- STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEIM-DUIVELAND Grachtweg 23a 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE j Stationspark 28 i Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET fww.pzc.nl E-mail:web@pzc.nl nieuwe natuur van Plan Ture luur, staat een woonhuis. In vroeger tijden stond er een ge maal en het terrein is ook een tijd in gebruik geweest bij een sloopbedrijf. Dat er sprake was van bodem verontreiniging, was bij de pro vincie al langer bekend, maar om de vervuiling beter in kaart te brengen is een aanvullend onderzoek uitgevoerd. Daaruit bleek dat op de plek van een voormalige opslag van kolen een sterk verhoogd gehalte aan koper, zink en polycyclische aromaten en lood in de grond zit. Daar waar ooit een water gang is gedempt, werden puin, cokes en kolengruis gevonden en in de kelder van het voor malig gemaal werden forse ge halten koper, zink en lood aan getroffen. Dat alles geeft mo gelijk risico's voor de nabijgele gen natuurgebieden. De provin cie spreekt een ernstig geval van bodemverontreiniging en stelt dat de verontreinigde grond ui terlijk 2022 gesaneerd moet zijn. Om de grond te saneren, moet ter plaatse ongeveer 1400 kubie ke meter grond worden afge graven en afgevoerd. Vervol gens dient ongeveer 1500 kubie ke meter grond te worden aan gevuld. Alles bij elkaar goed voor ongeveer 170 vrachtwa gens vol. Het is de bedoeling dat de sanering in twee tot drie we ken uitgevoerd wordt. Per werk dag genereert de sanering zo'n zeventien 'vrachtwagenbewegin gen'. Hoewel de te saneren locatie vlakbij natuurgebieden te vin den is, zullen die er niet onder lijden, volgens de provincie. De grond kan via bestaande ontslui tingsroutes worden af- dan wel aangevoerd. „Daarnaast loopt door het natuurgebied de auto weg N59. Deze weg wordt inten sief gebruikt en een toename van zeventien vrachtwagens per dag zal niet tot gevolg hebben dat de natuurwaarden in het ge bied hier negatief door worden beïnvloed." BURGH - Pastorietuin, Kerkstraat 20, 19.30 uur: Verhalen rond de vuurkorf met als thema 'Feest'; BURGH-HAAMSTEDE - Terrein bij Ma nege Lisidina, 16.30 en 20.00 uur: Cir cus Moskou. Botsing door KATS - Een blik opzij is een 21-jarige Bredanaar zondag avond duur komen te staan. Op de N256 bij Kats zag hij te laat dat de auto voor hem afremde vooreen file. De Bredanaar trap- lenog op de rem, maar hij kon niet voorkomen dat hij op zijn voorganger botste, een 36-jarige automobilist uit Eindhoven. De 21-jarige automobilist is in het ziekenhuis van Goes opgeno men met nekklachten. De ande reautomobilist bleef ongedeerd. Aan de Stolpweg tussen Nieuwerkerk en Dreischor maakte Remko Delfgaauw in opdracht van Editie NL een graancirkel. door Esme Soesman DREISCHOR - Even, heel even leek de geschiedenis zich te herhalen. In een tar weveld aan de Stolpweg tussen Dreischor en Nieuwerkerk werd eind vorige week een intrigerend patroon ontdekt. Geen mysterieuze graancirkel, helpt maker Remko Delfgaauw de mens heid snel uit de droom. De Zonnemairse landschapskunstenaar maakte het ob ject in opdracht van het televisiepro gramma Editie NL. Delfgaauw verwierf in 1997 faam door zich bekend te maken als creatief brein achter de Gulden Tunnel bij Nieuwer kerk; zijn eerste en meteen ook de groot ste graancirkel die ooit in Nederland werd gevonden. Sindsdien creëert Delf gaauw jaarlijks wel wat. Zoals nu het logo van het tv-programma Editie NL, dat ongeveer 40 bij 40 meter meet. Het ontleden van dit figuur („Een ovaal is technisch complexer dan een cirkel") om tot de praktische uitvoering te kun nen komen, heeft de inwoner van Zonne- maire een uur of tien gekost. Drie vol wassenen en twee kinderen hebben ver volgens in zo'n tweeënhalf uur tijd vol gens de door Delfgaauw ontwikkelde methode het patroon in het graanveld getrokken. Met een team een ontwerp omzetten in een perfecte uitvoering geeft een enor me kick, verwoordt Delfgaauw zijn nog steeds niet gedoofde passie voor graan cirkels. Geïnspireerd door het boeddhis me trekt hij zich van de vergankelijk heid van zijn werk als landschapskun stenaar niets aan. „Je legt een mooi sym bool in het veld neer. Dat straalt daar voor een paar weken en dan de zeis er over. Dat is goed." Nog altijd wordt er gespeculeerd over de oorsprong van graancirkels. Van lang niet alle cirkels is de maker be kend. Agrariër Leen Hanse uit Zierik- zee heeft de heisa rondom dat mysterie twaalf jaar geleden vanaf de eerste rij kunnen ervaren. De ene dag was er nog niets te zien. De volgende dag kreeg hij een seintje dat-ie maar eens even een kijkje op zijn land moest gaan nemen. Vanaf dat moment was het gekkenhuis, blikt Hanse op die episode in zijn leven terug. „De eerste zaterdag stonden er 1500 tot 2000 man op mijn veld. Er kwa men taxi's aan die mensen afzetten van een jaar of zeventig, tachtig." Beelden van zijn akker waren in wel vijftig verschillende landen op televisie te zien. Krankjorum, maar Hanse kijkt niet eens negatief terug op die periode. „Ik heb het toch wel leuk gevonden. Er zijn zoveel soorten mensen die ik daar door heb ontmoet." En zoveel bijzonde re dingen die hij heeft beleefd. Zoals die hond die pertinent weigerde achter zijn baasje aan de graancirkel in te stap pen. De maker van de graancirkel op de grond van Hanse heeft zich ook nooit bekend gemaakt. „Dus waar of niet waar? Zeg het maar. Ik ben niet zo gelo vig, maar weten doe je het nooit." Voor Delfgaauw was het in eerste in- foto Janine Verschuure stantie zijn fascinatie voor ufo's en bui tenaards leven waardoor hij geprikkeld werd het fenomeen graancirkels inten sief te bestuderen. Als dit boodschap pen zijn van onbekende energiebron nen, doen ze wel goed hun best hun boodschap onbegrijpelijk te houden - moest Delfgaauw na enige tijd constate ren. En ook: „Waarom zouden mensen op de maan kunnen lopen, maar niet in staat zijn zelf graancirkels te maken." Het zette de inwoner van Zonnemaire aan tot het uitdokteren van een metho de om, zonder menselijke sporen na te laten, patronen in graan te kunnen trek ken. En om en passant die techniek ook aan anderen te openbaren, om aan te to nen dat graancirkels wel degelijk van menselijke makelij kunnen zijn. Niet dat hij nooit twijfels heeft gehad, maar Delfgaauw is door de praktijk ook nuch terder geworden. „Dat mysterie hebben we nu wel gehad." Echter: de kick van het maken blijft. Zo loopt hij rond met het plan om in de toe komst ooit nog eens iets groots („Iets van 300 bij 300 meter of zo") te produce ren. „Maar dat zal zeker niet meer dit jaar zijn." door Wout Bareman ANTWERPEN - De Vlaamse re gering kan beter snel investeren in de bouw van een nieuwe zee sluis in Terneuzen en in de Waaslandhaven en geld beste den aan de opwaardering van de Expresweg langs de grens tus sen Antwerpen en de kust, dan miljarden te investeren in de Oosterweelverbinding, de brug- tunnelcombinatie, die de Kleine Ring rond Antwerpen moet vol tooien. Voorzitter N. Saverys van de Vlaamse Havenvereniging (VHV) noemt de Antwerpse ver binding, met de futuristische dubbeldeksbrug De Lange Wap per, een prestigeproject dat nau welijks zal bijdragen aan het op lossen van het verkeersinfarct op het wegenstelsel rond Ant werpen. Andere infrastructurele voorzieningen, zoals betere ver bindingen met het havengebied, doen dat wel. In een beleidsnoti tie pleit de VHV, de koepel van de belangrijkste Vlaamse ha vens (Antwerpen, Gent, Zee- brugge en Oostende, voor tal van andere projecten. Naast de zeesluizen in Terneuzen en de Waaslandhaven op de Antwerp se linkeroever gaat het om de ombouw van de Expresweg tot volwaardige autosnelweg, een directe verbinding van de Lief- kenshoektunnel met de zuidelij ker gelegen E17, de renovatie van een aantal oude sluizen in Antwerpen, de spoortunnel pa rallel aan de Liefkenshoektun- nel en verbreding van het Al- bertkanaal. Alleen op die ma nier kunnen de Vlaamse havens hun positie als logistieke draai schijf in Europa veilig stellen. De havenwerkgevers stellen vast dat met de geplande aanleg van de getijdehaven Het Saeftin- gedok ten noorden van Het Deurganckdok op de linkeroe ver een verdere expansie van de Antwerpse haven nagenoeg uit gesloten is. Hetzelfde geldt voor Gent, dat momenteel de haven terreinen langs het Kluizendok opvult. De havens dienen daar na, met steun van de Vlaamse re gering, over te gaan tot inbrei- ding en renovatie van oude ha venterreinen. In Zeebrugge is nog ruimte voor uitbreiding in het gebied van de achterhaven. En tenslotte pleit de VHV voor snelle besluitvorming over een drastische verbetering van de achterlandverbinding voor alle vier de havens. Bedragen Ook de politieke partij Groen! en Het Vlaams Belang hebben zich inmiddels tegen de aanleg van de peperdure Oosterweelver binding uitgesproken. Volgens globale cijfers zou de bouw van de brug-tunnel minstens twee miljard vergen in plaats van de oorspronkelijk geraamde 1,34 miljard. De havenwerkgevers noemen zelfs een kostenpost van 3,5 miljard. De Beheers- maatschappij Antwerpen Mo biel, die verantwoordelijk is voor het masterplan dat de infra structuur rond Antwerpen aan zienlijk moet verbeteren, noemt die bedragen uit de lucht gegre pen. Komend najaar wordt be slist welk bouwconsortium de verbinding mag uitvoeren. Vier bouwcombinaties hebben eind juni een offerte ingediend. Pas in een later stadium wordt over de prijs gepraat. De verbinding, genoemd naar het opgeslokte polderdorp Oosterweel, wordt tien kilometer lang. Volgend jaar al moet worden begonnen met de bouw. In 2011 zou de laatste ontbrekende schakel in de Kleine Ring in gebruik moeten worden geno men. Geen hoger beroep zaak Ganseman KAPELLE - Het Openbaar Ministerie gaat niet in beroep tegen de vrijspraak van ex-wethouder P. Ganseman van Kapelle. Die stond vorige week voor de politierechter, om dat hij in de nieuwjaarsnacht een bestuurslid van de Vere niging van Eigenaren van het recreatiebungalowpark De Oesterbaai in Wemeldinge in het gezicht zou hebben ge slagen. De kwestie leidde eerder dit jaar tot het aftreden van Ganseman. De rechter oordeelde vrijdag dat er onvol doende bewijs tegen Ganseman bestaat. Zo werd de eis van het Openbaar Ministerie, een voorwaardelijke geld boete van tweehonderd euro, verworpen. Datzelfde OM liet gisteren weten niet in beroep te gaan tegen de uit spraak. Een woordvoerster liet weten ondanks de vrij spraak toch content te zijn met het vonnis. Boete voor geweld binnen relatie MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek veroordeelde gisteren een 52-jarige inwoner van Rilland voor geweld in de relatiesfeer tot 500 euro boete en dertig uur voorwaardelijke werkstraf. De Ril lander kon niet verkroppen dat zijn vrouw van hem wilde schei den. In een dronken bui zocht hij vorig jaar 28 augustus in Ril land zijn vrouw op, die bij een kennis in een caravan ver bleef. Toen hij niet werd binnengelaten, gooide hij een grasmaaier tegen de caravan, die daardoor beschadigd werd. „Ik maak jullie kapot", had hij geroepen. De ken nis, met wie zijn vrouw een relatie zou hebben, had ter verdediging in een reflex een mes gepakt. Officier van jus titie G. Oosterveld eiste dertig uur werkstraf. De politie rechter hield rekening met de omstandigheden, zoals het blanco strafblad, en veroordeelde verdachte tot 500 euro boete en dertig uur voorwaardelijke werkstraf. Kluis gestolen SCHARENDIJKE - In een bedrijfspand in Scharendijke is in de nacht van zondag op maandag ingebroken. Uit de kantoorruimte van het pand is een kluis weggehaald. Het is niet bekend wat in de kluis zat. Cel en tbs voor brandstichter MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een vijftigjarige inwoner van Stoppeldijk voor bedrei gingen en brandstichting tot achttien maanden gevange nisstraf plus tbs met dwangverpleging veroordeeld. De man gooide vorig jaar 25 mei in Middelburg twee molotov cocktails naar de woning, waarin zijn ex-vrouw zich met haar vriend bevond, maar miste zijn doel. Ook bedreigde hij het stel met een pistool. Inrichtingen weigerden de man vrijwillig op te nemen, zo dat er voor de rechtbank niet anders restte dan een tbs-op name met dwangverpleging. Het Openbaar Ministerie had dezelfde straf geëist. Geld gestolen uit woning RETRANCHEMENT - Uit een woning in Retranchement zijn zondag enkele duizenden euro's gestolen. De bewo ner werd door een vrouw met een smoes uit de woning ge lokt, waarna een ander de woning binnen is gegaan en het geld heeft weggenomen. Werkstraf voor MSN-stalker MIDDELBURG - Een 32-jarige man uit Vlissingen heeft zich volgens officier van justitie G. Oosterveld schuldig gemaakt aan stalking van drie jonge meis jes. Hij stuurde hen via het chat- programma MSN regelmatig schunnige teksten en pleegde be dreigende telefoontjes. Oosterveld eiste gisteren in Mid delburg wegens stalking van de vijftienjarige en zestienjarige meisjes 240 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. In haar eis nam ze ook de schennispleging mee (hij toonde de meisjes via de we bcam zijn geslachtsdeel). Politierechter M. Klarenbeek bracht er tegen in dat de meisjes zich bij het chatten ook niet onbetuigd hadden gelaten. Dat de meisjes tegenover de Vlis- singer ook vunzige taal bezig den, bracht haar op een aanmer kelijk lagere werkstraf van 75 uur. „De meisjes zijn op een leeftijd dat ze nieuwsgierig worden naar seks. Zij hebben ook een aandeel gehad", vond ze. door Melita Lanting NEELTJE JANS - Veertien Franse jongeren zitten deze week op Schouwen-Duiveland. Ze doen mee aan de internatio nale uitwisseling tussen jonge ren van de gemeente Schou wen-Duiveland en het Franse Saint Hilaire-du-Harcouët. Gis teren waren ze met hun Holland se leeftijdsgenoten een dagje naar Waterland Neeltje Jans. Een beetje sloom komt het gezel schap de bus uit. Het warme weer, een week lang elke dag op pad en het stappen in Renesse ei sen hun tol. Het programma in het waterpark biedt gelukkig voldoende mogelijkheden om er een rustig dagje van te maken: een film bekijken en een vaar tocht over de Oosterschelde. De geplande wandeling naar een van de pijlers gaat wegens tijd gebrek niet door. Elise, Tessa, Iris en Anne zitten na afloop van de film een beetje lui op een bankje in de zon. „Kunnen we niet het water in?", verzucht een. Het is voor de mei den de tweede keer dat ze mee doen met de uitwisseling. Vorig jaar zijn ze naar Frankrijk ge weest. „Dat was veel leuker. Wij kennen dit natuurlijk allemaal al en vorig jaar was het nieuw voor ons. En wat ook jammer is dat het programma elke dag al vroeg is afgelopen, terwijl we vo rig jaar wel tot zeven uur door gingen." Maar verder vinden ze het heel leuk. „Het klikt best wel tussen ons, het is heel gezellig. We zijn ook met ze uit geweest in Renes se. Alleen, ze fietsen zo lang zaam en lopen telkens weg." Maxime uit Saint Hilaire-du- Harcouët zit met een paar mei den in het zand naar de zand sculpturen te kijken. Wat tot nu toe een hoogtepunt was? „Renes se." Hij is samen met een groot deel van de groep naar Renesse geweest om het uitgaansleven in Nederland 'te bestuderen' en dat is hem goed bevallen. Het is voor de eerste keer dat het groepje meedoet aan de uitwisse ling. „De mensen in het gastge zin zijn heel aardig en het is heel leuk." Voor vandaag staat een dagje Amsterdam op het programma. Onder leiding van een gids gaan ze per fiets de stad verkennen. Donderdag gaan de Franse jon geren weer naar huis. De Nederlandse en Franse jongeren die gisteren een bezoek brach ten aan Neeltje Jans, deden het - wegens de warmte - rustig aan. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31