ymnastiekclub luidt noodklok PZC Intrigerend patroon in Schouwse tarwe lie J Plan Marina Veere opnieuw afgewezen Vlaamse havens hebben liefst nieuwe zeesluis Terneuzen ,11 W'lOS uit Yerseke wil het liefst een eigen onderkomen dinsdag 18 juli 2006 jtobPaardekam [gSEKE - Gymnastiekvereni- - VZOS uit Yerseke maakt £<rrote zorgen over haar toe- i De nieuwe gymzalen in plan Yerseke-West voldoen s voorzitter M. Sinke ab- niet aan de wensen van 'club. Het liefst wil ze een ei- uonderkomen. ie hekelt het beperkte aan- 1 vierkante meters dat in het euwe complex is gereserveerd #r opslag. De basisuitrusting ■slaat straks uit de toestellen lodig zijn voor de scholen, •daar heeft VZOS niet ge- aan. „Nou is dat op zich pi zo'n probleem, want wij sben gespaard en schaffen If die extra toestellen wel ja", aldus Sinke. „Maar er is cnruimte om ze op te slaan." éigens de voorzitter heeft de leniging het punt aangekaart ij de gemeente, maar wordt ze iel gehoord. Dat geldt ook voor nvens om een eigen zaaltje te djgen, waar de club fitnessap- iiatuur permanent op kan stel- u. „Want zaken als fitness heb- a we gewoon nodig, omdat de :;oddat leuk vindt", zegt Sin- i „We hebben nu tweehon- id leden, maai- in potentie auen dat er volgens mij meer driehonderd worden. Dan ■ten we de mensen wel iets jien bieden en daar hebben meer ruimte voor nodig." Ijd ■t alleen ruimte in vierkante iers, maar ook ruimte in tijd. zou de vereniging heel graag ïdag lessen geven aan oude maar dat kan niet, omdat scholen dan in de zaal zitten, ike vermoedt dat dat in de komst met anders zal zijn, dat m het plan-west maar te gymzalen zijn voorzien. ze eigenlijk het liefst zou -Men is een eigen accommoda- voor de gymclub. Ze denkt irbij aan de huidige gymzaal de Tuinstraat. De gemeente die - als de scholen naar de ve zalen zijn verkast - voor symbolisch bedrag aan [ozakkenkoor ingt in Irouwershaven OUWERSHAVEN - Het Oe- Kozakkenkoor geeft zater- 29 juli een concert in de Gro- ofNicolaaskerk in Brouwers- ïn. Het Schwarzmeer Don akenkoorkomt dinsdag 8 au- itus naar Zierikzee voor een ïcert in de Lutherse kerk. Oeral Kozakkenkoor werd 1924 in Parijs opgericht en eft anno 2006 Duitsland als ishaven. Het koor houdt zich Eg met traditionele en min bekende gezangen uit de 'sh-orthodoxe kerk. ■Schwarzmeer Don Kosaken- bestaat uit Russische en jarse zangers.Het concert de Lutherse kerk in Zierikzee om 20.00 uur. Kaarten deVWin Zierikzee. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 *460 AA goes Tel: 0113-315670 fee 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl fank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Weke van der Jagt tobPaardekam Koen de Vries (sport) hermen van der Werf centrale redactie l fostbus 31 w60 aa goes I Tel: (0113)315500 fe*: (0113)315669 (E-mail: redactie@pzc.nl "ternet w.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl VZOS kunnen schenken, waar na die hem zelf opknapt en even tueel een stukje uitbreidt. De tafeltennisclub zou daar ook bij betrokken kunnen worden. „Natuurlijk hebben we er zelf het geld niet voor", beseft Sin ke. „Maar het Rijk heeft 36 mil joen euro uitgetrokken voor de breedtesport. Daar moeten we maar eens aanspraak op maken. De gemeente moet dan wel een beetje helpen, want die dient voor de aanvraag te zorgen." Omdat de vereniging het gevoel had tot nu toe weinig serieus te worden genomen door de ge meente, heeft ze het college on langs een brandbrief gestuurd, waarin de genoemde pijnpunten nog eens worden opgesomd. Verantwoordelijk wethouder J. de Kunder is wegens vakantie niet in staat te reageren. Wel laat een woordvoerder van de ge meente weten dat het college na de zomer graag met VZOS om de tafel gaat om de problemen te bespreken en wellicht op te lossen. Aan de Stolpweg tussen Nieuwerkerk en Dreischor maakte Remko Delfgaauw in opdracht van Editie NL een graancirkel. door Esme Soesman DREISCHOR - Even, heel even leek de geschiedenis zich te herhalen. In een tar weveld aan de Stolpweg tussen Dreischor en Nieuwerkerk werd eind vorige week een intrigerend patroon ontdekt. Geen mysterieuze graancirkel, helpt maker Remko Delfgaauw de mens heid snel uit de droom. De Zonnemairse landschapskunstenaar maakte het ob ject in opdracht van het televisiepro gramma Editie NL. Delfgaauw verwierf in 1997 faam door zich bekend te maken als creatief brein achter de Gulden Tunnel bij Nieuwer kerk; zijn eerste en meteen ook de groot ste graancirkel die ooit in Nederland werd gevonden. Sindsdien creëert Delf gaauw jaarlijks wel wat. Zoals nu het logo van het tv-programma Editie NL, dat ongeveer 40 bij 40 meter meet. Het ontleden van dit figuur („Een ovaal is technisch complexer dan een cirkel") om tot de praktische uitvoering te kun nen komen, heeft de inwoner van Zorrne- maire een uur of tien gekost. Drie vol wassenen en twee kinderen hebben ver volgens in zo'n tweeënhalf uur tijd vol gens de door Delfgaauw ontwikkelde methode het patroon in het graanveld getrokken. Met een team een ontwerp omzetten in een perfecte uitvoering geeft een enor me kick, verwoordt Delfgaauw zijn nog steeds niet gedoofde passie voor graan cirkels. Geïnspireerd door het boeddhis me trekt hij zich van de vergankelijk heid van zijn werk als landschapskun stenaar niets aan. „Je legt een mooi sym bool in het veld neer. Dat straalt daar voor een paar weken en dan de zeis er over. Dat is goed." Nog altijd wordt er gespeculeerd over de oorsprong van graancirkels. Van lang niet alle cirkels is de maker be kend. Agrariër Leen Hanse uit Zierik zee heeft de heisa rondom dat mysterie twaalf jaar geleden vanaf de eerste rij kunnen ervaren. De ene dag was er nog niets te zien. De volgende dag kreeg hij een seintje dat-ie maar eens even een kijkje op zijn land moest gaan nemen. Vanaf dat moment was het gekkenhuis, blikt Hanse op die episode in zijn leven terug. „De eerste zaterdag stonden er 1500 tot 2000 man op mijn veld. Er kwa men taxi's aan die mensen afzetten van een jaar of zeventig, tachtig." Beelden van zijn akker waren in wel vijftig verschillende landen op televisie te zien. Krankjorum, maar Hanse kijkt niet eens negatief terug op die periode. „Ik heb het toch wel leuk gevonden. Er zijn zoveel soorten mensen die ik daar door heb ontmoet." En zoveel bijzonde re dingen die hij heeft beleefd. Zoals die hond die pertinent weigerde achter zijn baasje aan de graancirkel in te stap pen. De maker van de graancirkel op de grond van Hanse heeft zich ook nooit bekend gemaakt. „Dus waar of niet waar? Zeg het maar. Ik ben niet zo gelo vig, maar weten doe je het nooit." Voor Delfgaauw was het in eerste in- foto Janine Verschuure stantie zijn fascinatie voor ufo's en bui tenaards leven waardoor hij geprikkeld werd het fenomeen graancirkels inten sief te bestuderen. Als dit boodschap pen zijn van onbekende energiebron nen, doen ze wel goed hun best hun boodschap onbegrijpelijk te houden - moest Delfgaauw na enige tijd constate ren. En ook: „Waarom zouden mensen op de maan kunnen lopen, maar niet in staat zijn zelf graancirkels te maken." Het zette de inwoner van Zonnemaire aan tot het uitdokteren van een metho de om, zonder menselijke sporen na te laten, patronen in graan te kunnen trek ken. En om en passant die techniek ook aan anderen te openbaren, om aan te to nen dat graancirkels wel degelijk van menselijke makelij kunnen zijn. Niet dat hij nooit twijfels heeft gehad, maar Delfgaauw is door de praktijk ook nuch terder geworden. „Dat mysterie hebben we nu wel gehad." Echter: de kick van het maken blijft. Zo loopt hij rond met het plan om in de toe komst ooit nog eens iets groots („Iets van 300 bij 300 meter of zo") te produce ren. „Maar dat zal zeker niet meer dit jaar zijn." Drankrijder raakt mini-bike kwijt MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Yerseke is gisteren in Middelburg voor dronken rijden op een mi ni-bike conform de eis veroordeeld tot een half jaar rijont zegging en 440 euro boete. In de strafmaat werd meegeno men dat er geen verzekering was. Daarnaast is de ver dachte de mini-bike kwijt, omdat politierechter M. Kla- renbeek het in beslag genomen voertuig verbeurd ver klaarde. Het rijgedrag van de man viel de politie op 19 april op toen hij op zijn mini-bike door zijn woonplaats scheurde. Uit de blaastest volgde een score van 810 micro gram: bijna vier keer zoveel alcohol als is toegestaan. Blik opzij veroorzaakt botsing KATS - Een blik opzij is een 21-jarige Bredanaar zondag avond duur komen te staan. Op de N256 bij Kats zag hij te laat dat de auto voor hem afremde voor een file. De Bre danaar trapte nog op de rem, maar hij kon niet voorko men dat hij een moment later op zijn voorganger botste, een 36-jarige automobilist uit Eindhoven. De 21-jarige au tomobilist is in het ziekenhuis van Goes opgenomen met nekklachten. De andere automobilist bleef ongedeerd. Gewonde door grap met waslijn VEERE - Twee Belgische jongens van vijftien en zestien zijn in de nacht van zondag op maandag in Veere aange houden omdat ze een waslijn over het fietspad hadden ge spannen. Een 44-jarige Middelburger raakte gewond toen hij tegen de draad aan reed. Dat gebeurde op het fietspad langs de Veerseweg ter hoogte van de Bieweg. De man liep schaafwonden en een snee in zijn gezicht op. De draad was gespannen tussen twee verkeersborden. De man zag de twee jongens na zijn val wegrennen. Hij heeft nog geprobeerd om ze te pakken te krijgen, maar dat is niet gelukt. De politie kon de twee even later aanhouden op een camping in de buurt. Ze hebben de politie verteld dat ze een grap wilden uithalen. Ze hadden zich niet ge realiseerd dat daarbij mensen ernstig gewond kunnen ra ken. Verwaarloosde kittens gevonden MIDDELBURG - De dierenambulance heeft gisteroch tend rond tien uur twee verwaarloosde kittens opgehaald in het centrum van Middelburg. De beesten zaten in een mandje. De poesjes waren te mager, ze hadden oormijt en één van de twee had vergroeiingen aan zijn poot. De jon ge katjes worden door de dierenarts behandeld. Gewonden bij aanrijding Domburg DOMBURG - Een 30-jarige automobiliste uit Middelburg en haar 36-jarige passagiere uit Vlissingen zijn gisteren gewond geraakt bij een botsing in Domburg. Zij reden met hun auto op de Roosjesweg, toen een tegemoetkomen de Duitser (69) uit Siegen hen bij het linksafslaan geen voorrang verleende. Dat gebeurde even voor het middag uur. De Middelburgse had na de aanrijding last van haar nek, de Vlissingse van haar borst. Beiden zijn met een zie kenwagen naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. Ook de Duitser klaagde over pijn op de borst nmaar hoef de niet naar het ziekenhuis. Beide auto's werden volledig vernield. Veiliger fiets verkeer OUDELANDE - De firma Hoondert uit 's-Heeren- hoek heeft deze week bijna 2,5 kilometer meer ver keersveiligheid opgeleverd. Het fietspad langs de Dierikweg, tussen de Stelsedijk bij Kwadendam- me en het dorp Oudelande, is klaar. Het ligt aan de oostkant van de weg op de plaats waar vroeger de sloot was. Een klein eindje verder is een nieu we waterloop met meer capaciteit gegraven. De Dierikweg, waar hard gereden wordt en waarin verrassende bochtjes zitten, was voor fietsers en voetgangers gevaarlijk. Ongelukken met gewon den gebeurden er regelmatig. Om de veiligheid bij de kruisingen te verhogen draait het pad op de meeste plaatsen een stukje uit. Bij de aansluitin gen op de dijken zullen schrikschichten worden aangebracht. Dat gebeurt overigens pas na de bouwvakvakantie als de rest van de markeringen wordt gemaakt. Het fietspad heeft bijna negen ton gekost. Het waterschap Zeeuwse Eilanden be taalde het leeuwendeel met een bijdrage van de provincie van een ton. De gemeente Borsele be taalde 50.000 euro en het stukje binnen de be bouwde kom komt van Oudelande. foto Willem Mieras door Maurits Sep VEERE - De gemeente Veere blijft moeite houden met de plannen van Marina Veere. Een eerste alternatief is inmiddels weer afgewezen. De aanpassing die daarop is ingediend, wordt nu bestudeerd. „We hopen nog steeds een oplos sing te bereiken", zegt wethou der J. Bostelaar. „Maar het is toch een zeer moeilijke opgave om dat wat Marina Veere wil in overeenstemming te brengen met wat wij als gemeente willen en wat de inwoners willen." In juni lag er een voorstel voor appartementen langs en ligplaat sen voor jachten in het Kanaal door Walcheren. Dat voorstel is door het college van B en W van Veere echter afgewezen. Het vol doet niet aan de voorwaarden die de gemeente heeft gesteld, vindt het college. De kritiek komt er kort gezegd op neer dat het nieuwe plan van Marina Veere te groot is. In plaats van een jachthaven met overnach tingsmogelijkheden en voorzie ningen aan de wal, is in de ogen van de gemeente sprake van een appartementencomplex met ook nog enkele ligplaatsen. Er is, constateert het college, vooral gestreefd naar de bouw en ver koop van woningen en apparte menten, zonder dat een relatie is gelegd met de jachthaven. De prijsklasse duidt erop dat de woningen niet bedoeld zijn voor mensen die met hun boot in Veere aanleggen en er ook wil len slapen, maar omgekeerd, mensen die er wonen of verblij ven en ook een ligplaats nodig hebben. En dat is niet de bedoe ling, stelt het college. Bovendien is in dit voorstel geen plaats meer voor ambachtelijke activi teiten als de bouw en verkoop van boten. Dat is echter wel de rechtvaardiging voor nieuw bouw, waarschuwt het college. Volgens F. Vroom van Marina Veere is een gewijzigd plan inge diend. Zij wil echter niet zeggen wat daar in staat. De gemeente bevestigt dat er een aanpassing is ontvangen, maar heeft die nog niet beoor deeld. De familie Vroom is al pakweg twintig jaar bezig met Marina Veere. Het eerste plan is in 1980 ingediend. Vroom heeft nog steeds de volle overtuiging dat zij er met de gemeente in september definitief uit komt. door Wout Bareman ANTWERPEN - De Vlaamse re gering kan beter snel investeren in de bouw van een nieuwe zee sluis in Terneuzen en in de Waaslandhaven en geld beste den aan de opwaardering van de Expresweg langs de grens tus sen Antwerpen en de kust, dan miljarden te investeren in de Oosterweelverbinding, de brug-tunnelcombinatie, die de Kleine Ring rond Antwerpen moet voltooien. Voorzitter N. Saverys van de Vlaamse Havenvereniging (VHV) noemt de Antwerpse ver binding, met de futuristische dubbeldeksbrug De Lange Wap per, een prestigeproject dat nau welijks zal bijdragen aan het op lossen van het verkeersinfarct rond Antwerpen. Andere infra structurele voorzieningen, zoals betere verbindingen met het ha vengebied, doen dat wel. In een beleidsnotitie pleit de VHV, de koepel van de belangrijkste Vlaamse havens (Antwerpen, Gent, Zeebrugge en Oostende, voor tal van andere projecten. Naast de zeesluizen in Terneu zen en de Waaslandhaven op de Antwerpse linkeroever gaat het om de ombouw van de Expres- weg tot volwaardige autosnel weg, een directe verbinding van de Liefkenshoektunnel met de zuidelijker gelegen E17, de reno vatie van een aantal oude slui zen in Antwerpen, de spoortun nel parallel aan de Liefkens hoektunnel en verbreding van het Albertkanaal. Alleen op die manier kunnen de Vlaamse ha vens hun positie veilig stellen. De havenwerkgevers stellen vast dat met de geplande aanleg van de getijdehaven Het Saeftin- gedok ten noorden van Het Deurganckdok op de linkeroe ver een verdere expansie van de Antwerpse haven nagenoeg uit gesloten is. Hetzelfde geldt voor Gent, dat momenteel de haven terreinen langs het Kluizendok opvult. De havens dienen daar na, met steun van de Vlaamse re gering, over te gaan tot inbrei- ding en renovatie van oude ha venterreinen. In Zeebrugge is nog ruimte voor uitbreiding in het gebied van de achterhaven. En tenslotte pleit de VHV voor snelle besluitvorming over een drastische verbetering van de achterlandverbinding voor alle vier de havens. Volgens globale cijfers zou de bouw van de brug-tunnel in Ant werpen minstens twee miljard vergen in plaats van de oor spronkelijk geraamde 1,34 mil jard. De havenwerkgevers noe men zelfs een kostenpost van 3,5 miljard. De Beheersmaat- schappij Antwerpen Mobiel, die verantwoordelijk is voor het masterplan dat de infrastruc tuur rond Antwerpen moet ver beteren, noemt die bedragen uit de lucht gegrepen. Dit najaar wordt beslist welk bouwconsor- tium de verbinding mag uitvoe ren. Volgend jaar al moet wor den begonnen met de bouw. In 2011 zou de laatste ontbrekende schakel in de Kleine Ring in ge bruik moeten worden genomen. agenda STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Stadhuis, 10.00-17.00 uur: tentoonstel ling miniatuurdraaiorgels; R.K. Maria Magdalenakerk, 12.30-16.30 uur: geopend voor bezichtiging; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: Demonstratie diverse ambachten; Het Snooker Centrum, 13.30-16,30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, (Mariakerk) 13.30 uur: Caril lonbespeling door Sjoerd Tamminga; R.K. MAriamagdalenakerk, 11.00 uur: Concert Zeeuwse koorschool; VVV, 14.00 uur: gratis stadswandeling door 't Gilde de Bevelanden Goes; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; HANSVUEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: Welfarewerk; KLOETINGE - Geerteskerk, 13.30-16.00 uur: Geopend voor publiek, gidsen zijn aanwezig; KRUININGEN 't Molenhof, 10.00-17.00 uur: Agapanthusdag; Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljart clubsenioren; 13.30-16.30 uur vrouwen club senioren; WEMELDINGE De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten, 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK - Perponcherpol- derweg 1, Kunstwei, Creatieve zomer week voor jong en oud, www.dekunst- wei.nl; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur; Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25