Vogels geven gratis zomeravondconcert Wa doe je noe mee twii kistjes op de vliering? De straat was vroeger een echte zakenstraat' Nieuwe raadkaart ^EK\ dinsdag 18 juli 2006 Boerenzwaluw foto's Chiel Jacobusse In deze tijd van het jaar zijn er heel wat avonden geschikt om lekker lang bui ten te zitten. Het is dan heer lijk om na een warme dag te genieten van de koelere avond, onder het genot van een vogelconcert. Als je op een zwoele zomer avond buiten bent in dorp of stad, kun je veel verschillen de vogels horen: Tjilpende huis mussen die zich voorbereiden op de nacht en daar zeer druk mee zijn; de achter elkaar aan vliegende sikkelvormige gier zwaluwen die iedere paar minu ten overkomen en van die gieren de geluiden maken; kwetteren de huiszwaluwen die nog net voor het donker af- en aanvlie gen tussen dakrand en lucht ruim, omdat juist rond die tijd van de dag de insecten het meest actief zijn; het knarsend gebrabbel afgewisseld met een paar bijna heldere tonen van de zwarte roodstaart die zijn terri torium nog maar eens afbakent (iets wat alle mannetjes zangvo gels iedere ochtend en avond in voorjaar en zomer doen door middel van zingen); en dan is er nog de spreeuw die een heel con cert in zijn eentje geeft, want de ze vogel imiteert heel wat omge vingsgeluiden. In een wat meer agrarische omgeving wordt dit orkest nog aangevuld met onder andere de boerenzwaluw en de witte kwikstaart. Kieren Het hierboven genoemde orkest bestaat alleen nog maar uit vo gels die niet veel groen eisen. Ze hebben allemaal voldoende aan gebouwen als het gaat om nest- bouw. Dat geldt ook voor kau wen en kerkuilen. Toch gaat het deze vogels zeker niet allemaal voor de wind. Dit komt omdat gebouwen steeds vaker herme tisch worden afgesloten, terwijl de vogels juist kieren, gaten of randen nodig hebben om te broe den. Dat betekent niet dat we nu onze huizen moeten laten ver pauperen ter bescherming van deze vogels. Er zijn veel alterna tieven te bedenken zodat we toch samen kunnen leven: zij maken gebruik van onze facili teiten en wij kunnen ons oud brood kwijt, hebben minder last van insecten en kunnen genie ten van hun geluiden en geschar rel. Huizen die een overstek (brede De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren iveke- lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. dakrand) hebben, bieden vaak gelegenheid voor het broeden van huiszwaluwen, die onder die overstek meesterlijke nesten metselen van modder wat ze beetje bij beetje met hun snavel uit plassen in de buurt halen. Ook het hoog ophangen van een witte plank met wat steunschot- jes aan de onderkant, biedt gele genheid tot nestbouw van deze vliegeniers. Daarnaast maken ze ook dankbaar gebruik van kunstnesten en oude nesten. Huismussen en spreeuwen broe den graag veilig in nissen van huizen en schuren of in dichte begroeiing. Ze vinden het ook geen probleem om in een stenen pot of nestkast te broeden, ze ker niet als daar een beetje een met struiken of klimop begroei de omgeving naast is. Om nissen in huizen na te bootsen, zijn er speciale dakpannen voor huis mussen, spreeuwen en gierzwa luwen ontworpen. Deze dakpan nen zijn in elke kleur en maat te bestellen en zijn even goed als een normale dakpan, maar ze hebben een extra golf waartus sen deze soorten kunnen broe den. Kunstnest Naast dakpannen bestaan er ook speciale stenen die in een muur gemetseld kunnen wor den. De stenen hebben een kier en zijn deels hol van binnen. De ze stenen kunnen overigens al leen tijdens de bouw geplaatst worden. Het is beter om kunst nesten niet pal op het zuiden of westen te hangen maar oost? noordoost. Zwaluwen willen daarnaast een goede aanvlieg- mogelijkheid. De zwarte rood staart, waar het zo slecht nog niet mee gaat, behoeft niet veel: een stapel dakpannen kan al vol doende zijn. Belangrijk is dat de omgeving niet te opgeruimd is. Boetes Naast het creëren van broedgele- genheid is het nog veel belangrij ker dat bestaande nesten be schermd worden. Sowieso is het verstoren van nesten in Neder land verboden via de Flora- en Faunawet. Het is bijgevolg ten strengste verboden zwaluwnes ten af te steken. Hier staan flin ke boetes op en het is bovendien niet erg ethisch. Het is eigenlijk te vergelijken met het gooien van een bom op huizen en let wel: het gaat dan om een met ei gen handen gebouwd huis en de kinderen zijn thuis. De poep is eenvoudig weg te vangen door het plaatsen van een mestbank- je onder het nest of gewoon de mest om de paar dagen even weg te scheppen. Om die mooie zomeravonden niet in een akelige stilte te hoe ven doormaken, zou het niet on aardig zijn als eenieder die daar van geniet, ook zijn steentje of dakpannetje zou bijdragen. Of in ieder geval de broedende vo gels met rust laat. Wannes Castelijns Het ligt al een paar jaar op de vliering. Een houten kistje, zonder slot en met een gammel scharniertje. Toen ik eens in Middelburg op de Vis markt terechtkwam, kocht ik het. Voor iets van twintig gul den. Een prachtig gesneden kist je, met vissen, vogels en schapen erop. Van binnen bekleed met rood fluweel. Twee vuisten lang, één vuist hoog. Waor of ze die vroeger voor ge- bruukende?, vraag ik aan een man die in een kraam staat op de rommelmarkt in Bresjes. Ik wijs op een vergelijkbaar kistje. Oh, joeng, dao leihen ze vroeger allerlei spulletjes in ee. En met die boodschap scheept hij mij af. Allerlei spulletjes, zöas een flesje eau de cologne, een allozie of een mutsespelle. Omdat-ie merkt dat ik er toch wel wat meer dan gewone belangstelling voor heb, pakt hij het kistje op en doet het deksel open. Ook rood fluweel van binnen. Twee vrouwen die ook bij het kraam staan, gaan mee in het ge sprek. De jongste, die met een Axels accent praat, zegt: Jao, die 'aon wieder vroeger ook. Bie m'n opoe stongen die in de kas- se. En dao laogen de zuiveren le peltjes inne. En die kwam van 't Veer. En met veel een omhaal vertelt ze dat ze vroeger als klein meisje bij d'r oma op Zaamslagsveer dikwijls zo'n doosje heeft gezien. Misschien wel het zelfde. Ook uitgesneden met vissen en vogels en op de zij kanten ook paarden en schapen. En mee onze naogels goengen me dan deu die groefjes van die schaopekrullen. En enthousiast vertelt ze verder dat oma dan steevast riep: 'Da meugenjulder nii doene!' Mao wieder deden da dan toch ee. Ze grinnikt wat. En 't döósje goeng in de kasse. En lachend kijkt ze naar haar tan te. Die zegt niks en knikt maar eens. De koopman duwt het kistje in m'n handen. Niet opdringerig, eerder vriendelijk en uitnodi gend om het kostbare voorwerp eens rustig te bekijken. Dat is zijn sterke kant. Weinig zeggen. En nu heeft hij geluk, want één van de kijkers neemt de rol van hem over. Iemand anders die je koopwaar aanbeveelt. Beter kan toch niet? Nêê, denk ik, da's gêên deugestoken kaorte. Da vrouwtje is nii ingezet om z'n spulletjes an de man te brien- gen. Ik doe het deksel voorzich tig ook eens open en kijk naar de scharniertjes. Niks biezon- ders zö te zien, denk ik. Ze zijn vakkundig in het hout inge werkt. Of het veel gebruikt is? 'k Dienken van nii, zegt de kóóp man, wan da zit weinig of gêên speelieng op. Ik pak het deksel in m'n ene en het bodempje in m'n andere hand en probeer het uit. Jao, zeg ik, 't allemao nog goed op z'n plekke. En voorzich tig ga ik met mijn vingers stre lend over de schaapjes aan de zijkant. Het deksel gaat nog eens omhoog. Nog voor ik goed naar het slotje kijk, hoor ik naast me zeggen: Mao die bin nenkant die ruukt 's aordig ee. Da ivas trouwes bie m'n opoe ook zö. Dao moen 'k noe wel 'n bitje an dienken. Zonder naar de prijs te vragen, geef ik het doosje terug. Eèn doosje is genoegt, denk ik. Eên döósje en dan nog wè zonder slot. En met een 'Nog goeie zao- ken, ee', vertrek ik. Op pad naar een betere koop. Ja, eigenlijk is het alleen maar kijken op die rommelmarkten in het zomersei zoen. 't Is mêêr voo de toeristen, denk ik. En die kieken ook mao wa roond. Als ik op het eind van de rij kra men ben, schiet me te binnen dat ik helemaal niet naar de prijs van het kistje heb ge vraagd. Even had ik eraan ge dacht. Maar toen dat meisje over d'r oma op 't Veer begon, was ik afgeleid, 'k Moen toch te ruggaan, denk ik, terug nao da kraom vöö da da meissen da kist je gao kóópen. Allerlei argumen ten schieten door m'n hoofd: ze zal het kopen.omdat het zo mooi is aan de buitenkant en boven dien ze heeft de geur herkend. Daar gaat ze vast en zeker veel geld voor neertellen. Joengen, hoor ik een stemmetje in m'n hoofd zeggen, laote hie je kop toch nii zot maoken. Wa doe je noe mee twii kistjes op de vlie ring? En die staot a zö vol. Ik heb m'n besluit genomen. An 'k deustappen èn 'k net nog de bus naor uus. Lang moet ik niet wachten. De chauffeur kijkt naar m'n zwerfkaart. De klein dochter van de oma van 't Veer zit op de tweede bank. Naast d'r tante. We zeggen alle drie 'hui'. Ik zoek een plekje in het midden van de bus. Ze zeggen niets over het doosje. Ik ook niet. De bus trekt op. Die binnen zeker 'n hal te êêrder opgestapt, denk. In de buurt van de rommelmarkt min dert de chauffeur vaart. Op het trottoir sjouwt een oudere man met een jute zak. Sjaffeur stop 's, hoort ik kleindochter van 't Veer door de bijna lege bus roe pen, dao staot 'n vint mee een zak mee geld. Rinus Willemsen *4 Voor N. Vos uit Middelburg was de raadkaart van alge- lopen week makkelijk. Ze bracht haar jeugd door in het eerste huis links op de foto. Haar ouders dreven er een krui denierswinkel. Daarvoor zat er een schoenmaker. „De straat was vroeger de Karnemelk- straat en al lange tijd heet het Ring in Oud-Vossemeer." Overi gens staat op de kaart zelf Dorpsstraat vermeld. De straat was in vroeger tijden een echte 'zakenstraat', consta teert J. Niemantsverdriet uit Oud-Vossemeer. Als nering doenden noemt hij onder ande ren schoenmaker Merijn van de Zande ('hij naaide altijd de le ren hallen voor de voetbalclub OVC'), vee- en melkhandelaar Cor van Vossen ('ik moest er vaak om één of twee schoteltjes melk'), het café van Engel Ver hees ('waar een goed biljart stond'), schilder Martien Hom mel (derde huis links), metse laar Bram Gunter en timmer man Merien Sonke. Ook was er een zadelmakerij. Inzender Vos merkt op dat in het huis naast schilder Hommel met gezin, zijn ouders en zijn twee zussen woonden. De gezus ters waren onderwijzeres op de katholieke lagere school. Het grote gebouw aan het eind van de straat was tot 1952 pastorie. Daarna werd het tot aan de her indeling gebruikt als gemeente huis en vervolgens werd het in gericht tot gemeenschapshuis De Vossenkuil. Er is een op knapbeurt voorzien. D. Vaders uit Oud-Vossemeer rept eveneens van een straat met veel middenstanders. Naast café De Hoop van Verhees, dat nog bestaat, was er ook café De Hoogkamer van de familie Vis ser, die ook tuig voor paarden verkocht. Vlak voor de Vossen kuil woont volgens deze inzen der al vele generaties de schil dersfamilie Ridderhof, momen teel Piet Ridderhof. „Een huisje ervoor woonde Kee Mart, die borstels en bezems verkocht." E. de Witte-van As uit Goes weet dat de dames Hommel Mie en Cato heetten. De politieman achteraan was een rijksveld wachter en heette waarschijn lijk Duine. Opmerkelijk trou wens, aldus C. F. Stevense uit Middelburg, dat op veel oude ansichtkaarten met dorpsgezich ten de sterke arm in de persoon van de veldwachter dikwijls na drukkelijk aanwezig was. Blauw op straat ging toen zeker op. De foto is omstreeks 1915 geno men, vermoedt C. P. Fase uit Sint-Annaland. „Links vooraan de schoenmakerswerkplaats van Herman de Klerk. Zijn zoon Jan de Klerk, rechts op de foto, was postbode en verkoper van Belgica-rijwielen." Fase stelt dat ze in Oud-Vossemeer behoorlijk kerks zijn. „Als je op het aantal kerkgebouwen in het dorp af mag gaan. Het zijn er maar liefst zes." D. E. Tollenaar uit Terneuzen dateert de kaart omstreeks 1930. Dat jaartal heeft ook verzamelaar Hans Lin- denbergh erop staan. Inzender Stevense komt op rond 1910. Hij weet dat de straat vroeger ook wel als 'Ach ter 't durp' werd aangeduid. He lemaal rechts in de hoek zijn net twee van de drie stoeptre den van het huis De Drie Trap jes te zien. Het werd bewoond door mevrouw Aarden. De pas torie is in 1896 gebouwd. Er naast, maar op de kaart niet zichtbaar, staat het in 1711 ge bouwde ambachtsherenhuis, dat tot 1953 dienst deed als raadhuis. Daarna zetelde de ge meente in de verbouwde pasto rie, waar bovenin de wijkzuster van het Groene Kruis woonde. Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: C. Burghout, Oud-Vossemeer, A. van der Vlies, Sint-Maartens dijk en E. de Witte-van As, Goes. Op de nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh een oud beeld van een zuidelijk gele gen dorpscentrum. Om welke plaats gaat het? Bij zonderheden over de omstandigheden toen en van daag, zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 22 juli worden gezonden naar: Redactie PZC Bui tengebied, postbus 31,4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mailredactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. Dorpstraat. Oud Vossemeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20