Strijd Israël-Hezbollah verhevigt Tsunami Java eist ruim honderd levens PZC Vlucht Kaplan schokt Belgen flannen voor sturen internationale vredesmacht krijgen weinig steun 19 Passagiers van NS worden gefrituurd Lewedorpse topduif Cas aan Chinees verkocht ochtend 0|3 enigen heet met maxima tussen 253133graden.Langs de Zeeuwse later wat koeler, door zeewind. ^^^^KÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊk no. 167 Ssdag 18 juli 2006 los nummer 1,25 Paardenstank jaagt toerist van terras Brugge internet: www.pzc.nl door Pascale Thewissen BRUSSEL - België is in rep en roer na de ontsnapping van Mu- rat Kaplan, een beruchte Bel gische crimineel. Een klopjacht leverde gisteren niets op. De oppositie heeft kritiek op mi nister van Justitie Onkelinx. Zij ondertekende het verlof voor Ka- plan, die bekend staat als 'ont snappingskoning' omdat hij eer der al vijf keer de benen nam. Kaplan keerde zondag niet te rug van verlof. Toen agenten hem gisteren zagen rijden in Brabant, zetten ze de achtervol ging in en openden het vuur. Mo gelijk raakte Kaplan daarbij ge wond. In Waver verschanste hij zich in een bouwmarkt. De poli tie evacueerde het personeel en de klanten. Sommigen waren in shock omdat Kaplan hen onder schot had gehouden. Gister avond was de crimineel nog steeds voortvluchtig. Oppositie partij CD&V, de Vlaamse chris ten-democraten, vraagt zich af hoe het mogelijk was dat Ka- plan verlof kreeg. Het Vlaams Belang eist het aftreden van mi nister Onkelinx. De Albanese Belg Murat Kaplan werd vooral bekend door zijn vlucht uit de gevangenis van Sint-Gillis, op 5 mei 1993. Sa men met twee andere crimine len gijzelde hij drie cipiers en de gevangenisdirecteur. Achtervolging Eén van de cipiers zat op de mo torkap en diende als menselijk schild. Kaplan zat achter het stuur tijdens de wilde achtervol ging door Brussel. Elf dagen la ter werd hij opgepakt. In april 2003 kwam Kaplan voorwaarde lijk vrij na een langdurig gevan- genisverblijf. Vorig jaar werd hij betrapt bij diefstal en nam hij de politie onder vuur. Voorzichtig begin van mosselseizoen ÏERSEKE - Het mosselseizoen ijgisteren voorzichtig begonnen met de aanvoer van een eerste Heine partij mosselen op de vei ling in Yerseke. Mosselbedrij- vengaan donderdag draaien. Ze leveren voorlopig alleen aan res taurants. Uit Beiroet gevluchte Italianen worden in de Cypriotische havenstad Larnaka van boord geholpen. Zij arriveerden daar gisteravond aan boord van de Italiaanse torpedojager Luigi Durand de la Penne. foto Philippe Wojazer/RTR Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16 en 17; Buitengebied: 19, 20, 21 en 22 .ïnnniG redactie buitenland BEIROET - De strijd tussen [jraël en Hezbollah is giste- teu verhevigd. Israël bom bardeerde voor de zesde op- tfiivolgende dag doelen in Libanon. Volgens Libanese bronnen steeg het aantal slachtoffers tot tweehon derd. Ook de islamitische beweging Hezbollah bleef raketten afvuren op Israël, jan Israëlische kant kwa den zeker 24 mensen om. De Israëlische regering noemde bet voorstel van de Verenigde \sües om een stabilisatiemacht yn de Israëlisch-Libanese trens te stationeren voorbarig. Premier Olmert zei gisteravond bal de acties worden voortgezet Ct de twee ontvoerde soldaten wij zijn en het Libanese leger k controle over Zuid-Libanon beeft overgenomen van de isla mitische Hezbollah. Hij uitte scherpe kritiek op Sy ne en Iran wegens de steun aan Babollah. iraêlische vliegtuigen bestook te gisteren opnieuw het noor- ca en zuiden van Libanon en cehoofdstad Beiroet. Hezbollah rairde weer raketten af op doé- ia in Israël. Daarbij werd een Satgebouw in Haifa vernield. Is- aël heeft de haven van de stad gesloten, Haifa is van groot eco- Hmisch belang voor Israël. Israël erkent dat grondtroepen korte tijd op Libanees grondge bied hebben gestreden. Ze zijn intussen weer terug, al dus een legerwoordvoerder, die meldde dat een derde van de ra ketinstallaties van Hezbollah is vernield. Een raket afgevuurd door Hez bollah kwam gisteravond neer naast een ziekenhuis in de Noord-Israëlische plaats Safed. Daarbij raakten zes mensen ge wond. De Libanese tv zond gisteren beelden uit van brandende brok stukken die afkomstig zouden zijn van een neergeschoten Israë lisch vliegtuig. De Israëlische minister van De fensie Peretz zei dat er geen vliegtuig wordt vermist, maar sloot niet uit dat het een onbe mand toestel betrof. Terwijl de gevechten steeds hevi ger worden, nemen de interna tionale inspanningen om tot een staakt-het-vuren te komen toe. De VN overwegen 8000 extra blauwhelmen te sturen, naast de 2000 VN-militairen die daar nu al actief zijn. Dat zei de Italiaan se premier Prodi na afloop van de G8-top in Sint-Petersburg. De VS reageerden terughou- dend op de plannen en Israël wil daar pas over praten als Hezbol lah is verdwenen uit het grensge bied. Ruim 100.000 mensen zijn de af gelopen dagen uit Libanon naar Syrië gevlucht. Dat meldden de Syrische autoriteiten gister avond. Meer dan 6500 buitenlan ders gebruikten Syrië als tussen station op weg naar huis. Onder hen zijn ook bijna 500 Nederlan ders. Syrië is de enige nog open verbinding met Libanon nu de luchthaven van dat land is ver woest en de haven door Israëli sche marineschepen is geblok keerd. GPD/RTR pagina 4 conflict komt niet uit de lucht vallen tranen bij evacuatie Kreekherstel in de Hoogerwaardpolder Verbod pedofielenpartij blijft uit De Haagse rechtbank wijst een verbod op de Partij voor Naastenliefde, Vrijheid en Diversiteit af. Om een verbod was gevraagd door stichting Soelaas, die onder zoek doet naar pedofilie. De 'pedofielenpartij' zegt nu aan de verkiezingen mee te willen doen. Snelrecht werkt goed Deze zomer zijn zeventien jongeren in Zeeland veroor deeld via snelrecht. Het gaat dan om misdrijven als ver nieling, vechten, diefstal en drugsgebruik. De politie is zeer te spreken over het snelrecht. 'Echte rottigheid' is er nog niet geweest. -,-Ll Storm Bilis blijft China geselen Door de storm Bilis zijn de laatste drie dagen al 188 mensen gedood in China. Grote delen van het land staan blank. Ook in Zuid-Korea eist noodweer een zware tol. foor vandaag staat alweer meer anvoer op het programma bij deYersekse mosselveiling. Drie partijen voor de vrije verkoop «orden verwacht. kei is dat nog niet voor de tijd tanhet jaar. Het koude weer af- slopen voorjaar heeft de groei ia de mosselen lange tijd opge boden. Het begin van het sei nen is twee weken verlaat, kor de sector én uiteindelijk ak de consument is het belang rijker dat er weinig Zeeuwse jjsselen zijn doordat de laatste aren onvoldoende mosselzaad sgevallen én kon worden gevist door wettelijke beperkingen. Prijzen Kosselzaad vormt de basis voor a mosselproductie. Het tekort ia mosselen zal zo goed als ze- kr effect hebben op de prijzen, k Yersekse handelsbedrijven ■■pn zich de komende weken 'J* op de levering aan restau rs. de aanvoer op een redelijk KÜ is, zullen ook supermarkten torden voorzien, laat directeur H-Lacorvan De Roem van Yer- ske weten. UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen kampen met chro- ®th kapotte airco's in dubbel- wkkers. Reizigersvereniging ver kreeg de afgelopen dagen dentallen klachten binnen van oververhitte reizigers. De NS !fSpn het defect niet onder con- tt°ie te kunnen krijgen. Jensen komen half gefrituurd 5de trein", zegt Rover-woord eerder R. Spithorst. „Het komt oervoor dan af en toe. En dan bedenken dat het aantal -achten dat wij krijgen, veel •^oer moet zijn dan bij de NS." Volgens Rover zijn de de fecte airco's een geregeld terug kerend probleem. Bij warm weer kan de temperatuur in een drukke trein enorm oplopen. Het defect doet zich alleen voor in de dubbeldekkers, waarvan er een paar honderd rondrijden. De NS zeggen er alles aan te doen het probleem uit de wereld te helpen, maar echt lukken wil dat nog niet. „In sommige trein stellen is de airconditioning stuk", geeft een woordvoerder toe. „Wij adviseren mensen dan in een ander treinstel te gaan zit ten." GPD pagina 3 automobilisten lijden dorst door Harmen van der Werf door Henderiekus Wiltjer PANGAND ARAN - Op het Indo nesische eiland Java zijn giste ren zeker 104 mensen omgeko men door een tsunami die werd veroorzaakt door een aardbe ving in zee met een kracht van 7,2 op de schaal van Richter. Er worden 122 mensen vermist. Het aantal gewonden stond gis teren op 148. Het hardst getroffen is het toe ristenoord Pangandaran. Hier vielen volgens de politie zeker 62 doden. Maar er zijn ook do den in onder meer Cipatujah en Cilacap. De aardbeving deed zich om 15.19 uur lokale tijd voor op circa 240 kilometer ten zuiden van Pangandaran. Hier na volgde een vloedgolf van 1,5 meter, zei seismoloog H. Subak- ti van het aardbevingscentrum van West-Java. Getuigen spra ken van golven tot 5 meter hoog. Vijf Nederlandse toeristen in Pangandaran waren gister avond nog niet getraceerd, zei een woordvoerster van de alarm centrale Eurocross. Zij voegde eraan toe dat dat niets ernstigs hoeft te betekenen, omdat het moeüijk is met mensen in het ge bied in contact te komen. Getui gen verhaalden over hotels in Pangandaran die zijn vernietigd en boten die op het strand wer den gegooid. Raadslid R. Su- priatna Bahro van de nabijgele gen stad Ciamis zei dat een strook tot een halve kilometer landinwaarts is getroffen. Heuvels Duizenden mensen hebben een veilig heenkomen in moskeeën gezocht. Verder trokken veel mensen de heuvels in uit angst voor nieuwe vloedgolven. Eind december 2004 veroorzaak te een onderzeese beving voor de kust van Atjeh een tsunami waardoor in Indonesië rond de 168.000 mensen het leven verlo ren. Op 27 mei van dit jaar werd de regio Yogyakarta getroffen door een aardbeving van 6,3 op de schaal van Richter. Daardoor werden bijna 6000 mensen ge dood ANP/AFP/RTR LEWEDORP - Nog een doping controle en topduif Cas uit de til van Cor en Patrick Hermes uit Levvedorp kan naar China. Cas, die zaterdag als eerste eindigde in een landelijke vlucht uit het Franse Blois, wacht in het Verre Oosten een bestaan als fokduif. „Hij krijgt een ruim hok", verze kert Patrick Hermes. Een rijke Chinees, eigenaar van een productiebedrijf van elektro nica voor auto's, heeft goed voor Cas betaald. Hoeveel willen va der (74) en zoon (35) Hermes niet zeggen. „We kunnen er leuk van op vakantie." Geld vergoedt niet alles. Cor en Patrick nemen met pijn in het hart afscheid van hun één jaar oude topduif. „Maar", geven ze aan, „het is al te vaak gebeurd dat ook in Zeeland top- duiven zijn gestolen. Die zorg hebben we straks niet meer." Vetreserves Cas, vernoemd naar de ook één jarige zoon van Patrick, vloog af gelopen zaterdag de afstand van Blois naar Lewedorp - hemels breed 469 kilometer - met een snelheid van 66 kilometer per uur. Het was zeker niet de eer ste race waarmee de duif zich in de kijker speelde. Aan de winst in de landelijke wedstrijd waar- Cor (rechts) en Patrick Hermes met topduif Cas. foto Willem Mieras aan 75.000 duiven meededen, gingen diverse verenigings- en provinciale kampioenschappen vooraf. Patrick: „Cas heeft zich duidelijk bewezen. Je had hem moeten zien na de vlucht. Hij had al z'n vetreserves nog. Dat zijn de beste duiven." Dat een Chinees een duif uit Le wedorp eruit pikt, verbaast Cor en zijn zoon Patrick niks. Dui vensport is razend populair in China. Tussenpersonen in Ne derland en België treden op als bemiddelaars. Zaterdag volgde een Chinese filmploeg de vlucht uit Blois om later bij de Hermes sen op de stoep te staan om de winnaar vast te leggen. Cas is straks weg, het kweekma- teriaal waaruit de topduif is ge boren, blijft in Lewedorp voor een volgende voltreffer, hopen vader en zoon Hermes. Feyenoord traint zonder Kuijt Bij de training van Feye noord stonden gisteren wel fans met shirts van Dirk Kuijt te kijken, maar de spits zelf was er niet. Hij hoopt nog altijd op een transfer en laat zich daarom deze week niet in 4| Tf Rotterdam zien. I M O Noteert u mij voor eon proefabonnement van 5 woken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming vont automatische incasso van dit bedrag van mj|n rekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad C_) Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso 20.55)* CD per kwartaal met automatische incasso 59.75)*. CD per jaar met automatische incasso 229.20)* met gratis PZC-paraplu "tiióssussssso" het alfabet van Zeeland (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1