Mentsjov ziet wel wat er gebeurt Kleine garnaal leidt tiet Tourpeloton PZC- Rustdag Kans op Zeeuwse rit in de Eneco Tour 15 lopman Rabobank spreekt zich nauwelijks uit over kansen op Tourzege Van Alten als eerste boven dinsdag 18 juli 2006 CJSTERON - Het Ibis-hotel van Sisteron heeft gelukkig een jsembad. Voor al diegenen die Èi de hitte van de Alpen behoef- K hebben aan een frisse duik. penis Mentsjov heeft geen nrembad nodig om het hoofd teel te houden. „We zullen wel „en wat er morgen gebeurt". ,egt de rustige Rus van Rabo bank aan de vooravond van de ontknoping van de Tour de Fran ce. Alpe d'Huez wacht vandaag op aldierenners die aanspraak ma ten op de Tourzege. „Ik ben niet bang voor wat er komen gaat de ze week", zegt hij in een rumoe- :je. Daar mag de inter- pers vragen stellen duel Landis-Mentsjov? „Nou nee. Er zijn meer concurrenten dan Landis alleen. Er zijn wel vijf of zes jongens die sterk ge noeg zijn om te winnen. Sastre, Evans en Klöden horen er ook bij. Landis is misschien wel de belangrijkste kandidaat." Mentsjov is niet uit zijn tent te lokken. „Ik geloof wel degelijk dat hij de Tour gaat winnen", laat ploegmaat Rasmussen het gezelschap daarom weten. „Ik zie toch hoe goed hij rijdt en hoe ontspannen hij is. Op Pla-de-Be- ret zag ik Leipheimer drie keer sterven toen Denis versnelde. Voor mij is hij gewoon de sterk ste van allemaal." Als Denis Mentsjov niet wil vertellen hoe goed hij is, doet zijn Deense ploegmakker dat dan maar. „Het sterke punt van Denis is hoe ontspannen hij is binnen de ploeg. Iets té af en toe. Zijn eni ge zwakke punt is dat hij te wei nig eist van zijn ploegmaats. Soms moet ik de anderen aan Hef over deTOUR op de PZC-site: www.pzc.nl an hem, Michael Rasmussen en ploegleider Erik Breukink. Mentsjov praat zoals hij is: rus tin en weinig hoogdravend. Uit njn mond zul je niet horen dat bij de Tour gaat winnen. „Ik ge- joof er niet in", antwoordt hij ongeloofwaardig op de vraag of bij zelf gelooft in zijn kansen. De m Spanje wonende Rus wacht liever af. „Dit wordt een belangrijke week. De derde reek van een grote ronde is al tijd onvoorspelbaar. Iedere rit is dan belangrijk. Of ik ga aanval- iai?Dat hangt van de situatie in lie koers af, en hoe goed mijn be- anen conditie zijn." Favoriet Even later zegt hij weer genoeg vertrouwen in zichzelf te heb ben. „Ik probeer alleen rustig te blijven." Maar de grote favo riet? „Dat is toch echt Floyd andis." Of hij denkt dat de 'our uit gaat draaien op een Rabo's doen goede zaken GAP - De 156 overgebleven reners in de Tour hadden gisteren hun tweede rustdag. Gele-truidrager Oscar Pereiro Sio poseerde aan de rand van het zwembad op de dag voor de zware Alpenetappe naar Alpe d'Huez. foto Vincent Kessler/RTR sporen te werken voor hem. Moet ik vertellen wat we moe ten doen. Denis rijdt soms nog te veel in de wind. Hij waagt niet of ze hem uit de wind wil len houden. Daar is hij te aardig voor." Mentsjov hoort het glim lachend aan. „Ik denk dat hij ge lijk heeft, maar zo ben ik nu een maal. Ik weet voor mezelf wat ik moet doen en ik het doe graag op mijn manier." Erik Breukink haakte er op in, door te stellen dat het belang rijk is dat de ploeg weet wat ze moet doen. Ook hij oogt rustig. „Als renner heb ik zelf ook in de ze situatie gezeten. Ik weet dat je rustig moet blijven, maar ik weet ook dat er een gezonde ner vositeit over je heen komt. Lo gisch. Als je hier niet een beetje nerveus van wordt, waar moet je dan nog wel nerveus van wor den?" Karakter Rasmussen toont zich strijdbaar der. „Landis is de te kloppen man. Maar ik zie ook dat zijn team kwetsbaar is. Ik hoop dat dat hem nerveus maakt." Breukink duikt liever in de an dere rol. „Denis kan ontspannen zijn. Hij hoeft de Tour te niet te winnen. Landis is naar hier ge komen om hem te winnen. Daar naast zal Denis nooit zeggen dat hij de Tour gaat winnen. Hij laat het liever op de fiets zien. Het is zijn karakter. Rasmussen is zijn tegenpool. Michael kan overmoedig worden en gaat dan over de top in de koers. Het mid den tussen Denis en Michael zou ideaal zijn." Breukink was in 1990 dicht bij de eindzege. De drie minuten die hij toen verloor op de Tour- malet deden hem de das om. Hij beseft dat voor Mentsjov nu het moment daar is om de ronde te winnen. „Maar vergeet ook niet dat we met een andere verwach ting de Tour zijn ingegaan. Pas nadat Ullrich en Basso naar huis moesten, mochten we gaan denken aan de eindzege. En dan nog. Hij steekt er niet echt bo venuit. Het is echt hoe hij het zegt: we zullen wel zien wat er gebeurt." GPD GAP - Na veertien etappes bezet de Rabobank-ploeg de tweede plaats in het geldklassement van de Ronde van Frankrijk. De Nederlandse ploeg haalde, vooral dankzij drie ritzeges, al 38.970 euro binnen. Grootverdiener is het Belgische Davitamon-Lotto van groene-truidrager en drievoudig ritwinnaar Robbie McEwen: 49.060 euro. Het Duitse T-Mobile bezet de derde plaats met een prij zengeld van 35.740 euro. Opmerkelijk genoeg is Phonak tot dusverre het minst bedeeld. De ploeg die zaterdag de gele trui van Floyd Landis weigerde te verdedigen incas seerde slechts 10.180 euro. ANP Warm welkom voor Armstrong GAP - Met een „Welcome in France, Trouduc!- vrij ver taald: welkom in Frankrijk, klootzak - begroette de Fran se krant France Soir gisteren Lance Armstrong. De zeven voudig winnaar zal zich op de rustdag van de Ronde van Frankrijk in Gap aansluiten bij zijn voormalig ploegmak- kers van Discovery Channel. De niet bepaald vleiende tekst in de sensatiekrant is een reactie op uitlatingen van Armstrong over het Franse voetbalelftal. „Ze zijn alle maal positief getest als zijnde klootzakken", had de Texaan vorige week op een Amerikaanse sportzender ge roepen. ANP Valverde hervat training GAP - De Spaanse wielrenner Alejandro Valverde heeft de training hervat. De coureur van Caisse d'Epargne moest op 4 juli de Ronde van Frankrijk verlaten na een zware val. Valverde liep in de etappe naar Valkenburg een gebroken sleutelbeen op. Gisteren trainde hij weer voor het eerst, zo'n tachtig kilo meter. „Misschien dat ik begin augustus kan terugkeren in de koers", gaf de 26-jarige renner aan. „Het is echter nog te vroeg om te zeggen dat dat ook gaat lukken." ANP Ullrich voelt niets voor DNA-test GAP - Jan Ullrich voelt er nog steeds niet voor een moge lijk voor hem ontlastend DNA-onderzoek te ondergaan. De Duitse wielrenner, als gevolg van een grootscheepsdo- pingschandaal in Spanje uit de Ronde van Frankrijk ge weerd, handhaaft zijn stelling dat hij onschuldig is tot het tegendeel bewezen is. Ullrich liet gisteren op de rustdag in Gap bij een persbij eenkomst van T-Mobüe een verklaring uitdelen. Zijn ad vocaten hebben bij de Spaanse autoriteiten aangeklopt met de vraag of en in welke vorm er aanklachten tegen de renner zijn ingediend. ANP Hamilton komt terug na schorsing SALZBURG - Tyler Hamilton keert terug in het peloton als zijn schorsing voorbij is. De Amerikaanse beroepswiel renner hoopt komend najaar te kunnen deelnemen aan de wereldkampioenschappen op de weg in Salzburg. De olympisch kampioen tijdrijden in Athene werd in 2004 positief bevonden op bloeddoping. Het olympisch goud mocht hij behouden, orndat de contra-expertise niet kon worden uitgevoerd, maar zijn uitslagen in de Ronde van Spanje raakte hij wel kwijt. „Ik mis het wielrennen", verklaarde Hamilton. „Daardoor mis ik veel." ANP Leblanc is voor het laatst de baas in Frankrijk ïf maanden per jaar is de presi- ht de baas in Frankrijk, één mnd de directeur van de Tour '.France. De uitspraak dateert M lang geleden en spitste zich ie op toenmalig Tourbaas Jac- m Goddet. De strekking heeft i de 21e eeuw nog altijd niet jn waarde ingeboet. Als de our de France draait, staat 'mkrijk stil. De spil in 2006 is r de achttiende en laatste r lean-Marie Leblanc. Een fret van de scheidend Tour- m. oor Rudy Booqert "OES - Het verhaal gaat over ii extreem dikke man. Hij is pad met een vrouw die op de dacht is voor haar echtgenoot. Dediluak is verliefd op zijn reis- ezcllin, maar zijn liefde wordt alleen beantwoord als de vrouw bi nodig heeft. Meer dan eens tot de dikke man op hel punt w de éénrichtingsrelatie te stap pen, maar telkens strikt de touw hem weer met haar char mes en blijft de dikzak deelge noot van de vlucht. lean-Marie Leblanc is een bele zen persoon. Eén van zijn favo riete schrijvers is Henri Béraud, oiehet boek Le martyre de l'obè- jf-de martelaar van de zwaar lijvige - uit zijn pen heeft geto bd. In 1998 moet Leblanc zich fis de dikzak van Béraud heb- gevoeld. 'Zijn' bevallige Our de France was gedrogeerd. Dat voelde als verraad. De lief je voor zijn liefde bekoelde en Leblanc overwoog toen serieus «handdoek te gooien. Maar ge- de dikzak van Béraud viel ®k Leblanc weer even gemakke- voor zijn Franse martelaar. Ondanks de Spaanse doping- faakis de liefde tussen Leblanc ;ndeTour acht jaar later al lang als vanouds. Kan het ook •aders? Als kind bracht hij zwij- N naast zijn vader de Tour- tond juli bij de radio door, als iTOor-volwassene reed hij de Mede twee keer, als senior-vol- Jfssene versloeg hij hem als .-Jnalist en als veteraan-vol- is hij directeur van de Rotste wielerkoers op aarde, «a zorgvuldig geplande car- •öeishet allerminst, bekent Le blanc in het boek Jean-Marie Le blanc, brein en hart achter de Tour. „Ik ben verwend door het lot", vindt hij zelf. De wielersport trok hem al vroeg. In een klein rood schriftje verzamelde hij handtekeningen van toppers. Óp zijn vijftiende klom hij zelf in de beugels, op een fiets die hij van zijn vader had gekregen. Hij moest verder alles zelf uitzoeken. Geen coach, geen begeleiding, niks. „Nie mand had me gezegd dat er on der de koersbroek met zeemvel geen onderbroek gedragen werd. Ik wist niet beter. Ik had een en ander geleerd uit het boek Champion Cycliste van Louison Bobet, maar dat stond er niet in." Hoewel Leblanc het zelf uitdruk kelijk ontkent („Ik was een klei ne garnaal"), had hij toch wel enig talent in de benen. Anders word je geen Frans studenten kampioen (1964) en al helemaal geen prof (1966). In zijn vijf ja ren als prof, bij Pelforth en Bic, was hij een modale knecht. Zijn palmares telt enkele kleine ze ges en de twee meest in het oog springende feiten zijn welhaast zijn Tourdeelnames, in 1968 en 1970. Daarmee is Leblanc vooralsnog de enige Tourbaas die daadwer kelijk de Tour heeft gereden. Waar elke coureur ervan droomt om de Tour te winnen, had Le blanc een andere droom. „Dat ik in de Tour ooit een keer op kop van het peloton zou kunnen rij den. En die wens is verhoord. Ik weet nog precies wanneer, in 1968, met het vertrek uit Vittel. Ik kan de plaats nog aanwijzen. Het heeft misschien maar vijf tien seconden geduurd, maar het was sensationeel." Typisch Leblanc. Bescheiden, realistisch, oog voor het detail. Bij zijn aanstelling als Tourbaas in 1989 werd hij door sommigen als te soft beschouwd, als ie mand die alleen maar vrienden had. De Franse krant Libération vond hem streng, recht door zee, gezellig, vriendschappelijk trouw. Zelf zegt Leblanc altijd naar het goede in de mens te zoe ken. Daardoor is hij wel eens te toegeeflijk met renners die do ping gebruiken. Ze doen iets dat niet mag, maar „ze spelen een spelletje waar ze het gevaar niet van inzien." In vrijwel elk ge sprek, elk interview met Le blanc komt het onderwerp do ping ter sprake. Van het begin van zijn regeerperiode tot het eind. Van Pedro Delgado en Gert-Jan Theunisse in 1989 tot Jan Ullrich en Ivan Basso in 2006. Kruistocht Het was zijn kruistocht vanaf dag één: strijden tegen bedrog. „En dan alle soorten van be drog", vertelde hij in een inter view. „Een renner, die aan zijn ploegleider komt vragen hoe groot het gat voor of achter hem is, en zich meteen een paar hon derd meter door de auto laat voortslepen, voor de ogen van het publiek, die verdient het niet langer in de Tour te rijden." In dat verband moet een anekdo te over Leblanc zelf verteld wor den. Met, behalve de kleine gar naal zelf, ook de Belgische cou reur Roger de Vlaeminck in de hoofdrol. De moraal: niemand is roomser dan de paus. Leblanc: „In de Vierdaagse van Duinkerken in 1971, die hij (De Vlaeminck) overigens gewonnen heeft, riep hij mijn hulp in om zijn zege veilig te stellen. Ik werkte toen voor Bic, maar de ploeg had een slechte koers gere den en had niets meer te winnen of te verliezen. Goed, ik heb dus De Vlaeminck bijgestaan en daarvoor kreeg ik 1000 Franse francs boven op mijn toenmalige maandwedde van 3000 Franse francs. Ik vergeet dat niet en ik weet nog dat hij mij cash betaal de in Italiaanse lires." Het is hem vergeven. Immers, zo'n vetpot was zijn bestaan als B-rijder in het profpeloton niet. Aan het einde van zijn vijf be taalde jaren hield hij slechts een autootje over aan tienduizenden kilometers fietsen. Als wieler- joumalist verdiende hij méér. Maar niet geld was de drijfveer van Leblanc. Het was eerder ide ologie. Hij wilde de lijn van zijn grote voorganger Jacques God det doortrekken als Tourbaas. Niet de renner stond centraal, maar de wielersport. „Goddet adoreerde de Tour, als een spor tieve schepping Gods. De Tour was hem heilig. Dat moet je Jean-Marie Leblanc is vooralsnog de enige Tourbaas die de Tour heeft gereden. Waar elke coureur er van droomt om de Tour te winnen, had Leblanc een andere droom. „Dat ik in de Tour ooit een keer op kop van het peloton zou kunnen rijden. En die wens is verhoord." waarderen, beschermen, heel hoog houden. Er moest iemand naar zijn boodschap luisteren, zijn idealen voortzetten. Dat ga ik proberen", zei Leblanc bij zijn aanstelling. Dat proberen verliep met ups en downs. De ups zijn zonder twijfel verbon den met de immense populari teit van de Ronde, de downs met doping. Met de Tour du Dopage van 1998 als ondergronds diepte punt. Maar zoals de dikke perso nage in het boek van Péraud zichzelf uiteindelijk hervond in moeilijke tijden, deed ook Le blanc dat. De dikzak van Péraud weer stond de charmes van zijn vrou welijke martelaar en vertrok al leen naar zijn appartement in Parijs. Leblanc laat in 2006 na achttien jaren zijn Franse 'min nares' los en zal zich met zijn fa- foto Gero Breloer/EPA milie settelen in Noord-Frank rijk. Het grote verschil zal onge twijfeld zijn, dat Leblanc jaar lijks in juli in de armen van zijn geliefde zal terugkeren. Want bij hen kwam de liefde wél van twee kanten. Bronnen: Jean-Marie Leblanc, brein en hart achter de Tour. Ge sprekken met Christophe Penot. Uitgeverij de Eecloonaar (1999); ar chief Povinciale Zeeuwse Courant. door Frits Bakker BOURG D'OISANS - De Tour de France komt in de komende vier jaar zeker niet naar Zeeland, maar een etappe in de Eneco Tour lijkt wel haalbaar. Ap den Doelder heeft contacten met de organisatie van die meer daagse wedstrijd. Hij heeft twee gesprekken gevoerd met de ge meente Terneuzen om in die stad een eventuele finish en start te organiseren. Dat de Axelaar in de Tour is, om te pleiten voor een Touretap pe die volgend jaar door Zeeuws Vlaanderen rijdt, is volgens hem ALPE D'HUEZ - Boogschutter Wietse van Alten was gisteren in een door Rabobank georga niseerde beklimming van Alpe d'Huez goed voor de snelste tijd. De Brabander kwam in 1 uur en 19 seconden boven en bleef daarmee wielrenster Arenda Grimberg een kleine minuut voor. De bank organiseert jaarlijks voor een aantal klanten en (oud-)topsporters een tocht naar een Alpencol, de dag voor dat het Tourpeloton aan de beurt is. Ex-zwemmer Dennis Rijnbeek werd derde. Hij bleef Leontien Zijlaard-Van Moorsel net voor. Van Alten bekende veel te heb ben getraind. „Met Peter Nieu- wenhuis hebben we een bonds coach die afkomstig is uit het wielrennen. Ik zit dus wel vaker op de fiets. Twee jaar geleden zijn we hier met de boogschut ters geweest. Toen reed ik 1 uur en 2 minuten. Ik had het nu ei genlijk binnen een uur willen doen." Eindtijden prominenten: Wietse van Alten (handboogschieten) 1.00,19, Arenda Grimberg (wielren nen) 1.01,13, Dennis Rijnbeek (zwemmen) 1.04,23, Leontien van Moorsel wielrennen1.04,49, Trin- ko Keen (tafeltennis) 1.08,34, Vin cent Kortbeek (bobsleeën) 1.25,14, Keetie van Oosten-Hage (wielren nen) 1.27,47, Arend Glas (bobslee ën) 1.33,12, Edith Bosch (judo) 1.40,09, Peter Schep (ivielrennen) 1.40,26, Sjef Janssen (dressuur) 1 41,04. ANP/GPD uit de lucht gegrepen. Het werd gisteren in enkele kranten ge meld, zelfs zei Den Doelder dat hij in Gap met Tourdirecteur Le blanc zou spreken. Den Doelder was niet eens in Gap en had al zeker geen afspraak. De Tour komt volgend jaar wel naar Gent. „Ik heb alleen gek scherend tegen de Belgische bondsvoorzitter gezegd: dan kunnen ze ook wel een rondje door Zeeuws Vlaanderen ma ken." Het was niet meer dan een dolletje en de Tourorganisatie zal zeker nooit meewerken aan een eenmansactie. Een etappe in de Eneco Tour is niet ondenkbaar. Den Doelder: „De organisatie heeft belangstel ling voor een etappe naar Zee land en Terneuzen is ook zeer geïnteresseerd." De 'Hollandse Berg' is de be stemming van de vijftiende etap pe. L'Alpe d'Huez werd 24 keer beklommen in de Ronde van Frankrijk, acht keer won er een Nederlander. Maar het is al weer even geleden: Gert-Jan Theunisse was in 1989 de laat ste. Twee jaar geleden won Lance Armstrong er een klimtijdrit. Niet alleen de 21 genummerde haarspeldbochten vormen een zware beproeving voor de ren ners. Ook het immer massaal op gekomen publiek, met steeds veel Oranjefans, kunnen de klim naar het skistation fors bemoei lijken. Halfweg de rit ligt ook nog de Izoard, eveneens een klim van buitencategorie. 15e etappe 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15