>zc Toepassing snelrecht werkt goed mm Kraan blokkeert snelweg Verstilde impressies van de natuur Vermandere creëert, dus hij bestaat Voorrondes en finale van Zeeuwse Belofte )eze zomer al zeventien veroordelingen in kader lik-op-stukbeleid 13 >Mr dinsdag 18 juli 2006 ^Fmile Calon DDELBURG - Via snelrecht ,deze zomer tot nu toe zeven- jongeren veroordeeld voor tja als vernielingen, vechten, diefstal, gebruik van ©of het beledigen van agen te moeten er een van de J mende dagen nog voorkomen. aanhoudingen en berechtin- j zijn het gevolg van het .op-stukbeleid dat deze zo meer van kracht is. De alge- en zeven jaar werd er in en Éd Renesse al op een dergelij- manier omgegaan met jonge- die over de schreef gingen, 'een vergrijp kregen ze met- de rekening gepresenteerd. 1599, het eerste jaar van het i engere beleid, schreef de poli- 452 boetes en dagvaardingen Een jaar later was dat aan- gedaald tot 243. De jaren nop daalde het nog meer. f name het aantal gevallen .geweld en openbare dron- sehap nam af. flie en justitie besloten vorig ideze aanpak Zeelandbreed Ie voeren. Een belangrijk on deel van het project is dat overtreders in de vakantie- Meden 24 uur per dag meteen beslissing van het Open baar Ministerie kunnen reke nen. Overdag gewoon vanuit de rechtbank in Middelburg, 's nachts en in het weekeinde van uit het politiebureau in Renesse. „Dat betekent dat daders met een worden aangepakt", aldus de woordvoerster van het OM in Middelburg. „Indien nodig krij gen ze zelfs midden in de nacht direct een boete en bij zwaarde re deücten een dagvaarding." Zo'n dagvaarding op zak houdt in dat de verdachten nog deze zomer voor de rechter in Middel burg moeten verschijnen. Voor de echt ernstige gevallen wordt een vorm van snelrecht toegepast. Zij worden opgepakt en blijven in afwachting van hun berechting, binnen veertien dagen, in voorarrest. Op die ma nier zijn vorig jaar zomer 49 jon geren berecht. De politie is zeer te spreken over de mogelijkheden die snel recht biedt. J. van Mourick stelt dat de politie tot nu toe weinig te maken heeft gehad met 'echte rottigheid' in de toeristische ge bieden. De problemen, 'de klei nere dingen', kunnen volgens hem prima opgelost worden met het lik-op-stukbeleid. „Dat be leid werkt goed." Irankrijder troordeeld 5 DDELBURG - De Middel- s>e politierechter heeft giste- i een 56-jarige drankrijder l'erseke bij verstek veroor- dd tot een jaar rijontzegging isvier maanden voorvvaarde- ;enduizend euro boete. man werd 25 januari in uwdorp betrapt met vier rzoveel alcohol in zijn bloed togestaan. Hij had twee fles- wijn gedronken voordat hij ijnauto stapte. Yersekenaar zat nog in zijn eftijd van een alcoholmis- f. De man verliest door de je rijontzegging zo goed als er zijn baan. kunst SCHORE - Op de A58 ter hoogte van Schore is gister middag rond vier uur een kraan van een vrachtwagen gevallen. De vrachtwagenchauffeur wilde de zuid- baan van de snelweg oprijden toen hij zijn enorme la ding door nog onbekende oorzaak verloor. Omdat de kraan de rechterrijhelft versperde, onstond al snel een file van een paar kilometer. Die werd nog wat lan ger toen de spits op gang kwam. De kraan kon een paar uur na het ongeluk worden weggehaald, maar doordat het wegdek gerapareerd diende te worden, moest het verkeer nog tot halverwege de avond aan schuiven. foto Willem Mieras Nog geen uitbreiding botulisme GOES - Waterschap De Zeeuwse Eilanden heeft nog steeds geen zekerheid over botulisme buiten de Veerse Kreek. Het onderzoek op de dode dieren, die vorige week werden gevonden bij Oostdijk en Kattendijk, is nog niet afgerond. Op andere plaatsen zijn geen verdachte teke nen van botulisme gevonden, aldus woord'voerders van de beide Zeeuwse waterschappen. Bij de Tweede Vlietweg in Oostdijk zijn eind vorige week vier dode eenden en een kluut gevonden. Ook aan de Mon- nikendijk bij Kattendijke zijn dode vogels aangetroffen. De dieren zijn opgestuurd voor nader onderzoek. In cle loop van deze week verwacht het schap de uitslag. Nu het water steeds warmer wordt, neemt de kans op bo tulisme toe, aldus een medewerkster van Zeeuwe Eilan den. Zeker als er dode en zwakke dieren in of bij een wa ter worden aangetroffen, is de kans op botulisme groot. Met name in stilstaand water kan de botulismebacterie zich goed ontwikkelen. Zieke vogels bewegen traag, laten hun nek hangen en verschuilen zich op beschutte plek ken. Botulisme is in sommige vormen schadelijk voor men sen. Onderzoek geluid A58 later klaar RILLAND - Het onderzoek dat Rijkswaterstaat eerder dit jaar heeft aangekondigd naar verkeerslawaai op Rijks weg A58, is later klaar dan verwacht. De einddatum 1 juli stond eerst in de planning, maar die is verschoven naar oktober, november. Aanwonenden uit onder meer Ril land, de Kapelse buurtschap Eversdijk en Baarsdorp bij Heinkenszand zullen dan worden ingelicht over de resul taten van de studie. Uit zorgvuldigheid heeft Rijkswater staat gekozen voor een latere opleveringsdatum. De stu die wordt uitgevoerd door DHV Advies- en Ingenieursbu reau. Van de jaren 1986, 2005 en 2020 worden de geluids niveaus van het verkeer op de A58 berekend, welke knel punten zich voordoen en welke saneringsmaatregelen het effectiefst zijn. Als maatregelen nodig en mogelijk zijn, is er nog een lange weg te gaan. Het aanvragen van subsi dies loopt allereerst via de gemeenten, vervolgens de pro vincie die weer terecht moet bij de rijksoverheid. De ver wachting is dat langs Rijksweg A58 meer geluidsscher men en -wallen nodig zijn, zoals afgelopen maanden ter hoogte van Oost-Souburg zijn aangebracht. Man gestraft voor geweld MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een twintigjarige inwoner van Vlis- singen voor geweld in de relatiesfeer en het plegen van vermogensdelicten veroordeeld tot zeventig uur werk straf. De Vlissinger leeft al enige tijd in onmin met zijn moeder aangaande een geldkwestie. Dat leidde op 6 april tot een aanvaring, waarbij hij zijn moeder beledigde. Van het mis handelen van zijn moeder werd hij vrijgesproken. Aan de mishandeling op 10 november vorig jaar lag ook een rela tieconflict ten grondslag. De verdachte liet zich, nadat hij in Vlissingen de woning van het slachtoffer was binnenge drongen, niet onbetuigd. De diefstal van een snorfiets ver klaarde hij door te zeggen dat hij in die periode slecht bij kas zat. Zijn bedoeling was om onderdelen van de snor fiets te verkopen. In maart van dit jaar had hij ook een MP3-speler van een vrouw achtergehouden. De Vlissinger had een blanco strafblad. Dat stond haaks op het aantal strafbare feiten, waarvoor hij gisteren werd veroordeeld. aemiek de Beer exposeert haar schilderijen in De Kabinetten van De Vleeshal in Middelburg. foto Ruben Oreel t'Rolf Bosboom DDELBURG - Het aanvankelijke en late- wrkvan de Rotterdamse kunstenaar An- ïek de Beer lijken onvergelijkbaar. Wie werk van pakweg tien jaar geleden li.wordt verrast door de ingetogen schil den die momenteel zijn te zien in De Ka- elten van De Vleeshal in Middelburg. Beer (Bolswarcl, 1971) studeerde aan de üjiacademie in Kampen en De Ateliers, won zij de Koninklijke Subsidie Vrije Schilderkunst. Het werk uit die was vooral realistisch, met 'harde' lij- schilderijen op de huidige tentoonstel- Sajn juist verstilde impressies van de na- fi waarbij een hoofdrol is weggelegd Hf nomen, planten, bloemen en waterpar tijen. Het strakke en koele karakter van voorheen heeft plaatsgemaakt voor de sier lijke en wanne aard van de natuur. Toch zijn er ook overeenkomsten. Gebleven is de hang naar ritme, patronen en herhalin gen, niet door mensenhanden gemaakt, maar door de natuur vormgegeven. De Beer benadrukt die patronen, haalt ze naar vo ren, waardoor het beeld soms neigt naar het abstracte. Eenvoud Elk schilderij bestaat uit diverse transparan te lagen ei-tempera, doorgaans aangebracht op linnen. Alle onderliggende lagen blijven zichtbaar en leveren een bijdrage aan het to taalbeeld. Welke domineert, hangt af van de toeschouwer en kan voortdurend variëren. Het werk van De Beer roept herinneringen op aan de traditionele Japanse schilder kunst, door de - ogenschijnlijke - eenvoud en sereniteit ervan. Dat geldt vooral voor de vijverpartijen. Tegelijkertijd gaat ze ook een stap verder, door haar trefzekere stijl, waarin elke penseelbeweging het uitgangs punt vormt voor de volgende. Zie bijvoor beeld hoe harmonieus op In leaf, een van de mooiste werken op de expositie in Middel burg, de lijnen en vegen in diverse kleuren samen tot een beeld komen. Essentieel is verder de lichtval, vooral hoe het daglicht op bladeren en het water valt. Dat bepaalt de sfeer van de schilderijen, zo als de titel van de tentoonstelling Aurora al aangeeft: een geschilderd paradijs in de dageraad. Expositie; 'Aurora', schilderijen van Annemiek de Beer, t/m 10 september in De Kabinetten van De Vleeshal, Zusterstraat 7, Middelburg. Geopend: di.-zo., 13-17 uur. iÜÜolf Bosboom ISSBSOEN - In de oormali- •immerfabriek op het Schel en in Vlissingen wordt 29 september de finale de Zeeuwse Belofte gehou- L Vier veelbelovende bands °eprovincie strijden dan om Welen de publieksprijs. Jr^d wordt georgani- •odoor het nieuwe platform ■WZeeland, in samen wer- HoSeschool Zeeland jCult. De finalisten wor- Uiekozen uit twee voorron- 15 september in De Piek in Vlis singen. Als slotact keert de Ter- neuzense band Trippin', de bes te Zeeuwse live-act van 1999 en meerdere malen finalist van de Zeeuwse Belofte, nog één keer terug op het podium. Porgy Bess Een week later, op vrijdag 22 september, is de tweede voorron- de in Porgy Bess in Terneu- zen. Daar speelt als afsluiting Moss, de band van de oorspron kelijk uit Middelburg afkomsti ge Marien Dorleijn. Moss komt voort uit Nimbus, de groep die in 1999 winnaar werd van de Zeeuwse Belofte. Wie wil deelnemen aan de wed strijd moet vóór 15 augustus een cd met ten minste drie eigen nummers opsturen naar Pop- punt ,Zeeland (Postbus 407. 4330 AK Middelburg). De deel nemers worden beoordeeld door een professionele jury. In de fi nale kiest ook het publiek zijn favoriete band. De winnaar krijgt een 'coachingstraject' aangeboden en een optreden op het festival Noorderslag, begin januari in Groningen. De finale in de Vlissingse tim merfabriek wordt afgesloten met een concert van Pickle Jui ce, een twaalfkoppige skaband uit België en finalist van het Oost-Vlaams Rockconcours. Zowel de voorrondes als de fina le beginnen telkens om 20.00 uur. door Anita Tournois SLUIS - 'Een niet gewerkte dag is een verloren dag' en 'ik creëer, dus ik besta'. Gevleugel de uitspraken van Willem Ver mandere, levenskunstenaar, ar tistiek duizendpoot en geliefd muzikant. Zeker ook bij het plaatselijke publiek; jaarlijks treedt hij tegenwoordig op in het Ledeltheater. Nu exposeert hij zijn andere artistieke uitlaad- kleppen in de vorm van schilde rijen, grafiek en sculpturen, in de Raadskelder van het stadhuis in Sluis. Op de vraag wat hem het meest na aan het hart ligt, muziek ma ken of een van de andere artistie ke bezigheden zoals beeldhou wen of schilderen, laat Vermand ere het antwoord niet lang onge moeid. „Mijn muziek is de mece nas van alles, dient als sponsor voor de rest. Verder gaat alles met golven. Beeldhouwen bij voorbeeld is sterk lichamelijk. De intensiviteit verschuift van het een naar het ander." „Ik ben altijd aan het werk, of met het hoofd of met de handen. Als ik met iets bezig ben, word ik eigenlijk liever niet gestoord. Maar soms moet het toch, je la ten storen, even luisteren wat die ander te zeggen heeft. Dat kunnen bronnen zijn van nieu we inspiratie", vertelt de klein kunstenaar, levensfilosoof, zan ger, dichter, schrijver, schilder, beeldhouwer en wat al niet meer. Bruisen Als je de totale som van zijn be zigheden in ogenschouw neemt, moet het zeker bruisen van bin nen. Aan de buitenkant oogt de kunstenaar vooral rustig en vol ledig in balans. Wat zijn werk in de kelder betreft,, springt voor al de grafiek in zwart-wit in het oog. Met de series Prediker en Hooglied, verwijzend naar de Bijbel, onderstreept hij een ei gen geloofswereld- en visie. Ver mandere leerde voor priester, maar voldeed niet aan het stu diepatroon, was te scheppend bezig en moest gaan. „Godzij dank ben ik toen bevrijd, maar mijn geloof wilde ik behouden." De zwart-witwerken met de ver schrikte, verwarde en angstaan jagende koppen, wanhopige uit drukking in de ogen, neus en mond soms verwordend tot sna vels, handen heffend of voeten tredend, staren je desolaat aan. Onderschriften als bijvoorbeeld 'want de mens weet ook zijn tijd niet' of 'hetgeen verre af is en zeer diep, wie zal het vinden?' getuigen van overpeinzingen, die somber aandoen, maar ook aan het denken zetten. „Ik word helemaal depressief van je werk, zei een vrouw laatst tegen mij. Oké, prima, dan heb ik het goed gedaan, heb ik toen geant woord", licht de kunstenaar de ze werken toe. Ander werk van zijn hand, zoals de sculpturen, lijkt vrijblijven der. Opgebouwd uit basale ron de vormen met uitsteeksels naar diverse kanten gaan deze ijze ren kunstwerken door het leven als organaïden. De primitieve vormgeving refereert wel wat aan menselijke figuren. Vuur Vermandere: „Mijn vader was wagenbouwer en vlak bij ons woonde de smid. Als kind werd mijn interesse al gewekt. Ik ge raakte in de ban van de duivelse kunst van het vuur, ik zou en moest iets doen met ijzer. Al doende groeit het onder mijn handen. Als het klaar is, is het net of iemand anders het ge daan heeft." Wie zijn schilde rijen bekijkt, ziet diezelfde op eenstapeling van basale vor men, veelal in donkere tinten te gen een lichtere achtergrond. „Wat mijn werk betekent? Ik weet het niet. Ik probeer met mijn werken, verhalen of verzin sels zo dicht mogelijk bij de waarheid te komen. Misschien heeft Picasso wel gelijk met zijn uitspraak dat alle kunst leugen Expositie: Werk van Willem Ver mandere, t/m 27 augustus in de Raadskelder van hel stadhuis in Sluis. Geopend: dagelijks behalve do. en vr., 14-17 uur. Werk van Willem Vermandere. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13