Gravestraat kan verkeer niet aan PZC PZC Intrigerend patroon in Schouwse tarwe Prioriteit voor zeesluis in Terneuzen Haven Gent maakt afspraken met natuurbeschermers Inwoners Vlissingse binnenstad zien verkeersdruk toenemen na openen Koningsweg Gewonden bij aanrijding Domburg Geen plek voor Kitebuggy's dinsdag 18 juli 2006 11 wMiriam van den Broek USSINGEN - Het is goed dat .Koningsweg er is, zolang ar niet al het verkeer door de ravestraat wordt geperst. Dat «m omwonenden van de Gra- ïtraat in Vlissingen. Hun nat is niet geschikt voor al itverkeer, menen ze. 3„. rente houdt momenteel leerstellingen om te zien hoe gemotoriseerde verkeer de 2d in en uit rijdt. Vier weken ir3 worden alle voertuigen op e belangrijkste wegen naar de ianenstad geteld. Zo wordt on- »rzocht hoe het verkeer rea- jrt op de Koningsweg die nu ||it maanden open is en of de ravestraat al het verkeer dat an de Koningsweg komt, nog iel kan verwerken. Voor bewo- iisvan de Gravestraat staat de itkomst al bij voorbaat vast: it kan zo niet blijven duren. Ie toerist heeft de nieuwe weg middels ook ontdekt, stelt „van der Draai uit de Grave- ïaat vast. „Het is echt niet al- bestemmingsverkeer dat komt. Er komen de laatste veel touringcars door de Bat en mensen met Duitse en Igische kentekens. Ook achtwagens nemen deze rou- Het is hier onveilig gewor- i. Niet alleen door de drukte, ar ook door de snelheid. Ivonds wordt er keihard gere- i We parkeren bewust onze io's verder uit de kant, zodat verkeer wel moet afrem- Bezorgklachten: fêOO-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; raterdags tot 12.00 uur iedactie valcheren Buitenruststraat 18 «330EB MIDDELBURG 0118-493000 ax: 0118-493009 fjnail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Ramakers torn van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) [centrale redactie [Stationspark 28 stbus 31 0 AA goes |kl: (0113)3155oo (^(0113)315669 f-mail: ri [INTERNET v-pzc.nl Nail: web@pzc.nl Gravestraat die niet met zijn naam in de krant wil, vindt dat buurtbewoners zich niet zo druk moeten maken. „Het is een tijdelijk probleem. Over drie tot vijf jaar komt er een nieuwe weg. De Koningsweg komt dan uit op de Aagje Dekenstraat. Dan is alles opgelost. Tot die tijd moeten mensen gewoon met veel geduld door de straat rij den." Uit de verkeerstellingen moet ook blijken of de andere wegen naar de binnenstad rustiger zijn geworden. Vooralsnog heeft A. de Bie van het Shell tanksta tion in de Paul Krugerstraat niet de indruk dat het voor haar deur stiller is geworden. De re gelmatige opstoppingen voor het verkeerslicht op de kruising met de Scheldestraat zijn welis waar verdwenen, maar of dat door de Koningsweg komt, be twijfelt ze. De auto's blokkeer den in het verleden bijna dage lijks zijstraten van de Paul Kru gerstraat zoals de Bloemenlaan en de Singel. Maar De Bie durft niet te stellen dat de file verdwe nen is na de komst van de Ko ningsweg. „Veel rustiger is het hier niet geworden", zegt ze. „Sterker nog: we kunnen hier wel een VW-kantoor beginnen. Er zijn zoveel mensen die bij ons de weg komen vragen. Zo wel buitenlandse vakantiegan gers als Nederlandse." ad dus in vredesnaam het ikeren aan weerszijden van Gravestraat in stand, zegt 1 alleen Van der Draai, maar tB.Volmer uit de Paarden ras'. „Anders gaan nóg meer a die jonge gastjes hier met s auto's en scooters scheu- zegt Volmer. „De gemeen- kan hier beter een eenrich- weg van maken. Dat je via Gravestraat de stad in komt er via de Simon Stevinstraat eruit moet." 122-jarige inwoner van de lozakkenkoren gast op chouwen OUWERSHAVEN - Het Oe- Kozakkenkoor geeft zater- 29 juli een concert in de Gro- uiNicolaaskerk in Brouwers- ren. Het Schwarzmeer Don rakenkoor komt dinsdag 8 au- ilus naar Zierikzee voor een icertin de Lutherse kerk. Oeral Kozakkenkoor werd in Parijs opgericht en eft anno 2006 Duitsland als ishaven. Het koor houdt zich ag met traditionele en min bekende gezangen uit de ïisch-orthodoxe kerk. Schwarzmeer Don Kosaken- f bestaat uit Russische en paarse zangers.Het concert ieLutherse kerk in Zierikzee jjint om 20.00 uur. Kaarten deVW in Zierikzee. Aan de Stolpweg tussen Nieuwerkerk en Dreischor maakte Remko Delfgaauw in opdracht van Editie NL het logo van het programma. foto Janine Verschuure door Esme Soesman DREISCHOR - Even, heel even leek de geschiedenis zich te herhalen. In een tar weveld aan de Stolpweg tussen Dreischor en Nieuwerkerk werd eind vorige week een intrigerend patroon ontdekt. Geen mysterieuze graancirkel, helpt maker Remko Delfgaauw de mens heid snel uit de droom. De Zonnemairse landschapskunstenaar maakte het ob ject in opdracht van het televisiepro gramma Editie NL. Delfgaauw verwierf in 1997 faam door zich bekend te maken als creatief brein achter de Gulden Tunnel bij Nieuwer kerk; zijn eerste en meteen ook de groot ste graancirkel die ooit in Nederland werd gevonden. Sindsdien creëert Delf gaauw jaarlijks wel wat. Zoals nu het logo van het tv-programma Editie NL, dat ongeveer 40 bij 40 meter meet. Het ontleden van dit figuur („Een ovaal is technisch complexer dan een cirkel") om tot de praktische uitvoering te kun nen komen, heeft de inwoner van Zonne- maire een uur of tien gekost. Drie vol wassenen en twee kinderen hebben ver volgens in zo'n tweeëneenhalf uur tijd volgens de door Delfgaauw ontwikkel de methode het patroon in het graan veld getrokken. Met een team een ont werp omzetten in een perfecte uitvoe ring geeft een enorme kick, verwoordt Delfgaauw zijn nog steeds niet gedoof de passie voor graancirkels. Geïnspi reerd door het boeddhisme trekt hij zich van de vergankelijkheid van zijn werk als landschapskunstenaar niets aan. „Je legt een mooi symbool in het veld neer. Dat straalt daar voor een paar weken en dan de zeis erover. Dat is goed." Heisa Nog altijd wordt er gespeculeerd over de oorsprong van graancirkels. Van lang niet alle cirkels is de maker be kend. Agrariër Leen Hanse uit Zierik zee heeft de heisa rondom dat mysterie twaalf jaar geleden vanaf de eerste rij kunnen ervaren. De ene dag was er nog niets te zien. De volgende dag kreeg hij een seintje dat-ie maar eens even een kijkje op zijn land moest gaan nemen. Vanaf dat moment was het gekkenhuis, blikt Hanse op die episode in zijn leven terug. „De eerste zaterdag stonden er 1500 tot 2000 man op mijn veld. Er kwa men taxi's aan die mensen afzetten van een jaar of zeventig, tachtig." Beelden van zijn akker waren in wel vijftig verschillende landen op televisie te zien. Krankjorum, maar Hanse kijkt niet eens negatief terug op die periode. „Ik heb het toch wel leuk gevonden. Er zijn zoveel soorten mensen die ik daar door heb ontmoet." En zoveel bijzonde re dingen die hij heeft beleefd. Zoals die hond die pertinent weigerde achter zijn baasje aan de graancirkel in te stap pen. De maker van de graancirkel op de grond van Hanse heeft zich ook nooit bekend gemaakt. „Dus waar of niet waar? Zeg het maar. Ik ben niet zo gelo vig, maar weten doe je het nooit." Voor Delfgaauw was het in eerste in stantie zijn fascinatie voor ufo's en bui tenaards leven waardoor hij^geprikkeld werd het fenomeen graancirkels inten sief te bestuderen. Als dit bondschap pen zijn van onbekende energiebron nen, doen ze wel goed hun best hun boodschap onbegrijpelijk te houden - moest Delfgaauw na enige tijd constate ren. En ook: „Waarom zouden mensen op de maan kunnen lopen, maar niet in staat zijn zelf graancirkels teimaken." Nuchterder Het zette de inwoner van Zopnemaire aan tot het uitdokteren van een metho de om, zonder menselijke sporen na te laten, patronen in graan te kunnen trek ken. En om en passant die techniek ook aan anderen te openbaren, om aan te to nen dat graancirkels wel degelijk van menselijke makelij kunnen zijn. Niet dat hij nooit twijfels heeft gehad, maar Delfgaauw is door de praktijk bok nuch terder geworden. „Dat mysterie hebben we nu wel gehad." Echter: de kick van het maken blijft. Zo loopt hij rond met het plan om in de toe komst ooit nog eens iets groots'.(„Iets van 300 bij 300 meter of zo") te .produce ren. „Maar dat zal zeker niet meer dit jaar zijn." Vlaamse Havenwerkgevers schieten Oosterweelverbinding af door Wout Bareman ANTWERPEN - De Vlaamse re gering kan beter snel investeren in de bouw van een nieuwe zee sluis in Terneuzen en in de Waaslandhaven en geld beste den aan de opwaardering van de Expresweg langs de grens tus sen Antwerpen en de kust, dan miljarden te investeren in de Oosterweelverbinding, de brug-tunnelcombinatie, die de Kleine Ring rond Antwerpen moet voltooien. Voorzitter N. Saverys van de Vlaamse Havenvereniging (VHV) noemt de Antweipse ver binding, met de futuristische dubbeldeksbrug De Lange Wap per, een prestigeproject dat nau welijks zal bijdragen aan het op lossen van het verkeersinfarct op het wegenstelsel rond Ant werpen. Andere infrastructurele voorzieningen, zoals betere ver bindingen met het havengebied, doen dat wel. In een beleidsnoti tie pleit de VHV, de koepel van de belangrijkste Vlaamse ha vens (Antwerpen, Gent, Zee- brugge en Oostende, voor tal van andere projecten. Naast de zeesluizen in Terneuzen en de Waaslandhaven op de Antwerp se linkeroever gaat het om de ombouw van de Expresweg tot volwaardige autosnelweg, een directe verbinding van de Lief- kenshoektunnel met de zuidelij ker gelegen E17, de innovatie van een aantal oude sluizen in Antwerpen, de spoortunnel pa rallel aan de Liefkenshoektun- nel en verbreding van het Al- bertkanaal. Alleen op die ma nier kunnen de Vlaamse havens hun positie als logistieke draai schijf in Europa veilig stellen. De havenwerkgevers stellen vast dat met de geplande aanleg van de getijdehaven Het Saeftin- gedok ten noorden van Het Deurganckdok op de linkeroe ver een verdere expansie van de Antweipse haven nagenoeg uit gesloten is. Hetzelfde geldt voor Gent, dat momenteel de haven terreinen langs het Kluizendok opvult. De havens dienen daar na, met steun van de Vlaamse re gering, over te gaan tot inbrei- ding en renovatie van oude ha venterreinen. In Zeebrugge is nog ruimte voor uitbreiding in het gebied van de achterhaven. En tenslotte pleit de VHV voor snelle besluitvorming over een drastische verbetering van de achterlandverbinding voor alle vier de havens. Ook de politieke partij Groen! En Het Vlaams Belang hebben ZIERIKZEE - Wethouder A. Verseput is niet van plan om een vergunning aan te vragen voor kitebuggyen op het Verklik- kerstrand bij Nieuw-Haamste- de. De provincie wil dat de ge meente dit wel doet. Volgens de provincie is een vergunning noodzakelijk omdat het Verklik- kerstrand onder de Natuurbe schermingswet valt. Het bewuste strand is anderhalf jaar geleden door de gemeente Schouwen-Duiveland aangewe zen als plek waar liefhebbers van de snelheidssport hun gang kunnen gaan. „En destijds heb ben we dat ook aan de provincie laten weten en toen hebben we geen commentaar gekregen." Vervolgens heeft de Natuur- en Vogelwacht een bezwaarschrift ingediend. Op het strand is spra ke van duinaangroei, dat lijdt onder het kitebuggyen. De spor ters verstoren bovendien de vo gels en zeehonden. De gemeente heeft het bezwaar afgewezen en de provincie stelt in reactie op het bezwaar dat de gemeente een vergunning had moeten aan vragen in het kader van de na tuurbeschermingswet. Verseput is geïrriteerd over de houding van de provincie. „Ik ben niet van plan om nu een ver gunning aan te vragen. De kwes tie ligt inmiddels bij de rechter. Ik denk dat we die uitspraak eerst maar af moeten wachten." Verseput verwacht bovendien dat de provincie de vergunning zal weigeren. zich inmiddels tegen i de aanleg van de peperdure Oosterweelver binding uitgesproken. Volgens globale cijfers zou de bouw van de brug-tunnel minstens twee miljard vergen in plaats van de oorspronkelijk geraamde 1,34 miljard. De havenwerkgevers noemen zelfs een kostenpost van 3,5 miljard. De jBeheers- maatschappij Antwerpen Mo biel, die verantwoordelijk is voor het masterplan dat; de infra structuur rond Antwerpen aan zienlijk moet verbetereh, noemt die bedragen uit de lucht gegre pen. Komend najaar wordt beslist welk bouwconsortium de verbin ding mag uitvoeren. Vier bouw combinaties hebben eind juni een offerte ingediend. Pas in een later stadium wordt over de prijs gepraat. De verbinding, ge noemd naar het opgeslokte pol derdorp Oosterweel, wordt tien kilometer lang. Volgend, jaar al moet worden begonnen ,met de bouw. In 2011 zou de laatste ont brekende schakel in de Kleine Ring in gebruik moeten worden genomen. DOMBURG - Een 30-jarige automobiliste uit Middelburg en haar 36-jarige passagiere uit Vlissingen zijn gisteren gewond geraakt bij een botsing in Domburg. Zij reden met hun auto op de Roosjesweg, toen een tege moetkomende Duitser (69) uit Siegen hen bij het linksaf- slaan geen voorrang verleende. Dat gebeurde even voor het middaguur. De Middelburgse had na de aanrijding last van haar nek, de Vlissingse van haar borst. Beiden zijn met een zieken wagen naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. Ook de Duitser klaagde over pijn op de borst maar hoefde niet naar het ziekenhuis. Beide auto's werden volledig ver nield. 250 euro boete voor klap met fles MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een 38-jarige vrouw uit Vlissingen voor mishandeling conform de eis veroordeeld tot 250 eu ro boete. De verdachte gaf toe 22 juli voor een café in Vlissingen een vrouw een klap te hebben gegeven. Volgens de politie rechter had de Vlissingse met een kapotte bierfles gesla gen. Dat bleek volgens de rechter uit de snijwonden die het slachtoffer had opgelopen. De verdachte zei dat ze werd uitgedaagd, waardoor ze zich had laten gaan met het uitdelen van een klap. Boete voor geweld binnen relatie MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek veroordeelde gisteren een 52-jarige inwoner van Rilland voor geweld in de relatiesfeer tot een boete van vijfhonderd euro boete en voorwaardelijke werkstraf van dertig uur. De Rillander kon niet verkroppen dat zijn vrouw van hem wilde scheiden. In een dronken bui zocht hij vorig jaar 28 augustus in Rilland zijn vrouw op, die bij een kennis in een caravan verbleef. Toen hij niet werd binnengelaten gooide hij een grasmaaier tegen de caravan, die daardoor beschadigd werd. „Ik maak jullie kapot", had hij geroepen. De ken nis, met wie zijn vrouw een relatie zou hebben, had ter verdediging in een reflex een mes gepakt. Officier van Jus titie G. Oosterveld eiste dertig uur werkstraf. De politierechter hield rekening met de omstandigheden, zoals het blanco strafblad, en veroordeelde verdachte tot vijfhonderd euro boete en dertig uur voorwaardelijke werkstraf. Drankrijder raakt mini-bike kwijt MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Yerseke is gisteren in Middelburg voor dronken rijden op een mi ni-bike conform de eis veroordeeld tot een half jaar rijont zegging en 440 euro boete. In de strafmaat werd meegenomen dat het voertoeg niet verzekerd was. Daarnaast is de verdachte de mini-bike kwijt, omdat politierechter M. Klarenbeek het in beslag genomen voertuig verbeurd verklaarde. Het rijgedrag van de man viel de politie op 19 april dit jaar op toen hij op zijn mini-bike door zijn woonplaats scheurde. Uit de blaastest volgde een score van 810 micro gram: bijna vier keer zoveel alcohol in het bloed als is toe gestaan. door Wout Bareman GENT - Het Havenbedrijf Gent en de natuurbeschermers van Natuurpunt Gent hebben afspra ken gemaakt over het beheer van braakliggende terreinen in het havengebied. Flora en fauna worden er zoveel mogelijk met rust gelaten. Het gaat vooral om terreinen, die een jaar of dertig geleden werden opgespoten. In die stukken onbenut havenge bied komen onverwacht veel zeldzame vogelsoorten voor. Vol gens de natuurkenners gaat het om zeldzaamheden als de bijen- eters, graspiepers, veldleeuweri ken, visdiefjes, gele kwikstaar ten, blauwborsten en oeverzwa luwen. De bijeneter komt voor namelijk voor in het Middelland se Zeegebied, maar in Vlaande ren zijn vijf broedpaartjes ge teld en niet toevallig allemaal in het Gentse havengebied. Natuurpunt bestempelt het op gespoten gebied rond het nieu we Kluizendok op de westelijke oever van het Kanaal Gent-Ter- neuzen als een waar vogelpara dijs. Voor sommige exemplaren zijn de stukken braakliggend ha venterrein het laatste toevluchts oord voor ze uitsterven, verze- kert de natuurbeschermingsor ganisatie. Adjunct-directeur-generaal P. Mortier van het havenbedrijf over de afspraken met Natuur punt: „De natuurvereniging er kent dat de economische functie van de haven voor gaat. Maar- wij voelen ons tegelijkertijd me deverantwoordelijk voor de eco logische infrastructuur in de ha ven." Tweemaal per jaar bespreken havenvertegenwoordigers en Na tuurpunt voortaan de ontwikke lingen in het havengebied. Havenschepen D. Termont: „Na tuurontwikkeling is van groot belang voor de leefbaarheid van het havengebied en de dorpen in de Kanaalzone. Wij zijn óók geen voorstander van één beton nen lint van twintig kilometer tussen Gent en Zelzate." Ook in de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone is een begin gemaakt met de aanleg van een ecologi sche zone. Die moet bij de voort zetting van het Ruimtelijke Or- denings- en Milieuproject Ka naalzone worden voltooid. De gemeente Terneuzen onderzoekt de mogelijkheden van een her start van het ROM-project dat in de jaren negentig de balans tussen wonen, werken en milieu deels herstelde. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF), die deelnam aan de stuurgroep en werkgroepen van de Gebiedsgerichting Aanpak van het gebied langs het kanaal, staat al geruime tijd op het standpunt dat het milieu er des tijds bekaaid was afgekomen. Daarom juicht de ZMF een door start van de activiteiten én een grensoverschrijdende aanpak toe. Met het oog daarop werd in 2001 samen met de Vlaamse Bond Beter Leefmilieu een geza menlijke visie voor een duurza me Kanaalzone opgesteld. Die dient na al die jaren wel geactua liseerd te worden. Diefstal uit tuin SINT JANSTEEN - Uit een tuin van een woning aan de Vrijheer in Sint Jansteen zijn gistermid dag een bijzettafel en een hou ten rek gestolen. De waarde van de gestolen goe deren bedraagt enkele tiental len euro's. agenda STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Burgemeester Bosse- laarstraat 22, 9.00-16.00 uur: Rommel markt Stichting Hulp aan Roemenië; ARNEMUIDEN - Camping De Witte Raaf, 19.00 uur: Circus Bongo; MIDDELBURG - Kaasboerderij Schel lach, Prooyenseweg 26, 19.00 uur Rondleiding over de boerderij en puzzel- tocht; OOST-SOUBURG Palazzoli Huis, 10.00-11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur Gym en trimmen vanaf 50 jaar. Fort Rammekens, 19.30 uur, rondlei ding; SEROOSKERKE - Olmenveld, 16.00 - 20.00 uur. ringrijden; VEERE - Markt, 10-17 uur: historische markt; VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof. 20.15 - 21.30 uur: Oerdansles- Go(o)d Times van Gemeente Zuid poort, Voltaweg, 18.30 uur: fietsvier daagse Bellamypark en omgeving: kermis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11