Blijf praten met jouw puber PZC Pijn hebben is oké, maar pijn lijden niet De straatdokter verzuipt in werk Bijscholing politici wellicht verplichten Psycholoog Annette Heffels geeft advies aan ouders maandag 17 juli 2006 Nieuw middel tegen MS door Anne Velthausz UTRECHT - 'Wacht maar tot hij gaat puberen', zo krijgen ouders van schoolkinderen regel matig te horen. De meesten zien dan ook als een berg op tegen de puberteit van hun kinderen. 'Wordt-ie niet beïnvloed door verkeerde vrienden? Gaat hij wel verstandig om met alcohol? Is het wel veilig dat surfen op in ternet?', zo vragen zij zich be zorgd af. Psycholoog Annette Heffels stelt hen gerust. „Voor ouders is de puberteit soms lastig en soms maak je je zorgen. Maar over het algemeen is het ontroerend en leuk om te zien hoe je kind met vallen en opstaan volwas sen wordt." In de puberteit speelt zich ont zettend veel af in het lijf van tie ners. Onder invloed van hormo nen worden kinderen tussen hun elfde en zestiende jaar ge slachtsrijp. Zij krijgen pukkels en vette haren. Meisjes krijgen borsten en bij de jongens groeit de penis. En de kinderen groeien plotseling als kool. Maar ook hun gedrag wordt an ders. Aardige, gehoorzame schoolkinderen veranderen in eens in luie pubers die met zich zelf en met hun omgeving over hoop liggen. Kenmerkend voor pubers is dat zij voortdurend klaar staan met hun oordeel over ouders, leraren en leeftijdgenoten. Zij zijn eer lijk en zien alles zwartwit. Zij zijn sloom, maar zij kunnen in eens onvermoeibaar zijn, bij voorbeeld als zij gaan stappen. Zij zijn hevig geïnteresseerd in seks, maar tegenover hun ouders gedragen zij zich preuts. Zij nemen meer en meer afstand van hun ouders. Middelpunt Pubers zijn het ene moment doodongelukkig; het andere mo ment is er niets aan de hand. Zij hebben het gevoel dat ze het middelpunt zijn van elk gezel schap, en o wee, als je een grap je over hen maakt. Een kleine kritische opmerking over hun ui terlijk of gedrag kan hen diep ra ken. Ook hun denkvermogen maakt in de puberteit een grote sprong. Zo gaan zij abstracter denken. Zij bedenken bijvoor beeld wat het voor iedereen in het gezin zou betekenen als hun ouders gaan scheiden. In haar boek Praten met je Pu ber laat psycholoog Annette Hef fels zien hoe ouders soepel kun nen inspelen op de veranderin gen die hun kind doormaakt op weg naar volwassenheid. En zij vertelt ook hoe je kunt voorko men dat conflicten uit de hand lopen. Want conflicten zijn er volop in gezinnen met pubers. Zij gaan over school, feestjes, uitgaan, vrienden, roken en drin ken. Maartje van vijftien bijvoor beeld heeft hooglopende ruzie met haar moeder over een feest je. Zij moet om één uur thuis zijn en dat vindt zij veel te vroeg. 'Dan begint het net', zegt ze boos. 'Goed schat, ga dan niet', antwoordt haar moeder. 'Je gunt me helemaal niks', roept Maartje. Isabel van vijftien wil een feest je geven voor haar verjaardag. Zij heeft haar ouders zover ge kregen dat ze tot twee uur weg blijven die avond. Maar haar va der en moeder vinden het niet goed dat zij een krat pils in huis haalt. En zij vinden het al hele maal niet goed dat er jongens ko men die soms een joint roken. 'Mijn vrienden zijn echt wel wat gewend hoor', zegt Isabel. Heffels kent de algemene klacht van ouders van pubers: 'Ik kan niet praten met mijn kind'. „Wat ze bedoelen te zeggen is: ik kan hem niet laten doen wat ik vind dat hij zou moeten doen." Haar advies aan ouders is om toch te blijven praten, maar vooral niet te bevelen of te commanderen. Dat werkt ave rechts bij een puber. Dreigen, preken, beschuldigen en bekritiseren is ook niet goed. Ze geeft het voorbeeld van de va der die op zijn zoon zit te vitten. 'Wat denk je eigenlijk wel? Dat jij gewoon je gang kunt gaan hier in huis. O, meneer dacht vanavond uit te gaan? Uitste- door Rob Zomer Door de huidige minister van VWS werd dit jaar marktwerking in de zorg in gevoerd. Resultaten: bij een grote zorgverzekeraar in het zuiden van het land zijn de beheerskosten met dertien procent fors gestegen en tege lijkertijd werd 165 miljoen euro winst geboekt. Ofwel: per verzekerde werd even veel winst gemaakt (81,5 eu ro) als aan beheerskosten uit gegeven (85 euro). Landelijk werd 78 miljoen weggegooid aan reclamegelden, wordt geld uitgegeven om aan zes miljoen Nederlanders de zorgtoeslag uit te betalen en zijn 25 procent van alle verze kerden van verzekeraar ge wisseld. Wie gaat dit alles betalen? De patiënt? De beantwoording van deze vraag is niet alleen simpel maar ook tamelijk ont luisterend. Ieder jaar stelt de minister van VWS het maxi mumbedrag vast wat uitgege ven mag worden aan gezond heidszorg. Meer mag niet, minder wel. Het premiebe drag wat elke burger moet be talen is hiervan direct af te leiden, namelijk dit totaalbe drag delen door het totaal aantal premiebetalers en voila. Simpel Maar hoe zit het dan met die marktwerking? Alweer een simpel antwoord. Een ge maximeerd totaalbedrag en marktwerking gaan niet sa men! Een voorbeeld maakt dit snel duidelijk. Stel dat de minister van Economische Zaken het totaal te verkopen auto's aan een maximum per jaar zou binden en daarbin nen maximum aantallen per prijsklasse, per type en per uitvoeringsvariant of bijvoor beeld het totaalbedrag vast stellen wat alle Nederlanders gezamenlijk per jaar mogen uitgeven aan vakanties, ge maximeerd per land, per be stemming et cetera. Omdat ook andere doelen gediend worden met dit jaarmaxi mum, bijvoorbeeld minder vervuiling van het milieu, worden dus beleidsdoelen ge steld en het bedrag bewust (te) laag vastgesteld. U be grijpt het al: er ontstaan wachtlijsten! In het voormalig Oostblok ging het zo met auto's en va kantiereizen totdat in 1989 de muur viel. Hoe kan het dan dat de minister van VWS met in zijn kielzog de Tweede Kamerleden, dit Oost- blok-systeem nog steeds wil handhaven in de zorg? Bij medici staat de zorg voor kwaliteit hoog in het vaan del. Een gedegen opleiding van vele jaren legt de basis. De verplichte bij- en nascho ling van minimaal veertig punten per jaar en de eis om het vak tenminste het mini mumniveau aan uren per week uit te oefenen zorgen er voor dat de (hand-)vaardighe- den op peil blijven. Drie klikken De vraag is dan ook; geldt zo iets ook voor politici? Op de site van VWS (www.min- vws.nl) ben je drie klikken (home>organisatie>minis- ter>cv) weg van het curricu- lum vitae van minister Hoo- gervorst. De man heeft ge schiedenis gestudeerd, is fi nancieel beleidsmedewerker geweest tot hij in 1994 de po litiek inging als Tweede Ka merlid. Sinds 1998 als be windspersoon op Sociale Za ken en Werkgelegenheid, Fi nanciën en sedert 2003 als mi nister van VWS. Voor leden van de Vaste Tweede Kamer commissie van VWS is dit eveneens gemakkelijk na te gaan (www.parlement.com). Wat blijkt: eisen aan een ade quate vooropleiding worden niet gesteld. En aanwezige hiaten blijken niet door bij en nascholing te worden weg gewerkt. Om verder onheil te voorkomen, toch maar ver plicht stellen? Rob Zomer is voorzitter van de Raad van Bestuur van Zie kenhuis Walcheren Puberaal gedrag is een gevolg vai een tiener. kend meneer. Moet er misschien nog een broek gestreken worden of wenst meneer nog iets te eten voor zijn vertrek? U zegt het maar.' de gigantische veranderingen die zich afspelen in het lichaam van foto Nemo/GPD „Niet doen", zegt Heffels. „Pu bers voelen zich snel gekwetst. Als je ze belachelijk maakt komt dat hard aan. Wat je wel moet doen is goed luisteren en je proberen in te leven. Kritiek en wensen moet je duidelijk motive ren. Blijf dus praten, maar wees niet te bang om grenzen te stel len." Zij geeft het voorbeeld van Maartje. Zij wil in haar geliefde gescheurde spijkerbroek en een kort topje met ontblote navel piercing naar het feestje gaan van oma. Moeder verbiedt dat en het wordt ruzie. Ze kan beter zeggen: 'Ik wil graag dat je je zwarte broek aantrekt als we naar oma's feestje gaan, want ik weet dat oma het heel belang rijk vindt dat je er netjes uitziet, en mij doe je er ook een plezier mee.' Als moeder deze argumen ten aandraagt is Maartje vast wel bereid om zich om te kle den." Annette Heffels putte bij het schrijven van haai' boek uit de talrijke ervaringen die zij heeft opgedaan met pubers in haar werk als psychotherapeut, Maar ze vertelt ook over haar eigen drie kinderen. De aanloop naar volwassenheid gaat met veel ver warrende gevoelens gepaard, constateert ze. Twijfels „Pubers zitten vaak vol twijfels over zichzelf en over hoe ande ren over hen denken. Vooral moeders zijn vaak overbezorgd als een kind niet goed in zijn vel zit. Ze zijn dan soms te bemoeie- rig en dragen oplossingen aan. Maar je helpt ze beter door ze al pratend zelf hun opvattingen te laten onderzoeken en te toet sen." Onze maatschappij maakt het er voor de pubers niet gemak kelijker op, vindt Heffels. „Ener zijds krijgen kinderen van ons lang de gelegenheid om te leren en te spelen zonder echte ver antwoordelijkheden, anderzijds moeten ze door ons school systeem al vroeg kiezen wat ze willen worden. Ze gaan al heel jong heftige relaties aan en ze krijgen al heel jong toe gang tot allerlei volwassen in formatie. Natuurlijk zijn er kinderen die extreem dwars zijn of in de problemen raken in de puberteit. Maar met de meesten gaat het gewoon goed." GPD Annette Heffels: Praten met je Puber. Uitgeverij Het Spectrum, ISBN 90 274 25477, prijs: €18,50 De kleinzerigste mannen moe ten jonge Italiaanse stedelingen met tatoeages zijn. Mannen kla gen namelijk vaker over pijn dan vrouwen, mediterrane types meer dan noorderlingen, jong meer dan oud en de stedeling meer dan de plattelander. On- derzoek naar pijn is hot en zie kenhuizen werken hard aati ver betering van pijnstilling. door Florence Imandt Om maar met de deur in huis te vallen: pijn valt niet te meten. Niet objectief althans, want pijn is niet om te zetten in een elektrisch signaal. Pijn is per definitie subjectief, je meet of registreert wat men sen zelf zeggen te voelen. En daar komen die gekke verschil len tussen mensen ook vandaan. Het hangt van je persoonlijk heid af hoe je met pijn omgaat. Het zijn vooral jonge mannen die flauw vallen als ze bloed moeten laten prikken, de ta toeage-figuren nog het snelst. Italianen ervaren meer pijn dan Zweden, Oosterhoutse vrouwen die bevallen, vragen minder vaak om pijnstillende middelen dan vrouwen uit Breda. Dat heeft allemaal te maken met het verwachtingspatroon dat men sen hebben van een bepaalde in greep, zegt Ferd Geisler. Hij is anesthesioloog in het Am- phia Ziekenhuis in Breda/Oosterhout en heeft van post-operatieve pijnbestrijding zijn stokpaardje gemaakt. In het jaar 2000 is voor het eerst een meting gehouden, nog voor dat pijnscore een zogeheten prestatie-indicator werd, een criterium waarop de inspectie ziekenhuizen beoordeelt. Op een schaal van een tot tien ge ven mensen met een schuif op een latje aan hoeveel pijn ze er varen na een operatie. Vier of la ger scharen we onder verdraag- bare pijn, vier of hoger: daar moet je iets aan doen. Bij die eerste meting bleek zestig pro cent van de patiënten lager dan vier uit te komen. Inmiddels is dat tachtig procent. Geschoold Die goede cijfers zijn bereikt door in een zo vroeg mogelijk stadium met pijnstillers te be- Een verpleegkundige en patiënt bepalen de pijnscore op de uitslaapkamer in het Amphia Ziekenhuis in Breda. foto Gor Viveen/GPD ginnen. Dat wil zeggen als pa tiënten nog in de uitslaapkamer liggen. „We hebben de afgelo pen jaren alle afdelingsverpleeg- kundigen geschoold in pijnthe- rapie. Dat houdt in dat ze de eerste 72 uur na een operatie el ke vier uur aan de patiënt vra gen of ze pijn hebben. Ook 's nachts, desnoods maken we ze wakker." Daarnaast maken ver pleegkundigen ook een zogehe ten pijnanamnese. „Als mensen van tevoren heel bang zijn voor pijn, maken we ze duidelijk dat dat niet hoeft, dat er altijd mid delen gegeven kunnen worden die de pijn verminderen tot een draaglijk niveau. Dat stelt men sen vaak al gerust. Pijn hebben hoort bij een operatie, pijn lij den niet." De pijn tot nul reduceren gaat niet. Niet omdat de medicijnen er niet zijn of omdat die duur zouden zijn. Nee, zegt Geisler, dat heeft te maken met de risi co's die kleven aan het toedie nen van te veel pijnstillende middelen. „Je kunt er misselijk, suf of verward van worden en dat is met name voor ouderen ri sicovol. Als zij te weinig ophoes ten na een operatie neemt de kans op een longontsteking toe." Tot de meest pijnlijke ope raties worden gerekend de in grepen aan longen, darmen, gal blaas, baarmoeder, bloedvaten en heupen en knieën. Pijnstillen de medicijnen krijgen patiënten toegediend via een infuus, een slangetje in lies of rug of ge woon als pil met een glas water. De boodschap aan elke patiënt - ongeacht de ingreep - is tegen woordig: trek aan de bel. Men sen die minder pijn hebben, ge nezen sneller. Pijn veroorzaakt stress en dat betekent hogere hartslag, zweten, sneller ade men, samenknijpen van de bloedvaten. Dat belemmert het herstel na een operatie. Het komt voor dat mensen geen pijnstillende middelen willen. Maar in zo'n geval zullen ver pleegkundigen en eventueel de NIEUWEGEIN - Een nieuw middel voor behandelb van multiple sclerose (MS) vermindert het aantal aanval len met 68 procent. Het middel, Tysabri (stofnaam: naiaii" zumab) is vanaf augustus in Nederland beschikbaar Tysabri is bestemd voor patiënten bij wie de ziekte in ernstige mate openbaart of die ondanks de behang ling met andere middelen veel last houden van aanvallen Het nieuwe middel vertraagt verdergaande invalidity van de patiënt, maar biedt geen genezing. Volgens neun> loog S. Frequin van het St. Antonius Ziekenhuis in Nièu- wegein werkt het middel beter dan interferon. ANP Meetinstrument wilsbekwaamheid AMSTERDAM - Artsen moeten meten of en in hoevenv een patiënt nog wilsbekwaam is. De dokter kan dan bete bepalen of de patiënt nog kan meepraten over een behan. deling of euthanasieverzoek. Psychiater in opleiding As- trid Vellinga is gepromoveerd op dat onderwerp aan hg VU medisch centrum in Amsterdam. Ze ontwikkelde es- methode om de wilsbekwaamheid te meten. Artsen hebben vaak grote moeilijkheden om te bep een patiënt nog wilsbekwaam is of niet. Volgens Velling kan het dus voorkomen dat een patiënt, bijvoorbeeld bi- dementie, niet mag meebeslissen over zijn of haar behan deling, hoewel die dat nog wel zou kunnen. ANP Kunstmatig sperma ontwikkeld LONDEN - Onderzoekers in het Britse Newcastle hebbe de basis gelegd voor behandelingen tegen onvruchtbaar heid van mannen. Met sperma ontwikkeld uit staroceBa hebben zij eicellen van muizen bevrucht, wat tot boorte van zeven muizen heeft geleid. De techniek kan in de toekomst mogelijk ook bij mensa, worden toegepast. „Daarvoor moeten we echter nog val werk verzetten", aldus een van de professoren. D( ren muizen waren allemaal onvruchtbaar, abn groot en hadden ademhalingsproblemen. De wetenschap pers hadden het kunstmatige sperma afgeleid van stam- cellen van muizenembryo's. ANP Rijgedrag suv's asocialer LONDEN - Bestuurders van grote, vierwiel aangedreis auto's (suv's e.d.) rijden vaker zonder gordel en bellenu. hun auto vier maal zoveel met hun mobieltje in de haai als bestuurders van 'gewone' auto's. Althans in Londen, constateert L. Walker (ImperialColle ge, Londen) in het British Medical Journal op grond vas het observeren van het rijgedrag van ruim 40.000 automo bilisten in Londen. GPD Zweet werkt tegen muggen LONDEN - Britse onderzoekers zijn er in menselijk zweet enkele chemische stoffen te isoleren een sterke afstotende werking hebben op muggen. Mensen die veel van deze stoffen aanmaken, worden zel den door een mug gestoken, meldde J. Logan (Rothac- sted Research, Harpenden) tijdens de Royal Society Sum mer Science Exhibition in Londen. De stoffen kunne worden verwerkt in sterke, natuurlijke anti-i sprays. GPD anesthesioloog toch op gebruik aandringen. „Het is gewoon niet zo verstandig om niks te ne men. Maar als mensen het per se niet willen - 'ik verdraag het wel' - kun je dat niet tegenhou den." Kleinzerig We komen terug op de verschil len tussen flink en kleinzerig. Want die zijn er, zo blijkt uit on derzoeken. Wat bepaalt nou pre cies of iemand snel klaagt over pijn? „Een combinatie van per soonlijkheid, cultuur en geloof. Opvoeding, zo je wil. Ik zie soms kinderen in de tandheelkli- niek die onder narcose behan deld worden omdat ze zo bang zijn; die lijken soms hun ouders in de macht te hebben." Er is dus een milieu-aspect bij de er varing van pijn, maar dat stel len de zorgverleners nooit ter discussie. „Dat is je op glad ijs bevinden. Wie pijn heeft, krijgt medicatie. Tot een verantwoord niveau." GPD Straatdokters krijgen het steeds drukker. Ze zijn al actief in Am sterdam en Rotterdam. Binnen kort begint er een in Eindhoven. Naast dak- en thuislozen vragen steeds meer illegalen en onverze kerde Nederlanders om hulp. doorRemko Tanis Frans Sikken staat op van het terras. Het is bijna één uur: tijd voor zijn spreekuur. „Ik zie er verschrikkelijk tegen op", bekent hij. „Het werk wordt alleen maar meer en de groei gaat steeds sneller. Ik raak aan het eind van mijn La tijn." Hij loopt de gang in van het ge bouw in het centrum van Rotter dam waar hij praktijk houdt. Achter Deur 2 zit de spreekka mer van 'dokter Frans', zoals zijn patiënten hem kennen. De gang zit vol mensen voor wie hij de enige toegang is tot de ge zondheidszorg. Dak- en thuislo zen, onverzekerden en vooral: il legalen. Het gezicht van Sikken klaart even op als hij een oude vrouw in de gang ziet staan, leunend op een kruk. „Fantastisch! Je bent geholpen!" En tegen zijn assistente: „Joh, geef haar die rollator mee. Geweldig!" De oude vrouw komt uit de Tsjetsj eense hoofdstad Grozny. Ze lijdt aan zware reuma. „Maar op haar ben ik als-huisarts uitge dokterd." Na lang vragen heeft een ziekenhuis haar plastic hul zen om haar polsen gegeven, die haar aangetaste gewrichten on dersteunen. Puinruimen Zijn werk noemt hij 'maat schappelijk puinruimen'. Twee keer per week probeert hij men sen te helpen die buiten de sa menleving staan. Mensen die soms ernstig ziek zijn, maar voor wie de ziekenhuispoort vaak dicht blijft zolang ze niet in levensgevaar zijn. Zoals voor die straatarme vluchteling, bij wie Sikken borstkanker vermoedde. „Ik heb haar naar een ziekenhuis gestuurd voor een foto. Kost misschien 125 euro. Ze is al bij de balie weggestuurd, omdat ze zich niet kon identificeren." Een 12-jarige Somalische jon gen komt met zijn moeder de spreekkamer binnen. Hij is een maand geleden harcl gevalles gat in zijn hoofd. Eerste hult krijgt iedereen in elk zieken huis, ook deze jongen. Mas om de hechtingen te laten ra- wijderen, kan hij niet naars: huisarts, maar moet hij naars straatdokter. Van de 25 mensen die Sikk en zijn twee collega's de aige'.c- pen maanden hebben doorve- j wezen naar een ziekenhuis, af. er 23 weggestuurd. Hij laat ea foto zien van een man, die ms een ernstige liesbreuk rond loopt. Een stuk darm is inzijs scrotum gezakt. „Bij ieder stap heeft hij enorm veel pijs Ik heb hem drie keer naarE ziekenhuis gestuurd. Hij is te keer geweigerd." Of de vroro met galstenen. „Ze komt weke lijks met de klachten bij e Ziekenhuizen doen niets." De vrouw rest niets anders wad ten 'tot de galblaas knapt'. Medisch noodzakelijk Sikken: „Dan is de zorg ineeaj 'medisch noodzakelijk'. Hs wrange is dat de behandel^ dan ook veel duurder is te het nu zou zijn om de galste nen te verwijderen." Een te in het ziekenhuis beslist of es zorg die een onverzekerde p:- tiënt nodig heeft 'medisd noodzakelijk' is. De een Is das soepel in, de ander helpt all® als het leven van de patient n gevaar is. „In het nieuwe zorgstelsel wor den we uitgedaagd onverzeker den niet te behandelen", zegij Willem Geerlings, voorzit® van de koepel Samenwerkend Ziekenhuizen Rijnmond. M je niet uitkijkt, ga je zorg te geen geld oplevert vermijdt Maar als er geen geld binnen komt gaat je ziekenhuis ten on der." Volgens Geerlings isK aard en de omvang van het pro bleem met onverzekerden nc? niet duidelijk. „Dat moet eerst helder worden. Daarna moeten we zien wie er verantwoorde-, lijk voor is." Frans Sikken ziet het net andersom: „Het P maar een paar ton om die twin tig, dertig mensen die wij h- ben doorverwezen te helpt heeft hij berekend. Een frae® van het totale budget van ziekenhuizen. „De wantoestan den worden gebruikt als breek ijzer om meer geld van de por tiek te krijgen. Het is een waan zinnige strijd." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 6