Noord-Korea negeert VN Plaagstootjes geven kleur aan top G8 PZC Familievriend laat jongen voor dood achter in weiland Verviers bezittingen Pyongyang wil ondanks resolutie doorgaan met raketproeven Noodweer in China en Zuid-Korea eist tientallen levens President Suriname biedt excuses aan voor bloedbad 1986 maandag 17 juli 2006 Shell wil af van Dominicaanse ft^Panl van der Zanden SANTO DOMINGO - Oliecon- «rn Shell overweegt zijn bezit ten in de Dominicaanse Repu bliek te verkopen. Dat heeft een ïoordvoerder bekendgemaakt. De oliemaatschappij bezit 50 procent van de enige raffinade rij in het land. Tevens is Shell ei- jjnaar van 137 tankstations in ieDomincaanse Republiek. Volgens een woordvoerder in de reoubliek is er nog geen defini te beslissing genomen over si verkoop. Wel hebben diver se gegadigden zich al gemeld roor de bezittingen van Shell. K'elke bedrijven het betreft, wil woordvoerder van Shell niet wrtellen. De mogelijke verkoop van activi- in de Dominicaanse Repu- past in een wereldwijde i verkoopronde waar Shell mee bezig is. De Nederlands-Britse atschappij verkoopt tations en raffinaderijen Ie niet voldoende renderen of teklein zijn. 1 In onder meer Kameroen, Co- i, Peru en Spanje en op ei- i in de Stille Oceaan heeft het concern al onderdelen afge sloten. Shell wil zich meer toe leggen op de opsporing en win ning van olie en gas. Venezuela in Venezuela heeft Shell inmid- een contract getekend voor be oprichting van een gezamen lijke onderneming met het staatsbedrijf CVP, Corporación Venezolana de Petróleo. CVP be kt 60 procent van de aandelen a Shell de overige 40 procent. De joint venture is een voor aarde die de regering van pre- Chavez stelt aan buiten landse oliemaatschappijen om in het land te kunnen blijven opereren. Shell is de derde mul tinational die een contract met CVP heeft getekend. Dankzij de overeenkomst kan Shell doorgaan met oliewinning inde provincie Zulia, goed voor 45.000 vaten per dag. Verder heeft de multinational in teresse in olieboringen in het olierijke gebied Orinoco. Shell t al sinds 1913 actief in Venezu ela. MP Kerncentrales in België zijn onveiliger BRUSSEL - Belgische kerncen trales zijn de afgelopen ander jaar onveiliger geworden. Het aantal geconstateerde 'af wijkingen' is in een jaar tijd ver dubbeld. Inde jaren tussen 2001 en 2004 deden zich in totaal jaarlijks tus sen de zeven en negen afwijkin gen voor in de zeven Belgische eentrales; in 2005 waren dat er met zeventien ineens twee keer zoveel. Die trend zette zich door in de eerste vier maanden van dit jaar, met al acht afwijkingen. 'afwijking' is de minst em- Sige categorie van tekortkomin gen in het Belgische veiligheids systeem. in een centrale deed zich vorig jaar een incident voor. Dat is en iets zwaardere probleemca tegorie. „4NP door Erwin Tuil PEKING - Noord-Korea gaat door met het testen van raket ten en zal zich niets aantrekken van de resolutie die de VN-Vei ligheidsraad in het weekeinde unaniem aannam. Hoewel ook bondgenoot China voor sancties tegen het land stemde, voelt Noord-Korea zich niet gebon den aan de uitspraak van de VN. Het land kan niet anders, zo blijkt uit een verklaring van het Noord-Koreaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in de hoofdstad Pyongyang. De VN isoleren Noord-Korea. Door de Amerikaanse oorlog in Irak zijn de machtsverhoudingen ingrij pend veranderd. Pyongyang voelt zich genoodzaakt te wer ken aan zijn zelfverdediging. Want, zo is de redenering van Noord-Korea, de Amerikaanse imperialisten en hun handlan gers maken zich op voor een aan val. Daarom zal Pyongyang het 'banditisme' van de VN beant woorden met een versnelde ont wikkeling van al het oorlogstuig dat het meent nodig te hebben. Het is juist de bedoeling van VN-resolutie 1695 dat Pyon gyang daarin niet meer de vrije hand heeft. Noord-Korea mag volgens de resolutie geen wapen materiaal of wapenkennis ont vangen of exporteren. Dat gebeurde de afgelopen ja ren wel dankzij landen als Je men dat scud-raketten leverde aan Noord-Korea. Ondertussen wordt in de wereld buiten Noord-Korea met enige onrust geconstateerd dat Pyongyang zichzelf isoleert van iedere wer kelijkheid, voorzover dat nog kon. De toch al onberekenbare leiding van Kim Jong-il zal nu nog grilliger worden. Hereniging In Zuid-Korea is nog slechts een minderheid voor de jarenlang beleden politiek van vreedzame hereniging met het noorden. Het enthousiasme daarvoor is afgelo pen week verder bekoeld na een knallend einde van de inter-Ko- reaanse top waar noord en zuid probeerden nader tot elkaar te komen. De noordelijke delegatie eiste onder meer rijst en andere goederen omdat het zuiden vre de kende dankzij de militaire be scherming van Pyongyang. Daar mocht wel eens voor be taald worden. Zuid-Korea heeft dertigduizend Amerikaanse troe pen in huis ter verdediging te gen het noorden. De reactie op de VN-resolutie en de ontwikke lingen van de afgelopen weken heeft Zuid-Korea doen beslui ten om het defensiesysteem te gen raketaanvallen uit het noor den versneld in gebruik te ne men. De sympathie voor Noord-Korea lijkt tot een abso luut dieptepunt te zijn gedaald. Terugkeer De Amerikaanse hoop dat Noord-Korea door de resolutie terugkeert naar het overleg over de nucleaire ontwapening van het Koreaanse schiereiland lijkt ijdel. China, gastheer van die gesprekken, kreeg vorige week in Pyongyang nul op het rekest om onderhandelingen te hervat ten. Noord-Korea heeft nu twee mogelijkheden, zegt Paik Hak- soon van het Zuid-Koreaanse Sejong Instituut dat zich be zighoudt met nationale veilig heid. Of het houdt zijn woord en test weer raketten en mogelijk zelfs een kernwapen om te laten zien dat het zich niets aantrekt van de rest van de wereld. Of het probeert alsnog via een diploma tiek kanaal een opening tot onderhandelingen te forceren. GPD De wervelstorm Bilis houdt ook huis op de Filipijnen; straten en stegen in de stad Hagonoy staan blank. foto Mike Alquinto/EPA door Jessica Smeenk SEOUL - In het zuidwesten van China zijn dit weekeinde al ze ker 115 doden gevallen door de wervelstorm Bilis. Meer dan honderd mensen worden nog vermist. De storm ging gepaard met zwa re regenval en veroorzaakte aardverschuivingen en overstro mingen. Miljoenen mensen zijn geëvacueerd. Dit meldde het of ficiële persbureau Nieuw China en andere Chinese media giste ren. Het zwaarst getroffen is de pro vincie Fujian. Daar vielen door het stijgende water en modderla- wines zeker 43 doden. Meer dan twintig mensen worden daar nog vermist. In de stad Zhang- zhou sleurde een modderstroom zeker tien mensen de dood in. Ook de provincie Human, waar 39 doden vielen en waar 110 ver misten zouden zijn, is zwaar ge troffen. Meer dan dertigduizend woningen zijn verwoest. In Hu nan is een stuk van de spoorlijn van Peking naar Guangzhou weggeslagen door aardverschui vingen. Duizenden passagiers strandden daardoor in Changs- ha, de hoofdstad van de provin cie. In de provincie bestaat het risico dat de dam van een stuw meer instort onder druk van door het water meegesleurde bo men. In de provincie Guangdong vie len 33 doden. Plet weer wordt in grote delen van het getroffen ge bied niet beter. Voor de komen de dagen voorzien de meteorolo gen opnieuw zware stormen. In Zuid-Korea zijn al 29 doden en vermisten te betreuren door de hevige moss oenregens van de afgelopen drie dagen. Dit is gis teren van officiële bronnen ver nomen. De regenval leidde tot aardverschuivingen en overstro mingen. ANP/RTR/EFE/AFP door Nina Jurna MOIWANA - De Surinaamse president Venetiaan heeft dit wekeinde namens de regering djn excuses aangeboden aan de inwoners van het dorp Moiwana voor het bloedbad dat hier in 1986 werd aangericht. was tijdens de binnenland- wlog (1986-1992) toen het le ger onder leiding van Desi Bou rse streed tegen het junglecom mando van Ronny Brunswijk. Militairen van het Nationaal Le- dron§en °P 29 november ""6 het dorp Moiwana binnen zoek naar Brunswijk, die her volgens de militairen schuilhouden. Maar toen wijk niet werd aangetrof- igonnen de militairen in wilde weg op de bewoners te ïd. Onder de veertig slachtoffers waren ook zwange- re vrouwen en kinderen. De ^levenden vluchtten naar wurland Frans Guyana. 1 deed ook Dulgene Misidjan je'haar acht maanden oude •hier Daniella. Twee kinde- haar zus en haar tante over leefden het bloedbad niet. De plek waar het dorp Moiwana ooit was is nu overwoekerd door het oerwoud. Na jarenlange strijd voor erkenning en voor hulp van de overheid wendde zij zich uiteindelijk tot het In- ter-Amerikaanse hof voor Men senrechten in Costa Rica. Het werd een slepende zaak, maar vorig jaar werden de slachtof fers uiteindelijk in hun gelijk ge steld en Suriname werd veroor deeld. In het vonnis stond dat de slacht offers allemaal recht hebben op 13.000 Amerikaanse dollar voor de geleden schade, en dat er een speciaal fonds moet komen om het dorp te herbouwen op dezelf de plek. Ook moet binnen een jaar het onderzoek naar de mas samoord zijn begonnen en moet Suriname officieel excuses aan bieden aan de inwoner-s. Dat laatste gebeurde in Moengo, waar president Venetiaan naar toe was getrokken. Veel bewo ners vinden eigenlijk dat Bouter- se, de verantwoordelijke, zijn ex cuses zou moeten aanbieden, dat zou veel meer bevrediging geven. GPD door Pascale Thewissen VERVIERS - Een 20-jarige man uit het Waalse Dison heeft be kend dat hij een negenjarig jon getje uit Verviers, bij Luik, heeft ontvoerd en aangerand. David Henriet verdween vrij dagavond nadat hij door een vriend van de familie was mee genomen voor een autoritje. De jongen werd zaterdagmiddag met ingeslagen schedel terugge vonden in een weiland, vastge bonden aan een boom, zijn mond afgeplakt. De verdachte had hem voor dood achtergelaten. „Hij was er bij zijn aanhouding van over tuigd dat David niet meer leef de. Hij zei: Ik heb hem ver moord maar had het niet zo be doeld. Het was een ongeluk", zegt de procureur des konings van Verviers, R. André. De poli tie betwijfelt echter dat de zwa re verwondingen aan het hoofd Van de jongen het gevolg zijn van een valpartij. In de woning van de verdachte werd een knup pel aangetroffen. Coma De jongen ligt nog steeds in het ziekenhuis. Hij is nog niet door de politie verhoord. Hij wordt door de artsen in een kunstmati ge coma gehouden. Het kind is buiten levensgevaar. „Het ziet ernaar uit dat hij er lichamelijk bovenop komt. De vraag is wat hij er geestelijk aan overhoudt", zegt commissaris F. Farcy van de federale politie van Verviers. David Henriet verdween vrij dag avond tussen acht en tien uur. Zijn ontvoerder beweerde dat hij de jongen meegenomen had De politie doorzoekt het bos in Surister, waar David later is gevonden. foto Michel Krakowski/EPA voor een autoritje en hem daar na weer thuis, bij de woning van de moeder in de Rue des Raines in het centrum van Verviers, had afgezet. De politie sprak - met de ontvoering van en de moord op de Luikse meisjes Sta cy en Nathalie amper een maand geleden nog vers in het geheugen - meteen van een 'on rustwekkende verdwijning'. Vijf tig politiemensen kamden de om geving uit, op zoek naar een spoor van het verdwenen jonge tje. De organisatie Child Focus, opgericht in de nasleep van de zaak-Dutroux, precies tien jaar geleden, liet meteen tweedui zend opsporingsposters druk ken. David werd uiteindelijk za terdagmiddag rond vier uur door een boer gevonden in een weiland in Surister, negen kilo meter verderop. Het kind was er erg aan toe. De boer en zijn vrouw dachten in eerste instan tie dat het jongetje dood was. Volgens de gerechtsdokter kwam de redding net op tijd. Als hij later was gevonden, had hij het niet overleefd. Het spoor leidde al snel naar de 'familievriend'. Niemand had ge zien dat de man de jongen thuis afzette. In zijn woning trof de politie een rol tape aan, dezelf de als was gebruikt om de mond van de jongen af te plakken. Op zijn computer vondde politie kinderporno en seksuele fanta sieën over de kleine David. De verdachte beweert echter dat hij niet met voorbedachten rade de jongen had meegenomen. Vol gens hem had de jongen op een gegeven moment zijn T-shirt uit getrokken omdat hij het warm had. Dat had hem op ideeën ge bracht. De jongen verzette zich echter hevig, met als gevolg een fatale valpartij. Procureur André: „Dat is de lezing van de verdachte. Het onderzoek is nog in volle gang." Vaatwasser helpt tegen watertekort LONDEN - De inwoners van het zuidoosten van Enge land, dat met ernstige droogte kampt, moeten meer vaat wassers kopen om het gebrek aan drinkwater in hun re gio te helpen bestrijden. Dagelijks verspillen mensen die in een teiltje of de gootsteen afwassen met zijn allen mil joenen liters water. Uit een studie van de actiegroep Waterwise blijkt dat de modernste vaatwassers maar negen liter water per afwas beurt nodig hebben. De gemiddelde Britse vaatwasser ver bruikt twaalf tot zestien liter. Dat is altijd nog minder dan de 63 liter die afwassen met de hand volgens de orga nisatie vergt. ANP Discovery mag terugkeren CAPE CANAVERAL - De Amerikaanse ruimtevaartorga nisatie Nasa heeft gisteren het groene licht gegeven voor de terugkeer van het ruimteveer Discovery. Dat gebeurde nadat bij inspecties bleek dat er geen schade waarneem baar was aan het hitteschild, dat het ruimteveer bij de te rugkeer in de atmosfeer moet beschermen. Als alles goed gaat, dan arriveert de ruimteveer vanmid dag rond drie uur op aarde. ANP/AFP Ophef over maffia-T-shirts PALERMO - De verkoop van T-shirts met het opschrift 'Mafia - made in Italy' is in de Siciliaanse stad Palermo al een paar maanden een enorm succes. Buitenlandse toeris ten tellen graag bedragen van tussen de 23 en 32 euro neer voor zo'n rood T-shirt met groene letters. Italiaanse media meldden zaterdag dat de winkeliers erg tevreden zijn, maar dat er nu verzet rijst. Siciliaanse poli tici vinden dat er een eind gemaakt moet worden aan de verkoop omdat die schadelijk is voor het imago van het ei land en van Italië. De belangrijkste maffiabestrijder van Sicilië, P. Grasso, stelt dat de T-shirts uit de handel moe ten worden genomen. ANP Dood Braziliaan blijft onbestraft LONDEN - De agenten die op 22 juli vorig jaar in de me tro van Londen een ongewapende, onschuldige Braziliaan doodschoten, worden niet vervolgd wegens moord of doodslag. Dit meldde de Britse krant The Guardian. De 27-jarige elektricien Jean Charles de Menezes kreeg ze ven kogels in zijn hoofd geschoten door agenten die dach ten dat hij een terrorist was. Een commissie heeft onder meer onderzocht of er een beleid van 'schieten om te do den' heerste bij de Londense politie, waarbij in geval van twijfel op terreurverdachten werd geschoten. De bevin dingen in deze zijn nog vertrouwelijk. ANP Vulkaan in Ecuador spuwt lava uit TUNGURAHUA - In Ecuador zijn zaterdag 5500 mensen geëvacueerd na een uitbarsting van de vulkaan Tungura- hua, zo'n 135 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Qui to. De berg spuwt grote hoeveelheden lava, as en gas uit. Er hebben zich vijf grote lavastromen gevormd. Uit satelliet- beelden blijkt dat er een rookkolom van 13 kilometer hoog boven de vulkaan staat. Het is de zwaarste uitbars ting van de Tungurahua sinds 1999. ANP/AFP Het had een mooie topcon ferentie moeten worden met krachtige uitspraken over actuele wereldproblemen. De bijeenkomst van de G8-leiders liep echter bijna uit op een sof. President Poetin nam intussen zijn ambtgenoot Bush op de kor rel. door Remco Reidinq SINT-PETERSBURG - Met meer plaagstootjes dan oplossin gen liep de G8 top bijna uit op een pijnlijke mislukking. Ter wijl in het Midden-Oosten raket ten heen en weer vlogen, kwa men de wereldleiders van de Groep van Acht dit weekeinde in Sint-Petersburg aanvankelijk geen stap dichter bij elkaar. Dat viel vooral gastheer Poetin zwaar. Wereldmacht Rusland hunkert naar erkenning van zijn herwonnen status. Geprikkeld zette de Russische president zowel zijn Amerikaan se als zijn Britse collega voor schut. Ongevraagd vestigde Poe tin tijdens een persconferentie de aandacht op een corruptie schandaal dat de positie van de Britse premier Blair de afgelo pen week deed wankelen. Hij spotte met de Amerikaanse pre sident Bush die Rusland nogal ongelukkig een democratie zo als in het door aanslagen ge plaagde Irak had aangeraden. De Russen voelden zich aan de vooravond van de topontmoe ting al ernstig vernederd. Rus land had een akkoord bereikt met de Verenigde Staten over toetreding tot de Wereldhandels organisatie (WTO). Zeiden de Russen. Er is helemaal geen ak koord, reageerden de Amerika nen. Die pijnlijke affaire wierp direct een smet op de conferen tie. Poetin probeerde de kou nog wel uit de lucht te halen door de Bush zijn eerste auto te tonen, een Zaporozjets uit 1972. En Bush liet zich filmen, terwijl hij quasi-ontspannen in korte broek een rondje fietste. Maar hoe goed ze ook hun best deden, ze konden niet verhullen dat hun relatie is verslechterd sinds hun eerste ontmoeting. Toen keek Bush in de ogen van Poetin en zei hij dat hij de ziel van de Russische president had gezien. De moeizame persoonlijke rela ties weerspiegelen de onenig heid over een reeks internationa le conflicten. „Juist nu er zo veel turbulentie in de wereld be staat, is een multinationale be nadering belangrijker dan ooit", zo legde voorzitter van de Europese Commissie Barroso de vinger op de zere plek. Uiteindelijk slaagden de deelne mers er na urenlang touwtrek ken toch in een gezamenlijke verklaring op te stellen over het geweld in het Midden-Oosten. Maar toen waren er al veel steke lige opmerkingen gemaakt. Zo ergerde Poetin zich aan kritiek op de staat van de Russische de mocratie. Hij pareerde een vraag over de Britse zorgen door te antwoorden dat er meer analyse problemen zijn: „Zoals de strijd tegen corruptie. We zijn geïnte resseerd in jullie ervaring, inclu sief hoe die zich verhoudt tot Lord Levy." De belangrijkste fondsenwerver van Blairs La- bourpartij werd woensdag gear resteerd op verdenking van cor ruptie. De opmerking van Poe tin gold daarom als een pijnlijke stoot onder de gordel. Bush hield zich aan zijn voorne men om Poetin niet publiekelijk aan te vallen over de ontmante ling van de Russische democra tie en zei slechts te hopen dat Rusland evenals Irak kiest voor democratische veranderingen. Daarop schamperde Poetin: „Het soort democratie dat in Irak bestaat, willen wij zeker niet." Het was een gevoelige ver wijzing naar de chaos die heerst in Irak na een door de Amerika nen ontketende oorlog, die Rus land toch al niet wenselijk vond. Bush antwoordde slechts: „Wacht maar af." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5