Iran vult arsenaal Hezbollah aan Hezbollah heeft een passie voor kleuren zwart en rood PZC PZC Joodse gemeenschap Nederland is verdeeld Linkse oppositie wii meer van Bot Raketten Libanese militie reiken verder dan gedacht Wat is Hezbollah 17 juli 1956 maandag 17 juli 2006 door Ad Bloemendaal Generaal-majoor Udi Adam, commandant van Israëls noordelijke militaire sector is niet verrast over liet raketarse naal van Hezbollah. „Zij heb ben jaren de tijd gehad de voor raad aan te leggen en de Libane se regering heeft er niets tegen gedaan." Dat laatste mag waar zijn, maar Israël heeft de bewa pening vah Hezbollah in de af gelopen zes jaar ook over zijn kant laten gaan. Aan de vooravond van de vorige week uitgebroken oorlog vertel de de Israëlische legerleiding de bevolking dat Hezbollah be schikt over ongeveer tiendui zend standaard katjoesja-raket- ten, plus 'enkele tientallen die Haifa kunnen bereiken'. Van de - eerste soort heeft de Libanese militie er nu zo'n zevenhonderd verschoten, tegen noordelijke steden als Nahariya, Tsfat en Kiryat Shmona. Haifa is tot nu toe tien keer getroffen. De daar in alle haast gestationeerde bat terijen patriot-luchtdoelraket ten konden niets uitrichten, maar dat verbaasde niemand. Wel verrassend voor veel Israë liërs was gisteren de officiële mededeling dat voor inwoners van Tel Aviv en het hele gebied ten noorden daarvan extra waakzaamheid is geboden. Bijna de helft van alle Israëliërs woont in het stedelijk gebied Tel Aviv en treffers daar zouden de toestand radicaal verande ren. De waarschuwing betekent dat Israëls militaire inlichtin- .gendienst er rekening mee houdt dat Hezbollah zelzal-ra- ketten van Iraanse makelij zal inzetten. De zelzal is niet zoals de katjoesja een artilleriewa pen, maar een behoorlijk moder ne raket met vaste brandstof. Nauwkeurig - Eerder dit jaar verschenen er on bevestigde berichten in de Israë lische pers dat Iran een aantal zelzal-2 raketten naar Hezbol lah had verscheept. Met hun be- - reik van driehonderd kilometer zouden die alle belangrijke ste Patriot-luchtdoelraketten in Haifa zijn niet in staat gebleken de raketten van Hezbollah te onderscheppen. den in Israël kunnen treffen. En de zelzals 600 kilogram zware explosieve lading is vele malen groter dan die van de katjoes- ja's. Er is een variant met een ge avanceerd geleidesysteem dat het projectiel tot op zeventig me ter nauwkeurig naar zijn doel stuurt. Over welke versie of ver sies Hezbollah kan beschikken valt uit openbare bronnen niet op te maken, maar volgens som mige berichten liggen er al 220 exemplaren in ondergrondse bunkers in de Beka'a vallei, in het oosten van Libanon bij de grens met Syrië. Wegens hun grote bereik hoeven zij niet van uit het uiterste zuiden van het land te worden gelanceerd. Toestemming Het is ondenkbaar dat Hezbol lah de zelzals kan inzetten zon der expliciete toestemming van Iran. Dat is waarschijnlijk de voornaamste rem op dit mo ment. Volgens Israëls militaire inlichtingendienst zijn Iraanse militaire deskundigen en leden van de Iraanse Revolutionaire Garde intensief betrokken bij Hezbollah's oorlogsinspanning. Zij zouden helpen bij de lance ring van de ra'ad-2, een in Syrië gemaakte versie van de Iraanse fajr-3, het soort raket dat sinds donderdagavond tien keer Hai fa heeft getroffen. Ook de C-802 zeedoelraket die vrijdagavond voor de kust van Beiroet een Is raëlisch oorlogsschip trof is zon der twijfel met Iraanse steun ge lanceerd. Het was een gênante vertoning voor de Israëlische marine. Het getroffen schip be schikt over gevanceerde defen siemiddelen, maar de radar stond uit om verwarring met luchtmachtcommunicatie te voorkomen. Pamfletten Hoewel het Israëlische offensief al meer dan vijf dagen aan de gang is, blijven de mobiele lan- ceerinrichtingen van Hezbollah in hoog tempo raketten verschie ten. „We hebben een redelijk goede indruk van waar ze van foto Ancho Gosh/EPA daan komen, uit welke dorpen en gehuchten", zei generaal-ma joor Adam gisteren, zonder te verduidelijken waarom de lucht macht er toch weinig greep op lijkt te hebben. In de loop van gisterochtend, na de aanval op Haifa, strooiden Israëlische vliegtuigen pamfletten uit bo ven het zuiden van Libanon, waarin de bevolking de raad krijgt de wijk te nemen naar het noorden, omdat de luchtmacht de aanvallen aanzienlijk op- voert. GPD Palestijnen protesteren in Den Haag tegen het Israëlisch geweld. foto Nico Schouten/GPD doorThea van Beek en Jeroen Hoorn De joodse gemeenschap in Nederland is verdeeld over de vraag wie verantwoordelijk is voor de escalatie in het Mid den-Oosten. Hezbollah, zegt de één; Israël, vindt de ander. Dat laatste zeggen ook de Pales tijnen. „Dit zijn oorlogsmisda den." „Israël verkeert in een heel moei lijke positie", zegt de orthodoxe Amsterdamse rabbijn Lody van de Kamp. „Het ziet zich gecon fronteerd met ontvoeringen en raketaanvallen vanuit Zuid-Li- banon, maar de Libanese rege ring heeft geen greep op dat deel van het eigen grondgebied. Israël kan dus niet met Libanon onderhandelen over een rege ling. Bovendien is Hezbollah niet voor rede vatbaar. Israël kan niet anders doen dan wat het nu doet." Max Wieselmann, voorzitter van de actiegroep Een Ander Joods Geluid, ziet het anders. „Het is onzin om te denken dat de huidige situatie is ontstaan door de ontvoering van een paar Israëlische militairen en de ra ketten die Hezbollah afvuurt, zo als Israël het doet voorkomen." De echte oorzaken, aldus Wiesel- mann, zijn de bezetting door Is raël van Palestijns gebied en het uitblijven van een vredesrege ling. „Israël doet alsof het onte- - recht is dat er groepen zijn die de huidige situatie niet accepte ren. Dat is alsof je het huis van je buurman bezet en vervolgens verbaasd bent dat die af en toe van buiten een steen door het raam gooit." Zo denken ook Palestijnen in Nederland erover, bleek zater dag tijdens een betoging in Den Haag tegen het optreden van Is raël. Volgens Moustafa Turky, secretaris van de Palestijnse Ge meenschap Nederland, dat sa men met het Nederlands Palesti na Komitee de betoging hield, maakt Israël zich schuldig aan oorlogsmisdaden. Nederland moet zich daartegen uitspreken. Gebeurt dat niet, betoogt Tur ky, dan leidt dat ook in het mul ticulturele Nederland tot proble men. „Verharding en radicalise ring liggen op de loer." Tariq Shadid, ook van de Pales tijnse Gemeenschap Nederland, is evenmin te spreken over de houding van de Nederlandse re gering. „Minister Bot van Bui tenlandse Zaken heeft Israël ge vraagd om burgers te ontzien. Een vreemde uitspraak, want er zijn al honderd doden gevallen. Heel Libanon wordt vernietigd. Er is sprake van een humanitai re crisis, evenals in de Ga- zastrook waar de bewoners zon der water en stroom zitten." Bijsturen Oud-Kamerlid voor GroenLinks Mohamed Rabbae. aanwezig bij de betoging, vindt dat er gren zen zijn aan de solidariteit met Israël. „Het is voor de joodse be volking op lange termijn ook niet goed. Als je niet wordt bijge stuurd door je eigen vrienden, dan kom je jezelf ooit vreselijk tégen. Er wordt met twee maten gemeten. Dat voedt radicalise ring en terrorisme." GPD door Harald Doornbos De jongens die met vuurwa pens rondlopen langs de puinhopen van het gebombar deerde Hezbollah-hoofdkwar- tier in een sjiitische buitenwijk van Beiroet zijn nog altijd rede lijk opgewekt. Niet dat zij grap pen maken, want dat zou onge past zijn. Maar zij willen best vertellen dat zij de strijd tegen Israël nog volledig zien zitten. „Het is duidelijk dat wij gaan winnen", vertelt Abu Ali, een 23-jarige Hezbollah-strijder. Staand tussen de brokstukken van het Hezbollah-hoofdkwar- tier is de sjiitische verzetsorgani satie overduidelijk niet gelukt haar hoofdkwartier en de rest van deze volkswijk succesvol te verdedigen tegen de Israëliërs. En Abu Ali's automatisch ge weer is handig om straatgevech ten mee te houden, maar Israëli sche straaljagers verjaag je er niet mee. Maar Abu Ali houdt vol: „Jullie westerlingen snappen ons nooit. Wij geloven in de overwinning omdat ons geloof in God groot is. Wapens zijn niet belangrijk, geloof in God wel. Dat Israël de ze hele wijk aan het vernietigen is, laat alleen maar zien dat zij bang voor ons zijn, dat wij aan de winnende hand zijn." Held Abu Ali verhaalt vervolgens over imam Hussein, de ultieme held binnen de sjiitische stro ming van de islam. „Wij zetten de strijd van imam Hussein in Kerbala hier nu voort", meent hij. „Ik sta klaar om een marte laar te worden." Imam Hussein was de zoon van de vermaarde Ali, de derde kalief na de dood van de profeet Mohammed die algemeen wordt beschouwd als de stichter van het sjiitische ge- door Harald Doornbos Oorlogsschade in het Hezbollah-bolwerk in het zuiden van Beiroet. loof. Imam Hussein vocht in de zevende eeuw tegen andere mos lims tijdens een veldslag in Ker bala (in het huidige Irak). Maar in plaats van een overwinning, werden imam Hussein en zijn 72 medestanders verslagen en ver moord. Sindsdien is imam Hus sein de martelaar van de sjiiti sche islam. „Alles gaat om de slag bij Kerbala", vervolgt Abu Ali, terwijl Israëlische vliegtui gen overvliegen en wij een zij straatje inrennen waar het vol gens hem iets veiliger is. In de kelders van de huizen zitten ang stige sjiitische burgers. „De hele wereld, christenen en ook niet- sjiitische moslims, noemen ons gek en gestoord omdat we het al tijd hebben over Kerbala. Maar die veldslag en de dood van imam Hussein is de bron van on ze overwinning - ook nu nog." In het Westen wil de gemiddel de generaal genoeg wapens heb ben om een overwinning te beha len, in het Midden- Oosten zijn wapens van ondergeschikt be lang, en win je volgens gene raals en voetsoldaten een oorlog door diep in God te geloven. Vlaggen Veelzeggend is het dat de twee populairste kleuren in Libanon- zwart en rood zijn. Vrouwen en geestelijken gaan altijd gekleed Hezbollah is opgericht in 1982 door sjiit- sche Libanezen als reactie op de Israëli sche invasie in Libanon. Zelf noemen zij zich het islamitische verzet. Hezbollah wil volgens de statuten een isla mitische republiek maken van Libanon. He zbollah zegt te strijden voor de volledige be vrijding van Libanon, maar streeft ook de vernietiging van de staat Israël na. Hezbollah is een goed georganiseerde rebel- lenorganisatie met enkele duizenden 'vol tijdse' strijders en tienduizenden 'reservis ten'. De organisatie zegt over vijftienduizend raketten te beschikken en krijgt steun uit Syrië en Iran. De jaarlijkse financiële hulp uit Iran bedraagt ongeveer 95 miljoen euro. door Jeroen Hoorn GroenLinks-Kamerlid Farah Karimi vindt het onbegrijpelijk dat de interna tionale gemeenschap niets doet om Israël een halt toe te roepen. „Als er niets gebeurt, dan blijft de situatie escale ren. Dan kan het een oorlog worden waarbij ook andere landen, zoals Iran en Syrië, betrokken raken. Volgens mij moeten we daar niet op wach ten." „Israël heeft het recht op zelf verdediging, blijft iedereen herhalen. Die reactie geeft Is raël de vrije hand", aldus Ka rimi. Minister Ben Bot van Buitenlandse Zaken heeft in het afgelopen weekeinde zijn Israëlische collega Tzipi Liv- ni per telefoon gewaagd bur gers te ontzien bij de aanval len op Libanon. „Voor het ge weld valt moeilijker begrip op te brengen als er steeds meer burgerslachtoffers val len", gaf de minister zijn col lega te verstaan. Bot veroor deelt de ontvoering van Israë lische militairen door Hezbol lah, maar hij vindt ook dat Is raël actief moet meewerken aan een oplossing. Ook de an dere linkse oppositiepartijen, PvdA en SP, vinden dat Bot meer moet doen om ervoor te zorgen dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zo wel Hezbollah als Israël op roept het geweld te staken. „Nu wordt alle schuld bij Hez bollah gelegd", constateert Karimi. „Dat is koren op de molen van de extremisten." Vandaag vergaderen de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Europese Unie over het geweld in het Mik den-Oosten. Eventueel Karimi Bot daarna naar ö- Tweede Kamer roepen. Karimi realiseert zich datde kans klein is dat de VN-Vg. ligheidsraad Israël op devjc. gers tikt. „De Amerika® zijn het probleem. Zij kiezen de kant van Israël. Maar het is een schone taak voor de Eu- ropese permanente leden van de Veiligheidsraad, Groot- Brittannië en Frankrijk, om daar tegenwicht aan te'bie- den en een eigen geluid te la ten horen." Invloed De regeringspartijen CDA a WD vinden dat de linkse pa;, tijen Nederland te veel macht toedichten. „Nederlandsepë. litici die nu roepen: wij mix ten iets doen, overschatten hun eigen invloed", WD-Kamerlid Hans Baaien. „Ieder initiatief voor staakt-het-vuren zal vanuil de Verenigde Staten moeta komen. Die hebben voldoen de invloed op Israël, Jordanië en Libanon, en ook not' steeds op de Palestijnen.' Van Baaien vindt bovendie dat Israël helemaal niet u veel te verwijten valt. „Ha- mas en Hezbollah zijn begon nen. Ze zouden er verstandig aan doen als eerste op te hou den. Tot het zover is, heeft Is raël het recht op zelfverdedi ging. Ik hoop dat het daar te rughoudend in zal zijn en ce burgerbevolking zal ontzien, maar het is Hezbollah dater voor kiest om vanuit dichtbe volkte gebieden raketten af lei schieten en daarmee de Israë lische reactie uitlokt." GPD Abou Jahjah vecht mee in Libanon Oud-leider van de Arabisch- Europese Liga (AEL) Dyab Abou Jahjah (36) is naar Liba non vertrokken om daar te vech ten tegen de Israëliërs. Jahjah richtte in België de AEL SCHELDE - De Vlissingse werf De Schelde heeft een or der gekregen tot het bouwen van een 3200 tons, 202,6 meter lange tanker voor Phs. van Om meren in Rotterdam. De tan ker wordt het grootste schip dat de werf tot dusverre heeft gebouwd. TOUR - Zowel de gele als de groene trui waren bij de start van de elfde etappe in Neder landse handen, maai' respectie velijk Gerrit Voorting en Daan de Groot moesten beiden het tricot inleveren. De Fransman André Damgade legde beslag op beiden. op en initieerde een Nederlri se tak ervan, die nooit echts de grond kwam. AEL: „Jasjë V vindt dat hij niet langer lij! zaam kon toezien in het buite land en is daarom naar Libaa is vertrokken." GPD REMBRANDT - Met eenp!ed-| tige bijeenkomst in de Anuls- damse Westerkerk is de 3& geboortedag van Rembracc herdacht. NIET DOOD - Toen Norma Harold Hopkins zeven jaarge- leden zich na een cruise ra Melbourne naar Hobartmetai- meldde bij de reisorganisatif w en ook zijn koffers niet ophad- de, nam men aan dat hij dooi was. Zijn wouw hertrouwd; in zelfs. Maar Hopkins is weerü- recht. Hopkins zei om 'person lijke redenen' te zijn verdwe nen en gaf dezelfde reden k k voor zijn terugkeer. foto Wael Hamzeh/EPA in zwarte gewaden en de zwarte vlag hangt overal op straat. Zwart is de kleur van de dood, de rouw over de dood van imam Hussein die nog altijd voort duurt. Maar je hebt ook rode vlaggen en die symboliseren de andere poot van de sjiitische ide ologie die Hezbollah aanhangt. Rood is bloed - het bloed dat vloeide tijdens de slag in Kerba la en de vele veldslagen die door de eeuwen zijn gevoerd. „Oor log? Daar zijn wij aan gewend", zegt Abu Ali. „Voor ons is dat helemaal niet erg. Wij kunnen het jaren volhouden, de Israë liërs zijn na een paar raketen al zenuwachtig en bang." GPD Hezbollah gebruikt terreur als een wapen, maar is geen terreurgroep in de 'enge' zin van het woord: geen geïsoleerd groepje van fanatici, maar heeft massale aanhang onder met name sjiitische Libanezen. Hezbollah controleert grote gedeelten van Zuid-Liba- non, het zuiden van de hoofdstad Beiroet en de Beka'a vallei. De politieke organisatie heeft 23 zetels in het 128 zetels tellend Libanees parlement. Hezbollah heeft twee ministers in de Libane se regering. GPD Hoofdredactie: Peier Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenrustslraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Temeuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ACTerneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59.75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoortó einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag; 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden lilgaos overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envcte"-' de Regelen voor het Advertentiewe»"' Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerendgfc» Internet: www pzc.nl/adverteren t BV is eon ondordool van het Wegener-concern-Oed*- II opgenomen meen bestand dat wordt gebruikt (nbonnomenten)odministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstenen^ ducton van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9?---" 3 derdon, Als u op deze informatie geen prijs stelt don kunt u dit schriftelijk melden bo:™ no, Postbus 314460 AA Goes, Behoort tot WeGeNeR de oorlóg tegen tic- i Pidestijncn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4