Hoogte minimumloon onder druk Gezocht: Kamerleden (m/v) SP overweegt Kamer terug te roepen over problemen thuiszorg Bende Holleeder zou Bernhard hebben willen ontvoeren Honden en bazen in de watten gelegd Leiden eert Rembrandt Vakbeweging vreest dat tienduizenden er in inkomen op achteruit gaan Uitzendbureaus wachten vergeefs op herkeurde WAO'ers h IWIELO - Een oude vrouw uit IjHindo bij wie vorige week de r eleranenziekte was vastge- i, c iteld, is zaterdagavond in het i6 ie dekenhuis van Deventer overle- 61! en. '61! ij De vrouw werd begin vorige '5 (j teek opgenomen in het Twente- i9 big Ziekenhuis en is daar aan- ,0 ij ankelijk voor longontsteking t9 lli ehandeld. Haar toestand ver- khterde, waarna zij is overge- 6 ij bracht naar Deventer. Daar is 9 li |atgesteld dat de Almelose de eleranenziekte had, veroor- Endoor besmetting met de le- 5(: tóellabacterie. 5 -I dgens N. Schuurman sociaal 91! spleegkundige infectieziek- 61! bestrijding van de GGD Regio rente wordt nog volop ge- I pht naar de bron. Er zou geen piel verband zijn met de 24 ge- Ellen van legionellabesmetting ^Amsterdam. inte zijn verder geen ddingen van besmettingen. !PD AMSTERDAM - Visagist en hondenliefhebber Leco Zadelhoff opende gisteren samen met zijn Mr. Nilsson in het Hilton Hotel in Amsterdam het eerste 'Wellness Centre' voor honden. Het centrum is er om zowel baasje als hondje samen LEIDEN - De festiviteiten in Leiden ter gelegenheid van de vierhonderste verjaardag van meesterschilder Rembrandt van Rijn hebben in het weekeinde zo'n honderdduizend bezoekers getrokken. Dat waren vooral dagjesmensen en toeristen die afkwamen op de kluchten, de muziek, de schil- dersmarkten en de Levende Schilderijen zoals hier de Nacht wacht van Rembrandt. De meesterschilder is in Leiden geboren. foto Henk Bouwman/GPD te laten genieten van een dagje vol behandelingen, zoals massage, manicure en haarverzorging. Onge veer veertig baasjes en hun viervoeters genoten er van. Tijdens een high tea werd alles uit de kast gehaald op het gebied van honden verwennerij. Daartussen liepen wat BN'ers, zoals Bavo Galema, Hanny Veerkamp, Ma rijke Helwegen, Kristina Bozlovic en Edwin en Anouk Smulders, als 'evenement-accessoire' tussen de behan delingen door. foto Juan Vrijdag/ANP pas 250 mensen die aan het pro ject willen meedoen. De brancheorganisatie van uitzend bureaus ABU overweegt daar om de stekker eruit te trekken. In december 2004 spraken UWV en de ABU af dat er in twee jaar tijd vierduizend herkeurde WAO'ers aan een baan zouden worden geholpen via het uit zendbureau en dus niet via het CWI (het voormalig arbeidsbu reau). De herkeuringsoperatie van 326.000 WAO'ers jonger dan 50 jaar was toen net begon nen. Sindsdien liep de operatie veel vertraging op. Volgens de uitkeringsinstantie willen veel herkeurde WAO'ers niet meedoen aan het (vrijwilli ge) traject. Veel meer mensen dan gedacht kozen ervoor hun terugkeer naar de arbeidsmarkt zelf te regelen. Daarvoor kun nen zij bij het UWV een 'Indivi duele Re-integratieovereen komst' aanvragen. Van de her keurde WAO'ers heeft 35 pro cent zijn uitkering (deels) verlo ren. In juni meldde de Raad voor Werk en Inkomen dat er van die groep maar één op de vijf een baan vond. GPD .j^rHans van Soest 1 den HAAG - Het kabinet over- wettelijk vast te leggen "iemand om het minimum- L,n te verdienen werkweken „a 40 uur moet draaien. Daar- ie door dreigt volgens de vakbewe- jjjs jmghet gevaar dat minimumlo on 1 urs in een branche waar het ge- :ht kuikelijk is om 38 of 36 uur per ;lt 5eek te werken, er 5 tot 10 pro- tent in inkomen op achteruit pan. e- itaatssecretaris Van Hoof van rdt Sociale Zaken heeft de vakbon- ig jen en werkgeversorganisaties ef! {ingegeven dat hij een wettelijk en Binimum uurloon wil invoeren. foor het vaststellen daarvan, m n^t een standaard worden vast- I jêlegd voor de lengte van de werkweek. Van Hoof wil 40 uur n fenorm nemen. sl toenteel ligt nergens wette- p vast hoeveel uur iemand per [rsk moet werken om recht te Jfcbben op het volledige mini fy rndoon (1284,60 euro per aand bruto). In de wet wordt sproken van 'normale arbeids- 3 jut', maar wat dat precies is, schilt per sector. In de ene -aüche is een werkweek van 36 m ar standaard, in de andere 38 -(Eenvoudiger 5 fccor het minimumloon voor- per uur vast te stellen, Körd: het voor de Arbeidsin- pecüe eenvoudiger om te con iferen of werknemers voldoen- betaald krijgen. De inspectie reft daar behoefte aan, nu hij ckomende tijd extra moet con iferen of werknemers uit Po- n en andere nieuwe lidstaten sn de Europese Unie niet on- ibetaald worden. Ook voor de werknemers wordt het makkelijker controleerbaar of zij genoeg betaald krijgen. Werkgevers kunnen op hun beurt makkelijker de salarissen vaststellen van mensen die in deeltijd werken. Maar volgens de vakbonden kan het plan erg negatief uitpakken voor veel mensen die nu het mi nimumloon verdienen (grofweg driehonderdduizend werkne mers). Naar schatting de helft van hen werkt nu geen veertig, maar 36 of 38 uur. „Als het mini mumuurloon wordt berekend op basis van 40 uur, dan gaan zij er dus ineens fors op achter uit", aldus een woordvoerder van de FNV. Overigens verwacht de FNV niet dat de staatssecretaris zijn plan in deze vorm doorzet. „Het kabinet is er niet op uit het mini mumloon op slinkse wijze te ver lagen. Van Hoof wil beter kun nen controleren of iemand wel voldoende betaald krijgt en daar steunen we hem op zich in." De bonden willen dat per cao wordt bekeken wat de gebruike lijke lengte van een werkweek is. Daar moet dan het minimum uurloon op worden gebaseerd. In sectoren waar geen cao geldt, zou 40 uur wel als norm kunnen gelden. Eind volgende maand neemt het kabinet een beslis sing. GPD -Een vorig jaar af- JSI01BU overeenkomst om vier end herkeurde WAO'ers via juendbureaus aan een baan te jilpen, is mislukt. ingsinstantie UWV vond Schoolfeest na alcoholincident afgeblazen ZAANDAM - Het Sint Michael College in Zaandam heeft vrij dagavond een schoolfeest afge broken, nadat twee leerlingen met een alcoholvergiftiging naar het ziekenhuis moesten worden afgevoerd. De meisjes hadden zo veel ge dronken, dat zij rond elf uur naar het Zaans Medisch Cen trum moesten worden gebracht. Eén van de twee, een meisje uit Koog aan de Zaan, was door de alcohol buiten bewustzijn ge raakt. De ander, een 14-jarige meisje uit Zaandam, was nog bij kennis, maar zij braakte zo he vig, dat ook zij naar het zieken huis werd gebracht. Volgens de politie had het duo voor het schoolfeest al stevig 'ingedron ken'. Na het incident werd het feest afgeblazen. GPD Nu de verkiezingen zijn ver vroegd moeten politieke par tijen haast maken met de wer ving van nieuwe Kamerleden. „Met sommigen moeten we het nog over hun uiterlijk hebben. door Jeroen Hoorn DEN HAAG - „Gelukkig hoef ik het niet alleen te doen", ver zucht Jeltje van Nieuwenhoven. De voormalige voorzitter van de Tweede Kamer staal aan het hoofd van de twintig leden tel lende commissie die bij de PvdA de sollicitaties moet beoordelen van mensen die graag Kamerlid willen worden. Ruim zeshonderd kandidaten hebben zich gemeld. „Normaal gesproken hadden we tot decem ber de tijd gehad. Nu moeten we alles in twee maanden doen." Dat geldt voor alle partijen. Overal zitten partijtijgers gebo gen over de cv's van potentiële Kamerleden. Eind augustus moeten duidelijk zijn welke na men bij de verkiezingen op 22 november op de lijst staan, en welke niet, zodat de leden er op een congres hun zegen aan kun nen geven. Plet CDA heeft zo'n 180 kandida ten. „We zijn volop gesprekken aan het voeren", zegt Ellen van Moorsel van het partijbureau van het CDA. „Gelukkig waren we al flink op stoom toen het ka binet viel." Bij de WD zijn er nog zo'n 150 mensen in de race: honderd anderen vielen al af. Bij de meeste partijen komt de wei-ving van Kamerkandidaten één tot anderhalf jaar voor de verkiezingen op gang. De WD heeft als enige een permanente 'scoutingcommissie'. WD-vice- premier Gerrit Zalm toonde zich eerder tevreden over de oogst en was onder de indruk van het aantal mensen uit het be drijfsleven, die er als Kamerlid flink in salaris op achteruit gaan. Snel lezen Mensen met ambitie die nog niet hebben gesolliciteerd, kun nen alleen nog bij D66 terecht: daar sluit de kandidaatstelling pas op 7 augustus. Hoeveel Ka merleden in spe zich al hebben gemeld, wil de partij niet kwijt. De profielen voor kandidaat-Ka merleden bij de partijen verto nen veel overeenkomsten. Lid maatschap van de partij, of in elk geval sterke affiniteit, is ver eist. Ook overal belangrijk: 'een kubieke meter papier snel kun nen doorlezen en de kern vat ten', zoals algemeen secretaris Hans van Heijningen van de SP het uitdrukt. Een goede lichame lijke conditie is noodzaak. „Het Kamerlidmaatschap stelt hoge eisen: lange werkdagen en een onregelmatig leven", waar schuwt D66 zijn kandidaten. De PvdA vraagt 'een dienstbare op stelling richting kiezers en par tij'. D66 noemt als specifieke eis 'verstand van politiek bedrij ven'. De WD hecht veel waarde aan 'brede ervaring in de BV Ne derland'. Kandidaten moeten ook beschikken over 'positief ge richte woede'. Daarmee doelt de WD op 'de drang om in de sa menleving iets te veranderen', zegt een woordvoerder. De meeste partijen zeggen wei nig problemen te ondervinden nu de verkiezingen al in novem ber worden gehouden. Alleen voor een handvol getalenteerde jongeren is het vervelend, zegt SP'er Van Heijningen. „De één moet nog oefenen in spreken in het openbaar, met een ander moeten we het eens hebben over zijn kleding en zijn kapsel. Bij de SP is dat nog wel eens een punt. Maar daar is nu vaak geen tijdvoor." GPD Oude vrouw terft aan leteranenziekte maandag 17 juli 2006 Inbreker dood na val van balkon ZOETERMEER - Een 23-jarige man uit Leiden is zater dag tijdens een inbraak aan de Paul Scholtenrode in Zoe- termeer om het leven gekomen. Nadat de bewoonster hem bij de inbraak betrapte, probeerde de man via het balkon te vluchten. De inbreker viel bij die poging. Hij was op slag dood, liet een woordvoerder van de politie weten. Bij de inbraak was zeker een tweede man en mogelijk een derde betrokken. De politie heeft een 22-jarige verdachte uit Zoetermeer aangehouden voor verhoor. ANP Gegevens Schipholbrand gestolen DEN HAAG - Een onderdeel van het conceptrapport van de Ondei-zoekersraad voor de Veiligheid (OW) over de Schipholbrand is onlangs gestolen uit de kofferbak van een medewerker van de GGD Amsterdam. Het betreft een hoofdstuk over de opvang en nazorg van slachtoffers van de brand in het cellencomplex, bevestigde een woordvoer der van de OW gisteren. De medewerker stond met zijn auto voor een verkeers licht te wachten toen plotseling iemand de kofferbak opentrok en een tas meenam, met daarin de gegevens. Het rapport is nog niet af en wat circuleert zijn slechts onder delen, aldus de onderzoeksraad. ANP Overvallers mishandelen portier BEEKBERGEN - Drie gewapende, gemaskerde mannen hebben in de nacht van zaterdag op zondag een portier- van een hotel in Beekbergen overvallen en mishandeld. De overvallers gingen ervandoor met een geldkistje en een kluis van het hotel aan de Wispelbergweg. De 28-jarige nachtportier uit Zeist stond achter de balie toen een van de mannen met een vuurwapen hem verras te. Er ontstond een worsteling, waarbij de portier werd overmeesterd en geboeid naar een andere ruimte werd ge bracht. Nadat de mannen waren vertrokken, wist hij zich los te maken, aldus de politie gisteren'. ANP Parachutisten maken noodsprong APELDOORN - Zeventien mensen die gistermiddag van af het Nationaal Paracentrum Teuge bij Apeldoorn met een vliegtuig opstegen om een parachutesprong te maken, konden van geluk spreken dat ze een valscherm bij de hand hadden. Het toestel kreeg motorpech waardoor de inzittenden het met spoed moesten verlaten. Toen de piloot rond half vijf een explosie in de motor hoorde, gaf hij de passagiers opdracht uit het toestel te springen. De parachutisten landden ongedeerd in de buurt van Vaassen. De piloot kon het toestel met stilstaan de motor in een glijvlucht terugbrengen naar Teuge. ANP Treinen vertraagd door brandjes VENLO - Bermbranden in Limburg leidden gisteren tot vertraging voor treinreizigers. Op het traject Venlo-Kal- denkirchen lag het treinverkeer ruim een uur stil. Om 17.45 uur reden de treinen weer, aldus spoorbeheerder ProRail. Op het traject Eindhoven-Venlo reden er tussen Helmond en Deurne geen treinen door een bermbrand. Om 17.55 uur kon het treinverkeer worden hervat. Ook zaterdagavond lag een deel van het treinvei'keer in Limburg eruit door bermbranden langs het spoor. ANP door Fons Kockelmans DEN HAAG - De SP wil dat staatssecretaris Ross binnen een week de problemen in de thuis zorg aanpakt. Zo niet dan wordt de Tweede Kamer teruggeroe pen van reces. Dat zei gisteren Kamerlid Kant. Kant reageert op berichten dat thuizorginstellingen cliënten dreigen te weren als er geen extra budgetten komen van het Rijk. Het SP-Kamerlid noemt het onacceptabel dat door 'geste ggel tussen instellingen over AWBZ-budgetten duizenden mensen de komende weken geen thuiszorg krijgen, terwijl ze die wel nodig hebben'. Een woordvoerster van Ross zegt in een reactie dat het minis terie druk bezig is met het inven tariseren van financiële knel punten bij de zorgkantoren die de AWBZ (Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten) uitvoe ren. Dat gebeurt jaarlijks in juli. Uit de AWBZ worden naast thuiszorg onder meer verpleeg- en verzorgingshuizen betaald. Mocht blijken dat er in bepaal de sectoren in de AWBZ, zoals de thuiszorg, tekorten zijn, dan is er een verschuiving mogelijk met sectoren waar geld op de plank blijft liggen. Daarnaast heeft Ross een 'knelpuntenpot' van 197 miljoen euro achter de hand. Wanneer ook dat bedrag ontoereikend blijkt, zal Ross vol gende maand bij het kabinet om extra geld aankloppen. „Ook de staatssecretaris vindt dat men sen niet te lang moeten wachten op thuiszorg", aldus de woord voerster. ANP door Peter Elberse AMSTERDAM - Willem Holle eder, Cor van Hout en de overi ge ontvoerders van biermagnaat Freddy Heineken, hadden aan vankelijk plannen prins Bern hard te ontvoeren. Dat zegt de in april doodgeschoten, Amster damse cafébaas Thomas van der Bijl in een van zijn verklaringen ten overstaan van de Nationale Recherche. Dagblad De Tele graaf heeft de verklaringen van Van der Bijl op internet gezet. Over het ontvoeringsplan zegt Van der Bijl verder niets, behal ve dat het 'niet kon'. Van Hout kwam in die tijd - begin jaren tachtig - wel eens op de ren baan, aldus de verklaring van Van der Bijl, en daar had hij de prins gezien. „Zo kwam hij op het idee." Uit de verklaringen van Van der Bijl blijkt voorts dat de groep Heineken-ontvoer- ders, nadat zijn hun celstraffen voor de ontvoering hadden uitge zeten onderling verdeeld raak ten. Holleeder en Van Hout heb ben eerst nog jaren samenge werkt, in de jaren negentig raak ten zij gebrouilleerd. Van Hout zou volgens Van der Bijl plan nen hebben gehad om Holleeder te (laten) liquideren, In januari 2003 werd Van Hout echter zelf doodgeschoten, na twee eerdere aanslagen te hebben overleefd. Holleeder zit sinds eind januari vast, samen met een groep ver meende handlangers. Zij wor den verdacht van het afpersen van vastgoedhandelaren, onder- wie Willem Endstra en Kees Houtman, doodgeschoten in res pectievelijk 2004 en 2005. De verwachting is dat justitie Holle eder uiteindelijk zal aanklagen voor één of meer moorden, waar door hij voor lange tijd, moge lijk zelfs levenslang, achter de tralies zou verdwijnen. Holleeder en de zijnen staan morgen voor de tweede keer in het openbaar voor de rechter, voor een zogeheten pro-forma- zitting in hun zaak. Justitie ver wacht de omvangrijke zaak pas in 2007 inhoudelijk te kunnen behandelen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3